Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 5.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede australský snímek Než skončí léto
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 9. května od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Než skončí léto. Pro šestnáctiletou Millu s koncem léta toho skončí mnohem víc. Má totiž rakovinu a žádnou naději na uzdravení. To jí vůbec nebrání, aby se zamilovala - do problémového mladíka Mosese, který je závislý na drogách. Láska si dokáže vybrat i naprosto nesourodou dvojici a Milla se rozhodne užít si lásku naplno, bez ohledu na to, co tomu řeknou její rodiče. Komedie na nepříliš veselé téma může začít.
Neumím si představit horší způsob výchovy,“ říká si Anna, když vidí, jak se její šestnáctiletá dcera Milla povaluje na zahradě s mladíkem, který při dotazu na svůj věk chvíli mlží a pak přizná, že je mu třiadvacet.Jestli si rodiče dokážou představit toho nejhoršího nápadníka pro svou
dospívající dceru, Moses to rozhodně splňuje. Věkový rozdíl není tím nejhorším. Moses je totiž bez domova, a ještě navíc závislý na drogách.
Spolu s manželem Henrym se proto Anna pokusí Mille její láskové pobláznění vymluvit. Profláklá rodičovská věta o tom, že má Moses problémy, příliš nezabere. Kdo je totiž nemá? Anna tráví většinu dní v utlumeném stavu, které jí způsobují manželem předepsané léky na úzkost. On sám se na pocit bezmoci snaží vyzrát jinak, občas to však neúspěšně vyústí v něco zcela pitomého. A pak je tu samozřejmě Milla – nevyléčitelně nemocná, impulzivní, vystrašená a stále na pokraji dětství, jak dokládá nejen viklající se poslední mléčný zub – která před jejich očima pomalu umírá. Když rodiče vidí, jak v Mosesově přítomnosti nachází novou životní sílu, rozhodnou se jít proti všem výchovným poučkám i vlastnímu přesvědčení a mladíka u sebe nechat.

S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem festivalu v Benátkách.

Režie: Shannon Murphy
Námět a scénář: Rita Kalnejais
Kamera: Andrew Commis
Hudba: Amanda Brown
Produkce: Alex White
Hrají: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Emily Barclay, Essie Davis, Ben Mendelsohn a další.

pásmo O (n)emocích a lidech
Než skončí léto
(Babyteeth)
Austrálie, 2019, DCP, barevný, anglicky, české titulky, 118 minut
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V havlíčkobrodské galerii vystaví Gabriel Filcík grafiku, dětské ilustrace i dřevěné a papírové hračky
Vernisáží bude v pátek 6. května v 17 hodin zahájena výstava s titulem Dětský svět Gabriela Filcíka v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Gabriel Filcík je grafik a ilustrátor knih pro děti, věnuje se také tvorbě dřevěných a papírových hraček a kreslenému filmu.
Gabriel Filcík vystudoval Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Viktora Fixla obor hračky (1960–1964) a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Františka Muziky plakát a knižní grafiku (1965–1971).

Ilustrování knih pro děti se věnuje od 70. let. Spolupracoval s řadou renomovaných spisovatelů např. Hanou Doskočilovou, Michalem Černíkem, Pavlem Augustou a Františkem Honzákem. V poslední době spolupracuje s Robinem Králem. Vzhledem ke svému didaktickému nadání často spolupracoval se Státním pedagogickým nakladatelstvím a Komeniem, pro něž vytvořil několik učebnic a pomůcek pro mateřské, základní i speciální školy.

Více než patnáct let průběžně pracoval na vzdělávacím projektu pro mateřské školy (2003–2020). Tvorbou pro nejmenší přispíval často celými cykly (např. Putování s vteřinkou) do časopisů Mateřídouška a Sluníčko.

Přestože je široké veřejnosti znám především jako ilustrátor knih pro děti, značná část jeho umělecké tvorby je věnována navrhování dřevěných a především papírových hraček. Prosadil se také jako autor animovaných Večerníčků (Doktorské rozprávky, Ferko a Ambroz, Honzík a Samuel aneb Kudy vede cesta na sever).

Za padesát let, které věnuje tvorbě pro děti, svými veselými kresbami ovlivnil několik dětských generací. Za své ilustrace získal mnohá ocenění např. Nejkrásnější kniha roku (1971), Výroční Zlatá stuha (1992), Zlatá stuha (1994, 1999, 2002, 2003). Předsedal porotě mezinárodní dětské výtvarné soutěže Krásná jako kvítka. Je členem Klubu ilustrátorů dětské knihy.

Výstava v havlíčkobrodské galerii potrvá do 31. července.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská ulice ve Žďáře nad Sázavou bude pro veřejnou dopravu z důvodu oprav uzavřena od pondělí 9. května
Provoz na části Jihlavské ulice ve Žďáře nad Sázavou od křižovatky s ulicí Chelčického směr Nové Veselí v délce přibližně 600 metrů by měl být od pondělí 9. května řízen kyvadlově na semafory. Už od rána bude místo osazeno přechodným dopravním značením stavbaři zahájí práce. Částečná uzavírka Jihlavské ulice by měla trvat do konce září, forma uzavírky během pokládky finálních obrusných vrstev je ještě v řešení. Předpokládá se, že běžný provoz by se měl na silnici v režimu předčasného užívání vrátit nejpozději 31. října.
Stavební práce zahrnují rekonstrukci vozovky v délce 531 metrů včetně odvodnění a také dvou mostů v havarijním stavu nad železniční tratí a nad železniční vlečkou.
Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko připravuje rekonstrukci vodovodu v daném úseku a město Žďár nad Sázavou opraví stávající autobusové zastávky s příslušenstvím a vybuduje nové místo pro přecházení.

Vozidla do 3,5 t, vozidla IZS, veřejná linková osobní doprava a vozidla s povolením stavby:

Průjezd stavbou bude umožněn kyvadlově na semafory. Delší zelený interval bude nastaven na výjezd z města, včetně ulice Chelčického, tak aby se netvořily dlouhé kolony, které by neúnosně komplikovaly provoz v této lokalitě. Průchod pěších by měl být po celou dobu stavby umožněn zabezpečeným koridorem. V průběhu května by mělo rovněž dojít k přesunu autobusové zastávky Jihlavská – HETTICH pro linkové spoje do bezpečnějšího místa, přibližně 300 m ve směru na Nové Veselí. Majitelé dotčených firem a pozemků dostanou povolení stavby po předchozí individuální domluvě se zhotovitelem - firmou Aquasys.

MHD Žďár:

Zastávka Strojírenská ŽĎAS bude pro linku č. 1 přemístěna na příjezd k hlavní bráně Žďasu.
Zastávka Jihlavská HETTICH bude pro MHD přemístěna do prostoru dolní brány firmy Hettich, pro linkové spoje bude přemístěna o cca 300 m směrem k Novému Veselí.

Linka MHD č. 1:

spoj č. 2 – od přemístěné zastávky Strojírenská ŽĎAS bude veden areálem firmy a končí na přemístěné zastávce Jihlavská HETTICH, pro tento spoj jsou zrušeny zastávky Strojírenská u Hajčmanů a autobusové nádraží
spoj č. 3 – výchozí zastávka je Jihlavská HETTICH, spoj je veden areálem Žďasu, pro tento spoj jsou zrušeny zastávky Strojírenská u Hajčmanů a autobusové nádraží
spoj č. 4 - zrušen
Linka MHD č. 3:

spoje č. 1, 3, 9, 4, 6, 8, 10 – zrušena zastávka Jihlavská HETTICH
spoje č. 5, 7 – končí na zastávce Jihlavská HETTICH (pro tyto spoje je zrušena konečná zastávka autobusové nádraží)
spoj č. 12 – výchozí zastávka Jihlavská HETTICH (pro tento spoj je zrušena výchozí zastávka autobusové nádraží)
Linka MHD č. 9

zrušena obsluha zastávky Jihlavská HETTICH

Vozidla nad 3,5 t:

Nákladní vozidla nad 3,5 t budou odkloněna na objízdnou trasu, která povede obousměrně přes Nové Veselí – Březí nad Oslavou – Kotlasy – Ostrov nad Oslavou – Sazomín – Vatín – Žďár nad Sázavou. U obce Kotlasy bude dočasně zvýšena nosnost mostu zúžením vozovky do jednoho jízdního pruhu, který bude veden prostředkem komunikace a vymezen betonovými svodidly.
Nezbytný průjezd stavbou pro vozidla nad 3,5 t, například z důvodu zásobování, bude řešit zhotovitel v odůvodněných případech individuálně, podle aktuálních požadavků a podle charakteru prováděných prací.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté zastavili celostátně hledaného muže; muž dluží na alimentech přes 40 tisíc korun; motorkář se při nehodě zranil
Ve středu 4. května zastavili policisté před jedenáctou hodinou večer vůz Seat, jehož řidič jel kolem deváté hodiny večer s vozem Peugeot po silnici od Ždírce nad Doubravou na Horní Studenec na Havlíčkobrodsku. Při kontrole řidiče zjistili, že se jedná o třicetiletého muže, po kterém je vyhlášeno celostátní pátrání v souvislosti se soudním příkazem k jeho dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Dále má muž od loňského podzimu soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Policisté muže zadrželi a odvezli ho na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Následně policisté muže odvezli do věznice. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž dluží na alimentech přes 40 tisíc
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu pětatřicetiletému muži z Benešovska, který neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si neplní od loňského jara na sedmiletého chlapce, který žije na Pelhřimovsku. Měsíčně měl platit tři tisíce korun, v druhé polovině loňského roku byla tato částka zvýšena. Celkově muž na výživném dluží přes čtyřicet tisíc korun, podezřelý je ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Žena měla přes tři promile alkoholu, skončila na záchytce
Ve středu 4. května nalezli policisté po desáté hodině večer v Černovicích na Pelhřimovsku značně opilou ženu, která ležela na lavičce. "Policisté zjistili, že se jedná o devětapadesátiletou ženu, stěžovala si na bolest a proto jí přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Při dechové zkoušce u ženy naměřili hodnotu 3,33 promile alkoholu", uvedla mluvčí. Po vyšetření lékařem policisté asistovali zdravotníkům při převozu opilé ženy na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 4. května přijali policisté po deváté hodině večer oznámení o poškození dveří v budově vlakového nádraží v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Podezřelého jednašedesátiletého muže, který byl značně opilý, zajistili. "Na základě šetření zjistili, že se v prostoru čekárny rozeběhl proti dveřím, narazil do nich a tím je poškodil. Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu 2,07 promile alkoholu. Místo ohledali a zadokumentovali. Na poškozených dveřích vznikla předběžně vyčíslená škoda tři tisíce korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

Motorkář utrpěl při nehodě zranění, skončil v nemocnici
Ve středu 4. května došlo před polednem na křižovatce ulic Hradební a Znojemská v Jihlavě k havárii řidiče motocyklu. Muž jel na motocyklu Yuki, při brždění dostal smyk a upadl na komunikaci. "Při dopravní nehodě se třiapadesátiletý motocyklista zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Místo havárie policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření", informovala mluvčí policistů. Motocyklista je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku.

Řidička je podezřelá ze spáchání přestupku
Policisté zastavili ve středu 4. května před druhou hodinou ráno v Jimramově na Žďársku auto BMW a provedli kontrolu. "U třicetileté řidičky provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška byla u ženy negativní. Policisté jí další jízdu zakázali, řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", uvedla Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 4. května odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volat pod vlivem alkoholu. Čtyřiačtyřicetiletý muž jel s automobilem Škoda Octavia po silnici ve směru na obec Jackov na Třebíčsku a před polednem ho zastavila policejní hlídka. "U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu přes jedno promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaadvacetiletý muž, který řídil v Jihlavě vozidlo, i když to má zakázáno. Ve středu 4. května jel před šestou hodinou večer s vozidlem VW po ulici Brtnická, kde ho zastavila hlídka. "Při kontrole řidiče policisté zjistili, že má od loňského podzimu na základě rozhodnutí magistrátu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu více než roku. Policisté muži další jízdu zakázali", uvedla Jana Krooutilová. Řidiči sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Už víme, jak vypadaly mince ražené v Jihlavě
Vybavení mincovny se našlo při archeologickém výzkumu rekonstruovaného domu na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě v zahloubené středověké odpadní jímce. Unikátnost nálezu spočívá zejména v tom, že se doposud s jistotou nevědělo, který typ brakteátu byl v jihlavské královské mincovně ražen. Nyní podle četných reliéfů na formách pro výrobu razidla můžeme tento typ s jistotou určit. Archeologové však upozorňují, že nálezy jsou čerstvé, jejich výzkum je teprve na počátku a jejich interpretace i význam se bude dále zpřesňovat.
„Tímto objevem se dotýkáme historické podstaty vzniku, velikosti a významu Jihlavy, jako předního královského města v době Přemyslovské, kdy právě mincovna byla finálním článkem rozsáhlého procesního řetězce, který začínal těžbou stříbrné rudy v okolí,“ uvedl archeolog Šimon Kochan z ústavu ARCHAIA Brno.

Soubor nálezů je tvořen brakteátovým razidlem, opatřeným trnem ve spodní části a olověnou kovadlinou ve tvaru komolého kužele s otvorem pro zasazení trnu razidla. V souboru jsou zastoupeny také dvojdílné keramické formy na odlévání razidel v podobě trubiček a spodních dílů s reliéfním vyobrazením mytologického zvířete - draka s mečem. Podle numismatické typologie Františka Cacha (Nejstarší české mince III. 1974) se jedná o typ č. 1002, tedy střední brakteát ražený králem Václavem II.

Dále se soubor skládá z fragmentů forem na odlévání stříbrných prutů (tzv. cánů) a části pozitivního modelu na výrobu těchto forem. Tyto pruty byly polotovary v procesu výroby mince. Pruty byly kladivy vyklepány na plech o tloušťce stanovené druhem mince, jež z nich měla být ražena. Takovýto plech byl následně stříhán do tvaru budoucích mincí. K vybavení mincovny mohlo sloužit i olověné závaží nalezené v zásypu suterénu provizorního domu z 13. století, který byl situován nedaleko zmiňované jímky. V jižním profilu zkoumané plochy byla zachycena část středověké zahloubené pece, která mohla sloužit ke zpracování kovu v provozu mincovny. Její původní využití bude předmětem dalšího výzkumu.

Byla v domě mincovna?

Nabízí se otázka, zda byla v domě na Masarykovo náměstí 21 mincovna. „Pro dané období máme v prostoru dnešní stavby doložen kamenný sklep domu, jehož strop byl původně osazen trámy dendrochronologicky datovanými do přelomu let 1279 a 1280. Nemáme zde ovšem doložen na tehdejší poměry v Jihlavě nikterak honosný dům, jaký by odpovídal představám o královské mincovně. Z písemných pramenů víme, že královská mincovna bývala pronajímána společností několika mincovních podnikatelů. Je tedy pravděpodobné, že nemusela sídlit na jediném místě ve městě, ale provozů mohlo být i několik a jeden z nich by se nalézal v blízkosti místa objevu,“ odpověděl Kochan.

Velká měnová reforma Václava II., kdy byly mincovny českého království přestěhovány do Kutné Hory, kde se začal razit pražský groš, proběhla roku 1300. V té době se proto zrušila i královská mincovna v Jihlavě – také se přestěhovala do Kutné Hory. „Vzhledem k tomu, že zde máme právě formy na razidla brakteátů Václava II., lze uvažovat o spojitosti s touto událostí,“ doplnil Kochan.

Archeologové také připouští možnost, že na místě nemusela fungovat mincovna, ale zlatnická dílna, která raznice pro mincovnu vyráběla. Ve hře je také varianta, že se mohlo jednat o takzvanou penězokazeckou dílnu.

Romantické představy situovaly mincovnu do dnešního převážně renesančního domu U Mincovny 2 s domovním znamením v podobě zlatého slunce na nárožním arkýři. Objevy z archeologického výzkumu budov radnice při jejich rekonstrukci po roce 2000 podporují teorii, že mincovna mohla stát právě v místě dnešní radnice.

Rekonstrukce pokračuje

Jímka, ve které bylo vybavení mincovny nalezeno, je již zasypaná hlínou a nadále se pokračuje ve stavebních pracích, které archeologové dále bedlivě sledují. Aktuálně jsou stavaři zaměřeni na střechu a krov, který se bude finálně měnit od poloviny května. Řidiči tedy opět neprojedou Brněnskou ulicí, a to od 16. do 30. května, objízdná trasa je stanovena přes ulici Čajkovského.

Statutární město Jihlava obdrželo na obnovu domu Masarykovo náměstí 21 grant z Evropského hospodářského prostoru a Norska, konkrétně programu Kultura, a to v nejvyšší možné výši 39 milionů korun. Celkové náklady na opravu domu se odhadují na 80 milionů.

„Obnova této památky bude pilotním architektonickým projektem, jehož dílčím cílem je provedení vzorové rekonstrukce historického domu, jež později ukáže potenciál pro obnovu dalších domů v historickém jádru města,“ uvedl náměstek pro obnovu Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Dům se stane centrem kultury a vzdělání. Provoz zajistí Brána Jihlavy, zázemí však bude sloužit i dalším subjektům – vedle spolků, vzdělávacích institucí či veřejnosti bude hlavním uživatelem nových prostor také Centrum dokumentárních filmů, jedním z partnerů bude také norské Vestnorsk filmsenter, což je organizace, která se soustřeďuje na podporu kreativity a rozvoj talentů v oblasti audiovize. Brána Jihlavy zde bude tvořit služby cestovního ruchu, jako jsou průvodcovské služby či zážitkové expozice prezentující kulturní a architektonické dědictví města.

Rekonstrukce domu potrvá až do podzimu příštího roku. Projektovou dokumentaci zpracovali architekti z ATERLIER ŠTĚPÁN, o stavební práce se stará společnost PS Jihlava.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky konfliktu mezi opilým cestujícím a řidičem trolejbusu na zastávce v Horním Kosově v Jihlavě
Policisté se obracejí na širokou veřejnost s žádostí o spolupráci při prověřování případu konfliktu, který vznikl v Jihlavě mezi řidičem trolejbusu a opilým cestujícím. K události došlo v sobotu 2. dubna v místech zastávky městské hromadné dopravy. Do trolejbusu linky C nastoupil v časných ranních hodinách na ulici Březinova třiadvacetiletý muž, který byl pod vlivem alkoholu. Cestou usnul a kolem půl šesté ráno dojel na ulici Lípová na zastávku Horní Kosov – konečná.
Dvaačtyřicetiletý řidič trolejbusu muže vyzval k odchodu a došlo mezi nimi ke konfliktu. Vypjatá situace probíhala ve vozidle a následně i venku v prostoru zastávky. Nakonec řidič odjel. Muž měl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření.

Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat a zahájili úkony trestního řízení. Zjistili totožnost obou mužů, provedli výslechy osob a shromáždili veškeré informace. Policisté zjišťují přesný průběh celé události a v zájmu prověřování se obracejí na širokou veřejnost. Potřebovali by, aby se přihlásili cestující, kteří trolejbusem cestovali, konflikt mezi řidičem a opilým cestujícím zaregistrovali a mohli by tak poskytnout informace o jeho průběhu a příčině zranění muže. Uvítáme také informace od osob, které byly před šestou hodinou ráno v lokalitě trolejbusové zastávky Horní Kosov – konečná a konfliktu si všimly.

Žádáme svědky, aby se přihlásili na tísňovou linku 158.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Návštěvy v pelhřimovské nemocnici budou povoleny od pondělí 9. května, do zdravotnického zařízení ode dneška již bez roušek či respirátorů
Návštěvy budou v nemocnici v Pelhřimově povoleny od pondělí 9. května a to denně od 14.30 do 18 hodin. Pouze na dětském oddělení a ARO bude s ohledem na pacienty zkrácena návštěvní doba od 15 do 17 hodin. Šestinedělky mohou navštěvovat své nejbližší denně již od 10 hodin. Ve výjimečných případech je možno po domluvě s ošetřujícím lékařem nebo primářem oddělení navštívit pacienta i mimo stanovenou dobu. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
Alexandra Knapová dále doplnila, že na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny ČR o ukončení stavu pandemické pohotovosti je s účinností od čtvrtka 5. května zrušena povinnost mít ve zdravotnictví a sociálních službách zakrytá ústa a nos respirátorem či jiným ochranným prostředkem.

"Dále dnešním dnem tj. 5. května skončila možnost provést jednou za měsíc odběr preventivního PCR testu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku praktický lékař", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Nebezpečný násilník byl vzat do vazby
V policejní cele skončil tento týden nebezpečný muž, který v třebíčském obchodním domě ohrožoval nožem pracovníka ostrahy. Násilí a agrese není podezřelému muži vůbec cizí, útoku a vyhrůžek vůči lidem ve svém okolí se dopustil také v březnu a na začátku dubna. Nebezpečného muže kriminalisté zadrželi a byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů, na podaný návrh byl vzat do vazby.
V pondělí 2. května přijali policisté po osmé hodině večer oznámení o mužích, kteří v obchodním domě odcizili zboží, a jeden z nich ohrožoval nožem pracovníka ostrahy, který se je snažil zastavit. K obchodu vyjeli policisté a také strážníci městské policie, kteří provedli po příjezdu na místo opatření za účelem zajištění bezpečnosti. Nikdo nebyl zraněný. Oba podezřelí muži byli pod vlivem alkoholu. Policisté zajistili nůž, který měl jeden z nich předtím u sebe, jednalo se o zalamovací nůž. Dvaadvacetiletý muž, který s ním v prodejně manipuloval, se choval agresivně a arogantně. Pro třebíčské policisty nebyl neznámý, v krátké době je to již třetí konflikt, který vyvolal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,62 promile alkoholu. Jeho o šest let starší parťák měl hodnotu alkoholu v dechu ještě o trochu vyšší, policisté ho odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Na místě provedli ohledání, zadokumentování a šetření.

Dvaadvacetiletý opilý muž směřoval v doprovodu strážníků na protialkoholní záchytnou stanici a po vystřízlivění zadržený muž zamířil s pouty na rukou na třebíčské policejní oddělení, kde byl umístěn do cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Dvaadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu výtržnictví a dále přečinu nebezpečného vyhrožování spáchaného se zbraní,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti za obdobnou trestnou činnosti již soudně trestán a odpykal si i trest odnětí svobody, z věznice byl propuštěn vloni v létě.

Muž je obviněn z toho, že se v období od března do začátku května ve třech případech dopustil na různých místech v Třebíči násilného jednání vůči osobám ve svém okolí. V prvních dvou případech se jeho cílem stali hosté restauračních zařízení, ve třetím ohrožoval pracovníka v obchodním domě. V březnu v provozovně nejprve bezdůvodně napadl slovně hosta, kterého vyzýval ke rvačce, a poté vyhrožoval ostatním útokem. Přibližně o měsíc později v jiném třebíčském restauračním zařízení přítomné hosty urážel, slovně je napadal, vyhrožoval násilím a následně i rozbil láhev, když byl vyveden ven, fyzicky napadal všechny ve svém okolí až do doby, kdy ho hosté podniku zpacifikovali, i poté se choval agresivně a násilně. Následně opilého muže zajistili přivolaní policisté. Tento týden ještě s dalším mužem v obchodním domě nejdřív odcizili lahve alkoholu, a když je chtěl pracovník ostrahy zkontrolovat, ohrožoval ho obviněný muž odlamovacím nožem s vysunutou čepelí namířeným na něho a vzbudil tak u napadeného obavu o jeho život a zdraví.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného dvaadvacetiletého muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na tři roky.

Osmadvacetiletý muž je v souvislosti s krádeží alkoholu v obchodním domě podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Vlaštovky a jiřičky se vrátily; nechte je u sebe bydlet, vyzývají ornitologové veřejnost
Již několik týdnů se na mnoha místech republiky ozývá veselé švitoření jiřiček a vlaštovek, tolik typické pro teplé jarní dny. Oba druhy podnikají dalekou cestu ze zimovišť v subsaharské Africe do Česka, aby tu mohly zahnízdit a vyvést potomky – v těsné blízkosti lidí. Bohužel, každoročně se Česká společnost ornitologická (ČSO) setkává s případy cíleného shazování jiřiččích a vlaštovčích hnízd, ničení hnízdišť a zabraňování hnízdění, a to ze strany jednotlivců i organizací. To vše je v rozporu se zákonem. Ornitologové vyzývají veřejnost, aby jiřičkám a vlaštovkám pomohla vytvořit příznivé a bezpečné prostředí k jejich životu.
Po odletu ze zimoviště pod Saharou se jiřičky i vlaštovky zpravidla vracejí na místo, kde se narodily. „Především jiřičky jsou na svá hnízdiště silně vázané. Celé generace obývají tentýž objekt po desítky let. Oba druhy si staví hnízda na lidských stavbách. Vlaštovky uvnitř, nejčastěji ve stodolách, průjezdech či zemědělských objektech a stájích. Jiřičky naopak na vnějších zdech budov, nejčastěji pod římsami, v okenních nikách nebo v zapuštěných lodžiích,“ říká Lukáš Viktora, odborník ČSO na ochranu ptáků v zástavbě.

Každoročně se ČSO setkává s případy, kdy se někteří lidé snaží jiřičkám a vlaštovkám v hnízdění zabránit. „Lidé umisťují překážky do oken, a to včetně ostrých bodců, které se prodávají jako prostředek proti dosednutí zdivočelých domácích holubů. Jenže pro jiřičky mohou paradoxně sloužit jako opora hnízda. Problém je, že bodce, kovové i plastové, mohou ptáky zraňovat či zabít. Vlaštovkám zase lidé úmyslně zamezují vletět do objektu, kde mají hnízdiště. Setkáváme se i s případy, kdy lidé shazují hnízda s vejci i mláďaty, což je zcela nepochopitelný a barbarský čin. Navíc v rozporu se zákonem. Pokud někdo jiřičkám hnízdo shodí a zabrání jim ve stavbě hnízda nového, znamená to to pro ně předčasný konec sezóny. Jiné místo k hnízdění už si nezvládnou najít,“ doplňuje Viktora.

Pokud mají lidé obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí. „Podložku, širokou 20 – 30 cm, umisťujeme alespoň 30 cm pod hnízdem, aby nesloužila jako posed pro predátory. Po vylétnutí mláďat se pak dá jednoduše vyčistit,“ doplňuje Viktora.

Denně uloví stovky komárů, mšic a muchniček
Krmení mladých jiřiček a vlaštovek a jejich vyvádění z hnízda je krásná podívaná, která se odehrává v naší bezprostřední blízkosti. „Pozorováním okřídlených sousedů se můžeme naučit mnohé o ptácích a jejich způsobu života, a to ani nemusíme opouštět pohodlí domova. Vlaštovky a jiřičky jsou tradičním poslem jara. A také štěstím do domu, nejen symbolickým – když krmí mláďata, jedna vlaštovka i jiřička uloví denně stovky mšic, muchniček, komárů a dalšího drobného dvoukřídlého hmyzu,“ říká Gabriela Dobruská, která se v ČSO věnuje vzdělávání.

Pokud chce někdo jiřičkám a vlaštovkám pomoci, má příležitost. „Sucho, se kterým se Česko potýká, je pro tyto ptáky problém. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které dobře lepí. Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Případně na záhonech vytvoří kaluže s bahnitými břehy. Pokud jsou jiřičky a vlaštovky v okolí, zdroj bláta najdou. Alternativou je umístění umělých hnízd,“ radí Dobruská.

Více na:
https://www.birdlife.cz/vlas…

Foto: Ludmila Korešová
Mláďata vlaštovek – mají červenou tvář, která bude v dospělosti sytější. Hnízdo je shora otevřená miska umístěná uvnitř budov
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Policisté získali ocenění za pomoc muži, který zkolaboval na chodníku v Pelhřimově
Medailí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a skleněnou plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ocenil ve čtvrtek 5. května ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek policisty z dopravního inspektorátu Pelhřimov - pprap. Tomáše Větrovského a nstržm. Ondřeje Vydláka a policistu prap. Martina Musila z obvodního oddělení Pelhřimov.
Společně s ředitelem územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petrem Petrem jim krajský policejní ředitel poděkoval za projevení osobní statečnosti a duchapřítomnosti při záchraně života muže, který náhle zkolaboval v Pelhřimově v ulici U Sauny na chodníku. V pátek 8. dubna vpodvečer dohlížela hlídka dopravního inspektorátu Pelhřimov ve složení pprap. Tomáš Větrovský a nstržm. Ondřej Vydlák v rámci dopravně bezpečnostní akce na bezpečnost a plynulost silničního provozu v Pelhřimově. Při výkonu služby na kontrolním bodě v ulici Architekta Janáka v Pelhřimově si patnáct minut před osmnáctou hodinou povšimli policisté staršího muže, který se vrávoravou chůzí pohyboval po chodníku v ulici U Sauny. Muž náhle upadl na chodník a zůstal bez pohybu ležet na zemi. Policisté zajistili služební vozidlo a okamžitě spěchali muži na pomoc. Na opakované dotazy policistů muž stále opakoval, že pouze upadl. Nicméně se celý třásl a jeho tělo vykazovalo známky křečí.

Ondřej Vydlák proto telefonicky kontaktoval zdravotnickou záchrannou službu prostřednictvím tísňové linky. Mezitím se pprap. Tomáš Větrovský pokoušel muže uvést do stabilizované polohy a kontroloval jeho dýchací cesty, aby případně nedošlo k jejich zneprůchodnění. Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek, kdy venku velice silně pršelo, podložili policisté tělo muže služební bundou a do další služební bundy ho zabalili tak, aby nedošlo k jeho podchlazení. Do doby příjezdu vozidla rychlé lékařské pomoci na místě průběžně kontrolovali jeho životní funkce.

Když na místo přijela lékařka, tak po prvotním vyšetření zraněného muže konstatovala možnost epileptického záchvatu, s nimiž souvisely křeče. Policisté i nadále poskytovali lékařce plnou součinnost při záchraně muže. Místem události projížděl policista obvodního oddělení Pelhřimov prap. Martin Musil v osobním volnu. Na místě zastavil a pomáhal přítomným policistům a lékařce v dalším polohování a stabilizaci pacienta. V průběhu ošetřování se zdravotní stav muže výrazně zhoršil, muž ztratil vědomí, proto přítomní policisté lékařce pomohli zbavit neznámého muže oděvních svršků a připojit ho na kyslíkovou masku. Policista prap. Martin Musil asistoval lékařce při zavedení kanyly a podání infuze. Policisté Tomáš Větrovský a Ondřej Vydlák pokračovali v polohování muže. Na místo se mezitím dostavil sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina a pacient byl kompletně předán do péče posádky záchranářů. Záchranáři třiasedmdesátiletého muže převezli do jihlavské nemocnice k dalšímu ošetření.

„Policisté nebyli lhostejní, v dané situaci neotočili hlavu jinam a pánovi pomohli. V dnešní době takové jednání není úplnou samozřejmostí, proto mohu být na kolegy právem pyšný. Navíc dva z nich jsem už v minulosti za hrdinství oceňoval, a to za pohotovou evakuaci obyvatel z hořící ubytovny v Pelhřimově. Každý takový hrdinský čin policistů dělá dobré jméno nejen našemu krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru. Jsem velice rád, že se mohu s těmito kolegy osobně setkat a za jejich odvahu a statečnost je ocenit,“ doplnil brigádní generál. Mgr. Miloš Trojánek.

Foto: zleva: Tomáš Větrovský, Ondřej Vydlák a Martin Musil
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Infocentrum elektrárny v Dukovanech navštívil bobr evropský
Zájem o prohlídky Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany je od jeho březnového znovuotevření z řad základních i středních škol tak velký, že jsou všechny termíny do konce června už téměř obsazené. Navzdory tomu na prohlídku zavítal i bobr evropský, kterého našli pracovníci ostrahy elektrárny v brzkých ranních hodinách před vchodem do infocentra. Přivolaní hasiči smířlivého bobra odchytili a odvezli zpět do jeho působiště.
Výskyt chráněných bobrů poblíž vodních toků v okolí elektráren Dukovany a Dalešice energetici monitorují už dlouhodobě. Je patrný zejména u nedaleké nádrže vypouštěných vod, kde energetici pravidelně nachází několik ohlodaných nebo popadaných stromů. Na návštěvu přímo do elektrárny však zavítal úplně poprvé. Při kontrole areálu zahlédli pracovníci ostrahy sedícího bobra, jako by vyčkával na otevření zdejšího infocentra. Přivolaní podnikoví hasiči bobra odborně odchytili a převezli zpět „domů“ k řece Jihlavě.

„Bobr byl celou dobu velice klidný, patrně ze stresu a únavy. Nebyl vůbec agresivní a dalo by se i říct, že spolupracoval,“ popsal odchyt a převoz zasahující hasič Marek Caha.

Výskyt zvířat v elektrárně není díky čistému a zdravému prostředí nijak ojedinělý. V areálu elektrárny se díky absenci přirozených predátorů vyskytují v hojném počtu populace zajíců polních, na zimu se sem slétají netopýři, na jaře zde díky 125 m vysokým ventilačním komínům hnízdí ohrožený druh sokola stěhovavého a výjimkou není ani návštěvy plazů. V okolí elektrárny provádí podnikoví hasiči odchyt zvěře a hmyzu pravidelně. Vedle zmíněných druhů to jsou také včely, vosy a sršni. Pro všechny tyto případy jsou vybaveni speciální odchytovou sadou.

"Jen od 12. března navštívilo infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany 4 000 návštěvníků, zejména z řad žáků a studentů základních a středních škol. Dalších 1 400 navštívilo nedalekou Přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice. Termíny do konce června jsou už téměř všechny obsazené, školy se proto už začínají rezervovat na záři a říjen. Do začátku letních prázdnin už nezbývá moc volných termínů ani o víkendech, během kterých probíhají speciální prohlídky obyvatel obcí v okolí elektrárny," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Bobr evropský je chráněn jak českou, evropskou i mezinárodní legislativou. Bobr je zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Buduje soustavy kanálů, nor a bobřích hrází. Jeho potravu tvoří větvičky, lýko a různé byliny. Dosahuje hmotnosti až 30 kg. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. Uzavřít může také tlamu ihned za řezáky, což umožňuje využití zubů jako nástrojů i ve vodě. Oči jsou před vodou chráněny průhledným víčkem-mžurkou. Výměšky zvláštní žlázy impregnují srst. Pod vodou vydrží až 20 minut. Chapavé přední končetiny díky pátému částečně protistojnému prstu usnadňují především stavbu obydlí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Chcete se přenést do středověku? Navštivte Roštejnský hodokvas
Roštejnský hodokvas na hradě u Telče na Jihlavsku se bude konat v sobotu 7. května. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, který je přenese do období středověku a nabídne šermířská, taneční, hudební a další vystoupení. Doplňkem bude i ukázka historického ležení a nebude chybět ani tržiště s množstvím stánků.
Celodenní vstupné zahrnuje vstup do věže na prohlídku trasy B.

Tržiště od 13 hodin: šperky hračky, sladké a slané pochoutky, medovina, vína, dřevěné nádobí a spousta dalšího

Program: od 14 hodin:
šermířské skupiny ANTARES a rytíři země zubra
tanečníci ZAFIRAF a MALIKA
alchymista BAVOR RODOVSKÝ
vystoupení MYSTIC DREAM ANGEL
popravčí kraje slavkovského mistr Martin
sokolnická ukázka dravci z Polné
kapela DRUGA
společenstvo meče a ohně NOVUS ORIGO

Výtěžek ze vstupného bude opět věnován organizaci Debra ČR, která pomáhá lidem s nemocí "motýlích křídel".


- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský lesopark Heulos znovu rozzáří světlušky, stále se můžete registrovat
Lesoparkem Heulos se po sedmé proběhnou světlušky. 11. května se koná tradiční akce na podporu nevidomých. Startovné, které činí 500 korun, poputuje v celé výši na konto projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu.
Zájemci se mohou už teď registrovat online na: https://www.behprosvetlusku.…
možné to bude ale i na místě. „Lidé budou moci platit hotově i kartou,“ podotkla Hana Marhanová z Českého rozhlasu Vysočina.

Na výběr je ze dvou běžeckých okruhů. Malý bude mít 3 kilometry, velký 4,8 kilometru. „Při tomto závodu nejde o čas, ale spíše o zážitek a chuť pomáhat. Všichni účastníci svým startovným přispívají na pomoc lidem se zrakovým postižením,“ doplnila.

Rozcvička i básnička

Areál letního kina se běžcům otevře v 19 hodin. Na příchozí čeká hudební vystoupení jihlavské legendy Major Major nebo ukázky skákání přes švihadlo. Před startem, který je naplánován na 21 hodinu, čeká běžce rozcvička pod vedením hráčů týmu amerického fotbalu Vysočina Gladiators a také tradiční básnička od herečky Lenky Schreiberové z Horáckého divadla Jihlava.

Běh pořádá nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci se Statutárním městem Jihlava a jihlavským spolkem Sliby – Chyby. Akce se letos opět zúčastní primátorka Karolína Koubová, radní Daniel Škarka a náměstek pro oblast sportu Petr Ryška. „Člověk udělá něco pro svoji kondici a zároveň tím pomůže dobré věci. Tím, že je součástí samotné dobročinné akce, je pak pocit z pomoci druhým více intenzivnější,“ uvedl Petr Ryška.

Noční běh pro Světlušku pořádá Nadační fond Českého rozhlasu letos v Česku už po 11. Díky každoroční účasti se mu za deset let podařilo na pomoc nevidomým vybrat 20,6 milionů korun.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   27. 6. 2022

• Kurs první pomoci by měli lidé navštěvovat povinně, říká jedna z jeho absolventek
• Santiniho šifra seznámí účastníky s šesti místy na Vysočině spojená s architektem Janem Blažejem Santinim Aichlem
• Unikátní světový rekord na unikátním adrenalinovém českém vynálezu
• Příspěvek na bydlení bude od 1. července kompletně online
• Z policejního deníku: v jihlavské ubytovně se napadli dva opilí muži; opilí řidiči
• Meteorologové varují před silnými bouřkami na Vysočině
• Prázdniny začínají v Zoo Jihlava, třeba s jedničkou na vysvědčení za korunu či oslava 65. narozenin zahrady
• Sedmé narozeniny táborské zoo budou ve znamení její záchrany
• Divadelní prohlídky Svatební zvony pánů zlaté růže zavedou návštěvníky hradu Roštejna do poloviny 14. století
• (NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná

Neděle   26. 6. 2022

• Policisté kontrolovali na vodní nádrži Švihov; odhalili osoby které porušily zákaz vstupu či koupání
• Z policejního deníku: řidička narazila do cyklisty, ten byl letecky transportován do nemocnice; zloděj si z auta odnesl peněženku
• Zabití medvědice na Slovensku je neodpustitelné barbarství, takzvaní ochránci přírody navíc přímo ohrozili život jejích mláďat
• Výstava Modelářský svět ve Velkém Meziříčí nabídne stovky modelů

Sobota   25. 6. 2022

• Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
• Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
• Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí

Pátek   24. 6. 2022

• Fialovo znárodňování
• Z policejního deníku: žena která bourala, nadýchala přes tři promile; cyklista byl opilý
• Třiačtyřicetiletá žena z Pacova, po které policisté pátrali od 11. května, byla nalezena bez známek života
• Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy
• Na silnici I/23 u Vladislavi koncem týdne zmizí kyvadlově řízený provoz
• V úkrytu kamionu se skrývali migranti, do návěsu se dostali zřejmě v Rumunsku
• Skalní stěna v ulici Mostecká v Jihlavě bude bezpečnější
• Dětské oddělení v jihlavské nemocnici obdrželo pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu

Čtvrtek   23. 6. 2022

• Policisté hledají svědky vážné nehody u Lísku a také cyklistu ve žluto černém dresu
• Závodník, který se v Jihlavě zranil při víkendovém závodu horských kol, zemřel
• Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady
• Dopravní podnik v Jihlavě zve v neděli 26. června na Den otevřené stavby
• Meteorologové varují na Vysočině před požáry, silnými bouřkami a možnými povodněmi
• Mladý řidič s vozidlem u Jihlavy havaroval, auto skončilo na střeše
• Pachatele vloupání přistihl majitel na místě činu
• Chystá se výstava s titulem Světelné objekty v Galerii ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Kraj postaví záchranářům v Telči nové stanoviště
• Z policejního deníku: žena v jihlavské prodejně přišla o mobilní telefon, policisté žádají o pomoc svědky

Středa   22. 6. 2022

• Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
• Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
• Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
• Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
• Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
• Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
• O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece

Úterý   21. 6. 2022

• Papoušek Arabella z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny
• Elektrárna Dukovany zvýší výrobu asi o 15500 megawatthodin, díky modernizaci chladících věží
• Pasíř Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• V Novém Městě na Moravě je otevřeno Hasičské minimuzeum, k vidění jsou třeba hasící přístroje ze Stržanova
• Prázdniny v Telči lákají na J.A.R., Mňágu nebo Framus Five; legendární hudební festival letos slaví 40 let
• Přednáška o houbách v jihlavském muzeu a houbařská vycházka ke Třem Studním
• Z policejního deníku: muž nalezl v lese dělostřelecký protipancéřový granát; recidivista zbil muže, ten skončil v nemocnici

Pondělí   20. 6. 2022

• Jihlavský tunel se pro veřejnou dopravu otevře v úterý 21. června v sedm hodin ráno, objížďky skončí
• Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1, zjistili 44 dopravních přestupků
• Pelhřimovská agentura uvede tenistu Jana Kodeše do Rekordmanské síně slávy v místě, kde jako žák vyhrál svůj první velký turnaj
• Uzávěra ve Staré Říši již zmizela, místo je průjezdné; na Vysočině pokračují další opravy silnic
• Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině; cizinec měl při cestě s Německa slabost a o pomoc požádal dceru v Polsku
• Z policejního deníku: partneři se vzájemně napadli, muž měl přes tři promile; celostátně hledaný muž skončil za mřížemi

Neděle   19. 6. 2022

• Západní části Vysočiny hrozí silné bouřky, východní části pak velmi silné bouřky
• Dvacetiletý cizinec nepřežil ve vysoké rychlosti náraz do stromu v Horní Cerekvi
• U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem šestačtyřicetiletý chodec; policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto, škoda je 80 tisíc; krádež elektrokola; cizinec byl pod vlivem drog

Sobota   18. 6. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: fond Zdenka Vorlová Vlčková
• V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý
• Komentovaná prohlídka výstavy 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! v jihlavské galerii

Pátek   17. 6. 2022

• Policisté pátrají po patnáctileté dívce s dcerou v modrém kočárku
• Z policejního deníku: muž vybral z ukradené karty přes třicet tisíc; zloděj ukradl z auta nářadí za sedmdesát tisíc
• Policisté v Jihlavě dopadli zloděje, ukradl třeba jízdní kola a dron
• Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Zažijte lesy jinak! Přijďte na Den otevřených lesů ke Zborné
• Strach z operace je přirozený; pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí
• Dívka nechala na cyklostezce v Jihlavě fotoaparát bez dozoru, někdo jí jej ukradl; policisté žádají cyklisty, kteří místem projížděli, aby se přihlásili a poskytli informace
• Po střetu dodávky a osobního auta na dálnici D1 utrpěla jedna osoba těžké zranění

Čtvrtek   16. 6. 2022

• Starosta Třebíče Pacal: Aby bylo město hezké, musíme se snažit všichni
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě nabídne tentokrát i dárky ke svátku tatínků nebo pro paní učitelky
• Stavba nové příjezdové cesty do táborské zoo začala, první návštěvníci se po ní poprvé projedou už za čtyři měsíce
• Češi přestali utrácet za jídlo; hospodám navíc chybí více než třetina poledních hostů
• V nemocnici v Třebíči byl otevřen pavilon s novými operačními sály
• Z policejního deníku: útočník bil muže pěstmi do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; muž dluží na alimentech přes sto tisíc
• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve středu 15. června u Ždírce nad Doubravou
• Ryby na soklu Neptunovy kašny na horním Masarykově náměstí v Jihlavě nechrlí vodu; napuštění kašny je odloženo a kašna se musí opravit
• Světlá nad Sázavou obsadila podnikatelský trůn na Vysočině

Středa   15. 6. 2022

• Prezident Zeman jmenoval nového rektora jihlavské polytechniky
• Jihlavští Havíři zvou na tradiční svatojánskou pouť; budou divadla, koncerty i nová dřevěná herna
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; recidivista ukradl telefon
• Meteorologové varují před bouřkami
• U Ždírce nad Doubravou havaroval náklaďák, tři lidé utrpěli zranění, silnice již je průjezdná
• Slunečnice rozzáří Jihlavu; vysadí je pacienti s roztroušenou sklerózou
• Fotbal na Bedřichově už v sobotu oslaví sté narozeniny! Gratulovat přijede tým Horsta Siegla

Úterý   14. 6. 2022

• Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
• Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
• Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
• Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
• Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
• V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
• Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Pondělí   13. 6. 2022