Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 24.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Lidé bez domova popíjejí v zimních měsících alkohol přímo na chodbách jihlavské nemocnice
Dva opilci zaměstnali v uplynulých dnech jihlavské strážníky. K jednomu vyjížděli městští policisté do krajské nemocnice. Pětatřicetiletý muž popíjel alkohol přímo na lavičce u hlavního vchodu. Protože mu byl v minulosti uložen zákaz pobytu na území města Jihlavy, předali ho strážníci statní policii.
V zimním období se jihlavská nemocnice často stává vyhledávaným místem lidí bez domova, kteří se tam schovávají před chladem. Nejenže tam popíjejí alkohol, ale znečišťují i chodby a toalety.

K dalšímu opilci vyjížděli strážníci na hradební parkán. Čtyřiatřicetiletý muž tam bezvládně ležel na lavičce. Protože byl silně podchlazený, přivolali policisté na místo i záchranáře. Dechová zkouška u něj ukázala 3,29 promile alkoholu.

Městští policisté upozorňují, aby lidé v zimním období nekombinovali pití alkoholu s dlouhodobým pobytem venku. Na krátkou dobu sice navodí pocit tepla, ale ve skutečnosti se vnitřní teplota těla sníží a tím člověk riskuje podchlazení a následnou smrt.
Lucie MAXOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v Kraji Vysočina přesáhla v loňském roce 61,7 procenta
V Kraji Vysočina v loňském roce policisté vyšetřovali celkem 4 374 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 461 trestných činů méně. Meziročně jde o pokles nápadu trestné činnosti o 9,53 procenta. Loni se podařilo v našem kraji objasnit 2 697 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 61,6 procenta. V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 400 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Celkově se tedy loni podařilo policistům objasnit 3 097 trestných činů, za jejichž spáchání bylo stíháno 2 489 osob. Pachatelé loni svých jednáním způsobili celkovou škodu ve výši 1 744 113 000 korun.
„K určitému poklesu nápadu kriminality došlo napříč celou naší republikou, takže Vysočina nebyla v tomto směru žádnou výjimkou. Dosaženými výsledky se loni Kraj Vysočina opětovně zařadil mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Dobrých výsledků jsme dosáhli také v oblasti objasněnosti, když v rámci celého kraje jsme přesáhli hranici 61 procent,“ komentoval dosažené výsledky plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Na snížení nápadu trestné činnosti měla v loňském roce na území našeho kraje vliv řada několika faktorů. Mezi ty nejzásadnější patřila mimořádná a krizová opatření a opakovaně vyhlašovaný nouzový stav, který souvisel s výskytem onemocnění COVID-19. Loni na jaře se úplným uzavřením okresů výrazně omezila jinak běžná mobilita osob v České republice a svůj vliv sehrálo bezesporu také výrazné omezení vstupu občanů ostatních zemí do České republiky. V souvislosti s organizačními opatřeními v rámci Policie České republiky se pro výkon služby policisté rozdělili na dvě směny, navíc ani policistům se nevyhýbaly izolace a karantény, proto došlo i k určitému utlumení operativně - vyhledávací činnosti policistů, což je projevilo zejména v oblasti odhalování drogové trestné činnosti. Všechna tato opatření měla vliv na snížení nápadu trestné činnosti zejména v první polovině loňského roku 2021, kdy za toto období byl pokles nápadu trestné činnosti oproti srovnatelnému období roku 2020 dokonce o více než 13 procent, ale ve druhém pololetí tento vliv výrazně slábl a byl zanedbatelný, což se projevilo na vyšším počtu případů páchání trestné činnosti.

„Loni se už naplno projevily důsledky novely trestních předpisů, které začaly platit od 1. října roku 2020. Tím, že se zvýšila hranice škody, která se vztahuje k rozlišení právní kvalifikace skutku na přestupek a trestný čin, počet trestných činů logicky poklesl. Určitá protiprávní jednání se způsobenou škodou nepřesahující 10 000 korun tedy byla kvalifikována jako přestupek na úseku majetku,“ vysvětluje plk. Mgr. Pavel Peňáz.

V rámci našeho kraje se loni mírně snížil počet trestných činů (pokles o 219) v oblasti obecné kriminality, což představuje pokles o necelých sedm procent. Loni jsme v našem kraji zadokumentovali 3 045 případů obecné kriminality, z nichž se jich 1 722 podařilo objasnit, což představuje objasněnost přesahující 56,6 procenta. Dodatečně se podařilo objasnit 268 skutků v oblasti obecné kriminality a celkově jsme objasnili v této oblasti 1 990 trestných činů a stíhali za jejich spáchání 1 559 osob.

K mírnému snížení došlo loni také v oblasti násilné kriminality. Loni jsme registrovali v kraji 475 násilných trestných činů, což bylo o 31 méně než v roce 2020 – vyjádřeno procenty jde o pokles o 6,1 procenta. Kriminalistům se podařilo objasnit 375 násilných skutků a objasněnost tak dosáhla 78,9 procenta. Loni jsme dodatečně objasnili dalších 48 násilných trestných činů spáchaných v předchozích letech. V průběhu loňského roku jsme na Vysočině prověřovali a vyšetřovali celkem šest zločinů vraždy nebo pokusů vraždy a všechny případy se kriminalistům podařilo objasnit. V jednom případě byl na pokus vraždy skutek překvalifikován, protože původně jej kriminalisté vyšetřovali jako úmyslné ublížení na zdraví. Z pěti zbývajících případů se ve třech případech jedná o dokonanou vraždu a ve dvou případech o vraždu ve stádiu pokusu. Další případ, který byl loni původně kvalifikován jak trestný čin loupeže, jsme překvalifikovali na pokus vraždy letos, proto se neobjevuje v loňských statistikách.

Za pozitivní jev lze považovat mírný – desetiprocentní - pokles nápadu trestných činů loupeže. Loni jsme na Vysočině prověřovali 27 případů loupeží, což bylo o tři méně než v roce 2020. Celkem 20 případů loupeží se podařilo objasnit, což představuje objasněnost ve výši 74,1 procenta. Loni se nám podařilo objasnit také jednu loupež, která se stala v předchozím roce. Za tyto loupeže kriminalisté stíhají 32 osob.

Pokles v počtu případů jsme loni zaznamenali u trestných činů úmyslného ublížení na zdraví. Loni jsme vyšetřovali 211 případů, což je o 16 případů méně než v roce 2020 – vyjádřeno procenty činí pokles sedm procent. Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti přesáhla hranici 80 procent. Dalších 27 skutků se podařilo objasnit dodatečně. Dlouhodobě stále platí, že nejrůznější rvačky a potyčky mohou mít vážné následky na životech a zdraví účastníků těchto incidentů, a proto považujeme tato jednání pachatelů za společensky vysoce škodlivá. Za tyto trestné činy stíháme celkem 225 osob.

V loňském roce došlo na Vysočině k nárůstu počtu trestných činů v oblasti mravnostní kriminality, a to o 13 procent. Loni jsme vyšetřovali 139 případů mravnostních trestných činů a 92 z nich se podařilo objasnit, když objasněnost toho druhu trestné činnosti dosáhla 66,2 procenta. Za trestné činy v oblasti mravnostní kriminality jsme loni stíhali 84 osob. Ze 139 skutků na úseku mravnostní kriminality jich 19 bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění (celkem 12 případů kriminalisté objasnili) a dalších 41 případů bylo kvalifikováno jako trestný čin pohlavního zneužívání (celkem 26 případů kriminalisté objasnili). K tomuto druhu trestné činnosti dochází nejčastěji mezi osobami stejného nebo přibližně stejného věku, které jsou mladší patnácti let.

Z celkového počtu 139 případů mravnostní kriminality byly ve 44 případech, což představuje 31,65 procenta, k jejímu spáchání využity informační technologie a sociální sítě. V rámci tohoto druhu trestné činnosti je již několik let - minimálně od roku 2017, kdy je tato statistika sledována - patrný trend, že více než třicet procent ze všech mravnostních trestných činů je spácháno prostřednictvím informační technologií a sociálních sítí. Z těchto případů tzv. “kybermravnostní“ trestné činnosti se nejčastěji jedná o případy kvalifikované jako sexuální nátlak, šíření pornografie a ostatní mravnostní trestné činy, kam patří výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií, zneužití dítěte k výrobě pornografie, z jejichž podstaty jsou poškozenými osobami děti mladší osmnácti let.

Na území kraje Vysočina došlo loni k mírnému poklesu nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti, a to o 6,6 procenta, kdy na tomto meziročním poklesu o 111 případů se právě svým vlivem nejmarkantněji podílely výše zmíněné restrikce a opatření v souvislosti s výskytem onemocnění COVID -19 a změny ve výši škod v rámci novely trestních předpisů. Loni jsme prověřovali celkem 1 575 trestných činů v oblasti majetkové činnosti a 559 skutků se podařilo objasnit, což představuje objasněnost na úrovni 35,49 procenta, což je v rámci celé České republiky uspokojivý výsledek. Dalších 138 majetkových trestných činů se nám podařilo objasnit dodatečně, kdy celkově jsme tak loni objasnili 697 majetkových trestných činů, za které jsme stíhali 543 osob.

Na majetkové trestné činnosti se 508 případy podílely krádeže vloupáním. Ve srovnání s rokem 2020 je to o 71 případů více – vyjádřeno procenty jde o nárůst o 16,2 procenta. Dodatečně jsme objasnili 31 případů a za krádeže vloupáním jsme stíhali loni 160 osob. Na majetkové trestné činnosti se dále 499 případy podílely krádeže prosté, u nichž jsme zaznamenali výrazný pokles, a to o více než 34 procent, když 241 krádeží prostých se podařilo objasnit a dalších 33 policisté objasnili dodatečně. Objasněnost v této oblasti dosáhla hodnoty 48,3 procenta. Loni jsme v našem kraji zaregistrovali také 46 případů krádeží dvoustopých motorových vozidel. Celkem 35 těchto krádeží dvoustopých vozidel kriminalisté objasnili, což je vynikající objasněnost ve výši 76 procent, což řadí policisty z Kraje Vysočina na špici v rámci celé České republiky. Loni zmizelo majitelům také pět jednostopých vozidel a čtyři případy krádeže policisté objasnili, čímž dosáhli objasněnosti ve výši 80 procent. Poměrně vysoký počet trestných činů – 69 se týká krádeží vloupáním do motorových vozidel, kdy 31 případů se týká krádeže součástek motorových vozidel, včetně pohonných hmot z nádrží vozidel

Loni jsme zadokumentovali celkem 54 případů vloupání do rekreačních chat a chalup, když 23 případů jsme objasnili, což představuje objasněnost ve výši 42,6 procenta. Za tyto skutky jsme stíhali 14 pachatelů. Dalších 70 případů trestných činů se týkalo vloupání do rodinných domů, kdy se nám podařilo objasnit 29 případů, když objasněnost tohoto druhu trestné činnosti dosáhla 41,4 procenta. Dodatečně jsme objasnili pět případů a celkově to představuje 34 případů, za které jsme stíhali 29 osob.

V loňském roce se na Vysočině snížil o 9,8 procenta nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů. Loni jsme jich v kraji vyšetřovali celkem 856, což bylo v meziročním porovnání o 93 případů méně. Loni policisté 696 případů ostatních trestných činů objasnili, takže objasněnost činila 81,31 procenta a dodatečně objasnili dalších 61 skutků z předchozích let. Do této oblasti trestné činnosti řadíme všechny drogové trestné činy, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství, nebo ohrožování výchovy mládeže. Loni jsme v Kraji Vysočina registrovali 410 trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí, 116 případů sprejerství a 394 trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky.

Na úseku drogové kriminality loni policisté v našem kraji vyšetřovali 176 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 57 skutků méně než v roce 2020. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti přesáhla loni hranici 85,7 procent. Dalších 20 případů jsme objasnili dodatečně a celkově jsme objasnili 169 drogových trestných činů, za jejichž spáchání bylo stíháno 146 osob. V tomto případě se jedná dlouhodobě o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků. Pro úspěšnost v této oblasti je velice důležitá také důkladná systematická práce kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti. Za mírným poklesem nápadu tohoto druhu trestné činnosti tak lze v roce 2021 zejména spatřovat jarní omezení a restrikce v souvislosti s COVID-19, které se dotkly i charakteru a nastavení činností Policie České republiky a možností aktivně vyhledávat a rozpracovávat tento druh trestné činnosti.

K poklesu nápadu trestné činnosti došlo v roce 2021 v Kraji Vysočina i v oblasti hospodářské trestné činnosti. Kriminalisté loni vyšetřovali celkem 425 trestných činů, což je o 199 méně než za rok 2020. Vyjádřeno procenty tento pokles činil téměř 32 procent. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje pod hranicí 50 procent. Dalších 56 skutků kriminalisté objasnili z předchozích let. U hospodářských trestných činů kriminalisté nejčastěji vyšetřovali hospodářské podvody (151 trestných činů), dále úvěrové podvody (62 trestných činů), a také daňovou trestnou činnost (47 skutků).

„Výrazný nárůst o téměř 47 procent jsme loni zaznamenali v oblasti daňových deliktů, kdy jsme registrovali 47 případů a 17 se jich podařilo objasnit. Velkou pozornost jsme také loni věnovali problematice finančního šetření a zajišťovaní výnosů z trestné činnosti, kdy loni činila hodnota zajištěného majetku v trestním řízení částku 36 324 000 korun, a v této souvislosti jsme provedli 439 zajišťovacích úkonů. K tomuto účelu využíváme všech institutů, které nám umožňuje český právní řád,“ řekl plk. Mgr. Pavel Peňáz.

Loni jsme v Kraji Vysočina zaznamenali velký počet trestných činů, které měly znaky kybernetické kriminality, tedy takové kriminality, k jejímuž spáchání je využito prostředí internetu či informačních, komunikačních technologií a sociálních sítí. Loni jsme zadokumentovali 386 těchto případů, což činí 8,82 procent nápadu ze všech spáchaných trestných činů v roce 2021. Za posledních několik let je patrný výrazný nárůst tohoto druhu kriminality, když v roce 2017 to představovalo 4,67 procent z celkového nápadu. Celkem 98 trestných činů se kriminalistům podařilo objasnit a objasněnost tak dosáhla více než 25,3 procenta. Dalších 69 případů kriminalisté objasnili dodatečně – jednalo se o případy z předešlých let a celkově se tak loni podařilo policistům objasnit 167 případů. Největší počet případů - 199 - se týká majetkové trestné činnosti, což představuje 12,63 procenta ze všech majetkových trestných činů. Jde o nejrůznější formy internetových podvodů a protiprávních jednání spáchaných za využití sociálních sítí s cílem neoprávněně se obohatit za využití různých legend. Další případy se týkají hospodářské trestné činnosti (113 případů), mravnostní kriminality (44 případů), ale také násilné kriminality (14 případů) a oblasti nehmotných práv. Pachatelé u tohoto druhu trestné činnosti způsobili svým jednáním škodu ve výši 37 923 485 korun.

Velkým problémem v našem kraji jsou stále recidivisté, kteří loni spáchali 1 093 trestných činů, což v procentech představuje podíl téměř 25 procent na celkové kriminalitě v našem kraji. Recidivisté mají na svědomí 141 násilných trestných činů, 292 majetkových trestných činů a devět mravnostních trestných činů.

Děti ve věku do 18 let spáchali loni v našem kraji celkem 126 trestných činů a podílejí 2,9 procenta na nápadu celkové kriminality. Z tohoto počtu se ve 30 případech jednalo o násilnou trestnou činnost, ve 26 případech o mravnostní trestnou činnost a ve 42 případech o majetkovou trestnou činnost. Děti ve věku do 14 let spáchali loni celkem 44 trestných činů a podílejí v Kraji Vysočina jedním procentem na nápadu celkové kriminality. Z tohoto počtu se v deseti případech jednalo o násilnou trestnou činnost, ve 14 případech o mravnostní trestnou činnost. v devíti případech o majetkovou trestnou činnost. Na loňské trestné činnosti se podílely také ženy, které se dopustily 382 trestných činů, když v 58 případech se jednalo o majetkovou trestnou činnost, ve 31 případech o násilnou trestnou činnost a v šesti případech o mravnostní trestnou činnost.

Loni se trestných činů v našem kraji dopouštěli také cizinci, kteří mají na svědomí celkem 228 trestných činů, což je o 35 méně než v roce 2020, vyjádřeno procenty se jednalo o pokles o 13,3 procenta. Trestně stíháno bylo 222 cizích státních příslušníků, což představuje podíl ve výši 8,9 procenta na počtu všech stíhaných pachatelů. Nejčastěji se trestné činnosti dopouštěli státní příslušníci Slovenské republiky a Ukrajiny.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: příbuzní opilí muži se porvali; opilý mladík ležel na sněhu; opilé ženy skončily na záchytce
Policisté šetří napadení, ke kterému došlo před sedmou hodinou večer v sobotu 22. ledna v Třebíči v bytě mezi dvěma příbuznými. Při napadení upadl jeden z mužů na prosklené dveře a utrpěl řezné poranění. Záchranáři jej odvezli na ošetření do nemocnice. Zraněný muž měl bezmála tři promile alkoholu, u druhého muže dechová zkouška ukázala hodnotu 3,06 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Mladík byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 22. ledna přijali policisté v časných ranních hodinách oznámení, že v Brtnici na Jihlavsku leží na ulici nějaký zřejmě opilý mladík. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "U silnice nalezli sedmnáctiletého chlapce, který ležel na sněhu, nebyl schopen reagovat a byl podchlazený. Policisté mu poskytli pomoc a přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Při dechové zkoušce mladíkovi naměřili hodnotu téměř dvě promile alkoholu. Zdravotníci mladistvého odvezli na vyšetření do jihlavské nemocnice. Policisté informovali rodiče mladíka a také odbor sociálně právní ochrany dětí. Dále zjišťují, kdo požití alkoholu osobě mladší osmnácti let umožnil a dopustil se tak protiprávního jednání, případ prošetřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilá agresivní žena skončila na záchytce
V sobotu 22. ledna byli policisté po desáté hodině dopoledne přivoláni do obce nedaleko Třebíče, kde opilá agresivní žena napadala v domě další obyvatele. "Chovala se ke svému okolí útočně a její jednání bylo nevyzpytatelné. Policisté opilou ženu zajistili, při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu 2,38 promile alkoholu. Ženu po vyšetření lékařem odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilou ženu policisté zajistili
V neděli 23. ledna byli policisté v Jihlavě po páté hodině dopoledne přivoláni na ulici Brtnická, kde se dle přijatého oznámení nacházela opilá žena. "Ležela v prostoru zastávky a nebyla schopna samostatné chůze. Policisté vyjeli na místo situaci prověřit. Zjistili, že se jedná o opilou šestačtyřicetiletou ženu. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 2,63 promile alkoholu. Žena nebyla schopna se o sebe sama postarat", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté ji zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V sobotu 22. ledna jel po jedenácté hodině večer s vozidlem Chevrolet v Telči na Jihlavsku po silnici ve směru od ulice Radkovská. "Při kontrole policisté zjistili, že má řidič od loňského jara na dva roky soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté mu další jízdu zakázali", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále je muž podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání.

Řidička byla pod vlivem alkoholu
V sobotu 22. ledna odhalili policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku řidičku auta, která usedla za volat pod vlivem alkoholu. Před jedenáctou hodinou večer jela s automobilem po ulici Brněnská. Vozidlo policisté zastavili a chtěli provést kontrolu. "Řidička nejprve zastavila, poté se ale opět rozjela, v jízdě pokračovala a zastavila opodál, kde se ještě snažila od automobilu odejít. Policisté ji zastavili. Žena nepředložila řidičský průkaz. U šestapadesátileté ženy provedli dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 1,49 promile alkoholu", informovala J. Kroutilová. Policisté zakázali řidičce další jízdu. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Řidič nadýchal téměř dvě promile
Policisté z Kamenice nad Lipou kontrolovali v sobotu 22. ledna kolem půl třetí ráno na ulici Lázeňská v Počátkách na Pelhřimovsku osobní automobil Škoda. "Sedmadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,72 promile alkoholu. Opakovaná měření vykázala hodnoty 1,85 a 1,79 promile. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test byl pozitivní na drogy
Policisté zastavili v sobotu 22. ledna kolem půl desáté večer v ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl osmnáctiletý muž. Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Řidička pod vlivem drog
Třiadvacetiletou řidičku, u které byl test pozitivní na drogy, kontrolovali policisté v sobotu 22. ledna v Pelhřimově. Osobní automobil BMW zastavila policejní hlídka krátce před devátou hodinou ráno na ulici Slovanského bratrství. Test na drogy byl pozitivní na amfetamin a s výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu žena souhlasila. Policisté jí další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Muž za volant usedl v době zákazu
Policisté zastavili v neděli 23. ledna krátce po osmé hodině večer v ulici Uhřínovská ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Ford. "Provedená lustrace ukázala, že osmadvacetiletý muž za volant vozidla usedl v době vysloveného zákazu řízení, který má od listopadu loňského roku do ledna roku 2023. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič pod vlivem alkoholu
Devětačtyřicetiletého řidiče, který nadýchal přes jedno promile, odhalili v neděli 23. ledna policisté ve Žďáře nad Sázavou. "Muž jel vozidlem Kia po ulici Jiřího z Poděbrad, přičemž ho kolem deváté hodiny ráno zastavila policejní hlídka. Naměřená hodnota dechové zkoušky byla 1,28 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Policisté muži na místě další jízdu zakázali", informovala S. Rázlová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436–1567 v jihlavském muzeu
Výstav s titulem Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436 - 1567 bude zahájena slavnostní vernisáží ve středu 26. ledna v 16 hodin v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Na výstavě budou vedle informací zprostředkovaných na panelech prezentovány některé dokumenty z bohatého archivu města Jihlavy: městské úřední knihy a listiny českých králů a císařů od Zikmunda Lucemburského po Maxmiliána II. Chybět nebudou ani archeologické nálezy z 15. – 16. století ze sbírek Muzea Vysočiny Jihlava.
Výstava v prostorách jihlavského muzea, připravená Státním okresním archivem Jihlava a Muzeem Vysočiny Jihlava, p. o., si klade za cíl přiblížit návštěvníkům historii Jihlavy v letech 1436–1567. Je to období, kdy v českých zemích platila basilejská kompaktáta, přijatá katolickou církví a stranou husitskou 5. července 1436 v Jihlavě. Zatímco datum přijetí kompaktátních úmluv je v naší historii i v dějinách Jihlavy pevně zakotveno, doba ukončení jejich platnosti na českém zemském sněmu v Praze, zahájeném 3. března 1567, je údajem takřka neznámým. Jihlava se v tomto období proměnila z katolického města v město ryze luteránské.

Výstava vhodně doplňuje konferenci Iglavia historica – Arcana compactatorum, uspořádanou 26. ledna v gotické zasedací síni jihlavské radnice. Konference, inspirovaná 560. výročím zrušení kompaktát papežem Piem II. roku 1562, se bude zabývat významem kompaktát pro politický a náboženský život Čech a Moravy v 15. století. Zúčastní se jí i jeden z největších znalců husitského období prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.

Výstava potrvá do 27. března.
Vlastimil SVĚRÁK, Martin KOS



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině mají dvě nové mobilní elektrocentrály
O další dva kusy mobilních elektrocentrál o výkonu 225 kVA se rozšířilo v roce 2021 technické vybavení Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.
Elektrocentrály budou využívány při mimořádných událostech s rozsáhlými výpadky elektrické energie pro zajištění napájení například nemocnic, domovů seniorů, poliklinik, státních i samosprávních úřadů nebo třeba objektů kritické infrastruktury státu, kterými jsou mimo jiné vodárny nebo objekty veřejného zájmu.

Celková investice činila 1 057 540 Kč. Nadace ČEZ na pořízení mobilních elektrocentrál přispěla částkou 600 000 Kč.
Petra MUSILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   13. 11. 2024

• Zastávky městské hromadné dopravy v Havlíčkově Brodě budou nově na znamení
• V prostorách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě se bude konat veletrh pracovních příležitostí
• Oblastní charita Jihlava ocenila čtyři desítky dobrovolníků roku 2024
• Řidička auta, která zemřela na Jihlavsku, jela na letních pneumatikách
• U Henčova na Jihlavsku zemřela po srážce s dodávkou řidička osobního auta

Úterý   12. 11. 2024

• Ve Žďáře nad Sázavou bude v neděli zbourána Berlínská zeď
• Kaplička svatého Jana Křtitele pod Křemešníkem bude po opravě požehnána
• Třebíčané vysadili v Bažantnici jednaosmdesát lip velkolistých
• Následná péče Jihlava vstupuje do podzimní sezóny s několika zásadními novinkami
• Zachránil mývala a přivezl ho do táborské zoo, která je jako jediná zoologická zahrada v Česku může chovat
• Návštěvy v nemocnici v Pelhřimově jsou opět povoleny
• V areálu nemocnice v Jihlavě se mění režim parkovného, připlatí si, kdo nejde na ošetření či na návštěvu
• Světový den diabetu. Připomeňme si vážnost nemoci, které se říká cukrovka

Pondělí   11. 11. 2024

• Na výstavě ve Žďáře nad Sázavou budou k vidění i živé včelky
• Jihlava si připomene sametovou revoluci, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva
• Zdravá dietní varianta pro pacienty Dieta 3FIT, omezuje tuky, cukry a kuchyňskou sůl

Pátek   8. 11. 2024

• Rodák z Chomutova si Vysočinu zamiloval. Vzdává jí hold svými fotografickými výstavami
• Zájemci o adventní koncerty v Jihlavě si již mohou zakoupit vstupenky
• Vzácný bílý lev našel nový domov v táborské zoo. Do Tábora dorazil i s lvic
• ČEZ v jaderné elektrárně v Dukovanech během jediného roku zvýšil výkon o 36 MWe
• Nezaměstnanost na Vysočině zůstala v říjnu na třech procentech, spolu s Plzeňským krajem je druhá nejnižší v Česku těsně za Prahou
• Dálniční policisté z Velkého Beranova uložili za porušení zákona pět kaucí za 450 000 korun

Čtvrtek   7. 11. 2024

• Bohoslužba za děti do dlaně opět u kapličky Ke Cti Panny Marie v Antonínově Dole u Jihlavy
• Jihlavský tunel bude o víkendu uzavřen, důvodem uzavírky je jeho pravidelná revize a údržba
• Výstava obrazů a fotografií Evy Jeníčkové v Třebíči je věnována intenzivnímu kontaktu s přírodou
• Nemocnice v Jihlavě zve budoucí rodiče na prohlídku porodních sálů i oddělení šestinedělí

Středa   6. 11. 2024

• Příjezd svatého Martina na bílém koni doprovodí průvod, kejklíři, loutky i ohňová show
• Na Svatomartinském jarmarku v Jihlavě zavoní opět rohlíčky, které pomáhají
• Pohřešovaná žena z Jihlavy byla nalezena mrtvá

Úterý   5. 11. 2024

• Ve Velkém Meziříčí budou soutěžit O nejlepší guláš
• Přimět princeznu táborské zoo pumu Lílu k pózování není jen tak
• Pacientkám na gynekologii v jihlavské nemocnici se naplnilo vánoční přání, mají bezbariérovou koupelnu
• Opilý muž útočil s nožem v ruce
• Nesnězeno je dostupné i na Vysočině. Bojovat proti plýtvání jídlem už pomáhá v dvanácti českých krajích
• Žena v jihlavském bytě pobodala nožem přítele, skončil ve vážném stavu v nemocnici
• Policisté apelují na chodce, aby při pohybu na komunikacích byli obezřetní Stále platí pravidlo: Vidět a být viděn

Pondělí   4. 11. 2024

• Čtyři Kameny zmizelých v Pelhřimově připomenou tragický osud rodiny Friedovy
• Svatomartinský koncert v Třebíči nabídne moderní styl duchovní hudby s prvky ethno či jazzu
• Skupinu ovcí a koz v táborské zoo rozšířila dvě vzácná starobylá plemena
• Přednáška Historické knihy v moderních knihovnách představí dějiny Moravské zemské knihovny
• Hejtmanem Kraje Vysočina byl zvolen Martin Kukla z hnutí ANO

Pátek   1. 11. 2024

• Patnáctiletá Berta si užívá klidného stáří, miluje drbání po celém těle
• Čaj o páté v jihlavském muzeu bude věnován Bedřichu Smetanovi. V Jihlavě studoval německé gymnázium
• Surikaty z táborské zoo si užívají strašidelný Halloween
• Muži si mohou v novoměstské nemocnici nechat preventivně vyšetřit karcinom prostaty

Čtvrtek   31. 10. 2024

• Starý zatopený pískový lom v Blatinách bude obnoven coby cenný biotop
• Příběh dušičkový...
• Nejen o Dušičkách bude na hřbitově v Humpolci lidem sloužit svíčkomat
• Zájem Čechů o adventní zájezdy výrazně roste. Tradičně vyrazí zejména na trhy do Rakouska a Německa. První začínají už tento týden
• Vysočinské muzejní sbírky budou uloženy ve speciálních regálech v Pelhřimově a Novém Městě na Moravě
• Na ubytovně v Novém Městě na Moravě zavraždila padesátiletá žena devětačtyřicetiletého přítele
• Národní park má zvířata chránit, ne je nechat střílet
• Léčba bolesti je v hospici prioritou
• Zájemci o studium Praktická sestra mohou navštívit odborné učebny v pelhřimovské nemocnici
• Změny v nájemním právu týkající se vyklizení bytu. Novela umožňující snazší vystěhování nájemce

Středa   30. 10. 2024

• Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik
• Dernisáž výstavy Otisky Staré Říše uvede katalog mapující vstupní materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka
• Noví vzácní obyvatelé v Jihlavě! Kočkodani Rolowayovi zkoumají svůj výběh
• Dopravní podnik připravil speciální dušičkovou linku D zdarma
• Podzemí v havlíčkobrodském muzeu ztemní Panuškova strašidla
• Na Dni zdraví v nemocnici v Jihlavě se bude očkovat, zachraňovat i měřit
• Vražedné šílenství na Slovensku. Letos vystřílí na dvě stovky medvědů včetně matek s mláďaty
• Policisté budou o Dušičkách dohlížet na plynulost v dopravě i na ochranu majetku

Úterý   29. 10. 2024