Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 3.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zemřel starosta Ledče nad Sázavou Zdeněk Tůma
Ve věku třiašedesáti let zemřel v neděli 2. ledna starosta Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku Zdeněk Tůma. Radnici v pětitisícovém městě vedl druhé volební období. Do městského zastupitelstva byl zvolený jako nestraník na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů pro Ledeč. Byl také krajským zastupitelem.
Bohužel k nám dorazila další smutná zpráva. V neděli 2. ledna prohrál svůj nejtěžší zápas náš kamarád, bývalý aktivní hráč , trenér, rozhodčí, funkcionář a perfektní parťák pan Zdeněk Tůma . Zdenda měl házenou v srdci, žil s ní, intenzivně prožíval a věnoval jí veškerý volný čas. Barvy našeho klubu hájil na hřišti od žákovských let až do pozdních mužských a stál i u jeho znovuoživení v kritických 80. letech. Jako trenérovi mu prošlo rukama desítky hráčů. Působil i jako rozhodčí na republikové úrovni, předseda klubu i jako funkcionář Českého svazu házené i zakladatel a předseda Krajského svazu Vysočina. Bez Zdeňka Tůmy bude ledečská házená poloviční, ale musíme pokračovat v jeho práci, v podobném nasazení a naplnit tak jeho dlouholetý odkaz. Zdenda nikdy nechtěl prohrávat a tahle jeho prohra nás všechny bolí moc. Nikdy nezapomeneme. Čest jeho památce!

Zdeněk Tůma vystudoval v Praze Vysokou školu chemicko-technologickou. Do zastupitelstva Ledče nad Sázavou se poprvé dostal před 19 lety, starostou byl zvolen v roce 2014.

- red -Zpět nahoru na obsah...

České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily meziročně výrobu o tři procenta. Dohromady dodaly do přenosové sítě 30,73 terawatthodin bezemisní elektřiny. Mimo jiné tak ušetřily 22,5 milionů tun oxidu uhličitého. Téměř vyrovnaly dosud rekordní výrobu, které dosáhly v roce 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 terawatthodin energie.
Provozního milníku 30 terawatthodin elektřiny za rok dosáhly české jaderné elektrárny už 23. prosince, o osm dní dříve než v loňském roce. Od té doby zůstalo v plném provozu pět ze šesti výrobních bloků. Pouze v dukovanské druhé výrobní jednotce probíhá plánovaná výměna paliva spojená s kontrolami a investicemi.

„Klíčový byl stabilní a spolehlivý provoz a také dobře zvládnuté modernizace v minulých letech. Díky nim od zahájení provozu bezpečně vzrostl výkon našich bloků o přibližně 500 megawatt, tedy, jako bychom postavili další blok Dukovan,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Konkrétní výrobní cíle jednotlivých elektráren společnost ČEZ nesděluje. Divize jaderná energetika spustila v roce 2017 program, zaměřený na bezpečný dlouhodobý provoz a stabilní výrobu přes 30 terawatthodin ročně.

„Naší nejvyšší prioritou je bezpečný a spolehlivý provoz, ne dosahování rekordů, ale stále vidím prostor k dalšímu zlepšování. Jsme si vědomi toho, jak je bezemisní a spolehlivá dodávka elektřiny důležitá. V novém roce se proto soustředíme především na stabilní provoz a dobré zvládnutí odstávek, což nebude s ohledem na ochranná opatření proti covidu i na rozsah investic jednoduché,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

"Celkem čeká české jaderné elektrárny pět odstávek pro výměnu paliva. Druhý dukovanský blok CĚZ předběžně plánuje připojit do sítě v průběhu února, následovat by měl ještě ve stejném měsíci první výrobní blok," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Součástí odstávek jsou i kontroly a investice.

V roce 2020 všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh energie, podíl ČEZ na tomto objemu tvořil přibližně 75%. Dlouhodobě klesá podíl uhlí a roste význam výroby bezemisních zdrojů jako jsou vodní, fotovoltaické, větrné a jaderné elektrárny.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Osiřelým vydřatům se v Pavlově daří dobře, již přijímají masitou potravu
Dvě osiřelá vydřata převzali pracovníci Záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v polovině prosince. Jejich matka zemřela na silnici u odbočky k čerpací stanici Čepro u Šlapanova.
Tamější propustek pod silnicí nemá suché břehy a je poměrně dlouhý, pravděpodobně z toho důvodu se vydří samice rozhodla do něj nelézt a šla raději přes silnici....

Dvě vydřata, která zůstala sama v noře se večer vydala hledat pomoc. Naštěstí je našli pracovníci firmy ČEPRO.

V současné době se oběma vydřím klukům daří dobře a už přijímají masitou potravu
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hasiči vytáhli z ledové vody pejska
Z rybníka Velký Bor u Trnavy na Třebíčsku vytáhli v neděli 2. ledna asi půl hodiny po poledni pejska.
Pro pejska, který uvízl v ledové vodě, se vydali profesionální hasiči z Třebíče. Zásah proběhl bez problémů a zvířátko se podařilo v pořádku dostat na břeh.

Foto: HZS Kraje Vysočina
- red -Zpět nahoru na obsah...

Po střetu osobního a nákladního auta u Osové Bítýšky byla zraněna jedna osoba
U Osové Bítýšky na Žďársku se v pondělí 3. ledna krátce před devátou hodinou ráno střetlo osobní auto s nákladním.
"Při nehodě utrpěla zranění osoba cestující v osobním vozidle. Zdravotníci ji po nezbytném ošetření na místě události letecky transportovali do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči z Velké Bíteše provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.


V pondělí 3. ledna 2022 před devátou hodinou vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velká Bíteš k ohlášenému střetu osobního a nákladního vozidla u Osové Bitýšky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Prvním miminkem narozeným v pelhřimovské nemocnici je Anička
Prvním miminkem narozeným v nemocnici v Pelhřimově v novém roce 2022 je holčička Anička. Přišla na svět 1. ledna v 8.04 hodin. Černovlasá Anička váží 3 320 g a měří 49 cm. Doma na malou sestřičku čeká sedmnáctiměsíční bratříček.
„Malá je moc hodná a dobře prospívá. Jsem ráda, že jsem mohla rodit opět v pelhřimovské porodnici. Rodila jsem zde syna a péče byla výborná, proto jsme sem přijeli i podruhé,“ sdělila Lenka Starčevská. Sympatická maminka dodala, že uvažuje i o třetím potomkovi, který by přišel na svět opět v pelhřimovském zdravotnickém zařízení.

Mamince a malé Aničce popřáli 3. ledna pevné zdraví a hodně štěstí ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár, který ji předal dárek a gratulaci a dále primář gynekologicko-porodnického oddělení Radan Doubek, vrchní sestra Jitka Plášilová a staniční sestra Jaroslava Davidová. Od začátku roku do 3. ledna se v porodnici narodila čtyři miminka - dvě děvčata (Anička a Justýnka) a dva chlapci (Matyáš a Samuel).

Mezi nejoblíbenější dívčí jména patřila v Nemocnici Pelhřimov roce 2021:

1. Anna, Natálie počet: 18

2. Anežka, Eliška počet: 11

3. Amálie počet: 10

4. Sofie, Adéla, Barbora, Kristýna, Viktorie počet: 7

5. Tereza počet: 6

Mezi nejoblíbenější chlapecká jména patřila v Nemocnici Pelhřimov roce 2021:

1. Jakub počet: 21

2. Matyáš počet: 17

3. Antonín počet: 11

4. Jan počet: 8

5. Tomáš, Lukáš, Daniel, Martin, Tobiáš, Ondřej počet: 6
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: u Starče byla nalezena neznámá mrtvá žena; agresivní opilý nezletilý chlapec skončil na záchytce
Neznámá žena bez známek života byla nalezena v neděli 2. ledna u obce Stařeč na Třebíčsku. Policisté provedli ohledání a zadokumentování místa a šetření v lokalitě. Byla nařízena pitva. V současnosti policisté zjišťují totožnost ženy. Na základě prvotního šetření nezjistili, že by na úmrtí měla podíl jiná osoba. Příčinu a okolnosti úmrtí ženy policisté prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Recidivista kradl v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětatřicetiletý muž z Prahy, který ukradl zboží v jihlavském obchodním domě. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Naposledy byl potrestán podmíněným trestem odnětí svobody se zkušební dobou až do letošního léta. "Přesto muž v pátek 31. prosince odcizil v obchodním domě na ulici Havlíčkova před desátou hodinou dopoledne lahev alkoholu, kterou schoval pod bundu, a prošel pokladní zónou, aniž by zaplatil. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří podezřelého muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Mladistvý chlapec byl pod vlivem alkoholu
V neděli 2. ledna před osmou hodinou večer přijali policisté oznámení o opilém mladistvém chlapci, který se nacházel v domě v Jihlavě a choval se agresivně. "Mladík byl vůči svému okolí útočný a odmítal snahu ostatních mu pomoci. Sedmnáctiletý chlapec ohrožoval sebe i lidi ve svém okolí. Po přijetí oznámení vyjeli policisté na místo a provedli šetření. Při dechové zkoušce mladistvému naměřili hodnotu bezmála jedno a půl promile alkoholu. Po vyšetření lékařem policisté mladíka odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté zjišťují, za jakých okolností se osoba mladší osmnácti let k alkoholu dostala. Dále informovali odbor sociálně právní ochrany dětí.

Na chodníku ležel opilý muž
V neděli 2. ledna přijali kolem deváté hodiny ráno přijali policisté oznámení o opilém muži, který ležel na chodníku ulice Tyršova ve Velké Bíteši na Žďársku. "Na místě policisté u šestapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku. Naměřená hodnota činila 2,69 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětačtyřicetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V sobotu 1. ledna jel po jedenácté hodině dopoledne s vozem Opel v Třebíči po ulici Jelínkova. "Při kontrole policisté zjistili, že má řidič od loňského podzimu na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do konce příštího roku. U muže byla dále pozitivní dechová zkouška s hodnotou necelé půl promile alkoholu. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se řidič odmítl bezdůvodně podrobit, stejně jaké lékařskému vyšetření. V další jízdě muž již nesměl pokračovat", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté mu sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále je muž podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání.

Muž je podezřelý z přestupků
Policisté zastavili v neděli 2. ledna krátce před druhou hodinou ráno na silnici první třídy v Havlíčkově Brodě osobní auto Seat. "Pětadvacetiletý muž, který vozidlo řídil, při kontrole nepředložil doklady potřební k řízení a provozu vozidla. Provedená lustrace ukázala, že muž není vlastníkem příslušného řidičského oprávnění. Dále muž k jízdě užil vozidlo, které bylo v neodpovídajícím technickém stavu. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Z přestupků na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Alkohol za volantem
V sobotu 1, ledna kontrolovali policisté kolem deváté hodiny ráno u obce Litohošť na Pelhřimovsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl sedmačtyřicetiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, při níž nadýchal 0,57 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní. Policisté muži další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
V neděli 2. ledna kolem osmé hodiny ráno zastavili policisté v ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda. "Osmadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidička pod vlivem alkoholu
Sedmadvacetiletou řidičku osobního auta Škoda pod vlivem alkoholu odhalili v neděli 2. ledna policisté krátce před sedmou hodinou večer v ulici Sokolovská ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 0,84 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zoo Jihlava má druhou nejvyšší návštěvnost v historii
Navzdory třem a půl měsícům uzavření začátkem loňského roku se jihlavská zoo těší druhé nejvyšší návštěvnosti ve své historii.
Zoo Jihlava je dlouhodobě nejnavštěvovanějším a nejoblíbenějším turistickým místem v kraji Vysočina. Dosvědčuje to i návštěvnost zoo za uplynulý rok 2021, kdy jejími branami prošlo celkem 342.479 návštěvníků. To je v současnosti její druhá nejvyšší návštěvnost hned za rokem 2019 s 346.600 lidmi. Zoo Jihlava přitom mohla v důsledku hygienických opatření otevřít brány pro návštěvníky v loňském roce poprvé až 12. dubna 2021.

Pravděpodobně však právě i kvůli všem uzávěrám, lockdownu a nemožnosti cestovat mimo okres, vzali lidé možnost navštívit zoologické zahrady s obrovským povděkem. Možná v tom hrály i obavy části veřejnosti trávit dovolenou v zahraničí a tak se turistický ruch upnul spíše k tuzemským výletním cílům. Ještě v dubnu a květnu byla návštěvnost zoo průměrná a odpovídající předchozím rokům. Každý další měsíc okolo letní sezony však byl návštěvnicky nadprůměrný. Tradičně nejsilnějšími měsíci byl červenec s 93.569 lidmi, což je momentální historický rekord a srpen se 77.992 lidmi. Překvapily však i měsíce červen s cca 48.000, září s cca 32.000 a říjen s cca 22.000 návštěvníky. Celkově bylo už na konci října vidět, že návštěvnost Zoo Jihlava bude více než skvělá.

„Přízeň lidí a s ní spojená i vysoká návštěvnost nám velice pomohla zejména po ekonomické stránce. Chybějící finanční zdroje v prvním covidovém roce 2020 jsme čerpali z našeho rezervního fondu a velice nám pomohl i náš zřizovatel Statutární město Jihlava. Do začátku roku 2021 jsme tak vstupovali s minimem prostředků a velikou nejistotou, kdy budeme moci pro veřejnost otevřít. Zde patří obrovské díky všem našim návštěvníkům, příznivcům a podporovatelům za to, že k nám do zoo chodili a že nás i přes různá aktuální hygienická opatření neváhali navštěvovat. Doufám, že radost ze setkání se zvířaty, pozitivní zážitky i poučení převládaly nad drobnými omezeními. Za jejich dodržování, disciplínu a trpělivost patří všem našim návštěvníkům též veliké díky. Zároveň nás to všechno zavazuje do nadcházejícího roku i do dalších let k udržení standardu i dalšího zkvalitňování i rozšiřování našich služeb.“ Vysvětluje a děkuje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Kluziště na jihlavském náměstí má poruchu, nebruslí se
Na jihlavském kluzišti na Masarykově náměstí se dnes, v pondělí 3. ledna kvůli poruše systému chlazení nebruslí. Uvedl to mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
"Dnes se ale porouchal agregát a vždy po nahození znovu spadne a nefunguje, takže led není kvalitní a dnes se bruslit bohužel nebude. Na servis k nám už míří firma z Brna, od které máme technologii pronajatou. Dnes by tedy měla proběhnout oprava a zítra už by se zase mělo bruslit. Budu informovat, jak se situace vyvine", informoval Radovan Daněk.

Doplnil, že plusové teploty by systému chlazení neměly vadit a mělo by se na náměstí normálně mrazit a bruslit.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   1. 6. 2023

• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala

Středa   31. 5. 2023

• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala

Úterý   30. 5. 2023

• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog

Pondělí   29. 5. 2023

• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně

Neděle   28. 5. 2023

• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě

Sobota   27. 5. 2023

• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí

Pátek   26. 5. 2023

• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony

Čtvrtek   25. 5. 2023

• U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů
• Pracovníci Služeb města Jihlavy nově čistí i kontejnery na separovaný odpad
• Příměstský tábor havlíčkobrodského muzea má pro děti ještě několik volných míst
• Krádež peněz z bankomatu cizincům neprošla
• Den melanomu v třebíčské nemocnici opět odhalil závažná onemocnění kůže
• Podvody s investicemi do různých komodit, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: vloupání do autobusů; muži se poprali, jeden skončil v nemocnici

Středa   24. 5. 2023

• Do Polničky se na víkend sjede sedm řezbářů; obci vyřežou sochy pro betlém
• Přednáška Nenávidění miláčkové v podání Kláry Bezděčkové v telčském muzeu
• Při krádežích způsobili muži škodu za více než půl milionu korun
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát zlikvidoval pyrotechnik; policisté vykázali agresivního opilého muže z domu

Úterý   23. 5. 2023

• Jihlavský tunel bude v sobotu pro veřejnou dopravu uzavřen
• Přijďte v sobotu do táborské zoo oslavit narozeniny fosy Masotry
• Městské sady v Pelhřimově by byly pro discgolf ideální, míní nadšenci, kteří ho představili veřejnosti
• Knihovna v Jihlavě bude do pátku zavřená, knihovnice lepí čipy na třicet tisíc svazků
• V jihlavské nemocnici umí skvěle poradit a pomáhat pacientům, důkazem je ocenění od ministra
• Z policejního deníku: řidiči pod vlivem alkoholu a drog; řidička najela do svodidel, skončila v nemocnici
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté v celé České republice každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
• Pro pervitin si obviněný muž z Jihlavska jezdil do Prahy

Pondělí   22. 5. 2023

• Noc v havlíčkobrodském muzeu letos v duchu Jaroslava Haška
• Meteorologové varují před silnými bouřkami, krupobitím i větrem
• Třiatřicetiletý řidič Škody Suberb se řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 222 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: opilý zloděj ukradl boty, skončil na záchytce; opilí řidiči bourali

Neděle   21. 5. 2023

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
• Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý

Sobota   20. 5. 2023

• Nové expozice v muzeu ve Velkém Meziříčí připomínají rodáky Zdenku Vorlovou Vlčkovou a Františka Závišku
• Lidé budou moci zavzpomínat na své blízké při koncertu Epydemye pro Bárku
• Práce na revitalizaci rybníka Stráž v Pelhřimově pokračují, bude zde cyklostezka i relaxační zóna
• Novoměstská nemocnice pořádá další Kurz první pomoci, zájemci se mohou hlásit do pátku 2. června

Pátek   19. 5. 2023

• Rekordmany roku bude Agentura Dobrý den dekorovat v Senátu
• Muž u Sirákova spadl z vlečky za jedoucím traktorem, na místě zemřel
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; policisté dopadli zloděje

Čtvrtek   18. 5. 2023

• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířila pestře zbarvená kachnička mandarínská
• Náměšť nad Oslavou slaví sté výročí povýšení na město; lidé se mohou těšit na bohatý program
• Loupežné přepadení seniorky policisté objasnili
• Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše
• Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open klepe na dveře, pozve na Zelenou horu i další místa
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; opilý řidič boural

Středa   17. 5. 2023