Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 21.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
V Jaderné elektrárně Dukovany dnes v poledne skončilo dvoudenní cvičení havarijní připravenosti, do kterého bylo zapojeno přes 1100 pracovníků ČEZ a dodavatelů, havarijní štáb a hasiči elektrárny.
Už v pondělí dopoledne byl v okolí elektrárny slyšet zvuk havarijních sirén a v průběhu dnešního dne se zde pohybovali monitorovací jednotky. V okolí dalešické přehrady současně pěší rota aktivních záloh procvičovala ochranu objektů kritické infrastruktury. Obě cvičení dnes končí.

V pondělí v 9 hodin se v areálu jaderné elektrárny rozezněl zvuk kolísavého havarijního tónu, který mohli slyšet i obyvatelé okolních obcích. Následně velitel havarijního štábu nařídil cvičné ukrytí všech osob, které se v danou chvíli v elektrárně nacházeli. Přes tisíc pracovníků strávilo následující hodinu v sedmi krytech a na dvou shromaždištích, při dodržování všech preventivních opatření proti nemoci covid-19. Výjimku ze cvičení měli pouze pracovníci zajišťující bezpečný a spolehlivý provoz všech čtyř výrobních bloků elektrárny.

„V letošním roce to bylo už sedmé cvičení, ale svým rozsahem a počtem osob, které byly do cvičení zapojeny, bylo největší. Scénář cvičení byl připraven tak, abychom si procvičili i málo pravděpodobnou událost. V následujících týdnech nás čekají ještě nejméně další tři cvičení,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ počítá při cvičeních se všemi možnými i málo pravděpodobnými riziky. Vedle radiačních a technologických nehod jsou to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

"Vedle ověření chování a správných postupů zaměstnanců při vzniku i málo pravděpodobných nehod nebo mimořádných událostí, energetici během cvičení ověřili také fungování nastavených komunikačních kanálů mezi Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, krajskými úřady, hasičským záchranným sborem a dalšími organizacemi," doplnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Dnes odpoledne končí také dvoudenní vojenské cvičení pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Jihlava, která už od neděle připravovala zázemí a stanoviště pro simulaci ochrany dalešické přehrady, která je strategickým objektem a součástí kritické infrastruktury.

- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
Při stavbě jihovýchodního obchvatu Havlíčkova brodu byla v místě bývalého pracovního tábora Štrauchovna u Termesiv odhalena trojkanálová cihlářská pec.
Díky stavbě JV obchvatu Havlíčkova Brodu jsme se letos v zimě ještě jednou vrátili na plochu bývalého pracovního tábora Štrauchovna u Termesiv
Z průzkumu historický map bylo jasné, že druhoválečný lágr nebyl první zástavbou v tomto místě a že v polovině 19. století krátce existovala v záhybu silnice z Brodu do Termesiv jednotraktová samota, nicméně vzhledem k absenci popisu i toponyma ji před výzkumem nebylo možné blíže specifikovat.
Trojkanálová cihlářská pec je o rozměrech 6 x 5 metrů, vybavená nevyzděnou předpecní jámou o velikosti 2 x 4 metry. Topné kanály o délce 5 metrů byly široké přibližně 40 centimetrů, dochovaly se do výšky 30 centimetrů a v prostoru topeniště byly zúženy na šířku 25 - 30 centimetrů. Vnitřní povrch kanálů byl poškozen žárem při výpalech stavební keramiky. Stěny topných kanálů i obvodové základy pece byly v jádru vystavěny z kamene a poté obloženy cihlami a fragmenty ploché střešní krytiny, přičemž se často jednalo o nepodarky.
Základy pece byly odvlhčeny jednoduchými cihlovými drenážemi, které odváděly spodní vodu dále po svahu.
Cihelna je poprvé zachycena na Císařském otisku stabilního katastru roku 1838 - zde i s vyznačeným hliníkem, ovšem velice záhy zaniká a nejpozději od 70. let 19. století je parcela vedena jako prázdná.
Její krátkou existenci lze teoreticky spojit s potřebou produkce cihel pro výstavbu nedalekého panského dvora Julianov (Juliánov, Juliin dvůr), který byl založen někdy ve 30. - 40. letech 19. století. Pojmenován byl podle Julie von Kaufmann, první manželky Evžena Sylva - Tarouccy -Unwerth, jenž byl majitelem polenského panství (vč. Termesiv) od roku 1822. Velký čtyřstranný dvůr o rozloze 100 x 90 metrů byl postaven v mělkém údolí jižně od Termesiv, 500 metrů východně od cihelny.
Z hlediska produkovaného zboží nebyly zachyceny žádné značené výrobky, pouze cihly s otisky z průběhu sušení, ojediněle cihly s otisky zvířecích tlapek a v menším množství také plochá střešní krytina – bobrovky.

Osada Štrauchovna byla založena v roce 1941 jako tábor pro rodiny zaměstnanců, kteří pracovali na stavbě nedalekého železničního tunelu, propojujícího údolí Šlapanky a Sázavy. Rodiny zaměstnanců zde bydlely až do dokončení tunelu v letech 1948 - 1949. Dle dostupných pramenů se jednalo o rodiny stálých specializovaných dělníků (původem snad z Itálie), jelikož na stavbě jinak pracovali námezdní dělnící z Termesiv a Herlif.
Po dokončení tunelu byly dva domy rozebrány, ve zbývajících byla výkupna léčivých rostlin a v posledním u silnice bydlela početná rodina Štrauchů, zaměstnaných na nedalekém termesivském statku. Podle nich se ujal i místní název Štrauchovna, či U Štrauchů, i když osadu obývaly i jiné rodiny (např. Lhotští).
Tábor původně tvořily čtyři montované domy, postupně doplněné množstvím drobnějších hospodářských staveb. Domy nadzemní konstrukce měly pouze lehké kamenné základy, vysypané vrstvou škváry pro lepší izolaci. Každý dům byl opatřen minimálně jedním podzemním sklípkem na potraviny, některé z nich byly v průběhu let opravovány, nebo nahrazovány novými sklípky. Dům číslo 4, který vydržel až do demolice osady v 60. letech 20. století měl těchto sklípků pět. Obytné budovy doplňovalo množství drobnějších staveb. Prozatím se podařilo zdokumentovat latríny, odpadní jámu - popeliště (obsahující množství osobních předmětů, hraček, nádobí, obalového materiálu atd.), dešťovou kanalizaci včetně betonových vpustí a také studnu, která byla bezpochyby středobodem tábora. Zatím bylo získáno zcela zanedbatelné množství militárií.
Poslední zdokumentovanou situací jsou dva samostatně stojící podzemní sklepy s výdřevou podlah a stěn. Byly opatřeny vstupní šíjí, vedoucí do centrálního prostoru, odtud bylo možno vstoupit (nebo spíše vsoukat se) do jednotlivých sklípků, oddělených sypanými stěnami.
Z hlediska pramenů můžeme čerpat z pracovních poznámek a článků kolegy Pavla Rouse a z vlastivědné publikace K. Zachariáše. Podobu tábora lze alespoň obecně interpretovat díky leteckým snímkům z let 1946 až 1962 a podařilo se nám získat i několik vzácných fotografií z 50. let z pozůstalosti rodiny Štrauchů.
V průběhu letošního roku archeology ještě čeká skrývka východní čtvrtiny obytné kolonie, při které prozkoumají zbývající konce třech montovaných domů a východní studnu či studánku, patrnou na leteckém snímku z roku 1946.

Foto: Celkový pohled na základy cihlářské pece. V popředí předpecní jáma, v pozadí základy třech topných kanálů.

Zdroj: Archaia Brno z. ú.
Jakub TĚSNOHLÍDEK, Renata NEUMANNOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
Neznámý zloděj se vloupal v době od sobotního dopoledne 18. září do nedělního rána v obci Zbilidy na Jihlavsku do neuzamčené garáže, ze které ukradl křovinořez, motorovou pilu a štípačku dříví. Při krádeži způsobil předběžně vyčíslenou škodu za necelých čtyřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Neznámý zloděj se vloupal ze soboty 18. září na neděli v ulici Komenského do dílny v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Krádeží úhlové brusky způsobil majiteli škodu asi dva tisíce korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test na drogy byl pozitivní a druhý řidič má vyslovený zákaz
Policisté z Kamenice nad Lipou zastavili v pondělí 20. září řidiče, u něhož test na drogy vykázal pozitivní výsledek, a druhého, který za volant usedl v době zákazu.
Kolem půl desáté dopoledne kontrolovala policejní hlídka v Žirovnici na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. V rámci kontroly se dvaadvacetiletý řidič podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Devětadvacetiletého muže, který řídil vozidlo Peugeot, zastavili policisté kolem páté hodiny odpoledne na silnici druhé třídy u Bohdalína na Pelhřimovsku. Provedená lustrace ukázala, že muž má vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do poloviny roku 2023. Policisté mu další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test byl u řidiče pozitivní na amfetamin
Policisté zastavili v pondělí 20. září krátce po osmé hodině ráno v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl dvaadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 20. září zastavili policisté po desáté hodině večer řidiče vozidla VW Polo, který jel po silnici ve směru z obce Pálovice na Jemnici na Třebíčsku. "U jednadvacetiletého řidiče zjistili pozitivní hodnotu na ovlivnění návykovou látkou, test byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu, je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
Blíží se termín parlamentních voleb, které proběhnou již 8. a 9. října 2021. Pokud se chcete zapojit do veřejného dění a podpořit svým hlasem vybrané kandidáty, nemusíte nutně volit pouze v místě svého trvalého bydliště. S voličským průkazem se do voleb můžete zapojit kdekoliv v České republice, k vyřízení vám stačí navštívit váš obecní úřad nebo poslat žádost prostřednictvím datové schránky.
Letošní volby jsou v posledních dnech velmi sledované téma. Voliči svým výběrem rozhodnou o novém složení parlamentu, což ovlivní vznik vlády a budoucích ministrů na následující 4 roky. Pokud chcete podpořit své vybrané kandidáty a nebo pomocí svého volebního hlasu ovlivnit budoucí složení Poslanecké sněmovny ČR, nenechte se odradit tím, že nestíháte přijet v den voleb do svého volebního okrsku. Voličský průkaz vyřídíte zdarma na svém obecním úřadě nebo podáním žádosti přes datovou schránku. O vydání voličského průkazu jste oprávněni požádat osobně do 6. října do 16 hodin osobně na úřadě, nebo do 1. října písemnou formou pomocí vaší datové schránky nebo v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem.

Komunikace s úřady přes datovou schránku je stále více oblíbená

Vyřízení voličského průkazu online z pohodlí domova je jenom jednou z možných služeb, které mohou lidé využít vlastní-li datovou schránku. V minulých měsících byla datovka velmi oblíbená například pro podání daňového přiznání, běžnou se stala také třeba komunikace s katastrálním úřadem, nebo pro k získání výpisů z různých rejstříků i upozornění na blížící se konec platnosti dokladů. Datová schránka a Portál občana vám mohou pomoci v různých situacích, ať už jste fyzická osoba nebo podnikáte. Služby eGovernmentu mají u veřejnosti stále větší oblibu, a proto rychlým tempem roste rozšiřování nabídky jejich využití a další rozvoj online komunikace s různými úřady. „Sledujeme růst počtu uživatelů služeb eGovernmentu na Portálu občana, proto se snažíme průběžně rozšiřovat nabídku, abychom lidem v komunikaci s úřady mohli nabízet maximální pohodlí,“ říká Roman Vrba, ředitel odboru eGovermentu ministerstva vnitra.

Jak můžete jednoduše komunikovat s úřady online? Stačí si pořídit datovou schránku

Datovou schránku si mohou zřídit podnikatelé i nepodnikající fyzické osoby, tedy všichni občané. Založení a používání datové schránky je včetně komunikace s úřady zdarma. Zřídit si ji může opravdu každý, a to na kontaktních místech veřejné správy Czech POINTu, tedy na poště a místním úřadu i mimo místo svého trvalého pobytu. Stačí vyplnit a podepsat žádost, vyčkat na potvrzovací e-mail s přihlašovacími údaji a datovou schránku můžete ihned používat. V momentě kdy budete mít přístupové údaje, můžete se rovnou přihlásit i do Portálu občana (služby eGovernmentu), kde máte okamžitě k dispozici všechny dostupné formuláře, žádosti a podání, které jsou k dispozici pro online komunikaci s úřady.

Foto: ilustrační
Dagmar SCHEJBALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
Na valném shromáždění Evropské asociace klinických anatomů (European Association of Clinical Anatomy-EACA) byl prof. MUDr. Václav Báča, Ph.D., rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava, ve čtvrtek 16. 9. 2021 jmenován do nejvyšší funkce výkonného výboru EACA. Prof. Báča byl zároveň pověřen pořádáním výročního kongresu EACA 2023 v Praze.
Valné shromáždění zvolilo prof. Báču do pozice Honorary President výkonného výboru EACA, organizace sdružující odborníky v oblasti klinické anatomie z Evropy i celého světa. „Je pro mě velkou ctí být zvolen do nejvyšší pozice evropské klinické anatomie. Zároveň je to obrovský závazek vůči preklinickým oborům medicíny, které jsou ve výukových plánech spíše potlačovány, aby opět dosáhly uznání základního kamene zdravotnického vzdělávání. A to včetně kladení důrazu na specifickou odbornost přednášejících, jejich mezioborovou kompetenci i etickou integritu v evropském i světovém vědeckém prostoru,“ uvedl profesor Václav Báča.

Hlavními účely EACA je zvýšit povědomí o vzdělání a výzkumu v klinické anatomii, budovat přátelské vztahy mezi anatomy v tomto oboru. Dále se organizace věnuje zveřejňování vědeckých aktivit v rámci evropských kongresů.

Prof. Báča postoupil do čela asociace z pozice Honorary Vice-President, kterou ve výkonném výboru vykonával od roku 2019. Předchozích osm let působil ve výboru EACA na pozici Assistant Secretary-General. S nově zastávanou pozicí získal také právo na pořádání výročního kongresu EACA, který se koná s dvouletou periodou, a to v roce 2023 v Praze. Jde o ocenění práce prof. Báči nejen na poli vědeckém a výukovém, ale také na poli organizačním a popularizačním ve prospěch svého oboru nejen v tuzemsku, ale také v mezinárodním kontextu.
Vendula MAREŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
Muzeum rekordů z Pelhřimova představí na veletrhu Svět knihy Praha „čokoládového Alfonse Muchu“! Ukázky obrazů jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků dokázaly z potravinářských hmot stvořit studentky Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky. Jejich díla po zásluze získala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili na mezinárodní soutěži CULINARY WORLD CUP 2014 v Lucemburku.
"Další zajímavostí bude robot Pepíno, kterého vystavíme ku poctě bratří Čapků. Ti před sto lety vymysleli pro divadelní hru R.U.R. slovo robot, které se poté celosvětově rozšířilo a včlenilo do ostatních jazyků", informoval Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den. Doplnil, že Pepínovu výrobu inspirovala robotí slečna Matylda, která pomocí autostopu dokázala za sedm dní najezdit po České republice 1718 kilometrů a v současné době putuje na výstavu EXPO DUBAI 2020.

Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet kreslení dvoumetrovou dřevěnou tužkou nebo využít fotokoutek s největším rámem vyrobeným z papírových ruliček.

"Putovní expozici pelhřimovského Muzea najdete od 23. do 26. září na stánku číslo P 104 na Výstavišti v Praze – Holešovicích, kde vám též s předstihem představíme stránky nového - již sedmého - vydání České knihy rekordů", dodal J. Vaněk.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v pondělí 20. září v rámci dopolední dopravně bezpečnostní akce „Věnování se řízení“ zjistili 155 přestupků, z nichž 153 vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení a dva zadokumentovali a odevzdají k vyřízení do správního řízení. V sedmnácti případech jsme zjistili, že řidiči drželi za jízdy hovorové zařízení, ve 22 případech nebyli za jízdy připoutáni bezpečnostním pásem, ve 22 případech jeli řidiči na dálnici v levém jízdním pruhu, aniž by k tomu měli důvod, jednalo se zejména o řidiče nákladních vozidel. Celkem 58 přestupků se týkalo překročení nejvyšší povolenou rychlost. Akce se stejným zaměřením bude v našem kraji pokračovat také v úterý 21. září.
Zcela zbytečné dopravní nehody, ke kterým dochází na dálnici D1, mají společného jmenovatele – řidiči se plně nevěnují řízené svého vozidla. Do této oblasti je možné zahrnout celou řadu aktivit, které řidiče od řízení vozidla rozptylují, ať už se jedná o komunikaci s druhým řidičem, konzumaci jídla, pití, kouření nebo telefonování. Pod pojmem telefonování si nemusíme představit pouze uskutečnění hovoru, ale patří sem také psaní SMS, chat na sociálních sítích, natáčení nebo sledování videí.

Bohužel v posledních letech se velmi zvyšuje počet těchto nehod zaviněných řidiči dodávkových a nákladních vozidel, jejichž příčinou je právě nevěnování se řízení. Přitom následky nehod jsou v případě účasti velkého vozidla mnohem fatálnější. V případě zpomalení provozu nebo vzniku kolony před sebou tito řidiči nedokážou včas a adekvátně zareagovat a v plné rychlosti narazí do vozidla před sebou. Tyto nehody jsou typické pro dálnice. V případě, když takovou nehodu způsobí řidiči v místě, kde je provoz omezený a je vedený pouze ve dvou jízdních pruzích z důvodu modernizace dálnice, takové nehody provoz na dálnici na dlouhé hodiny zcela zastaví. Za místem nehody se pak vytváří kolony vozidel, ve kterých roste nervozita řidičů a může snadno dojít k další zbytečné kolizi. V případě, když má nehoda vážné nebo tragické následky, na místo se musí dostat také ostatní složky integrovaného záchranného systému, což není vzhledem k hustému provozu vždycky snadné. Přistávání vrtulníku letecké záchranné služby na místě si vždy vyžádá zastavení provozu na dálnici, a to často i v opačném směru jízdy než se stala nehoda.

Dopravní nehody na dálnici D1, které mají za následek zastavení provozu, mají negativní dopad také na plynulost provozu na silnicích nižších tříd, které vedou souběžně s dálnicí. Řidiči se snaží vyhnout se dlouhému stání v koloně, proto hledají možnou alternativu pro svoji náhradní trasu. Velké problémy a kolony pak vzniknou také na průtazích měst podél dálnice, protože silnice, které těmito městy procházejí, nejsou na tak silný provoz kapacitně připraveny.

Včerejší dopravně bezpečnostní akce se uskutečnila jako součást celoevropské dopravní akce v rámci mezinárodní organizace ROADPOL a jejím hlavním zaměřením byla kontrola povinností řidičů plně se věnovat řízení vozidla, zejména pak nedovolené používání hovorového zařízení řidičem během jízdy. Na území Kraje Vysočina se do akce zapojilo na čtyřicet policejních hlídek vybavených různou technikou k tomu, abychom byli schopni odhalit tyto přestupky. V akci na dálnici D1 byly také policejní motocykly a autobus v civilním provedení. V tomto autobuse byl policista z dálničního oddělení Velký Branov a dokumentoval případné protiprávního jednání se zaměřením na řidiče vozidel s hmotností nad 7,5 tuny. Někteří řidiči na dálnici D1 za jízdy telefonovali, četli si a zejména řidiči kamionů nedodržovali ustanovení zákona týkající se jízdy v jízdních pruzích.

Do akce bylo nasazeno maximální množství sil a prostředků a kromě příslušníků služby dopravní policie se do výkonu dopravní akce zapojili také policisté služby pořádkové a cizinecké policie. Policisté měli k dispozici služební dopravní prostředky v policejním provedení, ale také vozidla pro skrytý dohled a policejní motocykly. Využívali jsme také speciální dalekohledy, kterými jsme schopni sledovat chování řidiče na delší vzdálenost.

Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 3 094 dopravních nehod, což je pokles o tři procenta - tedy o 100 dopravních nehod méně než za stejné období roku 2020. Při letošních dopravních nehodách zemřelo celkem 18 osob, což je výrazný pokles ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Bezprostředně při nehodě zemřelo letos patnáct osob a další tři lidé zemřeli na následky zranění ve zdravotnickém zařízení.

Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v letošním roce patří nesprávný způsob jízdy (1 166 nehod) – tato příčina souvisí s tím, že se řidiči nevěnují řízení vozidla. Další častou příčinou je nepřiměřená rychlost (434 nehod), nedání přednosti v jízdě (179 nehod), nedodržení bezpečnostní vzdálenosti (souvisí především s kolonami vozidel před uzavírkami na dálnici D1 i ostatních silnicích nižších tříd kvůli opravnám) a předjíždění.

Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Zákon tedy nezakazuje samotné telefonování během jízdy, nýbrž pouze držení telefonu či jiného zařízení. Za jiné záznamové zařízení se přitom dle judikatury Nejvyššího správního soudu považuje například fotoaparát nebo kamera. Za jízdy může řidič telefonovat pouze prostřednictvím tzv. hands free. Za tento přestupek řidiči hrozí ve správním řízení pokuta 1 500 až 2 500 korun Pokud by byl tento přestupek projednáván příkazem na místě, bude řidiči uložena pokuta do 1 000 korun V obou případech jsou řidiči připsány také dva trestné body v rámci bodového hodnocení řidičů.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
Rodiče dětí, které se narodily a narodí od 1. října 2020 do 30. září 2021 budou již po dvacáté v rámci oslavy Dne dřeva a stromů sázet stromky. Stane se tak ve středu 20. října od 15 hodin v ulici Kouřimského v Pelhřimově. Přesné místo výsadby bude upřesněno v pozvánce na akci.
Náklady na výsadbu i zakoupení stromů uhradí pelhřimovská radnice za podpory Kraje Vysočina. "Ze sázení stromků v souvislosti s Dnem dřeva a stromů se časem stala velmi oblíbená a příjemná tradice. Rodiče i jejich děti sledují, jak stromky rostou, mají k nim vztah a tím se zlepšuje i jejich postoj k životnímu prostředí vůbec. Navíc každá vysazená dřevina plní po několik generací v přírodě mnoho biologických, krajinotvorných i estetických funkcí", uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Za dobu trvání akce bylo v Pelhřimově a okolí vysazeno zhruba tisíc stromků.

Účast je možné nahlásit již nyní na Odboru životního prostředí (OŽP) MěÚ Pelhřimov u Josefa Slavětínského (telefon: 565 351 415, e-mail: slavetinsky@mupe.cz).
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Noc vědců zabaví celou rodinu
Pro děti puzzle, deskové hry, logické úlohy, soutěže nebo třeba workshop o finanční gramotnosti. Pro dospělé přednášky o genealogii, trénink paměti, prohlídky kyber-fyzikální továrny a meteostanice. Pro všechny ochutnávka hmyzí kuchyně, koncerty, simulátor opilosti, geronto-oblek nebo měření kvality pohybu. Mnohem víc zábavy a vědy v jednom čeká v pátek 24. září na návštěvníky Noci vědců na Vysoké škole polytechnické Jihlava.
Noc vědců je jedna z největších vědecko-popularizačních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě. Tradičně poslední pátek v září během ní otevírají ve večerních a nočních hodinách své dveře široké veřejnosti vědecká a výzkumná pracoviště i další instituce na stovkách míst v Evropě. Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola polytechnická Jihlava a Vysoká škola ekonomická v Praze. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších.

Letošní ročník s tématem „čas“ nabídne mnoho zajímavých ukázek a experimentů. Jihlavskou Noc vědců můžete letos navštívit prezenčně i sledovat online. Od pátku 24. září až do konce roku si můžete poslechnout např. speciální epizody podcastu Polytechnicast. O lidové hudbě na Jihlavsku bude mluvit performer a pedagog Matěj Kolář, anatom David Kachlík pro změnu přiblíží téma dárcovství těl pro vědecké účely. K dispozici budou také videa o 3D tisku netradičních slunečních hodin, tvorbě rodokmenu nebo meteostanici na střeše historické budovy.

„Věříme, že se v pátek v budově VŠPJ zabaví opravdu celá rodina od těch nejmenších po seniory. Připravili jsme hudební vystoupení, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, vernisáž výstavy nebo třeba komentované prohlídky laboratoří,“ přibližuje program jihlavské polytechniky mluvčí školy Vendula Marešová. Své stanoviště bude mít v budově polytechniky na Tolstého ulici také Eurocentrum Jihlava, které nabídne speciální puzzle i online kvíz o evropských vynálezech. Další zapojenou institucí v krajském městě je Jihlavská astronomická společnost, která pro návštěvníky naplánovala přednášky, vědeckou show i pozorování Slunce astronomickými dalekohledy.

Na Vysočině ožijí v pátek 24. září vědou i další města – Humpolec, Polička, Pelhřimov a Třebíč. Základní škola Hradská v Humpolci připravila pestrý online i prezenční program pro děti. Své dveře otevře návštěvníkům i Centrum technického vzdělávání Půda, které je součástí Městské knihovny v Poličce a kde si budou návštěvníci moct vyrobit vlastní hodiny. Soutěže, přednášky, kvízy, pozorování oblohy a zábavné experimenty zajistí během Noci vědců Astronomický klub v Pelhřimově i Hvězdárna Třebíč.

Noc vědců v pátek 24. září - Jihlavská astronomická společnost připravila zajímavý program:
Ve 14:00 začne před expoziční budovou jihlavského muzea pozorování Slunce astronomickými dalekohledy,
Od 15:00 mohou zájemci vidět fyzikální experimenty, v 17:00 bude v Malovaném sále zahájena přednáška Ing. Petra Dvořáka, Ph.D. s názvem Tak jde čas a tuto akci od 21:00 zakončí pozorování na bráně Matky Boží
Jak dlouho letělo světlo, aby vám dopadlo do oka.

Vstupné na akci je zdarma. Kompletní program na www.nocvedcu.cz
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě
Výstava obrazů Jolany Mertové z Třeště si mohou prohlédnout zájemci v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě. Autorčinou inspirací je příroda, květiny a lidé.
Jolana Mertová se narodila v Jihlavě, dětství a mládí prožila v Třešti. Vystudovala medicínu, po ukončení studií pracovala na interním oddělení Nemocnice Jihlava pod vedením primáře MUDr. Jaroslava Točíka. Od roku 2000 žije v Praze a pracuje jako lékařka v oboru hematologie.

Malování a kreslení se začala věnovat už v útlém dětství, základy výtvarných technik a dovedností získala v třešťské Lidové škole umění pod vedením p. učitelky Aleny Liškové.
Poté už jako samouk začala experimentovat s temperovými a také s olejovými barvami. Po nástupu do zaměstnání byla její tvorba spíše sporadická.
To se změnilo v roce 2016 zakoupením akrylových barev, přihlásila se na výtvarný kurz a postupně objevila nové techniky, jako je akvarel a grafika.

V posledních dvou letech příležitostně navštěvuje grafické kurzy Robina Kaloče, kde poznává neomezené možnosti tohoto výtvarného směru.
V současné době střídá malbu olejovými a akvarelovými barvami s grafickými technikami. Stále hledá nové možnosti, které tyto výtvarné směry přinášejí.

V prostorách Kavárny Muzeum bude do 31. října k vidění výstava obrazů Jolany Mertové.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024