Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 22.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
Noční prohlídka Michalova statku v Pohledi na Havlíčkobrodsku v předvečer svátku svatého Jana Křtitele - křesťanská obdoba letního slunovratu - v časech před zrušením poddanství v našich zemích s ukázkami výzdoby, obyčejů a dobového osvětlení se bude konat ve čtvrtek 23. června od 21 hodin. Konec je naplánován po půlnočním zvonění.
Po setmění bude zapálen uprostřed dvora svatojánský oheň a následovat bude jeho přeskakování. Občerstvení bude možné v přilehlé hospodě i ve dvoře, dobová dudácká kapela Stražišťan z Pacova zahraje a zazpívá pod kaštanem na dvoře statku.
V černé kuchyni bude upečen chléb s možností jeho ochutnání.

Návrat do života venkovských lidí na Vysočině v období od konce třicetileté války až do zrušení roboty v roce 1848 přináší selské muzeum v Pohledi – skanzen Michalův statek. bytná část zemědělské usedlosti se skládá ze síně, světnice, černé kuchyně a komory. Hospodářskou část tvoří chlév, špejchar, kolna na nářadí, sklepy na potraviny a brambory, studna a stodola. V bývalém sadu stojí od roku 1924 vejminek. Nechybí ani hospodářská zvířata původních českých plemen.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
Protihluková stěna dlouhá 240 metrů na silnici I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku již byla uvedena do provozu. Silnice je v těchto místech již průjezdná bez omezení. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Stěna, jejíž pohledová plocha po dokončení činí 616 metrů čtvrerečních, je ve většině své délky tvořena z odrazivých transparentní panelů. Zbývající menší část je postavena z neprůhledných panelů s pohltivou vrstvou", informoval Martin Buček.

Ochrana obytné zástavby Radostína před emitací hluku z provozu na silnici I/38 vyšla na 9,2 milionu korun bez DPH.

V průběhu předčasného užívání stavby bude prováděno kontrolní měření hluku za stěnou jako jeden z podkladů pro kolaudaci stavby.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý devětadvacetiletý muž, který v druhé polovině dubna večer vnikl do cizí domu v obci na Polensku a fyzicky napadl jeho obyvatele - muže, se kterým se znala jeho známá. Po napadení útočník z domu odešel a z obce odjel. Napadený muž utrpěl zranění, které si vyžádalo přivolání záchranářů, převoz na ošetření do nemocnice v Jihlavě a léčení. Policisté provedli šetření, zjistili totožnost osob, výslechy a shromažďovali důkazy. Následně sdělili útočníkovi podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu ublížení na zdraví. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž nedostal výhru z tomboly, tak jejího majitele zbil
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý sedmadvacetiletý muž z Jihlavska, který v první polovině března v obci na Třešťsku na Jihlavsku napadl a zranil jiného muže na hudební akci. "Mezi muži došlo ke konfliktu v souvislosti s tím, že po napadeném muži chtěl útočník, aby mu dal jeho výhru v tombole. Následně sedmadvacetiletý muž druhého muže opakovaně udeřil pěstí do hlavy. Napadený muž utrpěl zranění, mimo jiné zlomeninu, která si vyžádala lékařské ošetření v nemocnici a následné několikadenní léčení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po přijetí oznámení o napadení provedli policisté šetření, zahájili prověřování a zjistili totožnost podezřelého muže. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili sedmadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví.

Vloupání do domu
Policisté prověřují případ vloupání do rodinného domu v ulici Riegrova v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "Pachatel do domu vnikl násilím v době od večerních hodin čtvrtka 16. června do večerních hodin pondělí 20. června. Z domu odcizil elektroniku a domácí spotřebiče, čímž majiteli způsobil škodu kolem pětadvaceti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Recidivista dostal chuť na salám, tak si ho ukradl
V úterý 21. června byli policisté před sedmou hodinou večer přivoláni k obchodnímu domu na ulici Brtnická v Jihlavě, kde byl při krádeži zboží přistižen osmapadesátiletý muž. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již za majetkovou trestnou činnost odsouzen. Z výkonu trestu odnětí svobody byl propuštěn na konci loňského roku. "V obchodě odcizil balení salámu a snažil se odejít bez zaplacení. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží muž vydal. Policisté ho odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují", uvedla Jana Kroutilová.

Opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
V pondělí 20. června jel před třetí hodinou odpoledne řidič vozidla VW Passat v Třebíči po ulici U Obůrky. Vyjel do protisměru a dále mimo komunikaci, kde narazil do dopravní značky, kterou poškodil. Řidič se při nehodě zranil. "Policisté provedli u sedmapadesátiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 3,68 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda deset tisíc korun. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu šetří.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v úterý 21. června kolem deváté hodiny večer ve Velké Bíteši na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl jednapadesátiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce a její naměřená hodnota činila 0,37 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy.

Policisté odhalili v úterý 21. června řidiče pod vlivem alkoholu nákladního auta Renault u Stržanova na Žďársku. "Dechová zkouška u osmačtyřicetiletého řidiče vykázala naměřenou hodnotu 0,67 promile alkoholu. Podobný výsledek mělo i opakované měření. Také tento řidič v jízdě již pokračovat nesměl a bude se zodpovídat z přestupku na úseku dopravy", uvedla Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
Výstava s názvem Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině potrvá do konce srpna ve spojovacím atriu pavilonu akutní medicíny a lůžkové části v nemocnici v Pelhřimově. Na třinácti panelech fotografie zachycují příběhy dobrovolnických aktivit z různých koutů našeho kraje. K vidění jsou například příběhy studentek, které pravidelně jezdí na letní tábor a pro děti z dětských domovů a z pěstounských rodin připravují program plný her, zpěvu, dovádění a výletů.
„Hlavní myšlenkou výstavy je motivovat a inspirovat další zájemce o zapojení se do aktivit, ve kterých najdou smysl. Dobrovolníkem se může stát každý student, maminka na mateřské dovolené, nezaměstnaní nebo samotní senioři. V pelhřimovské nemocnici máme aktuálně čtrnáct dobrovolníků, kteří se zapojují do pravidelných i jednorázových aktivit,“ přiblížila manažerka kvality a koordinátorka dobrovolníků v Nemocnici Pelhřimov Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS. Ta zároveň dodala, že pelhřimovské zdravotnické zařízení rádo přivítá nové dobrovolníky.

Dobrovolník je občan starší 15 let, který věnuje část svého času a energie do činnosti, která je časově a obsahově vymezena. Dobrovolníci zprostředkovávají pacientům například na ODN nebo dětském oddělení sociální kontakt a jsou prospěšní svou pouhou přítomností a ochotou naslouchat. Dobrovolník je vázán mlčenlivostí a nenahrazuje práci odborného personálu, ale vhodně ji doplňuje a obohacuje.
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
Radiodiagnostické oddělení v nemocnici v Havlíčkově Brodě uvedlo do provozu nový skiagrafický systém YSIO X.pree. První model daného typu přístroje v České republice v hodnotě 7,1 milionu korun je díky nízké dávce ozáření velice šetrný pro pacienty.
Skiagrafický komplet YSIO X.pree představuje nové řešení rentgenových přístrojů. Je vybaven novou generací inteligence a definuje novou cestu, jak zvládat pracovní vytížení. "Jedná se první model daného typu přístroje v ČR s funkcemi 3D kamery, automatického nastavování kolimátoru nebo nastavení kolimace z ovládací stanice," upřesnil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Adam Fila.

Inovativní řešení tohoto moderního přístroje usnadní práci radiologickým asistentům a v neposlední řadě dokáže automaticky volit optimální dávku záření. Tím je šetrný pro pacienty.
"Modernizace a vývoj jde v oblasti diagnostických přístrojů velice rychle kupředu. Obnova techniky je pro naše oddělení podstatná a velice důležitá," sdělil primář oddělení MUDr. Robert Pípal.

Přístroj YSIO X.pree od společnosti Siemens nabízí funkce platformy myExam Companion, které převádějí data do odborných vyhodnocení a využívají plného potenciálu jak technologie, tak i pracovníků, kteří ji obsluhují. Přístroj je vybaven 3D kamerou pro nastavování polohy pacienta a Auto Thorax Collimation pro automatické nastavování kolimátoru při vyšetřeních hrudníku.

Cena přístroje se vyšplhala na 7.149.000 korun bez DPH a byl pořízen díky dotaci z projektu IROP. Součástí projektu byly i stavební úpravy celého pracoviště a vytvoření adekvátního zázemí pro personál.
Petra ČERNO



Zpět nahoru na obsah...

Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
Pacienti, kteří trpí roztroušenou sklerózou (RS) sázeli v Jihlavě slunečnice, aby upozornili na svou nemoc. V Česku jí trpí přibližně 20 tisíc lidí. Součástí programu na hradebním parkánu poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie bylo i vystoupení dětí ze základní a mateřské školy.
Akce byla určena pro pacienty s RS i pro širokou veřejnost. Cílem organizátorů bylo rozšířit povědomí o RS a ukázat novým pacientům, že pro ně existuje pacientská organizace. „Je důležité, aby byli pacienti aktivní a nezůstávali doma. Období covidové pandemie pro ně bylo těžké, ale příjemně nás překvapilo, jak moc se zase chtějí do různých akcí zapojovat,“ říká Jitka Večeřová z reg. org. ROSKA JIHLAVA, která akci společně s Nadačním fondem IMPULS pořádá.

Pacienti upozorňovali na svou nemoc sázením slunečnic. „Podobně jako se slunečnice otáčejí za sluncem i pacienti s RS s nadějí vyhlíží moderní léčbu, která by jim zajistila plnohodnotný život navzdory jejich diagnóze,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, většinou propuká v mladším věku a častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice také EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. „Pro pacienty jsou pořádány různé aktivity, jako je sázení slunečnic nebo cvičební maraton, čímž se je snažíme povzbudit k pravidelnému cvičení a lepší náladě. RS totiž často provází deprese. Akce jsou vždy přizpůsobeny tak, aby se jich mohli zúčastnit pacienti s různou mírou pohybových obtíží včetně těch, kteří jsou na invalidním vozíku,“ říká MUDr. Radek Ampapa z MS centra při neurologickém oddělení Nemocnice Jihlava.
Veronika OSTRÁ



Zpět nahoru na obsah...

O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece
O cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro letos usiluje z Vysočiny Obnova zámecké kaple v Budišově, Objev rudního mlýna ze 13. století a Tavba skla v replice středověké sklářské pece.
Obnova zámecké kaple v Budišově
Kaple na zámku v Budišově je významná rozsáhlou vrcholně barokní výzdobou z 18. století. Po zestátnění zámku kaple a s ní i výzdoba chátrala, později malby poškodilo zatékání v důsledku poruch střechy. Situaci zachránila až velmi odvážná oprava konstrukce stropu a střechy nad kaplí a v loňském roce se restaurované malby podařilo zpřístupnit veřejnosti.

Zámek Budišov ve stejnojmenné obci na Třebíčsku vznikl na místě původní gotické vodní tvrze ze 13. století, kterou vlastnil rod pánů z Budišova. V roce 1573 ji získal Václav Berka z Dubé a kamennou tvrz přebudoval v renesanční zámek. Rod Paarů ho v 18. století změnil na bohatě zdobené barokní sídlo s rozsáhlým parkem a sochařskou výzdobou. V roce 1945 zámek připadl obci. Část byla upravena na bytové jednotky, jejichž nájemníkům kaple sloužila k sušení prádla, a krátce zde sídlila škola a textilní sklad.

Zámecká kaple ve druhém poschodí severozápadního křídla zámku vznikla pravděpodobně již při renesanční přestavbě v 16. století, avšak převaha současné nástěnné výzdoby pochází až z 80. let 18. století. Vrcholně barokní fáze maleb bývá spojována s malířem Johannem Antonem Prennerem, mladší vrstva pak s osobou Fridricha Heinricha Fügera.

Hlavní příčinou poškození maleb, zejména na stropě, byla porucha střešní krytiny a následné zatékání, které vedlo k silnému narušení trámů a dřevěného podbití stropu, což mělo dopad i na stav omítek a malby.

„Poškozený materiál stropních trámů byl odsekán a rozličně oslabená místa stropu propojil víceúrovňový systém vzájemně sešroubovaných dřevěných roštů. Jejich prostřednictvím je uskutečněn přenos části vlastního zatížení stropu do nové tesařské věšadlové konstrukce uložené na stěnách v podkroví“, konstatuje Jan Bazala z telčského pracoviště NPÚ, který nad obnovou vykonával odborný dohled.

Odvrácení havarijního stavu stropu zámecké kaple v Budišově by se neuskutečnilo bez přijetí osobního rizika zúčastněných plynoucího z užití nekonvenčních metod sanace, časových, technických i finančních podmínek přípravy a realizace. Díky spolupráci a ochotě zástupců městyse, projektanta i realizátorů byla zámecká kaple zachráněna a kvalitně obnovena. Veškeré úpravy kaple se podařilo dokončit a zpřístupnit veřejnosti v roce 2021. Dosažený výsledek nabízí rozšíření zpřístupněných prostor zámku o interiér mimořádné kulturně-historické a umělecké kvality.

Na cenu NPÚ v kategorii I. Obnova památky jsou nominováni Městys Budišov, Ing. Milan Boček, bývalý místostarosta městyse Budišov in memoriam a Petr Piňos, starosta městyse Budišov.

Objev rudního mlýna ze 13. století

Při archeologickém výzkumu, který předcházel stavbě silničního obchvatu Havlíčkova Brodu, byl na východním břehu Stříbrného potoka objeven relikt rudního mlýna, datovaného do druhé poloviny 13. století. Jedná se o teprve druhý přímý archeologický doklad vodního kola ve středověkém hornictví a hutnictví.

Relikt rudního mlýna se nacházel na přechodu nivy do svahovin na východním břehu Stříbrného potoka. Výzkum měl charakter plošné exkavace ve čtvercové síti. Areál byl charakteristický množstvím archeometalurgického materiálu, ústředním objevem však byly pozůstatky mlýna. Mezi dochovanými dřevy vyniká segment vodního kola, které lze interpretovat jako korečník poháněný stabilní asymetrickou vodní zátěží v korcích. Výpočet i grafické modelování průměru kola došly k výsledku 5 m.

Ze stovek dřev z lednice i z odtokového kanálu je dendrochronologicky datováno 50 vzorků, v nichž se rýsuje několik horizontů: 1270–1274; 1292–1293 a 1295–1299. Tato data jsou klíčovým indikátorem doby údržby kanálu, od čehož lze odvozovat i dobu existence mlýna. Součástí areálu byla i liniová struktura v sousedství mlýna, kterou lze z hlediska nivelací i parametrů považovat za pozůstatek náhonu.

Zřízení středověké stříbrné hutě předcházelo vykácení lesa, jehož pozůstatky zde byly rovněž objeveny a interdisciplinárně zkoumány. Podle dendrodat byl smýcen ve 30. až 40. letech 13. století, což je i doba transformace předlokační osady Brod na město.

Situace byly doprovázeny také množstvím organických artefaktů: jmenovat lze např. části bot a útržky oděvů, nádherně zdobenou koženou pochvu na nůž, zlomek soustružené misky, ale i lýková lana. Organická složka nálezů dává obrazu práce a života ve středověké huti neobyčejnou hloubku.

„Objev je v Evropě teprve druhým přímým archeologickým dokladem vodního kola ve středověkém hornictví a hutnictví. Ve středoevropském měřítku pak jde o vůbec první objev tohoto druhu v tak dobrém a komplexním stavu zachování“, konstatuje Petr Hrubý, který se podílel na archeologickém výzkumu.

Nález podává jedinečné svědectví o technické úrovni produkce stříbra ve středověkém českém státě na sklonku přemyslovského období. Objev má vysoký potenciál posunout poznání v oblastech medievistické a montánní archeologie, ale i hospodářských dějin a dějin techniky. Ve všech oblastech má nadnárodní, tzn. celoevropský význam.

Na cenu NPÚ v kategorii IV. Objev, nález roku jsou navrženi Archaia Brno, z. ú., zastoupená Mgr. Jakubem Těsnohlídkem a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, zastoupený doc. Mgr. Petrem Hrubým, Ph.D.

Tavba skla v replice středověké sklářské pece

Kraj Vysočina zůstává významnou sklářskou oblastí. Nejstarší doložené sklářské huti jsou zde zatím datovány do 16. století, lze ale předpokládat i středověké počátky sklářské výroby. Muzeum v Havlíčkově Brodě vybudovalo repliku středověké sklářské pece s cílem fenomén vysočinského sklářství popularizovat.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod postavilo sklářskou pec v roce 2015 pod vedením tehdejšího ředitele muzea MgA. Jiřího Jedličky a archeologa Mgr. Aleše Knápka. Kromě popularizace regionální sklářské tradice bylo cílem ověřit středověké technologie pomocí surovin a materiálů, které jsou místně běžně dostupné.

Zaměření, stavba přístřešku a zdění topného kanálu proběhlo na podzim 2015, na ně navázala na jaře 2016 jílová část pece, kterou tvoří kopule pece a chladící část. V roce 2016 také proběhla první experimentální tavba sklářského kmene a tavba skla v peci. Původní projekt počítal s pětiletým provozem pece, nicméně na naléhání sklářů a veřejnosti bylo rozhodnuto o jeho pokračování.

V roce 2021 se akce mohla konat pošesté. Byl to specifický ročník, jednak byla prezentace ztížena pandemií covidu a jednak se po zimě propadla chladící část pece a uvolnila se část klenby. Z toho důvodu musela být chladící část nově postavena. Tavba pak probíhala ve dnech 27.–29. srpna 2021. Návštěvníci si mohli sami vyrazit skleněnou medaili a zblízka pozorovat s odborným výkladem skláře Františka Nováka tavbu skla a výrobu replik historických číší z různých období.

„Projekt splnil svůj účel, pomohl posunout naše znalosti historických sklářských postupů a povzbudil zájem o bohatou historii sklářství na Vysočině. Má i mezinárodní přesah“, konstatuje Alena Jindrová, kurátorka Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

Protože v novověku existovaly silné vztahy mezi českomoravským a dolnorakouským sklářstvím, byla navázána spolupráce s Freilichtmuseum Germanisches Gehöft Elsarn v dolnorakouském Elsarn im Straßertal a v roce 2022 na dosavadní snahy naváže nový jednoroční projekt Sklářská tradice nezná hranic.

Na cenu NPÚ v kategorii V. Prezentace a popularizace jsou nominováni Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, p. o., zastoupené kurátorkou Mgr. Alenou Jindrovou, a sklář František Novák.

Letos probíhá již devátý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, jenž má vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.

Zatímco odborná porota vybírá vítěze v jednotlivých kategoriích (Obnova památky; Restaurování; Památková konverze; Objev, nález roku; Prezentace a popularizace; Záchrana památky; Příkladná správa a Osobnost památkové péče), široká veřejnost vybírá jednoho vítěze z 35 nominací napříč všemi kategoriemi v rámci online hlasování s názvem Památky děkují.


Hlasovat lze pouze jednou, a to od 15. června do 30. září na stránkách NPÚ - https://www.npu.cz/pamatky-d… Zde se nachází veškeré informace o nominovaných počinech na poli památkové péče za předchozí rok 2021. Vítěz kategorie Památky děkují bude spolu s výherci ostatních kategorií vyhlášen na slavnostním galavečeru 15. listopadu na Nové scéně Národního divadla za přímého přenosu ČT Art a moderace Daniela Stacha.

Foto: zámecká kaple v Budišově
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024