Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 9.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Do Telče přijede na sto motocyklů britské značky Norton; představí se i závodní motocykl Norton Manx, stroj, který v roce 1961 vyhrál Velkou cenu Československa
Po téměř třiceti letech se sjedou z celé Evropy i Spojeného království do České republiky fanoušci motocyklů britské značky Norton na akci Mezinárodní rally motocyklů Norton a přivezou s sebou stroje vyrobené od 30. let 20. století po současnost. Zájemci z řad veřejnosti se budou moci s vlastníky těchto motocyklů setkat na přehlídce v sobotu 11. června od 11 do 13 hodin na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči.
Z rakouského Norton Clubu (NOC) přislíbili skutečnou raritu - závodní motocykl Norton Manx, právě tento konkrétní stroj v roce 1961 vyhrál Velkou cenu Československa. Z dalších historických typů to bude např. Norton Commando, který v 70. letech minulého století patřil k nejlepším motorkám v Anglii.

"Na akci se zaregistrovali účastníci z Anglie, Francie, Švédska, Holandska, Švýcarska a dalších zemí. Mnozí z nich přijedou po vlastní ose,“ upřesňuje prezidentka pořádající české „odnože“ NOC CR Norton Owners Clubu Czech Republic Marcela Havlíčková. „Těšíme se na jedinečnou přehlídku, protože k vidění budou značky různých typů i historických a samozřejmě u nás i velmi ojedinělých.“

Pod názvem Mezinárodní rally motocyklů zn. Norton se tato akce koná každým rokem v jiné zemi. Po téměř třiceti letech opět zavítá do České republiky, naposledy zde rally byla v roce 1993. Ústředí NOC sídlí v Anglii, kde tuto značku v roce 1898 založil James Lansdowne Norton.

Do Československa se Nortony dostaly na základě smlouvy uzavřené mezi společností Norton a československým podnikem zahraničního obchodu pro dovoz a vývoz vozidel a výrobků lehkého kovoprůmyslu Motokov. Kontrakt byl uzavřen na import typu ES 2. Dovážely se k nám v letech 1959 až 1961 a prodávaly se přes Mototechnu za 12.500 Kč. Jednalo se o pár stovek kusů.

I v České republice Nortony psaly svoji historii. Historicky první Velkou cenu Československa v roce 1950 vyhrál Antonín Vitvar právě na motocyklu Norton, a to v obou objemových kategoriích (350 a 500 cm3). A zvítězil i v roce 1951, avšak v roce 1952 vedení Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou) rozhodlo, že českoslovenští závodníci nebudou moci startovat se zahraničními motocykly. Někteří jezdci proto přestali závodit. Jiní přejmenovávali své stroje v naději, že to bude akceptováno. Například Norton 350 cm3 Petra Kopala se proměnil v Orkán a František Šťastný změnil svůj Norton 30M na Blesk. Absurdní příkaz byl odvolán po dvou letech. (Zdroj Motor Journal 2/2020)
- red -Zpět nahoru na obsah...

Truhlář Pavel Svoboda vyrobil motocykl pouze ze dřeva
Mistr truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve na Pelhřimovsku představil na festivalu Pelhřimov - město rekordů dřevěný modelu motocyklu Jawa 50/550 - Pionýr, který byl svého času pro tvar sedla lidově nazýván „Pařez“. Vyráběn byl v letech 1955 – 1958. Model byl zhotoven v měřítku 1:1, ručně bez použití CNC strojů. Jediným použitým materiálem je dřevo, žádný jiný materiál nebyl použit ani ve spojích.
Unikátní motocykl má stejně jako originál následující parametry: délka 1770 mm, šířka 600 mm, výška 936 mm, rozvor 1165 mm.

Rekordman při výrobě, kterou zahájil v roce 2018 a po 2637 hodinách čistého času práce ji dokončil 9. června 2022, použil 21 druhů dřeva: smrk, borovice, tis červený, ořech, eben, hruška, švestka, javor, buk, dub, třešeň, škumpa, rakytník, thuje, bříza, modřín, olše, akát, lípa, jasan a ovangkol.

Zajímavostí je, že dřevo tisu pochází z památného stromu ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, který bývá označován jako nejstarší tis střední Evropy nebo nejstarší strom České republiky.

Unikátní motocykl byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zapsán dne 9. června 2022 na tiskové konferenci konané na zahradě expozice s příznačným názvem Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Inspirujte se barevnými letními trendy v táborské zoo
Módní návrháři každoročně na honosných přehlídkách ukazují, jaké budou trendy daného roku. Abyste se inspirovali, co nosit, nemusíte sledovat tyto módní přehlídky, stačí vyrazit do zoologické zahrady v Táboře. Pokud se zdržíte u místních papoušků, zjistíte, že letošní léto bude bláznivě barevné. Čím víc barev na sebe obléknete, tím lépe. Určitě to ocení nejen táborští arové. Pokud však dáváte přednost umírněnosti, inspirujte se u vzácného kakadu moluckého. Jeho střídmá elegance už uchvátila nejednoho milovníka módních trendů.
OO Tábor chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chová také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinuje s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Studené období roku tráví papoušci ve svém zimovišti, do voliér v areálu táborské zoo se někteří vrátí už na konci příštího týdne. Záležet však bude na aktuálním počasí.

Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílé peří na hlavě či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými pery. Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční.

Kakadu molucký patří k nejohroženějším druhům papoušků. Kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu odchytu je zařazen na seznam CITES. Kakadu je inteligentní a učenlivý, avšak velmi hlučný pták. Vyniká svým silným zobákem, který používá k louskání ořechů. Zvládne otevřít i tvrdý paraořech, stejně tak snadno jím zlomí třeba prst. V době páření žijí v párech, jinak se shlukují do větších hejn. Kakadu molucký se může dožít i sedmdesáti let.

Táborská zoologická zahrada chová také například amazoňany žlutokrké, ary arakangy a ararauny, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé či papouška nádherného.

Zoologická zahrada v Táboře je nyní pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 19 hodin.

Foto:
horní obrázek - kakadu molucký
dolní obrázek - ara arakanga
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

První letošní testování jakosti koupacích vod na Vysočině
Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (KHSV) začala pravidelnou kontrolu jakosti vody ve vybraných přírodních vodních plochách, které veřejnost využívá ke koupání. První testování proběhlo v pondělí 6. června. Výsledky se napříč krajem velmi liší.
„Odběry vzorků vody a kontrolu dalších ukazatelů provádíme v patnácti předem určených lokalitách v kraji a pravidelný monitoring probíhá za každého počasí,“ uvádí Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální KHSV. Ráno, kdy probíhaly první odběry, bylo deštivo a teplota vzduchu se pohybovala mezi 14 až 17 °C. Teplota vody na všech sledovaných místech měla příjemných 20 °C. „Na místě měříme, jaká je průhlednost vody, zjišťujeme, zda není znečištěna odpady a jaké je množství vodního květu. Vzorky jsou odebírány z místa, kudy lidé do vody vstupují. Odebraná voda je převezena do laboratoře ke zjištění výskytu choroboplodných zárodků. Když je u některých vodních nádržích odůvodněný předpoklad rozmnožení sinic, hodnotíme navíc množství těchto sinic, obsah chlorofylu a mikroskopický obraz,“ doplňuje Milan Brychta. Analýza vzorků vody probíhá ve spolupráci s jihlavskou pobočkou Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Výsledky prvních rozborů z jednotlivých lokalit se už teď na začátku sezóny značně liší. Tradičně výborná kvalita vody je například ve Velkém a Malém Pařezitém rybníce nebo v Lomu Horní Cerekev. I většina ostatních míst je bez problémů. Na druhém konci pomyslného žebříčku se každoročně objevují rybníky Kachlička a Ředkovec, kde už první pohled na vodní plochu naznačoval zhoršenou kvalitu vody. Laboratoř potvrdila, že v obou rybnících je překročen hygienický limit pro hodnocený ukazatel sinice a chlorofyl-a. To znamená, že voda je ke koupání nevhodná a může plavcům způsobit zdravotní obtíže. Všechny průběžné výsledky kontrol po celou letní sezónu je možné zjistit na Koupací plochy – Výpis aktuálních informací – Krajská hygienická stanice kraje Vysočina ( khsjih.cz ). U každé nádrže, která je takto sledována, je umístěna informační tabule, kam se také aktuální výsledky kontrol zavěšují.

Působením mnoha vlivů se kvalita vody v průběhu sezóny mění. Velkou roli hraje samozřejmě počasí. Vysoké teploty, sucho a nedostatek vody jsou příznivé pro přemnožení sinic, řas a mikroorganismů. Ke zlepšení situace přispívají naopak chladnější teploty a pravidelné deště. Všechny tyto negativní vlivy můžou způsobit úhyn ryb a dalších živočichů, které ve vodě následně zahnívají. Proto KHSV sleduje všechny ukazatele minimálně jedenkrát za čtrnáct dní. Pokud je situace v některém z míst zhoršená, odebírají se vzorky častěji. Jakost vody se dokonce může natolik zhoršit, že by koupání v ní mohlo způsobit závažné zdravotní obtíže. Pokud laboratorní rozbor prokáže, že došlo k překročení hygienických limitů sledovaných ukazatelů a hrozí ohrožení zdraví veřejnosti, má KHS zákonnou povinnost vydat zákaz koupání v této lokalitě. Veřejnost je o tomto zákazu informována. Záleží však na každém návštěvníkovi pláže, jak zodpovědně přistupuje ke svému zdraví a zdali tento zákaz dodrží. Lidé, kteří jsou oslabení nebo trpí alergiemi a obzvláště děti by se vůbec ve vodě, která má zhoršenou kvalitu, koupat neměli.

Dalším místem, kam můžeme v horkých letních dnech zamířit za osvěžením, jsou umělá a přírodní koupaliště, nebo biotopy, které provozuje konkrétní provozovatel. Zde mají návštěvníci jistotu, že je voda v pořádku. Provozovatel koupaliště zajišťuje kontrolu kvality vody a výsledky hlásí KHS. Pokud by byly překročeny hygienické limity, tak provozovatel musí okamžitě přijmout účinná opatření k nápravě, popř. zastavit provoz, případně zákaz koupání vydá KHS, pokud k nápravě nedojde.

Na Vysočině je celá řada dalších míst, tzv. ostatních vodních ploch, kde ale kvalita vody není sledována. Lidé se zde koupou „na vlastní nebezpečí“ a záleží na nich, jak čistotu vody vyhodnotí. Obecně platí, že pokud má voda malou průhlednost, je zakalená, zeleně či hnědě zbarvená, zapáchá nebo jsou na ní viditelné olejové skvrny, popřípadě na hladině plavou těla uhynulých ryb, určitě bychom se zde koupat neměli. Stejně opatrní bychom měli být, když se chceme koupat v místě, které neznáme. Kde neznáme hloubku, případně spodní proudy, nevíme, jestli se pod hladinou neskrývají kameny. Nikdy bychom také při plavání neměli přeceňovat své síly a aktuální zdravotní stav.

Seznam sledovaných vodních ploch určených ke koupání v celé republice každoročně vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví ČR veřejnou vyhláškou. KHS hodnotí kvalitu vody na základě zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, případně na základě vyhlášky č. 238/2011 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity venkovních hracích ploch.

Foto: odebírání vzorku vody ve vodní nádrži Sedlice

Jana BÖHMOVÁZpět nahoru na obsah...

Dopravní podnik doporučuje včas si nabít Jihlavskou kartu a koupit si časový kupón
Od středy 22. června od 17 hodin do úterý 28. června do sedmi hodin ráno nebude možné pořídit si novou Jihlavskou kartu, koupit časový kupón nebo nabít elektronickou peněženku v místnosti předprodeje jízdenek na Masarykově náměstí ani v modrých prodejních kioscích. V uvedených dnech bude možné pouze si zakoupit papírové jízdenky v předprodeji a ve žlutých jízdenkových automatech nebo u řidičů ve vozech MHD. Důvodem výpadku je zavádění nového odbavovacího systému
Přesný časový harmonogram odstávky předprodejních systémů:

- Ve středu 22. června v 17 hodin dojde k ukončení prodeje v samoobslužných kioscích (modré automaty). Automaty budou uvedeny do stavu mimo provoz a k předpokládanému obnovení jejich prodejní činnosti dojde v úterý 28. června od 7 hodin ráno.

- Na dobu od čtvrtka 23. června od 7.15 hodin až do pondělí 27.června do 17 hodin bude na Středisku předprodeje na Masarykově náměstí v Jihlavě pozastavena obsluha Jihlavských karet. Po dobu pozastávky bude na Středisku předprodeje možné zakoupit pouze papírové jízdenky a jízdní řády.

- Od úterý 28. června od 7.15 hodin bude Středisko předprodeje opět v plném provozu. V době pozastavení obsluhy Jihlavských karet zůstává provozní doba Střediska předprodeje nezměněna – v pracovních dnech od 7.15 do 17 hodin.

- Prodej papírových jízdenek ve žlutých jízdenkových automatech bude probíhat bez omezení;

- Odbavení ve vozech MHD Jihlavskou kartou, papírovou jízdenkou a prodej papírových jízdenek u řidiče s platbou za jízdenky v hotovostí bude probíhat bez omezení. Od úterý 28. června od ranních hodin bude ve vozech MHD rozšířen prodej papírových nepřestupních jízdenek o možnost platby kartou;

- Od 11. července spustí DPMJ nový e-shop, který všem uživatelům Jihlavských karet nabídne možnost nabíjet si a spravovat svou kartu z pohodlí domova.

"Všem cestujícím, kteří využívají Jihlavskou kartu, doporučujeme, aby se včas připravili. Aby si zkontrolovali platnost své Jihlavské karty a včas si dobili elektronické peněženky či zakoupili časové kupóny,“ říká předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner.

Způsob, jak ve voze snadno zjistit datum exspirace karty nebo datum platnosti časového kupónu a stav elektronické peněženky, je možné zhlédnout ve videu na:
https://www.youtube.com/watc…

Časové kupóny lze nabíjet až 30 dnů před počátkem jejich platnosti. Na Jihlavské kartě může být vedle aktuálního platného kupónu pořízen i další kupón s budoucí platností, např. navazující na aktuálně platný kupón. „Pokud tedy uplyne doba platnosti časového kupónu právě v době odstávky odbavovacího systému od 22. do 27. června 2022, je třeba si v předstihu pořídit kupón nový. Pokud tak cestující neučiní a zároveň vyčerpá zůstatek elektronické peněženky, nezbývá jiná možnost pro cestování MHD než zakoupení papírové jízdenky pro jednotlivou jízdu či pořízení jízdenky ve voze u řidiče,“ doplňuje Rovner s tím, že se DPMJ všem cestujícím omlouvá za případné komplikace.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: útočník bil muže pěstí do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; opilý muž napadal ženu, policisté jej vykázali ze společného obydlí
Jednadvacetiletý muž, který v druhé polovině dubna před zábavním podnikem v Chotěboři na Havlíčkobrodsku napadl jiného muže, je podezřelý ze dvou trestných činů. V časných ranních hodinách došlo ke konfliktu, který vyústil útokem. Napadený muž utržil ránu pěstí do oblasti hlavy a záchranáři zraněného muže převezli do havlíčkobrodské nemocnice. Po přijetí oznámení o fyzickém napadení začali policisté případ prověřovat a po podezřelém muži pátrali. Zahájili prověřování, provedli šetření, zjistili totožnost útočníka, provedli výslechy a shromáždili důkazy. Jednadvacetiletému muži následně sdělili podezření ze spáchání trestných činů pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Při krádeži byla recidivistka přistižena
Ve středu 8. června byli policisté před sedmou hodinou ráno přivoláni do obchodního domu v ulici Brněnská v Jihlavě kde byla při krádeži přistižena opilá pětatřicetiletá žena. Policisté zjistili, že se jedná o recidivistku, která byla v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně odsouzena, trest si odpykala i ve věznici.
"Žena přišla do obchodu, kde vzala lahev alkoholu a v prostoru kabinek část vypila. Dále konzumovala džus, snědla bagetu a použila balení ubrousků. Následně žena prošla pokladní zónou, aniž by zaplatila. Zastavil ji pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Ženě naměřilo přes jedno promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté ji zajistili a odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Krádež motocyklu
Policisté pátrají po pachateli, který v době od sobotního odpoledne 4. června do nedělního rána v ulici Cihlářská v Třebíči ukradl motocykl a majiteli způsobil škodu přibližně za pětadvacet tisíc korun. "Pachatel vnikl na pozemek areálu firmy a odcizil zaparkovaný motocykl Jawa Pionýr. Policisté provedli šetření, místo činu ohledali a zadokumentovali. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání přečinu krádeže", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizeném motocyklu pátrají.

Opilý muž napadal ženu, policisté jej vykázali ze společného obydlí
Ve středu 8. června byli policisté před jednou hodinou odpoledne přivoláni do obce na Pelhřimovsku, kde se opilý muž choval agresivně ke své blízké. "Policisté na místě zjistili, že opilý muž v domě pokřikoval, byl vulgární, choval se vůči ženě útočně a vyhrožoval jí násilím. Starší žena se musela před agresorem ukrýt. Policisté naměřili muži při dechové zkoušce hodnotu přes dvě a půl promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Na základě shromážděných informací rozhodli policisté o vykázání agresivního muže ze společného obydlí", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu nebezpečného vyhrožování.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 8. června byli policisté v Novém Městě na Moravě na Žďársku před šestou hodinou večer přivoláni do ulice Brněnská, kde ležel na zemi u obchodního domu zjevně opilý muž. "Byl značně znečištěný, nebyl schopen samostatné chůze ani komunikace a budil veřejné pohoršení. Policisté zjistili, že se jedná o devětašedesátiletého muže. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,54 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí J. Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidička pod vlivem amfetaminu a marihuany
Ve středu 8. června zastavili policisté v Jihlavě v Brněnské ulici po jedenácté hodině večer auto Seat. "U dvacetileté řidičky provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Dechová zkouška u ní byla negativní. V další jízdě žena již nesměla pokračovat, je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala J. Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 8. června odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volant s více než dvěma a půl promile alkoholu. Osmatřicetiletý muž jel s automobilem Subaru po silnici u obce Lhota na Žďársku a po šesté hodině večer ho zastavila policejní hlídka. "U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,57 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Opilý řidič přišel o řidičský průkaz, který mu policisté na místě zadrželi. V další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla mluvčí. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hasiči v Moravských Budějovicích vyprostili z kanálu malé kachničky
Malé kachničky vyprostili ve čtvrtek 9. června okolo deváté hodiny ráno hasiči z kanálu v ulici Sadová v Moravských Budějovicích.
"Někdy nás potřebují i ti nejmenší, a i pro ně jsme tady! Úspěšně skončila dnešní záchrana kachňat z kanálu v ulici Sadová v Moravských Budějovicích. Z vězení kanálu putovala kachňata bezpečně zpět ke své mámě", napsali hasiči na svém facebookovém webu.- red -Zpět nahoru na obsah...

Noc kostelů v Telčí nabízí program v chrámech sv. Ducha, sv. Jakuba, v kapli sv. Eustacha na Roštejně a v evangelických kostelích v nedaleké Velké Lhotě
Noc kostelů v Telči nabídne v pátek 10. června od 17 do 24 hodin široké veřejnosti dva chrámy na náměstí Zachariáše z Hradce - kostel sv. Ducha a kostel sv. Jakuba. V okolí pak si mohou lidé prohlédnout a navštívit program v kapli sv. Eustacha na hradě Roštejně a v evangelických kostelích ve Velké Lhotě. Těšit se mohou na přednášky, koncerty, drobné občerstvení i program pro děti.
Program Noci kostelů v Telči a okolí v pátek 10. června:

Kostel sv. Ducha v Telči
17:00 – 17:45 - 660 let od prvního pokusu o spolupráci v Evropě
19:00 – 19:45 - Pojďme si zazpívat - Milan Svoboda a hosté
20:00 – 20:45 - 660 let od prvního pokusu o spolupráci v Evropě
21:30 – 22:15 - Pojďme si zazpívat - Milan Svoboda a hosté

Kostel sv. Jakuba
18:15 – 18:45 - Ekumenická bohoslužba
19:15 – 19:45 - Koncert staršího Srdíčka
20:00 – 20:20 - „Já křídla mám“ ...pěvecký sbor Smetana
20:35 – 21:15 - Průvodce kostelem pro začátečníky s telčským kaplanem
21:15 – 22:15 - Ticho kostela promlouvá
22:20 – 23:00 - Společný koncert sboru Santini a scholy z Telče
23:15 – 23:50 - Reprodukované zpěvy z Taizé
23:50 – 00:00 - Závěrečná modlitba za město Telč a její obyvatele

Procházka po telčských kostelích – od kostela Jména Ježíš (Jezuitský)
16:00 – 18:00 - Procházka po telčských kostelích s výkladem - Jména Ježíš, sv. Anna, Matka Boží,...
začínáme před kostelem Jména Ježíš (Jezuitský).

Věž kostela sv. Jakuba
17:50 - 18:00 - Zvony ohlašují zahájení Noci kostelů
18:00 - 23:00 - Výstava ZUŠ – Hnízdění na věži
20:00 - 20:30 - Klekání, ukázka manuálního zvonění s výkladem
22:00 - 22:30 - Zvonění, ukázka manuálního zvonění s výkladem

Křížová chodba kostela sv. Jakuba
18:00 – 23:00 - Duchovní a zdravotní literatura v křížové chodbě - církev Adventistů sedmého dne
18:00 – 23:00 - „Pojďte ochutnat něco dobrého“ - občerstvení v křížové chodbě kostela sv. Jakuba
19:00 – 22:00 - Maluj, tvoř a vystav

Hrad Roštejn s kaplí sv. Eustacha
16:00 – 21:00 - Volně přístupná hradní kaple sv. Eustacha s možností prohlédnout si v "předpremiéře" (oficiálně startuje 14.6.) výstavu "Srdce a zvon" věnovanou zvonařství nejen na Vysočině, která se bude nalézat částečně v kapli a částečně v prostoru nádvoří
16:00 – 21:00 - Samostatně průchozí dětská stezka "Za tajemstvím zvonů" se zábavnými úkoly, při jejich splnění na konci odměna
18:30 – 19:00 - Komentovaná prohlídka zvonařské výstavy "Srdce a zvon" s důrazem na technologii
19:30 – 20:00 - Komentovaná prohlídka zvonařské výstavy "Srdce a zvon" s důrazem na technologii
20:30 – 21:00 - Komentovaná prohlídka zvonařské výstavy "Srdce a zvon" s důrazem na technologii
19.00, 20.00 a 21.00 - Krátké povídání o historii hradní kaple

„Horní“ a „Dolní“ kostel ve Velké Lhotě u Dačic
17:00 – 21:30 - Obrázky s husitskou tématikou (Práce dětí ze ZŠ Velká Lhota)
17:00 – 21:30 - Výstavka starých tisků shromážděných zesnulým muzikologem profesorem Robertem Smetanou
17:00 – 21:30 - Výběr písní z Jistebnického kancionálu (250 let od nalezení). Reprodukovaná hudba v podání renomovaného pražského souboru Tiburtina, doplněno krátkou informací o vzniku a významu Jistebnického kancionálu.
17:00 – 17:45 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)
18:00 – 18:45 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)
19:15 – 20:00 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)
20:15 – 21:00 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)


- red -Zpět nahoru na obsah...

Významná část tuzemských firem je v souvislosti s rychle rostoucí inflací a klesajícími reálnými příjmy lidí připravena zvyšovat v letošním roce mzdy
Velká část tuzemských firem je v souvislosti s rychle rostoucí inflací a klesajícími reálnými příjmy lidí připravena zvyšovat v letošním roce mzdy. Menší část pak plánuje přidat zaměstnancům na benefitech. Každý desátý tuzemský podnik také již zavedl mzdové zálohy. Vyplývá to z rychlého průzkumu společností Edenred a Recruitment Academy, který se konal na konci května.
V reakci na aktuální ekonomickou situaci je připravena plošně během letoška zvýšit mzdu svým zaměstnancům pětina tuzemských firem. 13 procent podniků pak bude zvyšovat platy selektivně vybraným pracovníkům. Další firmy pak zvyšování mezd zvažují. Podle čtvrtiny z nich je mzdový růst pravděpodobný, ale firmy jej ještě budou zvažovat s ohledem na aktuální ekonomický vývoj. Růst mezd se zdůvodněním, že na to nemají nyní zdroje, zcela vylučují tři z deseti firem. Průzkum se konal v době, kdy lidem klesají reálné příjmy, podle ČSÚ byl jejich propad jen za první čtvrtletí 3,7 procenta.

Podniky přitom přiznávají, že z velké části vycházejí vstříc tlaku zaměstnanců, kteří si o vyšší platy říkají. 27 procent firem označilo ke konci května žádosti za velmi časté s tím, že na své vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. U dalších firem je počet žádostí menší, ale jen na 14 procent podniků se s mzdovým požadavkem v posledních týdnech neobrátil žádný pracovník.

“Vysoký počet žádostí o růst mezd je naprosto logický v situaci, kdy v Česku klesá reálná mzda a zhoršuje se tak životní úroveň zaměstnanců. Firmy ale mají i další nástroje, jak v současné složité situaci řešit složitou situaci pracovníků. Jde zejména o benefity, které vycházejí výhodněji než prosté navýšení mzdy. Firmy u nich díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 % na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 %. Benefity lze využít na zdravotní péči, vzdělání či volnočasové aktivity. Pro firmy a zaměstnance jde o vzájemně výhodného řešení,“ uvádí členka vedení Edenredu zodpovědná za firemní vztahy Aneta Martišková,

Zvýšit příspěvky právě na zaměstnanecké benefity je nyní rozhodnuto 8 procent, tedy méně než je těch, co budou navyšovat mzdy. Na druhou stranu více než čtvrtina označila zvýšení příspěvků za pravděpodobné.

Možnost zavedení záloh na mzdy nebo firemních půjček v souvislosti se současnou situací zvažuje jen malá část firem. U záloh je to něco přes tři procenta firem, u půjček o jeden procentní bod více. Již nyní zálohy fungují v 9 procentech podniků, půjčky v 18 procentech firem.

Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců zřejmě postupně poroste. „Druhá polovina roku bude vzhledem k situaci na trhu pro řadu firem velmi složitá, nicméně pro udržení zaměstnanců bude navýšení mezd nutností. Očekáváme, že procento firem, které se rozhodnou mzdy zvyšovat postupně poroste,“ zmiňuje Milan Novák, spoluzakladatel Recruitment Academy.
Marek PRAŽÁKZpět nahoru na obsah...

Hasiči radí občanům, jak se zbavit vos a sršní
Kdo z nás by je neznal, a na vlastní kůži se s nimi alespoň jednou za život nesetkal! Ano, řeč je o vosách a sršních, výstražně zbarveném černožlutém hmyzu, který nás děsí především svým žihadlem. Vosy dorůstají do velikosti 1,5 až 1,9 cm jsou velmi otravné a bývají útočné. Sršeň je ve srovnání s vosou pořádný obr – může mít i 3,5 cm a její bzučení jen tak nepřeslechnete. Na rozdíl od své menší příbuzné není nijak zvlášť agresivní, málokdy by vás bezdůvodně napadla. V létě se velmi často stávají nezvanými obyvateli našich zahrad a návštěvníky našich domácností.
Velmi rády se zabydlují v „papírových hnízdech“ pod střechou, ve starých kůlnách, na půdách. Často si své hnízdo přilepí klidně i k vaší terase. Usídlují se i v dutinách stromů, pařezech nebo v zemi. Nejčastěji útočí, pokud budou mít pocit, že jejich hnízdo jakkoli ohrožujete. Ještě, než se rozhodnete zlikvidovat každého příslušníka vosího či sršního národa, který se objeví na vaší zahradě či v domácnosti, pamatujte, že oba druhy hmyzu patří k těm užitečným, jež mají v přírodě důležité místo.

Pro případ, že nechcete likvidovat hnízdo, ale pouze se chránit před nezvanými návštěvníky, používejte zejména profesionální přípravky určené k odpuzování tohoto hmyzu. Odpuzujícími přípravky jsou repelenty, lapače a pasti, ale i například makety vosího hnízda. Často využívané jsou i „babské rady“, např. natření rámů dveří a oken octem, zapálení aromalampy či svíčky s citrusovou vůní, vyrobení jednoduché pasti na vosy s pomocí lahve od piva, kde necháte část tohoto nápoje.

A jak postupovat, rozhodnete-li se pro likvidaci hnízda?

Povolejte specializovanou firmu zabývající se dezinfekcí, dezinsekcí a deratizací, která zajistí odbornou likvidaci hnízda.
V případě, že hnízdo ohrožuje veřejný prostor, volejte hasičský záchranný sbor na telefonní lince 150 nebo 112.
V případě, že se rozhodnete hnízdo zlikvidovat sami, uvědomte si, že se jedná o poměrně nebezpečnou činnost. Dodržujte následná doporučení:

Likvidaci hnízda realizujte nejlépe velmi brzy ráno nebo pozdě večer, kdy není hmyz výrazně aktivní.
Pracujte rychle, abyste nedali vosám a sršním čas na vás zaútočit.
Vždy mějte připravenou „únikovou cestu“.
Buďte oblečení od hlavy až k patě, ideálně v pevných, neprodyšných a silných materiálech, nezapomeňte chránit také obličej a oči.
Používejte pouze specializované přípravky, které jsou přímo určené pro likvidaci hnízd, vždy si pečlivě nastudujte návod a postupujte v souladu s ním.
Nechcete-li vosy či sršně zabíjet, můžete volně visící hnízdo (např. na větvi či trámu) odříznout a uzavřít do pytle či krabice. Následně jej odvezte na odlehlé místo mimo civilizaci, kde hnízdo zanechte.
V případě, že vás poštípe více vos nebo sršní nebo vás štípnou do rizikového místa (např. krk, dutina ústní), vyhledejte rychlou lékařskou pomoc.
Nezapomeňte! Štěstí přeje připraveným!

Zdroj: HZS Libereckého kraje
Michaela STARÁZpět nahoru na obsah...

Výstava v prostorách Tvrze ve Žďáře nad Sázavou provede návštěvníky obdobím baroka
Výpravná výstava s titulem Roky v baroku bude zahájena ve čtvrtek 10. června ve Tvrzi ve Žďáře nad Sázavou. Expozice k 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře s podtitulem Životní pouť barokního člověka doslova a všemi smysly provede návštěvníka životními etapami lidského bytí od narození po smrt v době barokní.
Jaké svátky a církevní i lidové obřady provázely člověka každý rok? Jak se lišil osud muže a ženy, bohatého a chudého, sirotka, vdovy, vojáka či kněze? Jak vypadalo dětství, mládí, svatba, šestinedělí, pracovní život, stáří a proč každý barokní člověk toužil po dobré smrti? Co se jedlo a pilo, jak se uplatňovala spravedlnost, nebo jakou roli v životě hrála víra, pověrčivost a lidová magie?

Součástí výstavy budou interaktivní prvky, kde si malí i velcí vyzkouší psaní husím brkem, osobně se seznámí s dobovou módou, nebo si zatočí kolem osudu, které stejně nevyzpytatelně jako kdysi určí návštěvníkův osud.

Výstava potrvá do 6. listopadu a vstupné je 50 a 30 korun. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 12 a 12.30 do 17 hodin.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   14. 6. 2024

• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Město Třebíč zřídí veřejnou sbírku pro obyvatele požárem poničených bytů
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024

• Havlíčkobrodské muzeum slaví 150 let, připravena je přednáška, výstava věcí, které nejsou běžně i vidění i bábovka podle receptu muzejníka F. Petra
• Jihlavští dobrovolní hasiči mají nové lehčí přilby, využijí je třeba při odstraňování stromů nebo čerpání vody
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ženě v obchodě peněženku, když si vybírala zboží. Policisté nabádají - buďte opatrní na svoje věci

Sobota   1. 6. 2024

• Nevinné oběti vykonstruovaného babického procesu budou mít na místě popravy u školy v Jihlavě pomník
• Přijeďte v pondělí 3. června do jihlavské zoo na kole a příští vstup máte zdarma, děti navíc obdrží poukaz na zmrzlinu
• První kamenný hospic na Vysočině by mohl přijmout první klienty již letos na podzim

Pátek   31. 5. 2024

• 31. květen 1257 – vysvěcení chrámu svatého Jakuba v Jihlavě
• Studentky Katolického gymnázia v Třebíči se seznámily s chodem nemocnice, nahlédly i na patologii
• V Dukovanech mají energetici další sokolí strážce, sokolí pár už potřetí vyseděl další čtyřčata
• Kraj Vysočina podpoří speciální sociální pomoc rodinám po ztrátě dítěte
• Kolekce unikátních hudebních nástrojů bude zapsána do České knihy rekordů
• Agresivní čtyřiatřicetiletý recidivista, který napadal ženy, skončil ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za čtyřicet tisíc; za volantem pod vlivem drog
• Vodní svět v táborské zoo doplnil samec kachničky amazonské

Čtvrtek   30. 5. 2024

• Obrazy Magdaleny Křenkové Florianové na Roštejně
• Želva dlouhokrčka se v jihlavské zoo zabydlela v expozici po anakondách velkých
• Šestnáctiletá Emília utekla ze zdravotnického zařízení v Jihlavě, pohybovat by se mohla na Brněnsku nebo Kroměřížsku
• Případem investiční whisky se zabývají krajští kriminalisté. Lidé, kteří si investiční alkohol nakoupili, nedisponují potřebnými informacemi
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý zloděj ukradl baterie mobilních semaforů
• Tři základní kameny v Žižkově mohyle pocházejí z již zbořených hradů

Středa   29. 5. 2024