Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 3.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
Nemocnice v Novém Městě na Moravě od pondělí 8. srpna omezí kvůli epidemické situaci návštěvy. Návštěvy u hospitalizovaných pacientů budou možné ve středu a v neděli, a to v době od 15 do 17 hodin. Uvedla to mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.
Vysvětlila, že během návštěv je nutný respirátor FFP2 nebo nano rouška. Ochranu dýchacích cest musí mít návštěvníci nasazenou po celou dobu návštěvy u pacienta. Pokud je pacient na oddělení v izolaci a covid pozitivní, pak nejsou návštěvy povoleny. Netýká se pouze nemocných pacientů v terminálním stadiu po předcházející dohodě s ošetřujícím lékařem.

S virem Covid-19 je v současnosti v novoměstské nemocnici hospitalizováno dvacet pacientů "Jeden pacient je aktuálně na JIP, jeden má plicní ventilátor a osmnáct jich je na standardním lůžku", konstatovala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
Čtyřicátý ročník sedmnáctidenního festivalu Prázdniny v Telči je v plném proudu a za sebou má několik vyprodaných koncertů českých folkových hvězd. Telčský festival ale už dávno není jen o folku. O víkendu zahrají slovenské indie kapely Billy Barman a Korben Dallas, nebo J.A.R. a Mňága & Žďorp.
Nová víkendová stage na Panském dvoře vznikla už před sedmi lety a za tu dobu tu hrála jména jako Tata Bojs, Monkey Business nebo Cirk La Putyka. „Folkový rybník jsme opustili už hodně dávno a letos zaplouváme ještě dál se slovenským indie-rockem v podání oceňovaných bratislavských kapel Billy Barman a Bad Karma Boy,“ říká za pořadatele Vojtěch Kolář.

Skupina Billy Barman je jednou z nejvýraznějších kapel nové hudební vlny na Slovensku. Svoje glamrockové písně nahrávají třeba se Slovenským Luďovým umeleckým kolektivem nebo s rappery Glebem a Vecem. Pětkrát byli za svoji tvorbu ocenění cenou Radio_Head Awards, naposledy v roce 2020 vyhrála jejich deska Zlatý vek hlavní kategorii Album roku.

„V sobotu navíc zahrají Korben Dallas, skvělá kytarovka, která z undergroundou vystoupala mezi nejžádanější kapely na Slovensku. Jejich píseň Otec zaplavila po svém vydání všechny hitparády. Sám ji už několik let nemůžu dostat z hlavy“, říká se smíchem Vojtěch Kolář a dodává: „Mimo jiné spolupracovali na albech s Janou Kirschner, Davidem Kollerem, Anetou Langerovou nebo kapelou Zrní.“

Pořadatelé sem každoročně zvou také to nejlepší z místní hudební scény, třeba Funky Ship nebo Spaziergang, a taky to nejlepší z lokálního gastra. Třeba pivovar MadCat, RFB Vegan foodtruck, americký Amigo Grill nebo Snovou zmrzlinu. To všechno navíc v krásné atmosféře pod rozrostlými kaštany u venkovního baru.

Kompletní program na https://www.prazdninyvtelci.…
Vojtěch KOLÁŘZpět nahoru na obsah...

Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
Cestující jihlavskou MHD čekají na konci letošního nebo na začátku příštího roku podstatné změny ve vedení linek trolejbusů a autobusů. Vzniknou dvě nové trolejbusové a jedna autobusová linka a zrušeny budou tři autobusové linky.
Lidé v Jihlavě se musí začít připravovat na podstatné změny v zažitých zvyklostech vedení i označení spojů jihlavské MHD. Čeká je ale mnohem větší komfort i rychlost cestování a hlavně bezemisní doprava novými moderními trolejbusy. V souvislosti s dokončením nové trolejbusové trati na Bedřichov už Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) ve spolupráci se statutárním městem Jihlava připravují změny v linkovém vedení městské hromadné dopravy (MHD). V oblastech Horního Kosova, Červeného Kříže a Antonínova Dolu nahradí stávající autobusy nové trolejbusové linky.

Autobusové linky s čísly 3, 5 a 12 budou zrušeny a vzniknou nové trolejbusové linky G a H a autobusová linka č. 2.

Změny linek jihlavské MHD schválila Rada města Jihlavy na svém 102. zasedání 28. července 2022. „Změny povedou ke zvýšení komfortu cestujících, k lepší návaznosti spojů, a hlavně k výraznému zvýšení podílu elektrické, bezemisní trakce v MHD v Jihlavě,“ uvedl radní města Jihlavy pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Nová trolejbusová linka G bude jezdit po trase Horní Kosov-Žižkova-Masarykovo náměstí-Chlumova-Na Růžku-Bosch Diesel-Jipocar-Antonínův Důl, na této lince budou nasazovány parciální trolejbusy.

Nová trolejbusová linka H bude obsluhovat trasu Zadní Bedřichov až Poliklinika po trase Bosch Diesel-Zadní Bedřichov-Na Růžku-Chlumova-17. listopadu-Poliklinika, tato linka bude zajišťována klasickými trolejbusy a bude vedena pod trolejemi v celé délce.

Nová autobusová linka č. 2 bude jezdit mezi Velkým Beranovem a Zbornou po trase Velký Beranov-Malý Beranov-Helenín-Masarykovo náměstí-Chlumova-Na Růžku-Smrčenská-Krematorium a Zborná s tím, že z Velkého Beranova, Malého Beranova a Helenína budou zachovány přímé spoje do průmyslových zón Pávov a Střítež.

Stávající linka č. 4, která obsluhuje Heroltice, Moravské Kovárny a průmyslovou zónu v Hruškových Dvorech bude prodloužena a končit už nebude na Masarykově náměstí, ale na konečné V Ráji.

Konec sjíždění spojů

Nové trasování linek MHD umožní mezi spoji pravidelný interval, čímž se odstraní současné sjíždění spojů na zastávkách. „Znamená to, že nové trolejbusové linky G a H a autobusová linka č. 2 budou ve společném úseku Chlumova-Na Růžku-Bosch Diesel vedeny v prokladu tak, aby byl mezi spoji pravidelný odstup v řádu šesti až sedmi minut“ uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner.

Výše popsané změny vstoupí podle jeho slov v platnost koncem letošního nebo začátkem příštího roku a to v návaznosti na úplné dokončení nové trolejbusové trati na konečnou Bosch Diesel. O přesném termínu budou cestující v dostatečném časovém předstihu informováni. S dalšími změnami linek se počítá v průběhu roku 2023, po úspěšném náběhu první fáze úprav.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
Být nosálem v táborské zoologické zahradě není vůbec nic jednoduchého. Vždyť v rozlehlém výběhu je spousta zajímavých prolézaček, které je potřeba stále znova a znova zkoušet. Návštěvníkům se tak může zdát, že se nosálové ani na chvíli nezastaví. V jednu chvíli je vysoko ve větvích, za malý okamžik už se schovává v děravém pařezu. Velkou energii sebere také úprk pro jídlo, o které se nosálové rozhodně nechtějí vůbec dělit. Musí být u ošetřovatelů první, co kdyby se na ně náhodou nedostalo? Není proto divu, že po takovém sportovním výkonu se i neposední nosálové rádi natáhnou a odpočívají. Jako například táborská nosálí slečna Sisi, kterou při jejím odpočinku zachytila ošetřovatelka Veronika Koutenská.
Nosál červený pocházející z deštných pralesů jižní Ameriky je velmi inteligentní zvíře. I díky tomu si je pořizovali indiáni, součástí jejich kmenů často bývaly nosálí samice. Tato milá a bystrá zvířata si oblíbili také první kolonizátoři, kteří je přivezli do kontinentální Evropy. V současnosti se nosálové stávají stále oblíbenějším domácím mazlíčkem, přestože jejich chov v domácnosti není příliš vhodný.

Nosálové červení tráví většinu času na stromech, kde dokonce i jí a spí. Také v ZOO Tábor ho nejčastěji najdete ve větvích, kde má díky svému šikovnému ocasu velmi dobrou stabilitu.

ZOO v Táboře je aktuálně je otevřená každý den od 9 do 19 hodin.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
Policisté pátrají po zloději, který v noci z pondělí 1. srpna na úterý v lokalitě ulice Havířská v Havlíčkově Brodě ukradl pohonné hmoty z pracovních strojů a způsobil tak škodu za bezmála patnáct tisíc korun. Pachatel vymontoval boční autosklo u bagru, které odcizil, a z nádrže odčerpal naftu. Pohonné hmoty ukradl ještě z dalšího odstaveného bagru. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vloupání do kabin
V Červené Řečici na Pelhřimovsku se pachatel pokusil vloupat do budovy kabin. V úterý 2. srpna kolem půl desáté večer vstoupil do sportovního areálu a snažil se dostat do budovy. "Tyčí poškodil okno a způsobil tak škodu přibližně za osm tisíc korun. Dostat dovnitř se mu nepodařilo, protože ho vyrušili příchozí, a pachatel z místa utekl. Přivolaní policisté provedli v lokalitě šetření. Místo činu ohledali, zadokumentovali a zajistili stopy. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po pachateli policisté pátrají.

Poškození vozidla
Policisté prověřují případ poškození vozidla, ke kterému došlo v obci nedaleko Jihlavy. V úterý 2. srpna projížděl před jednou hodinou odpoledne po štěrkové cestě automobil Fiat. U cesty se v té době nacházel také devětatřicetiletý muž, který vozidlo poškodil upínacím kurtem s kovovým doplňkem. Na místo byli přivoláni policisté, kteří provedli šetření, ohledání a zadokumentování. Na automobilu vznikla škoda na kapotě, střeše a okénku, vyčíslena byla předběžně na patnáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilý muž poškodil dveře
V úterý 2. srpna přijali policisté v Telči po třetí hodině odpoledne oznámení o agresivním muži, který se snažil za použití násilí dostat do domu v části Podolí, křičel, choval se útočně a nevypočitatelně. Na místo vyjela policejní hlídka. Muže, který byl značně opilý, zajistili. "Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu. Jednalo se o čtyřicetiletého muže z Českobudějovicka. Provedeným šetřením policisté zjistili, že muž poškodil dveře a způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu za sedm tisíc korun. Policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví.

Opilý muž hlasitou hudbou a pokřikováním obtěžoval okolí, skončil na záchytce
Ve středu 3. srpna byli policisté v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku před jednou hodinou v noci přivoláni do ulice Stínadla, kde dvaačtyřicetiletý opilý muž pouštěl hlasitě hudbu a pokřikoval. "Muž odmítal uposlechnout, aby svého jednání zanechal a na výzvy nereagoval. Policisté muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,23 promile alkoholu, proto jej odvezli na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič havaroval, nadýchal 3,51 promile
V úterý 2. srpna jel před sedmou hodinou večer po silnici mezi obcemi Benetice a Budíkovice na Třebíčsku řidič vozidla Peugeot. Dostal smyk, který se mu nepodařilo vyrovnat, vyjel do protisměru a dále mimo komunikaci, kde narazil do stromu. Při nehodě se řidič zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na ošetření do třebíčské nemocnice. Policisté provedli u třicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 3,51 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky", uvedla mluvčí. Policisté místo havárie ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně za padesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V úterý 2. srpna odhalili policisté řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Muž jel po druhé hodině odpoledne s automobilem Ford v Hartvíkovicích na Třebíčsku, kde ho zastavila policejní hlídka. U pětačtyřicetiletého řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,18 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 3. srpna zastavili policisté ve Velkém Meziříčí na Žďársku před desátou hodinou dopoledne řidiče nákladního vozidla Daf s návěsem, který jel ulicí, do které je vjezd takového automobilu zakázán. "U čtyřiapadesátiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu přes půl promile alkoholu. Dále policisté při kontrole vozidla zjistili, že nemá platnou technickou prohlídku. Muži na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje opravu dvou přesýpaných dálničních mostů na dálnici D1 u Měšína na Jihlavsku, kterými jsou převáděny pod dálnicí vodoteče. Most v provozním staničení dálnice km 116,359 i most v km 117,028 jsou tvořeny kruhovým profilem z vlnitého plechu, tzv. turbosiderem. Jejich koroze, zejména v úrovní hladiny, je také důvodem opravy.
Ta bude v obou případech provedena vložením nové trouby z vlnitého plechu tloušťky tři milimetry a vyplněním (zainjektováním) prostoru mezi starou a novou troubou v celé jejich délce. Nové zpevnění koryta kamenem do betonu před i za mostem se na délce 15 metrů plynule naváže na stávající úpravu potoka a obdobným způsobem budou upraveny i dálniční příkopy před a za mostem.

Opravu za provozu na dálnici D1 provede společnost Super-Krete Czech s.r.o za 17,5 milionu korun bez DPH.

"Dnes v noci dokončíme výstavbu dopravně inženýrského opatření v jízdním pásu ve směru na Brno a následně zahájíme opravu samotnou. Po celou dobu stavby bude provoz na dálnici na pravém i levém jízdním pásu zachován ve dvou jízdních pruzích. V průběhu prací bude omezena pouze krajnice, což by nemělo trvat déle než 120 dnů. K omezení rychlosti na 80 km/hod bude docházet pouze operativně v návaznosti na aktuálně realizované práce", informoval Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
Jihlavským kriminalistům se podařilo objasnit závažný případ loupežného přepadení, ke kterému došlo v Jihlavě. Útoku předcházela dobrá vůle náhodného muže, který na ulici zareagoval na prosbu ze strany dvou mladíků o drobné mince. Kromě loupeže mají na svědomí ještě vloupání do dvou objektů v Třešti a z dalšího objektu, kam vnikli, odjeli vozidlem. Policejní hlídce se snažili ujet a jeden z nich si pobyt na Třešťsku ještě o chvíli prodloužil tím, že se po zastavení auta dal na útěk. Oba mladíky policisté dopadli, nebylo jim ještě ani osmnáct let. Mladistvý chlapec byl obviněn ze spáchání tří trestných činů, jeho nezletilý spolupachatel se dopustil činů jinak trestných. Oba byli umístěni do zařízení pro mládež.
K loupeži došlo v druhé polovině července kolem půl desáté večer. V lokalitě ulice Fritzova oslovili procházejícího muže dva mladíci a požádali ho o drobné. Muž jim vyhověl a pokračoval v chůzi. Mladíci ale místo odchodu šli za ním a následovaly další pokusy o kontakt a získání peněz. Netrvalo dlouho a mladíci přešli od slov k náhlému fyzickému napadení. Když byl muž sražen na zem, přišel o peněženku, ze které si mladíci vzali finanční hotovost, a poté utekli. Napadený muž utrpěl zranění, které si vyžádalo ošetření, a škoda mu vznikla také na poškozených věcech.

Po přijetí oznámení o přepadení zjistili policisté popis mladíků a začali po nich okamžitě ve městě pátrat. Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté. Na základě operativního šetření se jim v krátké době podařilo získat poznatky k oběma podezřelým a po mladících pátrali. Precizním prověřováním kriminalisté dále zjistili, že loupež není jediným činem, kterého se dopustili. V Třešti se totiž vloupali do dvou objektů, jednalo se o neobydlený dům a prodejní stánek. Použití násilí jim ani tady nebylo cizí, v jednom případě se dovnitř dostali po vykopnutí dveří a v druhém použili při vloupání mačetu, kterou předtím odcizili.

Pátrání po dvojici bylo zakončeno úspěchem minulý týden v Třešti. Mladíci vnikli ve večerních hodinách do oploceného objektu, kde se zmocnili vozidla, se kterým odjeli. Automobilu si ve městě všimli policisté a chtěli ho zastavit, řidič ale na pokyny nereagoval a místo toho se snažil ujet. Nedojel ale daleko a vozidlo policisté zastavili. Ani to ale ještě nebyl úplný konec, protože spolujedoucí se dal okamžitě na útěk, řidiče policisté zajistili. Nejen, že patnáctiletý mladík ještě nevlastní řidičské oprávnění, navíc měl pozitivní test na drogy, a dále po něm bylo vyhlášeno pátrání, neboť utekl ze zařízení pro mládež, kde má být umístěn.

Po druhém podezřelém chlapci začali policisté v lokalitě ihned pátrat, také v jeho případě se jednalo o osobu v celostátním pátrání. Čtrnáctiletého mladíka v krátké době nalezli v lokalitě centra Třeště. Oba chlapci směřovali na jihlavské policejní oddělení. Vozidlo si převzal zpět jeho majitel.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání staršího z mladíků. „Mladistvý byl na základě shromážděných důkazů obviněn ze spáchání tří provinění, a to loupeže, neoprávněného užívání cizí věci a krádeže,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Oba podezřelí mladíci byli po provedení nezbytných úkonů umístěni do příslušných zařízení pro mládež. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny
Jadranský poloostrov je pro většinu z nás nejoblíbenější letní destinací. Klienti SeneCura SeniorCentra Chotěboř si užili chorvatský gurmánský týden přímo v domově. Během něj poznali nejen gastronomická specifika země, ale zjistili i řadu zajímavostí. Letos byla pro ně tato aktivita již několikátá, protože se podívali do kuchyní třeba Rakouska, nebo Číny.
Gurmánské dny mají většinou podobný průběh, přesto se v mnohém liší. Společným jmenovatelem je vždy výzdoba prostor v duchu daného státu. Vlaječky, fotografie a další symbolická výzdoba je připravena ve společných prostorách. „Je to důležitá součást aktivity, neboť nám klienti pomáhají s přípravou. Chystáme nejen výzdobu, ale třeba i různé zajímavé informace na nástěnky,” říká Michaela Břízová, sociální pracovnice domova.

Pokud jde o samotnou gastronomii, kuchaři SeniorCentra pracovali s tradičními elementy a klienti tak mohli ochutnat polévku “čorba” s hovězím masem nebo žgvacet - slepici v rajské omáčce s těstovinami. Samozřejmostí byla i Pljeskavica, kterou není nutné představovat, neboť je známá i českým milovníkům grilování. Jako dezert se podávala Bajadera, tedy nepečená lahůdka z ořechů a čokolády.

Nejen do přípravy, ale i do samotných aktivit se klienti zapojují. „Pomáhají našim kuchařům s vařením, nebo si pod vedením aktivizačních zaměstnanců domova samostatně zkoušejí připravit některý z pokrmů,” doplňuje Michaela Břízová.

Gastronomie tvoří jen jednu součást kultury. Zaměstnanci SeniorCentra SeneCura proto zařadili do programu i tzv. Cestománii, tedy besedu se zajímavostmi o Chorvatsku. Klienti se dozvěděli informace o historii a nejznámějších památkách, které si poté prohlédli na fotografiích. Vzpomínali rovněž na vlastní zážitky z cest po této zemi. Znali totiž většinou Chorvatsko jako součást předrevoluční Jugoslávie, jednu z mála zemí, kam mohli tehdy vycestovat k moři.

Cestování do jiných zemí v rámci gurmánských týdnů je jednou z příležitostí, které pomáhají klienty udržet aktivní a umožňují jim prožít zajímavé a zábavné dny. Do SeniorCenter také často přijíždějí různé osobnosti třeba v rámci pravidelné akce Křeslo pro hosta. Klienti si mohou také pozvat do domova své blízké a prožít s nimi večeři při svíčkách v atmosféře luxusní restaurace.
Filip MORAVECZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   4. 10. 2022

• V Bystřici nad Pernštejnem vyšla kniha fotografií o minulosti města
• Výstava obalů LP desek v divadle ve Žďáře nad Sázavou nabízí i unikáty, jako třeba experiment s deskou bez obalu skupiny The Residents
• Obviněný recidivista z Jindřichohradecka skončil ve vazbě
• V nemocnicích v Třebíči a v Havlíčkově Brodě jsou zakázány návštěvy, důvodem je šíření respiračních nemocí a covidu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl patnáct kubíků dřeva; opilý řidič otočil auto na střechu
• Do Jihlavy míří nejlepší mladí operní pěvci z několika zemí světa
• Papuče symbolizují domov - místo, kde si většina lidí přeje dožít
• Řidič osobního auta utrpěl při nehodě nedaleko Třebíče zranění

Pondělí   3. 10. 2022

• Oslava svatého Martina v Jihlavě: Bohatý program se z náměstí rozšíří i do okolních ulic a parku
• Dva muži se vloupali do chaty u Rovné na Žďársku, poznáte je z fotografie?
• Z policejního deníku: recidivistka v podmínce kradla v obchodě; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• V Jihlavě chirurgové nabízejí možnost sádry na koupání
• Třebíč v příštích čtyřech letech povede koalice složená z ANO, Pro Třebíč a KDU-ČSL
• Zoo Jihlava zve na zajímavé besedy i na soutěž
• Týden knihoven v Jihlavě: Čtenářská amnestie i přednáška o Arktidě
• Výstava výtvarných prací ze soutěže uspořádané k 150. výročí narození Jaroslava Panušky v havlíčkobrodské galerii
• ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

Neděle   2. 10. 2022

• Monika, nejmenší žena Česka, měří třiadevadesát centimetrů
• Z policejního deníku: ve Žďáře nad Sázavou zemřela po střetu s vlakem žena

Sobota   1. 10. 2022

• V novoměstské nemocnici se starají nejen o tělo, ale také o duši
• Nejrychlejší česká parní lokomotiva projede v neděli Vysočinou, zastaví v Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou
• V jihlavském domě Gustava Mahlera se představí fotograf Šimon Pikous

Pátek   30. 9. 2022

• Řidiči mohou od soboty využívat průtah Jaroměřicemi nad Rokytnou
• Rumun důsledné celníky neoklamal
• Výstava věnovaná náhradní rodinné péči v pelhřimovské nemocnici
• Podpořte žďárskou charitu v péči o umírající, přispějte do sbírky Koláč pro hospic
• Z policejního deníku: opilý muž rušil noční klid; opilý řidič se řítil rychlostí 126 kilometrů za hodinu

Čtvrtek   29. 9. 2022

• Na střechy nebo fasády v centru Jihlavy nelze instalovat fotovoltaické elektrárny
• Muž a žena jsou obviněni z trestného činu
• Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil dveře, opilý muž vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• Při tradičním Koláči pro hospic na Třebíčsku letos můžete přispět na auto pro lékaře a hospicové sestry
• Muž byl obviněn z trestného činu
• Největší táborská kočka Luena nevynechá jediný okamžik vhodný k očistě

Středa   28. 9. 2022

• Kraj Vysočina v jihlavské nemocnici postaví pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům
• Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii
• Sedm migrantů vezl v osobním vozidle gruzínský převaděč, když s ním havaroval na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy

Úterý   27. 9. 2022

• Početná syslí kolonie u Mohelna na Vysočině se ukládá k zimnímu spánku
• Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Podpořte Charitu v péči o umírající a získejte sladkou odměnu
• Z policejního deníku: zlodějku policisté dopadli; žena vlezla balkonem do cizího bytu; vandal poškodil auto
• Policisté objasnili sérii vloupání do rekreačních objektů
• Reakce na drahé energie: Třetina firem omezí vytápění, další budou investovat do úsporných zařízení

Pondělí   26. 9. 2022

• Dones zvířatům podzimní pochoutku a přijď do táborské zoo zdarma
• V havlíčkobrodské porodnici se uskutečnil tisící porod
• Z policejního deníku: Ve Velkém Meziříčí zemřela na následky pádu z mostu mladá žena; opilá žena napadla příbuzného, skončil v nemocnici; řidička srazila chodce, od nehody ujela
• Muzeum rekordů v Pelhřimově nabízí ve středu všem Václavům u příležitosti jejich svátku vstup zdarma
• Muž v Třebíči nepřežil střet s vlakem
• Křovské hody nabídnou máju, krojovaný průvod, zábavy i dobré jídlo a pití
• Kvůli vysokým cenám energií nebude letos o Vánocích na jihlavském náměstí kluziště
• V současnosti probíhá na Vysočině devět oprav na silnicích prvních tříd
• Akademický mistr ČR v horských kolech studuje techniku na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě

Neděle   25. 9. 2022

• Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
• Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku

Pátek   23. 9. 2022

• Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
• Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
• Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
• Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy

Čtvrtek   22. 9. 2022

• Hravé surikaty patří mezi návštěvníky táborské zoo k nejoblíbenějším
• Výstava hub a mykologická poradna v havlíčkobrodském muzeu
• Za měsíc skončí na Vysočině stavební sezóna na krajských silnicích
• Vstup do obchodů Billa a Rossmann z Chlumovy ulice v Jihlavě bude týden uzavřen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl kola, škoda je přes 350 tisíc; krádež smrkového dřeva
• Volby 2022: Jak volit?

Středa   21. 9. 2022

• Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
• Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
• 21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
• Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
• Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek

Úterý   20. 9. 2022

• Kamenný hospic u havlíčkobrodské nemocnice by mohl stát již za rok a půl
• Zoologická zahrada v Jihlavě zve na mořské želvy i kvízy
• Výstavba protihlukových stěn na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude zahájena v pondělí, omezení provozu bude pouze lokální
• Z policejního deníku: agresor napadl muže slovně i fyzicky; zloděj se pokusil vloupat do domu, škoda je přes padesát tisíc
• Agresivní muž, který ve Velkém Meziříčí páchal násilnou trestnou činnost, skončil ve vazbě

Pondělí   19. 9. 2022