Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 5.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve svém středisku v Jiráskově ulici Den otevřených dveří ve čtvrtek 7. října od 10 hodin. Zájemci se mohou podívat do učebny PC a cvičné kuchyňky, jak se pracuje s nevidomými klienty. Uvedl to předseda Organizace nevidomých z.s. Pavel Hegner.
Organizace nevidomých poskytuje:

Asistenční službu v domácnosti (vaření, úklid, při nákupech)

Průvodcovskou a předčitatelskou službu (k lékaři, na úřady, při dopravě, za kulturou a sportem)

Denní stacionář (efektivní využití volného času)

Sociální rehabilitaci (prostorová orientace, samostatný pohyb, sebeobsluha, bodové písmo)

Výuku náročných kompenzačních pomůcek (televizní lupa, PC s hlasovým výstupem pro nevidomé, digitální záznamník s hlasovým výstupem)

Pořádá kurzy, školení, besedy

Vydává časopis

Poskytuje odborné zajištění rekondičních pobytů, kurzů, rekreací, školení

Zajišťuje rehabilitaci - masáže, cvičení, fitcentrum

Pořádá kluby, např. Promítání fotografií z naší činnosti s výkladem pro zrakově postižené

Společenské aktivity - každoročně pořádá benefiční ples. V letošním roce se uskutečnil již 17. ročník.

Sportovní aktivity - bowling, plavání, showdown (aplikovaný stolní tenis pro nevidomé), simulovaná zvuková střelba a vodácké sporty.

Pojďte se tedy podívat mezi nás a dozvíte se třeba něco nového, co se děje ve světě nevidomých.

Pro tuto činnost se uskuteční 26.10. 2021 sbírka „Bílá hůl 2021“ v celém kraji Vysočina.

Studenti budou chodit ve dvojicích a nabízet miniaturu slepecké hole, kalendářík a leták Organizace nevidomých za 20,- Kč.

Výtěžek sbírky bude vyhrazen na nákup kompenzačních pomůcek pro nevidomé a spoluúčast na školeních a pobytových akcích našich uživatelů.

V loňském roce byl výtěžek použit na nákup trenažéru na simulovanou zvukovou střelbu pro nevidomé a na spoluúčast na školeních a pobytových akcích našich uživatelů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
Na Vysočině byla vybudována na pravostranném přítoku Lučního potoka u Pikárce na Žďársku nová retenční nádrž Okrouhlice o celkovém objemu 9 150 m3. Nádrž má zadržovat vodu v lese.
V rámci stavby došlo ke komplexní obnově vodní nádrže a k revitalizačním zásahům. Bylo nutné zrekonstruovat hráz a funkční objekty nádrže pro zajištění bezpečnosti vodního díla dle současných požadavků s cílem obnovení plné funkčnosti po vodohospodářské stránce.

„V posledních letech Česká republika zaznamenala vláhový deficit. Podle prognóz bude tento trend pokračovat i v budoucnu. Z krajiny se dlouhodobě vytrácí voda a je nezbytné ji tam opět vrátit a zadržet. Voda je nenahraditelnou složkou životního prostředí a slouží k zabezpečování nejen hospodářských, ale i společenských potřeb celé společnosti. Kraj Vysočina bude proto nadále spolupracovat s Lesy České republiky na přípravě dalších projektů na zadržování vody v krajině, jakožto nejlepšího způsobu ochrany před suchem i povodněmi,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
Muzeum v Třebíči připravilo cyklus různorodých přednášek v Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici. Začátek je v 17.30 hodin a veřejnosti jsou přístupné zdarma.
Jako první se 12. října představí pracovník třebíčského muzea Jaroslav Bašta, který si pro své posluchače připravil přednášku s názvem První letecký den v Třebíči. Ten se bohužel zapsal do historie města tragickým způsobem. Konal se 6. září 1931. V jeho rámci předváděl akrobacii s letounem Aero A-18 bývalý vojenský pilot Václav Peřina. V plné rychlosti však narazil do stráně nad Kožichovickým potokem a po nárazu letoun vybuchl a shořel. V letošním roce je to již 90. let od nešťastné smrti tohoto akrobatického letce. Na tuto neblahou událost upozorňuje kamenná mohyla umístěná na místě nehody v Lorenzových sadech v roce 1932.

V úterý 26. října se navzdory době covidové pomyslně přesuneme do vzdálené exotické oblasti na ostrovy nacházející se v tajfunovém pásmu západního Tichomoří. Vít Grulich z Masarykovy univerzity má připravenou poutavou přednášku s názvem Filipíny – ostrovy mnoha podob. Filipíny jsou souostrovím v jihovýchodní Asii. Čítají dokonce více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků. Geograficky se těchto sedm tisíc filipínských ostrovů děli do tří skupin ostrovů. Rozhodně stojí za vidění a je tam co obdivovat.

A když už se přednášky odehrávají v Centru tradiční lidové kultury, nemůže chybět přednáška věnovaná fenoménu písně. Neboť píseň je esenciální součást lidské kultury a je všude kolem nás. 9. listopadu představí svůj záměr Píseň duše hudební publicista a muzikant Jiří Plocek z Brna, který prozradí také to, v čem je lidová píseň nadčasová a stále inspirativní. Pan Plocek si vyzkoušel muzikantské řemeslo snad ze všech možných hledisek – jako hráč, kapelník, vydavatel, producent i rozhlasový redaktor. V podstatě celý jeho život se točí kolem hudby a obzvlášť pak kolem písně.

Podzimní cyklus uzavře v úterý 23. listopadu přednáška archeologa Aleše Hocha z Muzea Vysočiny Jihlava s názvem Předběžné výsledky záchranného archeologického výzkumu Karlova náměstí v Třebíči. Přijďte se dozvědět, jaké zajímavé doklady o minulosti byly odkryty. Poodhaleny budou nejenom pozůstatky staveb, ale i drobné avšak zajímavé předměty. Výzkum by měl přinést upřesnění domněnek ohledně nejstarších dějin tohoto místa, které již v minulosti sloužilo jako veřejný prostor.

Účastníci musí počítat s dodržováním platných hygienických opatření.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu posprejování vagonu, ke kterému došlo v druhé polovině září na hlavním vlakovém nádraží v Jihlavě. Potřebovali by zjistit totožnost dvou osob zachycených na videozáznamu. V ulici Havlíčkova došlo v prostoru odstavné koleje k poškození vagonu vlaku, a to dvěma sprejovými nápisy růžové barvy s černým orámováním, bílým stínováním a zeleným podkladem. Nápisy byly v délkách necelých pět metrů a výšce přes metr. Poškozením vagonu vznikla škoda přibližně za třicet tisíc korun.
Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Místo činu ohledali a zadokumentovali. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer. Zjistili, že se v lokalitě pohybovaly dvě osoby a mohly by tak poskytnout důležité informace. V zájmu prověřování by tak policisté potřebovali zjistit jejich totožnost a s žádostí o spolupráci se obracejí na veřejnost.

Jedná se zřejmě o osoby mladšího věku. Vyšší z nich měla na hlavě čepici s kšiltem, obuté sportovní boty a na zádech tmavý batoh. Osoba menší postavy měla nakrátko střižené hnědé vlasy, oblečené tmavé triko a kalhoty, obuté sportovní boty a přes rameno zavěšenou tašku.

Žádáme občany, kteří osoby, či některou z nich, na kamerovém záznamu poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nacházejí nebo pohybují, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
Tento týden pracovníci magistrátu chystají volební místnosti ve všech 58 okrscích Jihlavy. Řádné volby proběhnou v pátek a v sobotu, 8. a 9. října, volit lze také z nařízené karantény již ve středu či čtvrtek 6. a 7. října, případně z nemocnice či domácího léčení.
Letošní volby do Poslanecké sněmovny a Parlamentu ČR proběhnou podobně jako volby v loňském roce do zastupitelstev krajů a Senátu – v duchu pandemie a hygienických opatření. Pracovníci magistrátu v současné době navážejí do 58 volebních místností Jihlavy nástěnky, zástěny i urny, den před volbami se připraví balíčky s povinnou výbavou všech volebních místností, pro které si předsedové a zapisovatelé volebních komisí začnou jezdit v pátek dopoledne.

„V letošním roce lze opět volit také z domácího léčení, ale i např. z nemocnice. Stačí zavolat na magistrát nebo v den voleb i do volební místnosti a nahlásit jméno, volební okrsek a adresu trvalého bydliště. V den voleb poté přijdou dva zástupci volební komise s přenosnou urnou a případně i náhradními hlasovacími lístky. Pokud chce volit např. pacient v nemocnici, sdělí to personálu nemocnice a ten jej nahlásí na evidenci obyvatel na magistrátu a bude zapsán do zvláštního seznamu,“ uvedla Alena Holubová z oddělení krizové řízení, které volby za magistrát města zařizuje. Tel. číslo, na kterém lze zařídit dálkové volení, najdete na webu města jihlava.cz v záložce VOLBY.

Zároveň je možné v letošním roce volit také z nařízené karantény v rámci onemocnění Covid-19. To organizuje Kraj Vysočina a možnosti jsou celkem tři: Hlasovat z vozidla u volebního stanoviště, hlasovat v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno, či hlasovat do přenosné volební schránky, jak bylo popsáno výše. Veškeré informace, včetně důležitých telefonních čísel najdete zde.

Stejně tak je možné volit ze zahraničí či jiného města, než ve kterém máte adresu trvalého bydliště. K tomu je však nutné si předem zařídit voličský průkaz, žádost o voličské průkazy bylo možné zasílat do 1. října 2021, osobně si jej však zařídit až do 6. října, do 14 hodin, a to na nejbližším úřadě. Do úterý 5. října bylo takto vydáno 432 voličských průkazů, a to například do Německa, Kanady či Španělska nebo dokonce až do Kolumbie.

Při vstupu do volební místnosti nebude vyžadován certifikát o bezinfekčnosti či očkování, bude však nutné dodržovat všechna hygienická opatření, tedy mít nasazenou ochranu dýchacích cest, dezinfikovat si před vstupem ruce a dodržovat dvoumetrové rozestupy. „Při kontrole totožnosti bude muset volič od člena komise odstoupit a odkrýt tvář, aby bylo možné zkontrolovat jeho podobu s tou na průkazu totožnosti, poté si tvář opět zakryje a může odvolit,“ dodala Holubová.

Pokud některý volič odmítne ochranu dýchacích cest nasadit, musí mu i přesto být umožněno odvolit, a to buď pomocí přenosné volební schránky ve venkovních prostorách před volební místností, nebo ve volební místnosti, po výzvě ostatním voličům, aby odešli ven. Poté se vydezinfikují povrchy za plentou a vymění psací potřeby.

Ve Zborné budou poprvé volit v novém

Součástí povinného vybavení každé volební místnosti je například vlajka, znak, označení místnosti, náhradní lístky a obálky, díky dřívějším zkušenostem ale v balících nechybí ani zdánlivě překvapivé předměty v podobě svítilny a baterek pro případ výpadku proudu.

Většina volebních místností zůstává na stejném místě, jako tomu bylo v minulém roce, jediní obyvatelé části města Jihlavy Zborná letos budou poprvé volit v nové hasičárně, kterou nechalo v letošním roce postavit město nejen pro Sbor dobrovolných hasičů, ale také pro komunitní akce a další společenské události.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile
Do rodinného domu v ulici Prokopa Holého v Havlíčkově Brodě se v době od poledních hodin pátku 1. října do večerních hodin neděle 3. října vloupal neznámý zloděj. Do domu vnikl násilím a ukradl mimo jiné fotoaparát, šperky a finanční hotovost. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes osmdesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Zloděj ukradl z auta peněženku
Neznámý zloděj ukradl v pondělí 4. října kolem půl desáté dopoledne z neuzamčeného auta zaparkovaného na Karlově náměstí v Třebíči odloženou peněženku, ve které bylo přes padesát tisíc korun. "Policisté provedli šetření, zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli policisté pátrají", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Pachatel se vloupal do vozidla
Do auta v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí na Žďársku se v neděli 3. října mezi půl desátou a půl jedenáctou dopoledne vloupal zloděj. "Pachatel rozbil okno u vozidla a odcizil dámskou kabelku včetně peněženky s finanční hotovostí a platebními kartami, brýlí a dokladů. Svým jednáním tak majiteli způsobil škodu kolem jedenácti tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Řidič nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce
V pondělí 4. října krátce před šestou hodinou večer jel osmadvacetiletý řidič s vozidlem Škoda ve Velkém Meziříčí ve směru od ulice Františkov směrem na Petráveč, přičemž vyjel mimo komunikaci na travnatou plochu. Ke zranění osob nedošlo. "Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní výsledek. Naměřená hodnota činila 4,25 promile alkoholu. Také opakované měření vykázalo hodnotu přes čtyři promile. Opilého řidiče policisté zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Za volant muž usedl pod vlivem alkoholu a bez řidičáku
Policisté zastavili v pondělí 4. října před třetí hodinou odpoledne v ulici Tržiště v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl čtyřiatřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota prvního i opakovaného měření se pohybovala kolem jednoho promile. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění", informovala Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V pondělí 4. října zastavili policisté v Jihlavě po desáté hodině dopoledne řidiče vozidla Škoda Fabia a provedli kontrolu. "U devětadvacetiletého řidiče zjistili pozitivní hodnotu na ovlivnění návykovou látkou, test byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu, je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem drog
V pondělí 4. října jel před třetí hodinou odpoledne šestadvacetiletý řidič vozidla VW Passat v Třebíči po ulici Nerudova, kde automobil zastavili policisté. "U muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz