Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
Tři roky trvala generální rekonstrukce zchátralé kaple Panny Marie Bolestné pod krajským Hradem Kámen. Nevyužívanou kapli získal Kraj Vysočina darem od českobudějovického biskupství v roce 2018. Opravy za 22 miliónů korun kraj zaplatil ze svého rozpočtu. „Počítáme, že v kapli budou pořádány koncerty a případně i další kulturně-společenské akce. Pokud církev projeví zájem, je možné realizovat v kapli i mši,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš. Během prvního měsíce od zpřístupnění viděly kapli čtyři stovky návštěvníků.

Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, který se spolu s dalšími hosty účastnil slavnostní prohlídky kaple, se ruce řemeslníků a restaurátorů podepsaly na všech místech kaple, rekonstruovat a restaurovat bylo nutné téměř vše. „Kaple má novou střechu, byl vybudován vnější odvodňovací kanál a vnitřní větrací kanál po obvodu vnějšího zdiva kaple, zavedena byla nová elektroinstalace i zabezpečení,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek. Z hlediska stavby trvala poměrně dlouhou dobu obnova západního štítu, a to především proto, že pozdější opravy mnohdy zcela překryly původní rozmanitost a profilaci Malovcovských štuků. „Z hlediska restaurování pak nejvíc času zabrala obnova lazur na stříbře, které jsou jako povrchová úprava na většině soch z doby Jana Kryštofa Malovce – šlo především o to nalézt správný postup, jak dané lazurování vytvářet. Téměř absolutní většina interiérového vybavení je originál. Doplňovaly se pouze zlomky plastik, které se nedochovaly a odpadlé štuky. V případě varhan bylo nezbytné vytvořit přesnou kopii některých částí nástroje, které byly natolik poškozené, že by znemožnily jeho plnou funkčnost,“ popisuje ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek. Skříň varhanního nástroje vznikla pravděpodobně po polovině 18. století, nástroj samotný byl několikrát přestavován, původně byly varhany umístěny na kůru kostela sv. Jiřího ve Věžné. Na konci 19. století byl do Věžné pořízen nový nástroj, ten původní v roce 1891 odkoupili manželé Breuerovi, majitelé velkostatku a zámku Kámen a nechali jej osadit na kůr kaple. Rozsah nástroje je C - c3 krátká oktáva, 45 tónů. Dnes varhany rozeznívá především Petr Žák, hlavní varhaník Želivského kláštera.
Hlavní oltář, zasvěcený Panně Marii Bolestné, vznikl na konci 3. čtvrtiny 17. století. Stejně, jako zbytek kaple po přestavbě Janem Kryštofem Malovcem, byl podřízen raně baroknímu pohřebnímu rituálu a přesně vykalkulované světelné iluzi, která měla umocnit pocit pomíjivosti pozemských hodnot a prohloubit víru v Boha. Lazurované stříbro a zlato na oltáři bylo v přímém protikladu s matně černou architekturou oltáře a mohlo tak rozehrát mystickou hru odlesků, která umocňovala v divákovi pocit určitého duchovního odtržení od okolního reálného světa. „Bohužel pozdější úpravy kaple v polovině 18. století a na přelomu 19. a 20. století nevratně narušily původní koncepci a mystiku celého prostoru kaple včetně hlavního oltáře. Právě při prvních úpravách v polovině 18. století vznikly i oba dva boční oltáře a kazatelna, byly vytvořeny z Malovcova castra doloris – katafalku, které stálo uprostřed kaple, díky tomu jsme dnes schopni alespoň částečně zrekonstruovat podobu táto důležité součásti Malovcovského pohřebního rituálu,“ pokračuje Hájek.
Hrobka byla pouze vyčištěna a opraven jižní větrací otvor – naši předci budovali hrobky v jílovém loži, to samo o sobě zamezovalo masivnímu průsaku spodních vod, protože vlhkost v kryptě kaple je standardní. Má se za to, že jílové lože není porušené, z tohoto důvodu nebyly v hrobce provedeny žádné další zásahy. V kryptě je připraveno 12 rakviček (délka 0,7 m) opatřených štítky se jmény a datací jednotlivých zemřelých. V tuto chvíli jsou ostatky všech 12 osob uloženy v depozitáři Muzea Vysočiny Jihlava, kde se dokončuje zpracování nálezů z průzkumu hrobky. „Na podzim budou ostatky pietně uloženy zpět do krypty. Hrobka nebude nikdy přístupná, znemožňuje to způsob uložení rakví a zároveň není nikterak atraktivní. Jedná se o prostou obdélnou místnost s cihelnou valenou klenbou. Hrobka je zcela prostá, bez jakéhokoliv zdobení či výmalby s udusanou hliněnou podlahou,“ prozradil náměstek hejtmana Roman Fabeš. Jednotlivé rakve ležely v hrobce na dřevěných trámech, byly naskládány po obvodu stěn hlavou směrem k východu. „Dle průzkumu víme, že pravděpodobně dětské rakve ležely na rakvích dospělých. Rakev zakladatele hrobky Jana Kryštofa Malovce ležela v severovýchodním rohu hrobky. Polovinu ostatků tvoří dospělí a polovinu děti, nejmladším dítětem byla Marie Alžběta Baullerová z Hohenburgu, která se dožila pouhých 23 dní, nejstarší pak byla Marie Veronika Malovcová rozená Švihovská z Rýzmberka, druhá manželka zakladatele hrobky, která se dožila 77 let. Pokud je kostra nebožtíka dostatečně zachovalá a zemřel na nemoc, či zranění, které na ní zanechalo nějaké stopy, mohou antropologové určit pravděpodobnou příčinu smrti,“ popisuje Ondřej Hájek.
Kaple Panny Marie Bolestné byla vždy nedílnou součástí širšího okolí Hradu Kámen. Po 345 letech prošla nezbytnou rekonstrukcí, na kterou by byli Malovcové jistě hrdí, v každém případě ji zachránila. Kraj Vysočina, jako majitel hradu i kaple, připravuje na další roky generální opravu samotného hradu včetně nových expozic věnovaných především představení historie jednostopých motorových vozidel a usiluje o získání dotačních prostředků pro tuto akci z fondů Evropské unie. Hrad bude po dobu rekonstrukce veřejnosti uzavřen. Během stavebních úprav hradu by mělo být dokončeno i návštěvnické centrum v areálu hradního parku, jehož projekt byl přepracován s ohledem na mimořádný archeologický nález studny, opěrné zdi a torza původních základů. Tyto nálezy budou prezentovány veřejnosti v prostorách centra.
V loňském roce navštívilo Hrad Kámen téměř 30 tisíc návštěvníků, což v porovnání s předchozími sezónami představovalo nárůst o 47 %. Zájem o Hrad Kámen tak přeskočil v zájmu o prohlídky i návštěvnicky atraktivní zámek v Telči nebo poutní kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Obě památky zapsané na seznam UNESCO však v loňském roce procházely rekonstrukcí.
Připraveno z materiálů Muzea Vysočiny Pelhřimov a osobních postřehů ředitele Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřeje Hájka
Jitka SVATOŠOVÁ
Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
Asterix, Obelix a další postavičky ze stejnojmenného malými i velkými oblíbeného komiksu se stanou nosným tématem v pořadí už 16. ročníku Dračích lodí Vysočina. Festival dračích lodí se bude konat na Pilské nádrži ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 20. srpna.
Oficiální zahájení klání unikátních lodí s hlavou draka a jednadvacetičlennou posádkou včetně bubeníka je naplánováno na půl desátou hodinu dopolední. První start posádek začne o půl hodiny později a závody v několika kategoriích a na dvou různě dlouhých tratích potrvají do 17 hodin.
Moderátorem akce se opět stane Roman Dopita, doprovodný program mohou návštěvníci, kteří mají jako obvykle vstup zdarma, využít po celý den až do 22 hodin. Závod posádek dračích lidí na Pilské nádrži bude po Krucemburku, Polné a Třebíči v pořadí čtvrtý a zároveň závěrečný podnik patřící do letošního seriálu závodů Dračí lodě Vysočina.
Více na: https://
www.dragonboard.cz/D… - red -
V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
Na projekci osmi domácích filmů se mohou od pátku 12. srpna těšit návštěvníci letošního Letního kina a autokina pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. V průběhu tří srpnových pátečních a sobotních večerů bude možné shlédnout výhradně české filmy z let 2021 a 2022. Vedle převahy českých komedií nabízí letošní program také životopisný film a tradiční pohádku.

"Autokino pod věžemi Jaderné elektrárny Dukovany je, díky největší pevné projekční ploše 13x7 metrů, zcela nezávislé na počasí. Připravený program autokina tedy neomezí vítr ani déšť. Kapacita parkoviště umožňuje vytvořit obrovské hlediště pro stovky aut a diváků. Diváci, kteří se rozhodnou sledovat filmy z pohodlí svých aut, mohou zvuk naladit na svém autorádiu na frekvenci 88,8 FM," říká tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Ostatní mohou při příznivém počasí sledovat program pod širým nebem z připravených židlí.
Letní autokino zahájí v pátek 12. 8. filmovou projekcí životopisného dramatu Zátopek, který v sobotní večer (13.8.) vystřídá komedie Mimořádná událost. Následující víkend bude pokračovat v silném komediálním žánru. V rámci páteční dvojprojekce (19.8.) diváci uvidí film Známí neznámí a Vyšehrad a na sobotní večer (20.8.) energetici připravili komedii s názvem Zbožňovaný. Třetí, závěrečný víkend zahájí tradičně páteční (26.8.) dvojprojekce s pohádkou Tajemství staré bambitky 2, po které bude následovat komedie s názvem Srdce na dlani. Letošní program pak uzavře sobotní (27.8.) promítání filmu Tři tygři.
Letní autokino bude probíhat jako každoročně na parkovišti Jaderné elektrárny Dukovany. Začátek projekcí je po oba první víkendy naplánován od 20:30 hodin, poslední víkend pak už od 20:00 hod. Přímo na místě si návštěvníci mohou pořídit stylové občerstvení nebo si před promítáním prohlédnout jadernou vinici a moderní parkoviště s fotovoltaickým zastřešením. Další informace k programu a provozu jsou dostupné na
www.cez.cz/dukovany, www.aktivnizona.cz a FB profilu Infocentrum EDU.
Projekci zajišťuje Kinematograf bratří Čadíků. Výtěžek dobrovolného vstupného bude věnován na rekonstrukci infocentra a technického vybavení pro návštěvníky v Kramolíně, které se nachází u zastávky lodní dopravy na Dalešické přehradě. Ta v letošním roce slaví 15 výročí zahájení.
- zprav -
Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě
Kolektivní výstavu s titulem Naše pekelná cesta současné keramické a porcelánové tvorby připravila skupina přátel – keramiků, která se schází u manželů Doležalových v Pavlově blízko Ledče nad Sázavou. Výstava bude zahájena v pátek 12. srpna v 17 hodin ve sklepních prostorách muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Ve sklepních prostorách muzea budou k vidění keramické užitkové nádoby a plastiky zdobené přírodními glazurami a pálené dřevem v japonské peci tzv. anagamě. Výpaly v těchto pecích jsou oproti jiným mnohem delší. Během několika dní se při vysokých teplotách na výrobcích zachytává a taví popel, který vytvoří na povrchu nádob unikátní efekty.
Na výstavě se dozvíte více o této tradiční japonské technologii a budete si moci prohlédnout, jaké povrchy dokáže na keramice vytvořit samotný popel. Kromě popelové glazury budou na výstavě k vidění i tradiční japonské glazury.
Výstava potrvá do 27. listopadu.
- red -
Zpět nahoru na obsah...