Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 28.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pořadatelé Zámecké slavnosti v Novém Městě na Moravě uvítají návštěvníky v klobouku
Zámecká slavnost opanuje v pátek 1. července nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Už od 18 hodin bude na Vratislavově náměstí pro dobrou náladu hrát dechový soubor základní umělecké školy Jana Štursy a své umění předvedou i mažoretky z domu dětí a mládeže.
Návštěvníci, kteří hned při vstupu obdrží sladký dárek, se mohou těšit na hudební skupinu The People na velkém nádvoří a cimbálovou muziku Jožky Šmukaře na dvorku.

„A protože se akce koná na zámku, uvítáme dámy a pány v kloboucích. Každý, kdo se dostaví s touto pokrývkou hlavy, bude mít navíc malou ochutnávku vína zdarma", informovala mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová s tím, že o catering se postará novoměstský K Club.

Lidé se mohou těšit rovněž na bohaté občerstvení, chybět nebude ani ochutnávka vín. Pro zájemce budou připravené prohlídky Horácké galerie a tombola, ve které každý los vyhrává. Návštěvníci mohou využít také služeb fotokoutku.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté o prázdninách dohlédnou na řidiče, cyklisty i chodce; uzavření sjezdu z D1 na exitu 112 od Prahy i Brna směr Jihlava od 5. červencce
Pro nadcházející období konce letošního školního roku a začátku letních dvouměsíčních prázdnin byla v Kraji Vysočina vyhlášena série dopravně bezpečnostních akcí, které budou zahájeny ve čtvrtek 30. června. Poté budou policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v průběhu nadcházejícího víkendu, tedy v pátek, v sobotu i v neděli, v akci pokračovat a svoji pozornost také v rámci běžného výkonu služby zaměří na kontrolu všech účastníků silničního provozu ve snaze ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích našeho kraje. Dopravně bezpečnostní akce s různým zaměřením pak budou postupně pokračovat také po celé letní prázdniny.
„Období konce června a poté začátek letních prázdnin s sebou každoročně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Řidiči osobních i nákladních automobilů, motocyklisté, cyklisté i chodci musí po celé prázdniny počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd, ale také na silnicích nižších tříd, a to zejména v lokalitách, kde se nacházejí turistické a chatové oblasti, ale také na dalších místech na území celého kraje. Pozornost zaměříme také na chodce a cyklisty, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci každodenního běžného výkonu služby.

Také v letošním roce se na mnoha místech našeho kraje opravují pozemní komunikace, doprava je proto vedena po objízdných trasách, kde je z tohoto důvodu silný provoz. Ten ještě zesílí v době, kdy budou lidé odjíždět na dovolené. Z tohoto důvodu se na mnoha místech řidiči nevyhnou delšímu čekání v kolonách, proto je důležité, aby se při jízdě chovali ohleduplně a dodržovali dopravní značení. Za velice problematické místo můžeme považovat o letošních prázdninách dálniční přivaděč – silnici I/38 od sjezdu z dálnice D1 – exit 112 směrem na Jihlavu, kde bude až do podzimních měsíců – do 15. října - provoz veden v obou směrech pouze v jednom jízdním pásu.

Od 5. července do 15. října se bude k obousměrnému provozu po přivaděči využívat pouze levý jízdní pás vedoucí od Jihlavy směrem na Havlíčkův Brod a provoz bude vedený v režimu 1 + 1 jízdní pruh pro každý směr jízdy. Kromě snížení nejnižší povolené rychlosti vzniknou komplikace také na sjezdových a nájezdových větvích na exitu 112 ve směru D1 – Jihlava. Zcela uzavřena bude

v tomto místě sjezdová větev z D1 od Prahy směr Jihlava a sjezdová větev od Brna směr Jihlava. Uzavřena bude také nájezdová větev od Havlíčkova Brodu na D1 směr Brno. Další omezení se bude týkat Pávova - sjezd ve směru od D1 i nájezd směr Jihlava budou uzavřeny. Stejně tak bude uzavřen sjezd ve směru od D1 a nájezd směr Jihlava na Pávově – průmyslové zóně. Uzavřený bude sjezd ve směru od D1 i nájezd směr Jihlava na Bedřichově na ulici Smrčenská. Uzavřený bude také sjezd ve směru od D1 - Jihlava centrum – na ulici Romana Havelky v Jihlavě.

Proto budou řidiči na tuto situaci včas upozornění dopravním značením, a to již na dálnici D1, kde ve směru od Prahy mohou využívat sjezd na 104. kilometru Větrný Jeníkov a poté pokračovat směrem do Jihlavy po silnicích nižších tříd. Ve směru od Brna bude vyznačena doporučená trasa pro sjezd z dálnice na 119. kilometru ve Velkém Beranově a poté vozidla pojednou do Jihlavy po silnicích nižších tříd. Tato situace s sebou může přinést možné komplikace a musíme počítat s tím, že mnohem silnější provoz bude na silnicích při průjezdu městem Jihlava. Proto na bezpečnost a plynulost provozu budou dohlížet především dopravní policisté. Apelujeme proto na všechny řidiče, aby respektovali vyznačené objízdné trasy a dbali pokynů policistů.

Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdninové období mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod.

Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech, koloběžkách nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto nutné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let.

Policisté se o letních prázdninách zaměří nejen na dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, ale důležitým úkolem nadcházejícího období zejména pro pořádkovou policii bude dohled nad veřejným pořádkem v rámci nejrůznějších kulturních, sportovních a společenských akcí. Tyto akce se letos po rozvolnění opatření spojených s pandemií COVID-19 početně výrazně rozšířily, a to bude klást na výkon služby mnohem vyšší nároky.

Stejně jako v předešlých letech budeme v letních měsících realizovat další kontrolní akce, při kterých se především s ohledem na prevenci zaměříme na vodní toky a dohled nad dodržováním pravidel ze strany vůdců malých plavidel a vodáků. V případě našeho kraje se v rámci bezpečnostních akcí zaměříme především na kontroly plavidel na Dalešické přehradě. Kontroly se budou týkat také vodní nádrže Švihov, na které platí přísná pravidla chování, neboť přehrada se nachází v ochranném pásmu prvního stupně.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté objasnili sérii krádeží, pachatelé se zaměřili na akumulátory
Policisté dopadli skupinku mužů, kteří se na Třebíčsku dopouštěli krádeží. Zaměřili se zejména na bývalé hospodářské objekty, odkud si odváželi akumulátory, nářadí a naftu. Rukama jim prošly více než tři tuny materiálu. Do krádeží bylo zapojeno celkem sedm mužů, všichni ve věku kolem dvacet let. U tří z nich se jedná o trestnou činnost, zbývající čtyři se zapojili do krádeže v jednom případě a vzhledem k nízké škodě se u nich jedná o přestupek.
Objasnit krádeže se podařilo kriminalistům ve spolupráci s policisty obvodních oddělení na základě operativního šetření, důkladného prověřování a výborné spolupráce. Šestadvacetiletého muže, který se na krádežích podílel v převážné většině případů, policisté vypátrali a zadrželi v časných ranních hodinách v obci u Jaroměřic nad Rokytnou, kde spal ve vozidle. Zadrženého muže odvezli na oddělení policie a umístili ho do policejní cely. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. „Šestadvacetiletý muž byl obviněn z pokračujícího přečinu krádeže a dále přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekla npor. Mgr. Miluše Vostalová, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již soudně trestán, na začátku letošního roku byl potrestán podmíněným trestem odnětí svobody se zkušební dobou až do podzimu příštího roku. Dále má muž od března uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku.

Také zbývajících šest podezřelých postupně směřovalo na policejní oddělení. Dvaadvacetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání trestného činu krádeže. Z provinění krádeže je podezřelý také jejich mladistvý komplic. Zbývající čtyři muži ve věku mezi osmnácti a dvaadvaceti lety se dopustili přestupku proti majetku.

Skupina mužů se dopustila celkem sedmi krádeží a celková škoda přesáhla sedmdesát tisíc korun. Nejaktivnější byl šestadvacetiletý muž, který je obviněn z celkem šesti krádeží. Čtyři spáchal sám, při jedné s ním spolupracoval mladistvý a při další se k nim přidali ještě dva další muži. Neúčastnil se krádeže, ke které došlo v březnu. Tuto krádež spáchal druhý obviněný muž, a to se třemi spolupachateli.

V březnu a dubnu se muži dopustili krádeže v obci nedaleko Třebíče, kam se vrátili v různém počtu a složení celkem třikrát. K hospodářskému objektu dojeli autem a v nočních hodinách nakládali do vozíku akumulátory. Množství zvyšovali a při třetí krádeži měl náklad přes jeden a půl tuny. Akumulátory následně prodávali ve výkupně, získané peníze použili pro vlastní potřebu.

V květnu a červnu se šestadvacetiletý muž dopustil krádeží v obci Jakubov, Loukovice a Jemnice. Poškodil vozidlo a odcizil z něj nárazník, vloupal se do dílny, odkud si odnesl různé věci jako nářadí, reproduktor, komponenty k vozidlu, odčerpal naftu ze zaparkovaných traktorů a odcizil zboží také v obchodě. V lokalitě se navíc pohyboval vozidlem, které řídil, i když to má soudem zakázáno.

Po dopadení pachatelů policisté vypátrali i část odcizených věcí. Jednalo se o věci, které obviněný muž po krádeži ukryl v lese a měl v plánu je postupně zpeněžit, v tom mu ale zabránili policisté.

Obvinění muži jsou stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost lze uložit obviněnému šestadvacetiletému muži trest odnětí svobody až na tři roky, jeho komplicům hrozí tresty nižší. Zjištěné přestupky proti majetku policisté předali správnímu orgánu k projednání.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Táborská zoologická zahrada opět odmění pilné žáky a studenty
Pilně se učit se vyplatí nejen proto, že získáme nové znalosti a zkušenosti, ale v budoucnu nám to umožní lepší výběr na pracovním trhu. Tak daleko ale žáci a studenti ještě přemýšlet nemusí. Pokud ve čtvrtek nebo v pátek dorazí do táborské zoologické zahrady a ukáží pěkné vysvědčení, získají slevu na vstupném. Samé jedničky ušetří padesát procent, vysvědčení s vyznamenáním znamená dvacetiprocentní slevu. Akce platí pouze ve čtvrtek 30. června a v pátek 1. července.
„Vzdělaní lidé se v životě neztratí. Děti a dospívající to sice slýchávají velmi často, ne vždy se o tom mohou hned i přesvědčit. I proto už pravidelně umožňujeme těm nejlepším studentům, kteří celé pololetí pilně studovali a tvrdě makali, vstup se slevou. Její výše odráží, jak moc se jim ve škole v minulých měsících dařilo. Považujeme to jako ocenění jejich předchozího úsilí,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Na návštěvníky kromě zvířat čekají také oblíbená komentovaná krmení. Ve čtvrtek ošetřovatelé nakrmí makaky jávské a medvědy baribaly, v pátek se pak hostiny před zraky diváků dočkají nosálové červení a surikaty vlnkované. Přesný rozpis komentovaných krmení včetně času zahájení naleznou zájemci na webových stránkách www.zootabor.eu

Zoologická zahrada v Táboře je aktuálně otevřená každý den od 9 do 19 hodin.
- fs -Zpět nahoru na obsah...

Před dovolenou si ověřte platnost dálniční známky i na půjčeném autě; vyplatí se to
Zakoupit si elektronickou dálniční známku nebo si zkontrolovat její platnost by měl být jeden z prvních kroků předtím, než vyrazíte autem na dovolenou. Přinášíme několik tipů, co všechno si pohlídat a na co si dát pozor, abyste si dovolenou nezkomplikovali zbytečnou pokutou.
Pokud elektronickou dálniční známku nemáte, nejrychleji a nejpohodlněji ji koupíte na e-shopu edalnice.cz. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu. V případě, že zaplatíte kartou, můžete vyrazit na cestu ihned, protože platba se připíše okamžitě. Pokud se rozhodnete pro bankovní převod, počítejte s tím, že na zpoplatněný úsek můžete vyjet za tři až pět dní – proces převodu peněz pár dní trvá. Proto se vyplatí myslet na dálniční známku v dostatečném předstihu, lze ji koupit až tři měsíce dopředu. Další možností je koupit ji na některé z poboček České pošty nebo u čerpacích stanic EuroOil, tam je možné platit hotově i kartou a po zaplacení hned vyrazit. V příhraničních oblastech a na počátcích zpoplatněných úseků můžete využít také samoobslužné kiosky.

Ověření platnosti dálniční známky je velmi snadné. Stačí na webu edalnice.cz v sekci Ověření platnosti zadat stát registrace vozidla a SPZ a systém hned ukáže, zda je e-známka platná a do kdy. „Ověřit platnost doporučuji zejména v případě, že si auto na dovolenou půjčujete. Vyplatí se to. Vyhnete se tak případné pokutě, která je na místě až pět tisíc korun, ve správním řízení až dvacet tisíc. Za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu,“ upozorňuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronických dálničních známek provozuje.

Nákup dálniční známky na jiném webu než edalnice.cz je rizikem. Neoficiální e-shopy si k prodeji účtují nemalé manipulační poplatky za zprostředkování prodeje, což jsou úplně zbytečné výdaje navíc. Často také nepředávají Potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Motoristé pak nemají například možnost upravit si platnost známky, případně změnit chybně zadané znaky v SPZ. „Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, obraťte se na naši zákaznickou podporu, kterou pro vás provozujeme 24 hodin denně sedm dní v týdnu – a to jak na telefonní lince, tak na emailu,“ dodává Paroubek.

Ceny e-známek se pro rok 2022 nezměnily. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 a desetidenní 310 korun. Eko cena, pro některé druhy vozidel, je poloviční.

Foto: ilustrační
Radka NASTOUPILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; opilý muž kopal do dveří, skončil na záchytce
Policisté vypátrali v pondělí 27. června před osmou hodinou večer v Hybrálci šestačtyřicetiletého muže z Jihlavy, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Na muže byl v první polovině června vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, který nenastoupil. Dopustil se tak trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů a následně ho eskortovali do věznice. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vandal poškrábal lak na autě
Případ poškození zaparkovaného vozidla šetří policisté. K činu došlo v době od osmé hodiny ráno čtvrtka 23. června do deváté hodiny ráno následujícího dne v ulici Neumannova ve Žďáře nad Sázavou. "Pachatel zde u zaparkovaného osobní auta Škoda Octavia poškrábal lak, čímž majiteli způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Opilý muž kopal do dveří
V pondělí 27. června prováděli policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po desáté hodině večer hlídkovou činnost v ulici Třebíčská. "Všimli si opilého muže, který kopal do dveří domu. Policisté zakročili a čtyřiatřicetiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,59 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, případ policisté šetří.

Střet motocyklu s vozidlem
V pondělí 27. června se u Kamenice na Jihlavsku střetl motocyklista s vozidlem. Po šesté hodině večer se řidič motocyklu Honda při projíždění zatáčkou střetl s protijedoucím automobilem Suzuki. "Motocyklista se při nehodě zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu u obou řidičů vyloučili", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté kontrolovali v pondělí 27. června kolem jedné hodiny ráno v ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě muže, který jel na motocyklu. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, jíž se devatenáctiletý muž podrobil. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,40 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a dále přestupkového jednání na úseku dopravy.

Jízda pod vlivem alkoholu
Řidiče pod vlivem alkoholu odhalili pacovští policisté v neděli 26. června. Kolem půl dvanácté v noci zastavili na silnici první třídy u obce Obrataň na Pelhřimovsku auto Fiat, jehož řidičem byl jednapadesátiletý muž. Naměřená hodnota dechové zkoušky činila 1,45 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v pondělí 27. června před devátou hodinou ráno v ulici U Hrázek ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl dvaatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. V další jízdě pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muzeum v Jihlavě bude pro veřejnost o prázdninách otevřené i v pondělí
Muzeum Vysočiny v Jihlavě bude o letních prázdninách otevřené pro veřejnost i v pondělí. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout stálé expozice jihlavského muzea a právě probíhající výstavy nepřetržitě každý den od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin. Uvedla to mluvčí muzea Dana Oberreiterová.
Do 31. července byla prodloužena „trojvýstava“ k významnému životnímu jubileu muzejního zoologa Pavla Bezděčky
Nepřekonatelný neklid, skládající se z výstav: - Život je sen aneb Pavel Bezděčka sedmdesátiletý s nadhledem pojaté shrnutí života a díla tohoto zoologa, malíře, fotografa, spisovatele, pábitele a cestovatele
Všechno je jinak! výstava veselých až pábitelských fotografií, fotomontáží a kreseb Pavla Bezděčky v muzejním mázhausu
PAPAHU obrazy Pavla Bezděčky, dřevěné sochy Pavla Tomana a ocelové sochy Huga (Davida) Habermanna.

Na muzejní půdě bude až do konce roku přístupná výstava Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku, která představuje výsledky archeologických výzkumů z této lokality.

Od 8. července bude v muzejních arkádách k vidění výstava autorských fotografií Vojtěcha Zikmunda s názvem Vcházení do krajin. Změna v otevírací době se týká pouze Jihlavy -

Otevírací doba poboček - hrad Roštejn, Třešť a Telč - zůstává beze změn.

"Od července bude realizována rekonstrukce fasád expozičních budov a zároveň proběhne reinstalace většiny jihlavských expozic. Stavební práce s sebou nesou i omezení provozu – v přízemí se nebudou instalovat nové výstavy, otevřené zůstanou expozice, arkády a muzejní půda. O případných změnách v chodu muzea bude veřejnost samozřejmě informována", informovala D. Oberreiterová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška věnovaná historii obci Hodice; komentovaná vycházka bude až na podzim
Obci Hodice na Jihlavsku bude v pátek 1. července věnovaná přednáška. Avizovaná sobotní vycházka byla z technických důvodů přesunuta na podzim. Uvedla to mluvčí Muzea Vysočiny v Jihlavě Dana Oberreiterová.
V pátek 1. července se od 17 hodin v Schumpeterově domě v Třešti uskuteční přednáška věnovaná Hodicím, obci vzdálené necelé čtyři kilometry od Třeště. Ing. Petr Jiříček, Ph.D., seznámí posluchače s dějinami obce a se slavným šlechtickým rodem s erbem stříbrných buvolích rohů v červeném poli.

Komentovaná vycházka, která se měla konat v sobotu 2. července se s Ing. Petrem Jiříčkem, Ph.D., přímo v Hodicích, byla přesunuta na podzim.

První zmínka o Hodicích pochází z roku 1303. V minulosti Hodice byly sídlem velmi významného moravského hraběcího rodu Hodických z Hodic. U výpadovky na Panenskou Rozsíčku je situována Münchova vila, architektonicky významná stavba brněnského židovského architekta Otto Eislera, ve které je nyní mateřská školka.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 8. 2022

• Na Roštejně u Telče zazní v neděli jazz
• Rakušanka, která jela na technoparty do Meziříčka, byla pod vlivem drog; dalších 40 gramů měla ve voze
• Pozor na neoficiální stránky s elektronickými dálničními známkami! Účtují zbytečné poplatky
• Dobrovolníci z Jižní Korey přiletěli pomáhat do Třebíče
• Kraj Vysočina požádá o dotaci na venkovské prodejny, rozdělí čtyři miliony korun
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu přes třicet tisíc; při nehodě utrpěli zranění dva lidé
• Jihlavští policisté pátrají po tříletém chlapci, matka jej nepředala příbuzné, která jej má dle rozhodnutí soudu v péči
• Žádná půjčka není špatná; při problémech se splácením musíte komunikovat s bankou nebo s úvěrovou společností
• Silnice kolem Šeptouchovských skal v Ledči nad Sázavou je uzavřena pro auta i pěší, v místě probíhají práce na zajištění skalního masivu
• Jihlava chystá výstavu s Příběhy našich sousedů

Pondělí   15. 8. 2022

• Strašidlo cantervillské se v srpnu vrací na tuzemské hrady a zámky
• Vycházka s muzejníkem Stanislavem Mikulem za žďárským barokem
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje sportovního vybavení a peněženky
• Jihlavské krematorium bude mít nové oplocení
• Horácký džbánek v jabloňovém sadu ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu muziky i zábavy pro děti

Neděle   14. 8. 2022

• Českobělská kronikářka pátrala po rodném domě vězněného přibyslavského faráře Františka Krále
• Výstava na radnici představí budoucí podobu náměstí Almy Rosé v Jihlavě
• Netopýří kolonie na Vysočině
• Po nehodě na nájezdu na dálnici ve směru od Jihlavy na Prahu na 112. kilometru zemřel třiatřicetiletý řidič osobního auta
• Z policejního deníku: řidič elektrokoloběžky byl opilý; opilí muži skončili na záchytce

Pátek   12. 8. 2022

• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do stánku; opilá žena vyhrožovala skokem z okna
• Silničáři opraví 2731 metrů dlouhý úsek severovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu

Čtvrtek   11. 8. 2022

• Policisté zajistili na dálnici D1 migranty, řidiče dvou osobních aut obvinili z trestného činu
• Z policejního deníku: krádež elektrokola; cyklistka utrpěla při nehodě vážné zranění
• Žena byla obviněna ze dvou trestných činů
• Pouť ke kostelíčku v Novém Městě na Moravě nabídne mši svatou, jarmark i výstavu drobného zvířectva
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají miminka nové hřejivé ruce
• Policisté vyšetřují vloupání do bytů v Havlíčkově Brodě. Neznáte osobu z fotografií?

Středa   10. 8. 2022

• Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
• Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
• Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
• I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
• Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
• Obviněný muž skončil ve vazbě

Úterý   9. 8. 2022

• Návštěvníci táborské zoo se vydají na cestu za pokladem
• Strážníci městské policie v Telči obdrží nový alkoholtestr
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; opilí muži skončili na záchytce
• Nový jihlavský hrníček koupíte s poukázkou na kávu a volným vstupem na Bránu Matky Boží
• Nenapravitelný zloděj skončil ve vazbě
• V obci Bratřice se při požáru víceúčelové budovy zranili tři lidé
• Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT
• Speciální mapu najdou zájemci na oficiálních stránkách města Jihlavy; dozvědí se díky ní o devíti nejzajímavějších místech v historickém centru

Pondělí   8. 8. 2022

• V Uhřínově chystají soutěž v přípravě a vaření kotlíkových gulášů
• Vesnicí Kraje Vysočina 2022 je Třeštice na Jihlavsku
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil vířivou vanu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Kriminalisté muže obvinili z pokusu vraždy; třiačtyřicetiletý pachatel byl eskortován o víkendu do vazební věznice v Brně
• Odpověď na otevřený dopis Zastupitelstvu města Jihlavy od uskupení Jihlava srdcem spojený s výzvou na vyhlášení referenda o Horácké multifunkční aréně
• Za první polovinu letošního roku Češi sebrali téměř tisíc sto tun přenosných baterií; z recyklovaného materiálu může vzniknout přes 107 tisíc nových saxofonů

Neděle   7. 8. 2022

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; za volantem opilý a bez řidičáku

Sobota   6. 8. 2022

• Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
• Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
• V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
• Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Pátek   5. 8. 2022

• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
• Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
• Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
• Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
• Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
• Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
• Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
• Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd

Čtvrtek   4. 8. 2022

• V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
• Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
• Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
• SEBEVYJÁDŘENÍ
• Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
• Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara

Středa   3. 8. 2022

• Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
• Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
• Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
• Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
• Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
• Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
• Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny

Úterý   2. 8. 2022

• Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
• Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
• Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
• Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
• Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
• Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile

Pondělí   1. 8. 2022