Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 19.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vychází Podzemí slov. Knížka, která vás vezme pod povrch češtiny
V nakladatelství Pointa právě vychází knížka Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny, která dává zábavnou formou nahlédnout do tajů našeho jazyka. Jejím autorem je copywriter, korektor, bohemista a také pelhřimovský rodák Jakub Marek.
Od rumu přes e-shopy až po fotbal

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu.

„V knížce prostřednictvím krátkých kapitol nahlížím pod povrch češtiny, kde na člověka číhá spousta překvapení, tajemství i mýtů,“ říká Jakub Marek. „Aby ale nešlo o strohý jazykovědný výklad, snažím se to dělat trošku zábavně a ideálně přitom ve slovním podzemí nacházet nějaké paralely s životem jako takovým,“ dodává autor, pro nějž je Podzemí slov literární prvotinou.

Kniha pracuje s myšlenkou, že ačkoliv většina z nás komunikuje svou rodnou řečí bez větších potíží, málokdo se pozastaví nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. V Podzemí slov je řeč právě o nich.

Knížka pro ty, kteří mají rádi češtinu

Pro koho je publikace Podzemí slov určena? Prostě pro všechny, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Může tak jít o čtenáře od studentů až po seniory.

Kniha by se dala zařadit mezi populárně naučné tituly. Není tedy vysloveně odborná, ale mnohé nové informace přinese i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici. Poučí i učitele češtiny, novináře či blogery.

Jakub Marek: Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní tu a tam nezamyslet

Autorem knihy je pelhřimovský rodák Jakub Marek, který češtinu vystudoval (na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy) a v současnosti ji také profesně používá. Živí se jako copywriter (reklamní textař), korektor a lektor psaní. O své mateřštině tvrdí: „Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní alespoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama.“

Kniha je k dostání na webu nakladatelství Pointa a u všech dobrých knihkupců. Také na ni navazuje stejnojmenný blog, který má i vlastní stránku na Facebooku a Instagramu.

FOTO: Mgr. Michaela Šedová, nakladatelství Pointa
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Dobrovolnický den v třebíčské nemocnici; zase všechno jako ze škatulky
Co by to bylo za květen v nemocnici bez dobrovolnického dne. Již tradičně k nám do nemocnice dorazilo osm zaměstnanců z Jaderné elektrárny Dukovany a pět dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč. Dobrovolníci tentokrát zastali mnoho činností. Technicky zdatní se jali svařování plotových dílců. Pro silné muže byla připravena pokládka koberce v administrativní budově. Část dobrovolníků si užívala sluníčka při úklidu, čištění areálu a při nátěru třiceti pěti kusů bezpečnostních kuželů. Přítomné ženy se chopily motyk, košťat a zvelebily místní arboretum a vyplely kamenné záhony lemující budovy v nemocnici.
Středeční nemocniční směna začala energetikům a turistům v osm hodin ráno a skončila ve čtyři odpoledne. Nemocnice zajistila pracovní náplň, potřebné vybavení, občerstvení i dobrou náladu. O půl jedenácté dobrovolníci posvačili sladké pečivo s kávou a v jednu hodinu byla v nemocniční jídelně servírována ovarová polévka a smažený vepřový řízek s bramborem.

„Z dobrovolnického dne se stala tradice. V letošním roce se jedná o devátý ročník. Jaderná elektrárna Dukovany naši nemocnici významně podporuje také finančně. Skupina ČEZ se pravidelně podílí na financování přístrojového vybavení, čehož si velmi vážíme,“ s povděkem komentuje dobrovolnickou akci a dlouhodobou podporu ze strany JE Dukovany ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Členům Klubu českých turistů Třebíč patří také moje poděkování, je zřejmé a patrné, že mají vztah k přírodě a záleží jim na tom, aby každé zákoutí Třebíče bylo pěkně upravené,“ dodává ředitelka Tomášová.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Farmářský trh v Novém Městě na Moravě v sobotu doprovodí ZUŠáci
Farmářské trhy, které se budou konat v sobotu 21. května od 8 do 12 hodin v parku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, doprovodí padesátičlenný dechový orchestr ZUŠáci pod taktovkou učitelů Ladislava Mika a Lukáše Smrčka.
Co bude nového? Představí se kaktusářka Dita Stejskalová ze Škrdlovic. První kaktusy dostala od svého dědečka, které jí učarovaly a pěstování kaktusů a sukulentů je nyní její život.
Letos poprvé najdete na trhu Fields Food, ovocné raw trubičky z Maršovic vyráběné ze 100% ovoce. Suší se při nízké teplotě pro zachování vitamínů, neobsahují žádný přidaný cukr či lepek. Sazenice květin, bylinek a zeleniny nabídne po roční přestávce Jan Kopetka.
Vylepšit svoje zahradní grilovačky můžete u stánku The Pelikans z Chotěboře. V jejich nabídce najdete luxusní dipy, omáčky, pesty a tepenády.
Opět si přijdou na své pěstitelé. Sazenice zeleniny a květin nabídne Miroslava Paříková a Lenka Malá, skalničky a trvalky Sylvie Dušková.

V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na třetí ročník Putovních pokojovek aneb rostlinnou štafetu s Anetou Linkovou. Doneste pokojovku, která vás doma už nebaví nebo namnožte řízky kytek, které by udělaly radost ostatním.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové vydali pro celou Vysočinu výstrahu před silnými bouřkami
Meteorologové vydali výstrahu před výskytem silných bouřek, které by na celé Vysočině mohly řádit v pátek 20. května od 15. hodiny až do soboty 21. května do šesti hodin ráno. Očekávají ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), kroupami do dvou centimetrů a krátkodobými úhrny kolem 35 milimetrů.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Z dnešního pohledu se nejvýraznější projevy bouřek objeví na severozápadě Čech, v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém.
Výstrahu budou meteorologové na základě nových podkladů v pátek dopoledne aktualizovat.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškodil auto, škoda je 40 tisíc; sprejer počmáral zeď
Neznámý vandal, který v době od pondělního večera 16. května do úterního odpoledne poškodil ve Žďáře nad Sázavou auto Volvo XC60, způsobil majiteli škodu přesahující čtyřicet tisíc korun. Pachatel poškodil lak téměř všech dílů karoserie vozidla. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Sprejer poškodil zeď
Dosud neznámý sprejer počmáral dvěma nečitelnými nápisy fasádu a plechové dveře u bytového domu v ulici Sokolovská v Jihlavě v době od 15. března do 1. května. "Svým jednáním majiteli způsobil škodu, která byla předběžně vyčíslena na čtyři tisíce korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a nadále provádí prověřování. Po pachateli, kterému za takový čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, pátrají", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Řídil v době zákazu a pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali ve středu 18. května vozidlo, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Hyundai zastavila policejní hlídka kolem půl desáté hodiny večerní v ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě. Řidičem vozidla byl jednapadesátiletý muž z Havlíčkobrodska. "V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 1,74 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala hodnotu 1,81 promile alkoholu v dechu. Provedenou lustrací policisté dále zjistili, že má muž vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který nabyl právní moci v květnu roku 2021 na dobu 24 měsíců. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za takový trestný čin jednapadesátiletému muži hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Muž překročil rychlost a řídil přes uložený zákaz
Policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí sedmačtyřicetiletému muži, který řídil auto přes uložený zákaz. Ve středu 18. května jel krátce po deváté hodině ráno s osobním vozidlem Škoda po silnici druhé třídy v katastru obce Petrůvky směrem k obci Třebíč. "Policisté řidiče zastavili z důvodu překročení maximální povolené rychlosti. Při kontrole zjistili, že má řidič od listopadu loňského roku správním orgánem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až příští rok na podzim. Policisté řidiči další jízdu zakázali", informovala mluvčí policistů M. Lébrová. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič nerespektoval dopravní značku a byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 18. května zastavili policisté krátce po půl jedenácté dopoledne řidiče osobního vozidla Škoda, který jel na ulici Dvorská v Humpolci na Pelhřimovsku. Hlavním důvodem zastavení bylo nerespektování dopravní značky „Stůj, dej přednost v jízdě“. "V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 0,59 promile alkoholu, stejná hodnota byla naměřena i u opakované zkoušky. Sedmapadesátiletý řidič s naměřenou hodnotou souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí. Řidič je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zdravotníci v jihlavské nemocnici mají díky novince více času na pacienty
Jedinečný systém přihlašování zdravotníků využívají v jihlavské nemocnici. Lékaři i zdravotní sestřičky potřebují ke své práci počítač, kam zapisují pacientovu dokumentaci. Nový systém Imprivata, kterému se správci školili v Americe, ušetří čas a zvyšuje bezpečnost.
Vše vypadá jednoduše. Zdravotník má kartu, kterou přiloží ke čtečce a během několika vteřin je přihlášený do počítače, kam zapisuje data o pacientech: „Stačí si zapamatovat jenom kód, který se zapíše při přihlášení. Odpadá čas strávený zadáváním přihlašovacích údajů do počítače a do dalších aplikací,“ vysvětluje náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost David Zažímal. Systém ušetří zdravotníkům čas, který mohou věnovat pacientům a zvyšuje bezpečnost. Minimalizuje se například únik dat.

Do systému je zapojená už více než polovina jihlavské nemocnice. Osvědčil se nejenom na standardních odděleních, ale také jednotkách intenzivní péče: „Tam mají zdravotníci silikonový náramek, díky kterému se přihlásí. Dvoufázové ověřování identity tam platí stejně, kromě přiložení ke čtečce musí zdravotník zadat svůj PIN. Náramek se osvědčil především v době covidu, kdy zdravotníci pracovali v ochranných pomůckách a přihlášení na kartu nebylo možné,“ dodává David Zažímal.

Systém Imprivata využívá jihlavská nemocnice jako jediná na Vysočině. „Školení probíhalo týden online z Ameriky. V naší nemocnici je zařízení nainstalované na téměř 500 počítačích a využívá ho už 950 zdravotníků. Hlavní výhodu vidím v tom, že použití je jednoduché a ušetří čas. Systém se líbil také kolegům z jiných nemocnic v Česku, kteří za námi přijeli načerpat zkušenosti,“ říká správce ICT Adam Polák.

Během několika týdnů bude do systému zapojena již kompletně celá Nemocnice Jihlava. Investice vyšla na 2,9 milionu korun a byla částečně pokryta dotacemi.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Společně s kolegyní zachránili muži život; dopravní policista z Pelhřimova prokázal, že je skutečným hrdinou
K Policii České republiky, na dopravní inspektorát Pelhřimov, nastoupil dvaadvacetiletý nstržm. Zdeněk Zíka teprve před rokem a půl a už má v rámci běžného výkonu služby na svém kontě hrdinský čin. Společně s kolegyní v hlídce zachránili 25. dubna život jednasedmdesátiletému muži, který chtěl spáchat sebevraždu. Policista byl letos v únoru po absolvování základní odborné přípravy v rámci mezikrajské výpomoci odvelený do Libereckého kraje na územní odbor Semily, kde sloužil na jednom z tamních obvodních oddělení.
Dvoučlennou policejní hlídku z obvodního oddělení Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, jejíž součástí byl pelhřimovský dopravní policista nstržm. Zdeněk Zíka, vyslal 25. dubna krátce po poledni operační důstojník libereckého integrovaného operačního střediska prověřit oznámení. Z tohoto oznámení mělo vyplývat, že si starší muž koupil láhev alkoholu a hodlá si něco udělat. Mužova manželka policistům sdělila, že její manžel odjel z místa společného bydliště a zavolal jí mobilním telefonem, že si koupí láhev vodky a ukončí svůj život. Poté už byl nekontaktní. Policisté nejdříve důkladně prohledali okolí místa trvalého bydliště a snažili se opakovaně muže prostřednictvím mobilního telefonu kontaktovat. To se jim ale nepodařilo, proto začali s prověrkou dalších mís v okolí. Během zhruba jedné hodiny projeli a prověřili nespočet možných míst, kde by se mohl pohřešovaný nacházet.

Po prohledání teritoria svého obvodního oddělení ještě aktivně zajeli až na odlehlé místo parkoviště u vodní nádrže Souš, které se již nachází na území sousedního územního odboru. Zde nalezli vozidlo pohřešovaného, který ležel ve vážném stavu poblíž vozidla s hlubokými řeznými ránami na zápěstí rukou. Policista vyjmul z kalhot ležícího muže opasek, kterým začal škrtit mužovu ruku. Jeho kolegyně přinesla ze služebního vozidla lékárnu první pomoci a vyjmula pryžové obinadlo, kterým škrtila jeho druhou ruku. Řezné rány byly velice hluboké, ale škrcení bylo účinné. Po celou dobu poskytování první pomoci až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby policisté muže udržovali v teple a při vědomí, které průběžně ztrácel.

„Hlídka muži poskytla rychlou a kvalitní první pomoc a poté ho předala do péče Zdravotnické záchranné službě. Zasahující lékař konstatoval, že policisté významně přispěli k záchraně života, protože by bez této pomoci z důvodu rozsahu svých zranění zemřel,“ uvedl ředitel územního odboru Semily plk. Mgr. Bc. Petr Šikola a informace o hrdinském činu policisty z Vysočiny předal řediteli Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s návrhem, aby tohoto policistu za jeho odvahu a statečnost ocenil.

K ocenění a předání skleněné plakety Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňské odměny došlo ve středu 18. května. Společně s krajským policejním ředitelem brig gen. Mgr. Milošem Trojánkem policistovi za záchranu života člověka poděkoval také ředitel územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petr Petr.

„Oceňování policistů za projevení jejich odvahy a osobní statečnosti patří v rámci našeho ředitelství dlouhodobě k jedné z forem posilování firemní kultury. Já jsem velice rád, že se s každým tímto hrdinou mohu osobně setkat. Tento čin se sice odehrál na území jiného kraje, o to více mě těší, že naši policisté dělají dobré jméno našemu ředitelství i mimo území kraje Vysočina. Na kolegy, kteří vyjíždějí na mezikrajskou výpomoc do ostatních krajů, můžeme být proto právem pyšní,“ doplnil krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Celníci na Vysočině zastavili řidiče, který převážel Efedrin a amfetamin
Celníci na Vysočině v rámci pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu zastavili v pondělí 16. května na dálnici D1 řidiče s bulharskou poznávací značkou. Poté co u muže našli Efedrin a sklenici s kapalinou, jej předali policii.
"Při kontrole vnitřních prostor bylo v igelitové tašce zjištěno dvacet ampulí Efedrinu a v zavařovací sklenici zelenožlutá kapalina o objemu cca 370 mililitrů. Řidič uvedl, že se jedná o látku na zažívací potíže, kterou veze kamarádovi do Anglie. Hlídka provedla orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který pozitivně reagoval na amfetamin", informoval mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

Po provedení procesních úkonů byl případ předán Policii ČR k dalšímu šetření.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Helena Krátká: Nejrychleji mizí štěňata
Helena Krátká pečuje o psy v městském útulku ve Velkém Meziříčí už 25 let, z toho 5 let v nově postavené budově. K významnému výročí si připravila Den otevřených dveří, na který v rozhovoru zve. Zmiňuje se i o procesu příjmu nového psa nebo o zvířatech, která útulkem prošla.
Vedete útulek už 25 let, máte přehled, kolik psů vaším útulkem už prošlo?
Mám knížku, kam si všechno zapisuji. Psů, kteří tu byli déle než 48 hodin, bylo kolem 620. Ty, kteří někomu utekli a majitel si pro ně třeba do hodiny přišel, nezapisuji. Těch, které mám do 12 hodin, bylo 240.

Chodíte mimo starost o opuštěná zvířata do práce? Kde pracujete a jak zvládáte zkombinovat tolik povinností?
Chodím do Alpy na Hornoměstskou, vybrala jsem si právě takové zaměstnání, že chodím od 6 do 14 hodin a odpoledne můžu trávit se psy a zároveň to mám blízko, kdyby se cokoli dělo. S městskou policií jsem domluvená, kdy mně mají pejsky vozit, takže je to velmi funkční.

Pejsci bývají hluční, nevadí sousedům?
Sousedi jsou tolerantní a mám štěstí, že většina má taky psa.

Posledních 5 let sídlíte v nové budově. Jak jste si na nové prostory zvykla a jakou kapacitou disponujete?
Zvykli jsme si dobře, akorát musíme topit dřevem, to je náročnější. Máme 12 kotců, ale jeden využívám jako sklad, takže 11 funkčních kotců. Máme porodní nebo chcete­ li pooperační místnost, sprchu a kuchyňku, kde psům vařím těstoviny nebo rýži.

Co u vás návštěvníci v rámci Dne otevřených dveří mohou vidět?
Den otevřených dveří připadá na neděli 22. května od 10 do 15 hodin. Srdečně zvu všechny, které tahle služba zajímá. Těšit se návštěvníci mohou na prohlídku nové budovy, zahrady. Vidět by mohli dva německé ovčáky, které právě v kotcích mám. Donedávna tady bylo psů 5, uvidíme, jaký aktuální počet bude v Den otevřených dveří.

Starala jste se někdy v útulku i o jiná zvířata než psy?
Měli jste tady čápa, srnče, srnku – tu dovezli hasiči, aby se dala dohromady, protože se topila na Americe, pak ježky, poštolky a káňata – ty zase vozíme do Jihlavy, odkud si je bere záchytná stanice Pavlov. Občas se k nám dostanou i kočky.

Jak se k vám do útulku zvířata nejčastěji dostanou?
Nejčastěji je přiveze městská policie. Někdy přijdou lidé, kteří psa potkali osamoceného na procházce. V neposlední řadě je sem vozí Dopravní policie Velký Beranov. Často na McDonaldu najdou psa, kterého někdo vyhodil nebo který utekl ze zahrádkářské kolonie.

Můžete poradit, jak se zachovat při odchytu volně pobíhajícího psa?
To poznáte, buď je hodný a přijde k vám, nebo je od pohledu zlejší, v takovém případě radím zavolat městskou policii. Ti mají potřebné věci k odchytu. Pokud se podaří odchytit vám, tak můžete navštívit mě na adrese Zámecká 21 od 15 do 17 hodin nebo psa předat městské policii. Když je situace nezvladatelná, tak mně pomáhají i hasiči.

Jak dlouho u vás psi bývají? Dostanou se často prostřednictvím adopce do rodiny?
Někdy je štěstí, že jdou pejsci do nové rodiny po karanténě, a někdy jsou tu i dva roky a víc. Samozřejmě nejrychleji mizí štěňata. Mám velkou radost, že se před nedávnem dostaly do rodin i 8leté fenky. Že udáme hluchou Sally, s jejímž odchytem byl velký problém a naháněli jsme ji po celém městě, tomu jsem skoro ani nevěřila. Lidem, kteří si k sobě vezmou staršího pejska, patří velký dík.

Popište proces příjmu zatoulaného psa od začátku do konce.
Pro příjem a výdej pejsků jsem k dispozici od 15 do 17 hodin. Městská policie přijíždí se psem i s vyplněnými papíry, kde stojí, v kolik hodin a kde ho odchytili a doplňují číslo čipu, pokud je pes čipovaný, což by měl být dnes už každý. Mně ho předají, já dokumenty podepíšu a psa umístím do karanténního kotce. Někdy je štěstí, že si majitel přijede do pár hodin. Psy, které si majitel brzy nevyzvedne, odčervím, odbleším, nechám načipovat a za tři týdny je mohu nabízet k adopci. Teď v poslední době se stávalo, že si majitelé přišli. Pes i štěně, kteří odchází k náhradní rodině, mají od nás čip a očkovací průkaz.

Takové množství ztracených zvířat musí být zápřah jak časový, tak i psychicky vysilující. Máte prostor někdy relaxovat?
Byla jsem výjimečně týden na dovolené a bylo náročné tady pejsky s někým nechat. Najít někoho, komu věříte. Naštěstí mám kamarádku, v kterou mám důvěru. Ale jinak moc času na relax není, chodím normálně do práce a celé odpoledne trávím s pejsky.

Jací pejsci teď čekají ve vašich kotcích na nové páníčky?
V kotcích jsou dva němečtí ovčáci Argo a Ben.

Děkuji za inspirativní rozhovor.
Zuzana NAJTOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   11. 8. 2022

• Žena byla obviněna ze dvou trestných činů
• Pouť ke kostelíčku v Novém Městě na Moravě nabídne mši svatou, jarmark i výstavu drobného zvířectva
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají miminka nové hřejivé ruce
• Policisté vyšetřují vloupání do bytů v Havlíčkově Brodě. Neznáte osobu z fotografií?

Středa   10. 8. 2022

• Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
• Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
• Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
• I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
• Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
• Obviněný muž skončil ve vazbě

Úterý   9. 8. 2022

• Návštěvníci táborské zoo se vydají na cestu za pokladem
• Strážníci městské policie v Telči obdrží nový alkoholtestr
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; opilí muži skončili na záchytce
• Nový jihlavský hrníček koupíte s poukázkou na kávu a volným vstupem na Bránu Matky Boží
• Nenapravitelný zloděj skončil ve vazbě
• V obci Bratřice se při požáru víceúčelové budovy zranili tři lidé
• Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT
• Speciální mapu najdou zájemci na oficiálních stránkách města Jihlavy; dozvědí se díky ní o devíti nejzajímavějších místech v historickém centru

Pondělí   8. 8. 2022

• V Uhřínově chystají soutěž v přípravě a vaření kotlíkových gulášů
• Vesnicí Kraje Vysočina 2022 je Třeštice na Jihlavsku
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil vířivou vanu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Kriminalisté muže obvinili z pokusu vraždy; třiačtyřicetiletý pachatel byl eskortován o víkendu do vazební věznice v Brně
• Odpověď na otevřený dopis Zastupitelstvu města Jihlavy od uskupení Jihlava srdcem spojený s výzvou na vyhlášení referenda o Horácké multifunkční aréně
• Za první polovinu letošního roku Češi sebrali téměř tisíc sto tun přenosných baterií; z recyklovaného materiálu může vzniknout přes 107 tisíc nových saxofonů

Neděle   7. 8. 2022

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; za volantem opilý a bez řidičáku

Sobota   6. 8. 2022

• Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
• Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
• V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
• Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Pátek   5. 8. 2022

• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
• Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
• Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
• Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
• Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
• Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
• Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
• Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd

Čtvrtek   4. 8. 2022

• V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
• Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
• Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
• SEBEVYJÁDŘENÍ
• Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
• Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara

Středa   3. 8. 2022

• Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
• Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
• Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
• Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
• Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
• Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
• Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny

Úterý   2. 8. 2022

• Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
• Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
• Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
• Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
• Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
• Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile

Pondělí   1. 8. 2022

• Král táborské zoologické zahrady Simba oslaví 12 narozeniny
• Lidé mohou podpořit rodinu tragicky zesnulého páru ze Žďáru nad Sázavou
• Zdražení energií vede i jihlavský magistrát k výraznějším úsporám
• Pelhřimovská nemocnice dostala od pacientů v hodnocení spokojenosti známku 1,18
• Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí má stoletou obyvatelku
• Z policejního deníku: agresivní cizinec zmlátil muže, skončil na záchytce; zloději si chtěli odvézt kamenné koryto
• Záchranáři na Vysočině uskutečnili v červenci více jak čtyři a půl tisíce výjezdů
• Rizika spojená se vzdálenou správou počítače; Dobrý sluha, zlý pán – AnyDesk, TeamViewer - software pro vzdálenou správu počítače

Neděle   31. 7. 2022

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z garáže jízdní kola; hledaný muž skončil za mřížemi; opilý cyklista boural
• Místo pétanque si budou zájemci moci na jihlavském náměstí brzy zahrát beach volejbal
• Dva turecké migranty a nadlimitní množství bulharského alkoholu a cigaret zachytili celníci z Vysočiny na dálnici D1

Pátek   29. 7. 2022

• U obce Kunemil hořel traktor, škoda je půl milionu korun
• Hasiči z Vysočiny pomáhají hasit požár u Pravčické brány
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kolo; řidič pod vlivem drog
• Začíná Parní léto 2022, na trať na Vysočině vyjede Kafemlejnek
• Cizinec měl v krví téměř opět promile; za opakované řízení pod vlivem alkoholu padl vysoký trest

Čtvrtek   28. 7. 2022

• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 80 tisíc
• ČEZ v Dukovanech spustil čtvrtý výrobní blok

Středa   27. 7. 2022

• Policisté zachránili život mladé dívce; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou a rychlou reakci
• Sběračská sezóna regionálního osiva pro Žďárské vrchy právě vrcholí
• Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy
• Majestátní klid táborského jeřába přiblíží k nesmrtelnosti
• Ukrajinec v osobním autě převážel migranty, jeden byl ukrytý v zavazadlovém prostoru
• Příčinou vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy, proto by měli mít vždy ochrannou přilbu
• Z policejního deníku: krádež prodlužovacích kabelů; před jedoucí náklaďák náhle spadl strom
• Na Vysočině hrozí bouřky, silný vítr i intenzivní srážky s krupobitím
• Na Vysoké škole polytechnické Jihlava proběhly slavnostní promoce

Úterý   26. 7. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz