Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 26.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Soukromé zámecké zahrady rodiny Kinských ve Žďáře nad Sázavou budou o víkendu otevřené pro veřejnost, nabídnou květiny i zrcadla
Soukromé zahrady rodiny Kinských v zámeckém areálu ve Žďáře nad Sázavou se veřejnosti otevřou o víkendu 28. - 29. května. Jindy nepřístupné zahrady budou budou otevřené od 10 do 18 hodin. Procházku s titulem Zahrady vyprávějí zpříjemní doprovodný program na téma Zrcadlení, jenž souvisí s oslavami 300 let vysvěcení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Právě zrcadlení je jedním z hlavních barokních principů, který využíval stavitel chrámu Jan Blažej Santini Aichel. K vidění tak bude například i obří zrcadlová fólie rozechvívaná vibracemi, kdy vznikne vlnící se objekt odrážející obrazy z okolí. „Hravou expozici tvořenou zrcadly přiveze také brněnské Úžasné divadlo fyziky ÚDIF. Hlavní atrakcí tohoto divadla bude obří krasohled, který nabídne netradiční pohledy na zahrady", informovala koordinátorka akce Eva Kulková.

Návštěvníci budou moci taktéž obdivovat květinové instalace, využít tvořivé dílny pro děti nebo floristické workshopy, navštívit farmářský trh s regionálními výrobky, klobouky a květinami, MINT market s originálním oblečením, módními doplňky, šperky nebo delikatesami, objednat si piknikový koš k posezení v zahradách či se zúčastnit řady dalších zajímavých doprovodných aktivit.

Program vyvrcholí nedělním odpoledním koncertem Janáčkova kvarteta v prostoru čtvrtého nádvoří.

Kompletní program na:
https://www.zamekzdar.cz/akc…

Zahrada, kterou nyní využívají členové rodiny Kinských k odpočinku, původně náležela cisterciáckému klášteru Studnice Blahoslavené Panny Marie ze 13. století. Dříve se nazývala konventní a mniši cisterciáci v ní pěstovali zeleninu a bylinky. Centrum zahrady tvoří letní prelatura nazývaná také zámeček z druhé poloviny 18. století, typická svou růžově zbarvenou fasádou. Sloužila jako reprezentativní sál pro pořádání společenských události, ale také jako pekárna nebo dům sklářské rodiny Hafenbrädlových. Pouhých pár měsíců roku 1941 byla letní prelatura opět součástí zámku díky jejímu odkoupení rodinou Kinských, který ji využívala jako letní byt, než byla zabrána okupační správou. Po zestátnění majetku zde sídlily různé spolky, byla zde také knihovna nebo depozitář Národního muzea.
Po navrácení panství rodině Kinských v roce 1991 se letní prelatura stala jejich letním sídlem. Zámeckou zahradu si zamilovala hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari. Založila zde svou oblíbenou skalku, šlechtila také různé druhy pivoněk a růží. Paní Thamar zemřela v roce 2019, ale její láska k zahradě je stále patrná na každém kroku.
V loňském roce byly nově uspořádány květinové záhony podle barev, u letní prelatury se nachází kombinace modré a bílé, ve spodní části zahrady u Konventského rybníku potom červené, žluté a oranžové. Součástí zahrad je také užitkový záhon, který navazuje na původní rajský dvůr. Nyní se na něm pěstují letničky, zelenina a bylinky, které využívá rodina Kinských pro kuchyňskou spotřebu. Část zahrady, ve které se nachází také zmíněná rozlehlá skalka, nese parkovou úpravu a příjemné ochlazení zde můžete najít ve stínu vzrostlých smrků, jedlí, tújí nebo modřínu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Sokolovská ulice v Jihlavě bude o víkendu uzavřena, dopravní omezení se dotkne i linek MHD číslo 3 a 12
Ulice Sokolovská v Jihlavě bude o víkendu 28. - 29. května pro veřejnou dopravu uzavřena. Dopravní omezení postihne i vozy linek městské hromadné dopravy číslo 3 a 12. Důvodem uzavírky je pokládka povrchu vozovky v oblasti opravované křižovatky ulic Sokolovská a 5. května. Uvedl to mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.
Po dobu uzavírky nebude obsluhována zastávka "Ulice 5. května". Objízdná trasa pro vozy linek č. 3 a 12 bude vedena ulicemi Slavíčkova, Smrčenská a částí ulice Sokolovská.

Na objízdné trase budou vozy linek č. 3 a 12 obsluhovat náhradní zastávky "Slavíčkova" a "Smrčenská" jak je vidět na mapce níže.

Autobusy totiž budou červeně vyznačené uzavřené místo objíždět po zeleně vyznačené trase ulicemi Slavíčkova a Smrčenská.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze a šperky; silně opilá žena kradla v obchodě, skončila na záchytce
Neznámý zloděj, který se vloupal v úterý 24. května v době mezi polednem a druhou hodinou odpoledne do rodinného domu v Chlístově na Třebíčsku, ukradl finanční hotovost a šperky, čímž majiteli způsobil škodu necelých dvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž je podezřelý z trestných činů
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku čtyřiatřicetiletému muži. "V polovině března byl pozván do bytu své známé v Ledči nad Sázavou, kde odcizil platební kartu. Následně využil znalosti PIN kódu a připravil majitelku karty o necelých patnáct tisíc korun. Po přijetí oznámení policisté případ prověřovali a po shromáždění důkazů sdělili muži podezření ze spáchání dvou trestných činů", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Při krádeži byl recidivista přistižen
Ve středu 25. května byli policisté po deváté hodině večer přivoláni do centra Jihlavy, kde byl při krádeži v obchodě přistižen opilý muž. Policisté na místě zjistili, že se jedná o dvaatřicetiletého recidivistu. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Naposledy byl odsouzen v dubnu k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do roku 2026. "Přesto muž v prodejně odcizil lahve piva, které vložil do tašky a bez zaplacení odešel. Následně se do obchodu vrátil a opět se o krádež alkoholu pokusil. Pracovník prodejny ho ale zastavil a na místo byli přivoláni policisté. Při dechové zkoušce policisté podezřelému muži naměřili hodnotu necelé jedno a půl promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže odvezli na záchytku, po vystřízlivění jeho další cesta vedla na oddělení policie. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž je podezřelý z trestného činu
Ve středu 25. května kontrolovali policisté před šestou hodinou večer v Jihlavě na ulici Kosmákova muže, u kterého zjistili, že má ve městě zakázáno pobývat. "Jednalo se totiž o šestačtyřicetiletého muže z Jindřichohradecka, který si za majetkovou trestnou činnost vloni odpykal trest odnětí svobody a dále má na tři roky uložený trest zákazu pobytu na území okresu Jihlavy. Policisté muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů", uvedla mluvčí. Je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Žena měla přes tři promile alkoholu
Ve středu 25. května byla při krádeži v obchodním domě ve Velkém Meziříčí na Žďársku přistižena třiatřicetiletá žena. "Před sedmou hodinou večer přišla do prodejny, kde odcizila zboží v hodnotě přes 300 korun, které schovala do batohu. S odcizeným zbožím prošla prostorem pokladen bez zaplacení a následně ji zastavil pracovník ostrahy. Odcizené zboží žena vydala a na místo byli přivolání policisté. Podezřelé ženě naměřili při dechové zkoušce hodnotu 3,13 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté ji odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti majetku.

Střet vozidla s chodkyní
Ve středu 25. května došlo po desáté hodině dopoledne v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku ke střetu vozidla s chodkyní. "Na Husově náměstí jel řidič automobilu Škoda po silnici ve směru na Hněvkovice, po vyznačeném přechodu pro chodce přecházela v tu dobu silnici chodkyně, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěla jednasedmdesátiletá žena zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", informovala J. Kroutilová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. U účastníků nehody požití alkoholu při dechových zkouškách vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Silničáři chystají opravu silnice I/34 v Humpolci
Ředitelství silnic a dálnic připravuje opravu silnice I/34 na průtahu Humpolcem. V rámci veřejného výběrového řízení na zhotovitele stavby obdrželo šest nabídek a aktuálně probíhá jejich hodnocení. Opravou projde téměř celý úsek silnice I/34 v Humpolci, tedy na ulici Okružní. Mimo město je to pak velmi krátký úsek mezi koncem/začátkem města a křižovatkou se silnicí III/03418,směrem na obec Vilémov, včetně této křižovatky. Provedená diagnostika ukázala, že stávající vozovka vykazuje řadu poruch v podobě řady trhlin, vysprávek nebo značně poškozených okrajů vozovky.
Hlavním cílem stavební akce je oprava povrchu vozovky silnice v celkové délce 1351 metrů, a to v celé šířce jízdního pásu, tj. dvou průběžných jízdních pruhů a zpevněných krajnic. Z tohoto důvodu bude provedena výměna dvou hutněných asfaltových vrstev s lokálními opravami na odfrézovaném povrchu. Ve vytypovaných úsecích bude nutné provést sanaci okrajů vozovky v šířce 1,5 metru od okraje vozovky, která spočívá ve výměně všech tří asfaltových vrstev a jedné podkladní nestmelené vrstvy. Upravovat se budou také plochy stávajících dlážděných ostrůvku z kamenných kostek a dlažba vnitřního prstence okružní křižovatky. Dojde na vyčištění odvodnění komunikace a v úseku bez obrub k obnově nezpevněných krajnic. Obnovou projde také vodorovné dopravní značení.

Stavební práce na silnici I/34 plánujeme realizovat za provozu při zachování tranzitní i místní dopravy. Provoz v dílčích pracovních úsecích o délce do 450 metrů bude veden kyvadlově v jednom jízdním pruhu. Předpokládaný termín uvedení opraveného úseku do provozu je 13 týdnů od zahájení prací. Momentálně je termín zahájení opravy závislý na dalším průběhu výběrového řízení a jednání s vybraným zhotovitelem. Nicméně opravu bychom rádi zahájili v průběhu třetím čtvrtletí 2022.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Přednáška pro budoucí maminky a úprava návštěvních hodin na oddělení šestinedělí v pelhřimovské nemocnici
Nemocnice v Pelhřimově upravuje od středy 1. června dobu návštěv na oddělení šestinedělí. Stanovena je denně od 13 do 18 hodin. Ve výjimečných případech je možno, po domluvě s lékařem, navštívit maminku i mimo stanovenou dobu. Nastávající maminky se také mohou těšit na přednášku Příprava na kojení a péče o miminko a to v pondělí 13. června ve 13 hodin v salonku stravovacího provozu v těsné blízkosti jídelny v areálu pelhřimovské nemocnice.
Narození miminka patří k zásadním okamžikům každého rodiče. Mnoho nastávajících maminek si však klade řadu otázek typu: jak si připravit porodní plán, jak bude probíhat péče o miminko nebo jak správně kojit a právě těmto rodičkám pomůže zmíněná přednáška.
Budoucím maminkám budou poskytnuty informace o porodu a kojení, o porodním plánu, o tom, co pomáhá v začátcích, o správné poloze a spoustu dalších zajímavostí.

"Návštěvní doba na všech odděleních nemocnice zůstává stejná od 14:30 do 18 hodin. Pouze na dětském oddělení jsou návštěvy od 13 do 18 hodin a na ARO a jednotkách intenzivní péče jsou s ohledem na závažný stav pacientů zkráceny od 15 do 17 hodin", informovala Alexandra Knapová z pelhřimovské nemocnice.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška k osmdesátému výročí od atentátu na říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha v Telči
Přednáška Pavla J. Slavíka s názvem Osmdesáté výročí operace ANTHROPOID se uskuteční v pondělí 30. května od 17 hodin v učebně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči a to u příležitosti osmdesátého výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, kata českého národa.
Jaké byly okolnosti, které vedly k rozhodnutí o jeho likvidaci, a jaké byly následky? Kdo byli lidé, kteří se na této akci podíleli, kteří ji plánovali a kteří stáli kolem? Jaký je historický odkaz tohoto činu pro budoucnost? Jaké bylo mezinárodní postavení našich exilových představitelů a osobností domácího odboje? A jaké jsou tradice ve vojenských útvarech a společenských organizacích České republiky?

Na všechny tyto otázky odpoví Pavel J. Slavík, který je sběratelem leteckých insignií, pořádá různé výstavy a přednášky vztahující se k vojenským vyznamenáním, odznakům, nášivkám a vojenské historii. V roce 2017 obdržel od Svazu letců ČR medaili Za zásluhy, za propagační činnost a rozvíjení tradic letectva a ozbrojených sil.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

U studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních zazní v sobotu světoznámá kantáta Bohuslava Martinů
Tradiční Otvírání studánek se bude konat v sobotu 28. května od 14 hodin v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních na Žďársku. Les opět rozezní stejnojmenná světoznámá kantáta Bohuslava Martinů v podání pražského ženského pěveckého sboru Akordeum, v programu vystoupí děti ze žďárských folklorních souborů Bystřinka a Rozmarýnek a brněnského Komíňáčku.
Námětem pro kantátu hudebního skladatele Bohuslava Martinů, rodáka z Poličky, se stala báseň dalšího poličského rodáka Miloslava Bureše. Báseň s názvem Píseň o studánce Rubínce, která popisuje jarní lidový zvyk z Vysočiny – čištění studánek, Bureš složil v roce 1954 právě na břehu rybníka Sykovce ve Třech Studních. O rok později ji pak Bohuslav Martinů zhudebnil. Také on měl ke Třem Studním díky své žačce, brněnské dirigentce a skladatelce Vítězslavě Kaprálové, která tam jezdila s rodinou na letní byt a v červenci roku 1938 jej rovněž pozvala, blízký vztah.

Bohuslav Martinů pobýval ve Třech Studních na pozvání své jediné české žačky Vítězslavy Kaprálové ve vilce č. 29 téměř celý červenec roku 1938. Okolní prostředí Tří Studní Martinů zcela okouzlilo, připomínalo mu poličské dětství. Sama Kaprálová prohlašovala, že nejšťastněji se cítí právě na Třech Studních. Zde osmačtyřicetiletý Martinů prožil po boku Vítězslavy Kaprálové chvíle probuzené mladosti. Spolu se procházeli okolními lesy, naslouchali zpěvu ptactva a šumění vůkol stojících stromů. Při pozdějším komponování kantáty Otvírání studánek by Tři Studně s okolím neposkytly pro Martinů takovou inspiraci, kterou vnímal po boku Kaprálové. Martinů pak odjel do Paříže, v lednu 1939 i Kaprálová, oba se již živí do vlasti nikdy nevrátili.

Významné osobnosti na Třech Studních přípomíná pamětní deska na hotelu U Loubů, pamětní desky na vilce č.29 a pamětní kámen u studánek Barborky a Vitulky, kde obec každoročně o poslední květnové sobotě pořádá ve 14 hodin slavnost Otvírání studánek. Po projevu starosty obce bývá uvedena kantáta B.Martinů Otvírání studánek, následuje vystoupení dětských folklorních souborů.

Foto: spodní obrázek - zleva: Václav Kaprál, Vítězslava Kaprálová s pejskem Šotkem, Bohuslav Martinů (Tři Studně, červenec 1938)
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   25. 6. 2022

• Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
• Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
• Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí

Pátek   24. 6. 2022

• Fialovo znárodňování
• Z policejního deníku: žena která bourala, nadýchala přes tři promile; cyklista byl opilý
• Třiačtyřicetiletá žena z Pacova, po které policisté pátrali od 11. května, byla nalezena bez známek života
• Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy
• Na silnici I/23 u Vladislavi koncem týdne zmizí kyvadlově řízený provoz
• V úkrytu kamionu se skrývali migranti, do návěsu se dostali zřejmě v Rumunsku
• Skalní stěna v ulici Mostecká v Jihlavě bude bezpečnější
• Dětské oddělení v jihlavské nemocnici obdrželo pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu

Čtvrtek   23. 6. 2022

• Policisté hledají svědky vážné nehody u Lísku a také cyklistu ve žluto černém dresu
• Závodník, který se v Jihlavě zranil při víkendovém závodu horských kol, zemřel
• Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady
• Dopravní podnik v Jihlavě zve v neděli 26. června na Den otevřené stavby
• Meteorologové varují na Vysočině před požáry, silnými bouřkami a možnými povodněmi
• Mladý řidič s vozidlem u Jihlavy havaroval, auto skončilo na střeše
• Pachatele vloupání přistihl majitel na místě činu
• Chystá se výstava s titulem Světelné objekty v Galerii ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Kraj postaví záchranářům v Telči nové stanoviště
• Z policejního deníku: žena v jihlavské prodejně přišla o mobilní telefon, policisté žádají o pomoc svědky

Středa   22. 6. 2022

• Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
• Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
• Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
• Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
• Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
• Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
• O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece

Úterý   21. 6. 2022

• Papoušek Arabella z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny
• Elektrárna Dukovany zvýší výrobu asi o 15500 megawatthodin, díky modernizaci chladících věží
• Pasíř Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• V Novém Městě na Moravě je otevřeno Hasičské minimuzeum, k vidění jsou třeba hasící přístroje ze Stržanova
• Prázdniny v Telči lákají na J.A.R., Mňágu nebo Framus Five; legendární hudební festival letos slaví 40 let
• Přednáška o houbách v jihlavském muzeu a houbařská vycházka ke Třem Studním
• Z policejního deníku: muž nalezl v lese dělostřelecký protipancéřový granát; recidivista zbil muže, ten skončil v nemocnici

Pondělí   20. 6. 2022

• Jihlavský tunel se pro veřejnou dopravu otevře v úterý 21. června v sedm hodin ráno, objížďky skončí
• Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1, zjistili 44 dopravních přestupků
• Pelhřimovská agentura uvede tenistu Jana Kodeše do Rekordmanské síně slávy v místě, kde jako žák vyhrál svůj první velký turnaj
• Uzávěra ve Staré Říši již zmizela, místo je průjezdné; na Vysočině pokračují další opravy silnic
• Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině; cizinec měl při cestě s Německa slabost a o pomoc požádal dceru v Polsku
• Z policejního deníku: partneři se vzájemně napadli, muž měl přes tři promile; celostátně hledaný muž skončil za mřížemi

Neděle   19. 6. 2022

• Západní části Vysočiny hrozí silné bouřky, východní části pak velmi silné bouřky
• Dvacetiletý cizinec nepřežil ve vysoké rychlosti náraz do stromu v Horní Cerekvi
• U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem šestačtyřicetiletý chodec; policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto, škoda je 80 tisíc; krádež elektrokola; cizinec byl pod vlivem drog

Sobota   18. 6. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: fond Zdenka Vorlová Vlčková
• V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý
• Komentovaná prohlídka výstavy 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! v jihlavské galerii

Pátek   17. 6. 2022

• Policisté pátrají po patnáctileté dívce s dcerou v modrém kočárku
• Z policejního deníku: muž vybral z ukradené karty přes třicet tisíc; zloděj ukradl z auta nářadí za sedmdesát tisíc
• Policisté v Jihlavě dopadli zloděje, ukradl třeba jízdní kola a dron
• Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Zažijte lesy jinak! Přijďte na Den otevřených lesů ke Zborné
• Strach z operace je přirozený; pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí
• Dívka nechala na cyklostezce v Jihlavě fotoaparát bez dozoru, někdo jí jej ukradl; policisté žádají cyklisty, kteří místem projížděli, aby se přihlásili a poskytli informace
• Po střetu dodávky a osobního auta na dálnici D1 utrpěla jedna osoba těžké zranění

Čtvrtek   16. 6. 2022

• Starosta Třebíče Pacal: Aby bylo město hezké, musíme se snažit všichni
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě nabídne tentokrát i dárky ke svátku tatínků nebo pro paní učitelky
• Stavba nové příjezdové cesty do táborské zoo začala, první návštěvníci se po ní poprvé projedou už za čtyři měsíce
• Češi přestali utrácet za jídlo; hospodám navíc chybí více než třetina poledních hostů
• V nemocnici v Třebíči byl otevřen pavilon s novými operačními sály
• Z policejního deníku: útočník bil muže pěstmi do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; muž dluží na alimentech přes sto tisíc
• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve středu 15. června u Ždírce nad Doubravou
• Ryby na soklu Neptunovy kašny na horním Masarykově náměstí v Jihlavě nechrlí vodu; napuštění kašny je odloženo a kašna se musí opravit
• Světlá nad Sázavou obsadila podnikatelský trůn na Vysočině

Středa   15. 6. 2022

• Prezident Zeman jmenoval nového rektora jihlavské polytechniky
• Jihlavští Havíři zvou na tradiční svatojánskou pouť; budou divadla, koncerty i nová dřevěná herna
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; recidivista ukradl telefon
• Meteorologové varují před bouřkami
• U Ždírce nad Doubravou havaroval náklaďák, tři lidé utrpěli zranění, silnice již je průjezdná
• Slunečnice rozzáří Jihlavu; vysadí je pacienti s roztroušenou sklerózou
• Fotbal na Bedřichově už v sobotu oslaví sté narozeniny! Gratulovat přijede tým Horsta Siegla

Úterý   14. 6. 2022

• Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
• Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
• Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
• Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
• Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
• V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
• Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Pondělí   13. 6. 2022

• Přednáška Ztracený poklad národopisné fotografie z let 1913 - 1915 v Pelhřimově
• Informace ke kotlíkovým dotacím získají žadatelé na seminářích pořádaných ve všech obcích s rozšířenou působností na Vysočině
• Z policejního deníku: opilý řidič poškodil bránu, škoda je 80 tisíc; opilý muž napadl partnerku, skončil na záchytce
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v celé moravské části Vysočiny
• V muzejní kavárně v Jihlavě začne výstava cestovatelských fotografií Nezkrotná Afrika

Neděle   12. 6. 2022

• Výstava Srdce a zvon na hradě Roštejně nabízí dějiny zvonařství, cínové nádobí i zvon ze zinku
• Jihlavský tunel bude otevřen v týdnu po 21. červnu; silničáři chtějí ještě opravit konstrukční vrstvu vozovky
• Festival rekordů v Pelhřimově přinesl téměř čtyři desítky rekordních počinů
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dokumenty a hotovost v hodnotě 36 tisíc; opilá žena skončila na záchytce

Pátek   10. 6. 2022

• V muzeu veteránů v Bystřici nad Pernštejnem zaparkoval svůj Dakarský speciál Ivo Kaštan
• Výstavy přiblíží Jihlavanům mimořádnou osobnost misionáře Jana Meda, který svým životem ovlivnil tisíce lidí v daleké Indii
• Zoologická zahrada v Jihlavě hostila ZOO ART; vznikla busta třeba vlka, hada či krokodýla
• Beethovenovu Ódu na radost zazpívalo na festivalu v Pelhřimově 2182 dětí a učitelů, zapsali se tak do České knihy rekordů
• Pacientům po úrazech a totálních endoprotézách se v jihlavské nemocnici bude lépe ležet
• Z policejního deníku: recidivista napadl opilou mladistvou dívku, skončila v nemocnici; zloděj se vloupal do chatky; vandal poškrábal auto, škoda je přes padesát tisíc
• Policisté na Vysočině se zaměřili na řidiče se dřevem, zjistili jednapadesát přestupků
• Den Žďáru nabídne výstup na věž, loutkové představení i ukázky historické hudby
• U příležitosti stého výročí narození akademické malířky Míly Doleželové se konají výstavy; vychází i publikace

Čtvrtek   9. 6. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz