Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 8.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyjížděli v loňském roce celkem k 4 760 dopravním nehodám. V celkem 1 933 případech se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří nebo domácím zvířetem, což představuje více než 40 procent z celkového počtu dopravních nehod. Počet případů se loni mírně zvýšil ve srovnání s rokem 2020.
K nejvyššímu počtu střetů s lesní zvěří došlo loni na silnicích na Třebíčsku, a to k 428 případům. Vysoký počet jsme zaznamenali loni také na silnicích na Pelhřimovsku (392 nehod) a Žďársku (379 nehod). Střety s lesní zvěří se loni nevyhýbaly ani dálnici D1 (40 nehod), kde vzhledem k silnému provozu, a také mnohem vyšší povolené rychlosti, může mít střet s lesní zvěří velmi vážné následky a může způsobit hromadnou dopravní nehodu. Počet nehod souvisel s nedokončenou modernizací dálnice D1. V místech, kde je modernizace již dokončená, je součástí modernizace také oplocení.

„Ke střetům vozidel s lesní zvěří dochází na celém území našeho kraje a na komunikacích všech tříd, včetně dálnice D1. K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorovaně až těsně do bezprostřední blízkosti vozovky a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ upozorňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že se jedná také o úseky silnic, kde se v bezprostřední blízkosti silnice nachází polní porost, kde jsou porosty kukuřice případně ozimé řepky.

Především při cestách mimo město v časných ranních nebo večerních hodinách se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat v kuželech dopadajícího světla jedoucích vozidel. Odborníci upozorňují také na dobu po dešti, kdy zejména menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa, na kterých by rychleji oschla. Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní.

Vždy je důležité předvídat možná místa a období střetu se zvěří a dodržovat zásady opatrné jízdy a v kritických místech sundat nohu z plynu. V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky.

Foto: ilustrační
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
Magistrát města Jihlavy upozorňuje veřejnost, že v současném období vegetačního klidu od ledna do března 2022 bude probíhat kácení a prořezávky dřevin na mnoha místech ve městě. Padlé dřeviny jsou v Jihlavě vždy adekvátně nahrazovány novou výsadbou.
Aktuálně bude probíhat největší kácení stromů ve Velkém Heulose, kde jsou suché stromy a stromy napadené kůrovcem, a také na Královském vršku. „Z dalších lokalit, kde proběhne kácení, uvádíme např. i příměstské obce Pávov, Zborná a Heroltice nebo ulice Vrchlického, Křivá, Březinova, Zahradní, Mahlerova a Demlova,“ upozorňuje Martina Brandová z jihlavského magistrátu. Kácet se podle ní bude např. i na dětském dopravním hřišti. Z lokalit, kde jsou plánovány úpravy zeleně a redukce keřů, pak zmiňuje ještě ulice Kollárova, U Cihelny, Za Prachárnou nebo Pavlovova. Pracovníci odboru životního prostředí (OŽP) teď budou po městě postupně označovat dřeviny určené ke kácení a prosí veřejnost o dodržení bezpečnosti v lokalitách kácení.

Stromy ke kácení se pečlivě vybírají nejenom na základě vlastních šetření úřadu a na základě výstupů z inventarizace zeleně, ale i na základě podnětů veřejnosti. Musí se kácet i stromy, které jsou v kolizi se stavbou nebo rekonstrukcí. Město, stejně jako každý jiný vlastník stromu, musí mít podle zákona vyřízené povolení ke kácení dřevin od orgánu ochrany přírody u všech stromů s obvodem větším než 80 cm měřeném ve výšce 130 cm nad zemí.

Zima je obdobím vegetačního klidu, a proto je zároveň i časem pro provedení potřebného kácení a pěstebních probírek stromů a keřů. Kácení bude probíhat postupně od ledna do března 2022 a doprovodí ho v nejbližších letech náhradní výsadby na plochách, kde to bude z prostorových důvodů možné. „Vykácené dřeviny jsou nahrazovány tak, aby nová výsadba byla adekvátní ekologické újmě způsobené kácením a prořezávkami,“ zdůrazňuje náměstek primátorky Jihlavy pro oblast životního prostředí Vít Zeman.

S případnými připomínkami a náměty nejenom ke kácení se může veřejnost obracet na pracovníky oddělení služeb v životním prostředí na odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.
https://jihlava.cz/oddeleni-sluzeb-v-zivotnim-prostredi/os-38041
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
Vestibul Horáckého muzea s renesanční klenbou v Novém Městě na Moravě se proměnil v ptačí koutek. Lidé si tu mohou prohlédnout plstěné ptáky zhotovené v životní velikosti, obdivovat obraz od místního rodáka Jiřího Židlického nebo se zaposlouchat do ptačího zpěvu z Horáckého orloje, který zhotovil místní Mistr Hanuš Petr Stejskal.
Z vestibulu muzea odstranili pracovníci muzea nepoužívaný počítačový kout, k dispozici je připojení na wifi, a vytvořili zákoutí plné ptačího zpěvu. Návštěvníci si zde mohou posedět na polštářích ve tvaru kamenů, které ušila Ema Oravcová, pokochat se pohledem na plstěné ptáky od paní Vrabcové (sparrows.cz) a poslechnout si jejich zpěv z ptačí budky, kterou vyrobil „Mistr Hanuš“ Petr Stejskal. Ptáčky nakreslila Dita Novotná. Březový háj nainstaloval Jan Oravec. Olejomalba Jelen s laněmi u lesa je od Jiřího Židlického, malíře a kreslíře zvěře, který se narodil roku 1895 v sousedství muzea, na Vratislavově náměstí č. 115 a stal se fenomenálním malířem, kreslířem a ilustrátorem námětů lesa a lesní zvěře. V levitujícím rámu se mohou zájemci s celým zátiším vyfotit. Autorem kompozice je architekt František Brychta ve spolupráci s kurátorkou muzea Alicí Hradilovou.

Ptačí zákoutí prezentuje pět ptáčků typických pro horácký region. Sýkorka koňadra je sice jedním z nejběžnějších ptáků, kteří žijí v blízkosti lidských obydlí, není ale nikdy na škodu znovu se nechat unést její dokonalou krásou. Už jste nasypali na krmítko?
Stehlík obecný se svými barvami vyrovná i papouškům. Jeho nejoblíbenější potravou jsou semínka bodláků. Pokud máte zahradu nebo jiný pozemek a necháte někde kousek divokého porostu, je pravděpodobné, že k vám zavítá tento skvostný návštěvník.
Sýc rousný je sova obývající lesy Vysočiny. Pokud v době hnízdění zabušíte klackem na strom s hnízdní dutinou, vykoukne na vás jako sojka z kukaček.
Ořešník kropenatý hnízdí na skalních vrcholech. Možná ho někdy potkáte na výletě do skal v lese nebo ho přistihnete, jak vám v zahradě krade ořechy.
Hýl obecný je ozdobou každé zasněžené zimní zahrady, kde pro něj zůstala na stromě nějaká jablka. Létá v hejnech, samečci jsou krásně červení, samičky do žluta a krásně zpívají. Přijďte si je do muzea poslechnout!

Horácké muzeum je otevřeno od pondělí do neděle, a to v závislosti na ročním období. V lednu je muzeum pro zájemce otevřeno každý den do 16 hodin.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 10. ledna od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Malá lež. Nazvat jedno z tématických pásem jarního cyklu "O (n)emocích a lidech" je pro někoho možná trochu odrazující. Avšak filmy tohoto pásma nepřináší žádné depresivní a tragické příběhy, ale často jsou to snímky humorné, vtipné či romantické. Film Malá lež je dokonce označován jako komedie. ...V Číně se umírajícím diagnóza nesděluje. Babička Nai-Nai tedy vesele žije a neví, že tady už zřejmě moc dlouho nebude. Její vnučka Billi se rozhodne sezvat početnou rodinu i z těch nejvzdálenějších konců světa, aby se všichni ještě jednou sešli. Dojemná filmová lahůdka s komediálními prvky je natočena natolik věrohodně a autenticky, že divákům nedělá vůbec potíže najít v příběhu paralely se svým vlastním životem.
Natočit komedii s ústředním motivem umírání není vždy až tak běžné. Režisérka Lulu Wang na základě vlastních životních zkušeností natočila snímek o svérázné čínské babičce Nai-Nai, které byla diagnostikována vážná nemoc. Ona o tom zatím neví. Její vnučka Billi se rozhodne uspořádat
velkou rodinnou sešlost v domě babičky pod záminkou nastávající (fiktivní) svatby. I přes tragický podtext dochází k množství komických situací, většina diváků však spíš než komediální ladění a odlehčující humor oceňuje na tomto filmu víc téma rodinné soudržnosti, dojímavou snahu potěšit
blízkého člověka, ulehčit mu poslední týdny života a v neposlední řadě představit energií překypující starou ženu, která byla pro své děti a posléze i vnoučata vždy bezpečným přístavem.

PS: Na své si přijdou i diváci, kteří mají rádi jídlo. Ve filmu je totiž dost scén, kdy se připravují a posléze konzumují nejrůznější tradiční pokrmy čínské kuchyně, nejčastěji při příležitosti společného rodinného stolování, kdy je čas a klid probrat a prohovořit spoustu rodinných záležitostí.

Scénář a režie: Lulu Wang,
Kamera: Anna Franquesa Solano,
Hudba: Alex Weston
Produkce: Anita Gou, Andrew Miano, Peter Saraf, Marc Turtletaub, Chris Weitz, Jane Zheng, Daniele Tate Melia
Hrají: Awkwafina, Tzi Ma, Ines Laimins, Jim Liu, Shuzhen Zhou, X Mayo, Hong Lu, Aoi Mizuhara, Yongbo Jiang, Han Chen a další.

Malá lež
(The Farewell)
Čína, USA, 2019, DCP, barevný, čínsky, české titulky, 100 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   18. 5. 2022

• Sokolí pár v Dukovanech opět vyseděl čtyřčata, pro každý blok jedno
• Osobní asistence Třebíč jezdí za klienty s novými automobily díky Nadaci ČEZ
• V pokojíčku na Masarykově náměstí v Jihlavě je pět stromů s posezením; dočasně kolem sebe mají závlahové vaky
• Incident v Cityparku v Jihlavě; policie naléhavě hledá tatínka malé holčičky
• Policisté evakuovali z domu 15 obyvatel; krajský policejní ředitel poděkoval policistům za projevení osobní statečnosti
• Z policejního deníku: žena dluží na alimentech na sedmdesát tisíc korun; recidivista ukradl láhev alkoholu; řidič pod vlivem alkoholu i drog

Úterý   17. 5. 2022

• Oslavte čtvrté narozeniny jeřába Nicka z táborské zoo
• Do Polničky se sjede jedenáct řezbářů, předvedou třeba i výrobu tradičního valašského šindele
• Rodiny ve Valči na Třebíčsku vysázely na hrázi rybníka 50 vzrostlých dubů
• Výstava 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! přiblíží kontrast psychiatrické péče včera a dnes
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu zodpoví lékaři v jihlavské nemocnici dotazy
• Nemocnice Pelhřimov se zapojila do projektu Národního hodnocení spokojenosti pacientů
• Z policejního deníku: policisté dopadli násilníka; zloděj ukradl přívěsný vozík; opilý cyklista boural, skončil v nemocnici
• Organizovaná skupina se zaměřila na krádeže dřeva
• V Telči se v sobotu setkají folklorní soubory

Pondělí   16. 5. 2022

• Dukovany a Temelín čeká seizmická prověrka, má potvrdit vhodnost a bezpečnost lokalit českých jaderných elektráren
• Do velkomeziříčského muzea ve středu zdarma, lidé si budou moci prohlédnout třeba kolekci benátských zrcadel
• Z policejního deníku: zloděj ukradl peněženku a ještě platil kartou; hledaný muž skončil ve vězení
• Přednáška v prostorách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě poodhalí historii židovských jmen
• Vzhůru za snem
• V galerii, parku i na náměstí. Festival současného cirkusu Fun Fatale 2022 se zabydlí na neobvyklých místech Jihlavy

Neděle   15. 5. 2022

• V červnu se v Třebíči uskuteční velká školní oslava u Kuchyňky
• Přednáška Vzestup a pád kosmické spolupráce v jihlavském muzeu
• Z policejního deníku: krádež nafty; řidička koloběžky utrpěla při nehodě zranění

Sobota   14. 5. 2022

• Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini v Jemnici se opravuje
• Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost
• Ve středu 18. května do jihlavského muzea zdarma; slaví se Mezinárodní den muzeí

Pátek   13. 5. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý dokument Helmut Newton: Nestoudná krása
• Setkání samohybů, traktůrků a různých originálních vehiklů v Březinách u Sněžného
• Z policejního deníku: vandal podrápal auto a poničil zpětné zrcátko; mladistvá opilá dívka skončila na záchytce
• Policisté v Třebíči dopadli muže, který se zaměřil na poškozování dveří bytových domů
• V Radostíně na Havlíčkobrodsku silničáři staví 240 metrů dlouhé protihlukové stěny, v místě je doprava řízena jedním pruhem kyvadlově
• Hasiče na Vysočině zaměstnaly požáry v přírodě, dvakrát musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu
• O víkendu budou řídit dopravu semafory od kruhového objezdu u Kauflandu po ulici Jaroslava Haška v Jihlavě
• Muž nebezpečný pro své okolí byl vzat do vazby
• Policisté hledají zloděje mobilních telefonů, o pomoc žádají veřejnost

Čtvrtek   12. 5. 2022

• Z policejního deníku: vandal rozbil sklo u auta; recidivista kradl zboží v obchodech; cyklista nadýchal přes dvě promile
• Národní referenční laboratoř potvrdila na Vysočině případ raritní formy záškrtu
• Kriminalisté v Třebíči dopadli distributora drog
• Sdružení Krajina hledá sběrače semen pro regionální směs
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, hledají ženu zachycenou na fotografii

Středa   11. 5. 2022

• Třiačtyřicetiletá Lucie Marešová z Pacova odešla odpoledne z domova, policie prosí o pomoc veřejnost
• Výstava Krajina ztracené paměti výtvarníka Jaroslava Valečky v havlíčkobrodské galerii
• Policisté hledají svědky tragické nehody u Hodic; žádají řidiče černého auta, který místem projížděl, aby se přihlásil na lince 158
• Meteorologové varují na Třebíčsku před vznikem a šířením požárů
• Ovce a koně vyráží opět za prací
• Festival ZUŠ Open se blíží, zapojí se i žáci základních uměleckých škol Vysočiny
• Na záchytné stanici v Jihlavě přibývá agresivních lidí se sklony k sebevraždě
• Z policejního deníku: krádež včelstev; pohřešovaný muž nadýchal 3,16 promile
• Ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se vrátí ovečky
• Nadace ČEZ podpořila nákup vybavení pro policisty Speciální jednotky Dukovany

Úterý   10. 5. 2022

• Houbaři pořádají první letošní vycházku
• Z policejního deníku: muž, který vyhrožoval, že si ublíží, byla nalezen opilý; žena nadýchala přes tři promile; střet auta a motorky si vyžádal zranění
• Auto jihlavské městské policie se zapnutou houkačkou a modrými majáky pomohlo rychlému průjezdu auta s rodící ženou do nemocnice
• V areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě přibyla parkovací místa
• Policisté hledají ženu zachycenou na fotografii
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží na Jihlavsku
• Třebíč v boji s nepořádníky přitvrdila
• Třebíčská slanina nebo jahody z Kožichovic mají nově označení Regionální potravina

Pondělí   9. 5. 2022

• Medvěd Bubík z táborské zoo o víkendu oslaví dvacáté narozeniny
• Město Jihlava přispěje na restaurování vitráží v kostele apoštola Pavla
• V Počátkách je k vidění dílo malíře vystavujícího v nejvyšším věku
• Základní umělecká škola dostala od města 4,3 milionu korun na nástroj od světového výrobce klavírních křídel Steinway
• Opilý muž napadl na náměstí v Jihlavě taxikáře, poškodil i auto policistů
• Z policejního deníku: opilý agresivní recidivista skončil na záchytce; při střetu auta a motorky utrpěli zranění dva lidé
• Konference v prostorách vysoké školy v Jihlavě představila trendy hýbající světem technologií
• Podvodník nabízel vozidla; zájemci ale přišli o peníze a auto nezískali

Neděle   8. 5. 2022

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí i bazén s filtrací; opilý muž napadl známou, skončil na záchytce

Sobota   7. 5. 2022

• Sklářské výtvarnice Iva Kolorenčová a Markéta Váradiová představí svá díla na výstavě v galerii Domu Gustava Mahlera

Pátek   6. 5. 2022

• Pták roku 1992: Jak se daří vlaštovce o 30 let později?
• Energetiky v Dukovanech čeká největší preventivní cvičení letošního roku
• Z policejního deníku: rvačka v Ledči nad Sázavou; zloděj si odnesl potraviny a alkohol
• Agresivní žena je stíhána vazebně; obviněna byla z násilné trestné činnosti
• Plicní ambulance v havlíčkobrodské nemocnici se zapojila do pilotního projektu Program časného záchytu karcinomu plic
• Nové podložky v jihlavské nemocnici pomáhají s polohováním pacientů

Čtvrtek   5. 5. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede australský snímek Než skončí léto
• V havlíčkobrodské galerii vystaví Gabriel Filcík grafiku, dětské ilustrace i dřevěné a papírové hračky
• Jihlavská ulice ve Žďáře nad Sázavou bude pro veřejnou dopravu z důvodu oprav uzavřena od pondělí 9. května
• Z policejního deníku: policisté zastavili celostátně hledaného muže; muž dluží na alimentech přes 40 tisíc korun; motorkář se při nehodě zranil
• Už víme, jak vypadaly mince ražené v Jihlavě
• Policisté hledají svědky konfliktu mezi opilým cestujícím a řidičem trolejbusu na zastávce v Horním Kosově v Jihlavě
• Návštěvy v pelhřimovské nemocnici budou povoleny od pondělí 9. května, do zdravotnického zařízení ode dneška již bez roušek či respirátorů
• Nebezpečný násilník byl vzat do vazby
• Vlaštovky a jiřičky se vrátily; nechte je u sebe bydlet, vyzývají ornitologové veřejnost
• Policisté získali ocenění za pomoc muži, který zkolaboval na chodníku v Pelhřimově
• Infocentrum elektrárny v Dukovanech navštívil bobr evropský
• Chcete se přenést do středověku? Navštivte Roštejnský hodokvas
• Jihlavský lesopark Heulos znovu rozzáří světlušky, stále se můžete registrovat

Středa   4. 5. 2022

• Na přehlídce lidových muzik v Třebíči vystoupí soubory z Vysočiny, jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska
• Policista přispěl k záchraně života ženy
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; nalezený ruční granát zlikvidoval pyrotechnik
• Policisté v Jihlavě zachránili muže, který chtěl skočit z mostu
• Den hygieny rukou v havlíčkobrodské nemocnici, nechte si poradit od nozokomiální sestry ohledně prevence před život ohrožujícími infekcemi
• Silnice u Vladislavi na Třebíčsku dostane nový koberec, doprava bude řízena kyvadlově semaforem
• Jakub Tomáš provede zájemce výstavou Na Kopci u laviček v jihlavské galerii
• Divadelní soubor Třešťský průměr 20 představí na výstavě svoji historii, plakáty a třeba i kostýmy
• Děti se naučily správné mytí rukou zábavnou formou
• Letos zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině deset osob; policisté vyjížděli za první čtyři měsíce k 1 443 dopravním nehodám
• V Třebíči došlo k vážné dopravní nehodě autobusu, osobního vozidla a skupinky chodců; naštěstí jenom cvičně

Úterý   3. 5. 2022

• Je stát dobrý nebo špatný hospodář?
• Češi za den zbytečně vyplýtvají vodu pro celou Prahu kvůli neefektivnímu mytí nádobí
• Z policejního deníku: opilý cyklista skončil na záchytce; opilý muž vyhrožoval, že se pořeže
• Koncert, který propojí krásnou hudbu se slovem a vínem v novoměstské Horácké galerii
• Loupežné přepadení kriminalisté rychle objasnili
• Při dopravní nehodě u Hodic na Jihlavsku utrpěli zranění čtyři lidé
• Pochod Srdcem Vysočiny připomene lyžařské legendy v rámci Roku lyžařů
• Minimuzeum mobilních telefonů a připomínka výroby bot v Hrotovicích

Pondělí   2. 5. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz