Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 19.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vychází Podzemí slov. Knížka, která vás vezme pod povrch češtiny
V nakladatelství Pointa právě vychází knížka Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny, která dává zábavnou formou nahlédnout do tajů našeho jazyka. Jejím autorem je copywriter, korektor, bohemista a také pelhřimovský rodák Jakub Marek.
Od rumu přes e-shopy až po fotbal

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu.

„V knížce prostřednictvím krátkých kapitol nahlížím pod povrch češtiny, kde na člověka číhá spousta překvapení, tajemství i mýtů,“ říká Jakub Marek. „Aby ale nešlo o strohý jazykovědný výklad, snažím se to dělat trošku zábavně a ideálně přitom ve slovním podzemí nacházet nějaké paralely s životem jako takovým,“ dodává autor, pro nějž je Podzemí slov literární prvotinou.

Kniha pracuje s myšlenkou, že ačkoliv většina z nás komunikuje svou rodnou řečí bez větších potíží, málokdo se pozastaví nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. V Podzemí slov je řeč právě o nich.

Knížka pro ty, kteří mají rádi češtinu

Pro koho je publikace Podzemí slov určena? Prostě pro všechny, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Může tak jít o čtenáře od studentů až po seniory.

Kniha by se dala zařadit mezi populárně naučné tituly. Není tedy vysloveně odborná, ale mnohé nové informace přinese i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici. Poučí i učitele češtiny, novináře či blogery.

Jakub Marek: Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní tu a tam nezamyslet

Autorem knihy je pelhřimovský rodák Jakub Marek, který češtinu vystudoval (na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy) a v současnosti ji také profesně používá. Živí se jako copywriter (reklamní textař), korektor a lektor psaní. O své mateřštině tvrdí: „Čeština je fascinující, a tak je škoda se nad ní alespoň tu a tam nezamyslet. V jejím podzemí se totiž skrývají souvislosti, které nám pomůžou hlouběji pochopit nejen řeč, kterou používáme, ale trochu i svět a sebe sama.“

Kniha je k dostání na webu nakladatelství Pointa a u všech dobrých knihkupců. Také na ni navazuje stejnojmenný blog, který má i vlastní stránku na Facebooku a Instagramu.

FOTO: Mgr. Michaela Šedová, nakladatelství Pointa
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Dobrovolnický den v třebíčské nemocnici; zase všechno jako ze škatulky
Co by to bylo za květen v nemocnici bez dobrovolnického dne. Již tradičně k nám do nemocnice dorazilo osm zaměstnanců z Jaderné elektrárny Dukovany a pět dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč. Dobrovolníci tentokrát zastali mnoho činností. Technicky zdatní se jali svařování plotových dílců. Pro silné muže byla připravena pokládka koberce v administrativní budově. Část dobrovolníků si užívala sluníčka při úklidu, čištění areálu a při nátěru třiceti pěti kusů bezpečnostních kuželů. Přítomné ženy se chopily motyk, košťat a zvelebily místní arboretum a vyplely kamenné záhony lemující budovy v nemocnici.
Středeční nemocniční směna začala energetikům a turistům v osm hodin ráno a skončila ve čtyři odpoledne. Nemocnice zajistila pracovní náplň, potřebné vybavení, občerstvení i dobrou náladu. O půl jedenácté dobrovolníci posvačili sladké pečivo s kávou a v jednu hodinu byla v nemocniční jídelně servírována ovarová polévka a smažený vepřový řízek s bramborem.

„Z dobrovolnického dne se stala tradice. V letošním roce se jedná o devátý ročník. Jaderná elektrárna Dukovany naši nemocnici významně podporuje také finančně. Skupina ČEZ se pravidelně podílí na financování přístrojového vybavení, čehož si velmi vážíme,“ s povděkem komentuje dobrovolnickou akci a dlouhodobou podporu ze strany JE Dukovany ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Členům Klubu českých turistů Třebíč patří také moje poděkování, je zřejmé a patrné, že mají vztah k přírodě a záleží jim na tom, aby každé zákoutí Třebíče bylo pěkně upravené,“ dodává ředitelka Tomášová.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Farmářský trh v Novém Městě na Moravě v sobotu doprovodí ZUŠáci
Farmářské trhy, které se budou konat v sobotu 21. května od 8 do 12 hodin v parku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, doprovodí padesátičlenný dechový orchestr ZUŠáci pod taktovkou učitelů Ladislava Mika a Lukáše Smrčka.
Co bude nového? Představí se kaktusářka Dita Stejskalová ze Škrdlovic. První kaktusy dostala od svého dědečka, které jí učarovaly a pěstování kaktusů a sukulentů je nyní její život.
Letos poprvé najdete na trhu Fields Food, ovocné raw trubičky z Maršovic vyráběné ze 100% ovoce. Suší se při nízké teplotě pro zachování vitamínů, neobsahují žádný přidaný cukr či lepek. Sazenice květin, bylinek a zeleniny nabídne po roční přestávce Jan Kopetka.
Vylepšit svoje zahradní grilovačky můžete u stánku The Pelikans z Chotěboře. V jejich nabídce najdete luxusní dipy, omáčky, pesty a tepenády.
Opět si přijdou na své pěstitelé. Sazenice zeleniny a květin nabídne Miroslava Paříková a Lenka Malá, skalničky a trvalky Sylvie Dušková.

V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na třetí ročník Putovních pokojovek aneb rostlinnou štafetu s Anetou Linkovou. Doneste pokojovku, která vás doma už nebaví nebo namnožte řízky kytek, které by udělaly radost ostatním.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové vydali pro celou Vysočinu výstrahu před silnými bouřkami
Meteorologové vydali výstrahu před výskytem silných bouřek, které by na celé Vysočině mohly řádit v pátek 20. května od 15. hodiny až do soboty 21. května do šesti hodin ráno. Očekávají ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), kroupami do dvou centimetrů a krátkodobými úhrny kolem 35 milimetrů.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Z dnešního pohledu se nejvýraznější projevy bouřek objeví na severozápadě Čech, v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém.
Výstrahu budou meteorologové na základě nových podkladů v pátek dopoledne aktualizovat.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškodil auto, škoda je 40 tisíc; sprejer počmáral zeď
Neznámý vandal, který v době od pondělního večera 16. května do úterního odpoledne poškodil ve Žďáře nad Sázavou auto Volvo XC60, způsobil majiteli škodu přesahující čtyřicet tisíc korun. Pachatel poškodil lak téměř všech dílů karoserie vozidla. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Sprejer poškodil zeď
Dosud neznámý sprejer počmáral dvěma nečitelnými nápisy fasádu a plechové dveře u bytového domu v ulici Sokolovská v Jihlavě v době od 15. března do 1. května. "Svým jednáním majiteli způsobil škodu, která byla předběžně vyčíslena na čtyři tisíce korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a nadále provádí prověřování. Po pachateli, kterému za takový čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, pátrají", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Řídil v době zákazu a pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali ve středu 18. května vozidlo, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Hyundai zastavila policejní hlídka kolem půl desáté hodiny večerní v ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě. Řidičem vozidla byl jednapadesátiletý muž z Havlíčkobrodska. "V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 1,74 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala hodnotu 1,81 promile alkoholu v dechu. Provedenou lustrací policisté dále zjistili, že má muž vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který nabyl právní moci v květnu roku 2021 na dobu 24 měsíců. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za takový trestný čin jednapadesátiletému muži hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Muž překročil rychlost a řídil přes uložený zákaz
Policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí sedmačtyřicetiletému muži, který řídil auto přes uložený zákaz. Ve středu 18. května jel krátce po deváté hodině ráno s osobním vozidlem Škoda po silnici druhé třídy v katastru obce Petrůvky směrem k obci Třebíč. "Policisté řidiče zastavili z důvodu překročení maximální povolené rychlosti. Při kontrole zjistili, že má řidič od listopadu loňského roku správním orgánem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až příští rok na podzim. Policisté řidiči další jízdu zakázali", informovala mluvčí policistů M. Lébrová. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič nerespektoval dopravní značku a byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 18. května zastavili policisté krátce po půl jedenácté dopoledne řidiče osobního vozidla Škoda, který jel na ulici Dvorská v Humpolci na Pelhřimovsku. Hlavním důvodem zastavení bylo nerespektování dopravní značky „Stůj, dej přednost v jízdě“. "V rámci silniční kontroly policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž naměřená hodnota činila 0,59 promile alkoholu, stejná hodnota byla naměřena i u opakované zkoušky. Sedmapadesátiletý řidič s naměřenou hodnotou souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí. Řidič je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zdravotníci v jihlavské nemocnici mají díky novince více času na pacienty
Jedinečný systém přihlašování zdravotníků využívají v jihlavské nemocnici. Lékaři i zdravotní sestřičky potřebují ke své práci počítač, kam zapisují pacientovu dokumentaci. Nový systém Imprivata, kterému se správci školili v Americe, ušetří čas a zvyšuje bezpečnost.
Vše vypadá jednoduše. Zdravotník má kartu, kterou přiloží ke čtečce a během několika vteřin je přihlášený do počítače, kam zapisuje data o pacientech: „Stačí si zapamatovat jenom kód, který se zapíše při přihlášení. Odpadá čas strávený zadáváním přihlašovacích údajů do počítače a do dalších aplikací,“ vysvětluje náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost David Zažímal. Systém ušetří zdravotníkům čas, který mohou věnovat pacientům a zvyšuje bezpečnost. Minimalizuje se například únik dat.

Do systému je zapojená už více než polovina jihlavské nemocnice. Osvědčil se nejenom na standardních odděleních, ale také jednotkách intenzivní péče: „Tam mají zdravotníci silikonový náramek, díky kterému se přihlásí. Dvoufázové ověřování identity tam platí stejně, kromě přiložení ke čtečce musí zdravotník zadat svůj PIN. Náramek se osvědčil především v době covidu, kdy zdravotníci pracovali v ochranných pomůckách a přihlášení na kartu nebylo možné,“ dodává David Zažímal.

Systém Imprivata využívá jihlavská nemocnice jako jediná na Vysočině. „Školení probíhalo týden online z Ameriky. V naší nemocnici je zařízení nainstalované na téměř 500 počítačích a využívá ho už 950 zdravotníků. Hlavní výhodu vidím v tom, že použití je jednoduché a ušetří čas. Systém se líbil také kolegům z jiných nemocnic v Česku, kteří za námi přijeli načerpat zkušenosti,“ říká správce ICT Adam Polák.

Během několika týdnů bude do systému zapojena již kompletně celá Nemocnice Jihlava. Investice vyšla na 2,9 milionu korun a byla částečně pokryta dotacemi.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Společně s kolegyní zachránili muži život; dopravní policista z Pelhřimova prokázal, že je skutečným hrdinou
K Policii České republiky, na dopravní inspektorát Pelhřimov, nastoupil dvaadvacetiletý nstržm. Zdeněk Zíka teprve před rokem a půl a už má v rámci běžného výkonu služby na svém kontě hrdinský čin. Společně s kolegyní v hlídce zachránili 25. dubna život jednasedmdesátiletému muži, který chtěl spáchat sebevraždu. Policista byl letos v únoru po absolvování základní odborné přípravy v rámci mezikrajské výpomoci odvelený do Libereckého kraje na územní odbor Semily, kde sloužil na jednom z tamních obvodních oddělení.
Dvoučlennou policejní hlídku z obvodního oddělení Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, jejíž součástí byl pelhřimovský dopravní policista nstržm. Zdeněk Zíka, vyslal 25. dubna krátce po poledni operační důstojník libereckého integrovaného operačního střediska prověřit oznámení. Z tohoto oznámení mělo vyplývat, že si starší muž koupil láhev alkoholu a hodlá si něco udělat. Mužova manželka policistům sdělila, že její manžel odjel z místa společného bydliště a zavolal jí mobilním telefonem, že si koupí láhev vodky a ukončí svůj život. Poté už byl nekontaktní. Policisté nejdříve důkladně prohledali okolí místa trvalého bydliště a snažili se opakovaně muže prostřednictvím mobilního telefonu kontaktovat. To se jim ale nepodařilo, proto začali s prověrkou dalších mís v okolí. Během zhruba jedné hodiny projeli a prověřili nespočet možných míst, kde by se mohl pohřešovaný nacházet.

Po prohledání teritoria svého obvodního oddělení ještě aktivně zajeli až na odlehlé místo parkoviště u vodní nádrže Souš, které se již nachází na území sousedního územního odboru. Zde nalezli vozidlo pohřešovaného, který ležel ve vážném stavu poblíž vozidla s hlubokými řeznými ránami na zápěstí rukou. Policista vyjmul z kalhot ležícího muže opasek, kterým začal škrtit mužovu ruku. Jeho kolegyně přinesla ze služebního vozidla lékárnu první pomoci a vyjmula pryžové obinadlo, kterým škrtila jeho druhou ruku. Řezné rány byly velice hluboké, ale škrcení bylo účinné. Po celou dobu poskytování první pomoci až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby policisté muže udržovali v teple a při vědomí, které průběžně ztrácel.

„Hlídka muži poskytla rychlou a kvalitní první pomoc a poté ho předala do péče Zdravotnické záchranné službě. Zasahující lékař konstatoval, že policisté významně přispěli k záchraně života, protože by bez této pomoci z důvodu rozsahu svých zranění zemřel,“ uvedl ředitel územního odboru Semily plk. Mgr. Bc. Petr Šikola a informace o hrdinském činu policisty z Vysočiny předal řediteli Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s návrhem, aby tohoto policistu za jeho odvahu a statečnost ocenil.

K ocenění a předání skleněné plakety Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňské odměny došlo ve středu 18. května. Společně s krajským policejním ředitelem brig gen. Mgr. Milošem Trojánkem policistovi za záchranu života člověka poděkoval také ředitel územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petr Petr.

„Oceňování policistů za projevení jejich odvahy a osobní statečnosti patří v rámci našeho ředitelství dlouhodobě k jedné z forem posilování firemní kultury. Já jsem velice rád, že se s každým tímto hrdinou mohu osobně setkat. Tento čin se sice odehrál na území jiného kraje, o to více mě těší, že naši policisté dělají dobré jméno našemu ředitelství i mimo území kraje Vysočina. Na kolegy, kteří vyjíždějí na mezikrajskou výpomoc do ostatních krajů, můžeme být proto právem pyšní,“ doplnil krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Celníci na Vysočině zastavili řidiče, který převážel Efedrin a amfetamin
Celníci na Vysočině v rámci pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu zastavili v pondělí 16. května na dálnici D1 řidiče s bulharskou poznávací značkou. Poté co u muže našli Efedrin a sklenici s kapalinou, jej předali policii.
"Při kontrole vnitřních prostor bylo v igelitové tašce zjištěno dvacet ampulí Efedrinu a v zavařovací sklenici zelenožlutá kapalina o objemu cca 370 mililitrů. Řidič uvedl, že se jedná o látku na zažívací potíže, kterou veze kamarádovi do Anglie. Hlídka provedla orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který pozitivně reagoval na amfetamin", informoval mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

Po provedení procesních úkonů byl případ předán Policii ČR k dalšímu šetření.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Helena Krátká: Nejrychleji mizí štěňata
Helena Krátká pečuje o psy v městském útulku ve Velkém Meziříčí už 25 let, z toho 5 let v nově postavené budově. K významnému výročí si připravila Den otevřených dveří, na který v rozhovoru zve. Zmiňuje se i o procesu příjmu nového psa nebo o zvířatech, která útulkem prošla.
Vedete útulek už 25 let, máte přehled, kolik psů vaším útulkem už prošlo?
Mám knížku, kam si všechno zapisuji. Psů, kteří tu byli déle než 48 hodin, bylo kolem 620. Ty, kteří někomu utekli a majitel si pro ně třeba do hodiny přišel, nezapisuji. Těch, které mám do 12 hodin, bylo 240.

Chodíte mimo starost o opuštěná zvířata do práce? Kde pracujete a jak zvládáte zkombinovat tolik povinností?
Chodím do Alpy na Hornoměstskou, vybrala jsem si právě takové zaměstnání, že chodím od 6 do 14 hodin a odpoledne můžu trávit se psy a zároveň to mám blízko, kdyby se cokoli dělo. S městskou policií jsem domluvená, kdy mně mají pejsky vozit, takže je to velmi funkční.

Pejsci bývají hluční, nevadí sousedům?
Sousedi jsou tolerantní a mám štěstí, že většina má taky psa.

Posledních 5 let sídlíte v nové budově. Jak jste si na nové prostory zvykla a jakou kapacitou disponujete?
Zvykli jsme si dobře, akorát musíme topit dřevem, to je náročnější. Máme 12 kotců, ale jeden využívám jako sklad, takže 11 funkčních kotců. Máme porodní nebo chcete­ li pooperační místnost, sprchu a kuchyňku, kde psům vařím těstoviny nebo rýži.

Co u vás návštěvníci v rámci Dne otevřených dveří mohou vidět?
Den otevřených dveří připadá na neděli 22. května od 10 do 15 hodin. Srdečně zvu všechny, které tahle služba zajímá. Těšit se návštěvníci mohou na prohlídku nové budovy, zahrady. Vidět by mohli dva německé ovčáky, které právě v kotcích mám. Donedávna tady bylo psů 5, uvidíme, jaký aktuální počet bude v Den otevřených dveří.

Starala jste se někdy v útulku i o jiná zvířata než psy?
Měli jste tady čápa, srnče, srnku – tu dovezli hasiči, aby se dala dohromady, protože se topila na Americe, pak ježky, poštolky a káňata – ty zase vozíme do Jihlavy, odkud si je bere záchytná stanice Pavlov. Občas se k nám dostanou i kočky.

Jak se k vám do útulku zvířata nejčastěji dostanou?
Nejčastěji je přiveze městská policie. Někdy přijdou lidé, kteří psa potkali osamoceného na procházce. V neposlední řadě je sem vozí Dopravní policie Velký Beranov. Často na McDonaldu najdou psa, kterého někdo vyhodil nebo který utekl ze zahrádkářské kolonie.

Můžete poradit, jak se zachovat při odchytu volně pobíhajícího psa?
To poznáte, buď je hodný a přijde k vám, nebo je od pohledu zlejší, v takovém případě radím zavolat městskou policii. Ti mají potřebné věci k odchytu. Pokud se podaří odchytit vám, tak můžete navštívit mě na adrese Zámecká 21 od 15 do 17 hodin nebo psa předat městské policii. Když je situace nezvladatelná, tak mně pomáhají i hasiči.

Jak dlouho u vás psi bývají? Dostanou se často prostřednictvím adopce do rodiny?
Někdy je štěstí, že jdou pejsci do nové rodiny po karanténě, a někdy jsou tu i dva roky a víc. Samozřejmě nejrychleji mizí štěňata. Mám velkou radost, že se před nedávnem dostaly do rodin i 8leté fenky. Že udáme hluchou Sally, s jejímž odchytem byl velký problém a naháněli jsme ji po celém městě, tomu jsem skoro ani nevěřila. Lidem, kteří si k sobě vezmou staršího pejska, patří velký dík.

Popište proces příjmu zatoulaného psa od začátku do konce.
Pro příjem a výdej pejsků jsem k dispozici od 15 do 17 hodin. Městská policie přijíždí se psem i s vyplněnými papíry, kde stojí, v kolik hodin a kde ho odchytili a doplňují číslo čipu, pokud je pes čipovaný, což by měl být dnes už každý. Mně ho předají, já dokumenty podepíšu a psa umístím do karanténního kotce. Někdy je štěstí, že si majitel přijede do pár hodin. Psy, které si majitel brzy nevyzvedne, odčervím, odbleším, nechám načipovat a za tři týdny je mohu nabízet k adopci. Teď v poslední době se stávalo, že si majitelé přišli. Pes i štěně, kteří odchází k náhradní rodině, mají od nás čip a očkovací průkaz.

Takové množství ztracených zvířat musí být zápřah jak časový, tak i psychicky vysilující. Máte prostor někdy relaxovat?
Byla jsem výjimečně týden na dovolené a bylo náročné tady pejsky s někým nechat. Najít někoho, komu věříte. Naštěstí mám kamarádku, v kterou mám důvěru. Ale jinak moc času na relax není, chodím normálně do práce a celé odpoledne trávím s pejsky.

Jací pejsci teď čekají ve vašich kotcích na nové páníčky?
V kotcích jsou dva němečtí ovčáci Argo a Ben.

Děkuji za inspirativní rozhovor.
Zuzana NAJTOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   10. 6. 2023

• Polná zve na rekonstrukci největšího požáru
• Seriál ze zámku ve Velkém Meziříčí: František Záviška
• Pelhřimovský 33. festival rekordů odstartovali obři

Pátek   9. 6. 2023

• Den zdraví v nemocnici v Novém Městě na Moravě rozezvučí akordeony a klarinety. Děti se na něm naučí první pomoc
• Komentovaná prohlídka výstavy Klid v neklidu v jihlavském domě Gustava Mahlera ve středu
• Třebíčští radní: za jeden pokácený strom vysadit dva nové
• Táborská zoo podporuje milovickou rezervaci zubrů a divokých koní
• Po kolejích na Vysočině jezdí dva nové dvouvozové vlaky RegioPanter, cestujícím poslouží i jako mobilní kancelář
• Z policejního deníku: krádež dřeva; recidivista ukradl pastelky; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog

Čtvrtek   8. 6. 2023

• Policie na Vysočině přijímá nové policisty; v Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak
• Největší soukromá kolekce dřevin rostoucích v České republice
• Přednáška o nejvzácnějších rostlinách na Vysočině v Telči
• Bývalý městský hřbitov ve Smetanových sadech v Jihlavě odhalil první kostry
• Jihlavská nemocnice má pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu
• Z policejního deníku: muž udeřil muže pěstí, ten skončil v nemocnici; opilá žena a muži skončili na záchytce; buďte opatrní při nakupování na internetu

Středa   7. 6. 2023

• Zámek v Telči omezí prohlídky, otevřený zůstane jen tři dny v týdnu a to od pátku do neděle
• Zájem o sdílená kola v Třebíči roste, za jízdy v červnu mohou lidé vyhrát krásné ceny
• Zahrady vyprávějí, zájemci mohou nahlédnout do soukromých zahrad rodiny Kinských ve žďárském zámku
• Výsava 19. století – století sirkáren v Čechách a na Moravě v Třešti ukáže nálepky a zápalkové krabičky z třešťských továren
• Ukrajinský sběratel představí rekordní sbírku historických pasteveckých píšťal a fléten
• V Havlíčkově Brodě zlevní od července teplo o více než čtvrtinu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl peníze a mixážní pult; zloděj si odnesl tři jízdní kola; opilý řidič náklaďáku způsobil nehodu

Úterý   6. 6. 2023

• Park v Třebíči byl pojmenován po lékaři a třebíčském patriotu Františku Veselém
• U technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se sejdou majitelé a fanoušci anglických motocyklů
• Jihlavská zoologická zahrada má nové pamětní bankovky s krokodýlem a levhartem, zapojila se do projektu pamětních listů Naše zoo, které představují originální suvenýr
• Lékaři v Havlíčkově Brodě registrují zvýšený počet úrazů u dětí
• Kraj Vysočina podpoří monitoring obsazenosti doupných stromů, zaměří se na výskyt a ochranu lesních druhů sov
• El Niño sílí: Meteorologové varují před extrémními teplotami
• Z policejního deníku: agresivní muž skončil na záchytce; auto sjelo při nehodě do řeky

Pondělí   5. 6. 2023

• Festival rekordů v Pelhřimově začal nejdelší výdrží v dané pozici při akrobacii na šálách v podání Karolíny Urbánkové
• ČEZ v Dukovanech zahájil nejnáročnější odstávku letošního roku
• Cimrmanovy vynálezy ozdobí Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí
• Vodní svět v táborské zoo se rozroste o pár kachniček karolínských
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl alkohol; hledaný muž putoval do vězení; opilý cyklista boural

Neděle   4. 6. 2023

• Policisté z Polné na Jihlavsku doprovodili nastávající maminku k porodu
• Třebíčská rocková skupina Matador oslaví padesátiny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z buňky věci za 150 tisíc; vandal poničil auto

Sobota   3. 6. 2023

• Přednáška Boty do tance i do roboty v jihlavském muzeu
• Až do konce září mohou zájemci vystoupat 103 schodů na věž kostela sv. Prokopa ve Žďáře a rozhlédnout se po krajině

Pátek   2. 6. 2023

• Ve Velkém Meziříčí hořelo ve výchovném ústavu, hasiči evakuovali deset osob
• Z policejního deníku: krádež kolopásů, škoda je 600 tisíc; neznámý zloděj ukradl z auta peníze
• Žena přivezla desítky gramů pervitinu
• Vzpomínkové setkání vypravilo na cestu desítky lodiček
• Ordinace praktického lékařství pro děti a dorost v Hrotovicích získá od kraje tři sta tisíc korun
• Při dopravní nehodě osobního auta a náklaďáku u Rudy na Žďársku utrpěli zranění čtyři lidé

Čtvrtek   1. 6. 2023

• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala

Středa   31. 5. 2023

• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala

Úterý   30. 5. 2023

• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog

Pondělí   29. 5. 2023

• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně

Neděle   28. 5. 2023

• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě

Sobota   27. 5. 2023

• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí

Pátek   26. 5. 2023

• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony

Čtvrtek   25. 5. 2023