Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 2.7 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Fotografická výstava Vcházení do krajin v jihlavském muzeu
Výstava převážně krajinářských fotografií Vojtěcha Zikmunda z Nového Města na Moravě s titulem Vcházení do krajin bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 7. července v 17 hodin v muzejních arkádách v Jihlavě.
Vojtěch Zikmund je vystudovaný a dlouhodobě praktikující knihkupec (Vsetín, Praha – knihkupectví Kalich, Nové Město na Moravě – knihkupectví Beran), od devadesátých let překvalifikovaný na pracovníka v sociálních službách. V této pozici průběžně pracoval v Domově pro seniory Mitrov, Domově klidného stáří ve Žďáru nad Sázavou, v Domě s pečovatelskou službou v Novém Městě na Moravě a pak v organizaci, kterou spoluzaložil – Hospicovém hnutí Vysočina, později Domácím hospici Vysočina.

Ve volném čase se Vojtěch Zikmund, žijící v Novém Městě na Moravě, věnuje fotografování, a to zejména krajinářské fotografii. Autor o tom říká: „Interakce práce s knihami se sociálně otevřeným srdcem mi otevřela náhled i na místo, ve kterém žiji, na Vysočinu. Skrze lidi poznávám krajinu, skrze krajinu poznávám lidi. Tahle semknutost krajiny kolem nás a krajiny v nás vytváří toho, kdo jsem. Někdy rozjařený, jindy zadumán, stejně jako ta Vysočina (Krabatina). A takové jsou obrazy, které mi lezou do objektivu a já si dovoluji je skrze fotografie nabízet vám ke zhlédnutí“.

Vojtěch Zikmund doposud vystavoval zejména na společných výstavách žďárských fotoklubů Vysočina a Freeland. Samostatné, tedy autorské fotografické výstavy měl v Novém Městě na Moravě (2018, 2019 a 2022), ve Žďáru nad Sázavou (2022) a ve Vsetíně (2022).

Výstava Vcházení do krajin v Muzeu Vysočiny v Jihlavě potrvá do 18. září.
Pavel BEZDĚČKAZpět nahoru na obsah...

Stavbaři začnou opravovat pravý jízdní pás ve směru od D1 na Jihlavu a přilehlé větvě mimoúrovňových křižovatek
V březnu zahájilo Ředitelství silnic a dálnic opravu silnice I/38 v 5,6 km dlouhém úseku přibližně mezi dálnicí D1 a mimoúrovňovou křižovatkou se silnicí III/03824 v ulici R. Havelky v Jihlavě. Do konce června se pracovalo ve středovém dělícím pásu na jeho přejezdech, na přeložce metalických a optických kabelů a budování nové optické trasy.
S počátkem července přechází na druhou etapu, v rámci které se bude opravovat pravý jízdní pás ve směru od D1 na Jihlavu a přilehlé větvě mimoúrovňových křižovatek obsluhující pravý jízdní pás. Jedná se mimoúrovňovou křižovatku (MÚK) I/38 s D1 (EXIT 112), MÚK Pávov, MÚK Lesnov a MÚK I/38 se silnicí III/03824 - ulice Romana Havelky.
Do poloviny října tohoto roku se v pravé části Jihlavského přivaděče bude pracovat na výměně vozovkového souvrství, opravě prvků stávajícího odvodnění, záchytného systému a zabezpečení svahů proti odpadávání nesoudržné zeminy. Dále stavba řeší výměnu a doplnění záchytných a vodicích bezpečnostních zařízení dle aktuálně platných předpisů.

Opravu v pravém jízdním pásu plánuje investor zahájit v úterý 5. července po předchozí přestavbě dopravně inženýrského opatření. Předpokládané převedení dopravy je v noci z pondělí 4. července na úterý 5. července, kdy je očekávaná nízká intenzita provozu. Dopravní omezení bude proti předchozí etapě výraznější a provoz na Jihlavském přivaděči zůstane zachován pouze v levém jízdním pásu - směr D1 a Havlíčkův Brod, kde se bude jezdit v režimu 1+1 jízdní pruh.

V souvislosti opravou silnice u MÚK EXIT 112 Pávov dálnice D1 bude také značena objízdná trasa pro vozidla jedoucí po D1 od Brna do Prahy. Ta bud vedena od EXITU 112 sjezdová od Brna směr Znojmo, Jihlava a dále po D1 na EXIT 104 Větrný Jeníkov, dále po silnici II/131 do Větrného Jeníkova na křižovatku se silnicí II/523. Po silnici II/523 přes Bílý Kámen a Šipnov do Jihlavy na křižovatku se silnicí I/38. Délka objízdné trasy je 22,8 kilometrů.

Pro vozidla jedoucí po dálnici D1 od Prahy je doporučeno sjet na EXIT 104 a dále využít značenou objízdnou trasu popsanou výše, případně jet až na EXIT 119 Velký Beranov a po silnici II/353 dále na Jihlavu.
Řidiči, kteří budou potřebovat využít některou z uzavřených větví mimoúrovňových křižovatek obsluhujících jízdní pás ve směru na Jihlavu se budou moci otočit do protisměru přes mimoúrovňovou křižovatku se silnicí II/523 (ul. Jiráskova) a k odbočení využít příslušné větve MÚK obsluhující levý jízdní pás.

V opravě levého jízdního pásu budou stavbaři pokračovat po zimní technologické přestávce na jaře 2023.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Policisté kontrolovali lesy na Žďársku, žádné protiprávní jednání nezjistili
Policisté v sobotu 2. července od 10 do 13 hodin realizovali kontrolní akci, která měla mít především preventivní charakter. Ve spolupráci s Lesní správou Kinský, Lesy České republiky a CHKO Žďárské vrchy kontrolovali dodržování zejména zákazu vjezdu motorových vozidel na lesní účelové komunikace a do lesních porostů v okolí obcí Cikháj, Tři Studně a Fryšava pod Žákovou Horou.
Do opatření se zapojili především policisté z obvodního oddělení Nové Město na Moravě v součinnosti s okolními odděleními v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Touto preventivní a především viditelnou činností nezjistili žádné protiprávní jednání.

Policisté ale občas na lince 158 přijímají oznámení od občanů, že někteří motoristé zákazy vjezdu v této lokalitě porušují. Stížnosti se dotýkaly řidičů motocyklů, kteří se měli v lesních porostech pohybovat. Proto kromě kontrol těchto lokalit v rámci běžného výkonu služby dnes realizovali tuto mimořádnou akci. Do akce nasadili také policejní čtyřkolky, které se mnohem snadněji dostanou do méně přístupných míst a terénu, kde kontroly probíhaly.

Podobné akce budou v rámci letní sezóny pokračovat i v dalších místech našeho kraje.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka starých tisků
Jak již bylo několikrát zmíněno, do muzejních sbírek nepatří pouze exponáty, které vidí návštěvníci vystavené v expozicích, ale další tisíce větších či menších předmětů uložených v depozitářích. Doslova poklady pak můžeme nalézt například v muzejní knihovně, která kromě odborné či regionální literatury uchovává také soubor starých tisků.
A co si pod pojmem starý tisk vlastně představit? Tímto termínem označujeme tisky z let 1501 – 1800, kterých se v naší muzejní knihovně nachází 224 exemplářů. Většina z těchto tisků je náboženského charakteru, ať už se jedná o bible, pojednání z oblasti morální teorie, sbírky kázání či modlitební knížky.

K nejstarším exemplářům patří první vydání tzv. Bible Severýnovy, kterou v roce 1529 vydal pražský tiskař Pavel Severýn z Kapí Hory. Na poslední straně je dochován také jeho signet, což je grafická tiskařská značka, kterou nakladatelé a tiskaři označovali své tisky. Součástí tiskařského signetu mohly být iniciály tiskařova či nakladatelova jména, často se užíval také znak města jako sídla tiskárny. V našem případě Severýnův signet zobrazuje dva andílky, kteří jednou rukou drží štít se třemi růžemi a druhou vlající stuhy s celým tiskařovým jménem.

Z dalších zajímavých titulů můžeme jmenovat například Historii církevní z roku 1594 z tiskárny Daniela Adama z Veleslavína či Bibli českou, kterou v roce 1613 vytiskl Samuel Adam z Veleslavína.

Zastoupený je v knihovním fondu také německý spisovatel lidové duchovní četby Martin von Cochem, který patřil v 18. století v katolické střední Evropě k nejpopulárnějším a nejvydávanějším autorům. V naší knihovně se nachází hned 23 vydání jeho knih, přičemž polovina z nich je z 18. století, čímž spadá do kategorie starých tisků.

Nesmíme zapomenout ani na Mattioliho Herbář aneb Bylinář. Na přípravě nového českého vydání se významně podílel velkomeziříčský rodák Adam Huber z Riesenpachu, který byl nejen vychovatelem synů Zikmunda Helta z Kementu, ale také pedagogem, lékařem a rektorem Karlovy univerzity. Herbář, který byl vydán v roce 1596, ve sbírkách bohužel nemáme, ale v muzejní knihovně můžeme najít vydání z roku 1924, kdy Hebář ve stejné podobě znovu vydal pražský nakladatel Bedřich Kočí.

PROTIŽIDOVSKÝ SPIS DĚKANA ROBLÍKA
Mezi svazky starých tisků se v našich sbírkách nachází také rozsáhlý teologický spis „Jüdische Augengläser". Autorem je Eliáš Libor Roblík, který byl v letech 1732 – 1748 velkomeziříčským děkanem. Kniha vyšla německy v letech 1741 – 1743 a dokumentuje vztah křesťanství k židovskému náboženství v první polovině 18. století. Kniha vázaná v kůži a opatřená dvěma kovovými sponami budí pozornost také šířkou svého hřbetu, který má úctyhodných 12 centimetrů.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 8. 2022

• Na Roštejně u Telče zazní v neděli jazz
• Rakušanka, která jela na technoparty do Meziříčka, byla pod vlivem drog; dalších 40 gramů měla ve voze
• Pozor na neoficiální stránky s elektronickými dálničními známkami! Účtují zbytečné poplatky
• Dobrovolníci z Jižní Korey přiletěli pomáhat do Třebíče
• Kraj Vysočina požádá o dotaci na venkovské prodejny, rozdělí čtyři miliony korun
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu přes třicet tisíc; při nehodě utrpěli zranění dva lidé
• Jihlavští policisté pátrají po tříletém chlapci, matka jej nepředala příbuzné, která jej má dle rozhodnutí soudu v péči
• Žádná půjčka není špatná; při problémech se splácením musíte komunikovat s bankou nebo s úvěrovou společností
• Silnice kolem Šeptouchovských skal v Ledči nad Sázavou je uzavřena pro auta i pěší, v místě probíhají práce na zajištění skalního masivu
• Jihlava chystá výstavu s Příběhy našich sousedů

Pondělí   15. 8. 2022

• Strašidlo cantervillské se v srpnu vrací na tuzemské hrady a zámky
• Vycházka s muzejníkem Stanislavem Mikulem za žďárským barokem
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje sportovního vybavení a peněženky
• Jihlavské krematorium bude mít nové oplocení
• Horácký džbánek v jabloňovém sadu ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu muziky i zábavy pro děti

Neděle   14. 8. 2022

• Českobělská kronikářka pátrala po rodném domě vězněného přibyslavského faráře Františka Krále
• Výstava na radnici představí budoucí podobu náměstí Almy Rosé v Jihlavě
• Netopýří kolonie na Vysočině
• Po nehodě na nájezdu na dálnici ve směru od Jihlavy na Prahu na 112. kilometru zemřel třiatřicetiletý řidič osobního auta
• Z policejního deníku: řidič elektrokoloběžky byl opilý; opilí muži skončili na záchytce

Pátek   12. 8. 2022

• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do stánku; opilá žena vyhrožovala skokem z okna
• Silničáři opraví 2731 metrů dlouhý úsek severovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu

Čtvrtek   11. 8. 2022

• Policisté zajistili na dálnici D1 migranty, řidiče dvou osobních aut obvinili z trestného činu
• Z policejního deníku: krádež elektrokola; cyklistka utrpěla při nehodě vážné zranění
• Žena byla obviněna ze dvou trestných činů
• Pouť ke kostelíčku v Novém Městě na Moravě nabídne mši svatou, jarmark i výstavu drobného zvířectva
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají miminka nové hřejivé ruce
• Policisté vyšetřují vloupání do bytů v Havlíčkově Brodě. Neznáte osobu z fotografií?

Středa   10. 8. 2022

• Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
• Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
• Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
• I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
• Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
• Obviněný muž skončil ve vazbě

Úterý   9. 8. 2022

• Návštěvníci táborské zoo se vydají na cestu za pokladem
• Strážníci městské policie v Telči obdrží nový alkoholtestr
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; opilí muži skončili na záchytce
• Nový jihlavský hrníček koupíte s poukázkou na kávu a volným vstupem na Bránu Matky Boží
• Nenapravitelný zloděj skončil ve vazbě
• V obci Bratřice se při požáru víceúčelové budovy zranili tři lidé
• Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT
• Speciální mapu najdou zájemci na oficiálních stránkách města Jihlavy; dozvědí se díky ní o devíti nejzajímavějších místech v historickém centru

Pondělí   8. 8. 2022

• V Uhřínově chystají soutěž v přípravě a vaření kotlíkových gulášů
• Vesnicí Kraje Vysočina 2022 je Třeštice na Jihlavsku
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil vířivou vanu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Kriminalisté muže obvinili z pokusu vraždy; třiačtyřicetiletý pachatel byl eskortován o víkendu do vazební věznice v Brně
• Odpověď na otevřený dopis Zastupitelstvu města Jihlavy od uskupení Jihlava srdcem spojený s výzvou na vyhlášení referenda o Horácké multifunkční aréně
• Za první polovinu letošního roku Češi sebrali téměř tisíc sto tun přenosných baterií; z recyklovaného materiálu může vzniknout přes 107 tisíc nových saxofonů

Neděle   7. 8. 2022

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; za volantem opilý a bez řidičáku

Sobota   6. 8. 2022

• Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
• Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
• V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
• Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Pátek   5. 8. 2022

• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
• Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
• Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
• Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
• Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
• Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
• Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
• Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd

Čtvrtek   4. 8. 2022

• V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
• Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
• Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
• SEBEVYJÁDŘENÍ
• Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
• Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara

Středa   3. 8. 2022

• Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
• Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
• Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
• Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
• Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
• Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
• Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny

Úterý   2. 8. 2022

• Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
• Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
• Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
• Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
• Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
• Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile

Pondělí   1. 8. 2022