Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 20.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
O pomoc s tvorbou rukodělných výrobků, které budou o první adventní neděli 28. listopadu na prodej ve stánku u evangelického kostela v Novém Městě na Moravě, žádají své příznivce pracovníci Sdružení Krajina se sídlem v Počítkách. Výtěžek z prodeje zajímavých předmětů stejně jako předešlé roky přispěje do veřejné sbírky Stopa v krajině, jejímž prostřednictvím Sdružení Krajina deponuje prostředky na péči o cenné podmáčené louky, které se dlouhodobě věnuje.
Inspirací k tvoření může být nejenom anděl z březového polínka, který má hlavu z polystyrénové koule a křídla z papíru, přičemž příhodná polínka si je možné vyzvednout v sídle sdružení v Počítkách.

Šikovné švadlenky mohou přispět například originálními látkovými pytlíčky na vánoční dárky, pekařky a kuchařky třeba perníčky či sušenkami ozdobně zabalenými do celofánu, případně pečenými čaji nebo domácí marmeládou, která je nejvhodnější na slepování vánočního cukroví.

Zájemci mají konkrétní návrh spolupráce nejdříve zkonzultovat se Sdružením Krajina na telefonním čísle 775 239 691 a hotové výrobky pak doručit do pátku 26. listopadu.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
Odborná dendrologická literatura poznamenává, že Cercidiphyllum japonicum, česky zmarličník japonský, „na podzim má nádherné zbarvení“. V Přibyslavi se o tom můžeme přesvědčit v parku pod zámkem. Dvě sazenice zmarličníku zde rostly vedle sebe tak dlouho, až se kmeny spojily a srostly.
Odborná dendrologická literatura poznamenává, že Cercidiphyllum japonicum, česky zmarličník japonský, „na podzim má nádherné zbarvení“.

V Přibyslavi se o tom můžeme přesvědčit v parku pod zámkem. Dvě sazenice zmarličníku zde rostly vedle sebe tak dlouho, až se kmeny spojily a srostly.

Přiznám se, že jsem dlouho nemohl přijít na název zajímavé dřeviny, jak se jmenuje, vím teprve od starosty města Martina Kamaráda, nezapřel v sobě maturitu na lesnické škole v Trutnově.

Cercidiphyllum japonicum pochází z Japonska a Číny. Listy mají srdcovitý tvaru a středně zelenou barvu. Při rašení jsou červené a na podzim se zbarvují do žluta až šarlatově-červena.

Literatura uvádí, že zejména ve vysoce kyselých půdách se strom zbarví do fantastických odstínů, což fotografie dokládá. Spadané listí na podzim se má nechat chvíli hnít na zemi, vydává totiž omamnou vůni cukrové vaty.

Dlouhověká dřevina dorůstá do výšky 20 metrů a odolá mrazu až mínus 34° Celsia.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
Odbor školství jihlavského magistrátu doporučil ředitelům městem zřizovaných škol prodloužit příští týden podzimní prázdniny o dva dny. V Jihlavě se totiž zhoršuje epidemiologická situace ve školách a delší prázdniny by mohly přispět ke zpomalení šíření nemoci. Jihlavské základní školy příští týden vyhlásí ředitelské volno v pondělí 25. a v úterý 26. října tak, aby se ve městě prodloužily plánované podzimní prázdniny. Ze všech jedenácti ve středu oslovených jihlavských škol okamžitě reagovalo 10 škol s tím, že v sedmi z nich nemají s ředitelským volnem problém.
„Nakonec se k vyhlášení ředitelského volna připojí pravděpodobně všechny základní školy zřizované městem. Počet nakažených dětí a učitelů roste, stejně tak i karantén. Proto jsem v rámci jednotného postupu doporučil ředitelům a ředitelkám ZŠ, aby vyhlásili na pondělí a úterý ředitelské volno,“ uvedl vedoucí odboru školství Tomáš Koukal. Jeho návrh podpořila i primátorka Jihlavy Karolína Koubová. I podle ní by mohly prodloužené podzimní prázdniny zpomalit nástup třetí vlny koronaviru ve školách.

Situace s nemocí se v Jihlavě zhoršuje. Přibývá nakažených dětí i učitelů. S tím roste i počet karantén. Karanténní opatření na školách komplikují situaci se suplováním. Školy, kterých se to týká, mají problémy i se zajištěním zástupů. Aktuálně je v karanténě jedna třída v ZŠ Seifertova a od středy řeší další karanténu také základní školy Evžena Rošického, Demlova, Nad Plovárnou a ZŠ speciální a praktická škola. Problémy s jedním pracovištěm v karanténě hlásila v tomto týdnu také mateřská škola Mozaika.

K doporučení jihlavského odboru školství navrhnout ředitelům škol mimořádné prodloužení prázdnin se kloní i Krajská hygienická stanice v Jihlavě.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
Prohlídky v muzeu ve Velkém Meziříčí s titulem Podzim na šlechtickém sídle, které se budou konat v sobotu a v neděli 30. a 31. října odpoledne, vždy v každou celou hodinu od 13 do 17 hodin, přičemž poslední prohlídka bude odcházet v 17 hodin, udělají symbolickou tečku za letošní muzejní sezonou.
Poslední říjnový víkend se návštěvníci muzea ve Velkém Meziříčí mohou těšit na speciální prohlídky, během kterých se dozví, co vše bylo třeba v období podzimu na zámku nachystat, jak se topilo či jakým kratochvílím se šlechta v minulosti věnovala. Opomenuta nezůstane ani tematika lovů, stolování či módy.
Zpestřením pak bude výlet do minulosti v podobě historických fotografií.

Vzhledem k omezeným kapacitním možnostem je třeba se předem objednat na konkrétní hodinu, a to na telefonním čísle 566 522 206, o víkendu je možné volat také do pokladny na číslo 778 777 169.

S ohledem na hygienická opatření v souvislosti s nemocí covid-19 musejí být návštěvníci (netýká se dětí do 6 let) schopni doložit ukončené očkování, prodělání nemoci či platný PCR či antigenní test.

Vstupné na prohlídky muzea pro dospělé je 80 korun, pro děti pak polovina.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
Neznámý zloděj, který se vloupal v pondělí 18. října v době mezi šestou a sedmou hodinou večer v ulici M. Majerové v Třebíči na parkovišti do auta Škoda Roomster, napáchal škodu za více jak devadesát tisíc korun. Zloděj z vozu ukradl notebook, různé poukázky, finanční hotovost, sportovní tašku a další věci. Policisté případ prověřují a po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vloupání do garáže
Policisté pátrají po pachateli, který se v Havlíčkově Brodě vloupal v lokalitě U Cihláře do garáže a u dalších se o to pokusil. Ke spáchání činu došlo v době od nedělního večera 17. října do úterního odpoledne. "Pachatel vnikl do garáže, u které poškodil kovové křídlo. Objekt prohledal, nic neodcizil. Poškozením vznikla majiteli škoda přibližně za necelé tři tisíce korun. V lokalitě se dále pokusil pachatel vloupat ještě do dalších garáží", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté místo činu ohledali a zadokumentovali, dále provedli šetření. Úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.

Muž odcizil jízdní kolo
Policisté objasnili případ krádeže jízdního kola, ke kterému došlo minulý týden v Jihlavě. "Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu jednatřicetiletému muži. Ke krádeži došlo v pátek 15. října v lokalitě Staré Hory. Podezřelý muž využil toho, že nezajištěné horské kolo stálo na volně přístupném místě, kam si ho jeho majitel ráno odstavil. Jízdní kolo v hodnotě přibližně osmnáct tisíc korun pachatel vzal a odjel s ním", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Když majitel krádež následně zjistil, oznámil případ policii a policisté začali po pachateli pátrat. Na základě šetření zjistili, že podezřelým je jednatřicetiletý muž, kterého po shromáždění důkazů sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička byla pod vlivem drog
V úterý 19. října zastavili policisté v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku po jedné hodině odpoledne vozidlo Audi, které jelo ve směru od ulice Višňová k ulici Topolovská. "U osmadvacetileté řidičky provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin. Dechová zkouška u ní byla negativní. Lékařskému vyšetření se žena odmítla bezdůvodně podrobit. Policisté jí zakázali další jízdu a ženě zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidička je podezřelá ze spáchání závažného přestupkového jednání.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V úterý 19. října zastavili policisté po druhé hodině odpoledne řidiče vozidla Audi, který jel po ulici Komenského v Humpolci na Pelhřimovsku. "U třicetiletého muže zjistili pozitivní hodnotu na ovlivnění návykovou látkou, test byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu, je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla J. Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
V Jaderné elektrárně Dukovany pokračuje unikátní společný třídenní výcvik lezců podnikové jednotky hasičů elektrárny a profesionálních hasičů z hasičských záchranných sborů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Využijí jednu z nejvyšších staveb v regionu. Na 125 metrů vysoké chladicí věži elektrárny, kde právě probíhá obnova jejího pláště, procvičují postupy pro záchranu osob ze zavěšené lávky.
Devadesátka hasičských lezců, kteří jsou vycvičeni na záchranu osob ve výškách nebo volnou hloubkou, jako například k vyproštění osob ze šachet, studní, terénních srázů nebo z výškových budov, stožárů a technologií, začala dnes v rámci třídenního součinnostního cvičení procvičovat postupy pro společný zásah v prostředí elektrárny. Praktické nácviky budou probíhat na chladicí věži číslo 5, jejíž specifické zakřivení je pro samotné lezce profesní výzvou.

V oblasti lezecké techniky je součinnost velmi důležitá zejména kvůli navazujícím činnostem. Lezci musí být stejně vycvičení a používat stejné postupy, aby další lezecká skupina mohla ihned začít spolupracovat a pokračovat v záchraně.

„Pokud by tato situace reálně nastala, je velmi pravděpodobné, že lezci elektrárenských hasičů už budou provádět záchranu a týmy lezců profesionálních hasičů se budou muset velmi rychle zorientovat v použitém postupu, jistících bodech a použitém materiálu.“, vysvětluje důvody společného výcviku Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

V rámci elektrárny jsou hasiči lezci využíváni k jištění pracovníků při činnostech ve výškách, hloubkách nebo například ve stísněných prostorech. "Od května letošního roku, kdy lezecká skupina hasičů na elektrárně působí, provedla desítky jištění pracovníků v technologii. Už dvakrát lezci zasahovali také v okolí elektrárny, a to konkrétně při záchraně zraněné dívky ze skály v Tavíkovicích a při záchraně osoby v Radkovicích," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany.

Lezci jsou plně vycvičení hasiči, takže ovládají všechny specializace, které jsou k výkonu služby potřeba jako např. strojník, chemik, obsluha motorových pil, předlékařská pomoc apod. Cílem elektrárny je mít na konci roku 2022 celkem 16 vycvičených lezců a jednoho instruktora.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů
Kotelna v jihlavské nemocnici projde v následujících měsících kompletní rekonstrukcí. Budova, která zajišťuje teplo pro celý areál, se bude opravovat ve dvou etapách téměř rok. Práce a technologie vyjdou na desítky milionů korun.
Budova, která se nachází u vjezdu z ulice U Cvičiště, dodává teplo pro celou jihlavskou nemocnici. Investovat se bude do technologií i stavebních prací: „Vymění se kotle, kogenerační jednotky, rekonstruovat se budou inženýrské sítě,“ jmenuje provozně technický náměstek Alexander Filip.

Kotelna dodává teplo do celého areálu největší nemocnice v Kraji Vysočina, která čítá přes 700 lůžek a zaměstnává 1600 lidí, je také jedním z největších zaměstnavatelů v kraji. Ročně přijme kolem 25 tisíc hospitalizovaných pacientů a zdravotníci ošetří zhruba 370 tisíc ambulantních pacientů.

Stavba se předává tento týden a práce budou kompletně hotové na konci září příštího roku. Probíhat budou ve dvou etapách. Stavební úpravy by měly být hotové do konce dubna příštího roku a poté budou probíhat instalace technologií. Investorem je Kraj Vysočina a náklady jsou bez mála 50 milionů korun včetně DPH.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz