Letos při nehodách zemřelo 26 osob; počet dopravních nehod se od začátku roku na Vysočině mírně zvýšil

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Letos při nehodách zemřelo 26 osob; počet dopravních nehod se od začátku roku na Vysočině mírně zvýšil
Od začátku letošního roku do konce října policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali celkem 4 394 dopravních nehod, což je o 263 dopravních nehod více než za stejné období v loňském roce a tento počet představuje mírný nárůst, a to ve výši šesti procent.

Závažné jsou následky letošních dopravních nehod. Při letošních dopravních nehodách zemřelo 21 osob bezprostředně při dopravní nehodě, což je o třináct osob méně než za deset měsíců roku 2020. Dalších pět osob zemřelo na následky dopravní nehody později ve zdravotnickém zařízení. Při letošních dopravních nehodách se dalších 61 osob těžce zranilo, což představuje pokles o 32 těžce zraněných osob (pokles o 32 procent) oproti počtu těžce zraněných v roce předchozím. Dalších 1061 osob se při letošních nehodách zranilo lehce, což představuje nárůst o 61 lehce zraněných osob – vyjádřeno procenty jde o nárůst o čtyři procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2020.
Při letošních nehodách vznikla hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku v celkové výši 275 564 000 korun – tato částka představuje mírné zvýšení (o čtyři procenta) ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Při vyšetřování letošních dopravních nehod policisté zjistili, že 141 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a dalších devět bylo pod vlivem jiných omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří letos havarovali, se v porovnání s rokem předchozím snížil o 16 procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující dvě promile alkoholu v krvi.
Policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat také v prosinci.
Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy (1 630 nehod), nepřiměřenou rychlost (591 dopravních nehod) a nedání přednosti v jízdě (283 nehod) a nesprávné předjíždění (49 dopravních nehod). Celkem 1 823 dopravních nehod byly nehody nezaviněné řidičem, když se ve většině případů (1 786 nehod) jednalo o střety vozidel s lesní zvěří, kdy právě střety s lesní zvěří tvoří v letošním roce více než 40 procent z celkového počtu dopravních nehod.
Za prvních jedenáct měsíců letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali dopravní nehody, při kterých mělo účast 81 chodců, kdy ve 21 případech jsou chodci viníkem nehody. Pět chodců při nehodě zemřelo, devět dalších se těžce zranilo a 61 jich bylo zraněno lehce. Pouze šest chodců vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. Tři chodci, kteří byli účastníkem nehody, byli pod vlivem alkoholu.
Za prvních jedenáct měsíců letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali dopravní nehody, při kterých mělo účast 132 motocyklistů, kdy v 81 případech jsou motocyklisté viníkem nehody. Dva motocyklisté při nehodě zemřeli, patnáct dalších se těžce zranilo a 97 jich bylo zraněno lehce. Pouze osmnáct motocyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. Ve dvou případech policisté u motocyklistů, kteří byli účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu.
Od začátku letošního roku do konce listopadu letošního roku jsme v Kraji Vysočina šetřili příčiny dopravních nehod, na kterých mělo účast 148 cyklistů, kdy ve stovce případů cyklista nehodu zavinil. Čtyři cyklisté při nehodě zemřeli, sedm se jich těžce zranilo a 121 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze šestnáct cyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. Ve 26 případech policisté u cyklistů, kteří byli účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu.
Pro nadcházející zimní období všechny účastníky silničního provozu upozorňujeme, že dochází k výrazným změnám klimatických podmínek – sněžení, kluzká a namrzlá vozovka a zejména v ranních hodinách nebo v podvečer se často v blízkosti silnic tvoří mlha, která představuje pro všechny účastníky silničního provozu možné riziko. Vjede-li řidič do úseku s hustým sněžením, náledím na vozovce, pokud je silnice pokrytý ujetou vrstvou sněhu, měl by okamžitě snížit rychlost vozidla, samozřejmě s ohledem na vozidla jedoucí za ním. Měl by zvětšit vzdálenost od vozidla, které jede před ním, zapnout mlhová světla, zvýšit svoji pozornost a plně se věnovat řízení. Jedině tak lze předejít zbytečným nehodám.
Pro jízdu v hustém sněžení a v mlze by si měli řidiči zajistit dobrý výhled z vozidla. Před jízdou jsou povinni očistit si od sněhu své vozidlo a zajistit si z vozidla dobrý výhled. Zákon o silničním provozu stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit mimo jiné i povětrnostním podmínkám, a smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Musí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, a tou může být například odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec, cyklista.
Velice opatrně by se měli řidiči chovat při předjíždění a v hustém sněžení nebo mlze raději vůbec nepředjíždět. Mohlo by se totiž stát, že se nestačí včas a bezpečně zařadit před předjížděné vozidlo a pak hrozí velké nebezpečí čelního střetu s protijedoucím vozidlem. V mlze je také mnohem obtížnější orientace, řidič může snadno přehlédnout dopravní značku nebo minout odbočku. Řidiči se také mohou orientovat podle vodorovného dopravního značení sledovat střední dělící pruh, protože při jízdě těsně při pravém okraji vozovky hrozí nebezpečí, že se tam může objevit chodec, cyklista, odstavené vozidlo nebo jiná překážka.
Mezi další zásady patří dodržovat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, které právě kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit. Dojde-li při jízdě ve sněhové vánici nebo v mlze k poruše vozidla, doporučuje se dojet pokud možno na parkoviště nebo zastavit zcela mimo silnici. Pokud to není možné, měl by se řidič snažit odstavit vozidlo co nejvíce vpravo na krajnici, na dálnici v odstavném pruhu a měl by nechat rozsvícená světla včetně mlhových, zapnout výstražné světelné zařízení a umístit v předepsané vzdálenosti výstražný trojúhelník.
Sněžení a mlha mohou výrazně znepříjemnit také jízdu na kole nebo chůzi chodcům. I pro chodce představuje podzimní počasí při zhoršené viditelnosti nebezpečí. Zvláště opatrní by měli být chodci při pohybu po komunikacích za soumraku a za svítání. Chodci jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější. Vidět a být viděn, je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které platí pro všechny účastníky silničního provozu. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Mnoho řidičů vozidel, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.
Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Tuto povinnost stanovil zákon o provozu na pozemních komunikacích: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.
Foto: HZS Kraje Vysočina
Dana ČÍRTKOVÁ
Vánoční výstava Ladových reprodukcí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Vánoční výstava Ladových reprodukcí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
Výstava reprodukcí obrázků Josefa Lady potrvá v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě od pátku 10. prosince až do 30. ledna. V pátek 10. prosince v rámci vánoční výstavy řemesel bude vstup volný.

Tentokrát vystavovatelé od vnuků Josefa Lady zapůjčili dokonalé reprodukce jeho obrázků na zimní a vánoční téma.
Josefa Ladu není třeba představovat. Prostě se přijďte potěšit scénami ze života české vesnice století zpátky – chudý ponocný, děti hrající si na sněhu, vánoční koleda, zadumaný vodník na vrbě pod hradní zříceninou… třicet obrázků a Ladův český betlém k tomu.
Malíř, ilustrátor, scénograf a spisovatel Josef Lada (17. prosince 1887 Hrusice – 14. prosince 1957 Praha) se hrusickému ševci Josefu Ladovi a jeho manželce Alžbětě, rozené Janovské, jako nejmladší ze čtyř dětí. Z rodných Hrusic a okolí čerpal řadu námětů svých obrazů.
Jako půlroční chlapec upadl na knejp - ševcovský nůž - a poranil si oko. Proto viděl jen na jedno a chybělo mu prostorové vidění, což ovlivnilo jeho výtvarné vyjadřování.
V roce 1901 odešel do Prahy, aby se na Královských Vinohradech vyučil malířem pokojů a divadelních dekorací. O rok později vstoupil do učení na knihaře a zlatiče. V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav.
- red -
Fotosoutěž o volné vstupenky do táborské zoologické zahrady vrcholí

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Fotosoutěž o volné vstupenky do táborské zoologické zahrady vrcholí
Strávit celý příští rok mezi zvířaty mohou až tři vítězové fotografické soutěže, kterou vyhlásila táborská zoologická zahrada. Stačí poslat jednu až pět fotografií pořízených v ZOO Tábor a doufat, že právě ta vaše se bude fanouškům zoo nejvíce líbit. Volné vstupenky a knihy čekají až na deset soutěžících. Termín pro poslání soutěžních snímků je dokonce letošního roku.

„Fotografie všech účastníků zveřejníme na našem facebookovém profilu, kde o vítězích hlasováním rozhodnou naši fanoušci. Ceny pro vítěze jsou velmi lákavé. První tři místa obdrží celoroční vstupenku pro dospělého a některou z našich knih podle vlastního výběru. Jednodenní vstupenky a knihy čekají také na dalších sedm soutěžících,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že zájemci o účast v soutěži mají stále čas na zaslání fotografií. Termín pro zapojení do soutěže trvá až do konce letošního roku.
Bližší podmínky účasti v soutěži naleznou zájemci na webových stránkách táborské zoologické zahrady https://
www.zootabor.eu/?pos… - red -
Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, ukradl kufr s notebookem; opilý muž se dobýval do ubytovny, i když tam nebydlí

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, ukradl kufr s notebookem; opilý muž se dobýval do ubytovny, i když tam nebydlí
Neznámý zloděj, který se v úterý 30. listopadu kolem páté hodiny navečer v ulici Romana Havelky v Jihlavě vloupal do auta, způsobil škodu přibližně 15 tisíc korun. Zloděj vnikl na parkovišti u obchodního domu do vozu Ford Transit a ukradl kufr s notebookem a tiskárnou. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Vandal poškodil karoserii auta
Ve středu 1. prosince poškodil pachatel v obci Častohostice na Třebíčsku zaparkované auto a majiteli způsobil škodu přibližně za pět tisíc korun. "V době mezi druhou a třetí hodinou odpoledne poškodil zadní část karosérie automobilu Peugeot. Policisté provedli šetření, případ šetří jako podezření ze spáchání přestupku proti majetku", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilý muž se dobýval do ubytovny, ve které nebydlel
Ve středu 1. prosince byli policisté po desáté hodině večer přivoláni do obce na Bystřicku na Žďársku, kde dle přijatého oznámení přišel do ubytovny zjevně opilý muž, dožadoval se vstupu a přespání. Tvrdil, že je v budově ubytovaný, což nebyla pravda, a při odmítavé reakci stoupala jeho agresivita. Ke svému okolí se choval útočně a vyhrožoval násilím. "Po příjezdu na místo policisté opilého muže zajistili. Stále se choval agresivně, slovně napadal ostatní a odmítal spolupracovat. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,61 promile alkoholu. Muže odvezli na záchytku k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití", uvedla Jana Kroutilová. Případ policisté šetří.
Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
Ve středu 1. prosince zastavili policisté v Pelhřimově před druhou hodinou odpoledne vozidlo Škoda Octavia, které jelo po ulici Třída Legií, a provedli kontrolu. "Řidičský průkaz třicetiletý řidič nepředložil. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u muže pozitivním na amfetamin a marihuanu. Dechová zkouška u něho byla negativní", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří.
Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 1. prosince jel po deváté hodině večer v Havlíčkově Brodě řidič vozu Seat ve směru od ulice Bělohradská na ulici Nádražní. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U třiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu přes jedno promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Muž přišel o řidičský průkaz, je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí. Případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ
Výstava Krajka psaná paličkami v jihlavském muzeu

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Výstava Krajka psaná paličkami v jihlavském muzeu
Autorská výstava Krajka psaná paličkami, která představuje průřez tvorbou krajkářky Lenky Malátové v malém výstavním sále muzea v Jihlavě potrvá až do 9. ledna. autorskou výstavu paličkované krajky krajkářky Lenky Malátové. Návštěvníkům se představí její tvorba z šesti knih Paličkování, které vznikaly v letech 2004–2021.

Lenka Malátová je absolventkou Školského ústavu umělecké výroby v Praze. Od roku 1986 pracovala v Okresním průmyslovém podniku Kutná Hora jako krajkářka v ateliéru výtvarnice Otýlie Borské. O rok později začala učit ručně paličkovanou krajku ve Školském ústavu umělecké výroby v Brně. Kurzy paličkování později rozšířila i o kurzy malování na hedvábí. Zpracovala také metodickou řadu pro základy paličkování, kterou shrnula do několika knih. Se svými pracemi se prezentuje na různých soutěžích a výstavách doma i v zahraničí.
I když se na výstavě objeví práce různého charakteru, pokochat se bude možné také dílky svým tématem blízkými adventnímu času, která přispějí k navození té pravé vánoční nálady.
Ludmila MORŽOLOVÁ
Zpět nahoru na obsah...