úterý
Z
pět na hlavní stránku...
18.1 2022
(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...)
:
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!
Reklama v Regionalistu...
Reklama v Regionalistu...
R
evue
R
egionalistu:
Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...
Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...
Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...
Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...
Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...
Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...
Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...
Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...
Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...
Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině
Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
Zajímavý a neobvyklý pohled se naskytl městským strážníkům v úterý 18. ledna v dopoledních hodinách při kontrole areálu Pilská nádrž ve Žďáře nad Sázavou.
zvětšit fotografii...
Na stojanech pro kola najednou uviděli rozvěšených několik kusů spodního prádla. I když pohled to byl zajímavý a někomu to přišlo legrační, pořád se jedná o znečištění veřejného prostranství.
Pokud někdo chce pořádat nějakou akci nebo protest podobného ražení, je to potřeba nahlásit na městském úřadě,, kde občanům vyjdou vstříc a poradí jak vše uspořádat v rámci zákona.
- red -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
Na autobusovém nádraží v Moravských Budějovicích na Třebíčsku se v pondělí 17. ledna byli po druhé hodině odpoledne pohádali a následně poprali dva muži. Slovní rozepře přerostla v úder, po kterém napadený upadl na zem. Záchranáři převezli zraněného osmačtyřicetiletého muže na vyšetření do třebíčské nemocnice. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu. Zjistili také totožnost druhého, pětatřicetiletého muže. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
zvětšit fotografii...
Pachatel poškrábal zaparkovaná auta
Policisté šetří případ poškození dvou aut v ulici Žižkov v Havlíčkově Brodě. "Pachatel zde v době od dopoledních hodin soboty 15. ledna do dopoledních hodin pondělí 17. ledna poškrábal lak na dvou zaparkovaných vozidlech Renault, čímž způsobil škodu přes sedm tisíc korun. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Vloupání do chaty
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od konce prosince do uplynulého víkendu u Uhřínovic na Jihlavsku vloupal do rekreačního objektu. "Pachatel se po vypáčení dveří dostal do chaty, kterou prohledal. Nic neodcizil, poškozením způsobil škodu přes dva tisíce korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ prověřují, po pachateli pátrají.
Opilý muž skončil na záchytce
V pondělí 17. ledna byli policisté v Telči na Jihlavsku po čtvrté hodině odpoledne přivoláni k restauračnímu zařízení, kde se nacházel opilý muž, který se choval hrubě. "Odmítal z provozovny odejít a obtěžoval svoje okolí. Na místo vyjela hlídka situaci prověřit. Policisté zjistili, že se jedná o jednatřicetiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,64 promile alkoholu. Opilý muž odmítal spolupracovat a z podniku odejít. Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.
Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V pondělí 17. ledna zastavili policisté před čtvrtou hodinou odpoledne v Jihlavě vozidlo Ford Fusion, jehož řidič jel po ulici Ke Skalce. "Provedli u devětadvacetiletého řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Další jízdu policisté řidiči zakázali, je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Test byl u řidiče pozitivní na drogy
V pondělí 17. ledna kolem půl desáté večer zastavili pelhřimovští policisté v ulici Nádražní v Pelhřimově osobní vůz Škoda, jehož řidičem byl čtyřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Alkohol za volantem
Policisté zastavili v pondělí 17. ledna před sedmou hodinou ráno v ulici Zahradní v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku osobní auto Peugeot. Sedmačtyřicetiletého řidiče policisté v rámci kontroly vyzvali k podrobení se dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,82 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Také žďárští dopravní policisté v pondělí 17. ledna odhalili v Novém Městě na Moravě řidiče, který byl pod vlivem alkoholu. "Vozidlo Subaru kontrolovala policejní hlídka na silnici druhé třídy kolem půl osmé ráno. Při dechové zkoušce muž nadýchal 0,59 promile alkoholu a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Ani tento řidič tak v jízdě pokračovat nesměl a bude se před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy", doplnila S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
Dopravní podnik města Jihlavy nyní řeší, jak jezdit co nejekonomičtěji a proto po nezbytně nutnou dobu je nyní přibližně dvacet procent autobusů na plyn nahrazeno naftovými vozy. Podnik má v současnosti těsně před podpisem smluv s novými dodavateli energií. Vzhledem k situaci na trhu s plynem a elektřinou bude ale nová cena několikanásobně vyšší, než za jaké prodával energie zkrachovalý dodavatel.
zvětšit fotografii...
Stejně jako stovky dalších lidí v Česku přišel po lednovém krachu společnosti Lumius spol. s.r.o. o svého dodavatele elektřiny a plynu také Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ). Ze dne na den se tak ne vlastní vinou ocitl v režimu dodavatele poslední instance.
Společnost Lumius byla coby dodavatel energií loni vybrána na základě standardního výběrového řízení. „V rámci něj bohužel nelze dost dobře jako kritérium stanovit solidnost dodavatele. Obvykle se soutěží jen o nejlepší cenu,“ vysvětlil energetik města Jakub Schebesta. Jak dodal, společnost Lumius byla v době konání výběrového řízení osvědčeným dodavatelem a nedala se tou dobou dost dobře předpokládat rizika. Navíc byla společnost Lumius spolehlivým dodavatelem elektrické energie v letech 2020 a 2021 nejen pro Dopravní podnik.
Místo nových plynových autobusů jezdí i několik naftových
V současnosti vedení Dopravního podniku města Jihlavy jedná s novými dodavateli energií, se kterými budou smlouvy podepsány v řádu dnů. Ceny budou ale vzhledem k situaci na trhu s plynem a elektřinou několikanásobně vyšší. Podnik proto hledá cestu, jak jezdit co nejekonomičtěji. Po nezbytně nutnou dobu je nyní přibližně 20 % autobusové dopravy realizováno naftovými vozy. „Předpokládáme, že se budou mezi nízkoemisními plynovými autobusy objevovat i starší naftové vozy do konce ledna. Od 1. února 2022 už má dopravní podnik vybraného nového dodavatele plynu a řešíme i možnost externího tankování plynu na jiné čerpací stanici v Jihlavě,“ uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner.
Pro město a příspěvkové organizace dodává energie Pražská plynárenská
Samotný Magistrát města Jihlavy a jeho příspěvkové organizace zatím bezprostředně ohrožené krachem dodavatele energií nejsou. Pro rok 2022 je pro dodávky elektřiny a plynu vysoutěžená společnost Pražská plynárenská, u které by nemělo podle Jakuba Schebesty dojít k potížím s dodávkami energií. Navíc i jejich ceny odpovídají aktuální situaci na trzích.
Většina ostatních obchodních společností města pořizuje energie vlastními výběrovými řízeními a smlouvami nezávisle na městě. „Je těžké v současné době předjímat, jestli dojde ke krachu dalších dodavatelů. Máme teď každopádně větší zkušenost s tím, jak v takové situaci případně postupovat. Rychlá změna dodavatele během několika málo dní byla ale pro všechny zúčastněné velmi náročná,“ dodal v reakci na situaci v dopravním podniku energetik Jakub Schebesta.
Radovan DANĚK
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
Biologická rozmanitost zemědělské půdy v posledních desetiletích prudce klesá. Přestože byla navržena různá ochranná opatření, u mnohých nebyl dosud vyhodnocen skutečný přínos pro biodiverzitu. Experti z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické dokázali v nové studii přínos jednoho z opatření – krmných biopásů. Výsledky jasně prokázaly, že druhová bohatost i početnost polních ptáků či zajíců byly výrazně vyšší v biopásech než v okolní zemědělské krajině, a proto mohou sloužit jako efektivní prvek pro celou řadu ubývajících druhů.
zvětšit fotografii...
Proti další ztrátě biologické rozmanitosti bojují různá opatření, včetně agroenvironmentálních programů EU. Navzdory tomu, že se tyto programy jsou již delší dobu využívají, nebyly dosud mnohé z nich adekvátně výzkumně vyhodnoceny a nebylo tak možné určit jejich skutečný přínos pro biologickou rozmanitost. Biopásy, ať již nektarodárné, pro podporu opylovačů, nebo krmné, patří mezi opatření ke zvýšení biodiverzity zemědělské krajiny. Krmné biopásy mají především sloužit jako zásobárny potravy a úkryt pro ptáky a některé druhy savců zejména v průběhu zimního období. Jelikož dosud důkazy o účinnosti krmných biopásů na různé skupiny živočichů během zimy chyběly, rozhodla se skupina vědců z České republiky a Polska ověřit jejich vliv na výskyt typických druhů zemědělské krajiny právě v tomto období.
„V naší studii zkoumáme přínos krmných, na semena bohatých biopásů na několik taxonů a druhů typických pro zemědělskou krajinu, jako jsou ptáci, zajíci, srnčí zvěř a drobní savci v průběhu zimy, která je kritická pro přežívání mnoha druhů z důvodu nedostatku potravních zdrojů. Právě špatné přežívání zimního období je často uváděno jako jeden z důvodů poklesu počtů některých druhů zemědělské krajiny,“ vysvětluje Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.
Dokázáno: pestřejší život v biopásech
Vědci během tří let zmapovali 152 transektů (76 biopásů a 76 kontrolních oblastí) napříč různými typy zemědělských krajin v Česku. Ze získaných výsledků jasně vyplývá, že druhová bohatost i početnost polních ptáků (včetně ubývajících druhů), zajíců i drobných savců byla výrazně vyšší v biopásech než v okolní zemědělské krajině. Jedinou výjimkou byla srnčí zvěř, u které se efekt biopásů neprojevil. I když se nejvíce ptáků vyskytovalo v biopásech kolem křovinatých koridorů, největší rozdíly v početnosti a druhové diverzitě mezi biopásy a kontrolními transekty byly nalezeny u biopásů uprostřed polních bloků. Tato skutečnost platila i pro zajíce a drobné savce, kteří byli početnější také v biopásech uprostřed polí. Detailní analýzy ale ukázaly, že jednotlivé druhy ptáků dávají přednost biopásům s různým krajinným kontextem. „V projektu jsme se také zaměřili na vliv rozmístění biopásů, například zda se nacházejí kolem lesů, křovinatých koridorů či uprostřed polí, a rovněž jak jsou využívané v průběhu celé zimy. Právě taková znalost totiž může pomoci vhodnému nastavení tohoto agro-environmentálního opatření, a tak i efektivnější podpoře cílových druhů,“ dodává Martin Šálek.
Levné opatření v jakékoli velikosti
Důležité bylo také zjištění, že se výrazně snížila početnost a diverzita ptáků v biopásech (ale ne v okolní krajině) v druhé polovině zimy, což znamená, že v důsledku vyčerpání zásob biopásy přestávají plnit svoji pozitivní funkci. Výsledky též naznačují, že záleží na jejich velikosti. Při porovnání několika velkých biopásů s větším počtem menších o stejné rozloze se ukázalo, že pro mnoho druhů ptáků a savců mohou být důležité i malé biopásy. Početnost ptáků a savců je sice obecně vyšší v těch větších, nicméně ani menší nejsou bez významu a někdy mohou být užitečnější než ty větší. „Naše studie přináší první rozsáhlé a ucelené ověření účinnosti různých typů biopásů na biodiverzitu polní krajiny. Výsledky dokládají, že mohou představovat relativně levné a jednoduché opatření pro podporu mnoha druhů ptáků, zajíců a drobných savců a jejich správné nastavení nám může ušetřit opravdu velké množství peněz, ale i efektivnější ochranu ubývajících druhů,“ říká Martin Šálek. „Například právě velikost biopásů je dobrým příkladem, jak je důležité zjistit, která velikost a jaké umístění je optimální.“
Navzdory tomu, že lze biopásy relativně snadno založit nebo odstranit orbou, zemědělci je stále zavádějí jen zřídka. Například v České republice se využívají pouze na 0,09 % polních bloků a v každém pokrývají jen malý zlomek (do několika procent) orné plochy. Navíc se využívají pouze lokálně, zejména na okrajových zemědělských stanovištích ve vyšších nadmořských výškách.
„Do budoucna je důležité se zaměřit na vhodný výběr semen k výsevu těchto biopásů, aby se zvýšila nabídka semen i v průběhu druhé poloviny zimy. Rovněž doporučujeme zakládat biopásy v nížinných oblastech, kde se převážně nacházejí velké lány bez dalších krajinných prvků, jako jsou remízky, aleje, travnaté meze či křovinaté koridory,“ uzavírá Martin Šálek.
Multifunkční biopásy ve prospěch zemědělců
„Biopásy nejsou jen opatřením na podporu druhové diverzity, ale mají rovněž i protierozní funkci, snižují prašnost a také škody zvěře v lesích i na hlavní plodině. Proto vítáme, že Ministerstvo zemědělství (MZe) chce motivovat zemědělce, aby v novém období společné zemědělské politiky (SZP) od roku 2023 využívali biopásy až na zhruba 3x větší výměře, než tomu bylo doposud. MZe tak jasně deklaruje svůj zájem na zdravější a pestřejší zemědělské krajině. Je žádoucí, aby se skutečně podařilo udržet nebo i navýšit tuto míru ambice,“ zhodnotil aktuální stav diskuse nad budoucí podobou SZP zemědělský specialista České společnosti ornitologické Václav Zámečník.
Foto: Václav Zámečník: Dominantní složku krmného biopás tvoří obilovina. I proto je rádi využívají strnadi a další zrnojedi.
- tz -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
Je po Vánocích, za které každý Čech v průměru utratil 15 tisíc korun. Kdo by nechtěl obdarovat nejbližší, udělat radost dětem a užít si o svátcích dostatek dobrého jídla a pití? Emoce hrají v takovém případě velkou roli. Dopřát si hojnosti alespoň o Vánocích však pro řadu lidí i tentokrát znamenalo vypůjčit si peníze. Není divu, žijeme v zemi, kde pětina domácností nemá vůbec žádné finanční rezervy. Ve skupině lidí s průměrným či podprůměrným příjmem nemá rezervy dokonce každý druhý.
zvětšit fotografii...
Zejména pro tyto zranitelné dlužníky přichází teď v lednu nepříjemné období procitnutí. Do popředí se stále více dere otázka, kde vzít na splátky. A zabývat se jí v Česku bohužel musejí i ti, kteří by správně kvůli předlužení už žádné další půjčky dostat neměli. Věřitelé ale často nemají šanci efektivně ověřit, jak moc a kde všude je žadatel o půjčku již zadlužený.
Roztříštěné registry
Úvěrových registrů, kde jsou tyto informace dostupné, je hned několik – bankovní CBCB, leasingový LLCB či nebankovní CNCB a SOLUS. Jejich provozovatelé ale bohužel mezi sebou nesdílejí nebo nechtějí sdílet data a do registrů neexistuje ani žádný centrální přístup. Spíše než o právní normy jde přitom v tomto případě o věc ochoty. Všichni víme, že kde je vůle, tam je i cesta. První vlaštovkou je registr platebních informací (REPI) založený právě za účelem sdílení dat mezi jednotlivými poskytovateli služeb postavených na splátkách. Uvidíme jak se bude REPI vyvíjet dál.
Kvůli stávající absenci centrálního přístupu jsou nejvíce znevýhodnění nebankovní poskytovatelé. Mnohdy se tak musejí až příliš spoléhat na to, co jim o sobě a svých dluzích klienti řeknou a složitě informace ověřovat. Půjčku pak věřitel může s větší pravděpodobností schválit i lidem, kteří již mají úvěry v bankách, ale přecení své síly a problém je na světě. Právě takoví klienti se pak obvykle dostávají do rukou vymáhacích agentur, načež bývají předávání k soudnímu vymáhání. Často končí v exekucích a následně insolvencích.
Byrokratické Česko vs. moderní Island
Až do samotné insolvence přitom žádná soukromá ani státní složka nedokáže efektivně klientovi pomoci. Soudy přistupují ke dlužníkům velmi formalisticky, exekutory často situace klienta nezajímá, a také samotná insolvence má v České republice právní základ až z 18. století, kdy císař Josef II. vydal první ucelené insolvenční předpisy. V insolvenci navíc už bývá pozdě. Klient si s sebou zbytečně nese množství pohledávek, které by vůbec nemusely vzniknout, pokud by nebyl odkázán jen sám na sebe a problém začal třeba i s pomocí státní správy řešit včas. Místo toho má mimořádně ztížený život v lepším případě na 5 let, v tom horším třeba i napořád.
Opakem českého byrokratického a příliš formalistického sociálního státu je Island. Jeho právní normy se přitom formují zhruba stejně dlouho jako ty české, protože byl až do 40. let součástí Dánského království. Zatímco jsou však základem islandského moderního sociálního státu hodnoty jako rovnostářství, soudržnost a univerzální pomoc, kontinentální sociální systém včetně toho českého pracuje spíše s dotacemi a jistotami.
Jeden registr pro všechny
Vidět je to i na úvěrovém registru. Ten je na Islandu plně centralizovaný. Vláda vydává licenci na jeho provozování vybranému soukromému subjektu, který pak na jednom místě přístupném všem eviduje nejen bankovní a nebankovní pohledávky, ale také pohledávky za energetickými či telekomunikačními společnostmi nebo další soudem pravomocně uznané závazky.
Každý subjekt, který chce s klientem uzavřít smlouvu, má možnost do centrálního registru nahlédnout. Nehraje přitom roli, zda jde o banku, nebankovní subjekt či jinou společnost. Lidé s příliš velkými dluhy, nebo lidé, kteří vykazují nedostatky ve splácení závazků, tak nemají přístup nejen k dalším půjčkám, ale nemohou čerpat ani jiné služby, kvůli nimž by mohly jejich nesplacené závazky dál růst.
Příkladem rozdílného přístupu obou zemí je centrální databáze obyvatel. Na Islandu, do ní mohou nahlížet i nebankovní instituce, které mají regulované podnikání. V databázi obyvatel tak může každá finanční instituce plně ověřit informace od klienta a případně tak rozkrýt možný úvěrový podvod či další potíže klientů.
Dalším zásadním rozdílem mezi Českem a Islandem je propracovaný právní základ pro soudní a mimosoudní vymáhání. Island zákonem o vymáhání pohledávek přesně stanovuje, kdy může věřitel odeslat upomínky, jaké mají být mezi upomínkami časové rozestupy a kolik jich může být. Jasně dané jsou i podmínky, za kterých může být dluh předán k soudnímu vymáhání, a to včetně pokut a poplatků. Dlužník tak vždy stoprocentně ví, na čem je. V různých částech soudního vymáhání ho tak na rozdíl od Česka nečekají nepříjemná překvapení.
Ombudsman pro dlužníky
Zásadní rolí pro dlužníka na Islandu má Úřad ombudsmana pro dlužníky (UMS) zřizovaný ministerstvem sociálních věcí a sociálního zabezpečení. Úkolem této instituce je chránit zájmy dlužníků a poskytovat jim v případě potřeby bezplatnou pomoc. Každý, kdo potřebuje, si tak může nechat zpracovat celkový přehled o svých příjmech, výdajích a dluzích. Stát mu pak prostřednictvím UMS pomůže hledat řešení a zprostředkuje komunikaci či dohodu s věřiteli. Uplatňuje při tom sociální přístup a nezapomíná ani na to, že klient je lidská bytost, která má právo na odpočinek, dovolenou i volný čas a přiznává mu náklady s tím spojené.
Náplní práce Úřadu ombudsmana je rovněž poskytování komplexního poradenství a finančního vzdělávání pro jednotlivce a domácnosti. UMS zároveň přijímá stížnosti a podněty dlužníků na nedostatky v úvěrové činnosti bankovních i nebankovních subjektů a předává je příslušnému dozorovému orgánu. Svým komplexním záběrem je UMS centrální branou pro dlužníky k ochraně jejich zájmů. Díky Úřadu ombudsmana pro dlužníky se tak klient často ani nemusí dostat ani k soudu, rozhodčím řízením či insolvenci, která na Islandu jako nástroj samozřejmě také existuje.
V Česku by paralelou k islandskému UMS mohl být Finanční arbitr zřízený ministerstvem financí. I on by měl lidem pomáhat v předcházení soudním sporům. Jeho jediným úkolem je ostatně už nyní plnit roli prostředníka při dosahování mimosoudních řešení sporů mezi klientem a finanční institucí.
V praxi ale tento orgán funguje zatím tak, že situaci klienta nijak neřeší a zcela formalisticky se fixuje na uzavřenou smlouvu, nikoli na podstatu problému. S nadsázkou ho lze přirovnat k soudu nulté instance. Finanční instituci sice zpravidla donutí se s klientem dohodnout a spornou smlouvu zrušit, ale už nijak nepřispívá ke zvyšování finanční gramotnosti obyvatel a nepředchází předlužení prostřednictvím finančního vzdělávání. Nejde o pomoc sociálního státu. Klient naopak zůstává finančně negramotný a spekuluje na to, že mu Finanční arbitr vždy pomůže ke zrušení úvěrových smluv.
Jedná se tak o čistě formalistický postup v duchu staré rakousko-uherské byrokracie, který má k modernímu sociálnímu státu daleko. Problém přitom netkví přímo v samotné instituci Finančního Arbitra. Ten se jen striktně drží mandátu, který mu dává zákonná norma z roku 2002. Možná by však po 20 letech stálo za to, aby se náš sociální stát podíval “za plot” a inspiroval se dobře fungujícím přístupem Islandu. Začít bychom mohli třeba zajištěním centrálního přístupu do úvěrových registrů.
Autor je generálním ředitelem islandsko-česko-britské fintech skupiny Orka Ventures
Ondřej Šmakal je předním českým manažerem s mnohaletými zkušenostmi z oblasti marketingu, financí a pojišťovnictví. V minulosti pracoval mimo jiné jako manažer direct marketingu penzijních fondů v ČSOB Pojišťovně či pojišťovně Aegon. Posledních 10 let se pak pohybuje na vysokých řídících pozicích ve společnostech poskytujících nebankovní půjčky. Od roku 2017 je generálním ředitelem islandsko-česko-britské fintech skupiny Orka Ventures, jež se zaměřuje na on-line poskytování hotovostních spotřebitelských úvěrů a předplacených debetních karet na několika trzích střední a severní Evropy. LinkedIn Profil.
Orka Ventures:
Orka Ventures je mezinárodní fintech skupina zaměřená na poskytování spotřebitelských úvěrů a dalších finančních produktů. Od konkurence se liší především sofistikovaným skóringovým modelem, který díky využití velkých dat dokáže minimalizovat rizika spojená s podvody a úvěry v selhání. Jakožto původem česká skupina sídlí Orka v Praze, jádro jejího podnikání ale v současnosti leží v Dánsku a na Islandu. Ve druhé jmenované zemi je se 125 tisíci klienty ve svém oboru dokonce lídrem trhu. Celkový objem úvěrů poskytnutých ze strany Orka Ventures klientům dosáhl za 11 let existence skupiny již téměř 3,3 miliardy korun.
Foto: ilustrační
Michaela ŠÁMALOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
Výstava obrazů podněcujících k hledání symbolů a příběhů v nich skrytých výtvarníka Petra Vlacha - Cesty bude zahájena slavnostní vernisáží v konírně zámku v Třebíči ve čtvrtek 27. ledna v 17 hodin. Doménou autora jsou asambláže, ve kterých pracuje s rozmanitým, neotřelým, často odpadovým materiálem. Vernisáž doprovodí Graffovo kvarteto.
zvětšit fotografii...
Petr Vlach (narozen 1969 v Jihlavě) žije a tvoří v Polné, je autodidakt, původním povoláním truhlář, nyní manažer logistiky. Tvoří od počátku 90. let, samostatně vystavuje od roku 2014 – impulsem byla jeho účast na mezinárodní výstavě současného umění Human Rights (Lidská práva) v Roveretu v severní Itálii v roce 2013. Byl zastoupen i na dalších ročnících této mezinárodní výstavy, stal se členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny (při Unii výtvarných umělců České republiky) a během poměrně krátké doby si vytvořil portfolio desítky autorských tuzemských výstav.
Doménou Petra Vlacha jsou asambláže, ve kterých dává nový život předmětům spjatým s jeho životem (kolekce odznáčků po tatínkovi, ubrusy po babičce, sbírka dopisů, které si v minulosti psal se svou ženou nebo celý industriální soubor vybavení vysloužilé polenské škrobárny, kam si chodíval jako dítě hrát). Do asambláží, případně koláží, zapisuje své příběhy, vkládá symbolické prvky a reflektuje témata, která se ho dotýkají. Rozvíjí odkaz nových realistů, kteří umělecky zhodnocovali haraburdí a odpadky, vytváří nové souvislosti předmětů, objektů a materiálů, které se potkávají na plátně nebo na desce obrazu.
Přestože je Petr Vlach výtvarníkem nezobrazujícím skutečný svět kolem nás, každý jeho obraz má vlastní příběh, který je pro něj inspirací. Často reflektuje člověka a jeho bytí – symbolicky jej převtěluje v růži – People like roses (tato myšlenka je součástí výtvarného díla, zároveň je autorovým mottem). Květ růže je odkazem na rozmanitost a krásu, její trny jsou znakem nebezpečí a nedostupnosti. Příběhy lidí a jejich cest jsou ukryty (nejen) v ústředních obrazech výstavy – Cesty pozemské, Cesty nebeské.
Výstava potrvá do 27. března a otevřená pro veřejnost je úterý až neděle, 9 – 12, 13 – 17 hodin.
- red -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině
Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě pořádá pro děti od šesti do dvanácti let o prázdninách 11. – 15. července příměstský tábor nazvaný Cestou necestou.
zvětšit fotografii...
Příměstský tábor je zaměřený na poznávání cest v naší krajině. Jak naše krajina vypadala? A dá se ještě cestovat podle starých map? Staňme se na chvíli poutníky a zkusme okusit naše okolí z blízka a ve všech zákoutích.
S dětmi procestujeme zajímavá místa v okolí Havlíčkova Brodu a pod vedením muzejníků se dovíme spoustu zajímavých věcí.
Zájemci mohou kontaktovat paní Mgr. Alenu Jindrovou,
jindrova@muzeumhb.cz
, tel.: 569 429 151
Cena: 1 600 Kč
- red -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z
pět nahoru na obsah...
S
obota
10. 6. 2023
• Polná zve na rekonstrukci největšího požáru
• Seriál ze zámku ve Velkém Meziříčí: František Záviška
• Pelhřimovský 33. festival rekordů odstartovali obři
P
átek
9. 6. 2023
• Den zdraví v nemocnici v Novém Městě na Moravě rozezvučí akordeony a klarinety. Děti se na něm naučí první pomoc
• Komentovaná prohlídka výstavy Klid v neklidu v jihlavském domě Gustava Mahlera ve středu
• Třebíčští radní: za jeden pokácený strom vysadit dva nové
• Táborská zoo podporuje milovickou rezervaci zubrů a divokých koní
• Po kolejích na Vysočině jezdí dva nové dvouvozové vlaky RegioPanter, cestujícím poslouží i jako mobilní kancelář
• Z policejního deníku: krádež dřeva; recidivista ukradl pastelky; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
Č
tvrtek
8. 6. 2023
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty; v Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak
• Největší soukromá kolekce dřevin rostoucích v České republice
• Přednáška o nejvzácnějších rostlinách na Vysočině v Telči
• Bývalý městský hřbitov ve Smetanových sadech v Jihlavě odhalil první kostry
• Jihlavská nemocnice má pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu
• Z policejního deníku: muž udeřil muže pěstí, ten skončil v nemocnici; opilá žena a muži skončili na záchytce; buďte opatrní při nakupování na internetu
S
tředa
7. 6. 2023
• Zámek v Telči omezí prohlídky, otevřený zůstane jen tři dny v týdnu a to od pátku do neděle
• Zájem o sdílená kola v Třebíči roste, za jízdy v červnu mohou lidé vyhrát krásné ceny
• Zahrady vyprávějí, zájemci mohou nahlédnout do soukromých zahrad rodiny Kinských ve žďárském zámku
• Výsava 19. století – století sirkáren v Čechách a na Moravě v Třešti ukáže nálepky a zápalkové krabičky z třešťských továren
• Ukrajinský sběratel představí rekordní sbírku historických pasteveckých píšťal a fléten
• V Havlíčkově Brodě zlevní od července teplo o více než čtvrtinu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl peníze a mixážní pult; zloděj si odnesl tři jízdní kola; opilý řidič náklaďáku způsobil nehodu
Ú
terý
6. 6. 2023
• Park v Třebíči byl pojmenován po lékaři a třebíčském patriotu Františku Veselém
• U technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se sejdou majitelé a fanoušci anglických motocyklů
• Jihlavská zoologická zahrada má nové pamětní bankovky s krokodýlem a levhartem, zapojila se do projektu pamětních listů Naše zoo, které představují originální suvenýr
• Lékaři v Havlíčkově Brodě registrují zvýšený počet úrazů u dětí
• Kraj Vysočina podpoří monitoring obsazenosti doupných stromů, zaměří se na výskyt a ochranu lesních druhů sov
• El Niño sílí: Meteorologové varují před extrémními teplotami
• Z policejního deníku: agresivní muž skončil na záchytce; auto sjelo při nehodě do řeky
P
ondělí
5. 6. 2023
• Festival rekordů v Pelhřimově začal nejdelší výdrží v dané pozici při akrobacii na šálách v podání Karolíny Urbánkové
• ČEZ v Dukovanech zahájil nejnáročnější odstávku letošního roku
• Cimrmanovy vynálezy ozdobí Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí
• Vodní svět v táborské zoo se rozroste o pár kachniček karolínských
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl alkohol; hledaný muž putoval do vězení; opilý cyklista boural
N
eděle
4. 6. 2023
• Policisté z Polné na Jihlavsku doprovodili nastávající maminku k porodu
• Třebíčská rocková skupina Matador oslaví padesátiny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z buňky věci za 150 tisíc; vandal poničil auto
S
obota
3. 6. 2023
• Přednáška Boty do tance i do roboty v jihlavském muzeu
• Až do konce září mohou zájemci vystoupat 103 schodů na věž kostela sv. Prokopa ve Žďáře a rozhlédnout se po krajině
P
átek
2. 6. 2023
• Ve Velkém Meziříčí hořelo ve výchovném ústavu, hasiči evakuovali deset osob
• Z policejního deníku: krádež kolopásů, škoda je 600 tisíc; neznámý zloděj ukradl z auta peníze
• Žena přivezla desítky gramů pervitinu
• Vzpomínkové setkání vypravilo na cestu desítky lodiček
• Ordinace praktického lékařství pro děti a dorost v Hrotovicích získá od kraje tři sta tisíc korun
• Při dopravní nehodě osobního auta a náklaďáku u Rudy na Žďársku utrpěli zranění čtyři lidé
Č
tvrtek
1. 6. 2023
• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala
S
tředa
31. 5. 2023
• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala
Ú
terý
30. 5. 2023
• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog
P
ondělí
29. 5. 2023
• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně
N
eděle
28. 5. 2023
• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě
S
obota
27. 5. 2023
• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí
P
átek
26. 5. 2023
• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony
Č
tvrtek
25. 5. 2023
• U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů
• Pracovníci Služeb města Jihlavy nově čistí i kontejnery na separovaný odpad
• Příměstský tábor havlíčkobrodského muzea má pro děti ještě několik volných míst
• Krádež peněz z bankomatu cizincům neprošla
• Den melanomu v třebíčské nemocnici opět odhalil závažná onemocnění kůže
• Podvody s investicemi do různých komodit, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: vloupání do autobusů; muži se poprali, jeden skončil v nemocnici
S
tředa
24. 5. 2023
• Do Polničky se na víkend sjede sedm řezbářů; obci vyřežou sochy pro betlém
• Přednáška Nenávidění miláčkové v podání Kláry Bezděčkové v telčském muzeu
• Při krádežích způsobili muži škodu za více než půl milionu korun
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát zlikvidoval pyrotechnik; policisté vykázali agresivního opilého muže z domu
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!