Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 19.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
V dopoledních hodinách 16. září, shodou okolností v den sv. Ludmily, první české a slovanské světice, byl na vrchol gotické věže v Přibyslavi vrácen 180 cm vysoký ocelový kříž. Scházel tam od ledna 2019, kdy ho vyvrátil vítr a musel být snesen dolů.
Kříž prochází novou makovicí, mistrovské klempířské dílo je z měděného plechu, takže časem změní barvu. Do speciální schránky byly podle tradice uloženy kopie tehdy objevených dobových dokumentů a k nim přidány aktuální výtisky přibyslavských tištěných periodik, flash disk s údaji o Přibyslavi a hudební nahrávkou, současné české mince a symbol naší pandemické doby - proticovidová rouška.

O odvážnou vrcholovou montáž makovice a kříže se postarali specialisté na výškové práce Tomáš Kubias a Jiří Nešpor, do výšky rovných 50 metrů je v ocelovém koši několikrát vynesl mohutný jeřáb havlíčkobrodské společnosti Chládek a Tintěra. Než se dali do práce, museli zlikvidovat hnízdo vos. “Mohl jsem lezcům dát kadidlo, aby vosy vykouřili,” s humorem poznamenal překvapený farář Pavel Sandtner.

Všechny práce a poměrně drahý pronájem jeřábu uhradí rukou nerozdílnou farnost a samospráva města.

Přihlížející občané oceňovali, že dominanta města je opět úplná.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
Model hradu Pyšolec v parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem již jeho autor, brněnský výtvarník Zdeněk Brachtl, dokončuje. V příštím roce hodlá ještě zhotovit hrad Trmačov, který už má hotový základ, a havířskou osadu.
Miniatury v měřítku jedna ku padesáti ukazují, jak vypadaly hrady či jiné stavby ve 14. a 15. století, v době jejich největšího rozkvětu. Areál s cestičkami, lavičkami a informačními panely je volně přístupný a kvůli případným vandalům jej město zabezpečilo čtyřmi kamerami.

Park začal vznikat v roce 2018 terénními úpravami, aby připomínal údolí s řekou, a poté pod rukama Zdeňka Brachtla vyrostly první skulptury. Nejdříve hrady Čepička, Loučky, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří, v roce 2019 pak modely hradů Zubštejn a Pernštejn a později pak Dalečín, Louka, Aueršperk, Kunštát či Osiky.

V členité krajině parku se už vypínají i miniatury hradů Pyšolec a Skály a zaniklého kláštera v Doubravníku, které ještě doplní Trmačov - malý hrádek u Tišnova a havířská osada. Do areálu s miniaturami nechá bystřická radnice instalovat také sochu socha Viléma z Pernštejna, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let a což má vyjádřit historické sepětí z doby, kdy bystřické panství patřilo šlechtickému rodu Pernštejnů.

Park v lokalitě Lužánky s betonovými modely sídel ve volné krajině na horním toku Svratky od Jimramova až po Tišnov by měl být oficiálně hotový v polovině roku 2022. Miniatur by v parku mělo být sedmnáct. Jednotlivé terénní vlny se dají využít jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou až deset metrů dlouhé.
V sousedství parku je Pohádková alej s řadou dřevěných pohádkových postav.

Pyšolec byl založen na přelomu 13. a 14. století na kopci v meandru řeky Svratky u Víru. V roce 1358 ho získal moravský markrabě Jan Jindřich a začal s jeho obnovou. Pernštejnové se usilovně snažili o znovuzískání hradu do svého držení, podařilo se jim to až v roce 1446. Zánik hradu je kladen do třetí čtvrtiny 15. století, skutečný důvod jeho zániku ale není znám. Zachovala se polovina mohutné válcové věže, zbytky hradního paláce a dva mohutné pilíře zesilující hradby.

Foto: ilustrační, Pyšolec kolem r. 1350
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel
Na silnici II/345 mezi Novou Vsí u Chotěboře a Chotěboří na Havlíčkobrodsku havaroval ve čtvrtek 16. září asi v šestnáct hodin padesátiletý cyklista, který se lehce zranil. Policisté zjistili, že muž projížděl po silnici na jízdním elektrokole na obec Chotěboř. Na přímém úseku komunikace nezvládl řízení jízdního kola z důvodu vytvoření vzdušného víru od předjíždějícího nákladního vozidla a spadl s kolem na vozovku, přičemž utrpěl lehké zranění, které mu na místě záchranáři ošetřili. Ke střetu s nákladním vozem nedošlo. Při nehodě došlo ke hmotné škodě na kole ve výši 1000 korun. Policisté cyklistovi uložili pokutu. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Řidič auta přehlédl při odbočování motocyklistu
Policisté přijali ve čtvrtek 16. září odpoledne patnáct minut po čtrnácté hodině oznámení o nehodě, která se stala v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Sedmatřicetiletý řidič projížděl s vozem Škoda po ulici Žďárská ze směru od křižovatky s ulicí Dukelská a chtěl pokračovat ve směru k Palackého náměstí. "Řidič při odbočování s vozidlem vlevo přehlédl osmnáctiletého řidiče motocyklu KTM, který jel od Palackého náměstí. Došlo ke střetu auta a motorky, kdy nárazem motocyklista upadl s motocyklem na silnici", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při nehodě se řidič motocyklu lehce zranil a byl na místě nehody ošetřen posádkou zdravotnické záchranné služby a poté převezen k dalšímu vyšetření do nemocnice. U obou řidičů policisté provedli dechové zkoušky s negativními výsledky. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidlech v celkové částce 55 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody policisté šetří.

Chodce zřejmě srazil nezjištěný řidič a z místa odjel
Ve čtvrtek 16. září kolem sedmnácté hodiny se na ulici Sokolovská v Jihlavě stala dopravní nehoda, při které se zranil šestapadesátiletý chodec. K dopravní nehodě dosud nezjištěného osobního vozidla a chodce mělo dojít tak, že dosud nezjištěný řidič projížděl s dosud nezjištěným osobním vozidlem po ulici Sokolovská a nerespektoval světelné dopravní značení – semafor - u přechodu pro chodce. V době, kdy chodec přecházel přes přechod pro chodce na signál "volno", vjel na přechod, kde se střetl s chodcem, který následně po nárazu upadl na komunikaci a způsobil si tržné poranění hlavy. Poté neznámý řidič z místa dopravní nehody ujel. "Zraněný chodec pak následně došel do místa svého bydliště a odsud si zavolal zdravotnickou záchrannou službu a celou věc oznámil. K dalšímu zranění či škodě na majetku již při dopravní nehodě nedošlo. U chodce policisté provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 2,29 promile alkoholu v dechu. Věc dopravní nehody je v šetření policistů z dopravního inspektorátu Jihlava, kteří pátrají po řidiči a vozidle, které mělo účast na této dopravní nehodě", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nezvládl řízení a havaroval
Policisté přijali ve čtvrtek 16. září patnáct minut před devátou hodinou ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III. třídy na Pelhřimovsku. "Šestadvacetiletý řidič osobního auta jel po silnici III/11255 ve směru od obce Janovice na obec Houserovka. "Za křižovatkou na obec Benátky nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a vlastnostem vozidla a na komunikaci pokryté štěrkem uvedl vozidlo do smyku, který nezvládl. S vozidlem vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do svislého dopravního značení, které poškodil a dále poškodil dřevěné oplocení s elektrickým ohradníkem. Vozidlo zůstalo stát na oplocené pastvině. Komunikace byla v místě značená dopravním značením s omezením rychlosti na 50 km/h, nebezpečí smyku a odlétávající štěrk", uvedla mluvčí policistů. Dechovou zkoušku na alkohol provedli s řidičem policisté na místě a její výsledek byl negativní. Ke zranění osob nedošlo. Při nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 315 000 korun. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič osobního auta nadýchal téměř dvě promile
Policisté z Třebíče kontrolovali v sobotu 18. září osobní vůz Hyundai Accent, jehož řidič s ním projížděl krátce po třetí hodině ranní centrem města. Policisté řidiče vyzvali, aby jim předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. "Její výsledek byl pozitivní -1,78 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška – 1,85 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal se k požití dvou dvanáctistupňových piv a tří odlivek slivovice. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve nepožadoval", uvedla mluvčí D. Čírtková. Policisté mu namístě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Sedmadvacetiletý mu je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   19. 10. 2021

• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021

• Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
• Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
• Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
• Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
• Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
• Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
• Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
• Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
• V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
• Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
• V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
• Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil

Neděle   3. 10. 2021