Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 3.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Třináctiletá dívka a devětadvacetiletý přítel její matky byli nalezeni v pořádku, policie pátrání odvolala
Policie v neděli 3. října kolem poledne našla v obci u Letohradu na Orlickoústecku třináctiletou dívku z Pelhřimovska, která odešla neznámo kam s devětadvacetiletým přítelem své matky. Oba jsou v pořádku. Nyní budou policisté v Pelhřimově zjišťovat, co bylo důvodem toho, že se skrývali.
Nyní budou policisté v Pelhřimově zjišťovat, co bylo důvodem toho, že se skrývali.

Policie dvojici pohřešovala od pátečního večera. Mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková informovala, že naposledy byli viděni v osobním vozidle Peugeot 206 modré barvy u autobusového nádraží v Kamenici nad Lipou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Vlachovic na Žďársku bylo nalezeno 77 ručních granátů československé výroby, 87 ručních granátů z Polska a 127 rozněcovačů
Tři řízené odstřely k likvidaci válečné munice museli v neděli 3. října použít policejní pyrotechnici u obce Vlachovice na Žďársku. V sobotu 2. října zde majitelka pozemku objevila ruční granáty. Místo nálezu do rána střežili policisté. Ráno na místo vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému.
V sobotu 2. října v odpoledních hodinách, kolem půl druhé, přijali policisté na lince 158 oznámení, že v lesním porostu u obce Vlachovice u Nového Města na Moravě byla nalezena válečná munice. Z oznámení vyplývalo, že se v této lokalitě pohybovala žena, která pomocí detektoru kovu v lesním porostu, zhruba deset centimetrů pod povrchem nalezla několik silně zkorodovaných rozbušek. Místo nálezu munice bylo proto neprodleně zajištěno proti vstupu nepovolovaných osob hlídkou Obvodního oddělení Nové Město na Moravě. Na místo byli přizváni službu konající policejní pyrotechnici.

Po příjezdu pyrotechnika byla prvotním ohledáním nalezena silně zkorodovaná munice pocházející pravděpodobně z období II. světové války, a to zhruba čtyřicet ručních granátů a dalších několik roznětek. Na místě přítomný pyrotechnik rozhodl o přerušení prací, vytyčení a zajištění bezpečného perimetru a nepřetržitého střežení místa nálezu do nedělních ranních hodin. Důvodem byla obava, že se v místě může nacházet nodem vyšší počet munice a manipulace s ní ve večerních hodinách, kdy je výrazně snížená viditelnost, by byla obrovským rizikem. Na nedělní dopoledne bylo naplánováno pokračování prací, které spočívaly v provedení dalšího pyrotechnického průzkumu, na základě jehož výsledku bude rozhodnuto o dalším postupu.

V neděli dopoledne v 10:00 hodin se na místo dostavily všechny složky IZS a po rozdělení sil a prostředků byl zajištěn bezpečný perimetr a střežení určeného prostoru před vstupem nepovolaných osob během realizace průzkumu. O celé události byl vyrozuměný starosta obce.

Provedeným pyrotechnickým průzkumem s využitím těžké techniky (speciálního bagru) byla nalezeno velké množství níže vojenské munice.
Jednalo se o 77 ručních granátů československé výroby, jednalo se o útočné ruční granáty RG 34, které byly řízeným odpalem zlikvidovány na místě. Pyrotechnici nalezli dalších 87 ks ručních granátů RG 31 polské výroby - tyto granty byly z místa odvezeny k jejich následné likvidaci. Kromě granátů se na místě nacházelo 127 kusů rozněcovačů RG 31 a jejich likvidace byla také provedena na místě.

Na základě posouzení ze strany policejních pyrotechniků s částí vojenské munice nebylo možné z důvodu její nestálosti manipulovat, a proto bylo pyrotechnikem v průběhu průzkumu rozhodnuto o její likvidaci přímo na místě, kdy likvidace byla provedena třemi řízenými výbuchy, v časovém rozmezí mezi a 12:35 - 14:40 hodin. Před jejich provedením byly ze strany místní samosprávy vyrozuměni obyvatelé obce Vlachovice tak, aby byla zajištěna jejich bezpečnosti a jejich majetku. Zásah si nevyžádal potřebu evakuace obyvatel. Likvidace válečné munice proběhla beze škody na zdraví a majetku osob i složek IZS. Dotčený pozemek byl po likvidaci munice upraven a předán majitelce pozemku.,
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vzpomínkový pochod na blízké zemřelé s benefičním koncertem v Telči
Zavzpomínat na své blízké, a to díky Vzpomínkovému pochodu s benefičním koncertem, mohou lidé v pátek 8. října v Telči. Sraz účastníků se svícny, lucerničkami nebo lampionky je v 18.30 hodin u polikliniky. Jejich kroky budou směřovat k orlovně, kde bude v 19.30 hodin následovat benefiční koncert.
"Většina z nás prožila ve svém životě ztrátu blízkého člověka. Pojďme společně zavzpomínat na ty, kteří tu mezi námi nejsou, ale v našich srdcích stále žijí. Pochodem uctíme památku na naše milované a poté nás čeká krásný koncert s posezením v telčské orlovně,“ říká Eva Švecová, fundraiserka Sdílení.

„Na koncertě se lidé mohou těšit na žáky z pěvecké třídy Evy Pavlíkové ze Základní umělecké školy v Telči. Ostatně právě jejich vystoupení mělo před dvěma lety velký úspěch. Máme radost, že naše pozvání přijalo i hudební uskupení HARP ROCK MŮRA. Kdo tyto hudebníky nezná, doporučujeme si je přijít poslechnout. Neobvyklé spojení harfy, houslí, akustické a elektrické kytary nadchne všechny věkové skupiny,“ doplňuje E. Švecová.
Vstupné na koncert je dobrovolné a bude použito na provoz hospice.

Avšak tímto program benefičního koncertu nekončí. Sdílení plánuje přichystat drobné občerstvení a věří, že lidé si zde na závěr posedí v přátelském prostředí. K tomu jim zahraje na harmoniku náš starosta a především dobrovolník Sdílení Vladimír Brtník.

„Děkujeme organizaci Orel jednota Telč za bezúplatné poskytnutí sálu a také všem účinkujícím za vystupování bez nároku na honorář. Velice si této podpory vážíme. A neobávejte se smutného večera! Vzpomínat budeme s láskou, vzájemným sdílením a s úsměvem na rtech,“ uzavírá Švecová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal počmáral dětem hřiště; krádež kola; mladá žena bourala na čtyřkolce
Neznámý vandal, který posprejoval dětské hřiště v ulici Na Páchu v Habrech na Havlíčkobrodsku v době od odpoledních hodin úterý 28. září do deváté hodiny ráno pátku 1. října, způsobil předběžnou škodu kolem třiceti tisíc korun. Pachatel posprejoval bílou a černou barvou hrad se skluzavkou, pergolu, lavičky a jiné herní prvky. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež kola z bytového domu
Jihlavští policisté pátrají po zloději, který v době od večerních hodin úterý 28. září do odpoledních hodin čtvrtka 30. září v ulici Za Prachárnou v Jihlavě z bytového domu ukradl jízdní kolo. "Pachatel zde z volně přístupné kolárny domu odcizil dětské kolo MRX šedé barvy v hodnotě kolem osmi tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Havárie čtyřkolky
V pátek 1. října před čtvrtou hodinou odpoledne havarovala mezi obcemi Spálava a Chloumek na Havlíčkobrodsku žena na čtyřkolce. "Třiadvacetiletá žena jela ve směru od obce Chloumek, přičemž najela na krajnici a následně na louku, kde se převrátila. S podezřením na lehké zranění byla zdravotnickou záchrannou službou transportována do nemocnice", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. Zjišťování příčiny a okolností nehody je předmětem dalšího šetření.

Alkohol za volantem
Policisté kontrolovali v sobotu 2. října krátce před desátou hodinou dopoledne v ulici Račerovická v Třebíči osobní auto Nissan. "Jeho jednašedesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 0,37 promile alkoholu. Stejný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se bude dále zabývat příslušný správní orgán.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté zastavili v sobotu 2. října krátce po půl jedenácté dopoledne v ulici Hornoměstská ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl jednapadesátiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. "Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,29 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,29 a 1,38 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Startuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy
Zvýšit celosvětové povědomí o významu krevní plazmy. Ocenit fakt, že dárci krevní plazmy přispívají k záchraně životů. A zvýšit informovanost o životodárné léčbě plazmatickými bílkovinami a o vzácných nemocech. To vše je ambicí Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy, který po celém světě probíhá od 4. do 8. října.
V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. A tisíce nemocných, kteří k životu léky z krevní plazmy potřebují. “Jsou jimi léčeni také pacienti s řadou vrozených i získaných onemocnění. A mnoho lidí je na tuto léčbu zcela odkázáno. Mezi ně patří např. lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními,” přibližuje hematoložka Alice Drábková ze společnosti sanaplasma. Jen v Evropě trpí některou z těchto vzácných nemocí přibližně jeden milion lidí. To je dvaapůlkrát více než počet pacientů s rakovinou prsu. A na rozdíl od rakoviny není možné úplné uzdravení těchto pacientů. Aby bylo zajištěno jejich přežití a kvalita života, je nutná průběžná léčba.

Počty lidí připravených absolvovat odběry krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Proto je důležité pravidelně upozorňovat na důležitost rozhodnutí jednotlivců darovat krevní plazmu. Odběry krevní plazmy jsou pro tělo dárce méně náročné než odběry krve. “Při dostatečném pitném režimu a kvalitní výživě dokáže organismus plazmu obnovit do 24-48 hodin,” vysvětluje lékařka.

Podle průzkumu, který letos provedla sanaplasma, největší tuzemská síť odběrových center, si většina dárců význam krevní plazmy uvědomuje. Hlavním důvodem, proč chodí plazmu darovat, je možnost pomoci lidem, kteří to potřebují. Uvedlo to 60 procent z 3500 respondentů. Většina se také shodla, že vpich nebolí a odběr probíhá rychle. I proto 88 procent z nich daruje plazmu pravidelně, jednou či dvakrát měsíčně.

Marta VOKURKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Třebíči budou prodávat koláče pro hospic svaté Zdislavy
Tradiční podzimní sbírkově-propagační akce Koláč pro hospic se uskuteční ve středu 6. října. Koná se v blízkosti Světového dne hospice a paliativní péče, jehož smyslem je zvýšit informovanost veřejnosti o této službě a zároveň také získat finanční prostředky pro tuto činnost, protože nikde na světě není tato péče plně hrazena státem, a neobejde se tedy bez pomoci dobrovolníků a darů štědrých lidí.
Většina lidí si přeje žít i s vážnou nemocí doma, rozloučit se s tímto světem v domácím prostředí a v kruhu svých blízkých, kde to znají, kde je jim dobře. Ta možnost je díky velkému rozkvětu hospicových služeb stále dostupnější a my ji takto chceme veřejnosti ještě více přiblížit a otevřít cestu,“ komentuje význam akce vedoucí Střediska sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč Eva Vráblová.

Oblastní charita Třebíč se do Koláče pro hospic zapojuje společně s ostatními oblastními Charitami v rámci Diecézní charity Brno, a to v třebíčském okrese. Letos pro něj připravila 3 800 koláčků, jež napekla firma Kapinus z Moravských Budějovic. Dobrovolníci a pracovníci Charity zavítají tentokrát se sbírkou především do firem na Třebíčsku. Účast v této dobročinné akci jich přislíbilo kolem padesáti.

Dárci, kteří přispějí do zapečetěné pokladničky, podpoří činnost domácího hospice a jako malé poděkování dostanou sladký koláč.

Kdo nemá možnost přispět v den sbírky do pokladničky a chce také přispět na tuto kvalitní a profesionální péči o nevyléčitelné nemocné pacienty, může poslat příspěvek na účet sbírky: č. účtu: 4200065931 / 6800, variabilní symbol: 623

Před rokem byla sbírka navzdory koronaviru velmi úspěšná, lidé do ní přispěli téměř 82 tisíc korun.

„Potěšila nás solidarita lidí, institucí i firem, které nám byly ochotny se sbírkou pomoci,“ vzpomíná Petr Jašek, ředitel Oblastní charity Třebíč a dodává: „Hospicové dílo se stále rozvíjí. Je krásné vidět rodiny i blízké, když spojí své síly a doprovodí svého nemocného člena domácnosti na závěrečném úseku jeho životní cesty, i když je to pro ně v tu chvíli náročné. Je to jedna z posledních věcí, kterou pro něj i pro sebe mohou udělat. Náš hospicový tým jim v této situaci dokáže být velkou pomocí a oporou. Děkuji proto všem, kteří tyto služby podporují, nebo se rozhodnou je podpořit, abychom je mohli dále rozšiřovat a zkvalitňovat.“

Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charity Třebíč pomáhá v třebíčském regionu lidem všech věkových kategorií s vážným onemocněním žít doma. Tým lékařů, zdravotních sester, pečovatelek, psychologů i specialistů na duchovní podporu nabízí své služby 24 hodin denně po 7 dní v týdnu. K usnadnění péče je možné si zapůjčit i různé kompenzační pomůcky.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   4. 12. 2021

• Výprava po historických památkách Austrálie, Thajska a Kambodže v jihlavském muzeu

Pátek   3. 12. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandský snímek Ada
• Kácení stromů zahájí rekonstrukci plynovodu pod Ledečskou ulicí v Havlíčkově Brodě
• Vyřízení parkovací karty bude v Třebíči jednodušší
• Do Edenu v Bystřici nad Pernštejnem zavítají v neděli andělé, čerti a přijde i Mikuláš
• Na Českém mlýně v Jihlavě se začalo zasněžovat
• Z policejního deníku: muž a žena zaplatili za zboží, nemají nic; opilá řidička dvakrát bourala
• Meteorologové varují na Vysočině před ledovkou
• Policisté prověřují krádež mobilu; pátrají po muži a ženě z fotografií
• Aby byl advent skutečně bezpečný; policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Čtvrtek   2. 12. 2021

• Letos při nehodách zemřelo 26 osob; počet dopravních nehod se od začátku roku na Vysočině mírně zvýšil
• Vánoční výstava Ladových reprodukcí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Fotosoutěž o volné vstupenky do táborské zoologické zahrady vrcholí
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, ukradl kufr s notebookem; opilý muž se dobýval do ubytovny, i když tam nebydlí
• Výstava Krajka psaná paličkami v jihlavském muzeu

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021