Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 22.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
Více než 700 let stará zpívající lípa z obce Telecí v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy na Svitavsku zvítězila v anketě Strom roku.
Prastará lípa je svědkyní doby husitské, působení Českých bratří a jejich pronásledování. Záznamy z období pronásledování tajných evangelíků vypovídají o tom, že si v její dutině bratr Jiroušek opisoval vypůjčený Nový zákon a Knihu žalmů Starého zákona. Podle poznámek na deskách opisu přitom údajně spotřeboval 1204 lojových svíček. V pověsti se dále vypráví o tom, že když opisoval žalmy, zpíval si je, a poněvadž byl hluchý, sám je neslyšel. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny a zazníval střídavě ze všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině nabýval zvláštního zabarvení, které působilo o to víc tajemně právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval. Odtud pochází název Zpívající lípa, kterým je strom také často označován.

Ve svých dílech lípu zmínili také například Alois Jirásek nebo Teréza Nováková, kteří pod ní rádi sedávali, její příběh měl v plánu zhudebnit i skladatel Bohuslav Martinů. Z druhé poloviny 18. století pochází legenda, že místní hospodář, český bratr, očekával návštěvu evangelického faráře ze Slezska. Vyhlížel ho z lípy, propadl se ale do dutiny a následkem pádu ohluchl. V lípě pak trávil čas a prozpěvoval si žalmy. Další přízvisko lípy se odvíjí od rodu Lukasů, kterým statek patřil do roku 1915.

V anketě hlasovalo více než 7250 lidí, kteří vybírali z finálových dvanácti stromů ze sedmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo přes 2600, v pořadí druhému stromu dalo hlas zhruba 1800 lidí. Díky zpoplatněnému hlasování se nadaci podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, peníze nadace rozdělí jako grant mezi letošní finalisty a takzvané Stromy hrdiny.
Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku, třetí je Smrt ztepilý v Ramešově ulici v Brně.

Lípu, jejíž obvod kmene měří 12 metrů, do ankety přihlásila základní a mateřská škola Telecí. Běžně se u ní pořádají nejrůznější akce a strom je součástí společenského života celé obce.
Zpívající lípa má také své potomky – první byl vysazen v roce 2000 a od té doby pak dalších dvacet. Rostou u místní školy, v pražském arboretu potomků významných stromů na Vyšehradě, ale třeba také v anglickém Bristolu.
Zpívající lípu odborníci v 80. letech minulého století asanovali, tehdy z její dutiny vyvezli 15 kubíků dřeva a listí sahající do výšky 1,5 metru. Našli tam i nádoby ze středověku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
V rámci letošních Přibyslavských slavností byl 10. září večer v městském kulturním domě veřejnosti poprvé představen návrh originálního betlému, který by - pokud se to podaří - mohl od adventu roku 2022 každé další Vánoce stávat poblíž rozsvíceného vánočního stromu na Bechyňově náměstí v Přibyslavi.
S iniciativou postavit v Přibyslavi trvalý symbol Vánoc do veřejného nechrámového prostoru přišla Irena Rezničenková z Poříčí. Jejího podnětu se ochotně ujal mladý umělecký kovář Petr Štáfl z Uher, autor nedávno požehnaného kříže, nového krajinného prvku, záchytného bodu na obzoru mezi osadami Dvorek a Uhry.

Petr Štáfl na jevišti kulturního domu promítl nákres svého projektu plastického zobrazení narození Ježíše Krista. Zdůraznil, že mu jde o vytvoření umělecky hodnotného díla, na jehož tvorbě se vystřídají pouze přibyslavští řemeslníci.

Svatou rodinu z kovu vyková právě Petr Štáfl. Jak uvedl, Panna Maria a svatý Josef budou přibližně 1,5 metru vysocí a stylizované postavy budou odspodu podsvíceny. Narozený Ježíšek bude rovněž vykován a bude položen do dřevěných jeslích, o jejichž zhotovení si řekl učeň truhlářského řemesla Bohumír Janáček.

Chlév postaví tesař Petr Málek, trámy spojí bez hřebíků metodou čepování a dřevěnými kolíky. Nad chlévem se šindelovou střechou bude zářit až 2,5 metru dlouhá kometa. Vlasatice bude rovněž z kovu, její ohon bude pokryt 24karátovým zlatem a středové “oko” vytaví přibyslavská sklárna Valner Glass.

Náklady na zhotovení betlému se odhadují na 270 až 300 tisíc korun. Výsledný účet negativně ovlivňuje dynamický růst cen stavebních materiálů, především dřeva, energie a kujného železa.

Irena Rezničenková je přesvědčena, že výrobu originálního betlému uhradí občanská sbírka, věří ve štědrost lidí a oceňuje úmysl samosprávy města, která ke každé darované koruně přidá dvě.

Přibyslavský betlém má šanci zapsat se mezi významné české a moravské nechrámové stavby tohoto druhu. Bude jedním z mála, jehož figury nejsou vyřezány ze dřeva jak tomu je dejme tomu v sousední Polné nebo nebyly upleteny ze slámy jako například v nedalekém Petrkově.

O iniciativu se již zajímají sdělovací prostředky, deník Právo počátkem září přinesl rozsáhlou informaci s titulkem přes celou šíři novin a tiskovou zprávu vydala agentura ČTK.

Připomeňme, že v Česku od roku 1990 působí Sdružení přátel betlémů, které bylo v roce 1995 přijato do Světové asociace betlemářů.

Ve dnech 2. a 3. října se v Kraji Vysočina koná 11. ročník Dnů otevřených ateliérů. Kdo zavítá do kovárny na pomezí Dvorka a Uher, tomu Petr Štáfl ochotně ukáže tajemství svého tvůrčího řemesla i projekt betléma.

Foto: Ivo Havlík
horní obrázek - kovář Petr Štáfl
dolní obrázek - Kovárna v Uhrách, v níž budou postavy Svaté rodiny vykovány. Ve dnech 2. a 3. října ji lze kovárnu navštívit
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
Kraj Vysočina plánuje od ledna příštího roku zavést službu tzv. koronera. Krajská záchranná služba bude mít k dispozici speciální telefonní číslo dispečinku, který do dvou hodin od nahlášení zajistí službu ohledání. Služba bude na vyžádání záchranářů k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně. Uvedla to krajská mluvčí Jitka Svatošová
Historicky službu ohledávání zemřelých zajišťovali lékaři vykonávající pro pět krajských nemocnic na Vysočině lékařskou službu první pomoci nebo praktičtí lékaři.
Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného bude službu v budoucnu vykonávat především externí společnost. „Ohledat mrtvého a konstatovat smrt může pouze lékař. S kým budeme v následujících letech spolupracovat, bude jasné snad do několika týdnů. Současný využívaný model pro poskytování této služby už logisticky nevyhovuje, často se stávalo, že se na službu čekalo i několik hodin, a nestandardně byly k ohledání povolávány týmy záchranné služby, které mají primárně jiné povinnosti", upozorňuje Vladimír Novotný na současnou praxi.

Ze zákona mají povinnost provádět prohlídky těl zemřelých praktičtí lékaři, avšak je to podmíněno tím, že se přednostně mají věnovat svým objednaným a čekajícím pacientům. „Navíc v některých případech není možné určit, kdo je obvodním lékařem zemřelého, a kdo má tedy provést prohlídku. Ta obnáší nejen ohledání těla a vyplnění příslušných dokumentů s údaji o osobě, ale také stanovení příčiny úmrtí,“ popisuje Vladimír Novotný.

Podle Vladimíra Novotného si vedení Kraje Vysočina od nové služby slibuje především snížení zátěže na záchrannou službu a službu lékařské pohotovosti. Odpadne i čekání příbuzných nebo ostatních složek IZS na nyní přetíženou službu. Prohlídky těl zemřelých sice hradí příslušná zdravotní pojišťovna, její platba však zdaleka nepokrývá skutečné náklady. V současné době Kraj Vysočina přispívá krajským nemocnicím na poskytnutí služby ohledání zemřelých každé přibližně 300 tisíc korun ročně. Nemocnice na zajištění této služby dále využívají i krajský příspěvek určený na provoz lékařské služby první pomoci.

"V roce 2020 zajistily krajské nemocnice na Vysočině ohledání 1408 osob, nejvíce výjezdů hlásila nemocnice v Jihlavě, a to 347, ostatní nemocnice evidovaly v průměru kolem 250 výjezdů. O rok dříve nemocnice zajistily 1180 ohledání", doplnila informace J. Svatošová.

Foto: ilustrační

- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
Pasivní novostavba pavilonu v areálu nemocnice v Pelhřimově roste jako z vody. Aktuálně tam probíhají práce na železobetonových monolitických konstrukcích, které by měly být hotové nejpozději na začátku října letošního roku. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
Poté začnou stavebníci s montáží střechy a následovat bude osazení spojovacích krčků. Jako první bude vybudován v polovině října nadzemní krček vedoucí do budovy, ve které sídlí například oddělení dlouhodobě nemocných. Jeho délka bude třináct metrů.

„Následně přijde na řadu instalace krčku do stravovacího provozu a jako poslední bude zhruba v polovině listopadu osazen dvoupatrový spojovací krček o délce třiačtyřiceti metrů vedoucí do pavilonu akutní medicíny", informoval ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár.

Kromě nosné konstrukce obvodových stěn, jader a stropů řemeslníci pracují na hrubých rozvodech vzduchotechniky, elektřiny a topení a v prvním nadzemním podlaží finišují s hrubými rozvody medicinálního plynu. Dále staví sádrokartonové příčky v prvním, druhém a třetím nadzemním podlaží a provádí hydroizolace střešního pláště.

Foto: horní obrázek: stavba
dolní obrázek: vizualizace
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
Na šedesát kubíků vytěženého dřeva v hodnotě asi třicet tisíc korun ukradl neznámý zloděj v době od 11. září do neděle 19. září v místech zvaných U Hory u Vídně nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Silně opilý muž skončil na záchytce
V úterý 21. září byli policisté v Jihlavě před jedenáctou hodinou večer přivoláni na ulici Pávovská, kde se nacházel značně opilý muž. "Ležel na zemi a při pokusech vstát padal do vozovky. Policisté zjistili, že se jedná o osmačtyřicetiletého muže, kterému při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,75 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté muže zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění.

Opilý muž se choval agresivně
Policisté prověřují případ výtržnictví, ke kterému došlo u Telče na Jihlavsku. "V pátek 17. září přijali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne oznámení o agresivním opilém muži, který obtěžoval cestující a napadl řidiče autobusu jedoucího z Telče na Markvartice. Muž cestující vulgárně urážel, když se ho snažil uklidnit řidič, obrátil svoji agresi na něho. Řidiče autobusu slovně napadal a vyhrožoval mu násilím. Agresivita opilého muže se stupňovala a na zastávce se pokusil řidiče udeřit. Napadenému se podařilo útok odvrátit, opilého muže vytlačit z autobusu a zpacifikovat", popsala incident Jana Kroutilová. Doplnila, že přivolaní policisté opilého čtyřiapadesátiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili necelé tři promile alkoholu. Odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví.

Vandal posprejoval auto
Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 20. září v době mezi třetí hodinou odpoledne a pátou večer v ulici Alšova v Jihlavě poškodil zaparkované vozidlo. "Pachatel vozidlo Hyundai posprejoval bílou barvou na předních dveřích a způsobil tak majiteli předběžně vyčíslenou škodu pět tisíc korun" uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedli ohledání místa činu, zadokumentování a šetření v lokalitě. Úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.

Řidič narazil do zaparkovaných vozidel
V pondělí 20. září jel po čtvrté hodině odpoledne řidič vozidla Fiat v Jihlavě po ulici Telečská, kde narazil do dopravního značení a dále postupně do zaparkovaných vozidel Seat, Honda, Škoda Kodiaq a Škoda Fabia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. "Přivolaní policisté zjistili, že řidičem je osmaosmdesátiletý muž, který byl pod vlivem alkoholu a ve velmi špatném psychickém stavu. Přivolaná zdravotnická záchranná služba ho odvezla na vyšetření. Při dechové zkoušce policisté řidiči naměřili hodnotu 0,8 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu 0,82 promile alkoholu v dechu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí J. Kroutilová. Místo dopravní nehody ohledali a zadokumentovali. Na poškozených vozidlech a dopravním značení vznikla předběžně vyčíslená škoda celkem za sto tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička nadýchala přes jedno promile
V úterý 21. září kolem sedmé hodiny večer zastavili policisté v ulici Na Zahradách v Křižanově na Žďársku osobní auto Kia. "V rámci kontroly se šestašedesátiletá řidička podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,44 promile alkoholu. Výsledky opakovaných dechových zkoušek byly 1,51 a 1,54 promile. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno, navíc byl řidič pod vlivem drog. V úterý 21. září jel po jedenácté hodině večer s autem Infinity v Třebíči po ulici Jar. Heyrovského. "Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který má od července na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a usednout za volant by směl až příští rok na jaře. U řidiče zjistili policisté dále pozitivní hodnotu na návykové látky, test byl pozitivní na amfetamin, muž je tak podezřelý ze spáchání přestupkového jednání. Policisté muži zakázali další jízdu. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
Vernisáží bude ve středu 22. září v 17 hodin zahájena výstava Čestmíra Sušky s titulem Věci venku na půdě Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
"Tato výstava je přidružena k bienále Sochy pod novoměstskou oblohou, pořádané Horáckou galerií ve spolupráci s Novým Městem na Moravě. Má za úkol představit sochařskou práci Čestmíra Sušky, orientovanou na monumentální objekty v exteriéru", informovala Marta Hauptmanová.

Kurátorka Daniela Kramerová vybírá reprezentativní soubor fotografií, dokumentující Suškovu práci od 80. let až po současnou tvorbu.

"Po vernisáži se můžete těšit na komentovanou prohlídku devíti Suškových soch rozmístěných po městě. Akce začíná v 17.30 hodin u objektu Velký ubrus na Vratislavově náměstí", doplnila M. Hauptmanová.

Výstava potrvá do 5. prosince.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem
První kontakt maminky s dítětem je velice důležitý. Na dětském oddělení jihlavské nemocnice proto pořídili nová polohovací křesla, která zkvalitňují právě první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem. Zakoupení bylo možné díky sponzorovi.
Na novorozenecké JIP stráví maminky klokánkováním hodiny: „Jedná se o metodu, která se nejvíce využívá u předčasně narozených dětí. Nedonošené dítě leží na hrudi rodičů a tento přímý, velmi těsný tělesný kontakt dítěti simuluje bezpečné prostředí, které mu připomíná prostředí dělohy. Cítí teplo matčina či otcova těla, slyší tep srdce,“ vysvětluje primář dětského oddělení Martin Zimen.

Od roku 2003 uznává i Světová zdravotnická organizace klokánkování jako oficiální metodu přístupu k předčasně narozeným dětem. A nová křesla pobyt rodičům v nemocnici určitě zpříjemní: „Speciální křeslo je vhodné i pro maminky, které porodily císařským řezem, protože se z něj pohodlně vstává,“ dodává vrchní sestra dětského oddělení Jana Zejdová.

Klokánkovaná miminka jsou méně ohrožena infekcí, a to z toho důvodu, že se jejich kůže přirozeně osidluje mateřskými bakteriemi, proti kterým jsou přímo chráněny protilátkami z mateřského mléka své maminky. „Mají také stabilnější srdeční frekvenci, pravidelné dýchání, lepší saturaci, neboli okysličení tkání kyslíkem, které je monitorováno přístroji, menší výkyvy tělesné teploty, méně pláčou, lépe spí a mají delší období bdělosti,“ vysvětluje Martin Zimen.

Nových pět křesel bylo možné pořídit díky sponzorov. Moc děkujeme také za sponzoring deseti dětských hnízdeček Neobed taktéž na novorozeneckou JIP. Celková hodnota daru je 230 tisíc korun.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   19. 10. 2021

• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021

• Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
• Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
• Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
• Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
• Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
• Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
• Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
• Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
• V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
• Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
• V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
• Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil

Neděle   3. 10. 2021