Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 25.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Blíží se Dušičky, otevírací doba na hřbitovech i u krematoria je pro veřejnost prodloužená
Ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárie v Jihlavě budou až do úterý 2. listopadu pro veřejnost u příležitosti svátků Dušiček a Všech svatých otevřeny vždy od 7 do 19 hodin. Areál krematoria, jehož součástí je urnový háj, dvě vsypové a jedna rozptylová loučka má rozšířenou otevírací dobu. Hlavní brána ve Smrčenské ulici, kde je parkoviště, bude pro návštěvníky v čase svátků otevřena denně od 7 do 19 hodin; vedlejší branka, jejíž vchod je přímo u budovy krematoria, bude otevřena pouze v pracovní dny od 8 do 14.30 hodin.
V letošním roce bude opět probíhat pro veřejnost prodej tematického zboží k Památce zesnulých. Návštěvníci si mohou přímo na místě zakoupit svíčky, věnečky, rostlé květiny, řezané květiny a další produkty spojené s Dušičkami. Prodej již byl zahájen a otevřeno je od 10 do 16 hodin.

"Úklid v areálu probíhá průběžně celý rok. Přesto pracovníci Služeb města Jihlavy uklidí před svátky celý areál znovu, aby návštěvníci mohli uctít Památku zesnulých v čistém prostředí. Udržet areál čistý je v tomto období daleko náročnější, protože se musí častěji vysypávat odpadkové koše, uklízet misky od vyhořelých svíček, povadlé květiny a další věci", informoval mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o. Martin Málek.

Doplnil, že kontroly areálu každoročně v tomto období provádí Městská policie, která prochází celý areál několikrát denně. "Prosíme také návštěvníky, aby zapálené svíčky pokládali pouze na místa k tomu určená, aby nedošlo k následnému požáru. Věříme, že v důstojném prostředí areálu krematoria bude zachovaná pieta a místo se nestane terčem útoku vandalů", doplnil M. Málek.

Kancelář na Ústředním hřbitově v Jihlavě bude ve čtvrtek 28. října v 30. a v neděli pro veřejnost zavřená.
Dušičkovou vazbu a svíčky si mohou zájemci zakoupit na Ústředním hřbitově až do úterý 2. listopadu a to včetně svátku, soboty a neděle od 8 do 17 hodin. Na hřbitově Kalvárie prodej dušičkové vazby ani květin nebude.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Svatý Martin na bílém koni do Jihlavy nepřijede
Tradiční průvod městem jako jedna z neoblíbenějších novodobých jihlavských akcí se ani letos neuskuteční kvůli vládním protiepidemickým opatřením. Průvod se kvůli pandemii koronaviru nekonal ani v roce 2020.
„Letošní průvod jsme chystali do poslední chvíle, už byl znám i program a trasa. Po vyhlášení listopadových pandemických opatření jsme ale byli nuceni jej opět zrušit. Na Masarykově náměstí není možné zajistit omezený počet návštěvníků a kontrolu očkovacích certifikátů, klinických příznaků či testování. Velmi nás to mrzí a upřímně doufám, že to je naposled a příští rok už průvod svatého Martina uspořádáme bez omezení,“ uvedla radní města pro oblast kultury Silvie Čermáková.

Město neumí zajistit, aby se akce nezúčastnilo víc jak 2000 lidí, což je podmínkou nových protiepidemických opatření. Jde o průvod, který v centru města tradičně sledovalo v předchozích letech pět až sedm tisíc lidí. V prostoru, kde se tradičně akce koná, není reálné dodržet plánovaná nařízená opatření.

Na přípravách akce Jihlava k Vánocům ale město pracuje dál. Dřevěné vánoční městečko bude opět kolem ledové plochy, která se začne stavět na přelomu října a listopadu. Prodejní stánky budou tentokrát i pod kašnou na horním Masarykově náměstí. „Na kluzišti i u stánků budeme schopni zajistit platná opatření, pokud nedojde k jejich dalšímu zpřísnění nebo úplnému zákazu venkovních akcí. Omezit počet bruslících dovedeme a na režim u prodejních stánků bychom také měli být schopni dohlížet,“ uvedl vedoucí odboru školství a kultury Tomáš Koukal.

Na přípravě letošního programu akce Jihlava k Vánocům opět spolupracuje Petr Píša. Kluziště vyroste kolem morového Mariánského sloupu a kolem ledové plochy budou dřevěné prodejní stánky. Počítá s větším prostorem uvnitř vánočního městečka než v roce 2019. Uskutečnit by se měla divadelní představení a koncerty a počítá se třeba i s účinkováním kovářů. Plánují už se také tematické komunitní večery nebo filmové projekce. V plánu je i vystoupení místních spolků, kapel či žáků Základní umělecké školy Jihlava.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
V nakladatelství Pointa právě odstartoval předprodej knížky Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny. Jejím autorem je pelhřimovský rodák Jakub Marek, který se svou knihu rozhodl financovat prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Na její vydání tak můžete přispět i vy. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků?
To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní nahlédneme pod povrch češtiny. A kdo ví, možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým. V chystané knížce, kterou si můžete v předprodeji objednat už teď, zkrátka společně s autorem prozkoumáme, co se skrývá pod povrchem jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně. My lidé totiž obvykle svojí rodnou řečí komunikujeme zcela přirozeně, s lehkostí a bez větších potíží. Málokdy se už ale pozastavujeme nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. A právě o nich bude řeč v Podzemí slov.

Pro všechny, kteří mají rádi češtinu

Pro koho je připravovaná publikace určena? Prostě pro všechny, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Může tak jít o čtenáře od studentů až po seniory.

Kniha by se dala zařadit mezi populárně naučné tituly. Není tedy vysloveně odborná, ale mnohé nové informace přinese i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici (učitelům češtiny, novinářům, copywriterům…).

Pomozte knížce na svět

Vydání knihy Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny můžete podpořit i vy. Od 25. října do 23. listopadu 2021 totiž probíhá předprodej knížky, který má zajistit i její financování.

Možností, jak publikaci popostrčit k vydání, je několik. Kromě toho, že si můžete Podzemí slov prostě objednat v předprodeji, ho také můžete získat s autorovým podpisem a veršovaným poděkováním. Taky si můžete knížku Podzemí slov pořídit v dárkovém balení s elegantními hodinkami, s hezkou kovovou záložkou či s výletem do skutečného podzemí. A pokud se chcete stát opravdu štědrým sponzorem knížky, může v ní být i logo vaší firmy. A to pořád není všechno. Podívejte se na jednotlivé formy příspěvků a vyberte si, co vás zaujme.

Jakub Marek: Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní tu a tam nezamyslet

Autorem knihy je Jakub Marek, který češtinu vystudoval (na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy) a v současnosti ji také profesně používá – živí se jako copywriter (reklamní textař), korektor a lektor psaní. O své mateřštině absolvent pelhřimovské obchodní akademie říká: „Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní alespoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama.“

Knížka Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny bude sestávat z krátkých kapitol pojednávajících o vybraném slově, jazykovém jevu či jiném tématu souvisejícím s mateřštinou.

„Už hezkých pár let mě tu a tam někdo požádá, abych pro jeho časopis, blog nebo třeba samizdatový sborník napsal nějaké pojednání o slovech či jazyce. Podobné výzvy vždycky rád přijmu, a protože se snad tyto mé články i hrstce lidí líbí, rozhodl jsem se, že v jejich duchu připravím skutečnou tištěnou knihu. Věřím, že i ta si najde své čtenáře, které potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací,“ říká k chystané knize autor. Pokud vás zajímá, jak se vydání knížky vyvíjí, sledujte facebookovskou stránku Podzemí slov nebo autorův web.

Knihu si lze objednat na:
https://pointa.cz/project/32f3a09f-e0f1-11eb-9b6c-4a5df0861c6d?utm_source=author&utm_medium=social&utm_campaign=podzemi_slov

O chystané publikaci, ale i o slovech, jazyce a shánění financí potřebných k vydání knihy si můžete přečíst v rozhovoru s autorem Jakubem Markem:

Právě odstartoval předprodej vaší knížky o češtině. Proč je Podzemí slov právě o ní?

Protože právě čeština je takové moje celoživotní téma. Psát mě bavilo od chvíle, kdy jsem se naučil první písmenka – ani jsem ještě neuměl všechna a už jsem zkoušel psát příběhy. Češtinu jsem taky vystudoval, zkusil si ji učit středoškoláky a v současnosti ji taky profesně používám.

A jak vás napadlo napsat o ní knihu?

Rozhodl jsem se do toho jít někdy v době covidu, kdy mi vinou pandemie a vládních zákazů na nějaký čas ubylo běžné práce. Uvědomil jsem si, že materiálu na knížku mám vlastně docela dost. Už hezkých pár let mě totiž tu a tam někdo požádá, abych pro jeho časopis, blog nebo třeba samizdatový sborník napsal nějaké pojednání o slovech či jazyce. Podobné výzvy vždycky rád přijmu, a protože se snad tyto mé články i hrstce lidí líbí, rozhodl jsem se, že v jejich duchu připravím skutečnou tištěnou knihu. Věřím, že i ta si najde své čtenáře, které potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací.“

Co čtenáři v Podzemí slov objeví?

Knížka je poskládaná z krátkých kapitol, které se vždycky věnují nějakému ucelenému tématu. Někdy je takovým tématem konkrétní slovo – pak se text zabývá jeho původem, vývojem i současným používáním. Jindy je kapitola zaměřena na nějaký zajímavý jazykový jev, třeba na určitý slang. A někdy si bere na paškál celou sémantickou oblast, kterou zase sleduje z hlediska jazyka.

Můžete uvést nějaké konkrétní příklady, co zajímavého se v knížce dozvíme?

Tak třeba se společně podíváme na pár zajímavých slov z tajné mluvy, kterou za minulého režimu používali představitelé komunisty zakazovaných náboženství. Nebo si posvítíme na to, jestli má mravenec něco společného s mravností. A taky se koukneme na to, jak vznikla slova jako cheeseburger, chaos nebo třeba pitomost.

V anotaci chystané knížky se uvádí, že v ní „nahlédneme pod povrch češtiny a možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým“. Jak je to myšleno?

Když jsem jednotlivé kapitoly knížky Podzemí slov psal – tedy když jsem nad danými tématy uvažoval a ověřoval je ve slovnících, monografiích a dalších zdrojích, často jsem odkrýval překvapivé souvislosti, které výrazně přesahovaly rámec jazyka. Když totiž přemýšlíte nad slovy a jdete v tomto svém přemýšlení do hloubky, dost možná tam narazíte na zákonitosti, které už nejsou zdaleka jenom jazykové. Tam v podzemí slov už zkrátka mnohdy nejde jen o shluk písmenek, o pravidla spojování slov ve věty nebo o gramatické struktury. Jazyk je naší součástí, a tak ve svém nitru nutně obsahuje i spoustu z nás.

Proto rád říkám, že čeština je fascinující, a tak je hřích se nad ní aspoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama. Tak proč do toho podzemí občas ze zvědavosti nesestoupit?

Vydání knížky Podzemí slov by mělo být financováno prostřednictvím crowdfundingu. V čem tento princip spočívá?

Jde vlastně o hromadné financování – kompletní vydání knížky (od redakce přes vznik ilustrací až po tisk a distribuci) se zaplatí z drobných příspěvků jednotlivých dárců. Po třicet dní zkrátka probíhá předprodej knížky, který má zároveň zajistit i její financování. Kdokoliv si tak v průběhu této doby knížku předobjedná, pomůže Podzemí slov na svět.

Často se princip crowdfundingu vysvětluje na příkladu znovupostavení Národního divadla. Myslím, že je to dost trefné. Hromadné financování zkrátka spočívá v tom, že se určité množství lidí složí na vznik věci, která je jim sympatická.

Co když se během zmíněného třicetidenního předprodeje nevybere dostatek financí?

Pak se nestane nic. Knížka nevyjde a lidem, kteří na ni přispěli, se jejich peníze ze sta procent vrátí.

V rámci předprodeje vaší knížky se prý čtenáři mohou podívat nejen do metaforického podzemí slov, ale i do podzemí skutečného. O co jde?

Je to tak. Během třicetidenního předprodeje, který by měl zajistit i financování chystané knížky, si totiž mohou zájemci publikaci pořídit buď jen tak, anebo s nějakou zajímavou odměnou – tím přispějí na vydání větší částkou a vedle knížky samotné dostanou i dárek, jejž si sami vyberou. No a mezi nabízenými dárky jsou i vstupenky do skutečného podzemí, konkrétně do dvou expozic v mém rodném Pelhřimově – do Muzea strašidel a do Pelhřimovského pekla.

Co dalšího mohou čtenáři společně s knihou získat?

Mezi odměnami, které se nám podařilo do předprodeje sehnat, jsou třeba elegantní hodinky, nevšední ručně vyrobená kovová záložka do knihy nebo celý balíček vstupenek do pelhřimovských expozic – když si uděláte výlet do města, kde kniha vznikala, vedle zmíněného podzemí můžete navštívit i populární Muzeum rekordů a kuriozit nebo nedaleké Malé muzeum Bible.

Pokud chcete vydání knížky podpořit větší částkou, ale žádný dárek nepotřebujete, můžete si Podzemí slov objednat (za lehce vyšší cenu) s mým podpisem či veršovaným poděkováním nebo si třeba ke klasické tištěné publikaci přikoupit i e-knihu.

Kdy a kde si lidé mohou vaši knížku předobjednat?

Předprodej začíná 25. října v devět hodin ráno a trvá 30 dní. Jeho konec tedy vychází opět na devátou hodinu ranní 24. listopadu. Místem, kde si můžete knížku pořídit, jsou webové stránky nakladatelství Pointa, na které se dostanete přes odkaz https://bit.ly/KupPodzemiSlov. Pro první zájemce je publikace připravena se zaváděcí slevou.

Všem, kteří se rozhodnou vydání mé knihy podpořit, ze srdce děkuji. Věřím, že Podzemí slov své čtenáře potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
V listopadu si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. V této souvislosti se používá pro měsíc listopad název Movember. Slovo je složeno z anglického výrazu pro knír a listopad. K akci se připojují nejen symbolickým knírem novoměstští urologové. Všem zájemcům dvě středeční listopadová odpoledne nad rámec ordinačních hodin nabízí preventivní vyšetření prostaty a varlat.
Preventivní vyšetření budou prováděna 3. 11. a 24. 11. 2021 vždy od 14 do 16 hodin na urologické ambulanci v nemocnici. „Zájemci se musí předem objednat. A alespoň den před domluveným vyšetřením musí navštívit naši urologickou ambulanci k provedení odběru krve a moči. Pánové se mohou objednávat telefonicky na čísle recepce 566 801 203,“ zve k preventivnímu vyšetření tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

„Samotné vyšetření bude provedeno špičkovým ultrazvukovým přístrojem a k dispozici máme i moderní laboratorní diagnostiku nádorů prostaty z odběru krve. Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni, a u mužů nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ dodává urolog novoměstské nemocnice Jiří Janů.

Nemocnice Nové Město na Moravě se ke kampani Movember připojuje také charitativní akcí. Organizuje třetí ročník „Movember“ charitativního skupinového holení. V úterý 23. listopadu se recepce chirurgie novoměstské nemocnice od 13 do 16 hodin promění v improvizované holičství. Výtěžek akce poputuje nadačnímu fondu Muži proti rakovině.

Za předchozí dva ročníky se podařilo pro Nadační fond Muži proti rakovině finanční získat prostředky ve výši 130 tisíc korun.

Tento nadační fond je český partner mezinárodní organizace Movember.

Akci organizátoři zopakují ve čtvrtek 25. listopadu v hasičské zbrojnici v Novém Městě na Moravě.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve
Čtyřiatřicetiletý muž z obce na Třebíčsku v sobotu 23. října v místě svého bydliště v rodinném domku se v podnapilém stavu nejprve hádal se svojí matkou. Při hádce udeřil rukou do stolu a způsobil si zranění na pravé ruce. Na místo si k ošetření přivolal záchranáře. Na místo byli vysláni také policisté z Náměště nad Oslavou, kteří u muže provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 3,22 promile alkoholu v krvi. Na místě si muže převzali záchranáři a převezli jej na ošetření do nemocnice v Třebíči. Po ošetření se muž vrátil domů a znovu začal hádku se svojí matkou, kterou hrubě urážel a napadal. V bytě rozhazoval věci a stále křičel. Matka měla ze syna obavu, a proto zavolala na místo policisty. Policisté u muže opětovně provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 3,14 promile alkoholu. Vzhledem k předchozímu protiprávnímu jednání a zejména s ohledem na to, že by v jednání mohl opětovně pokračovat a způsobit tak zranění sobě nebo další osobě, byl zajištěn a převezen na záchytku do Jihlavy k vystřízlivění. Přestupek bude projednávat místně příslušný správní orgán. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Vloupal se do rodinného domu
Policisté z obvodního oddělení Kamenice nad Lipou prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo 22. října od půl deváté ráno do půl čtvrté odpoledne na Pelhřimovsku. "Dosud neznámý pachatel zde násilím vnikl do vnitřních prostor domu skrze jednokřídlé okno umístěné v prostoru toalety. Postupně prohledal několik pokojů. Z obytných prostor odcizil dětskou peněženku s bankovkou nominální hodnoty dva tisíce korun a různé šperky. Při vniknutí do objektu neznámý pachatel poškodil uzávěr vody včetně přívodní hadice, přičemž došlo k zatopení podlah všech obytných místností v přízemí objektu. Majiteli vznikla škoda na odcizených věcech a na poškození vybavení domu v celkové výši kolem 49 tisíc korun", informoval policejní mluvčí Martin Hron. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za takový trestný čin hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody.
V souvislosti s případy vloupání do objektů policisté apelují na majitele, aby nepodceňovali zamykání dveří, zavírání oken či balkonových dveří, i když opouštíte obydlí jen na skok. Neupozorňujte na svou nepřítomnost (sociální sítě apod.). Kombinujte mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky) s prvky elektronického zabezpečení (alarmy, kamery). Volte certifikované výrobky. Chraňte své cennosti..

Neznámý pachatel vnikl do zahradní chatky
Neznámý pachatel, který v době od 20. října do 23. října vnikl na částečně oplocenou zahradu ve Velkém Meziříčí, zatím nezjištěným předmětem vypáčil vstupní dveře do dřevěné zahradní chatky, kterou prohledal a odcizil dvě propanbutanové láhve o objemu dva kilogramy, vařič na propanbutanové lahve, nerezovou konvici a bílý smaltovaný hrnec s poklicí. "Krádeží a poškozením dveří způsobil majiteli škodu v celkové výši 1 350 korun. Policisté místo ohledali, zajistili upotřebitelné stopy a po zloději pátrají. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a porušování domovní svobody", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Při střetu s vozidlem se chodec lehce zranil
V sobotu 23. října kolem půl sedmé večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Třebíči na silnici III/36061 v ulici Táborská. "Po příjezdu policistů na místo jsme prvotním šetřením zjistili, že sedmasedmdesátiletý řidič osobního vozidla Škoda projížděl ve směru jízdy od ulice Míčova a přitom ohrozil chodce, který přecházel pozemní komunikaci po vyznačeném přechodu pro chodce. Došlo ke střetu přední části vozidla Škoda s chodcem. Při nehodě se devětašedesátiletý chodec zranil a záchranáři jej převezli do nemocnice v Třebíči", uvedla mluvčí policistů D. Čírtková. Na osobním vozidle vznikla hmotná škoda ve výši 15 tisíc korun. Policisté provedli na místě u řidiče i chodce dechové zkoušky – obě měly negativní výsledek. Další okolnosti a míra zavinění jsou předmětem šetření ze strany policistů z dopravního inspektorátu Třebíč.

Za volant usedl muž, v krvi měl přes 1,5 promile alkoholu
Policisté zastavili v neděli 24. října dvacet minut před třetí hodinou ranní osobní vůz Mercedes Benz. Třiadvacetiletý řidič projížděl ve Velkém Meziříčí na Žďársku po ulici Sokolovská a Františkov. "Řidič policistům nepředložil řidičský průkaz. Policisté poté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění, zdali jeho schopnost k řízení vozidla není ovlivněna požitím alkoholu. Dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu - 1,67 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,49 a 1, 50 promile alkoholu v dechu", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve, které dobrovolně absolvoval ve zdravotnickém zařízení. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž řídil osobní vozidlo a byl pod vlivem alkoholu
Policisté pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v neděli 24. října čtyřicet minut po půlnoci zastavili k provedení silniční kontroly osobní motorové vozidlo Škoda Superb. Jeho řidič s vozidlem projížděl po ulici Žižkova a U Hřbitova v Jihlavě, kde ho následně zastavila policejní hlídka. "Při silniční kontrole vzniklo podezření, že by jeho schopnost řízení mohla být ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou, a tak byla vyzván k provedení orientační dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v dechu. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,08 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také obě opakované dechové zkoušky - 1,01 a 1,02 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž řidič nesouhlasil a lékařské vyšetření i odběr krve odmítl", informovala Dana Čírtková. Policisté dvaadvacetiletému muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pátek 22. října po deváté hodině večerní kontrolovali policisté auto, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Škoda Fabia zastavila policejní hlídka na silnici II/347 v Závidkovicích na Havlíčkobrodsku. "Řidičem vozidla byl třiačtyřicetiletý muž z Havlíčkobrodska. Součástí silniční kontroly bylo odborné měření na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Provedené odborné měření na alkohol u řidiče vykázalo hodnotu 0,21 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška vykázala obdobnou hodnotu alkoholu v dechu", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Policisté řidiči zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Přestupek na úseku dopravy bude řešit příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024