Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 11.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Třiačtyřicetiletá Lucie Marešová z Pacova odešla odpoledne z domova, policie prosí o pomoc veřejnost
Třiačtyřicetiletá Lucie Marešová odešla dnes, ve středu 11. května odpoledne, z domova v Pacově na Pelhřimovsku. Od té doby ji rodina nemůže nalézt a nemůže se sní ani telefonicky spojit. Pokud někdo ženu spatřil a ví, kde by se mohla aktuálně nacházet, nechť kontaktuje linku tísňového volání 158. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Žena je zhruba 160 - 165 cm vysoká. Bližší informace k tomu, co měla v době odchodu z domova na sobě, se nám nepodařilo zjistit. Pokud někdo ženu spatřil a ví, kde by se mohla aktuálně nacházet, nechť kontaktuje linku tísňového volání 158.

"Její blízcí mají vážnou obavu o její zdraví a její život život. Proto se obrátili na Policii České republiky. V místě probíhá pátrací akce, do které jsou zapojeni policisté pořádkové policie, včetně policejního psovoda", informovala mluvčí D. Čírtková.
Policisté integrovaného operačního střediska mezitím také prověřili zdravotnická zařízení a další možné kontakty, kde by se žena mohla nacházet. Prověrku jsme uskutečnili také u příbuzných ženy. Zatím jsou ale veškeré kroky bez pozitivního výsledku.

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=18290511221617
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Krajina ztracené paměti výtvarníka Jaroslava Valečky v havlíčkobrodské galerii
Vernisáží bude v pátek 13. května v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zahájena výstava výtvarníka Jaroslava Valečky s titulem Krajina ztracené paměti. K výstavě promluví Hana Nováková, na akordeon zahrají žákyně Soukromé základní umělecké školy Havlíčkův Brod.
Jaroslavu Valečkovi se staly hlavním inspiračním zdrojem výtvarné tvorby severní Čechy. Krása krajiny Lužických a Jizerských hor i Ještědského hřebene ale kontrastuje s historií tohoto kraje, kde došlo k poválečné výměně obyvatelstva. Opuštěné a rozpadlé usedlosti či celé vesnice, vypálené kostely a pobořené hřbitovy se staly kulisou pro nové osídlence, kteří sem ne vždy přišli dobrovolně. Obrazy Jaroslava Valečky jsou uměleckou reflexí oblasti bývalých Sudet, které se musí vyrovnávat se ztrátou své „paměti“. Tuto krajinu zobrazuje především za úsvitu nebo za soumraku či v noci, kdy tako krajina působí dojmem zastaveného času.

Autor se vedle krajin věnuje i figurální malbě, která se vyznačuje podobně symbolistním zaměřením jako krajinomalba. Orientuje se především na portrét, pro který je charakteristická určitá anonymita a jakási emoční prázdnost, což evokuje tajuplný až mystický náznak nesoucí se kolem zobrazovaných.

Tematika Valečkových obrazů není veselá. Je tajuplná, v některých případech symbolistní, drsná, často necitelná podobně jako krajina severních Čech.

Výstava potrvá do 26. června. Galerie je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné základní je 40 korun, snížené pak 20 korun.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky tragické nehody u Hodic; žádají řidiče černého auta, který místem projížděl, aby se přihlásil na lince 158
Jihlavští policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při prověřování vážné dopravní nehody, která se stala v pondělí 2. května po čtvrté hodině odpoledne u Hodic na Jihlavsku. Tragický střet dvou vozidel si vyžádal jeden lidský život a čtyři zraněné. Policisté žádají řidiče vozidla černé barvy, který místem, kde k nehodě došlo, projížděl, aby se přihlásil na lince 158. Jednadvacetiletý řidič s vozem Peugeot jel od Telče, při projíždění zatáčky vyjel do levého jízdního pruhu a střetl se s protijedoucím autem Opel. Po střetu se Peugeot převrátil na střechu do příkopu. Těžké zranění utrpěla spolujedoucí v Peugeotu, kterou záchranáři letecky transportovali do brněnské nemocnice, následně zraněním podlehla. Vážné zranění utrpěl spolujedoucí, který byl letecky transportován do nemocnice v Českých Budějovicích. Vážně zraněn byl rovněž řidič vozidla Opel a zranění utrpěla i jeho spolujedoucí, oba záchranáři převezli do jihlavské nemocnice.
Policisté provedli na místě nehody ohledání, zadokumentování a šetření. Provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Rovněž test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl negativní. Trestní řízení vedou kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování.

Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření z trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Kriminalisté vážnou dopravní nehodu prověřují, zjišťují příčinu a veškeré související okolnosti. Z dosavadního prověřování vyplynulo, že se v místě nehody zřejmě pohybovalo osobní vozidlo černé barvy, které jelo ve směru od Jihlavy na Telč. Policisté by v zájmu prověřování potřebovali zjistit totožnost řidiče, případně jeho spolujedoucích.

Žádáme řidiče vozidla, který místem nehody projížděl, aby se přihlásil na tísňové lince 158. Policisté uvítají také informace, které by vedly ke zjištění jeho totožnosti nebo vypátrání tohoto vozidla. Žádáme rovněž, aby se přihlásily osoby, které dopravní nehodu nebo situaci, která jí předcházela, viděly.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují na Třebíčsku před vznikem a šířením požárů
Meteorologové vydali výstrahu před nebezpečím vzniku a šíření požárů, které by mohly na Třebíčsku, Náměšťsku a Moravskobudějovicku hrozit ve čtvrtek 12. května od šesté hodiny ráno až do páteční půlnoci.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Nejvyšší riziko šíření požárů bude ve čtvrtek 12. května během dne, kdy jsou zejména při přechodu fronty očekávané silnější nárazy větru. Ve čtvrtek proto meteorologové rozšiřují platnost výstrahy také do oblasti jižní a střední Moravy. V této oblasti očekávají v pátek místy srážky, které by riziko vzniku a šíření požárů měly snížit.

Aktuální výstraha upřesňuje předchozí vydanou výstrahu na nebezpečí vzniku a šíření požárů v severní polovině Čech, kde se vzhledem k pokračujícímu období beze srážek prodlužuje její platnost do odvolání.

Díky velmi teplému jihozápadnímu proudění půjdou tento týden teploty rychle nahoru, ve čtvrtek může být až 29 °C. Ochladit by se mělo o víkendu.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ovce a koně vyráží opět za prací
Rok se s rokem sešel a ovečky i koně opět míří za prací do nejrůznějších koutů Žďárských vrchů. Jako první budou moci lidé pozdravit oblíbené stádo beránků na Zelené hoře. Ty se zde budou pást od 11. května až do podzimu.
Lidí ochotných vykonávat těžkou manuální práci, často v nepřístupném nebo podmáčeném terénu, ubývá. Proto je stále obtížnější zajistit údržbu podmáčených nebo svažitých travnatých pozemků ručním kosením. Ke slovu tak opět přichází pastva, která byla dříve běžná a plnila v krajině nezastupitelnou funkci. Oproti seči má pastva navíc jiný efekt. Působí v delším časovém rozpětí, porost je spásán různorodě, zvířata zanechávají na pastvině trus, příznivý vliv má i místní rozrušování drnu, které umožní vyrůst rostlinám, které by se v jinak v hustě zapojeném porostu neprosadily. To vše přispívá ke zvýšení druhové rozmanitosti. Na pasené ploše se mohou uchytit nové rostliny, trus zvířat využije řada brouků a dalšího hmyzu, který pak slouží jako potrava ptáků, jejich zvýšený výskyt je na pastvinách patrný.

Proto i letos hodlá Sdružení Krajina ve spolupráci s farmářem Milanem Daďourkem využít zvířata k péči o krajinu. První ovce se objeví už 11. května na Zelené hoře, kde díky osvícenému přístupu Města Žďár nad Sázavou, mohou již třetím rokem spásat svahy kolem památkově chráněného kostela. V rámci pastvy na Zelené hoře probíhá také výzkum jejího vlivu na rostlinná společenstva, vedený Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ten by měl v průběhu let prokázat skutečný dopad pastvy na louky v okolí kostela.

Stádo ovcí, doplněné několika koňmi, bude od konce května spásat podmáčenou louku pod rybníkem Velký Babín. Pokud tedy rádi výletíte, můžete se vydat od Žďasu po Naučné stezce Babín, která vás dovede přímo k nim.

Ovečky i koně se pak v průběhu léta budou přesouvat po různých místech Žďárských vrchů. Svůj díl práce odvedou například již tradičně na Pastviskách u Odrance, na loukách směrem ke žďárské přehradě Staviště nebo v PR Meandry Svratky u Milov.

Pastva se, jako perspektivní způsob praktické ochrany přírody, na Vysočině pozvolna rozvíjí. V současné době, kdy již několik let bojujeme s nedostatkem lidských zdrojů, ji vidíme jako nadějnou cestu k dlouhodobě udržitelné péči o cenná území.
Dagmar KAFKOVÁZpět nahoru na obsah...

Festival ZUŠ Open se blíží, zapojí se i žáci základních uměleckých škol Vysočiny
Letos po šesté budou rozdávat na festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. Řada škol se připojuje i s nejrůznějšími charitativními akcemi. Cílem festivalu ZUŠ Open, který ve spolupráci se základními uměleckými školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých škol, ale také upozornit na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství u nás.
ZUŠky na Vysočině přispějí do celostátního programu ZUŠ Open celou řadou akcí. Například malí umělci z jihlavské ZUŠ připravují na 24. května bohatý program do City Parku Jihlava, ze kterého si tak v tento den návštěvníci vedle nákupu odnesou i mimořádné umělecké zážitky. Týden plný umění připravuje od 23. do 27. května ZUŠ v Moravských Budějovicích. Nabídne dny otevřených dveří, výuku pod širým nebem, open air vystoupení v ulicích města, hudbu a výtvarné tvoření v parku a mnoho dalšího. Centrum města Žďáru nad Sázavou ožije od 23. do 27. května v režii tamní ZUŠ. Malí hudebníci například zpříjemní posezení u kávy v kavárně Kafíčko, před budovou školy se budou konat rockové koncerty nebo taneční představení a na náměstí nabídnou Open Air, na kterém se představí všechny obory školy. Celkem čtyři programy do svého festivalového kalendáře připravila ZUŠka v Třebíči. Zve na benefiční koncert na podporu uprchlíků z Ukrajiny (24. května, Divadlo Pasáž) a na stejné místo o den později na divadelní představení a výstavu. 26. května nabídne společnou akci hudebního a tanečního oboru na parkovišti (16:00). A festival zakončí slavnostním koncertem absolventů Akademie pro seniory (29. května, Divadlo Pasáž). ZUŠ v Polné rovněž láká na umění v centru města. 27. května nabídne odpoledne nabité hudbou na náměstí, odkud se přestěhuje na prezentaci literárně-dramatického a tanečního oboru do kina. Den zakončí velkým koncertem a výstavou na nádvoří hradu a zámku.

Program všech akcí ZUŠ Open na Vysočině naleznete na https://www.zusopen.cz/progr…

Festival ZUŠ Open se uskuteční po celé České republice od 22. do 29. května. Vybrané akce se uskuteční i v letních měsících a také v Evropském parlamentu v rámci nadcházejícího českého předsednictví v EU. Více informací o programu je k dispozici na webu www.zusopen.cz. Festival ZUŠ Open se v letošním ročníku připojuje k ARTýdnu – týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby vyhlášeným UNESCO, který se uskuteční v týdnu 23.–29. května.

Symbolickým vyvrcholení letošního festivalového programu se stane společný celodenní program ZUŠ z nejrůznějších koutů republiky 28. května v Praze ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, který se koná pod osobní záštitou jeho předsedy, pana Miloše Vytrčila. Zdarma bude přístupný bohatý program hudebních a tanečních vystoupení i nejrůznějších dílniček a workshopů pro děti. Ve večerních hodinách zazní v provedení spojených pěveckých sborů a orchestrů ZUŠ, v čele s dirigentem Janem Kučerou, Missa brevis J. Pavlici a skladba Modlitba pro budoucnost Tomáše Kača. Vzácnými hosty večerního koncertu budou mladí umělci z Ukrajiny a operní pěvec Roman Janál.

Festivalovým mottem je „ZUŠ Open pomáhá“, pod kterým se i letos uskuteční řada akcí s charitativním přesahem. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních. „Jsem ráda, že můžeme vést žáky ke společenské odpovědnosti a empatii. Děkuji základním uměleckým školám, že ve svých řadách dávají příležitost těm, jejichž životy jsou spojené se zdravotním či sociálním znevýhodněním, a i všem příchozím ukrajinským dětem a umělcům, kteří také díky otevřenosti českých ZUŠ našli ve svém novém domově podporu a naději v mimořádně těžké životní situaci,” říká patronka festivalu, operní pěvkyně Magdalena Kožená. Osobně přijede podpořit vystupující žáky ZUŠ v Ústeckém kraji dne 24. 5 2022.

O ZUŠ Open

Festival ZUŠ Open upozorňuje na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství, jímž Česká republika disponuje. Přehlídka, jejímž pořadatelem je Nadační fond Magdaleny Kožené, podporuje a prezentuje školy jako otevřené prostředí pro vyhledávání a systematický rozvoj nadání dětí a mládeže bez ohledu na jejich případné zdravotní či sociální omezení. Zároveň dává příležitost představit nejširší veřejnosti, na čem ZUŠ s dětmi pracují a jak mohou vzájemně spolupracovat. „Jsem hrdá na to, že mohu stát v čele festivalu, který prezentuje význam a kvalitu základního uměleckého vzdělávání v celé jeho šíři. Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam,” upozorňuje ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Je to podle ní příležitost představit práci ZUŠ v celé její šíři oborů, jakými jsou hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.

V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.
Silvie MARKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na záchytné stanici v Jihlavě přibývá agresivních lidí se sklony k sebevraždě
Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině eviduje v posledních týdnech stále více agresivních pacientů. „Mám pocit, že sklízíme plody covidu,“ říká vedoucí stanice Lukáš Černý. Přibývá také těch, kteří mají sebevražedné sklony.
Agresivitu zachycených osob zaznamenali na protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě už během covidové pandemie: „Když byly zavřené restaurace, lidé začali více pít doma, přibylo domácích konfliktů a tito lidé častěji končili u nás,“ vysvětluje Lukáš Černý a dává aktuální příběh z předchozího týdne: „Skončil u nás muž, který napadl svoji přítelkyni. Byl agresivní i v poutech, které se mu zaklínily a na odpoutání museli přijet pomoci hasiči. Nakonec nám ještě v noci rozkousal matraci.“

Stále platí, že nejčastěji končí na protialkoholní záchytné stanici muži a to z 88 %: „I tady jsme ale zaznamenali v uplynulých dvou letech změnu, žen nám přibylo,“ dodává Lukáš Černý. V uplynulém měsíci také zaznamenali více sebevražedných sklonů.

Noc na PZS stojí čtyři tisíce korun. Aktuálně je 62 % částek dlužných a to konkrétně 10,4 milionu korun. Dlužník rekordman by měl zaplatit 290 tisíc korun. Stanice spadající pod jihlavskou nemocnici přijme ročně zhruba 1200 lidí. Ti, kteří tam skončí, musí být nejenom pod vlivem alkoholu, ale také ohrožovat svůj život a zdraví nebo být agresivní k sobě či okolí.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež včelstev; pohřešovaný muž nadýchal 3,16 promile
Kompletní dřevěné úly ukradl v době od poloviny dubna do nedělního večera 8. května neznámý zloděj u obce Zboží na Havlíčkobrodsku. Nedaleko silnice vedoucí na Malčín ukradl pachatel z prostranství na rozhraní louky a lesa dva dřevěné úly se včelstvy. Krádeží vznikla majiteli škoda přibližně za šestnáct tisíc korun. Policisté provedli šetření, úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž je podezřelý z krádeží
Policisté objasnili dva případy krádeží v bytových domech, ke kterým došlo v Třebíči v části Nové Dvory. Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvojnásobného přečinu krádeže jednačtyřicetiletému muži, jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. Na začátku května se v nočních hodinách vloupal do domu a odcizil horské kolo a sportovní boty. Způsobil tak škodu za necelých třicet tisíc korun. Ráno přijali policisté oznámení o krádeži a případ začali prověřovat. Provedli šetření a pachatele se jim podařilo vypátrat. Zajistili i odcizené jízdní kolo a boty, které si převzal zpět jejich majitel. Na svědomí má podezřelý muž ještě krádež, ke které došlo v jiném domě na přelomu dubna a května. V tomto případě odcizil z chodby čtvery boty a způsobil škodu za více než šest tisíc korun. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté jednačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů krádeže. Oba případy řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Agresivního muže policisté zajistili
V úterý 10. května přijali policisté před jednou hodinou odpoledne oznámení o opilém muži, který byl v Křižanově na Žďársku v prodejně, kde se choval agresivně ke svému okolí. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "Opilého muže, který mezitím z obchodu odešel, nalezli, stále se choval útočně. Policisté ho zajistili, při dechové zkoušce muži naměřili bezmála tři promile alkoholu. Odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí. Dvaašedesátiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání proti občanskému soužití.

Pohřešovaného muže policisté nalezli
V úterý 10. května přijali policisté po jedenácté hodině dopoledne oznámení od muže, který měl obavu o svého známého. "Na základě telefonické komunikace vyplynulo, že se nachází ve špatné životní situaci a mohl by si chtít ublížit. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k pohřešovanému osmatřicetiletému muži a začali ho hledat v Havlíčkově Brodě a okolí města. Pátrali po něm na místech, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohl nacházet nebo pohybovat. Pohřešovaného muže nalezli policisté před třetí hodinou odpoledne na silnici u Termesiv. Muž byl v pořádku, ale značně opilý. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,16 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a po vyšetření lékařem ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Hledaný muž putoval do vězení
Policisté vypátrali pětatřicetiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Hledaného nalezli v úterý 10. května po druhé hodině odpoledne v Jihlavě na ulici Husova. Při kontrole muže zjistili, že na něho byl v dubnu vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, který nenastoupil. Dále měl muž u sebe sušenou travní hmotu, zřejmě marihuanu, kterou vydal a policisté ji zajistili", informovala mluvčí policistů J. Kroutilová. Policisté muže odvezli na oddělení policie, kde mu sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále je muž podezřelý ze spáchání přestupkového jednání. Po provedení nezbytných úkonů ho policisté odvezli do brněnské věznice.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 10. května vyjeli policisté v Jihlavě kolem desáté hodiny večer k domu, kde mělo dojít k napadení. "Na základě šetření zjistili, že ve společných prostorech chodby opilý muž hlasitě křičel na svoji partnerku. Jednalo se o šestačtyřicetiletého muže, kterému policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes jedno a půl promile alkoholu", uvedla Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestatřicetiletý muž z Jindřichohradecka, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V úterý 10. května jel před pátou hodinou večer s vozidlem Peugeot v Pacově na Pelhřimovsku po silnici na náměstí. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu od dubna uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na půl roku. Policisté muži další jízdu zakázali", uvedla mluvčí. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V úterý 10. května odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volat pod vlivem alkoholu. Muž jel s automobilem Hyundai po silnici ve směru od Jackova na Krnčice na Třebíčsku a po desáté hodině dopoledne ho zastavila policejní hlídka. "U třiašedesátiletého řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,12 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se vrátí ovečky
Stádo oveček vypustí dnes, ve středu 11. května v 16 hodin, chovatel pan Daďourek do ohrady na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Srdečně zváni jsou na příjemnou podívanou zájemci z řad veřejnosti, například rodiče s dětmi. Ovečky se v těsném sousedství poutního kostela svatého Jana Nepomuckého, památky UNESCO budou popásat až do září.

Návštěvníci Zelené hory tak dostanou opět možnost sledovat volně se popásající ovečky na svazích kopce, kterým v útěku zabrání takzvané texaské brány. Lidé by se však neměli ke zvířatům přibližovat až na dosah, plašit je, případně se je pokoušet krmit. Majitelům psů je doporučeno, aby měli svoje mazlíčky na vodítku a především plně pod kontrolou. Pastvou má být v dotčené lokalitě dosaženo porostu v přirozené druhové rovnováze. Mimo to se části tamních luk obnovují dosevem a selektivními sečemi.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Nadace ČEZ podpořila nákup vybavení pro policisty Speciální jednotky Dukovany
Policisté ze Speciální jednotky Dukovany získali nové vybavení, které bude financováno z nadačního příspěvku Nadace ČEZ. Z nadačního příspěvku ve výši 900 000 korun bylo v průběhu loňského roku a počátkem letošního roku pořízeno moderní vybavení potřebné pro zkvalitnění výcviku a zkvalitnění výkonu služby policistů zařazených ve speciální jednotce Dukovany. V letošním roce tak Krajské ředitelství policie kraje Vysočina opětovně realizuje projekt, který je financován z nadačního příspěvku Nadace ČEZ.
Projekt byl schválený správní radou nadace v červnu loňského roku a smlouva o poskytnutí příspěvku byla uzavřena také v červnu loňského roku. Veškeré pořízené vybavení zlepší současné technické vybavení policistů, a to zejména při plnění úkolů ostrahy jaderné elektrárny. Současně umožní efektivnější využití sil a prostředků, rychlejší aktivaci útvaru a zkvalitnění řízení zákroku při případných mimořádných událostech nejen v samotné elektrárně, ale také v jejím bezprostředním okolí.

Pro nasazení policistů při mimořádných událostech v terénu byly z nadačního příspěvku nakoupeny speciální taktické ochranné oděvy, mezi které patří taktické oblečení, kalhoty a bundy. Pro výcvik taktiky prováděných zákroků byly policistům ze speciální jednotky pořízeny speciální přepravní boxy a nezbytný zdravotnický materiál. Policisté ze speciální jednotky také zasahují ve spolupráci s kolegy ze služby kriminální policie a vyšetřování při zákrocích a realizacích proti zvlášť nebezpečným pachatelům. Pro tyto účely byla pořízena speciální páčidla, kladiva. Nezbytnou součástí všech zákroků je také důležité zajistit operativní řízení sil a prostředků a možnost spolehlivé vzájemné komunikace, proto se část nadačních prostředků využila pro nákup speciálních propojovacích kabelů ke sluchátkám.

Finanční prostředky z nadačního fondu v neposlední řadě přispívají pravidelně právě ke zlepšení podmínek při výcviku policistů zařazených na tomto útvaru. Pro náročný výcvik byly v minulosti pořízeny kupříkladu nejrůznější pomůcky určené ke zvyšování kondice v rámci tělesné přípravy, kdy se podařilo velmi vhodně dovybavit zázemí tělocvičny. Policisté v minulostí pořídili také speciální rafty, protože v blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany se nachází Dalešická přehrada. Postupně se daří toto vybavení doplňovat, stejně jako zlepšovat zázemí pro výkon služby na speciální jednotce Dukovany.

Výcvik policistů ze Speciální jednotky Dukovany je velice důležitou a nedílnou součástí každodenní přípravy na zásah v reálných podmínkách. Policisté zařazeni v jednotce zaměřují

cvičení pro nejrůznější taktické a technické operace, zejména pro případ ohrožení samotného objektu, ale také širšího okolí jaderné elektrárny.

„Profesionálnímu výcviku našich policistů věnujeme dlouhodobě mimořádnou pozornost. Z tohoto důvodu je zcela nezbytné, aby byli policisté vybaveni adekvátní výzbrojí a výstrojí. Policisté kromě úkolů plynoucích z požadavků na ochranu jaderné elektrárny poskytují také asistenci svým kolegům ze služby kriminální policie a vyšetřování při nejrůznějších realizacích, kde se předpokládá zákrok proti ozbrojenému jinak nebezpečnému pachateli,“ uvedl k využití nového vybavení mjr. Bc. Tomáš Bartoš, vedoucí odboru Speciální jednotky Dukovany.

V loňském roce se policisté služebně zařazeni na Speciální jednotce Dukovany v rámci zvýšení úrovně akceschopnosti, a také zlepšení koordinace mezi ostatními jednotkami zúčastnili pravidelných týdenních cvičení zásahových a speciálních jednotek ve výcvikovém středisku společnosti Antiterror Academy pod názvem STOD 2021. Zde úspěšně prezentovali svoji vysokou odbornost jak v taktických a střeleckých činnostech, tak ve schopnosti koordinace s jinými speciálními útvary Policie České republiky. Speciální jednotka se loni také úspěšně účastnila prestižního extrémního závodu Šumaman, srovnávacího závodu zásahových jednotek, a také několika dalších soutěží jako například závodů ve střelbě z odstřelovací pušky.

„Loni jsme aktivně spolupracovali s kolegy ze služby kriminální policie a vyšetřování při realizaci zákroků proti zvlášť nebezpečným nebo ozbrojeným pachatelům, nebo při asistenci v rámci jiných procesních úkonů,“ doplňuje mjr. Tomáš Bartoš, vedoucí odboru Speciální jednotky Dukovany.

V loňském roce proběhla také úspěšná výběrová řízení na službu u Speciální jednotky Dukovany, kdy pouze ti nejlepší z četné řady uchazečů prošli fyzickými a psychologickými testy a dokázali svůj potenciál obhájit i v průběhu časově náročnější stáže. Úspěšní žadatelé pak doplnili řady stávajících policistů. V současné době probíhá další výběrové řízení, který by mělo tabulkový stav speciální jednotky naplnit.

Název projektu: „Zvýšení akceschopnosti speciální jednotky Dukovany“ Realizaci projektu podpořila Nadace ČEZ - www.nadacecez.cz

Nadační příspěvek ve výši 900.000,- Kč

Projekt byl schválen nadací ČEZ v červnu 2021

Smlouva o poskytnutí nadačního příspěvku č. VYS PR21/45887 byla uzavřena dne 17. 6. 2021

Konec projektu: původní konec projektu 24. 2. 2022, ale byl uzavřen dodatek na prodloužení termínu do 30. 06. 2022 (důvodem bylo rozpočtové provizorium)
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   28. 6. 2022

• Táborská zoologická zahrada opět odmění pilné žáky a studenty
• Před dovolenou si ověřte platnost dálniční známky i na půjčeném autě; vyplatí se to
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; opilý muž kopal do dveří, skončil na záchytce
• Muzeum v Jihlavě bude pro veřejnost o prázdninách otevřené i v pondělí
• Přednáška věnovaná historii obci Hodice a komentovaná vycházka

Pondělí   27. 6. 2022

• Kurs první pomoci by měli lidé navštěvovat povinně, říká jedna z jeho absolventek
• Santiniho šifra seznámí účastníky s šesti místy na Vysočině spojená s architektem Janem Blažejem Santinim Aichlem
• Unikátní světový rekord na unikátním adrenalinovém českém vynálezu
• Příspěvek na bydlení bude od 1. července kompletně online
• Z policejního deníku: v jihlavské ubytovně se napadli dva opilí muži; opilí řidiči
• Meteorologové varují před silnými bouřkami na Vysočině
• Prázdniny začínají v Zoo Jihlava, třeba s jedničkou na vysvědčení za korunu či oslava 65. narozenin zahrady
• Sedmé narozeniny táborské zoo budou ve znamení její záchrany
• Divadelní prohlídky Svatební zvony pánů zlaté růže zavedou návštěvníky hradu Roštejna do poloviny 14. století
• (NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná

Neděle   26. 6. 2022

• Policisté kontrolovali na vodní nádrži Švihov; odhalili osoby které porušily zákaz vstupu či koupání
• Z policejního deníku: řidička narazila do cyklisty, ten byl letecky transportován do nemocnice; zloděj si z auta odnesl peněženku
• Zabití medvědice na Slovensku je neodpustitelné barbarství, takzvaní ochránci přírody navíc přímo ohrozili život jejích mláďat
• Výstava Modelářský svět ve Velkém Meziříčí nabídne stovky modelů

Sobota   25. 6. 2022

• Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
• Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
• Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí

Pátek   24. 6. 2022

• Fialovo znárodňování
• Z policejního deníku: žena která bourala, nadýchala přes tři promile; cyklista byl opilý
• Třiačtyřicetiletá žena z Pacova, po které policisté pátrali od 11. května, byla nalezena bez známek života
• Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy
• Na silnici I/23 u Vladislavi koncem týdne zmizí kyvadlově řízený provoz
• V úkrytu kamionu se skrývali migranti, do návěsu se dostali zřejmě v Rumunsku
• Skalní stěna v ulici Mostecká v Jihlavě bude bezpečnější
• Dětské oddělení v jihlavské nemocnici obdrželo pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu

Čtvrtek   23. 6. 2022

• Policisté hledají svědky vážné nehody u Lísku a také cyklistu ve žluto černém dresu
• Závodník, který se v Jihlavě zranil při víkendovém závodu horských kol, zemřel
• Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady
• Dopravní podnik v Jihlavě zve v neděli 26. června na Den otevřené stavby
• Meteorologové varují na Vysočině před požáry, silnými bouřkami a možnými povodněmi
• Mladý řidič s vozidlem u Jihlavy havaroval, auto skončilo na střeše
• Pachatele vloupání přistihl majitel na místě činu
• Chystá se výstava s titulem Světelné objekty v Galerii ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Kraj postaví záchranářům v Telči nové stanoviště
• Z policejního deníku: žena v jihlavské prodejně přišla o mobilní telefon, policisté žádají o pomoc svědky

Středa   22. 6. 2022

• Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
• Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
• Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
• Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
• Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
• Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
• O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece

Úterý   21. 6. 2022

• Papoušek Arabella z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny
• Elektrárna Dukovany zvýší výrobu asi o 15500 megawatthodin, díky modernizaci chladících věží
• Pasíř Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• V Novém Městě na Moravě je otevřeno Hasičské minimuzeum, k vidění jsou třeba hasící přístroje ze Stržanova
• Prázdniny v Telči lákají na J.A.R., Mňágu nebo Framus Five; legendární hudební festival letos slaví 40 let
• Přednáška o houbách v jihlavském muzeu a houbařská vycházka ke Třem Studním
• Z policejního deníku: muž nalezl v lese dělostřelecký protipancéřový granát; recidivista zbil muže, ten skončil v nemocnici

Pondělí   20. 6. 2022

• Jihlavský tunel se pro veřejnou dopravu otevře v úterý 21. června v sedm hodin ráno, objížďky skončí
• Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1, zjistili 44 dopravních přestupků
• Pelhřimovská agentura uvede tenistu Jana Kodeše do Rekordmanské síně slávy v místě, kde jako žák vyhrál svůj první velký turnaj
• Uzávěra ve Staré Říši již zmizela, místo je průjezdné; na Vysočině pokračují další opravy silnic
• Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině; cizinec měl při cestě s Německa slabost a o pomoc požádal dceru v Polsku
• Z policejního deníku: partneři se vzájemně napadli, muž měl přes tři promile; celostátně hledaný muž skončil za mřížemi

Neděle   19. 6. 2022

• Západní části Vysočiny hrozí silné bouřky, východní části pak velmi silné bouřky
• Dvacetiletý cizinec nepřežil ve vysoké rychlosti náraz do stromu v Horní Cerekvi
• U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem šestačtyřicetiletý chodec; policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto, škoda je 80 tisíc; krádež elektrokola; cizinec byl pod vlivem drog

Sobota   18. 6. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: fond Zdenka Vorlová Vlčková
• V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý
• Komentovaná prohlídka výstavy 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! v jihlavské galerii

Pátek   17. 6. 2022

• Policisté pátrají po patnáctileté dívce s dcerou v modrém kočárku
• Z policejního deníku: muž vybral z ukradené karty přes třicet tisíc; zloděj ukradl z auta nářadí za sedmdesát tisíc
• Policisté v Jihlavě dopadli zloděje, ukradl třeba jízdní kola a dron
• Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Zažijte lesy jinak! Přijďte na Den otevřených lesů ke Zborné
• Strach z operace je přirozený; pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí
• Dívka nechala na cyklostezce v Jihlavě fotoaparát bez dozoru, někdo jí jej ukradl; policisté žádají cyklisty, kteří místem projížděli, aby se přihlásili a poskytli informace
• Po střetu dodávky a osobního auta na dálnici D1 utrpěla jedna osoba těžké zranění

Čtvrtek   16. 6. 2022

• Starosta Třebíče Pacal: Aby bylo město hezké, musíme se snažit všichni
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě nabídne tentokrát i dárky ke svátku tatínků nebo pro paní učitelky
• Stavba nové příjezdové cesty do táborské zoo začala, první návštěvníci se po ní poprvé projedou už za čtyři měsíce
• Češi přestali utrácet za jídlo; hospodám navíc chybí více než třetina poledních hostů
• V nemocnici v Třebíči byl otevřen pavilon s novými operačními sály
• Z policejního deníku: útočník bil muže pěstmi do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; muž dluží na alimentech přes sto tisíc
• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve středu 15. června u Ždírce nad Doubravou
• Ryby na soklu Neptunovy kašny na horním Masarykově náměstí v Jihlavě nechrlí vodu; napuštění kašny je odloženo a kašna se musí opravit
• Světlá nad Sázavou obsadila podnikatelský trůn na Vysočině

Středa   15. 6. 2022

• Prezident Zeman jmenoval nového rektora jihlavské polytechniky
• Jihlavští Havíři zvou na tradiční svatojánskou pouť; budou divadla, koncerty i nová dřevěná herna
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; recidivista ukradl telefon
• Meteorologové varují před bouřkami
• U Ždírce nad Doubravou havaroval náklaďák, tři lidé utrpěli zranění, silnice již je průjezdná
• Slunečnice rozzáří Jihlavu; vysadí je pacienti s roztroušenou sklerózou
• Fotbal na Bedřichově už v sobotu oslaví sté narozeniny! Gratulovat přijede tým Horsta Siegla

Úterý   14. 6. 2022

• Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
• Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
• Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
• Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
• Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
• V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
• Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Pondělí   13. 6. 2022