Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
Krytý bazén E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí 8. srpna otevřen po odstávce pro veřejnost. Bazén bude otevřen v takzvaném letním provozu do 31. srpna. V této době bude platit hodinové vstupné 70 korun pro dospělé a 50 korun pro děti od 6 do 15 let. Bude možné si také zakoupit celodenní vstupné 85 korun pro dospělé a 60 korun pro děti od 6 do 15 let. Návštěvníci budou mít k dispozici i travnaté plochy za bazénem, které jsou určené k odpočinku a slunění. V tomto období nebudou platit permanentky.
"Během odstávky se vyčistily bazénové vany a akumulační jímky. Postupně se opravila zařízení chemického hospodářství, potrubí, rošty, dlažba v bazénové hale v přístupu do budovy a v bazénových vanách. Dále se provedla výměna dveří v prostorách velké a malé tělocvičny a také v prostorách bufetu. Na chodbách budovy se v druhém a třetím podlaží vyměnilo linoleum. Nakonec se udělala výmalba vestibulu, sauny, plavčíkárny a sprch v prvním, druhém i třetím podlaží", informoval mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o Martin Málek.

Všechny tyto práce vyšly zhruba na 600 tisíc korun. Opravy na bazénu zaplatil majitel, kterým je město Jihlava.

Veřejnost má přes celé letní prázdniny nadále k dispozici ke koupání a saunování krytou i venkovní část Vodního ráje v Jihlavě.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
Na konci srpna a v první polovině září se v ČR už podeváté uskuteční mezinárodní cvičení Ample Strike, jehož hlavním cílem je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a velitelů na zemi. Kromě pěti set českých vojáků se do něj zapojí stovka zahraničních, z pěti armád NATO. Vůbec poprvé bude vzdušné operace řídit také Národní středisko řízení a velení (ANCC).
Ample Strike proběhne od 29. srpna do 16. září, cvičit se bude na letištích v Náměšti nad Oslavou, Čáslavi a Kbelích, ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá a v okolí Českých Budějovic.

Kromě spolupráce návodčích s osádkami letounů se bude procvičovat plánování a realizace společných leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations). Ty bude vůbec poprvé řídit kromě velitelství v místě cvičení také Národní středisko řízení a velení ve Staré Boleslavi (ANCC).

„Cvičení je nově plánováno jako dvoustupňové a některé úkoly budou řízeny právě z ANCC (Air National Command Centre). Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám, tzv. Host Nation Support,“ uvedl řídící cvičení brigádní generál Rudolf Straka.

Podporu bude česká armáda během cvičení poskytovat vojákům z Estonska, Německa, Slovenska, Slovinska a USA. Kromě domácí pozemní a vzdušné techniky (vrtulníků Mi-35/24, Mi-171, L-159 a CASA C-295) se počítá například s německými bitevníky Panavia Tornado, Eurofighter Typhnoon. Účast přislíbil rovněž americký letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu KC-135 a bitevní vrtulníky AH-64.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
V obci Dolní Krupá na Havlíčkobrodsku se stala v pátek 5. srpna v 7.30 hodin v místě tříramenné křižovatky silnice II/344 a místní komunikace dopravní nehoda. Nehoda se stala při míjení nákladního automobilu MAN s osobním automobilem JEEP v levotočivé zatáčce v klesání. Došlo ke střetu levé přední části osobního automobilu s levou zadní částí nákladního automobilu.
Řidič nákladního automobilu jel po hlavní pozemní komunikaci po silnici II/34 ve směru na obec Chotěboř. Tento řidič při šetření okolností nehody uvádí, že se údajně nejdříve míjel s autobusem a následně se míjel s osobním automobilem JEEP, se kterým se poté střetl. Řidič osobního automobilu JEEP jel v opačném směru jízdy. Později řidič nákladního automobilu MAN uslyšel ránu, ale žádné poškození nezaznamenal. Řidič osobního automobilu JEEP při šetření nehody uvedl, že projížděl po komunikaci - silnici II/344 ve směru na obec Havlíčkův Brod - a v místě pravotočivé zatáčky ve stoupání se míjel s nákladním automobilem a když byl u levé zadní části nákladního automobilu, tak uslyšel ránu, načež za zatáčkou zastavil a zjistil, že má poškozenou levou přední stranu osobního automobilu JEEP. Vznikla hmotná škoda na obou vozidlech.

U obou řidičů policisté na místě provedli dechovou zkoušku na případnou přítomnost alkoholu v dechu, jejíž výsledek byl u obou řidičů negativní. Policisté se kvůli vyšetřován příčiny dopravní nehody a zejména ke stanovení míry zavinění obracejí na případné svědky nehody, kteří viděli její průběh nebo svědky, kteří mají ve svých vozidlech palubní kameru, která by zachytila jízdu obou vozidel před nehodou případně samotný střet, aby se ozvali policistům na lince 158.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu zneužití platební karty, o kterou její majitel přišel společně s peněženkou. Policisté pátrají po muži zachyceném na fotografii a potřebovali by v zájmu prověřování zjistit jeho totožnost.
Majitel přišel o svoji peněženku ve čtvrtek 16. června v Jihlavě, když v odpoledních hodinách cestoval po městě. Měl v ní uloženou finanční hotovost, platební kartu, doklady a další věci. Následně navíc zjistil, že ještě ten den došlo ke zneužití platební karty, a to při placení za zboží v jihlavské prodejně. Majiteli peněženky vznikla škoda za necelé dva tisíce korun.

Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer. V zájmu prověřování by potřebovali zjistit totožnost muže na fotografii a s žádostí o spolupráci se proto obracejí na veřejnost.

Žádáme muže na fotografii, případně občany, kteří ho poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se přihlásili na tísňové lince 158.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
Policisté v Havlíčkově Brodě dopadli muže, který ve vozidle převážel přes 200 gramů pervitinu. Hlídce chtěl ujet a cestou z auta vyhodil vak s drogami. Jeho snaha uniknout skončila velmi brzy ve slepé ulici, kam zajel. Muže policisté zadrželi a je obviněn ze spáchání dvou trestných činů, stíhán je vazebně. Vzhledem k tomu, že byl z věznice propuštěn přibližně před měsícem, na svobodě tak obviněný muž příliš dlouho nepobyl.
Ve středu 3. srpna si policejní hlídka kolem půl druhé ráno všimla na ulici Havlíčkova vozidla BMW s rakouskými registračními značkami, které jelo ve směru z centra. Automobil chtěli zkontrolovat a vyjeli za ním. Řidič vozidla ale na výzvy k zastavení nereagoval a místo toho se snažil ujet. Navíc policisté zaregistrovali, že byl z vozidla za jízdy vyhozen na ulici vak. Snaha řidiče ujet skončila následně, vjel totiž do slepé ulice, kde byla jeho jízda ukončena a policisté okamžitě provedli zákrok. Řidiče zadrželi a muže odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. Testu na ovlivnění návykovou látkou se odmítl podrobit.

Prověřování závažného případu převzali havlíčkobrodští kriminalisté. Látkový vak vyhozený z ujíždějícího vozidla policisté zajistili, byly v něm uloženy plastové obaly s krystalickou látkou. Jednalo se o více než 200 gramů pervitinu. Drogy kriminalisté zajistili a budou podrobeny expertíze na odborném policejním oddělení. Dále provedli kriminalisté prohlídku vozidla, které zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Třiačtyřicetiletý muž z Jihlavska byl obviněn ze zločinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu spáchaného ve značném rozsahu a dále přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl npor. Bc. Jan Pfeffer, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již více než desetkrát soudně trestaný pro různorodou trestnou činnost. Z výkonu trestu odnětí svobody byl propuštěn na začátku července, dále má muž uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do poloviny roku 2026.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
Policisté v Třebíči vypátrali ve čtvrtek 4. srpna dva muže, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Před jednou hodinou v noci kontrolovali na ulici Kpt. Jaroše jednatřicetiletého muže z Kutnohorska, u kterého zjistili, že po něm bylo v polovině července vyhlášeno pátrání. Soud na muže vydal příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, který sám nenastoupil. Druhého hledaného muže vypátrali policisté před osmou hodinou ráno na ulici M. Majerové, také na jednatřicetiletého muže z Třebíčska byl vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Oba muže policisté odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Vzhledem k tomu, že uložený trest sami bezdůvodně nenastoupili, dopustili se tak trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté oba hledané muže odvezli do věznice. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž odcizil alkohol, dvě lahve rozbil
Ve čtvrtek 4. srpna byli policisté po osmé hodině večer přivoláni k jihlavskému obchodnímu domu, kde došlo ke krádeži. Opilý muž v prodejně na ulici Havlíčkova vzal čtyři lahve s alkoholem, které uložil do batohu. "Při neopatrné manipulaci dvě z lahví rozbil a zbývající dvě pronesl bez zaplacení prostorem vstupu. Z obchodu se snažil odejít, v čemž mu zabránil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. U osmapadesátiletého muže provedli dechovou zkouškou, při které mu naměřili přes tři promile alkoholu. Policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně odsouzen, z věznice byl propuštěn na konci loňského roku", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Při krádeži byl muž přistižen
Při krádeži v jihlavském obchodním domě byl přistižen také jednadvacetiletý muž, který si přišel pro sladkosti. "Ve čtvrtek 4. srpna byl kolem druhé hodiny odpoledne v prodejně, kde si vzal cukrovinky, dal si je do kapsy a prošel prostorem pokladen, aniž by zaplatil. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří muže odvezli na policejní oddělení. V minulosti byl již za majetkovou trestnou činnost opakovaně soudně trestán, naposledy letos v červnu", informovala Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Pachatel vnikl do chatky
Policisté pátrají po pachateli, který v místní části Lhotka u Lidmaně na Pelhřimovsku vnikl do zahradní chatky. Ke spáchání činu došlo v době od druhé poloviny července do čtvrtečního odpoledne 4. srpna. "Pachatel vnikl po odstranění několika plotových latí na zahradu, poškodil dveře chatky a vnikl dovnitř. Nic neodcizil. Policisté provedli ohledání, zadokumentování místa činu a dále v lokalitě šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Krádež zahradního náčiní
Policisté šetří případ krádeže zahradního nářadí, ke kterému došlo ve Žďáru nad Sázavou. Pachatel v době od konce července do čtvrtečního večera 4. srpna odcizil v zahrádkářské části v lokalitě ulice Strojírenská z bedny různé zahradní náčiní. Policisté provedli šetření, místo ohledali a zadokumentovali. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

Opilý řidič narazil do dvou vozidel
Ve čtvrtek 4. srpna došlo před osmou hodinou večer v Jihlavě na ulici Březinova k dopravní nehodě. Na parkovišti řidič vozidla Renault Laguna při couvání z parkovacího místa narazil do za ním zaparkovaného automobilu VW a dále ještě poškodil zaparkované vozidlo Škoda Octavia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u pětašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,57 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Při dopravní nehodě vznikla na poškozených vozidlech předběžně vyčíslená škoda za čtyřicet tisíc korun. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Střet motocyklu s autobusem
Ve čtvrtek 4. srpna došlo v Herálci na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě, při které se zranil třiatřicetiletý řidič motocyklu Kawasaki. "Motocyklista jel před sedmou hodinou večer ve směru od centra a na křižovatce chtěl odbočit. Přejel s motocyklem částečně do protisměru, kde v tu chvíli stál autobus, který odbočoval na hlavní silnici směrem do centra obce, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě se řidič motocyklu zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl letecky transportován do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda pětatřicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmačtyřicetiletý muž, který řídil vozidlo opilý. Ve čtvrtek 4. srpna ho odhalili policisté v Třebíči, kde jel s automobilem Renault po ulici Táborská. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,38 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
Nemocnice Pelhřimov pořádá druhý ročník Kempu mediků, který se uskuteční v termínu od 5. do 8. září 2022. Cílem je přiblížit studentům 4. až 6. ročníků lékařských fakult pracoviště pelhřimovské nemocnice formou stáží na vybraných odděleních např. anesteziologicko-resuscitační oddělení, centrální operační sály, chirurgické oddělení, interní oddělení, ortopedické oddělení, oddělení hematologie a transfúziologie nebo radiodiagnostické oddělení. Chybět nebude ani praktický nácvik metod pod odborným dohledem zkušených lékařů.
Ubytování a stravu účastníkům hradí Nemocnice Pelhřimov s tím, že ubytování je zajištěno ve školícím a rekreačním středisku Trnávka.

V přihlášce je nutné uvést: jméno, příjmení, kontaktní adresu, e-mail, telefonní číslo a počet účastníků. Přihlášku zašlete Mgr. Vladislavě Nováčkové (personální oddělení Nemocnice Pelhřimov) na e-mail: vnovackova@nempe.cz, tel.: 565 355 122, nejpozději do pondělí 15. srpna.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
Šest cizích státních příslušníků zajistili ve středu 3. srpna ve večerních hodinách příslušníci Celního úřadu pro Kraj Vysočinu na 111. kilometru dálnice D1, když kontrolovali osobní vozidlo s německou registrační značkou. Vzhledem k tomu, že cizinci nebyli schopni prokázat svoji totožnost, neměli u sebe žádné doklady, které by je opravňovaly k pobytu na území České republiky, vzniklo důvodné podezření, že by se mohlo jednat o migranty. Z tohoto důvodu byla na místo vyslána hlídka z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
Při prvotní kontrole policisté zjistili, že vozidlo tovární značky Daimler Chrysler Voyager řídí jednačtyřicetiletý státní příslušník Sýrie a ve vozidle kromě řidiče cestuje dalších pět mužů, kteří ani policejní hlídce nebyli schopni předložit žádné doklady. Policisté z odboru cizinecké policie všechny osoby zajistili a umístili je do policejních cel v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina za účelem provedení dalších nezbytných identifikačních úkonů za účasti tlumočníka. Po provedení nezbytných úkonů se podezření policistů potvrdilo – čtyři muži ve věku od 23 do 42 let a jeden nezletilý chlapec měli skutečně státní občanství Sýrie a všichni se snažili dostat se nelegálně do zemí Schengenského prostoru. Ve věci nezletilého migranta policisté vyrozuměli odbor sociálně právní ochrany dětí jihlavského magistrátu. Cílovou zemí se měla stát Spolková republika Německo. Se všemi cizinci policisté zahájili správní řízení

„Provedli jsme také velmi důkladné šetření k osobě řidiče a zjistili, že se jedná o státního příslušníka Sýrie, který jako řidič osobního motorového vozidla přepravoval ve vozidle cizince bez cestovních dokladů a platných povolení k pobytu na území České republiky, čímž mohl pomoci cizím státním příslušníkům nedovoleně překročit státní hranici a po nedovoleném překročení státní hranice jim mohl umožnit přepravit se přes území České republiky,“ uvedl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Vzhledem k těmto skutečnostem jsme muže zadrželi jako osobu podezřelou z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a eskortovali ho do policejní cely k provedení dalších úkonů v trestním řízení. Ve věci vedeme zkrácené přípravné řízení. Řidič vozidla byl po provedených procesních úkonech v trestním řízení, kdy jsme mu sdělili podezření ze spáchání výše uvedeného činu, se souhlasem státního zástupce, propuštěn na svobodu.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd
Pietní akt se uskuteční v neděli 7. srpna u památníku obětí politických procesů v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické Jihlava. Začátek je naplánován na 10. hodinu.
V Jihlavě si lidé připomenou oběti politických procesů 50. let. Vzpomínkové setkání se uskuteční už tuto neděli 7. srpna u památníku v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické, kde byla v minulosti věznice krajského soudu. 3. srpna 1951 tam na dvoře popravili politické vězně Václava Drbolu, Františka Kopuletého, Antonína Mitysku, Drahoslava Němce, Františka Pařila, Antonína Plichtu a Antonína Škrdlu.

Nedělní program začíná v 8:30 mší svatou v kostele svatého Ignáce na Masarykově náměstí, kterou bude celebrovat P. Cyril Vojtěch Kodet, O. Carm., převor konventu karmelitánů v Praze – Liboci. Od 10 hodin se pak uskuteční pietní akt u památníku Smírčí kameny v ulici Tyršova. „Hosté položí květiny, popravené uctíme minutou ticha a naplánovány jsou i projevy zástupců Konfederace politických vězňů ČR, zástupců města a kraje. Na závěr pak zahraje česká hymna,“ uvedl k programu mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Vzpomínková procházka

Od 11 hodin se mohou zájemci připojit k procházce Po stopách politických procesů a poprav 50. let. „Začátek je v budově Vysoké školy polytechnické a skupina půjde na Ústřední hřbitov k hrobům popravených a pomníku Zaváté šlépěje. Procházka povede kolem Dělnického domu, Šlezingerovy vily, kostela v ulici Matky Boží a skončí u sochy T. G. Masaryka před budovou jihlavského gymnázia,“ popsala trasu Magda Svatoňová z příspěvkové organizace města Brána Jihlavy. Právě ta procházky organizuje.

Procházka potrvá zhruba hodinu a půl a zájemce provede Marie Bohuňovská, autorka knihy Zaváté šlépěje. Osud sochaře Šlezingera.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 9. 2023

• Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
• Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
• V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz