Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 7.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
Na silnicích kraje Vysočina, včetně úseku dálnice D1 procházejícího Vysočinou, policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v loňském roce vyšetřovali celkem 4 760 dopravních nehod, při nichž bezprostředně (do 24 hodin) po dopravní nehodě zemřelo 24 osob, což je výrazný pokles ve srovnání s rokem 2020, kdy při dopravních nehodách zemřelo o třináct osob více, vyjádřeno procenty jde o pokles v tragických následcích nehod o 35 procent v porovnání s rokem 2020. Současně se jedná o nejmenší počet zemřelých osob od vzniku krajského ředitelství v roce 2010.
Vývoj dopravní nehodovosti v našem kraji zaznamenal v meziročním srovnání mírný nárůst o 268 dopravních nehod, což vyjadřuje šestiprocentní zvýšení. Následky vykazují meziroční snížení v především v počtu úmrtí i počtu těžce zraněných.

Některé loňské dopravní nehody nemusely ale mít tak tragické následky, kdyby řidiči dodržovali všechny povinnosti dané jim zákonem o provozu na pozemních komunikacích, v některých případech také důležitou povinnost být za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Dalších pět osob zemřelo později na následky těžkých zranění. Při loňských dopravních nehodách se dalších 68 osob těžce zranilo, což je ve srovnání s rokem předešlým výrazný pokles o 36 procent. Dalších 1 155 osob utrpělo při nehodě lehká zranění, což představuje meziročně mírný nárůst o šest procent.

Hmotná škoda způsobená na havarovaných vozidlech a dalším majetku dosáhla částky 334 045 000 korun a byla vyšší o 15 procent ve srovnání se škodou způsobenou při nehodách v roce 2020.

Vloni policisté při vyšetřování 159 dopravních nehod zjistili, že řidiči před jízdou požili alkoholické nápoje a ve 12 případech byli řidiči pod vlivem omamných a psychotropních látek. Poměrně časté byly případy, že dechové zkoušky u řidičů vykazovaly hodnoty vyšší než dvě promile alkoholu, kdy výjimkou loni nebyly ani hodnoty přesahující tři promile alkoholu a dokonce také téměř čtyři promile alkoholu v dechu.

Řízení vozidla nebo jízda na jízdním kole pod vlivem alkoholu jsou velmi nebezpečné. Opilý řidič i opilý cyklista ohrožuje nejen život svůj, ale také život a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Alkohol za volantem je v mnoha případech příčinou dopravních nehod, a to i s velmi vážnými následky na životech a zdraví účastníků nehody. „Osoba, která řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouští protiprávního jednání. Podle množství alkoholu se jedná buď o dopravní přestupek, nebo o trestný čin. Obecně lze říci, že pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile alkoholu, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do dvaceti tisíc korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile alkoholu, řidič se dopouští trestného činu, za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Pokud způsobí řidič ve stavu vylučujícím způsobilost dopravní nehodu, za spáchaný trestný čin mu hrozí přísnější trest, a to odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti“ upozorňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Hlavní příčiny dopravních nehod jsou na silnicích našeho kraje dlouhodobě neměnné. Na příčinách dopravních nehod se loni v největší míře podílel nesprávný způsob jízdy (1 753 nehod), nepřiměřená rychlost jízdy (656 nehod), nedání přednosti v jízdě (307 nehod) a v neposlední řadě také nesprávné předjíždění (52 nehod). Na 20 dopravních nehodách se podílela technická závada. Největší počet dopravních nehod zavinili loni v našem kraji řidiči osobních vozidel. Za nimi následují řidiči nákladních vozidel. V roce 2021 došlo opět k vysokému počtu dopravních nehod zaviněných zvěří. Loni policisté dokumentovali celkem 1 933 případů střetů vozidel s lesní zvěří. V působnosti Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se jedná o dlouhodobý jev, kdy dopravní nehody – střety vozidel s lesní zvěří – tvoří čtyřicet procent z celkového počtu nehod.

V průběhu loňského roku se také stalo velké množství dopravních nehod proto, že řidiči zbytečně hazardovali, při jízdě se nechovali dostatečně ohleduplně a nepočínali si opatrně. Typickým příkladem jsou zbytečné dopravní nehody, které se stanou za snížené viditelnosti, zejména při ranních a večerních mlhách. Vjede-li řidič do úseku s mlhou, měl by okamžitě snížit rychlost vozidla, samozřejmě s ohledem na vozidla jedoucí za ním. Měl by zvětšit vzdálenost od vozidla, které jede před ním, zapnout mlhová světla, zvýšit svoji pozornost a plně se věnovat řízení. Při jízdě v mlze je více než jindy důležité mít zajištěný dobrý výhled z vozidla, a také být dostatečně viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. To předpokládá mít v naprostém pořádku osvětlení vozidla.

„Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit mimo jiné i povětrnostním podmínkám, a smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Musí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, a tou může být odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec, cyklista,“ upozorňuje plk. Mgr. David Jirák.

Velice opatrně se musí řidiči chovat při předjíždění a nepředjíždět v případě, kdy nemohu bezpečně dokončit předjíždění. Mohlo by se totiž stát, že se nestačí včas a bezpečně zařadit a pak hrozí nebezpečí čelního střetu s protijedoucím vozidlem. V mlze je mnohem obtížnější orientace, řidič může snadno přehlédnout dopravní značku nebo minout odbočku. Řidiči se také mohou orientovat podle vodorovného dopravního značení. Při jízdě těsně při pravém okraji vozovky ale musí počítat s nebezpečím, že se tam může objevit chodec, cyklista, odstavené vozidlo nebo jiná překážka.

Mezi další zásady patří dodržovat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, které právě kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit. Dojde-li při jízdě v mlze k poruše vozidla, doporučuje se dojet pokud možno na parkoviště nebo zastavit zcela mimo silnici. Pokud to není možné, měl by se řidič snažit odstavit vozidlo co nejvíce vpravo na krajnici, na dálnici v odstavném pruhu a měl by nechat rozsvícená světla včetně mlhových, zapnout výstražné světelné zařízení a umístit v předepsané vzdálenosti výstražný trojúhelník.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
Policisté sdělili dvaatřicetileté ženě podezření ze spáchání trestné činnosti v souvislosti s užitím cizího auta a to proto, že v polovině listopadu vzala v rodinném domě v Řečici na Žďársku při návštěvě svého známého klíče od osobního auta zaparkovaného před domem. S vozidlem večer odjela a nechala ho zaparkované za vesnicí na louce, kde ho následně nalezli policisté. Policejní inspektor na základě shromážděných důkazů sdělil ženě podezření ze spáchání přečinu neoprávněného užívání cizí věci, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Krádež dřeva
Policisté šetří krádež z období od 23. prosince do středy 5. ledna u Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. "Pachatel v lese ze skládky vytěženého dřeva odcizil přes šest kubíků borovicového dřeva. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku přes pět tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 6. ledna přijali policisté po páté hodině večer na tísňové lince oznámení od ženy, která měla obavu o svého známého. "Z telefonického hovoru vyplynulo, že je muž ve špatném psychickém stavu a hrozilo, že si ublíží. Muž se měl nacházet v lokalitě centra Jihlavy nebo ulice Hradební. Policisté začali po muži ihned pátrat. V krátké době ho nalezli v nákupním centru, muž byl v pořádku ale značně opilý. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,67 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Muž neplatí výživné na svého syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy sedmatřicetiletému muži z Třebíčska, který neplatí výživné na svého syna. Vyživovací povinnost si muž na dvanáctiletého chlapce neplní od začátku loňského roku. "Měsíčně má platit přes dva tisíce korun a celkově tak dluží necelých třicet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 6. ledna krátce před třetí hodinou odpoledne u Dolních Heřmanic na Žďársku zemědělský stroj, jehož řidičem byl devětačtyřicetiletý muž. "Řidič nakladače při kontrole nepředložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla. Provedená lustrace ukázala, že muž má okresním soudem vyslovený zákaz řízení a za volant motorového vozidla nesmí usednout do poloviny roku 2023. Dále muž k jízdě užil vozidlo, které bylo v neodpovídajícím technickém stavu. Součástí silniční kontroly byla také dechová zkouška a její výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 0,70 promile alkoholu a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Muž v další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dále je muž podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
Ve čtvrtek 6. ledna zastavili policisté v Jihlavě před devátou hodinou večer vozidlo Mitsubishi, jehož řidič jel po ulici Úvoz ve směru od ulice Okružní. "Provedli u něho test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který ukázal pozitivní hodnoty. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté šestadvacetiletému muži zakázali další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla mluvčí Jana Kroutilová.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
Ze zákona povinná péče o zvláště chráněná území a přírodně cenné lokality nemusí být pro vlastníky pozemků, na kterých se nacházejí, vždy běžná, přijatelná a výhodná, a to i přesto, že je finančně podporována Krajem Vysočina nebo různými státními dotačními programy. Ochrana představuje omezení a limity.
„Mnoho z přírodně cenných lokalit může být poškozováno například intenzivním hospodařením nebo naopak absencí jakékoliv činnosti. Tím ztrácí svůj životní prostor zde se vyskytující ohrožené rostliny či živočichové. I přesto, že součinnost vlastníků pozemků při péči o ně může krajský úřad vymáhat, nejedená se vždy o účelný postup,“ upozorňuje Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Řešením, které nyní může vedení Kraje Vysočina v krajním případě využít, je výkup pozemků ve prospěch ochrany přírody.

Jak upozornil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, je výkup některých problémových pozemků v chráněných lokalitách alternativou k dlouhodobým pronájmům. Výkupy nebudou probíhat plošně, naopak Kraj Vysočina bude při případném nabývání pozemků pečlivě posuzovat mimo jiné cennost lokality, její ohrožení a také své finanční možnosti. Kritérií pro výkup je však mnohem více. Konečné slovo při rozhodování o koupi konkrétních pozemků do majetku Kraje Vysočina bude mít vždy krajské zastupitelstvo.

„Z důvodu nemožnosti obhospodařování dnešní běžnou zemědělskou a lesnickou technikou je možné, že se mezi vykoupenými pozemky objeví mokřady a prameniště, které zanikají kvůli jejich zavážení, odvodňování ale i zarůstání nebo osazováním dřevinami. V budoucnu bychom mohli výkupem řešit i ochranu vodních ploch ve zvláště chráněných území, u kterých je největším problémem přílišná intenzita hospodaření – tedy vysoké rybí obsádky a s nimi související krmení a hnojení, dále vodních toků nebo údolních niv,“ vyjmenovává Pavel Hájek.

Ročně je Kraj Vysočina připraven jednat o výkupu zhruba dvou specifických lokalit. Přednost budou mít takové, u kterých bude možné náklady na nákup pozemků uplatnit jako způsobilý výdaj projektu podpořeného z národních či evropských dotací. Náklady na vlastní výkup se dají odhadnout na půl až dva milióny korun ročně. Z pohledu kraje jde však především o zavedení dlouhodobého systémového nástroje, který může vést ke zvýšení ekologické hodnoty lokalit a v některých případech i k jejich záchraně. „Podněty k řešení výkupu pozemků z důvodu ochrany přírody jsme obdrželi od Komise pro životní prostředí Rady Kraje Vysočina už v červnu 2021. V rámci diskuse a následné ankety Veřejného fóra Kraje Vysočina pořádaného v dubnu a květnu 2021 toto vyšlo jako druhé v pořadí všech TOP témat k řešení Krajem Vysočina. Lokality, o které by kraj měl zájem v roce 2022, zatím nejsou stanoveny, s vlastníky jsme zatím nejednali,“ doplňuje Pavel Hájek a dodává, že ochrana přírody ve zvláště chráněných lokalitách je jednoznačně veřejným zájmem a kraje i obce musí v této záležitosti hrát aktivní roli.“

V Kraji Vysočina se nachází 206 maloplošných zvláště chráněných území z toho 153 v působnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina. Evropsky významných lokalit je celkem 56 z toho 45 se překrývá s maloplošným chráněným územím a 11 jich leží mimo tato území. Aktivní péči vykonáváme na cca 280 ha ploch. Ve zvláště chráněných územích je cca 50 rybníků a dalších vodních ploch. Dalších přírodně cenných území (zejména tzv. ELOP) je v Kraji Vysočina cca 800.

Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19
Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina založili v informačních systémech za loňský rok celkem 29 863 akcí, které vyžadovaly vyslání policejních hlídek na dané konkrétní místo události. V průměru na jeden měsíc tak připadalo celkem 2 488 založených akcí. V průměru na jeden den se pak jednalo o 82 akcí. Největší počet případů - 3 101 - museli řešit operační důstojníci loni v červenci, kdy se průměrný počet akcí za operační den, tedy na čtyřiadvacet hodin, vyšplhal na více než 100 akcí. Průměrný dojezdový čas první hlídky na místo události loni činil necelých osm minut. Nejkratšího dojezdového času na místo události jsme loni dosáhli v měsíci dubnu, a to 5 minut 45 sekund.
Integrovaná operační střediska jsou pracoviště, která v nepřetržitém provozu zabezpečují plnění bezodkladných policejních úkolů v mimořádných situacích. Hlavním úkolem operačního střediska je především koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. V případě, že nasazení sil a prostředků při plnění úkolů Policie České republiky přesahuje hranice kraje nebo více krajů, probíhá spolupráce mezi sousedními krajskými integrovanými operačními středisky, případně je vyžádána součinnost s operačním střediskem Policejního prezídia České republiky.

Kromě toho se operační střediska podílejí na plnění služebních úkolů, které spočívá zejména v poskytování servisu výkonným policejním útvarům a působením v oblasti koordinace sil a prostředků útvaru směřujících k zabezpečení relevantní reakce na vzniklou bezpečnostní situaci. Hlavním úkolem operačního střediska je koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků.

Střediska se podílejí také na zajištění součinnosti s ostatními orgány a organizacemi, zvláště v rámci integrovaného záchranného systému. Pro úplnost je potřeba uvést, že systém operačního řízení v Policii České republiky tvoří v současné době čtrnáct integrovaných operačních středisek krajských policejních ředitelství, operační střediska útvarů s celorepublikovou působností a operační středisko Policejního prezidia České republiky.

Operační středisko v našem kraji zajišťuje také nepřetržitou obsluhu linky tísňového volání 158. Operační důstojníci mají díky používání moderních technologií a mapových podkladů po celou dobu služby neustále k dispozici aktuální informace o pohybu hlídek po celém Kraji Vysočina a o spolupráci v případě potřeby mohou prostřednictvím těchto technologií požádat také policejní

hlídky ze sousedních krajů. Typickým příkladem je pronásledování pachatelů, kteří například ujíždějí z místa činu. Tyto hlídky pak při policejním zákroku koordinují.

Samostatným pracovištěm integrovaného operačního střediska je pult dopravy, kde se sbíhají všechny aktuální informace o dopravních událostech a dopravních nehodách na devadesátikilometrovém úseku dálnice D1 a na všech ostatních komunikacích na území celého kraje Vysočina. Toto pracoviště je z hlediska počtu událostí nejvíce exponované v době různých sněhových či větrných kalamit, které výrazně ovlivňují sjízdnost nebo průjezdnost silnic. Policisté, kteří slouží na tomto pultu, všechny aktuální dopravní informace vkládají do systému CDI2, což je informační systém centra dopravních informací, který pak využívají především řidiči pomocí různých aplikací například v mobilních telefonech, navigacích nebo tabletech.

Integrované operační středisko v podmínkách policie v Kraji Vysočina funguje od ledna roku 2007. V roce 2014 prošlo zásadní modernizací, v rámci níž bylo pracoviště vybaveno novou moderní technologií, která výrazně zkvalitnila podmínky pro výkon služby operačních důstojníků, a také zlepšila systém komunikace a koordinace mezi ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Nová modernizovaná podoba operačních prostorů přinesla pro činnost službu konajících policistů celou řadu důležitých změn. V místnosti operačního sálu se zvýšil počet pracovišť z původních osmi na současných dvanáct. Do volného prostoru bývalého chodbového traktu byla navíc umístěna dvě atypická pracoviště, což umožňuje v případě potřeby operačního řízení nasadit do služby vyšší počet policistů.

„Integrované operační středisko bylo v souvislosti s pandemií COVID-19 a vyhlášením nouzového stavu zařazeno mezi kritickou infrastrukturu a službu konající policisté byli nuceni pracovat za mimořádných hygienických a režimových opatření, kdy jsme do služeb nasazovali samostatné směny, které se vzájemně nepotkaly, abychom zamezili případnému přenosu nákazy COVID-19. Přesto se ani našemu pracovišti nevyhnula onemocnění COVD-19 a s tím související nařízené karantény. Služby se nám ale podařilo postavit, a to také díky aktivnímu přístupu a nasazení kolegů, kteří zde pracují,“ uvedl plk. Mgr. Dušan Vybíral, vedoucí operačního odboru Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V současné době je na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zařazeno celkem 44 policistů. Služba na integrovaném operačním středisku patří mezi nejnáročnější služby v rámci celé policie. „Policisté, kteří zde slouží na různých pozicích, patří mezi velice zkušené kolegy. Oni musí dokázat i s minimem prvotních informací, které získají od oznamovatele, rychle, efektivně a především odpovědně rozhodnout o správném postupu,“ doplňuje plk. Mgr. Dušan Vybíral.

V kontaktu s oznamovateli musí být službu konající policista vždy empatický, neboť člověk, který se obrací se svým voláním na linku 158 prožívá často velkou psychickou zátěž, může být v ohrožení života, ve špatném zdravotním stavu, v šoku po dopravní nehodě nebo v krizi. Občas se také bohužel stává, zejména v nočních hodinách, že na linku 158 telefonují podnapilé osoby, které policisty bezdůvodně vulgárně urážejí a zbytečně blokují tísňovou linku. Pokud se jedná o opakovaná zlomyslná volání, volajícího čeká za zneužití tísňové linky přísný postih v závislosti na stanovení právní kvalifikace takového jednání. Každé volání na tísňovou linku 158 se pomocí moderních technologií nahrává, takže každé zlomyslné nebo bezdůvodné volání lze snadno dohledat a následně použít jako důkaz v případě prokazování zneužití tísňové linky. Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši 200 000 korun.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024