Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 25.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
Město Humpolec koupí Spolkový dům. Jeho koupi podpořilo jedenáct přítomných zastupitelů. Starosta Karel Kratochvíl věří, že to bude ku prospěchu nejen samotného domu, ale i celého města, jelikož Spolkový dům je pevně spjatý s historií Humpolce. V domě by se mohly opět konat plesy, taneční kurzy a další kulturní a společenské akce.
„Jsem moc ráda, že jsme odhlasovali odkoupení tohoto domu. Cítím to i jako takový závazek vůči předkům, kteří ho vybudovali,“ doplňuje místostarostka města Alena Kukrechtová s tím, že odkup je jedinou možností, jak město může mít plnou kontrolou nad jeho dalším využíváním.

Spolkový dům je aktuálně v dobrém technickém stavu a nepotřebuje žádnou zásadní rekonstrukci. Brzy by se v něm tak mohly opět konat plesy, taneční kurzy a další kulturní a společenské akce. „Umím si představit, že bychom tam ve spolupráci s místními základními a středními školami pořádali i společenskou výchovu pro naše děti, kde by se učily třeba stolování, základy etikety a podobně,“ nastiňuje Alena Kukrechtová.

Spolkový dům byl postaven v roce 1899 humpoleckými spolky. Ostatně díky nim získal svůj název. Dlouhá léta fungoval jako prostor, kde se odehrávaly společenské kulturní akce. Ve druhé polovině 20. století sloužil mimo jiné jako kino. V osmdesátých letech přestal byl využívám a začal postupně chátrat. Koncem osmdesátých let mu dokonce hrozila demolice.

K té však naštěstí nedošlo, protože ho začátkem devadesátých let od města koupili manželé Vaňkovi, kteří ho zrekonstruovali a díky kterým začal opět sloužit k účelům, ke kterým byl primárně určen. „Koncem minulého roku nás Vaňkovi oslovili, že už ho nechtějí provozovat a že uvažují o jeho prodeji,“ vzpomíná Karel Kratochvíl.

Vedení města proto nechalo zpracovat znalecký posudek a začala vyjednávání o ceně. „Tu soudní znalec stanovil na zhruba osmadvacet a půl milionu korun. Po jednání s Vaňkovými jsme se nakonec domluvili na ceně osmadvacet milionů sto tisíc korun,“ přibližuje starosta. „Můžeme navíc využít nabídku Vaňkových a rozdělit tuto částku do dvou splátek. Polovinu zaplatíme letos a druhou v příštím roce,“ dodává.

Ačkoli zástupci města s tímto výdajem při schvalování rozpočtu pro tento rok nepočítali, není potřeba si na něj brát úvěr. Díky dobrému hospodaření a daňovým i ostatním příjmům je město schopno odkup zafinancovat z letošního rozpočtu.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem se bude konat ve čtvrtek 30. června od 14 hodin. Program zahájí komentovaná prohlídka parku a v 15 hodin bude následovat odhalení sochy Viléma z Pernštejna. Vše doplní loutkové divadlo pro děti, vystoupení šermířů a ukázková jízda na pumptracku.
V Bystřickém parku miniatur na rozloze 1,4 hektaru si mohou návštěvníci prohlédnou patnáct modelů hradů a dva kláštery, které stojí v Povodí řeky Svratky. Pomyslným začátkem je klášter Porta Coeli a posledním hradem je hrad Skály.

Modely středověkých památek ve volné krajině přibližují dobu jejich rozkvětu ve 14. a 15. století. Jejich současnou podobu si pak návštěvnici mohou prohlédnout na fotografii na doprovodné tabulce nebo při výletech v okolí. Repliky začal tvořit před třemi lety modelář Zdeněk Brachtl. Zaujal ho pozemek, který připomíná řeku Svratku u Jimramova na Žďársku. Jednotlivé terénní vlny se dají využít jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou až deset metrů dlouhé. Modely v měřítku 1:50 zpevňuje autor železem.

Park je protkaný cestami, kolem kterých jsou vysázené ovocné stromy starých odrůd. Nechybí ani lavičky, ze kterých je vidět celý park jako na dlani.

Klášter Porta Coeli- Klášter PORTA COELI byl postaven na počátku13. století. Nachází se v malebné obci Předklášteří. Náš model představuje podobu kláštera z 2. poloviny 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Čepička - Hrad Čepička se nachází nedaleko Předklášteří u Tišnova a kdysi stál na vrcholu stejnojmenného kopce. Čepička byl pravděpodobně strážní objekt na obchodní stezce, opevnění hradu však nebylo dostavěno. V roce 1428 vypálili a pobořili husité nedaleký klášter Porta coeli a jednou z variant je, že jeptišky z kláštera tu budovaly opevnění jako úkryt před husitskými vojsky. Náš model představuje podobu hradu ze začátku 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Dolní Loučky - Loučky jsou zbytky hradu ležící nad obcí Dolní Loučky. Hrad založili v druhé polovině 13. století páni z Deblína. Hrad získal před rokem 1353 Hroch z Kunštátu a Louček, čímž přešel na boleradickou větev kunštátského rodu a zůstal jejím majetkem až do zániku hradu před rokem 1497. Náš model představuje podobu hradu z první poloviny 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Černvír - O hradě v Černvíru existuje minimum písemných zpráv. Nálezy keramiky a především architektonický rozbor nejstaršího jádra kostela Nanebevzetí Panny Marie umisťují jeho založení nejpozději na počátek 13. století. Za svůj vznik hrad vděčí rodu, který se po něm psal - v roce 1285 se připomíná Milek z Černvíru (listina kláštera v Doubravníku) a roku 1309 Vítek z Černvíru (listina kláštera v Tišnově). Náš model představuje podobu hradu ze 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Lomnice - Hrad Lomnice byl postaven ve druhé polovině 13. století pány z Lomnice. Na přelomu 14. a 15. století byl přestavěn hradní palác ve stylu vrcholné gotiky. V letech 1665 - 1945 náležel zámek rodu Serényiů. Ti provedli během 17. století barokní přestavbu – došlo ke snížení věže. V 19. století pak odstranili předbranní. Okolí se změnilo v přírodní park. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Zubštejn - Nejstarší písemná zmínka o Zubštejně se zachovala až z roku 1344. Přesto vzniká nejspíše již na začátku 13. století, a to v souvislosti s rozvíjející se těžbou stříbrné rudy na protějších svazích řeky Svratky. Na přelomu 13. a 14. století jej získávají Pernštejnové. Po přesunu zájmů Viléma z Pernštejna do Pardubic je hrad opuštěn a postupně zaniká. Náš model představuje podobu hradu z 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Pernštejn - Gotický hrad, později renesančně přestavěn. Hrad Pernštejn byl postaven zřejmě ve 13. stol., snad Štěpánem z Medlova. Poprvé je zmiňován r. 1285. V 15. a 1. pol. 16. století byl opevněn a renesančně rozšířen (Vilém II. z Pernštejna). Roku 1596 hrad koupil Pavel Katharýn z Katharu a poté několikrát změnil majitele. Náš model představuje podobu hradu z 13. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Dalečín - Vznik hradu v Dalečíně je spojován s vlastnictvím zdejšího statku Tasovci v první polovině 14. století. V průběhu 15. století po připojení Dalečínska k Pernštejnu, je hrad ponechán osudu. V roce 1588 je dalečínský statek obnoven. Je zbudováno předhradí při panském dvoře. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Osiky - Pozůstatky velkého hradu se dochovaly na výběžku vysoké terasy nad údolím potoka Besénku jižně od vesnice. Podle archeologických nálezů vzniká již před polovinou 13. století, snad v souvislosti se založením kláštera Porta Coeli u Tišnova. Zřejmě nedlouho po své výstavbě byl hrad opuštěn. Náš model představuje podobu hradu z 13. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Aueršperk - Aueršperk vystavěl pravděpodobně rod Pernštejnů. Archeologickými nálezy je jeho vznik datován do 2. poloviny 13. století. Byl opuštěn snad ještě před husitskými válkami. Původně se asi jmenoval Bystřice, stejně jako říčka, nad kterou stojí a blízké město Bystřice nad Pernštejnem. Náš model představuje hrad v druhé polovině 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Pyšolec - Raně gotický hrad zde stojí od 13. století. O dvě století později, během česko-uherských válek byl hrad rozbořen. Náš model představuje hrad v druhé polovině14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Kunštát - Jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek. Do roku 1520 rodové sídlo pánů z Kunštátu, kde v mládí pobýval i český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Náš model představuje hrad v polovině15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Louka - Hrad Louka se ponejprv uvádí v roce 1360, kdy byl součástí majetků pánů z Lomnice. V roce 1496 panství kupuje Vilém z Pernštejna a připojuje je ke svým rozrůstajícím se majetkům. Hrad tím ztrácí na významu a mění se ve zříceniny. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí
Rozsáhlý soubor keramických, porcelánových a skleněných sbírkových předmětů na zámku ve Velkém Meziříčí zachycuje jak vybavení domácnosti městské, tak samozřejmě i venkovské. Jak se jednotlivé typy domácností lišily ve svém vybavení, si mohou návštěvníci prohlédnout ve stálé expozici Ve znamení sedmi per. Zastoupena je v muzejních sbírkách i produkce místních řemeslníků, jako byla například hrnčířská rodina Plachetských.
V měšťanské domácnosti, která je součástí regionální expozice, si návštěvníci mohou prohlédnout například soubor čajového servisu pocházejícího z významné vranovské továrny na kameninu. Ve sbírkách máme také další výrobky z proslulé míšeňské či slavkovské produkce.

Míšeňskou porcelánku reprezentuje například sousoší galantní scény, která zobrazuje mladou dvojici v milostném dialogu. Ačkoli míšeňská manufaktura byla známá právě vynikajícími porcelánovými figurkami, záběr jejich výrobků byl velmi široký. A tak ve sbírkách nechybí třeba čajová konvice, kterou do muzea v roce 1947 daroval řídící učitel František Štěpánek. Štěpánek muzeu věnoval také šálky z porcelánky v Dalovicích nebo v Březové.

Život se ale samozřejmě neodehrával pouze v měšťanských domech a salonech, a tak nesmíme zapomínat ani na běžnou domácnost. V expozicích jsou k vidění formy na bábovku, džbánky a talíře s lidovými motivy, lívanečník či kropenka. V depozitáři pak nalezneme formy na pečivo nejrůznějších tvarů. Forma na vánočku a bábovku určitě nikoho nepřekvapí, ale ve sbírkách máme i tvar srdce či písmena S. Dochovány jsou také hrnčířské formy ve tvaru tykve, ozubeného srdce či s motivem raka z dílny Antonína Plachetského, které byly používány k výrobě samotných forem na pečení. Z lidové keramiky pak nechybí ani produkce bítešského hrnčíře Františka Zavřela.

Ke kuriozitám v našem depozitáři patří nakousnutá keramická mandarinka, která rozhodně není pozůstatkem svačiny kurátora, ale plnohodnotným sbírkovým předmětem.

V muzeu jsou samozřejmě uloženy také předměty reprezentující místní podniky. Vzhledem k tomu, že ve městě po staletí fungoval pivovar, nechybějí ve sbírkách ani pivní lahve z dob panského pivovaru s erbem Lobkoviců a Harrachů. Z pozdější doby, kdy pivovar provozoval Ladislav Heide, jsou v depozitáři uloženy i lahve od limonády. V souvislosti s regionální produkcí jsou součástí sbírkového fondu také lahvičky od známé francovky Alpy.

Poháry z harrachovských skláren
Součástí muzejních sbírek jsou i skleněné poháry z období biedermeieru z harrachovských skláren, které byly věhlasné svým nápojovým a dekoračním sklem. V první polovině 19. století pak produkovaly sklo barevné, a to díky přidání různých chemických prvků. Použitím chromu vzniklo sklo žlutozelené, kobalt se postaral o barvu modrou a selen barvil sklo dorůžova. Další variantou pak bylo barevně vrstvené sklo, kdy se předmět z čirého skla namočil do roztaveného skla jiné barvy, tato tenká vrstva se probrušovala, čímž se odkryla část čirého skla. Na závěr pak bylo možné hotové poháry zdobit zlacením.

Foto: nakousnutá keramická mandarinka
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024