Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 10.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Houbaři pořádají první letošní vycházku
První letošní Houbařská vycházka s Mykologickým klubem Jihlava se bude konat v sobotu 14. května. Sraz účastníků je v 9 hodin u odbočky do bývalého kamenolomu za obcí Záseka u Netína na Žďársku. Vycházku povede Jiří Uher, odborným výkladem k nalezeným houbám doprovodí Lubomír Hašek.
Trasa povede lesy mezi obcemi Záseka a Zahradiště. Dopravu lze zvolit individuální, je možný i svoz z Jihlavy a to po telefonické domluvě na čísle 775 647 976 nebo na e-mailu: info@houbyvysociny.cz.
Předpokládaný návrat je mezi 12. až 13. hodinou. S sebou svačinu, pití, pevnou turistickou obuv a oblečení dle počasí. Účast na vycházce je na vlastní nebezpečí.

V Muzeu Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě funguje každé pondělí od 16 do 17 hodin v předsálí expoziční budovy muzea Jarní mykologická poradna. Houby do poradny donášejte čerstvé a pokud možno neořezané.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: muž, který vyhrožoval, že si ublíží, byla nalezen opilý; žena nadýchala přes tři promile; střet auta a motorky si vyžádal zranění
Oznámení o muži, který telefonicky kontaktoval své blízké s tím, že si ublíží, přijali policisté v pondělí 9. května po páté hodině večer. Ti o něho měli obavu, a proto se s žádostí o pomoc obránili na policii. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k pohřešovanému třiapadesátiletému muži a začali ho v Havlíčkově Brodě, kde žije, hledat. Zapojili se také strážníci městské policie. Pátrali po něm v lokalitě místa bydliště a dalších místech, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohl nacházet nebo pohybovat. Pohřešovaného muže nalezli po jedenácté hodině večer v ubytovacím zařízení. Muž byl v pořádku, ale policistům nadýchal přes dvě promile alkoholu, proto jej po vyšetření lékařem odvezli na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Žena měla přes tři promile alkoholu
V pondělí 9. května byli policisté v Pelhřimově před osmou hodinou večer přivoláni na ulici, kde se nacházela značně opilá žena. "Nebyla schopna samostatné chůze, neorientovala se, byla ve špatném psychickém stavu a při pokusech vstát padala. Policisté zjistili, že se jedná o sedmačtyřicetiletou ženu, které při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,2 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilou ženu zajistili a po lékařském vyšetření ji odvezli na záchytku k vystřízlivění.

Opilý muž ležel v kolejišti, skončil na záchytce
V pondělí 9. května vyjeli policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po deváté hodině večer k vlakového nádraží, kde ležel v kolejišti zjevně opilý muž. "Jednalo se o třiadvacetiletého muže, kterému policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,79 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání.

Střet osobního auta s motorkou
V pondělí 9. května jela ve Velkém Meziříčí na Žďársku před třetí hodinou odpoledne devětačtyřicetiletá řidička vozidla Škoda Fabia po ulici Poříčí směrem ke křižovatce. "Zastavila, následně ale v jízdě pokračovala a nedala přednost v jízdě řidiči motocyklu Jawa, který jel po hlavní silnici. Došlo ke střetu a pádu motocyklisty na vozovku. Při dopravní nehodě utrpěl zranění řidič motocyklu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička je podezřelá ze spáchání přestupků
V pondělí 9. května zastavili policisté po osmé hodině večer vozidlo Škoda Fabia, jehož řidička jela ve směru na Střítež na Třebíčsku. "Žena nepředložila řidičský průkaz, protože ho nevlastní. Policisté provedli u dvacetileté ženy test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítla podrobit", uvedla Jana Kroutilová. Dechová zkouška byla u řidičky negativní. Policisté jí další jízdu zakázali. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 9. května odhalili policisté v Jihlavě čtyřiapadesátiletého řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. "Muž jel s automobilem Seat po ulici Žižkova a po páté hodině ráno ho zastavila policejní hlídka. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu přes jedno promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřicetiletý muž z Kolínska, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V pondělí 9. května jel před devátou hodinou dopoledne s vozidlem Peugeot po silnici v obci Ovesná Lhota na Havlíčkobrodsku. "Automobil policisté zastavili a při kontrole řidiče zjistili, že má soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do letošního léta", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté muži další jízdu zakázali, dechová zkouška u něho byla negativní. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Auto jihlavské městské policie se zapnutou houkačkou a modrými majáky pomohlo rychlému průjezdu auta s rodící ženou do nemocnice
Operační strážník jihlavské městské policie přijal v pondělí 9. května po osmé hodině večer žádost o pomoc na linku tísňového volání. Pětadvacetiletý muž převážel do Jihlavy do krajské nemocnice svoji manželku, která začala rodit.
Vzhledem ke stadiu porodu měl nastávající tatínek strach, že přes silný provoz a několik světelných křižovatek nestihne svoji ženu včas a bezpečně dopravit do zdravotnického zařízení. "Aby předešel časovému prodlení, požádal o doprovod městskou policii. Po domluvě se strážníkem vyčkala hlídka městské policie na osobní automobil na periferii města a za použití výstražného zařízení doprovodila rodiče na urgentní příjem jihlavské nemocnice," uvedla Květa Procházková z jihlavské městské policie.

Krátce po příjezdu do nemocnice, v čase 20.47 hodin, přivedla maminka na svět zdravou holčičku. Městská policie Jihlava přeje narozenému miminku vše nejlepší do života a mladým rodičům spoustu sil do dalších let.

Foto: ilustrační
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

V areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě přibyla parkovací místa
V blízkosti nově opravené budovy lékárny v horní části areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě přibyla i nová parkovací místa. Budou sloužit pacientům i zaměstnancům nemocničního zařízení.
"Parkovací místa jsou součástí projektu rekonstrukce vstupního pavilonu. Je tam místo pro pět vozidel,“ uvedl technický náměstek Nemocnice Nové Město na Moravě Ing. Jiří Drdla.

V areálu nemocnice je okolo osmdesáti parkovacích míst. Část z nich slouží pro parkování vozidel zaměstnanců, další využívají návštěvníci, kteří do nemocničního zařízení přijíždí. Vjezd do nemocnice je zpoplatněný. První půlhodina je zdarma, poté zaplatí návštěvníci dvacet korun za každou další hodinu parkování. „Pokud jde o zaměstnance, v areálu nemocnice mohou parkovat pouze ti, kteří mají parkovací kartu. Je zde omezený počet parkovacích míst, proto je i omezený počet vydaných parkovacích karet,“ sdělil Ing. Jiří Drdla.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají ženu zachycenou na fotografii
Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu opakovaného poškození zaparkovaného vozidla, ke kterému docházelo v dubnu v Jihlavě. Hledají ženu zachycenou na fotografiích, v lokalitě se pohybovala a mohla by tak poskytnout informace důležité pro prověřování.
Cílem pachatele se stalo stále stejné vozidlo Peugeot, které stálo zaparkované na ulici Dvořákova. K poškození došlo v průběhu dubna v šesti případech. Majitel při návratu k automobilu opakovaně zjistil, že má poškrábanou boční stranu. Poškozením vznikla majiteli škoda přibližně za pětadvacet tisíc korun.

Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat a pátrat po pachateli. Prováděli ohledání, zadokumentování a šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Policisté shromažďovali získané informace i poznatky a zajistili také kamerové záznamy, které vyhodnotili. V současné době se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti ženy zachycené na fotografiích.

Žádáme ženu na fotografiích nebo občany, kteří ji poznají, případně mají informace, kde se aktuálně nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Uvítáme také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté objasnili sérii krádeží na Jihlavsku
Policisté dopadli muže, který se na Jihlavsku dopouštěl majetkové a také drogové trestné činnosti. Zadrželi ho minulý týden přímo při vloupání do domu. V policejní cele skončila i jeho spolupachatelka a na policejní oddělení je v doprovodu kriminalistů následoval ještě muž, který se na trestné činnosti také podílel. Policejní komisař zahájil trestní stíhání obou mužů i ženy. Při majetkové trestné činnosti způsobili škodu za bezmála 200 tisíc korun.
Na základě precizního operativního šetření se kriminalisté dostali na stopu podezřelému třiačtyřicetiletému muži, z výsledků prověřování totiž zjistili, že stojí za několika krádežemi v Jihlavě a dále v obcích na Polensku. Svoje dopadení podezřelý muž minulý týden urychlil. V pondělí 2. května se totiž vloupal v Jihlavě do neobydleného domu, kde kolem poledne vzbudil pozornost v okolí podezřelý hluk a na místo byli přivoláni policisté, včetně psovoda se služebním psem. Policisté provedli zákrok a v domě zadrželi podezřelého muže společně s dvacetiletou ženou. Muže i ženu policisté umístili do cel a brzy je na policejní oddělení následoval ještě pětadvacetiletý komplic.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého třiačtyřicetiletého muže. „Muž byl obviněn ze čtyř trestných činů, a to přečinů krádeže, porušování domovní svobody, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a dále přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, zadržená žena byla obviněna ze spáchání přečinu porušování domovní svobody. Poslední z trojice, pětadvacetiletý muž, čelí obvinění z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody.

Starší z obviněných mužů byl v minulosti opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost, převážně majetkovou, trest si odpykával i ve věznici. Také žena byla již odsouzena v souvislosti se spácháním trestné činnosti.

Třiačtyřicetiletý muž je obviněn z toho, že se v období od konce loňského roku dopustil v pěti případech krádeže v různých objektech či místech, neoprávněně pobýval v cizím bytě, dále zneužil cizí platební kartu a distribuoval pervitin. V Jihlavě se jeho cílem stal pozemek, kde odcizil několik stovek metrů kabelu, který následně opálil a získanou měď prodal. V prosinci se dostal do cizího bytu za použití klíčů, které předtím vzal při návštěvě své známé, v bytě pak pobýval. V březnu získal cizí peněženku, ve které byla mimo jiné platební karta. Kartu muž opakovaně využil při bezkontaktních platbách a několikrát se neúspěšně pokusil o výběr peněz prostřednictvím bankomatu. V Malém Beranově upoutala jeho pozornost opět měď, z objektu garáže odcizil okapové svody, které následně zpeněžil. V dubnu vyrazil se svým komplicem do Luk nad Jihlavou, vloupali se do garáže a odcizili mimo jiné vozidlo. S autem odjeli do Bítovčic, kde vnikli ještě do domu a odcizili alkohol a nářadí. Věci si chtěli odvézt, odcizené vozidlo ale mělo závadu, a tak museli na cestě z lupu pokračovat do Jihlavy autobusem. Smůlu měl obviněný muž také minulý týden, když společně se ženou vnikl do domu v Jihlavě. Začal si připravovat věci k odcizení, krádež mu ale překazili policisté.

Kradené věci se muž snažil zpeněžit a peníze využíval pro svoji potřebu. Odcizené vozidlo, které zůstalo stát odstavené v katastru Velkého Beranova, si převzal zpět jeho majitel.

„Třiačtyřicetiletý muž přibližně od loňského jara distribuoval na různých místech pervitin. Drogy poskytl zájemcům v desítkách případů,“ dodal por. Mgr. Petr Varjassy, komisař oddělení obecné kriminality. Pervitin obviněný muž prodával, případně drogu poskytl zdarma.

Po provedení všech nezbytných úkonů byli všichni tři obvinění ze zadržení propuštěni a jsou stíháni na svobodě.

Třiačtyřicetiletému muži hrozí za spáchanou trestnou činnost trest odnětí svobody až na pět let. Jeho pětadvacetiletý komplic může být potrestán až tříletým pobytem za mřížemi a dvacetileté ženě hrozí až dva roky ve vězení.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Třebíč v boji s nepořádníky přitvrdila
Od druhého květnového týdne mohou lidé při procházkách Třebíčí spatřit nové, zelené cedule s otázkou: Proč odhazuješ odpadky? Cedule jsou umístěny u veřejných odpadkových košů a to hlavně v místech, kde lidé odpadky odhazují na zem.
„Na cedulích jsou na úvodní otázku čtyři, poměrně drsné odpovědi. Chceme tím lidi upozornit, že dělat si nepořádek ve vlastním městě je hloupost. Doma také nehází papírky, obaly a plastové kelímky a lahve na zem,“ popsal důvod umístění cedulí starosta Třebíče Pavel Pacal.

„V boji s nepořádkem budeme pokračovat. Pozvolna začínáme s kampaní Nebuď prase, pro kterou nám kreslí obrázky kreslíř z nedalekých Okříšek, Štěpán Mareš. Cílem je opět jediná věc. Aby si lidé uvědomili, že odpadky patří do košů a kontejnerů k tomu určených, ne na zem kdekoli je napadne. Máme krásné město. Město památek UNESCO. A chceme, aby tady bylo hezky,“ doplnil Pavel Pacal.

Cedule mohou lidé vidět například v Libušině a Týnském údolí, v Lísčí, na Hrádku, na Krajíčkově stráni, v Lubí a na dalších místech.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Třebíčská slanina nebo jahody z Kožichovic mají nově označení Regionální potravina
Letošního hodnocení adeptů o značku Regionální potravina v Kraji Vysočina se účastnilo 65 produktů od 20 výrobců. Mezi oceněnými jsou mimo jiné slanina a klobásy, jahody, perníkové preclíčky, sýr a jogurtové mléko, med nebo sladké trubičky a pivo.
„V současné době je v registru značky Regionální potravina téměř devadesátka vysočinských výrobků. Dělají dobré jméno nejen svým výrobcům, ale i našemu regionu,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.

Hodnotitelská komise navrhla udělit značku Regionální potravina Kraje Vysočina pro rok 2022 těmto výrobkům:

Masné výrobky tepelně opracované: TŘEBÍČSKÁ SLANINA NA JALOVCI
TOMÁŠ HAVLÍČEK

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy: HAVLÍČKOVA VYZRÁLÁ KLOBÁSA
TOMÁŠ HAVLÍČEK

Sýry včetně tvarohu: ČERSTVÝ SÝR S MEDVĚDÍM ČESNEKEM
DAGMAR ŘEZNÍKOVÁ

Mléčné výrobky ostatní: JOGURTOVÉ KOZÍ MLÉKO VANILKOVÉ BIO
BIOFARMA DORA

Pekařské výrobky včetně těstovin: PIKÁRECKÉ PERNÍKOVÉ PRECLÍČKY
LUCIE KREJČOVÁ

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek: PROSETÍNSKÉ TRUBIČKY
RADKA MARŠÁLKOVÁ LONTRASOVÁ

Alkoholické a nealkoholické nápoje: HARRACH – TMAVÝ LEŽÁK
HARRACH

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě: JAHODY Z KOŽICHOVIC
FARMA KOŽICHOVICE

Ostatní: MED KVĚTOVÝ
PETR ŠPAČEK

„Ocenění Regionální potravina nám přineslo nové kontakty, možnosti a prezentaci našich výrobků. Nejsou to však jenom příležitosti, které jsme získali, ale i jakési potvrzení, že jdeme správným směrem a produkujeme kvalitní české výrobky,“ prohlásil Petr Špaček z rodinného včelařství Špaček, který získal ocenění za svůj med již v minulém roce.

Hodnotitelskou komisi tvořili zástupci Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory, Potravinářské komory a Krajského úřadu. Komisí navržené výrobky získají na základě ocenění potvrzeného ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou označení Regionální potravina.

„Mám upřímnou radost z průběhu 13. ročníku soutěže Regionální potravina. Přihlásilo se 65 výrobků a podařilo se nám vyhlásit všechny kategorie. Těší mě, že o značku opětovně usilují výrobci, kteří byli již oceněni a spatřují tak v označení přínos. Například Prosetínské trubičky obhájily ocenění již po třetí v řadě,“ uvedl krajský koordinátor a ředitel Okresní Agrární komory Třebíč Karel Coufal.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   27. 6. 2022

• Kurs první pomoci by měli lidé navštěvovat povinně, říká jedna z jeho absolventek
• Santiniho šifra seznámí účastníky s šesti místy na Vysočině spojená s architektem Janem Blažejem Santinim Aichlem
• Unikátní světový rekord na unikátním adrenalinovém českém vynálezu
• Příspěvek na bydlení bude od 1. července kompletně online
• Z policejního deníku: v jihlavské ubytovně se napadli dva opilí muži; opilí řidiči
• Meteorologové varují před silnými bouřkami na Vysočině
• Prázdniny začínají v Zoo Jihlava, třeba s jedničkou na vysvědčení za korunu či oslava 65. narozenin zahrady
• Sedmé narozeniny táborské zoo budou ve znamení její záchrany
• Divadelní prohlídky Svatební zvony pánů zlaté růže zavedou návštěvníky hradu Roštejna do poloviny 14. století
• (NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná

Neděle   26. 6. 2022

• Policisté kontrolovali na vodní nádrži Švihov; odhalili osoby které porušily zákaz vstupu či koupání
• Z policejního deníku: řidička narazila do cyklisty, ten byl letecky transportován do nemocnice; zloděj si z auta odnesl peněženku
• Zabití medvědice na Slovensku je neodpustitelné barbarství, takzvaní ochránci přírody navíc přímo ohrozili život jejích mláďat
• Výstava Modelářský svět ve Velkém Meziříčí nabídne stovky modelů

Sobota   25. 6. 2022

• Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
• Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
• Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí

Pátek   24. 6. 2022

• Fialovo znárodňování
• Z policejního deníku: žena která bourala, nadýchala přes tři promile; cyklista byl opilý
• Třiačtyřicetiletá žena z Pacova, po které policisté pátrali od 11. května, byla nalezena bez známek života
• Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy
• Na silnici I/23 u Vladislavi koncem týdne zmizí kyvadlově řízený provoz
• V úkrytu kamionu se skrývali migranti, do návěsu se dostali zřejmě v Rumunsku
• Skalní stěna v ulici Mostecká v Jihlavě bude bezpečnější
• Dětské oddělení v jihlavské nemocnici obdrželo pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu

Čtvrtek   23. 6. 2022

• Policisté hledají svědky vážné nehody u Lísku a také cyklistu ve žluto černém dresu
• Závodník, který se v Jihlavě zranil při víkendovém závodu horských kol, zemřel
• Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady
• Dopravní podnik v Jihlavě zve v neděli 26. června na Den otevřené stavby
• Meteorologové varují na Vysočině před požáry, silnými bouřkami a možnými povodněmi
• Mladý řidič s vozidlem u Jihlavy havaroval, auto skončilo na střeše
• Pachatele vloupání přistihl majitel na místě činu
• Chystá se výstava s titulem Světelné objekty v Galerii ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Kraj postaví záchranářům v Telči nové stanoviště
• Z policejního deníku: žena v jihlavské prodejně přišla o mobilní telefon, policisté žádají o pomoc svědky

Středa   22. 6. 2022

• Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
• Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
• Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
• Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
• Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
• Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
• O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece

Úterý   21. 6. 2022

• Papoušek Arabella z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny
• Elektrárna Dukovany zvýší výrobu asi o 15500 megawatthodin, díky modernizaci chladících věží
• Pasíř Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• V Novém Městě na Moravě je otevřeno Hasičské minimuzeum, k vidění jsou třeba hasící přístroje ze Stržanova
• Prázdniny v Telči lákají na J.A.R., Mňágu nebo Framus Five; legendární hudební festival letos slaví 40 let
• Přednáška o houbách v jihlavském muzeu a houbařská vycházka ke Třem Studním
• Z policejního deníku: muž nalezl v lese dělostřelecký protipancéřový granát; recidivista zbil muže, ten skončil v nemocnici

Pondělí   20. 6. 2022

• Jihlavský tunel se pro veřejnou dopravu otevře v úterý 21. června v sedm hodin ráno, objížďky skončí
• Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1, zjistili 44 dopravních přestupků
• Pelhřimovská agentura uvede tenistu Jana Kodeše do Rekordmanské síně slávy v místě, kde jako žák vyhrál svůj první velký turnaj
• Uzávěra ve Staré Říši již zmizela, místo je průjezdné; na Vysočině pokračují další opravy silnic
• Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině; cizinec měl při cestě s Německa slabost a o pomoc požádal dceru v Polsku
• Z policejního deníku: partneři se vzájemně napadli, muž měl přes tři promile; celostátně hledaný muž skončil za mřížemi

Neděle   19. 6. 2022

• Západní části Vysočiny hrozí silné bouřky, východní části pak velmi silné bouřky
• Dvacetiletý cizinec nepřežil ve vysoké rychlosti náraz do stromu v Horní Cerekvi
• U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem šestačtyřicetiletý chodec; policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto, škoda je 80 tisíc; krádež elektrokola; cizinec byl pod vlivem drog

Sobota   18. 6. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: fond Zdenka Vorlová Vlčková
• V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý
• Komentovaná prohlídka výstavy 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! v jihlavské galerii

Pátek   17. 6. 2022

• Policisté pátrají po patnáctileté dívce s dcerou v modrém kočárku
• Z policejního deníku: muž vybral z ukradené karty přes třicet tisíc; zloděj ukradl z auta nářadí za sedmdesát tisíc
• Policisté v Jihlavě dopadli zloděje, ukradl třeba jízdní kola a dron
• Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Zažijte lesy jinak! Přijďte na Den otevřených lesů ke Zborné
• Strach z operace je přirozený; pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí
• Dívka nechala na cyklostezce v Jihlavě fotoaparát bez dozoru, někdo jí jej ukradl; policisté žádají cyklisty, kteří místem projížděli, aby se přihlásili a poskytli informace
• Po střetu dodávky a osobního auta na dálnici D1 utrpěla jedna osoba těžké zranění

Čtvrtek   16. 6. 2022

• Starosta Třebíče Pacal: Aby bylo město hezké, musíme se snažit všichni
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě nabídne tentokrát i dárky ke svátku tatínků nebo pro paní učitelky
• Stavba nové příjezdové cesty do táborské zoo začala, první návštěvníci se po ní poprvé projedou už za čtyři měsíce
• Češi přestali utrácet za jídlo; hospodám navíc chybí více než třetina poledních hostů
• V nemocnici v Třebíči byl otevřen pavilon s novými operačními sály
• Z policejního deníku: útočník bil muže pěstmi do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; muž dluží na alimentech přes sto tisíc
• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve středu 15. června u Ždírce nad Doubravou
• Ryby na soklu Neptunovy kašny na horním Masarykově náměstí v Jihlavě nechrlí vodu; napuštění kašny je odloženo a kašna se musí opravit
• Světlá nad Sázavou obsadila podnikatelský trůn na Vysočině

Středa   15. 6. 2022

• Prezident Zeman jmenoval nového rektora jihlavské polytechniky
• Jihlavští Havíři zvou na tradiční svatojánskou pouť; budou divadla, koncerty i nová dřevěná herna
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; recidivista ukradl telefon
• Meteorologové varují před bouřkami
• U Ždírce nad Doubravou havaroval náklaďák, tři lidé utrpěli zranění, silnice již je průjezdná
• Slunečnice rozzáří Jihlavu; vysadí je pacienti s roztroušenou sklerózou
• Fotbal na Bedřichově už v sobotu oslaví sté narozeniny! Gratulovat přijede tým Horsta Siegla

Úterý   14. 6. 2022

• Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
• Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
• Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
• Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
• Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
• V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
• Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Pondělí   13. 6. 2022