Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 20.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Policisté kontrolovali na Třebíčsku kladaře; jeden se odmítl vážit, další byl přetížený
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se věnují v maximální možné míře kontrole nákladních vozidel a jízdních souprav, která převážejí dřevní hmotu. Řidiči těchto souprav jezdí velice často přetíženi a při kontrolách zjišťujeme i další přestupky. Včera, ve čtvrtek 19. května realizovali kontrolní akci policisté z dopravního inspektorátu Třebíč na silnici I/38 na okraji obce Horky.
Při akci kontrolovali řidiče jízdní soupravy, který se odmítnul podrobit nízko rychlostnímu vážení. Řidič na místě zaplatit pokutu v příkazním řízení ve výši 100.000 korun, policisté mu zakázali další jízdu a náklad musel přeložit. (foto: Kladař TR 2) - dolní obrázek

Další řidič se sice podrobil kontrolnímu vážení, ale policisté zjistili, že je přetížený, měl naloženo 63 tun. Řidič dostal na místě pokutu v příkazním řízení ve výši 15 000 korun a protiprávní jednání dopravce policisté oznámí do správního řízení.

(foto: Kladař TR ) - horní obrázek

Podobné kontroly budou v našem kraji pokračovat i v dalším období v rámci běžného výkonu služby nebo při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na silnici mezi Rudíkovem a Trnavou na Třebíčsku se akutně řeší propad na krajnici a odpočívce
Propad krajnice v úseku silnice II/360 mezi Trnavou a Rudíkovem naproti odbočce na Nárameč, který se objevil ve čtvrtek 19. května, si vyžádal neprodlené uzavření jednoho jízdního pruhu. Příčinou havarijního stavu je odtok z výpustního zařízení nedalekého rybníka Březina. Od pátečního rána 20. května probíhá na místě ve spolupráci s vlastníkem rybníka sanace havárie a provoz v daném úseku zůstane omezen i v následujících dnech.
Na problémy s výpustním zařízením rybníka ukazoval už nedávný propad zeminy v prostoru přilehlé odpočívky, která musela být kvůli bezpečnosti zcela uzavřena.

Doba dopravního omezení bude nyní záležet na podmínkách zjištěných po otevření kaverny i technických možnostech vlastníka rybníka, se kterým kraj intenzivně spolupracuje. Modernizace silnice II/360 mezi Trnavou a Rudíkovem, která je ve špatném technickém stavu, figuruje dlouhodobě v investičních záměrech kraje.

Bohužel do této chvíle se nepodařilo dokončit majetkoprávní přípravu a stavba se prozatím nemůže realizovat. Také z těchto důvodů provádí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny pravidelný a intenzivní monitoring stavu silnice v tomto úseku.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

V zoologické zahradě dovádí čtyři malá selátka prasat visajanských negroských, buďte u jejich výběhu ohleduplní, prosí pracovníci zoo
V zoologické zahradě v Jihlavě ve výběhu prasat visajanských negroských můžete pozorovat čtyři malá selátka. Ta buď vesele dovádějí, nebo oddychují, nejraději všechna na sobě. Pracovníci zoo prosí návštěvníky, aby byli v blízkosti jejich výběhu ohleduplní a dopřáli jim klid.
Prasata visajanská (Sus cebifrons negrinus) žila v minulosti na šesti velkých filipínských ostrovech. Bohužel jeden z jeho poddruhů byl v minulém století nenávratně vyhuben. Dnes přežívá jen druhý poddruh visajanského prasete na posledních dvou menších ostrovech.
Zde jsou prasata ohrožena ztrátou přirozených biotopů, lovem pro maso, křížením s domácími prasaty a postupující lidskou civilizací se všemi doprovodnými jevy. Prase visajanské je proto zařazeno mezi druh kriticky ohrožený vyhubením. Jde o jeden ze dvou nejvzácnějších druhů prasat světa a bez záchranných chovů v lidské péči, zejména v zoologických zahradách, je zcela reálná šance, že bude dalším druhem zvířete vyhubeného námi lidmi.

Prasata jsou všežravci, živí se plody, hlízy, kořeny i bezobratlými a drobnými obratlovci. Samice rodí po 125 dnech březosti 3 - 4 mláďata.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý cyklista; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
Policisté zastavili ve středu 18. května kolem čtvrt na deset večer na silnici II/344 ulice U Vlkovska v Havlíčkově Brodě cyklistu, který byl pod vlivem alkoholu. Dvaapadesátiletý muž se na výzvu policistů podrobil dechové zkouška, která měla pozitivní výsledek s hodnotou 1,71 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška vykazovala hodnotu 1,59 promile alkoholu v dechu. Policisté s mužem sepsali oznámení o přestupku a zakázali mu další jízdu. Muž se nyní bude zodpovídat před příslušným správním orgánem ze závažného přestupku na úseku dopravy. Uvedl to mluvčí policistů Martin Hron.
Řidič pod vlivem drog
Ve čtvrtek 19. května zastavili policisté před devátou hodinou večer na ulici Hamerníkova v Jihlavě vozidlo Škoda Felicia. "U sedmadvacetiletého muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na opiáty. Dechová zkouška byla u muže negativní. Dále se řidič podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem z přestupku na úseku dopravy nebo z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", informoval policejní mluvčí Martin Hron.

Drogy za volantem
Ve čtvrtek 19. května zastavili policisté po páté hodině odpoledne na ulici Tyršova v Počátkách na Pelhřimovsku auto VW Golf. "U čtyřiadvacetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který měl výsledek na Cannabis. Na výzvu policistů se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Dechová zkouška u něho byla negativní. Další jízdu mu policisté zakázali", uvedl Martin Hron. Muž je podezřelý ze spáchání závažných přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 19. května zastavili policisté po jedenácté hodině večer vozidlo Škoda, jehož řidič jel po silnici směrem do obce Čikov na Třebíčsku. "U devětadvacetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,69 promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší, a to 0,72 promile. Řidič s naměřenou hodnotou souhlasil. Policisté mu další jízdu zakázali, řidičský průkaz řidiči policisté nezadrželi, neboť ho muž při silniční kontrole nepředložil", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Opravy silnice mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem směřují do finále
Silničáři dokončují opravy dalších úseků silnice I/37 mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem na Žďársku.
"V Ostrově nad Oslavou jsme polovině týdne provedli recyklaci za studena a po nutné technologické přestávce zde v průběhu příštího týdne položíme novou ložnou a obrusnou vrstvu vozovky a v jeho závěru bychom rádi odstranili stávající dopravní omezení a opravený úsek uvedli do provozu", informoval Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.

Doplnil, že úsek na průtahu Jívovím se rovněž dokončuje, tak že od pondělí 30. května budou stavbaři přecházet na poslední úseky opravy komunikace I/37 v Rousměrově po odbočku na Bohdalec a dále z Jívového směrem na Křižanov.

"S dokončením těchto dvou posledních částí celkem asi jedenáct kilometrů dlouhého úseku počítáme na přelomu června a července tohoto roku", dodal M. Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Vílanci mají řidiči k dispozici provizorní vozovku, provoz je řízen semafory kyvadlově
V rámci probíhající opravy dvou mostů u Vílance na Jihlavsku uvedli silničáři do provozu provizorní komunikaci podél stávající silnici I/38, na níž ve čtvrtek 19. května převedli veškerý provoz v inkriminovaném úseku stavby.
"S ohledem na šířku provizorní komunikace je po ní veden provoz kyvadlově a je řízen světelnou signalizací. My jsme zahájili práce na mostech samotných frézováním vozovkového souvrství, abychom následně mohli přistoupit k demolici horní a následně i spodní stavby mostů", informoval Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Služby města Jihlavy chystají od 24. do 26. května měrnou kampaň, lidem může téct zakalená voda
V Jihlavě se uskuteční od úterý 24. do čtvrtka 26. května měrná kampaň hydraulických poměrů na III. tlakovém pásmu mezi vodojemy Hosov a Kosovská. Pracovníci specializované firmy budou zjišťovat chování a kapacitu tlakového pásma mezi těmito vodojemy.
„Úkolem měření je zjistit kapacitu daného tlakového pásma a navrhnout řešení na její optimalizaci a rozvoj,“ vysvětlil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy s tím, že měrná kampaň proběhne od 24. do 26. května. „Chceme například zjistit, jaké úpravy jsou nutné na případný nárůst odběratelů v rámci daného tlakového pásma,“ doplnil.

Měrná kampaň se dotkne hned několika oblastí, kde lidem do konce týdne může téct zakalená voda.

Východní část města: oblast kolem ulic Heidenheimská, Rantířovská, Vrchlického a obec Pístov

Střed města: oblast kolem Masarykova náměstí

Jižní část města: oblast ulic Žižkova, Znojemská, Brtnická, Nad Plovárnou

Výše zmíněné lokality najdete vyznačené ve speciální mapě:
https://gis.jihlava-city.cz/portal/apps/Media/index.html?appid=582b1de81ba146b6b3aa085b357eac8e¢er=-669225,-1130050,102067&level=6

„Prosíme obyvatele zmíněných lokalit, aby nás o případných zákalech informovali na pohotovostní lince +420 704 641 500. Naši pracovníci budou na jejich odstranění intenzivně pracovat,“ dodal Martin Málek.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

V části Vysočiny hrozí odpoledne a v noci velmi silné bouřky
Velmi silné bouřky hrozí na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsko v pátek 20. května od 16 hodin až do soboty 21. května do dvou hodin ráno. Výstrahu vydali meteorologové, kteří tak očekávají škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě. Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), kroupami kolem dvou centimetrů a krátkodobými úhrny kolem 30 mm.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Vysoký stupeň nebezpečí platí od páteční 16. hodiny také pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický kraj i Vysočinu. 
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté oživovali muže, který se chtěl oběsit; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou reakci a odvahu
Dva policisty z obvodního oddělení Náměšť nad Oslavou ocenil za záchranu života muže, který chtěl spáchat sebevraždu, krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek. Společně s ředitelem územního odboru Třebíč plk. PhDr. Alešem Indrou policistům prap. Lukáši Strouhovi a prap. Lukáši Babčanovi předali skleněné plakety Krajského ředitelství policie kraje Vysočina za projevení odvahy a osobní statečnosti a kázeňskou odměnu.
Celá dramatická událost začala pro dvojici policistů z obvodního oddělení Náměšť nad Oslavou v pátek 6. května deset minut před půl pátou odpoledne. Výpravčí z nádraží v Kralicích nad Oslavou oznámil, že v těsné blízkosti kolejiště před nádražím se má pohybovat neznámý muž. Výpravčímu tuto informaci sdělil jeden ze strojvedoucích, který místem projížděl s vlakovou soupravou. Policejní hlídka ihned vyjela na místo. Při příjezdu po silnici I/23 od Náměště nad Oslavou a pří průjezdu kolem areálu tamní firmy hlídka spatřila z vozidla muže v červené bundě, který v daném okamžiku přelézal zábradlí na kamenném železničním mostě, přes který vede železniční trať z Brna do Jihlavy. K místu hlídka jela po polní cestě, která vede k železničnímu přejezdu. Odtud pokračovala po poli podél trati ke kamennému mostu. Po příjezdu na místo muž visel z mostu na horolezeckém laně uvázaném za zábradlí a měl smyčku staženou kolem krku.

Policisté zastavili a vyběhli z vozidla směrem k místu. Muž byl již v bezvědomí a měl zamodralý obličej. Prap. Lukáš Babčan se bezvládné tělo pokusil nadzvednout a v tuto chvíli prap. Vojtěch Strouha nožem přeříznul lano nad hlavou muže. Muž se sesunul k zemi, nehýbal se a nereagoval na žádné podněty. Policisté muži poskytli první pomoc a muž začal nabírat vědomí. Poté na míso zavolali zdravotnickou záchrannou službu a stále sledovali životní funkce muže. Muže si převzali záchranáři a převezli ho do zdravotnického zařízení v Třebíči. Osmačtyřicetiletý muž byl v době události pod vlivem alkoholu. Policistům řekl, že na místo přijel vlakem ze sousedního kraje a že chtěl tímto způsobem vyřešit svoje psychické problémy. Během odpoledne stihl vypít celou láhev vodky. Dechová zkouška u osmačtyřicetiletého muže vykázala hodnotu 2,80 promile alkoholu v dechu. Muž zasahujícím policistům poděkoval za svoji záchranu. Současně se divil, jak se policie o jeho činu vlastně dozvěděla.

Okamžitá a účinná pomoc vedla k záchraně člověka, který tak dostal druhou šanci na život, Věřme, že ji využije!

Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   27. 6. 2022

• Kurs první pomoci by měli lidé navštěvovat povinně, říká jedna z jeho absolventek
• Santiniho šifra seznámí účastníky s šesti místy na Vysočině spojená s architektem Janem Blažejem Santinim Aichlem
• Unikátní světový rekord na unikátním adrenalinovém českém vynálezu
• Příspěvek na bydlení bude od 1. července kompletně online
• Z policejního deníku: v jihlavské ubytovně se napadli dva opilí muži; opilí řidiči
• Meteorologové varují před silnými bouřkami na Vysočině
• Prázdniny začínají v Zoo Jihlava, třeba s jedničkou na vysvědčení za korunu či oslava 65. narozenin zahrady
• Sedmé narozeniny táborské zoo budou ve znamení její záchrany
• Divadelní prohlídky Svatební zvony pánů zlaté růže zavedou návštěvníky hradu Roštejna do poloviny 14. století
• (NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná

Neděle   26. 6. 2022

• Policisté kontrolovali na vodní nádrži Švihov; odhalili osoby které porušily zákaz vstupu či koupání
• Z policejního deníku: řidička narazila do cyklisty, ten byl letecky transportován do nemocnice; zloděj si z auta odnesl peněženku
• Zabití medvědice na Slovensku je neodpustitelné barbarství, takzvaní ochránci přírody navíc přímo ohrozili život jejích mláďat
• Výstava Modelářský svět ve Velkém Meziříčí nabídne stovky modelů

Sobota   25. 6. 2022

• Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
• Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
• Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí

Pátek   24. 6. 2022

• Fialovo znárodňování
• Z policejního deníku: žena která bourala, nadýchala přes tři promile; cyklista byl opilý
• Třiačtyřicetiletá žena z Pacova, po které policisté pátrali od 11. května, byla nalezena bez známek života
• Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy
• Na silnici I/23 u Vladislavi koncem týdne zmizí kyvadlově řízený provoz
• V úkrytu kamionu se skrývali migranti, do návěsu se dostali zřejmě v Rumunsku
• Skalní stěna v ulici Mostecká v Jihlavě bude bezpečnější
• Dětské oddělení v jihlavské nemocnici obdrželo pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu

Čtvrtek   23. 6. 2022

• Policisté hledají svědky vážné nehody u Lísku a také cyklistu ve žluto černém dresu
• Závodník, který se v Jihlavě zranil při víkendovém závodu horských kol, zemřel
• Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady
• Dopravní podnik v Jihlavě zve v neděli 26. června na Den otevřené stavby
• Meteorologové varují na Vysočině před požáry, silnými bouřkami a možnými povodněmi
• Mladý řidič s vozidlem u Jihlavy havaroval, auto skončilo na střeše
• Pachatele vloupání přistihl majitel na místě činu
• Chystá se výstava s titulem Světelné objekty v Galerii ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Kraj postaví záchranářům v Telči nové stanoviště
• Z policejního deníku: žena v jihlavské prodejně přišla o mobilní telefon, policisté žádají o pomoc svědky

Středa   22. 6. 2022

• Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
• Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
• Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
• Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
• Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
• Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
• O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece

Úterý   21. 6. 2022

• Papoušek Arabella z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny
• Elektrárna Dukovany zvýší výrobu asi o 15500 megawatthodin, díky modernizaci chladících věží
• Pasíř Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• V Novém Městě na Moravě je otevřeno Hasičské minimuzeum, k vidění jsou třeba hasící přístroje ze Stržanova
• Prázdniny v Telči lákají na J.A.R., Mňágu nebo Framus Five; legendární hudební festival letos slaví 40 let
• Přednáška o houbách v jihlavském muzeu a houbařská vycházka ke Třem Studním
• Z policejního deníku: muž nalezl v lese dělostřelecký protipancéřový granát; recidivista zbil muže, ten skončil v nemocnici

Pondělí   20. 6. 2022

• Jihlavský tunel se pro veřejnou dopravu otevře v úterý 21. června v sedm hodin ráno, objížďky skončí
• Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1, zjistili 44 dopravních přestupků
• Pelhřimovská agentura uvede tenistu Jana Kodeše do Rekordmanské síně slávy v místě, kde jako žák vyhrál svůj první velký turnaj
• Uzávěra ve Staré Říši již zmizela, místo je průjezdné; na Vysočině pokračují další opravy silnic
• Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině; cizinec měl při cestě s Německa slabost a o pomoc požádal dceru v Polsku
• Z policejního deníku: partneři se vzájemně napadli, muž měl přes tři promile; celostátně hledaný muž skončil za mřížemi

Neděle   19. 6. 2022

• Západní části Vysočiny hrozí silné bouřky, východní části pak velmi silné bouřky
• Dvacetiletý cizinec nepřežil ve vysoké rychlosti náraz do stromu v Horní Cerekvi
• U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem šestačtyřicetiletý chodec; policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto, škoda je 80 tisíc; krádež elektrokola; cizinec byl pod vlivem drog

Sobota   18. 6. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: fond Zdenka Vorlová Vlčková
• V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý
• Komentovaná prohlídka výstavy 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! v jihlavské galerii

Pátek   17. 6. 2022

• Policisté pátrají po patnáctileté dívce s dcerou v modrém kočárku
• Z policejního deníku: muž vybral z ukradené karty přes třicet tisíc; zloděj ukradl z auta nářadí za sedmdesát tisíc
• Policisté v Jihlavě dopadli zloděje, ukradl třeba jízdní kola a dron
• Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Zažijte lesy jinak! Přijďte na Den otevřených lesů ke Zborné
• Strach z operace je přirozený; pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí
• Dívka nechala na cyklostezce v Jihlavě fotoaparát bez dozoru, někdo jí jej ukradl; policisté žádají cyklisty, kteří místem projížděli, aby se přihlásili a poskytli informace
• Po střetu dodávky a osobního auta na dálnici D1 utrpěla jedna osoba těžké zranění

Čtvrtek   16. 6. 2022

• Starosta Třebíče Pacal: Aby bylo město hezké, musíme se snažit všichni
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě nabídne tentokrát i dárky ke svátku tatínků nebo pro paní učitelky
• Stavba nové příjezdové cesty do táborské zoo začala, první návštěvníci se po ní poprvé projedou už za čtyři měsíce
• Češi přestali utrácet za jídlo; hospodám navíc chybí více než třetina poledních hostů
• V nemocnici v Třebíči byl otevřen pavilon s novými operačními sály
• Z policejního deníku: útočník bil muže pěstmi do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; muž dluží na alimentech přes sto tisíc
• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve středu 15. června u Ždírce nad Doubravou
• Ryby na soklu Neptunovy kašny na horním Masarykově náměstí v Jihlavě nechrlí vodu; napuštění kašny je odloženo a kašna se musí opravit
• Světlá nad Sázavou obsadila podnikatelský trůn na Vysočině

Středa   15. 6. 2022

• Prezident Zeman jmenoval nového rektora jihlavské polytechniky
• Jihlavští Havíři zvou na tradiční svatojánskou pouť; budou divadla, koncerty i nová dřevěná herna
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; recidivista ukradl telefon
• Meteorologové varují před bouřkami
• U Ždírce nad Doubravou havaroval náklaďák, tři lidé utrpěli zranění, silnice již je průjezdná
• Slunečnice rozzáří Jihlavu; vysadí je pacienti s roztroušenou sklerózou
• Fotbal na Bedřichově už v sobotu oslaví sté narozeniny! Gratulovat přijede tým Horsta Siegla

Úterý   14. 6. 2022

• Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
• Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
• Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
• Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
• Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
• V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
• Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Pondělí   13. 6. 2022