Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
Na konci loňského roku vydala zoologická zahrada v Jihlavě virtuální pohlednice chovaných zvířat a celou akci koncipovala jako soutěž o nejlepšího „zvířecího cestovatele“. K nákupu pohlednic na e-shopu příznivce zahrady motivovali nejen jejich soutěživostí a smyslem pro humor, ale také soutěžemi o věcné ceny. Uvedl to mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.
Soutěž na podobném principu na podporu našich chovaných zvířat spouští ZOO i nyní na začátku adventu. Jmenuje se „Adventní kilometry pro Zoo Jihlava“ a trvá od 22. listopadu do 19. prosince 2021. Do soutěže se může zapojit každý tím, že na e-shopu zakoupí virtuální pohlednici „Pošli zvíře na dovolenou“ pro vybraný druh zvířete. Každé zvíře získá takový počet kilometrů, kolik je hodnota jeho pohlednice – 100, 500 a 1000 kilometrů. "Aktuální počet našich zvířecích cestovatelů uvidí lidé na našem webu a facebooku", informoval M. Maláč.

"Každý týden hrajeme o deskovou hru Zoo Jihlava, kdy každé pondělí po adventní neděli vylosujeme výherce z týmu podporovatelů největšího zvířecího cestovatele za daný týden. Hlavní výhru – zážitkový program pro dvě osoby Něco navíc o… budeme losovat ze všech soutěžících v pondělí 20. prosince", doplnil informace.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
Domov Jeřabina Pelhřimov vydal kalendář na rok 2022. Jde oblíbeného průvodce, v jehož obsahu jsou opět využity fotografie pořízené pod hlavičkou organizace v průběhu letošního roku. Oproti předchozím dvěma vydáním je jedinečný v tom smyslu, že snímky pořídili sami klienti a obyvatelé zařízení. Slavnostní křest kalendáře se uskuteční v pondělí 6. prosince v sídle Domova Jeřabina Pelhřimov.
„Kalendář nabízí vhled do naší každodennosti, kdy se každý den snažíme žít naplno. Dokladem jsou právě vybrané fotografie,“ přibližuje ředitel Domova Jeřabina Pelhřimov Petr Krčál, jehož úvodní a srdečné slovo patří k nedílné součásti kalendáře.

Stolní vydání, jehož zdobí 28 barevných fotografií, poslouží jako propagační materiál, velkou radost udělá také samotným autorům. „V rámci mnoha různých aktivit jsme pořídili nespočet fotografií. Klienti a obyvatelé cvakali na plné obrátky a troufám si tvrdit, že je fotografování chytlo. Zájem byl nejen velký, ale hlavně srdečný,“ popisuje renomovaný fotograf Milan Šustr, který tentokrát nebyl schovaný za hledáčkem fotoaparátu, klientům a obyvatelům však poskytl potřebné vedení a servis.

Domov Jeřabina Pelhřimov, p.o. je plně transformované zařízení Kraje Vysočina poskytující pobytové a ambulantní sociální služby osobám s mentálním, kombinovaným nebo s jiným zdravotním postižením. V rámci pobytových sociálních služeb provozuje Chráněné bydlení, Domov pro osoby se zdravotním postižením, Domov se zvláštním režimem. V rámci ambulantních sociálních služeb poskytuje služby Denní stacionář a Sociálně terapeutickou dílnu – žehlírna, mandlovna.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
Výstava s titulem OD JARA DO ZIMY aneb Život předků očima panenek... bude zahájena ve čtvrtek 25. listopadu ve velkém výstavním sále muzea v Jihlavě. Panenky autorek Marie Žilové a Evy Jurmanové z Nového Veselí v autentických krojích představují výjevy z lidových zvyků, rodinných obřadů i ukázky běžného života z venkovského prostředí v průběhu celého roku.
Matka s dcerou šijí přesné repliky lidových krojů a oblékají je na kupované panenky převážně s porcelánovými hlavičkami. V roce 2018 jim byl za tento velmi náročný koníček udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.

"Vedle panenek v krojích, které reprezentují jednotlivé etnografické regiony v České republice, se obě autorky zaměřují i na vyobrazení života předchozích generací právě prostřednictvím panenek.
Panenky v autentických krojích představují výjevy lidových zvyků, rodinných obřadů i ukázky z běžného života z venkovského prostředí v průběhu roku tak, jak je prožívaly předešlé generace", uvedla kurátorka výstavy Dana Nováková.

Výstava Od jara do zimy, která ve velkém výstavním sále potrvá do 9. ledna, bude rozhodně milou připomínkou starých zašlých časů a určitě zpříjemní návštěvníkům jihlavského muzea předvánoční atmosféru.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
Jsou česká jaderná zařízení připravena na fyzický nebo digitální útok? Nehrozí ztráta přísně sledovaného materiálu? Jakým způsobem by v takovém případě probíhala spolupráce s regulátorem a bezpečnostními složkami? Tak vypadaly otázky, na které v rámci mezinárodní mise odpovídali představitelé společnosti ČEZ.
Cílem rozsáhlé prověrky bylo nejen odhalení případných nedostatků, ale i nalezení takzvaných dobrých praxí. Tedy příkladů pro ostatní provozovatele jaderných zařízení na celém světě.

„Takových dobrých praxí jsme dostali za obě elektrárny patnáct. Takového výsledku si moc vážíme, ale neznamená to, že usneme na vavřínech. Máme i celkem čtyři doporučení, jak naše systémy dál vylepšovat a s nimi samozřejmě už začínáme pracovat,“ konstatuje ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii přímo kontrolovali obě české jaderné elektrárny. Zaměřili se nejen na fyzické a kybernetické zabezpečení, ale i třeba plnění mezinárodně platných pravidel.

Bezpečnost je vždy naší nejvyšší prioritou. Výhodou mezinárodních misí je ale vnější pohled, pomůže překonat takzvanou provozní slepotu. Navíc jde o oblast, která se neustále dramaticky vyvíjí, tedy nikdy nemůžeme být úplně spokojeni. A i potvrzení toho, že jdeme správným směrem, je důležité,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

"Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín mezi nejpřísněji střežené objekty v zemi. Součástí systému jejich fyzické ochrany je hned několik složek - policie, armáda, bezpečnostní agentura, ale i celá řada fyzických bariér a organizačních opatření," upřesnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Vedle odolnosti proti fyzickým útokům mají jaderné elektrárny nastavenu i ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku.

„V posledních letech jsme zavedli řadu nových vylepšení a opatření. Mimo jiné jsme v souladu s legislativou zřídili a důkladně zabezpečili takzvané životně důležité prostory, řada zaměstnanců a dodavatelů prošla bezpečnostními prověrkami, mimořádnou pozornost věnujeme i kybernetické bezpečnosti. Ale samozřejmě, misí nekončíme,“ říká ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Mise zaměřené na zabezpečení jaderných zařízení začala Mezinárodní agentura pro atomovou energii v roce 1995 a dosud jich proběhlo 95. Jejich cílem je posilování úrovně bezpečnosti a kontrola plnění mezinárodních pravidel a doporučení. Zcela konkrétní výsledky nejsou veřejné, k dispozici je mají představitelé státu, ve kterém proběhla, a vybraní zástupci provozovatele.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
Druhé kolo podzimní potravinové pomoci opět přilákalo velký počet zájemců. To dokládá i konečný výsledek sbírky. V jihlavském supermarketu Lidl na Okruží ulici se dobrovolníkům Oblastní charity Jihlava, kteří pomáhali hlavnímu organizátorovi sbírky Potravinové bance Vysočina, podařilo naskladnit 1.182 kg trvanlivých potravin a drogistického zboží.
„Darované potraviny a drogerie budou rozděleny lidem, kteří se ocitli v nouzi, třeba i vlivem současné pandemii Covid-19 a pomůžou jim uspokojit jejich základní potřeby,“ sdělila Ida Mitisková Kopalová, koordinátorka sbírky z jihlavské Charity. Ta zároveň dodala: „Těší nás, že jsme na našem tradičním místě v Lidlu na Okružní udělali zase lepší výsledek. Měli jsme obavu, že lidé nebudou tentokrát tolik přispívat s ohledem na současný vývoj ekonomické situace.“ Dobrovolníci z Oblastní charity Jihlava po navážení darovaných potravin a drogerie zaznamenali o 26 kilogramů více než na jaře, kdy návštěvníci supermarketu na Okružní ulici darovali 1.156 kilogramů potravin a drogistického zboží. Zajímavostí je, že se do potravinové pomoci zapojila nejen tradiční cílová skupina, jako jsou ženy středního věku a senioři, ale i mladí lidé a zejména muži.

K tomu, aby Sbírka potravin proběhla, jsou potřeba dobrovolníci. Oblastní charita Jihlava je členem Potravinové banky Vysočina, a tak zajistila potřebný počet lidských zdrojů. „Dobrovolníkům, kteří se víkendové sbírky zúčastnili patří poděkovat, protože pomáhají celou akci uskutečnit. Vážíme si jejich perfektního přístupu,“ kvitovala dobrovolnické nasazení a nadšení Ida Mitisková Kopalová. „U této sbírky jsem pomáhal poprvé. Překvapilo mě, že přišlo tolik lidí a cítil jsem velmi srdečnou atmosféru. Klobouk dolů například před paní, která přišla nakoupit pro potřebné nákup za tisíc korun,“ svěřil se svými dojmy Ondřej Váňa, pomáhající dobrovolník.

Někteří lidé přišli do Lidlu vyloženě kvůli potravinové pomoci. Jednotlivci nebo i rodiny předali své nákupní vozíky, které obsahovaly výhradně zboží uvedené na letáčcích Sbírky potravin. Mezi darovaným zbožím nechyběly konzervy, těstoviny, mouky, oleje nebo toaletní papíry a další hygienické potřeby. Jeden muž věnoval dokonce i dvě plechovky piva. Sbírka pokračuje ještě online formou do 30. listopadu přes Košík, Rohlík a Tesco online nákupy.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
Uložený zákaz řízení se tento měsíc zřejmě rozhodl ignorovat dvaatřicetiletý muž, kterého policisté během listopadu přistihli třikrát za volantem. Jeho poslední jízda se uskutečnila minulý týden a z vozidla muž putoval do policejní cely. Kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání, muž byl obviněn ze spáchání trestného činu a přišel o vozidlo.
Ve čtvrtek 18. listopadu zastavili policisté v Moravských Budějovicích před polednem vozidlo Škoda Octavia, které jelo po ulici Palackého. Řidič nepředložil doklady a snažil se vydávat za jinou osobu, se kterou se znal. Policisté kontrolou rychle zjistili, že muž neuvádí pravdivé informace, dále jeho skutečnou totožnost a zřejmý byl i důvod, proč o své identitě lhal. Muž má totiž od loňského léta uložený soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu tří let a trest mu měl skončit až v polovině roku 2023. Navíc se jednalo o stejného řidiče, kterého policisté přistihli při řízení vozidla na začátku minulého týdne v obci na Moravskobudějovicku a také v první polovině listopadu na Jaroměřicku, oba případy policisté po odhalení řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti policisté zadrželi, prověřování případu převzali třebíčští kriminalisté. Vozidlo v rámci trestního řízení zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Dvaatřicetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
Hromadná nehoda, která se stala v pondělí 22. listopadu krátce před polednem na dálnici D1 na 124. kilometru na Jihlavsku ve směru na Brno, zastavila provoz dálnice. V místě se střetla tři nákladní, dvě osobní vozidla a jedno vozidlo odtahové služby. Při nehodě se nikdo nezranil.
Nehoda se stala přibližně v 11.30 hodin mezi exity Velký Beranov a Měřín. Jedno vozidlo se převrátilo na bok.

Policisté provoz odklání na objízdnou trasu na 119.km. Na objízdné trase dbejte pokynů policistů a jeďte opatrně.

Foto: Policie ČR
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu
V pátek 19. listopadu kolem sedmé hodiny večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na vozovce ulice K Novému nádraží ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Policisté na místě zjistili, že se jedná o pětadvacetiletého muže. Provedená dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 3,31 promile alkoholu. Muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, proto ho policisté zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Muže ve špatném psychickém stavu policisté vypátrali
V sobotu 20. listopadu pátrali policisté v Jihlavě po muži, o kterého měla obavu jeho blízká příbuzná. Oznámení o jeho pohřešování přijali před čtvrtou hodinou odpoledne. "Muž byl ve špatném psychickém stavu, z místa, kde se ženou byli, utekl a nerozešli se v dobrém. Žena měla obavu, aby si neublížil. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k muži a vytipovali lokality, kde by se mohl pravděpodobně nacházet, po muži začali okamžitě ve městě pátrat. Podařilo se jim ho nalézt večer v areálu zdravotnického zařízení. Muž ležel na trávě u budovy. Měl drobné poranění na hlavě, byl pod vlivem alkoholu a znečištěný" informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté ho odvedli na vyšetření a následně byl umístěn na protialkoholní záchytné stanici k vystřízlivění.

Opilého muže policisté zajistili
Policisté zajistili v pátek 19. listopadu krátce před čtvrtou hodinou odpoledne opilého muže, který spal na lavičce u kašny na nám. Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Jednalo se osmapadesátiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. To také potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,35 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy šestatřicetiletému muži z Třešťska na Jihlavsku, který neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si muž neplní od jara na tříletou dívku. Měsíčně má platit necelé tři tisíce korun a celkově tak dluží přes dvaadvacet tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Jízda pod vlivem alkoholu a drog
Policisté zastavili v sobotu 20. listopadu kolem půl desáté dopoledne v ulici Veselská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto BMW, jehož řidičkou byla jednatřicetiletá žena. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Naměřená hodnota dechové zkoušky byla 0,63 promile alkohol a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Test na drogy vykázal pozitivní výsledek na kokain. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté jí další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Za volant muž usedl v době zákazu
Policisté zastavili v pátek 19. listopadu kolem třetí hodiny odpoledne u Modlíkova na Havlíčkobrodsku osobní auto Peugeot. "Lustrace ukázala, že jeho osmadvacetiletý řidič má okresním soudem od července loňského roku vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout po dobu třiceti měsíců. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili v sobotu 20. listopadu kolem půl desáté večer v ulici Pražská v Pelhřimově osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl jednapadesátiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Nadýchal 2,32 promile alkoholu. Výsledky opakovaných dechových zkoušek byly 2,06 a 2,22 promile. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
V neděli 21. listopadu odhalili policisté řidiče, který byl pod vlivem drog. Po čtvrté hodině odpoledne jel s vozidlem VW v Třebíči po ulici Spojovací. "Policisté provedli u devatenáctiletého muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na marihuanu. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V neděli 21. listopadu zastavili policisté v Jihlavě po druhé hodině odpoledne vozidlo Dacia, které jelo po silnici ve směru od ulice Romana Havelky na ulici Na Dolech. "U pětadvacetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin. Policisté řidiči zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla J. Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 20. listopadu jel před desátou hodinou večer po silnici u Stříteže na Jihlavsku řidič vozidla Toyota. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U jednatřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes jedno promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   22. 1. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022

• Loni zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině pět chodců
• Z policejního deníku: zloděj poškodil nádrže traktorů a ukradl naftu, škoda přesahuje sto tisíc; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě promile

Sobota   8. 1. 2022

• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
• Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
• Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
• Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež

Pátek   7. 1. 2022

• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
• Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
• Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19

Čtvrtek   6. 1. 2022

• Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna
• Z policejního deníku: krádež batohu z auta; krádež cukrovinek a modelů autíček z prodejny; opilec napadal partnerku, skončil na záchytce
• Silně podnapilá řidička havarovala do stromu; v krvi měla téměř tři promile alkoholu
• Jihlavskou porodnici si vybral rekordní počet žen; loni se tu narodilo 1414 dětí
• Koncert v kostele sv. Kunhuty bude věnovaný všem asistentům, dobrovolníkům a dárcům tříkrálové sbírky
• ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020

Středa   5. 1. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz