Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 13.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
V Polničce na Žďársku si v úterý 23. listopadu připomenou 130. výročí svěcení školní budovy. Při této příležitosti se od 14 hodin uskuteční malá slavnost s možností nahlédnutí do nově zrekonstruovaných prostor základní školy. Komentované prohlídky se uskuteční ve 14, 15, 15.30 a v 16 hodin, přičemž v této době se zároveň odehrají výtvarné, hudební, přírodovědné a čtenářské žákovské dílničky a až do 18 hodin bude v provozu improvizovaná kavárna v podkroví.
Dobu mezi 15. a 16. hodinou mohou využít někdejší žáci polničské školy k setkání s bývalými pedagogy a od čtyř do půl páté odpoledne se odehrají schůzky rodičů současných žáků s jejich třídními učiteli v kmenových třídách. Na 17. hodinu je pak připraveno požehnání zrekonstruované školní budově rukou žďárského duchovního Vladimíra Záleského.
Akce se uskuteční za dodržení veškerých platných epidemiologických nařízení.

Historická školní budova prošla v posledním roce rekonstrukcí a modernizací, která byla vyčíslena na bezmála čtyřiadvacet milionů korun s dotační podporou ve výši dvaceti milionů.

Obec Polnička byla až do roku 1814 školsky přičleněna ke klášteru v zámku ve Žďáře nad Sázavou. V roce 1812 dosahoval počet školních dětí z obvodu Polničky více jak devadesáti, a proto se přikročilo ke zřízení školy přímo v obci. Jelikož obec neměla vlastní školní budovu, vyučovalo se v soukromých domech.
S rozvojem železáren v roce 1817 bylo v Polničce a blízkém okolí školou povinných již 197 dětí. Po příchodu pomocného učitele pana Vábka se vyučovalo v sále polničské rychty číslo 12. V roce 1872 se stala až do roku 1891 školním domem budova číslo 44.

V roce 1822 Místní školní rada požádala Vysokou zemskou školní radu v Praze o rozšíření školy na trojtřídní a o posílení učitelského sboru. Obec se musela zavázat, že do tří let zahájí stavbu nové školy. Polnička byla však v této době chudou obcí a na stavbu nebyly peníze, ale situace byla vyřešena za pomoci hraběnky Gallasové. Paní hraběnka darovala pro školní budovu zámeček, kde dříve sídlilo vedení železáren a ještě na stavební práce přidala 1000 zlatých. A tak se 8. listopadu 1891 uskutečnila v Polničce velká slavnost svěcení nové školní budovy.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
V našem kraji se stále potýkáme s vysokou nekázní řidičů jízdních souprav, které převážejí dřevní hmotu. Tyto jízdní soupravy jezdí přetížené a pravidelné kontrolní akce ze strany policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina stačí zachytit pouze zlomek těchto přestupků. Pokud policisté na některém ze stanovišť rozloží kontrolní váhy, tak se tato informace okamžitě šíří po různých skupinách na sociálních sítích a další řidiči se snaží kontrolní stanoviště objet.
Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov ve spolupráci s mobilní expertní jednotkou Centra služeb pro silniční dopravu realizovali v pátek 12. listopadu v noci kontrolní akci na dálnici D1. Zaměřili se výhradně na kontrolu vozidel převážejících dřevní kulatinu.

A výsledek? Hned osm řidičů odmítlo najet s jízdní soupravou na kontrolní váhy. Policisté proto všech osmi případech uložili řidičům pokutu ve výši 30 tisíc korun, tedy v souhrnu padly včera v noci za odmítnutí vážení pokuty za 240 tisíc korun. Podobné akce budeme opakovat a věříme, že řidiči a dopravci přestanou porušovat platné zákony.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kontroly na mysliveckých honech. Dnes policisté vyjeli zkontrolovat hon do obce Kozlov na Jihlavsku. Kontrola se týkala 35 myslivců a při kontrole jsme nezjistili žádná pochybení. Všichni myslivci se také podrobili dechové zkoušce a ve všech případech byl výsledek negativní.
Dohled nad konáním mysliveckých honů budou policisté stejně jako v předchozích letech provádět až do konce letošního roku. V loňském roce ovlivnilo počet organizovaných honů platné opatření související s pandemií COVID-19, přesto policisté z odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina provedli kontroly na 8 honech, na kterých zkontrolovali 139 osob a 139 zbraní. Všechny kontroly se obešly bez zjištěných přestupků. I když se loni konalo na Vysočině výrazně méně honů, přest policisté prověřovali okolnosti dvou střelných poranění, k nimž došlo při naháňce na divočáky u Brtnice a při honu u obce Dalešice. Tyto případy se staly v říjnu a prosinci loňského roku.

Alkohol v krvi u účastníka honu policisté zjistili naposledy v prosinci 2017 na Havlíčkobrodsku. Dechová zkouška u čtyřicetiletého muže vykázala pozitivní výsledek – 0,3 promile alkoholu. Policisté muži zadrželi zbraň a uložili pokutu.

V průběhu letošních podzimních kontrol jsme zatím (do 7. listopadu 2021) v našem kraji provedli kontrolu na 22 honech, kde jsme zkontrolovali celkem 381 osob a 381 zbraní. Při kontrolách se policisté zaměřují na kontrolu dokladů, a to zbrojních průkazů, průkazů zbraní. Fyzicky kontrolují také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav střelné zbraně. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu.

„Kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení. V letošním roce jsme požití alkoholu u žádného z kontrolovaných účastníků honů nezjistili,“ uvedla k průběhu kontrol mjr. Mgr. Věra Kazatelová, DiS, vedoucí oddělení dohledu a dozoru odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V případě, že by policisté v rámci kontroly u myslivce při konání honu zjistili požití alkoholu, nesměl by dále pokračovat a na místě bychom zadrželi jeho zbraň. Podle množství zjištěného alkoholu by za přestupek uložili pokutu v příkazním řízení nebo zjištěné protiprávní jednání oznámili k projednání správnímu orgánu.

Pokud policisté při honu zjistí u některé osoby porušení zákona, mohou na místě uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun. Když je protiprávní jednání závažnějšího charakteru, policisté ho oznamují k projednání správnímu orgánu. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu odnětí zbrojního průkazu, neboť přestane splňovat podmínku spolehlivosti podle zákona o zbraních. V případě naměřené hodnoty nad jedno promile se jedná o trestněprávní jednání – podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
Třináct dobrovolníků vyměnilo v úterý 9. listopadu oděv krajského úředníka za holínky, rukavice a pracovní kalhoty. Po poledni vyrazili kousek za Jihlavu k Hosovským rybníčkům, kde se hned chopili práce. Čekalo je kosení a hrabání trávy a také čištění rybníků od rákosí.
„Tato lokalita je výjimečná tím, že tady žije velké množství obojživelníků. Je to tady jedno z mála míst na Vysočině, kde se vyskytuje kuňka ohnivá,“ vysvětluje zaměstnanec Krajského úřadu Kraje Vysočina Petr Novák, který je i členem spolku Mokřady.

Společně s kolegy věnovali půldenní dobrovolnickou práci k čištění této vzácné lokality. Rákosí je totiž potřeba každé dva roky z okolí rybníků vytrhat, aby nedocházelo k zarůstání. „Zároveň to pomáhá k udržení čisté vody a vhodného prostředí pro klidný život obojživelníků,“ vysvětlil Petr Novák a odhodil vytržené rákosy na hromadu. Hosovské rybníčky jsou celkem tři a u nich se nacházejí ještě další tři tůně. Do terénu vyrazili i dvě pracovnice z krajského oddělení věnující se životnímu prostředí.

„Chtěli jsme si to zkusit a zažít na vlastní kůži, jaké to je starat se o mokřady. Rákosy jsem ještě nikdy netrhala,“ přiznává úřednice Jana a statečně přitom bojuje s rákosem, který je vyšší než ona. Martin z IT oddělení krajského úřadu po kotníky zabořený v bahně opodál trpělivě vytrhával další rákosy.

S jejich vynášením mu pomáhala kolegyně.

Louka u rybníčku je díky dobrovolníkům posečená
Dobrovolníci se rozdělili na dvě pracovní skupiny. Zatímco jedna pod vedením Petra Nováka zbavovala rybníky rákosí, ta druhá opodál na louce kosila trávu a na velkých plachtách ji odnášela na místo, kde může zetlít. Spolek Mokřady je sdružení, které se věnuje ochraně přírody a krajiny se zaměřením na mokřady a též na ochranu ohrožených druhů obojživelníků. V přírodě vytvářejí tůně, starají se a udržují lokality, kde se živočichové vyskytují a také pořádají osvětové akce pro veřejnost. Po poctivé práci, u které nebyla nouze o příběhy ze života a legraci, si pochutnali na domácím guláši a vyslechli přednášku o významu zadržování vody v krajině a ochraně obojživelníků.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
Díky novému veřejnému osvětlení se zlepší viditelnost na několika dalších místech v krajském městě. Nová svítidla už jsou například v ulici Rantířovská a další přibudou v ulicích Sokolovská nebo Pávovská.
V ulici Rantířovská je nové veřejné osvětlení postaveno v úseku dlouhém 650 metrů, a to od čerpací stanice ONO po ulici Lipová. „V dané lokalitě bylo pouze staré osvětlení chodníku. Silnice nebyla osvětlena vůbec. Díky nasvícení silnice jsme mohli osvětlit i tamní přechod pro chodce,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Petr Ryška.

V ulici je postaveno 28 nových trakčních sloupů, na kterých je osvětlení namontováno. „Trakční sloupy byly zvoleny kvůli možnému budoucímu rozvoji trolejbusové dopravy v dané oblasti,“ vysvětlil Petr Ryška. Celkové náklady akce byly 4,1 milionů korun bez DPH.

Město navíc pravidelně investuje také do výměn dosluhujících lamp na starších sloupech veřejného osvětlení. Zdroje světla tak průběžně vyměňuje za úspornější LED lampy s lepší svítivostí. „Začali jsme s tím před cca pěti lety na ulicích Havlíčkova, Okružní, Jiráskova nebo Tolstého,“ uvedl Karel Trojan z odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Nová světla díky trolejbusům

Díky rozvoji trolejbusové dopravy se nových světel dočkají také lidé v ulicích Sokolovská a Pávovská. Osazování nových svítidel s technologií LED zde bude probíhat postupně, podle toho, jak bude postupovat stavba trolejbusové tratě. První svítidla by tak mohla být osazena na jaře 2022, hotovo by pak mělo být na konci léta 2022. Náklady jsou vyčísleny na cca 15,7 milionů korun bez DPH.

Další nové veřejné osvětlení plánuje vedení Jihlavy v ulicích Znojemská, Brtnická, Kosovská, Seifertova, U Hřbitova, Pražská a Průmyslová. Místa byla vybrána po dohodě se správcem a provozovatelem veřejného osvětlení. „Jsou to místa, kde je větší pohyb lidí nebo kde už končí životnost svítidel,“ dodal náměstek primátorky Petr Ryška s tím, že hotovo by mělo být do konce srpna příštího roku.

Tato výměna svítidel proběhne v rámci programu EFEKT a předpokládaná cena je 2,8 milionů korun bez DPH.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 15. listopadu od 19.30 hodin v kině Dukla finský dokument Aalto: Architektura emocí. Název "Aalto: Architektura emocí" zní tak trochu akademicky, až nezáživně. Avšak rozhodně by neměl odradit. Protože pod příběhem světoznámého finského architekta a jeho ženy se vedle obvyklých encyklopedických přísad typu „život a dílo“ tají silný a jedinečný citový vztah. Po projekci filmu proběhne beseda s Mgr. Janou Laubovou z Městské památkové rezervace Jihlava a Mgr. Jiřím Neubertem z Národního památkového ústavu.
V dějinách bylo mnoho slavných mužů, kterým k úspěchu notnou měrou pomohly ženy. S těch nejznámějších dvojic můžeme uvést např. Saskii van Uylenburghovou a Rembrandta van Rijna, Milevu Marićovou a Alberta Einsteina, Charlotte Garrigue Masarykovou a T.G. Masaryka. Podobným vztahem bylo manželství světově proslulého finského architekta a návrháře Alvara Aalto s jeho první manželkou Aino Aalto.

Manželé Aaltovi nejen společně tvořili stavby, nábytek i dekorace předbíhající dobu, ale také je pojil vzájemně oddaný intimní vztah, jakkoli by jej vyznavač tradiční rodiny mohl označit za „modernější“ než všechny jejich práce.

Režie: Virpi Suutari
Scénář: Virpi Suutari, Jussi Rautaniemi
Kamera: Heikki Färm, Jani Kumpulainen, Tuomo Hutri, Jani Häkli, Marita Hällfors
Hudba: Sanna Salmenkallio
Produkce: Timo Vierimaa
Hrají: Alvar Aalto (archivní záznam), Elissa Aalto (archivní záznam), Aino Aalto (archivní záznam), Pirkko Hämäläinen, Martti Suosalo


Aalto: Architektura emocí
(Aalto)
dokumentární večer
Finsko, 2020, DCP, bar., finsky, české titulky, 90 minut
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   21. 3. 2023

• Žáby a další obojživelníci putují do vod, kde se narodili a to i přes silnice. Řidiči, buďte k nim ohleduplní
• Velbloudice Frída z táborské zoo v sobotu oslaví sedmé narozeniny
• Velikonoční výstava v Betlémě v Hlinsku nabídne tradiční sváteční obyčeje
• Z policejního deníku: pachatel poničil harvestor, škoda je několik set tisíc korun; zloděj si odnesl železnou bránu
• Sdílená kola jako nejrychlejší způsob dopravy po městě, Nextbike letos odstartuje v dalších deseti městech
• V Jihlavě začínají změny dopravního značení v centru města
• Hasičský hotel v Přibyslavi přivítá první hosty v sobotu 8. dubna, večer se mohou lidé těšit na ohňostroj

Pondělí   20. 3. 2023

• Komentovaná prohlídka výstavy a workshop v novoměstské Horácké galerii v pátek
• Prodeje dálničních známek rostou a v systému se chystají další novinky
• Respirační onemocnění na Vysočině ubývá, nejvíce jich je na Žďársku a Havlíčkobrodsku
• Velikonoční jarmark plný lahůdek a řemeslných výrobků v sobotu v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muži kradli krmnou směs, škoda přesáhla 70 tisíc; zloděj si odnesl elektrokoloběžku; opilý cizinec za volantem skončil na záchytce
• Česká televize uvede dokument Lesní žal, vypovídá o tom, jak děti z Vysočiny teskní po lese, nabízí ale také novou naději
• Jihlavanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou
• Starou rozložitou lípu ve Žďáře nad Sázavou ošetřili arboristé

Neděle   19. 3. 2023

• Ve Žďáře nad Sázavou obnovují tradici Pašijové hry Co se stalo s Ježíšem
• Besedu s archeologem Stanislavem Vohryzkem na téma Cesty po římských provinciích v Jemnici
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; distributora marihuany kriminalisté dopadli
• Cesta zpět. O výstavě obrazů soběslavského malíře Bohuslava Sýby v Pacově

Sobota   18. 3. 2023

• V Horácké galerii vystoupí orchestr lidových nástrojů BROLN, výtěžek poputuje na konto novoměstské nemocnice
• Tříletý zubří samec Taran z táborské zoo rozšíří chov v rozhlehlé zubří rezervaci ve Francii
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka hodin

Pátek   17. 3. 2023

• Z policejního deníku: krádež kola; opilý zloděj skončil na záchytce

Čtvrtek   16. 3. 2023

• Pelhřimovská nemocnice zakázala od pátku návštěvy na oddělení dlouhodobě nemocných, přibývá tam nemocných covidem
• Pečujme o svůj sluch! Do budoucna pomůže s měřením sluchu nová mobilní aplikace
• Z policejního deníku: zloděj ukradl včely; recidivisté nesmí do Jihlavy, přesto tu byli, policisté je dolapili
• Pozor na podvodníky, kteří se snaží vydávat za vojáky či námořníky; nevěřte neznámým lidem, kteří slibují společnou budoucnost a chtějí po vás peníze
• Ve Starči vzplála střecha stodoly a rodinného domu, škoda je osm set tisíc korun
• Agresivní zloděj zbil v obchodě pracovníka ostrahy tak, že musel vyhledat lékaře
• Při střetu dvou osobních aut u obce Šmolovy utrpěli čtyři lidé zranění
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• V pelhřimovské nemocnici u chirurgických ambulancí mají lidé k dispozici bezlepkový automat
• Památky se návštěvníkům otevřou v sobotu 1. dubna, vstupné vyšší nebude

Středa   15. 3. 2023

• Den vody si prožijeme i užijeme
• Křížová cesta v Přibyslavi z dílny uměleckého kováře Petra Štáfla bude vysvěcena v neděli 2. dubna
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je padesát tisíc; agresor napadl muže, bil ho a okradl
• Kriminalisté dopadli cizince, kteří zbili a okradli muže, hrozí jim až deset let za mřížemi
• Březnový novoměstský farmářský trh tentokrát láká na ovčí speciality a cibuloviny
• Přednáška Argentina - jedno velké dobrodružství v Telči

Úterý   14. 3. 2023

• Pár sov pálených doplnil kolekci sov v táborské zoo
• Akutních respiračních onemocnění na Vysočině ubývá, nejvíce nemocných je na Žďársku
• Jihlavský spolek Nebojte se policie přichází s nabídkou další pomoci seniorům s projektem nazvaným Jak se bránit
• Komentovanou prohlídku výstavou Okupace 1939 ve fotografiích – březnové události na Havlíčkobrodsku doplní beseda o fotgrafiích s Janem Lakosilem a Michalem Kampem
• Z policejního deníku: mladík se vzbudil v prázdném uzamčeném autobuse; krádež nafty a nářadí; muž nesmí do Jihlavy, maskoval se parukou
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli šestatřicetiletého distributora drog v podmínce
• V Nesvačilech vzplála střecha rodinného domu, jeden zasahující hasič utrpěl zranění

Pondělí   13. 3. 2023

• Obě dvoukřídlé hřbitovní brány v Přibyslavi jsou zrekonstruovány
• Výstava kraslic Hany Šmikmátorové v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Nezájem o testování: Praxi elektronických rezervací nahradí telefonické objednávání
• Nájemné u zahrad a zázemí k domu a rovněž u pozemků pod garážemi bude v Jihlavě vyšší
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do kůlny, škoda je šedesát tisíc; zloděj ukradl z tašky peníze, platební kartu, mobil a další věci
• Ženu v Humpolci srazil kamion, záchranáři ji letecky transportovali do pražské nemocnice
• Nevracejme se ke středověkým zvykům, lov lukem zvířatům způsobí zbytečné utrpení
• Zubní kartáček - dárek z Pelhřimova pro radost i službu, ve městě mají více než stočtyřicetiletou tradici

Neděle   12. 3. 2023

• Energetici v Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky
• Přednáška na téma Funerální architektura 20. století v českých zemích v Telči
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z haly motorové pily a disky s pneumatikami; vandal poškodil závoru
• V Osové Bítýšce shořela chata, škoda je téměř jeden milion korun
• V Přibyslavi přibudou ptačí budky i hotely pro hmyz
• U Stržanova na Žďársku zemřela při nehodě dvacetiletá řidička osobního auta

Sobota   11. 3. 2023

• Dokonáno jest
• V Havlíčkově Brodě vzplál vagon odstaveného vlaku, policisté dopadli podezřelého muže
• Na Vysočině řádí silný vítr, hasiči zasahovali u více jak třiceti událostí

Pátek   10. 3. 2023

• Současné počasí svědčí dosahování maximálních výkonů dukovanských bloků
• Po setmění v zoo uvidíte i soumračná zvířata
• Pelhřimov si připomene sté výročí narození Lubomíra Lipského, lidé mohou vybírat z jeho filmů
• Z policejního deníku: žena chtěla na zájezd, nemá letenky ani peníze; žena naletěla podvodníkovi, přišla o sto tisíc
• Vodní brouci aneb jak brouci osídlili vodní živel v podání zoologa Dušana Trávníčka v jihlavském muzeu
• Novoměstská nemocnice nabízí předporodní kurzy, zájem o ně mají budoucí maminky i tatínkové

Čtvrtek   9. 3. 2023

• Z policejního deníku: nález zkorodované zbraně; opilý řidič BMW způsobil nehodu
• Dílničky, přednášky i hospodský kvíz po celý březen v jihlavské knihovně
• Jihlavští strážníci našli muže, který si chtěl ublížit, navíc trpí epilepsií
• Jarní fler trh v Novém Městě na Moravě nabídne spoustu originálních výrobků
• Jihlavská nemocnice šetří desítky tisíc měsíčně díky jednoduché novince, díky energetické úspoře počítačů
• Nehoda u Jabloňova na dálnici D1 152,5 kilometru ve směru na Prahu, dálnice je uzavřena

Středa   8. 3. 2023

• Po střetu osobního auta s kamionem u Vílance na Jihlavsku zemřel řidič osobního auta
• Používat jedy ve volné přírodě je barbarství, otrávit se mohou chránění živočichové i domácí mazlíčci
• Z policejního deníku: muž odmítal vrátit peníze, které mu omylem přišly na účet; zloději potravin a alkoholu byli dopadeni
• Silně opilý cizinec s kamionem boural, hrozilo převrácení, skončil na záchytce
• Přednáška věnovaná pěstování brambor v zemědělských podnicích i na zahrádkách
• Třebíč potřebuje praktické lékaře pro dospělé i děti, nabízí finanční bonusy
• Na Masarykovo náměstí v Pelhřimově by se mohly vrátit stromy, zástupci radnice to zvažují

Úterý   7. 3. 2023

• Policisté z Třeště zachránili život muži, který se chtěl oběsit
• Myslivec zastřelil psa nedaleko cyklostezky a ohrozil jeho majitele; nejvyšší čas vrahy v zelených kamizolách konečně omezit
• Na Vysočině podalo 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek k dennímu středoškolskému vzdělávání, připraveno je 6 500 volných míst
• Z policejního deníku: vandal poničil lak na třech autech; muž platil ukradenou platební kartou
• Cestování městskou autobusovou dopravou v Třebíči bude levnější, roční jízdenka o tisíc korun
• Gynekologie v havlíčkobrodské nemocnici zavedla nové operační postupy
• Zloději cigaret daleko neujeli, policisté z dálničního oddělení Velký Beranov auto pachatelů zastavili
• Přijďte si vyrobit knihu podle vlastní fantazie do havlíčkobrodského muzea
• Blíží se sezóna klíšťat – jak se chránit před nákazou
• Muž po střetu s vlakem u Kozlova na Žďársku podlehl na místě vážným zraněním

Pondělí   6. 3. 2023