Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 15.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
Výstavba okresní nemocnice v Novém Městě na Moravě odstartovala v roce 1938. Město pro nový nemocniční areál vykoupilo pozemky. Umístilo jej mezi silnici vedoucí k Radňovicím, hluboký úvoz na Beranici a železniční trať.
„Za účinkování pěveckých sborů místního hudebního spolku Smetana a bystřického Sokola byl 21. srpna 1938 slavnostně položený základní kámen. Tak začala stavba nemocnice na kraji Města,“ připomíná ředitelka novoměstského nemocničního zařízení Věra Palečková.

Podle původních předpokladů měla být nemocnice dokončená v průběhu roku 1939. Provoz měl začít od 1. ledna 1940. Pohnuté události let 1938 a 1939 však otevření nového nemocničního zařízení zpomalily. Částečný provoz s příjmem pacientů tak začal v nově postavené novoměstské nemocnici až 1. prosince 1940. Na oficiální statut a udělení takzvaného práva veřejnosti si ale nemocniční zařízení muselo počkat ještě další čas.

Dnem Dé byl pro novoměstskou nemocnici 25. duben 1942, kdy bylo do Nového Města na Moravě doručeno oficiální kladné stanovisko z ministerstva. Tehdejší hejtman o něm informoval všechny obecní rady okresu v dopise, který začínal těmito větami: „Ministerstvo vnitra v Praze přiznalo podle zákona ze dne 24. června 1930, č. 98, Sb. Okresní nemocnici v Novém Městě na Moravě právo veřejnosti dnem zahájení provozu nemocnice, to jest dnem 1. ledna 1942. V důsledku toho ošetřovací útraty, které jsou oprávněny požadovati veřejné nemocnice, a kterých nelze vydobýti od ošetřovance anebo od jiných právních neb fysických osob, k náhradě povinných podle všeobecných nebo zvláštních zákonů a předpisů neb zvláštních smluv, nadací, soudních nebo administrativních nálezů budou nahrazeny této nemocnici ze zemského fondu země, do které ošetřovanec přísluší. A nelze-li příslušnost zjistiti, ze zemského fondu země, ze které byl do ústavu dopraven.“

Udělením práva veřejnosti tak byly přesně vymezeny funkce nemocnice a její právní postavení. Mohla poskytnout potřebnou zdravotní péči a zaopatření všem nemocným bez ohledu na to, kam přísluší a jakého jsou vyznání. V případě nedobytnosti úhrady za léčbu od pacienta nebo jeho rodinných příslušníků měla nemocnice jakožto veřejná právo požadovat zaplacení nákladů od Zemského léčebného fondu.

Rok 1942 ale přinesl do novoměstské nemocnice i další novinky. Dokládá to mimo jiné i Zpráva o činnosti okresní veřejné nemocnice v Novém Městě na Moravě: „Dnem 1. ledna 1942 otevřen byl jen infekční pavilon, ježto další budovy musely býti opraveny. S pracemi opravnými bylo rychle pokračováno, takže dnem 15. ledna 1942 bylo otevřeno k provozu II. poschodí hlavní budovy. V uvedeném poschodí bylo připraveno pro pacienty 50 lůžek, z toho 25 pro chirurgické oddělení, 25 pro internu.“

Od 1. února 1942 byl pak zahájený provoz prvního poschodí, kde bylo pro pacienty taktéž padesát lůžek. „Od 5. února 1942 bylo pak otevřeno dětské oddělení, takže tímto dnem byl zahájen nemocniční provoz zcela v hlavní budově a infekčním pavilonu,“ dokládá zpráva o činnosti nemocnice.

V roce 1942 se v novoměstské porodnici narodilo celkem 204 dětí. Lékaře i ošetřující personál ale potrápily časté infekční nemoci, s nimiž pacienti přicházeli. „V roce 1942 vyskytlo se mnoho infekcí, hlavně záškrtu. Nejvyšší stav pacientů infekčních je v měsíci listopadu, kdy bylo dosaženo nejvyššího počtu těchto onemocnění, 134 osob,“ uvádí se ve zprávě o činnosti nemocnice.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
Na vernisáži výstavy Rezavé sochy a jejich otisky ve středu 19. ledna v 17 hodin v Novém Městě na Moravě se rozezní i vystavené sochy. Výstava Rezavé sochy a jejich otisky je v pořadí třetí a závěrečnou novoměstskou prezentací sochaře Čestmíra Sušky, kterého galeristé loni zvolili jako prvního autora bienále Sochy pod novoměstskou oblohou. Monumentální sochy, které jsou vystaveny v exteriéru města, nyní doplní zdrojová díla autorovy práce s ocelovými skulpturami v dialogu s originální grafickou technikou "rezotisku". Na vernisáži budou mít tato díla i nezvyklou roli zvukomalebnou.
Aktuální výstava je zaměřena na komorní objekty určené pro interiér. Nejstarší z představených skulptur je cyklus ocelových soch se souhrnným názvem Rezavé květy. Ty se staly manifestem celého pozdějšího tvůrčího období po roce 2002, které trvá dodnes. Kromě fascinace patinou starých ocelových nádrží se na výstavě setkáme s vnitřním prostorem sochy, s humorem a lehkou imaginací. Nahlédneme do myšlenkového světa Čestmíra Sušky, jenž se dotýká přírodní i sakrální struktury světa.

Jen pro připomenutí: Přehlídku devíti monumentálních soch v exteriéru města, kterou jsme odstartovali 25.5. 2021 a potrvá do 20. 3. 2022, jsme koncem loňského roku obohatili o výstavu "Věci venku" - výstavu fotografií dokumentující vývoj a rozmanitost Suškových realizací. Výstava vznikla ve spolupráci se Suškovou dlouholetou spolupracovnicí a kurátorkou Danielou Kramerovou v podkroví Horáckého muzea a byla k vidění do poloviny prosince 2021.

Původní myšlenkou bienále Sochy pod novoměstskou oblohou bylo představit sochy současného sochaře ve veřejném prostoru. Od této idei byl jen krok ke konceptu série výstav, které komplexně představují dílo vybraného renomovaného autora současného sochařství. Snažíme se tak navázat na sochařskou tradici rodáků Jana Štursy a Vincence Makovského, kteří patřili ve své době mezi osobnosti moderny. Pro první ročník přehlídky 2021 - 2022 jsme proto vybrali autora světového formátu Čestmíra Sušku, někdejšího člena skupiny Tvrdohlavých. Autor rozpětím své tvorby nabídl rozmanité možnosti jak jeho dílo divákům představit.

Výstava potrvá do 27. března.

Novoměstskou přehlídka je zmapována také na speciálním webu: https://sochypodoblohounmnmcz.webnode.cz
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 17. prosince od 19.30 hodin v kině Dukla český snímek Svéráz českého rybolovu. Na začátku příprav filmu byla výzva, kdy se hledala parta rybářů, kteří se chystají do Norska a jsou ochotni natočit o své výpravě dokumentární film. Přihlásilo se 298 rybářských skupin a v užším výběru nakonec byla vybrána parta kamarádů z Jihlavy. Že to nebylo sáhnutí vedle, se můžeme na vlastní oči přesvědčit nejen při sledování filmu, ale také při besedě s protagonisty tohoto dokumentu po projekci.
V jedné z recenzí k tomuto filmu se uvádí, že jde "o šestici chlapů z venkova, kteří každoročně vyráží za atraktivním rybolovem do Norska". Pro upřesnění - ten venkov se jmenuje Jihlava a o atraktivním rybolovu to až tak úplně není. Není to ani o českém pivním či obecně alkoholovém
fenoménu, který v mnohých případech při cestách na sever je téměř standardem. A už vůbec tento není film o úspěších při rybolovu, o časech příjemně strávených v ideálních podmínkách v norských fjordech, není to dokonce ani o krásách severské přírody.

Tak o čem vlastně ta sarajevská rodačka Ivana Pauerová Miloševičová s jihlavskými rybáři tenhle snímek natočila? Je to především o pevném chlapském přátelství, o lásce k rybolovu, také o stárnutí, o mužích, pro které společné zážitky při lovu ryb, byť ne vždycky korunované úspěchem, jsou silnější, než sebevětší úlovek a úspěch. Mnohé by neúspěch při rybaření, špatné počasí, problémy s technickým vybavením, odradily navždy a v životě by už nic podobného nechtěli zažít.

Šestici přátel však nic takového nemůže udolat, protože pro ně je důležitá jejich cesta a cíl není až tak podstatný.

Scénář a režie: Ivana Pauerová Miloševičová
Kamera: David Cysař
Hudba: Džian Baban
Účinkují: Jarda, Petr, Miloš, Mireček, Pavel, Franta, Honza

Svéráz českého rybolovu
Česká republika, 2021, DCP, barevný, 77 minut
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024