Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 19.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
V dopoledních hodinách 16. září, shodou okolností v den sv. Ludmily, první české a slovanské světice, byl na vrchol gotické věže v Přibyslavi vrácen 180 cm vysoký ocelový kříž. Scházel tam od ledna 2019, kdy ho vyvrátil vítr a musel být snesen dolů.
Kříž prochází novou makovicí, mistrovské klempířské dílo je z měděného plechu, takže časem změní barvu. Do speciální schránky byly podle tradice uloženy kopie tehdy objevených dobových dokumentů a k nim přidány aktuální výtisky přibyslavských tištěných periodik, flash disk s údaji o Přibyslavi a hudební nahrávkou, současné české mince a symbol naší pandemické doby - proticovidová rouška.

O odvážnou vrcholovou montáž makovice a kříže se postarali specialisté na výškové práce Tomáš Kubias a Jiří Nešpor, do výšky rovných 50 metrů je v ocelovém koši několikrát vynesl mohutný jeřáb havlíčkobrodské společnosti Chládek a Tintěra. Než se dali do práce, museli zlikvidovat hnízdo vos. “Mohl jsem lezcům dát kadidlo, aby vosy vykouřili,” s humorem poznamenal překvapený farář Pavel Sandtner.

Všechny práce a poměrně drahý pronájem jeřábu uhradí rukou nerozdílnou farnost a samospráva města.

Přihlížející občané oceňovali, že dominanta města je opět úplná.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
Model hradu Pyšolec v parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem již jeho autor, brněnský výtvarník Zdeněk Brachtl, dokončuje. V příštím roce hodlá ještě zhotovit hrad Trmačov, který už má hotový základ, a havířskou osadu.
Miniatury v měřítku jedna ku padesáti ukazují, jak vypadaly hrady či jiné stavby ve 14. a 15. století, v době jejich největšího rozkvětu. Areál s cestičkami, lavičkami a informačními panely je volně přístupný a kvůli případným vandalům jej město zabezpečilo čtyřmi kamerami.

Park začal vznikat v roce 2018 terénními úpravami, aby připomínal údolí s řekou, a poté pod rukama Zdeňka Brachtla vyrostly první skulptury. Nejdříve hrady Čepička, Loučky, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří, v roce 2019 pak modely hradů Zubštejn a Pernštejn a později pak Dalečín, Louka, Aueršperk, Kunštát či Osiky.

V členité krajině parku se už vypínají i miniatury hradů Pyšolec a Skály a zaniklého kláštera v Doubravníku, které ještě doplní Trmačov - malý hrádek u Tišnova a havířská osada. Do areálu s miniaturami nechá bystřická radnice instalovat také sochu socha Viléma z Pernštejna, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let a což má vyjádřit historické sepětí z doby, kdy bystřické panství patřilo šlechtickému rodu Pernštejnů.

Park v lokalitě Lužánky s betonovými modely sídel ve volné krajině na horním toku Svratky od Jimramova až po Tišnov by měl být oficiálně hotový v polovině roku 2022. Miniatur by v parku mělo být sedmnáct. Jednotlivé terénní vlny se dají využít jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou až deset metrů dlouhé.
V sousedství parku je Pohádková alej s řadou dřevěných pohádkových postav.

Pyšolec byl založen na přelomu 13. a 14. století na kopci v meandru řeky Svratky u Víru. V roce 1358 ho získal moravský markrabě Jan Jindřich a začal s jeho obnovou. Pernštejnové se usilovně snažili o znovuzískání hradu do svého držení, podařilo se jim to až v roce 1446. Zánik hradu je kladen do třetí čtvrtiny 15. století, skutečný důvod jeho zániku ale není znám. Zachovala se polovina mohutné válcové věže, zbytky hradního paláce a dva mohutné pilíře zesilující hradby.

Foto: ilustrační, Pyšolec kolem r. 1350
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel
Na silnici II/345 mezi Novou Vsí u Chotěboře a Chotěboří na Havlíčkobrodsku havaroval ve čtvrtek 16. září asi v šestnáct hodin padesátiletý cyklista, který se lehce zranil. Policisté zjistili, že muž projížděl po silnici na jízdním elektrokole na obec Chotěboř. Na přímém úseku komunikace nezvládl řízení jízdního kola z důvodu vytvoření vzdušného víru od předjíždějícího nákladního vozidla a spadl s kolem na vozovku, přičemž utrpěl lehké zranění, které mu na místě záchranáři ošetřili. Ke střetu s nákladním vozem nedošlo. Při nehodě došlo ke hmotné škodě na kole ve výši 1000 korun. Policisté cyklistovi uložili pokutu. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Řidič auta přehlédl při odbočování motocyklistu
Policisté přijali ve čtvrtek 16. září odpoledne patnáct minut po čtrnácté hodině oznámení o nehodě, která se stala v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Sedmatřicetiletý řidič projížděl s vozem Škoda po ulici Žďárská ze směru od křižovatky s ulicí Dukelská a chtěl pokračovat ve směru k Palackého náměstí. "Řidič při odbočování s vozidlem vlevo přehlédl osmnáctiletého řidiče motocyklu KTM, který jel od Palackého náměstí. Došlo ke střetu auta a motorky, kdy nárazem motocyklista upadl s motocyklem na silnici", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při nehodě se řidič motocyklu lehce zranil a byl na místě nehody ošetřen posádkou zdravotnické záchranné služby a poté převezen k dalšímu vyšetření do nemocnice. U obou řidičů policisté provedli dechové zkoušky s negativními výsledky. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidlech v celkové částce 55 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody policisté šetří.

Chodce zřejmě srazil nezjištěný řidič a z místa odjel
Ve čtvrtek 16. září kolem sedmnácté hodiny se na ulici Sokolovská v Jihlavě stala dopravní nehoda, při které se zranil šestapadesátiletý chodec. K dopravní nehodě dosud nezjištěného osobního vozidla a chodce mělo dojít tak, že dosud nezjištěný řidič projížděl s dosud nezjištěným osobním vozidlem po ulici Sokolovská a nerespektoval světelné dopravní značení – semafor - u přechodu pro chodce. V době, kdy chodec přecházel přes přechod pro chodce na signál "volno", vjel na přechod, kde se střetl s chodcem, který následně po nárazu upadl na komunikaci a způsobil si tržné poranění hlavy. Poté neznámý řidič z místa dopravní nehody ujel. "Zraněný chodec pak následně došel do místa svého bydliště a odsud si zavolal zdravotnickou záchrannou službu a celou věc oznámil. K dalšímu zranění či škodě na majetku již při dopravní nehodě nedošlo. U chodce policisté provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 2,29 promile alkoholu v dechu. Věc dopravní nehody je v šetření policistů z dopravního inspektorátu Jihlava, kteří pátrají po řidiči a vozidle, které mělo účast na této dopravní nehodě", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nezvládl řízení a havaroval
Policisté přijali ve čtvrtek 16. září patnáct minut před devátou hodinou ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III. třídy na Pelhřimovsku. "Šestadvacetiletý řidič osobního auta jel po silnici III/11255 ve směru od obce Janovice na obec Houserovka. "Za křižovatkou na obec Benátky nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a vlastnostem vozidla a na komunikaci pokryté štěrkem uvedl vozidlo do smyku, který nezvládl. S vozidlem vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do svislého dopravního značení, které poškodil a dále poškodil dřevěné oplocení s elektrickým ohradníkem. Vozidlo zůstalo stát na oplocené pastvině. Komunikace byla v místě značená dopravním značením s omezením rychlosti na 50 km/h, nebezpečí smyku a odlétávající štěrk", uvedla mluvčí policistů. Dechovou zkoušku na alkohol provedli s řidičem policisté na místě a její výsledek byl negativní. Ke zranění osob nedošlo. Při nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 315 000 korun. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič osobního auta nadýchal téměř dvě promile
Policisté z Třebíče kontrolovali v sobotu 18. září osobní vůz Hyundai Accent, jehož řidič s ním projížděl krátce po třetí hodině ranní centrem města. Policisté řidiče vyzvali, aby jim předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. "Její výsledek byl pozitivní -1,78 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška – 1,85 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal se k požití dvou dvanáctistupňových piv a tří odlivek slivovice. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve nepožadoval", uvedla mluvčí D. Čírtková. Policisté mu namístě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Sedmadvacetiletý mu je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021