Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
Krytý bazén E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí 8. srpna otevřen po odstávce pro veřejnost. Bazén bude otevřen v takzvaném letním provozu do 31. srpna. V této době bude platit hodinové vstupné 70 korun pro dospělé a 50 korun pro děti od 6 do 15 let. Bude možné si také zakoupit celodenní vstupné 85 korun pro dospělé a 60 korun pro děti od 6 do 15 let. Návštěvníci budou mít k dispozici i travnaté plochy za bazénem, které jsou určené k odpočinku a slunění. V tomto období nebudou platit permanentky.
"Během odstávky se vyčistily bazénové vany a akumulační jímky. Postupně se opravila zařízení chemického hospodářství, potrubí, rošty, dlažba v bazénové hale v přístupu do budovy a v bazénových vanách. Dále se provedla výměna dveří v prostorách velké a malé tělocvičny a také v prostorách bufetu. Na chodbách budovy se v druhém a třetím podlaží vyměnilo linoleum. Nakonec se udělala výmalba vestibulu, sauny, plavčíkárny a sprch v prvním, druhém i třetím podlaží", informoval mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o Martin Málek.

Všechny tyto práce vyšly zhruba na 600 tisíc korun. Opravy na bazénu zaplatil majitel, kterým je město Jihlava.

Veřejnost má přes celé letní prázdniny nadále k dispozici ke koupání a saunování krytou i venkovní část Vodního ráje v Jihlavě.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
Na konci srpna a v první polovině září se v ČR už podeváté uskuteční mezinárodní cvičení Ample Strike, jehož hlavním cílem je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a velitelů na zemi. Kromě pěti set českých vojáků se do něj zapojí stovka zahraničních, z pěti armád NATO. Vůbec poprvé bude vzdušné operace řídit také Národní středisko řízení a velení (ANCC).
Ample Strike proběhne od 29. srpna do 16. září, cvičit se bude na letištích v Náměšti nad Oslavou, Čáslavi a Kbelích, ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá a v okolí Českých Budějovic.

Kromě spolupráce návodčích s osádkami letounů se bude procvičovat plánování a realizace společných leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations). Ty bude vůbec poprvé řídit kromě velitelství v místě cvičení také Národní středisko řízení a velení ve Staré Boleslavi (ANCC).

„Cvičení je nově plánováno jako dvoustupňové a některé úkoly budou řízeny právě z ANCC (Air National Command Centre). Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám, tzv. Host Nation Support,“ uvedl řídící cvičení brigádní generál Rudolf Straka.

Podporu bude česká armáda během cvičení poskytovat vojákům z Estonska, Německa, Slovenska, Slovinska a USA. Kromě domácí pozemní a vzdušné techniky (vrtulníků Mi-35/24, Mi-171, L-159 a CASA C-295) se počítá například s německými bitevníky Panavia Tornado, Eurofighter Typhnoon. Účast přislíbil rovněž americký letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu KC-135 a bitevní vrtulníky AH-64.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
V obci Dolní Krupá na Havlíčkobrodsku se stala v pátek 5. srpna v 7.30 hodin v místě tříramenné křižovatky silnice II/344 a místní komunikace dopravní nehoda. Nehoda se stala při míjení nákladního automobilu MAN s osobním automobilem JEEP v levotočivé zatáčce v klesání. Došlo ke střetu levé přední části osobního automobilu s levou zadní částí nákladního automobilu.
Řidič nákladního automobilu jel po hlavní pozemní komunikaci po silnici II/34 ve směru na obec Chotěboř. Tento řidič při šetření okolností nehody uvádí, že se údajně nejdříve míjel s autobusem a následně se míjel s osobním automobilem JEEP, se kterým se poté střetl. Řidič osobního automobilu JEEP jel v opačném směru jízdy. Později řidič nákladního automobilu MAN uslyšel ránu, ale žádné poškození nezaznamenal. Řidič osobního automobilu JEEP při šetření nehody uvedl, že projížděl po komunikaci - silnici II/344 ve směru na obec Havlíčkův Brod - a v místě pravotočivé zatáčky ve stoupání se míjel s nákladním automobilem a když byl u levé zadní části nákladního automobilu, tak uslyšel ránu, načež za zatáčkou zastavil a zjistil, že má poškozenou levou přední stranu osobního automobilu JEEP. Vznikla hmotná škoda na obou vozidlech.

U obou řidičů policisté na místě provedli dechovou zkoušku na případnou přítomnost alkoholu v dechu, jejíž výsledek byl u obou řidičů negativní. Policisté se kvůli vyšetřován příčiny dopravní nehody a zejména ke stanovení míry zavinění obracejí na případné svědky nehody, kteří viděli její průběh nebo svědky, kteří mají ve svých vozidlech palubní kameru, která by zachytila jízdu obou vozidel před nehodou případně samotný střet, aby se ozvali policistům na lince 158.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu zneužití platební karty, o kterou její majitel přišel společně s peněženkou. Policisté pátrají po muži zachyceném na fotografii a potřebovali by v zájmu prověřování zjistit jeho totožnost.
Majitel přišel o svoji peněženku ve čtvrtek 16. června v Jihlavě, když v odpoledních hodinách cestoval po městě. Měl v ní uloženou finanční hotovost, platební kartu, doklady a další věci. Následně navíc zjistil, že ještě ten den došlo ke zneužití platební karty, a to při placení za zboží v jihlavské prodejně. Majiteli peněženky vznikla škoda za necelé dva tisíce korun.

Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer. V zájmu prověřování by potřebovali zjistit totožnost muže na fotografii a s žádostí o spolupráci se proto obracejí na veřejnost.

Žádáme muže na fotografii, případně občany, kteří ho poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se přihlásili na tísňové lince 158.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
Policisté v Havlíčkově Brodě dopadli muže, který ve vozidle převážel přes 200 gramů pervitinu. Hlídce chtěl ujet a cestou z auta vyhodil vak s drogami. Jeho snaha uniknout skončila velmi brzy ve slepé ulici, kam zajel. Muže policisté zadrželi a je obviněn ze spáchání dvou trestných činů, stíhán je vazebně. Vzhledem k tomu, že byl z věznice propuštěn přibližně před měsícem, na svobodě tak obviněný muž příliš dlouho nepobyl.
Ve středu 3. srpna si policejní hlídka kolem půl druhé ráno všimla na ulici Havlíčkova vozidla BMW s rakouskými registračními značkami, které jelo ve směru z centra. Automobil chtěli zkontrolovat a vyjeli za ním. Řidič vozidla ale na výzvy k zastavení nereagoval a místo toho se snažil ujet. Navíc policisté zaregistrovali, že byl z vozidla za jízdy vyhozen na ulici vak. Snaha řidiče ujet skončila následně, vjel totiž do slepé ulice, kde byla jeho jízda ukončena a policisté okamžitě provedli zákrok. Řidiče zadrželi a muže odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. Testu na ovlivnění návykovou látkou se odmítl podrobit.

Prověřování závažného případu převzali havlíčkobrodští kriminalisté. Látkový vak vyhozený z ujíždějícího vozidla policisté zajistili, byly v něm uloženy plastové obaly s krystalickou látkou. Jednalo se o více než 200 gramů pervitinu. Drogy kriminalisté zajistili a budou podrobeny expertíze na odborném policejním oddělení. Dále provedli kriminalisté prohlídku vozidla, které zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Třiačtyřicetiletý muž z Jihlavska byl obviněn ze zločinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu spáchaného ve značném rozsahu a dále přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl npor. Bc. Jan Pfeffer, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již více než desetkrát soudně trestaný pro různorodou trestnou činnost. Z výkonu trestu odnětí svobody byl propuštěn na začátku července, dále má muž uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do poloviny roku 2026.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
Policisté v Třebíči vypátrali ve čtvrtek 4. srpna dva muže, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Před jednou hodinou v noci kontrolovali na ulici Kpt. Jaroše jednatřicetiletého muže z Kutnohorska, u kterého zjistili, že po něm bylo v polovině července vyhlášeno pátrání. Soud na muže vydal příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, který sám nenastoupil. Druhého hledaného muže vypátrali policisté před osmou hodinou ráno na ulici M. Majerové, také na jednatřicetiletého muže z Třebíčska byl vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Oba muže policisté odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Vzhledem k tomu, že uložený trest sami bezdůvodně nenastoupili, dopustili se tak trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté oba hledané muže odvezli do věznice. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž odcizil alkohol, dvě lahve rozbil
Ve čtvrtek 4. srpna byli policisté po osmé hodině večer přivoláni k jihlavskému obchodnímu domu, kde došlo ke krádeži. Opilý muž v prodejně na ulici Havlíčkova vzal čtyři lahve s alkoholem, které uložil do batohu. "Při neopatrné manipulaci dvě z lahví rozbil a zbývající dvě pronesl bez zaplacení prostorem vstupu. Z obchodu se snažil odejít, v čemž mu zabránil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. U osmapadesátiletého muže provedli dechovou zkouškou, při které mu naměřili přes tři promile alkoholu. Policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně odsouzen, z věznice byl propuštěn na konci loňského roku", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Při krádeži byl muž přistižen
Při krádeži v jihlavském obchodním domě byl přistižen také jednadvacetiletý muž, který si přišel pro sladkosti. "Ve čtvrtek 4. srpna byl kolem druhé hodiny odpoledne v prodejně, kde si vzal cukrovinky, dal si je do kapsy a prošel prostorem pokladen, aniž by zaplatil. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří muže odvezli na policejní oddělení. V minulosti byl již za majetkovou trestnou činnost opakovaně soudně trestán, naposledy letos v červnu", informovala Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Pachatel vnikl do chatky
Policisté pátrají po pachateli, který v místní části Lhotka u Lidmaně na Pelhřimovsku vnikl do zahradní chatky. Ke spáchání činu došlo v době od druhé poloviny července do čtvrtečního odpoledne 4. srpna. "Pachatel vnikl po odstranění několika plotových latí na zahradu, poškodil dveře chatky a vnikl dovnitř. Nic neodcizil. Policisté provedli ohledání, zadokumentování místa činu a dále v lokalitě šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Krádež zahradního náčiní
Policisté šetří případ krádeže zahradního nářadí, ke kterému došlo ve Žďáru nad Sázavou. Pachatel v době od konce července do čtvrtečního večera 4. srpna odcizil v zahrádkářské části v lokalitě ulice Strojírenská z bedny různé zahradní náčiní. Policisté provedli šetření, místo ohledali a zadokumentovali. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

Opilý řidič narazil do dvou vozidel
Ve čtvrtek 4. srpna došlo před osmou hodinou večer v Jihlavě na ulici Březinova k dopravní nehodě. Na parkovišti řidič vozidla Renault Laguna při couvání z parkovacího místa narazil do za ním zaparkovaného automobilu VW a dále ještě poškodil zaparkované vozidlo Škoda Octavia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u pětašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,57 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Při dopravní nehodě vznikla na poškozených vozidlech předběžně vyčíslená škoda za čtyřicet tisíc korun. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Střet motocyklu s autobusem
Ve čtvrtek 4. srpna došlo v Herálci na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě, při které se zranil třiatřicetiletý řidič motocyklu Kawasaki. "Motocyklista jel před sedmou hodinou večer ve směru od centra a na křižovatce chtěl odbočit. Přejel s motocyklem částečně do protisměru, kde v tu chvíli stál autobus, který odbočoval na hlavní silnici směrem do centra obce, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě se řidič motocyklu zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl letecky transportován do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda pětatřicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmačtyřicetiletý muž, který řídil vozidlo opilý. Ve čtvrtek 4. srpna ho odhalili policisté v Třebíči, kde jel s automobilem Renault po ulici Táborská. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,38 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
Nemocnice Pelhřimov pořádá druhý ročník Kempu mediků, který se uskuteční v termínu od 5. do 8. září 2022. Cílem je přiblížit studentům 4. až 6. ročníků lékařských fakult pracoviště pelhřimovské nemocnice formou stáží na vybraných odděleních např. anesteziologicko-resuscitační oddělení, centrální operační sály, chirurgické oddělení, interní oddělení, ortopedické oddělení, oddělení hematologie a transfúziologie nebo radiodiagnostické oddělení. Chybět nebude ani praktický nácvik metod pod odborným dohledem zkušených lékařů.
Ubytování a stravu účastníkům hradí Nemocnice Pelhřimov s tím, že ubytování je zajištěno ve školícím a rekreačním středisku Trnávka.

V přihlášce je nutné uvést: jméno, příjmení, kontaktní adresu, e-mail, telefonní číslo a počet účastníků. Přihlášku zašlete Mgr. Vladislavě Nováčkové (personální oddělení Nemocnice Pelhřimov) na e-mail: vnovackova@nempe.cz, tel.: 565 355 122, nejpozději do pondělí 15. srpna.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
Šest cizích státních příslušníků zajistili ve středu 3. srpna ve večerních hodinách příslušníci Celního úřadu pro Kraj Vysočinu na 111. kilometru dálnice D1, když kontrolovali osobní vozidlo s německou registrační značkou. Vzhledem k tomu, že cizinci nebyli schopni prokázat svoji totožnost, neměli u sebe žádné doklady, které by je opravňovaly k pobytu na území České republiky, vzniklo důvodné podezření, že by se mohlo jednat o migranty. Z tohoto důvodu byla na místo vyslána hlídka z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
Při prvotní kontrole policisté zjistili, že vozidlo tovární značky Daimler Chrysler Voyager řídí jednačtyřicetiletý státní příslušník Sýrie a ve vozidle kromě řidiče cestuje dalších pět mužů, kteří ani policejní hlídce nebyli schopni předložit žádné doklady. Policisté z odboru cizinecké policie všechny osoby zajistili a umístili je do policejních cel v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina za účelem provedení dalších nezbytných identifikačních úkonů za účasti tlumočníka. Po provedení nezbytných úkonů se podezření policistů potvrdilo – čtyři muži ve věku od 23 do 42 let a jeden nezletilý chlapec měli skutečně státní občanství Sýrie a všichni se snažili dostat se nelegálně do zemí Schengenského prostoru. Ve věci nezletilého migranta policisté vyrozuměli odbor sociálně právní ochrany dětí jihlavského magistrátu. Cílovou zemí se měla stát Spolková republika Německo. Se všemi cizinci policisté zahájili správní řízení

„Provedli jsme také velmi důkladné šetření k osobě řidiče a zjistili, že se jedná o státního příslušníka Sýrie, který jako řidič osobního motorového vozidla přepravoval ve vozidle cizince bez cestovních dokladů a platných povolení k pobytu na území České republiky, čímž mohl pomoci cizím státním příslušníkům nedovoleně překročit státní hranici a po nedovoleném překročení státní hranice jim mohl umožnit přepravit se přes území České republiky,“ uvedl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Vzhledem k těmto skutečnostem jsme muže zadrželi jako osobu podezřelou z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a eskortovali ho do policejní cely k provedení dalších úkonů v trestním řízení. Ve věci vedeme zkrácené přípravné řízení. Řidič vozidla byl po provedených procesních úkonech v trestním řízení, kdy jsme mu sdělili podezření ze spáchání výše uvedeného činu, se souhlasem státního zástupce, propuštěn na svobodu.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd
Pietní akt se uskuteční v neděli 7. srpna u památníku obětí politických procesů v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické Jihlava. Začátek je naplánován na 10. hodinu.
V Jihlavě si lidé připomenou oběti politických procesů 50. let. Vzpomínkové setkání se uskuteční už tuto neděli 7. srpna u památníku v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické, kde byla v minulosti věznice krajského soudu. 3. srpna 1951 tam na dvoře popravili politické vězně Václava Drbolu, Františka Kopuletého, Antonína Mitysku, Drahoslava Němce, Františka Pařila, Antonína Plichtu a Antonína Škrdlu.

Nedělní program začíná v 8:30 mší svatou v kostele svatého Ignáce na Masarykově náměstí, kterou bude celebrovat P. Cyril Vojtěch Kodet, O. Carm., převor konventu karmelitánů v Praze – Liboci. Od 10 hodin se pak uskuteční pietní akt u památníku Smírčí kameny v ulici Tyršova. „Hosté položí květiny, popravené uctíme minutou ticha a naplánovány jsou i projevy zástupců Konfederace politických vězňů ČR, zástupců města a kraje. Na závěr pak zahraje česká hymna,“ uvedl k programu mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Vzpomínková procházka

Od 11 hodin se mohou zájemci připojit k procházce Po stopách politických procesů a poprav 50. let. „Začátek je v budově Vysoké školy polytechnické a skupina půjde na Ústřední hřbitov k hrobům popravených a pomníku Zaváté šlépěje. Procházka povede kolem Dělnického domu, Šlezingerovy vily, kostela v ulici Matky Boží a skončí u sochy T. G. Masaryka před budovou jihlavského gymnázia,“ popsala trasu Magda Svatoňová z příspěvkové organizace města Brána Jihlavy. Právě ta procházky organizuje.

Procházka potrvá zhruba hodinu a půl a zájemce provede Marie Bohuňovská, autorka knihy Zaváté šlépěje. Osud sochaře Šlezingera.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   4. 10. 2022

• V Bystřici nad Pernštejnem vyšla kniha fotografií o minulosti města
• Výstava obalů LP desek v divadle ve Žďáře nad Sázavou nabízí i unikáty, jako třeba experiment s deskou bez obalu skupiny The Residents
• Obviněný recidivista z Jindřichohradecka skončil ve vazbě
• V nemocnicích v Třebíči a v Havlíčkově Brodě jsou zakázány návštěvy, důvodem je šíření respiračních nemocí a covidu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl patnáct kubíků dřeva; opilý řidič otočil auto na střechu
• Do Jihlavy míří nejlepší mladí operní pěvci z několika zemí světa
• Papuče symbolizují domov - místo, kde si většina lidí přeje dožít
• Řidič osobního auta utrpěl při nehodě nedaleko Třebíče zranění

Pondělí   3. 10. 2022

• Oslava svatého Martina v Jihlavě: Bohatý program se z náměstí rozšíří i do okolních ulic a parku
• Dva muži se vloupali do chaty u Rovné na Žďársku, poznáte je z fotografie?
• Z policejního deníku: recidivistka v podmínce kradla v obchodě; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• V Jihlavě chirurgové nabízejí možnost sádry na koupání
• Třebíč v příštích čtyřech letech povede koalice složená z ANO, Pro Třebíč a KDU-ČSL
• Zoo Jihlava zve na zajímavé besedy i na soutěž
• Týden knihoven v Jihlavě: Čtenářská amnestie i přednáška o Arktidě
• Výstava výtvarných prací ze soutěže uspořádané k 150. výročí narození Jaroslava Panušky v havlíčkobrodské galerii
• ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

Neděle   2. 10. 2022

• Monika, nejmenší žena Česka, měří třiadevadesát centimetrů
• Z policejního deníku: ve Žďáře nad Sázavou zemřela po střetu s vlakem žena

Sobota   1. 10. 2022

• V novoměstské nemocnici se starají nejen o tělo, ale také o duši
• Nejrychlejší česká parní lokomotiva projede v neděli Vysočinou, zastaví v Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou
• V jihlavském domě Gustava Mahlera se představí fotograf Šimon Pikous

Pátek   30. 9. 2022

• Řidiči mohou od soboty využívat průtah Jaroměřicemi nad Rokytnou
• Rumun důsledné celníky neoklamal
• Výstava věnovaná náhradní rodinné péči v pelhřimovské nemocnici
• Podpořte žďárskou charitu v péči o umírající, přispějte do sbírky Koláč pro hospic
• Z policejního deníku: opilý muž rušil noční klid; opilý řidič se řítil rychlostí 126 kilometrů za hodinu

Čtvrtek   29. 9. 2022

• Na střechy nebo fasády v centru Jihlavy nelze instalovat fotovoltaické elektrárny
• Muž a žena jsou obviněni z trestného činu
• Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil dveře, opilý muž vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• Při tradičním Koláči pro hospic na Třebíčsku letos můžete přispět na auto pro lékaře a hospicové sestry
• Muž byl obviněn z trestného činu
• Největší táborská kočka Luena nevynechá jediný okamžik vhodný k očistě

Středa   28. 9. 2022

• Kraj Vysočina v jihlavské nemocnici postaví pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům
• Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii
• Sedm migrantů vezl v osobním vozidle gruzínský převaděč, když s ním havaroval na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy

Úterý   27. 9. 2022

• Početná syslí kolonie u Mohelna na Vysočině se ukládá k zimnímu spánku
• Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Podpořte Charitu v péči o umírající a získejte sladkou odměnu
• Z policejního deníku: zlodějku policisté dopadli; žena vlezla balkonem do cizího bytu; vandal poškodil auto
• Policisté objasnili sérii vloupání do rekreačních objektů
• Reakce na drahé energie: Třetina firem omezí vytápění, další budou investovat do úsporných zařízení

Pondělí   26. 9. 2022

• Dones zvířatům podzimní pochoutku a přijď do táborské zoo zdarma
• V havlíčkobrodské porodnici se uskutečnil tisící porod
• Z policejního deníku: Ve Velkém Meziříčí zemřela na následky pádu z mostu mladá žena; opilá žena napadla příbuzného, skončil v nemocnici; řidička srazila chodce, od nehody ujela
• Muzeum rekordů v Pelhřimově nabízí ve středu všem Václavům u příležitosti jejich svátku vstup zdarma
• Muž v Třebíči nepřežil střet s vlakem
• Křovské hody nabídnou máju, krojovaný průvod, zábavy i dobré jídlo a pití
• Kvůli vysokým cenám energií nebude letos o Vánocích na jihlavském náměstí kluziště
• V současnosti probíhá na Vysočině devět oprav na silnicích prvních tříd
• Akademický mistr ČR v horských kolech studuje techniku na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě

Neděle   25. 9. 2022

• Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
• Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku

Pátek   23. 9. 2022

• Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
• Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
• Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
• Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy

Čtvrtek   22. 9. 2022

• Hravé surikaty patří mezi návštěvníky táborské zoo k nejoblíbenějším
• Výstava hub a mykologická poradna v havlíčkobrodském muzeu
• Za měsíc skončí na Vysočině stavební sezóna na krajských silnicích
• Vstup do obchodů Billa a Rossmann z Chlumovy ulice v Jihlavě bude týden uzavřen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl kola, škoda je přes 350 tisíc; krádež smrkového dřeva
• Volby 2022: Jak volit?

Středa   21. 9. 2022

• Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
• Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
• 21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
• Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
• Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek

Úterý   20. 9. 2022

• Kamenný hospic u havlíčkobrodské nemocnice by mohl stát již za rok a půl
• Zoologická zahrada v Jihlavě zve na mořské želvy i kvízy
• Výstavba protihlukových stěn na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude zahájena v pondělí, omezení provozu bude pouze lokální
• Z policejního deníku: agresor napadl muže slovně i fyzicky; zloděj se pokusil vloupat do domu, škoda je přes padesát tisíc
• Agresivní muž, který ve Velkém Meziříčí páchal násilnou trestnou činnost, skončil ve vazbě

Pondělí   19. 9. 2022