Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 11.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
Imatrikulace studentů prvních ročníků napříč všemi studijními programy, a to premiérově v aule výukového centra proběhne ve čtvrtek 14. října. Z celkového počtu 1300 studentů prvních ročníků se jich dobrovolného slavnostního obřadu zúčastní zhruba sto padesát. V drtivé většině se jedná o studenty prezenční formy studia. Čekají je dva slavnostní akty, v 15 a následně v 16 hodin.
Imatrikulace je jedním z akademických obřadů, ke kterým se řadí například i promoce. Zatímco druhá zmíněná tradice je slavnostním ukončením studia, ta první je naopak vstupem do akademického světa a oficiálním začátkem vysokoškolského života. Slavnostnímu aktu je přítomen rektor školy, prorektoři, garanti studijních programů a v roli hostů tradičně také zástupci kraje a města. Svou účast na letošní imatrikulaci přislíbili radní Kraje Vysočina Jan Břížďala a Karel Janoušek.

Akademičtí pracovníci jsou během slavnostního aktu oděni v talárech a používají se během něj insignie školy – rektorský řetěz, žezlo a prorektorské řetězy. Studenti během imatrikulace skládají slavnostní sliby, jejichž obsahem je především plnění povinností a závazků vůči škole. Studenti během ceremonie po zaznění svého jména předstoupí před přítomné akademické funkcionáře, pokloní se, pravou ruku přiloží nad žezlo držené pedelem, vysloví slib a převezmou památeční imatrikulační list.

Mezi nově nastupujícími studenty jsou letos také vůbec první studenti navazujícího magisterského programu Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, kteří se budou moct již za dva roky chlubit jako první inženýrskými tituly z Kraje Vysočina.

VŠPJ je jedinou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina. Tato veřejná vysoká škola nabízí tříleté bakalářské studijní programy a obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a nově navazující magisterský program Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku, zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje vlastní cestovní kancelář a je autorizovaným zkouškovým centrem British Council.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
Do hotelu v Hrotovicích na Třebíčsku zavítal v sobotu 2. října krátce před devatenáctou hodinou netradiční host – mládě divočáka.
"Pohotová obsluha Pepu zavřela na toaletě", uvádějí hasiči na svých facebookových stránkách.

Přivolaná jednotka hasičů z Hrotovic zvířátko odchytla a následně jej vypustila do volné přírody.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
Řidič, který narazil s autem v pondělí 11. října před půl čtvrtou odpoledne v ulici U Kaple v Třebíči do stromu, utrpěl zranění a skončil v nemocnici. Uvedla to mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
Při nehodě se zranil řidič vozidla a skončil v péči zdravotníků, kteří jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice.

"Zasahující hasiči provedli na havarovaném vozidla protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování", doplnila informace P. Musilová.

Na místě události zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Třebíče.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
Požár vyvážecí soupravy, který vzplál v pondělí 11. října ve 12 hodin v lese u Nyklovic na Žďársku, napáchal předběžnou škodu 1,5 milionu korun. Uvedla to mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.
Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Bystřice nad Pernštejnem společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Trpína a obce Bystré.

"Hasičům se podařilo požár velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada v motorovém prostoru vyvážecí soupravy", doplnila mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
Pietní místo v souvislosti s pandemií Covid - 19 vzniklo před infekčním pavilonem v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Černo. Autorem je sochař RNDr. Radomír Dvořák.
Dárcem materiálu je firma Granit Lipnice s.r.o. Kámen PIETA má po délce přes tři metry a váží přes jednu tunu.
"Formátování a sochařské zásahy zabraly přes dvacet hodin," sdělil Radomír Dvořák. Pietní místo vzniklo na základě přání blízkých našich pacientů vytvořit v areálu nemocnice místo, kde by bylo možné zapálit svíčku. V nemocnici v Havlíčkově Brodě zemřelo v souvislosti s Covid-19 více než tři sta pacientů.

"Radomír Dvořák je autorem již několika uměleckých děl v budovách a areálu nemocnice - například altánu Tři Grácie, soch Hygeia - bohyně zdraví, Dafne, sochy Alfa a Omega a dalších. Veškerá díla autor nemocnici věnoval, za což mu patří velké poděkování", doplnila Petra Černo.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
V sobotu 9. října přijali policisté po jedné hodině v noci oznámení o pohřešování ženy, kterou postrádali její blízcí. Žena se nacházela v obtížné životní situaci a její rodina o ni měla obavu. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k popisu ženy a místům, kde by se mohla nacházet. Žena se měla pohybovat v Telči, kde ji začali policisté okamžitě hledat. Pátrali v lokalitě autobusového a vlakového nádraží, podnicích, v ulicích města i jeho okolí. Přibližně po dvou hodinách policisté pohřešovanou ženu nalezli na ulici nedaleko centra Telče. Byla v pořádku, ale ve špatném psychickém stavu. Policisté ženě poskytli nezbytnou pomoc a přivolali záchranáře, která ženu převzala do péče. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj si odnesl z domu a kontejneru nádrž na vodu, sporák a další věci
Do kontejneru a neobydleného domu se v době od začátku července do pátku 8. října v ulici Nádražní v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku vloupal neznámý zloděj. "Pachatel násilím poškodil uzavírání kontejneru a vnikl do vnitřních prostorů, odkud odcizil mimo jiné tisíci litrovou nádrž na vodu a plynový sporák. Z domku pachatel odcizil kovovou mříž a dále odcizil kovovou branku u plotu a pletivo. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem třinácti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Opilý řidič boural
V neděli 10. října jel po druhé hodině ráno řidič vozidla Škoda po silnici první třídy číslo 38 ve směru k dálnici. "Při jízdě v úseku pod mostem ulice Jiráskova v Jihlavě s vozem narazil do sloupu dopravního značení, najel na betonová středová svodidla, s automobilem byl vymrštěn do vzduchu, poté dopadl na protisměrný jízdní pruh, vozidlo se převrátilo na střechu a sklouzlo po vozovce na středový dělící pruh", popsala nehodu Jana Kroutilová. Řidič utrpěl při nehodě zranění a na ošetření jej převezli záchranáři do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u dvaatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,58 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda osmdesát tisíc korun. Další škoda za přibližně deset tisíc korun vznikla na poškozeném dopravním značení a svodidlech. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu šetří.

Opilý řidič havaroval
Pětatřicetiletý muž havaroval s vozidlem v pátek 8. října krátce před jedenáctou hodinou večer v Pelhřimově. "Muž jel s vozidlem BMW po ulici Křemešnická, přičemž najel na svodidla a vozidlo se převrátilo na bok. Ke zranění osob, které by si vyžádalo zásah zdravotnické záchranné služby, nedošlo. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku. Nadýchal 2,25 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,32 a 2,14 promile", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 9. října zastavili policisté před jedenáctou hodinou večer v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku řidiče vozu Škoda Octavia, který jel po ulici Brněnská. "U devatenáctiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu a přes jedno promile u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Následující den sdělil policejní inspektor muži podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v neděli 9. října kolem poledne v ulici Sázavská ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda. "Jeho čtyřiapadesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 0,43 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 9. října krátce před jednou hodinou odpoledne na Náměstí ve Velkém Meziříčí osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl jednatřicetiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,41 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala S. Rázlová. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu
V zámecké konírně v Třebíči se bude v úterý 19. října od 16 hodin konat dětská vernisáž obrazů Tomáše Rossího. Autor provede dětské návštěvníky svým světem barev a od 17.30 hodin bude v muzejní kavárně následovat beseda s malířem o jeho tvorbě a pohledu nejen na umění.
Tomáš Rossí (narozen 1955 v Brně) náleží k přední garnituře své umělecké generace. Jeho tvůrčí cesta je vyznačena periodami s dominancí odlišných malířských technik. Dospíval k nim ve volné tvorbě, stejně tak recipročně přes náročnou práci restaurátorskou.

Snahy přenést úsek krajiny nebo krajinný detail závěsnou malbou do interiéru, skončily ve vývoji malířství před koncem 19. století. Od té doby jsou krajina, zahrada, pěstěné plody a jednotlivosti vegetace pro malíře modelem, předlohou, vzorem. Obraz je ohlasem modelu, s význakem jisté podobnosti. Ona podobnost v obrazech Tomáše Rossí zrcadlí umělcovu inspiraci a citlivost, ne však ambici přiblížit se malbou objektivní skutečnosti. Snaha vězí v opaku, v dospění k určité distanci od viděného, což je vlastní tvorba, zrcadlo syntaxe, do níž umělec vložil intelekt a čistotu rukopisu.

Obrazy Tomáše Rossí, někdy sestavená do vícedílných nástěnných ploch, lze užít k eventuální připomínce historicky důležitého pojmu evropské povědomí reinterpretace přírodního světa. Ten se datuje k debatám o Monetových obrazech leknínů z první čtvrtiny minulého století. Celek příroda i její inspirující části přestaly být sbírkou zobrazitelných krásných objektů. Její nové pojetí je od toho času odkazem na umělcovu energetickou struktura. Tato signifikantní fakta Tomáš Rossí přijal evidentně po svém. V obměnách soustředění na kolekce obrazů se specifickými tématy stojí vprostřed přírodního prostředí, rovnocenně (a přeneseně) i na jeho užitkově pěstěném dílu, monumentalizuje solitéry květeny a plodů, s nevýhradním přihlášením se k estetice baroka. A to i přesto, že význaky baroka jsou kupříkladu nedůvěra v rozum (pravda je zjevena) a odvrat od přírody, což není Tomáše Rossí programem.

Zvýrazněnou roli přisuzuje barvám neseným iluzí světla, obdobně světlu, které definuje tvar jeho obtékáním v podobě zářících kontur. Tak vnikají pro malbu Tomáše Rossí charakteristické optické vibrace znějící přírody. Skrze vyvstalé souvislosti malířova duchovního světa i ryze praktické postupy tvořivého úkonu jsou svérázně prolnuty obě stěžejní vrstvy obrazu, faktická a imaginativní.

Specifické téma nese cyklus komorních maleb s titulem Slabikář. V spojitosti edukačních prvků, rozkrývajících triviální poznání světa, a vyhraněného malířského rukopisu vnímáme tyto obrazy jako nauku svéráznou hrou. Cílí k vyspěle poučeným, schopným nejprve diferencovat v oproštěné obraznosti věcná východiska. Až poté rozkryjeme, snad i s překvapivým potěšením, malířova malá velká osobní i odosobněná gesta nad nejvšednějšími skutečnostmi.

Cyklus Slabikář má v tvorbě Tomáše Rossí důležité postavení. Napsal: Vznikl jako vzpomínka na školní léta. Ve třídě jsme měli vyvěšené didaktické pomůcky. Byly to kartony, kde zobrazený děj byl podpořen písmem. S odstupem jsem si na ty věci vzpomněl. Zas sedím v 1. třídě a koukám na kartony. V rychlých malířských sděleních se především jedná o imprese námětů a světlo. A názvy, psané velkými písmeny jsou pojistkou, aby malba neutekla z formátu. A je to expresivní.

Muzeum chystá k výstavě Tomáše Rossího - Obrazy doprovodný program. Na co se můžete těšit?
Dětská vernisáž, úterý 19. října od 16 hodin
Tomáš Rossí provede dětské návštěvníky svým světem barev. Vstup volný.
Beseda s autorem v muzejní kavárně, úterý 19. října od 17.30 hodin
S autorem o jeho tvorbě a pohledu nejen na umění. Vstupné 30 Kč.
Derniéra výstavy, neděle 31. října od 15 hodin
Komentovaná prohlídka výstavy s autorem. Vstup volný.

Program pro školy Za barevnými okny
Edukační program připravený k výstavě pro děti mateřských a základních škol. Vstupné 30 Kč. Nutná rezervace na e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897.
Komentovaná prohlídka výstavy pro střední školy
Vstupné 30 Kč. Nutná rezervace na v.zabrsova@muzeumtr.cz, 568 441 078
Obrazy Tomáše Rossího budou v zámecké konírně vystaveny do 31. října
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz