Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 4.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
V galerii pod širým nebem Nonstrop je k vidění výstava Úl v Ji-hlavě. S tvorbou výtvarníka Jana Karpíška a jeho včel se mohou zájemci seznámit až do konce října.
Mohou dělat včely umění? Samy ze své vůle asi úplně ne, ale výtvarník a včelař Jan Karpíšek přišel na to, jak využít jejich potenciál. Tedy mimo to, že pomáhají rostlinám v samotné existenci, vytváří nutriční bomby jako med či mateří kašička nebo léčivé propolis.

Karpíšek svým včelstvům nabízí na zobnutí i svá plátna či papíry, do kterých se bzučiví přátelé s chutí pustí a vykoušou do obrazů nahodilé díry. Včely se ale občas pozoruhodně trefují do klíčových míst maleb či vzkazů.

Výstavu prací Jana Karpíška s názvem Úl v Ji-hlavě včetně „včelího jukeboxu“, ze kterého vychází nahrávky bzučení jeho vlastních včelstev, teď můžete navštívit v ulici Malá lazebnická v Galerii Nonstrop https://jihlava.cz/galerie-nonstrop/os-43842 až do konce října.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
Dopravně bezpečnostní akce zamřená na kontrolu jízdních souprav, zejména těch, které převážejí dřevní kulatinu proběhla ve středu 3. srpna na Vysočině. Do akce se zapojili výhradně policisté služby dopravní policie, kteří zkontrolovali 87 vozidel a zjistili 47 přestupků. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
"Celkem 39 přestupků jsme vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení a osm přestupků jsme zadokumentovali a oznámíme je místně příslušném správnímu orgánu. Celkem 29 jízdních souprav prošlo nízkorychlostním vážením a u těchto řidičů jsme také kontrolovali dodržování všech sociálních předpisů. V této oblasti – kontroly dodržování zákona o silniční dopravě - jsme zjistili tři porušení a všechna jsme s řidiči vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení", informovala mluvčí.

Celkem v 17 případech se vážení týkalo vozidel s českou registrační značkou a v osmi případech policisté zjistili překročení hodnot – ve všech osmi případech řidičům uložili na místě pokutu v příkazném řízení a v šesti případech navíc oznámili za zjištěné porušení – překročení hodnot – provozovatele, se kterým bude vedeno správní řízení.
Ve 12 případech se podrobila vážení zahraniční jízdní souprava a ve čtyřech případech bylo zjištěno porušení. Ve všech čtyřech případech zaplatil řidič pokutu na místě a současně byla dvěma uložena kauce ve výši 9000 korun. V devíti případech policisté u kontrolovaných vozidel zjistili nevyhovující technický stav.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
Jihlavští kriminalisté dopadli muže, který se vloupal do různých objektů na Jihlavsku a také Třebíčsku. Má za sebou sérii jedenácti případů krádeží, při kterých se zaměřoval zejména na jízdní kola, nářadí a cennosti, nepohrdnul ale i dalšími věcmi, na které v objektech narazil, jako například defibrilátor či oblečení. Zůstala za ním škoda za více než 300 tisíc korun. Muž je obviněn ze spáchání tří trestných činů a hrozí mu až pětiletý pobyt za mřížemi.
V době od poloviny června došlo v Jihlavě k vloupáním do několika různých objektů a případy policisté prověřovali. Precizním šetřením zjistili, že za nimi stojí stejný pachatel, podařilo se jim postupně získat důležité informace a zjistili jeho totožnost. Jednalo se o muže, který mění místo svého aktuálního pobytu. Byl na něho vydán státním zástupcem souhlas se zadržením a policisté po muži vyhlásili celostátní pátrání.

Dopadnout hledaného muže se podařilo moravskobudějovickým policistům. Ve večerních hodinách si všimli v obci Meziříčko podezřelého muže, kterého zkontrolovali, a následně zadrželi. Zadržený muž pak směřoval s pouty na rukou do policejní cely v Jihlavě.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. „Dvaatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže, přičemž činem byla způsobena větší škoda, a dále přečinů poškození cizí věci a porušování domovní svobody,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, převážně za majetkovou trestnou činnost. Naposledy byl odsouzen k trestu odnětí svobody, který si odpykal letos na jaře.

Muž je obviněn z toho, že v období od poloviny června do druhé poloviny července vnikl do deseti objektů, z toho osmi v Jihlavě a do dvou v Třebíči, další krádeže se dopustil v květnu v jihlavské prodejně, odkud si odnesl zmrzlinu a oříšky. Krádeží se dopouštěl v různých objektech a prostranstvích. V Jihlavě se jeho cílem stala budova společnosti, garáž, areál sportovního zařízení, byt a vozidlo, krádeže se dopustil také v bytovém domě, na oploceném pozemku budovy a přístřešku u objektu firmy. Vysokou škodu způsobil krádeží dvou jízdních kol, která měl jejich majitel uložena ve sklepní kóji bytového domu. Obviněný muž mu způsobil škodu přibližně za devadesát tisíc korun. Ještě vyšší škoda vznikla při vloupání do bytu, odkud si muž odnesl například oblečení, mobilní telefony, tablet a také klíčky od vozidla, s jejichž pomocí se následně ještě dostal do zaparkovaného automobilu, ze kterého odcizil další věci. Ze sportovního areálu si odnesl mimo jiné defibrilátor. V Třebíči se obviněný muž vloupal do rodinného domu a dále garáže, kde odcizil nářadí a televizor.

Odcizené věci se muž snažil po krádeži zpeněžit a získanou finanční hotovost používal pro svoji potřebu.

Po provedení všech nezbytných procesních úkonů byl obviněný muž ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli distributory drog
Kriminalisté jihlavského územního odboru objasnili závažnou drogovou trestnou činnost trojice pachatelů, kteří distribuovali pervitin ve velkém. U všech tří nalezli kriminalisté drogy, u jednoho ze zadržených mužů se jednalo o množství více než 150 gramů. Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili také marihuanu a finanční hotovost v české i cizí měně. Dva muži a žena skončili v policejní cele a čelí obvinění z trestného činu. Jeden z mužů byl vzat do vazby a hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody.
Dopadnout trojici se jihlavským kriminalistům podařilo na základě jejich velmi dobrého operativního šetření. Na přelomu minulého a tohoto týdne vyústilo prověřování případu v realizaci, při které kriminalisté spolupracovali s policejní zásahovou jednotkou z Jihočeského kraje a Speciální jednotkou Dukovany. Zadržení proběhlo v neděli 31. července večer a následující den ráno na různých místech, a to na Dačicku, v Jihlavě a na Třešťsku. Jedná se o místa, kde muži a žena pobývají. Čtyřiačtyřicetiletého muže zadrželi policisté v prostoru garáže, kde v tu chvíli pervitin připravoval k distribuci, více než 150 gramů krystalické látky kriminalisté zajistili. Sedmadvacetiletého muže dopadli v bytě v Jihlavě a pětadvacetiletou ženu zadrželi v Třešti, také v jejich bydlištích kriminalisté nalezli pervitin, a to v množství necelých dvacet gramů. Všichni tři zadržení byli v doprovodu policistů převezeni na jihlavské oddělení a umístěni do policejních cel.

Kriminalisté provedli domovní prohlídky ve třech bytech, dále proběhla prohlídka dvou garáží na Dačicku a dvou vozidel, která policisté zajistili. Kromě pervitinu zajistili kriminalisté finanční hotovost, dále kolem půl kilogramu travní hmoty, zřejmě marihuany, a také několik desítek tablet. Drogy budou podrobeny expertíze na speciálním policejním oddělení.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání všech tří zadržených. „Čtyřiačtyřicetiletý muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve značném rozsahu,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, sedmadvacetiletý muž a žena jsou obviněni ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Starší z obviněných mužů byl v minulosti za drogovou trestnou činnost již soudně trestán a je až do druhé poloviny příštího roku ve zkušební době.

Oba muži i žena jsou obviněni z toho, že distribuovali dalším lidem pervitin. Starší z mužů zásoboval drogami mimo jiné i druhého obviněného muže a ženu. Poskytl jim i dalším zájemcům desítky gramů pervitinu. Distribuoval také marihuanu, druhému obviněnému muži prodal nebo daroval kolem tří kilogramů této drogy. Obviněná žena pervitin distribuovala přibližně od začátku letošního roku. Zájemcům poskytla drogy v několika desítkách případů, a to zejména v místě svého bydliště. Sedmadvacetiletý muž distribuoval pervitin a marihuanu přibližně od letošního jara. Všichni tři drogy také přechovávali.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného čtyřiačtyřicetiletého muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Zbývající dva obvinění byli po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěni a jsou stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestnou činnost hrozí staršímu z obviněných mužů trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Druhý muž a obviněná žena mohou být potrestáni až pětiletým pobytem za mřížemi.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
Neznámý vandal v době od nedělního poledne 31. července do úterního večera 2. srpna ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku poškodil lak na boku několika vodorovnými rýhami na zaparkovaném autě Ford Mondeo a způsobil majiteli škodu přibližně za patnáct tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Krádež nafty
Policisté prověřují krádež pohonných hmot u obce Záhoří na Pelhřimovsku. "V noci z úterý 2. srpna na středu se pachatel v prostoru odpočívadla u silnice ve směru na Humpolec vloupal do palivové nádrže odstaveného nákladního automobilu Iveco a odčerpal motorovou naftu. Škoda byla předběžně vyčíslena na dvanáct tisíc korun", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po zloději pátrají.

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 3. srpna přijali policisté ve Žďáře nad Sázavou po desáté hodině večer oznámení o agresivním muži, který se nacházel na ulici Brodská. "Byl útočný vůči svému okolí, napadl kolemjdoucího mladíka a choval se nevhodně. Na místo vyjela policejní hlídka. Muže, který byl značně opilý, zajistili. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,54 promile alkoholu. Jednalo se o pětačtyřicetiletého muže z Mělnicka. Policisté ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidička narazila autem do sloupu
Ve středu 3. srpna došlo v Jihlavě na ulici Romana Havelky k dopravní nehodě. "Kolem páté hodiny večer jela řidička vozidla VW ve směru od ulice Pražská, při jízdě se plně nevěnovala řízení a na přímém úseku vyjela mimo komunikaci, kde narazila do sloupu vedení. Při nehodě se žena zranila a zdravotnická záchranná služba ji převezla na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová Provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla škoda přibližně za 180 tisíc korun, poškozením sloupu byla způsobena předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Řidička se dopustil přestupku na úseku dopravy.

Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile alkoholu
Ve středu 3. srpna jela před šestou hodinou večer řidička vozidla Škoda Octavia v Třebíči po ulici Lípová a na přímém úseku silnice narazila nejprve do boční části zaparkovaného vozidla Citroen, dále automobilu Kia, následovalo vozidlo Renault a nakonec narazila ještě do automobilu Seat. Ke zranění při nehodě nedošlo. Policisté provedli u devětašedesátileté ženy dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 2,13 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u ní ukázala také opakovaná zkouška. Při dopravní nehodě vznikla na vozidlech škoda přibližně za 180 tisíc korun. Policisté řidičce na místě zadrželi řidičský průkaz. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu policisté šetří.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

SEBEVYJÁDŘENÍ
Stejně tak, jak každý jinak vypadáme a působíme, tak za každými dveřmi se odehrává jiný příběh. Životní cesty se liší, mají jiné podmínky, překážky i výhody. Během života se dostaneme do různých situací a stavů, které každý (ne)zvládáme po svém. Jsou dny, kdy nám je skvěle, máme ze všeho radost a vše nás baví.
Ale jsou i dny, kdy jsme smutní, naštvaní nebo utrápení. Hlavou se nám honí spousta myšlenek, které nejdou urovnat. V takových chvílích jsme rádi, když máme ve svém životě někoho, komu můžeme důvěřovat a svěřit se mu. Víme, že nám nabídne rameno na vyplakání, náruč na objetí nebo dobrý smysl pro humor na rozveselení. Ale co dělat, když nikoho takového nemáme, jsme sami, nejsme zvyklí mluvit o sobě a svých pocitech, prožitcích i zážitcích?

Je spousta možností, jak upustit páru a jen my sami víme, o čem přemýšlíme, sníme a co potřebujeme. Kohokoli může bavit malovat, čmárat na papír i plátno. Někdo své pocity vytančí, vydupe či vyskáče. A někdo se může vyžívat v psaní textů skladeb, které pak nahraje, vydá a může touto formou dát světu o sobě vědět, kdo a jaký je. A ačkoli může být pro někoho sebevyjádření náročné, tak stejně tak může být i osvobozující.

V NZDM Vrakbar Jihlava mohou mladí lidé od 14 do 26 let pro své sebevyjádření využít nejen sál k tanci či cvičení, výtvarné potřeby ke kreslení i nahrávací studio pro jejich tvorbu, ale třeba i pokec s pracovníky na klubu od pondělí do pátku či v terénu Jihlavy každé pondělí a středu.

Bližší informace o naší službě najdete na https://jihlava.charita.cz/

Tým NZDM Vrakbar Jihlava
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině praskala první měsíc prázdnin ve švech: „Za posledních deset let jsme měli třetí nejvyšší počet zachycených osob za měsíc,“ vysvětluje její vedoucí Lukáš Černý.
Statistiky říkají, že v červenci se v průměru na stanici protočily čtyři zachycené osoby denně. Některé přivážejí policisté opakovaně: „Jeden člověk tu byl za poslední měsíc třikrát. Pokaždé byl tak agresivní, že nám zničil matraci. Roztrhal ji a rozkousal,“ popisuje Lukáš Černý.

Stále platí, že nejčastěji končí na protialkoholní záchytné stanici muži a to z 88 %: „I tady jsme ale zaznamenali v uplynulých dvou letech změnu, žen nám přibylo,“ dodává Lukáš Černý.

Noc na PZS stojí čtyři tisíce korun. Více než polovina částek je ale nezaplacených. Stanice spadající pod jihlavskou nemocnici přijme ročně zhruba 1200 lidí. Ti, kteří tam skončí, musí být nejenom pod vlivem alkoholu, ale také ohrožovat svůj život a zdraví nebo být agresivní k sobě či okolí. Nejčastěji v letošním roce byla navzdory statistikám zachycena žena a to 23 krát. V červenci měla jihlavská PZS 131 záchytů, letos celkově zatím 821.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara
Výstava výtvarníka Jana Exnara s titulem Ateliér EX 2022 bude zahájena vernisáží v pátek 5. srpna v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.
Sklářský výtvarník a havlíčkobrodský rodák Jan Exnar představí ve výstavních sálech galerie výběr ze své tvorby posledního desetiletí, pro kterou je charakteristická živá a optimistická barevnost. „Návštěvníci zde najdou vedle skleněných plastik i malířskou složku Exnarovy tvorby, jíž se paralelně věnuje poučen svým učitelem prof. Stanislavem Libeňským, který své žáky vedl k tomu, že malba je organickou součástí procesu vzniku tavené plastiky.

Návštěvníci tu najdou obrazy, ve kterých autor hledá co nejlapidárnější ztvárnění své vize. Výslednou podobu následně realizuje ve skle. Právě krajní tvarová jednoduchost a smysl pro klidnou harmonii, ale současně i skryté napětí jsou společnými rysy jeho děl. Obrazy a skleněné plastiky pak doplňují četné jednoduché skici, které stojí na počátku vzniku každého jeho díla a které jsou takovým autorovým přemýšlením na papíře, kde v mnoha variantách hledá možné způsoby řešení. Tematicky se Jan Exnar v tomto období zaměřil na figurální motivy, kde se nechal inspirovat Genesis, První knihou Mojžíšovou, ale také jako dříve hledal inspiraci v přírodě. Figurální tvorba, které se nyní věnuje, má mnohá úskalí, protože autor si je vědom toho, že nesmí použít anatomii. Sklo je materiál průhledný a pro figurální zpracování velmi problematický. Autor se nesmí snažit zhotovit podobu člověka, ale zhmotnit sklovinu do jakýchsi figurálních vztahů, figurálních proporcí.

Výstava v havlíčkobrodské galerii potrvá do 2. října.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 9. 2023

• Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
• Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
• V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz