Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 6.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
Tři roky trvala generální rekonstrukce zchátralé kaple Panny Marie Bolestné pod krajským Hradem Kámen. Nevyužívanou kapli získal Kraj Vysočina darem od českobudějovického biskupství v roce 2018. Opravy za 22 miliónů korun kraj zaplatil ze svého rozpočtu. „Počítáme, že v kapli budou pořádány koncerty a případně i další kulturně-společenské akce. Pokud církev projeví zájem, je možné realizovat v kapli i mši,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš. Během prvního měsíce od zpřístupnění viděly kapli čtyři stovky návštěvníků.
Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, který se spolu s dalšími hosty účastnil slavnostní prohlídky kaple, se ruce řemeslníků a restaurátorů podepsaly na všech místech kaple, rekonstruovat a restaurovat bylo nutné téměř vše. „Kaple má novou střechu, byl vybudován vnější odvodňovací kanál a vnitřní větrací kanál po obvodu vnějšího zdiva kaple, zavedena byla nová elektroinstalace i zabezpečení,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek. Z hlediska stavby trvala poměrně dlouhou dobu obnova západního štítu, a to především proto, že pozdější opravy mnohdy zcela překryly původní rozmanitost a profilaci Malovcovských štuků. „Z hlediska restaurování pak nejvíc času zabrala obnova lazur na stříbře, které jsou jako povrchová úprava na většině soch z doby Jana Kryštofa Malovce – šlo především o to nalézt správný postup, jak dané lazurování vytvářet. Téměř absolutní většina interiérového vybavení je originál. Doplňovaly se pouze zlomky plastik, které se nedochovaly a odpadlé štuky. V případě varhan bylo nezbytné vytvořit přesnou kopii některých částí nástroje, které byly natolik poškozené, že by znemožnily jeho plnou funkčnost,“ popisuje ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek. Skříň varhanního nástroje vznikla pravděpodobně po polovině 18. století, nástroj samotný byl několikrát přestavován, původně byly varhany umístěny na kůru kostela sv. Jiřího ve Věžné. Na konci 19. století byl do Věžné pořízen nový nástroj, ten původní v roce 1891 odkoupili manželé Breuerovi, majitelé velkostatku a zámku Kámen a nechali jej osadit na kůr kaple. Rozsah nástroje je C - c3 krátká oktáva, 45 tónů. Dnes varhany rozeznívá především Petr Žák, hlavní varhaník Želivského kláštera.

Hlavní oltář, zasvěcený Panně Marii Bolestné, vznikl na konci 3. čtvrtiny 17. století. Stejně, jako zbytek kaple po přestavbě Janem Kryštofem Malovcem, byl podřízen raně baroknímu pohřebnímu rituálu a přesně vykalkulované světelné iluzi, která měla umocnit pocit pomíjivosti pozemských hodnot a prohloubit víru v Boha. Lazurované stříbro a zlato na oltáři bylo v přímém protikladu s matně černou architekturou oltáře a mohlo tak rozehrát mystickou hru odlesků, která umocňovala v divákovi pocit určitého duchovního odtržení od okolního reálného světa. „Bohužel pozdější úpravy kaple v polovině 18. století a na přelomu 19. a 20. století nevratně narušily původní koncepci a mystiku celého prostoru kaple včetně hlavního oltáře. Právě při prvních úpravách v polovině 18. století vznikly i oba dva boční oltáře a kazatelna, byly vytvořeny z Malovcova castra doloris – katafalku, které stálo uprostřed kaple, díky tomu jsme dnes schopni alespoň částečně zrekonstruovat podobu táto důležité součásti Malovcovského pohřebního rituálu,“ pokračuje Hájek.

Hrobka byla pouze vyčištěna a opraven jižní větrací otvor – naši předci budovali hrobky v jílovém loži, to samo o sobě zamezovalo masivnímu průsaku spodních vod, protože vlhkost v kryptě kaple je standardní. Má se za to, že jílové lože není porušené, z tohoto důvodu nebyly v hrobce provedeny žádné další zásahy. V kryptě je připraveno 12 rakviček (délka 0,7 m) opatřených štítky se jmény a datací jednotlivých zemřelých. V tuto chvíli jsou ostatky všech 12 osob uloženy v depozitáři Muzea Vysočiny Jihlava, kde se dokončuje zpracování nálezů z průzkumu hrobky. „Na podzim budou ostatky pietně uloženy zpět do krypty. Hrobka nebude nikdy přístupná, znemožňuje to způsob uložení rakví a zároveň není nikterak atraktivní. Jedná se o prostou obdélnou místnost s cihelnou valenou klenbou. Hrobka je zcela prostá, bez jakéhokoliv zdobení či výmalby s udusanou hliněnou podlahou,“ prozradil náměstek hejtmana Roman Fabeš. Jednotlivé rakve ležely v hrobce na dřevěných trámech, byly naskládány po obvodu stěn hlavou směrem k východu. „Dle průzkumu víme, že pravděpodobně dětské rakve ležely na rakvích dospělých. Rakev zakladatele hrobky Jana Kryštofa Malovce ležela v severovýchodním rohu hrobky. Polovinu ostatků tvoří dospělí a polovinu děti, nejmladším dítětem byla Marie Alžběta Baullerová z Hohenburgu, která se dožila pouhých 23 dní, nejstarší pak byla Marie Veronika Malovcová rozená Švihovská z Rýzmberka, druhá manželka zakladatele hrobky, která se dožila 77 let. Pokud je kostra nebožtíka dostatečně zachovalá a zemřel na nemoc, či zranění, které na ní zanechalo nějaké stopy, mohou antropologové určit pravděpodobnou příčinu smrti,“ popisuje Ondřej Hájek.

Kaple Panny Marie Bolestné byla vždy nedílnou součástí širšího okolí Hradu Kámen. Po 345 letech prošla nezbytnou rekonstrukcí, na kterou by byli Malovcové jistě hrdí, v každém případě ji zachránila. Kraj Vysočina, jako majitel hradu i kaple, připravuje na další roky generální opravu samotného hradu včetně nových expozic věnovaných především představení historie jednostopých motorových vozidel a usiluje o získání dotačních prostředků pro tuto akci z fondů Evropské unie. Hrad bude po dobu rekonstrukce veřejnosti uzavřen. Během stavebních úprav hradu by mělo být dokončeno i návštěvnické centrum v areálu hradního parku, jehož projekt byl přepracován s ohledem na mimořádný archeologický nález studny, opěrné zdi a torza původních základů. Tyto nálezy budou prezentovány veřejnosti v prostorách centra.

V loňském roce navštívilo Hrad Kámen téměř 30 tisíc návštěvníků, což v porovnání s předchozími sezónami představovalo nárůst o 47 %. Zájem o Hrad Kámen tak přeskočil v zájmu o prohlídky i návštěvnicky atraktivní zámek v Telči nebo poutní kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Obě památky zapsané na seznam UNESCO však v loňském roce procházely rekonstrukcí.

Připraveno z materiálů Muzea Vysočiny Pelhřimov a osobních postřehů ředitele Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřeje Hájka


Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
Asterix, Obelix a další postavičky ze stejnojmenného malými i velkými oblíbeného komiksu se stanou nosným tématem v pořadí už 16. ročníku Dračích lodí Vysočina. Festival dračích lodí se bude konat na Pilské nádrži ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 20. srpna.
Oficiální zahájení klání unikátních lodí s hlavou draka a jednadvacetičlennou posádkou včetně bubeníka je naplánováno na půl desátou hodinu dopolední. První start posádek začne o půl hodiny později a závody v několika kategoriích a na dvou různě dlouhých tratích potrvají do 17 hodin.

Moderátorem akce se opět stane Roman Dopita, doprovodný program mohou návštěvníci, kteří mají jako obvykle vstup zdarma, využít po celý den až do 22 hodin. Závod posádek dračích lidí na Pilské nádrži bude po Krucemburku, Polné a Třebíči v pořadí čtvrtý a zároveň závěrečný podnik patřící do letošního seriálu závodů Dračí lodě Vysočina.

Více na: https://www.dragonboard.cz/D…
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
Na projekci osmi domácích filmů se mohou od pátku 12. srpna těšit návštěvníci letošního Letního kina a autokina pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. V průběhu tří srpnových pátečních a sobotních večerů bude možné shlédnout výhradně české filmy z let 2021 a 2022. Vedle převahy českých komedií nabízí letošní program také životopisný film a tradiční pohádku.
"Autokino pod věžemi Jaderné elektrárny Dukovany je, díky největší pevné projekční ploše 13x7 metrů, zcela nezávislé na počasí. Připravený program autokina tedy neomezí vítr ani déšť. Kapacita parkoviště umožňuje vytvořit obrovské hlediště pro stovky aut a diváků. Diváci, kteří se rozhodnou sledovat filmy z pohodlí svých aut, mohou zvuk naladit na svém autorádiu na frekvenci 88,8 FM," říká tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Ostatní mohou při příznivém počasí sledovat program pod širým nebem z připravených židlí.

Letní autokino zahájí v pátek 12. 8. filmovou projekcí životopisného dramatu Zátopek, který v sobotní večer (13.8.) vystřídá komedie Mimořádná událost. Následující víkend bude pokračovat v silném komediálním žánru. V rámci páteční dvojprojekce (19.8.) diváci uvidí film Známí neznámí a Vyšehrad a na sobotní večer (20.8.) energetici připravili komedii s názvem Zbožňovaný. Třetí, závěrečný víkend zahájí tradičně páteční (26.8.) dvojprojekce s pohádkou Tajemství staré bambitky 2, po které bude následovat komedie s názvem Srdce na dlani. Letošní program pak uzavře sobotní (27.8.) promítání filmu Tři tygři.

Letní autokino bude probíhat jako každoročně na parkovišti Jaderné elektrárny Dukovany. Začátek projekcí je po oba první víkendy naplánován od 20:30 hodin, poslední víkend pak už od 20:00 hod. Přímo na místě si návštěvníci mohou pořídit stylové občerstvení nebo si před promítáním prohlédnout jadernou vinici a moderní parkoviště s fotovoltaickým zastřešením. Další informace k programu a provozu jsou dostupné na www.cez.cz/dukovany, www.aktivnizona.cz a FB profilu Infocentrum EDU.

Projekci zajišťuje Kinematograf bratří Čadíků. Výtěžek dobrovolného vstupného bude věnován na rekonstrukci infocentra a technického vybavení pro návštěvníky v Kramolíně, které se nachází u zastávky lodní dopravy na Dalešické přehradě. Ta v letošním roce slaví 15 výročí zahájení.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě
Kolektivní výstavu s titulem Naše pekelná cesta současné keramické a porcelánové tvorby připravila skupina přátel – keramiků, která se schází u manželů Doležalových v Pavlově blízko Ledče nad Sázavou. Výstava bude zahájena v pátek 12. srpna v 17 hodin ve sklepních prostorách muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Ve sklepních prostorách muzea budou k vidění keramické užitkové nádoby a plastiky zdobené přírodními glazurami a pálené dřevem v japonské peci tzv. anagamě. Výpaly v těchto pecích jsou oproti jiným mnohem delší. Během několika dní se při vysokých teplotách na výrobcích zachytává a taví popel, který vytvoří na povrchu nádob unikátní efekty.

Na výstavě se dozvíte více o této tradiční japonské technologii a budete si moci prohlédnout, jaké povrchy dokáže na keramice vytvořit samotný popel. Kromě popelové glazury budou na výstavě k vidění i tradiční japonské glazury.

Výstava potrvá do 27. listopadu.

- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   7. 12. 2023

• Výroba betlémové figurky či zpívání u slámového betlému v neděli v třebíčském muzeu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; opilý recidivista kradl v obchodě, skončil na záchytce

Středa   6. 12. 2023

• Adventní koncert v Netíně ovládnou trubači, zazpívá i místní pěvecký sbor
• Vánoční ladění a výroba dárkových krasohledů v Pelhřimově
• Dopravní podnik v Jihlavě od 9. prosince upravuje některé spoje a zřizuje nové zastávky
• Policisté objasnili vloupání do kiosků
• Šestatřicet tun vážící kamion zablokoval místní silnici v Osové Bítýšce
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol a sladkosti; opilí muži skončili na záchytce

Úterý   5. 12. 2023

• Mikuláš nechá o víkendu v táborské zoo hodným dětem nadílku
• Energetici z Dukovan připravili na druhý adventní víkend speciální tvořivý vánoční program pro rodiny s dětmi
• Češi zachraňují outloně v Indonésii PodpoVRCHem v zoologické zahradě v Jihlavě
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za více jak 90 tisíc; ztracená seniorka byla nalezená podchlazená, skončila v péči lékařů

Pondělí   4. 12. 2023

• Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem Vémolou
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, které si neobjednala; opilí muži i žena skončili na záchytce
• Zubříkovo vánoční putování vyzdobenou Bystřicí nad Pernštejnem
• Pelhřimovská nemocnice pořídila nová polohovatelná lůžka, pacienty čeká vyšší komfort
• Přednáška o koželužství, jirchářství a zámišnictví v Telči
• V Těšenově na Pelhřimovsku shořel sklad sena, škoda je pětadvacet milionů korun

Neděle   3. 12. 2023

• Adventní pec v Havlíčkově Brodě se rozpálí o druhé adventní neděli, budou perníčky i oplatky
• Výstava o historii perníku v muzeu v Třešti
• Horácký fotoklub Jihlava uspořádal u příležitosti 100 let jihlavské fotografie výstavu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl propanbutanovou láhev; opilý řidič boural

Sobota   2. 12. 2023

• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů Maxe Švabinského v jihlavské galerii
• Na železnou neděli se v Jihlavě rozsvítí vánoční strom i sochy zvířat
• Na dálnici D1 na Vysočině havaroval kamion, tvoří se kolony; i nadále hustě sněží

Pátek   1. 12. 2023

• U Pacova na Pelhřimovsku zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• Po Jihlavě bude jezdit vánoční trolejbus
• Zvířata v táborské zoo si sněhovou nadílku užívají
• Vedení Kraje Vysočina po jednání s řediteli nemocnic očekává stažení výpovědí ze služeb
• Z policejního deníku: muž zaplatil za zboží, nedostal nic; u Rudy utrpěli při nehodě zranění čtyři lidé

Čtvrtek   30. 11. 2023

• Zemřel jevištní mistr Horáckého divadla v Jihlavě Jiří Kašík
• Muzeum v Telči připravilo na adventní víkendy výstavu betlémů Anděl pastýřům zvěstoval
• V noclehárně pro bezdomovce v Jihlavě přespává deset lidí
• Městská hromadná doprava v Třebíči rozšíří celokrajskou integrovanou dopravu
• Největší čertoviny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Zdravotní sestry v jihlavské nemocnici trénovaly s roboty
• Z policejního deníku: v Kostelci při požáru uhořela žena; policisté dopadli distributora drog

Středa   29. 11. 2023

• Výstava Perníkové Vánoce v jihlavském muzeu představí perníky, jejich zdobení i formy
• Nejen mezi svátky za zvířátky! Levnější vstupné, komentovaná krmení i soutěž o rodinnou prohlídku
• Na Vysočině do krajských muzeí a galerií výhodněji. Do konce roku je k dostání společná vstupenka za nižší cenu
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; vandal posprejoval vrata u garáže
• Noční nehody na dálnici D1 si vyžádaly lidský život

Úterý   28. 11. 2023

• Silnice na Vysočině kloužou, problémy mají řidiči i na dálnici D1
• Respirační nemoci nejvíce trápí lidi na Žďársku a na Jihlavsku
• Vesmírný Spolubál v Novém Městě na Moravě uzavře svojí první a poslední dekádu
• Živý betlém i letos zahájí adventní čas v jihlavské zoo. Dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více návštěvníky čeká v adventním čase.
• Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život, než se nebezpečné strýce s puškami podaří zkrotit?
• Unikátní almanach pelhřimovské nemocnice je v prodeji
• Z policejního deníku: do chaty se vloupal vandal; opilý muž skončil na záchytce

Pondělí   27. 11. 2023

• Dobročinný bazar MOCI POMOCI už po druhé pomůže pavlovským zvířátkům
• Tradiční předvánoční včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové speciality i třeba svíčky z včelího vosku
• Následná péče je tu stále, ale nově třeba s muzikoterapií či hagioterapií
• Táborská zoo trénuje důvtip hravých surikat i ostatních zvířat
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; zloděj se vloupal do chaty, nadělal nepořádek a ukradl různé věci

Neděle   26. 11. 2023

• Tradiční flér trh v sobotu v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu unikátních výrobků
• Jihlava si k Vánocům nadělí kluziště i vyhlídkové kolo
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič boural

Sobota   25. 11. 2023

• Vánoční zvyky a tradice a Příběh vánoční ozdoby v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Osobní auto srazilo chodkyni a od nehody ujelo, třebíčští policisté hledají svědky nehody

Pátek   24. 11. 2023

• Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání
• Vánoční výstava betlémů nejen z Itálie v třebíčském muzeu
• Pojízdné výdejny potravin pomáhají seniorům i rodičům samoživitelům
• Z policejního deníku: recidivisté kradli zboží a napadli pracovníka ostrahy; opilý řidič boural
• Pod stromeček si na gynekologii v jihlavské nemocnici přejí bezbariérovou koupelnu

Čtvrtek   23. 11. 2023

• Hrazení bystřin pomáhá zadržovat vodu v lesích. Letos vzniklo na Vysočině pět staveb
• Muzejní noc na zámku v Třebíči nabídne třeba prohlídku krypty baziliky svatého Prokopa
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý pachatel posprejoval most; muž pobýval v cizí chatě

Středa   22. 11. 2023

• Přijeďte v sobotu 2. prosince s kulichem do Sedlčan podpořit rekord
• Omezení léčebné péče v třebíčské nemocnici od pátku 1. prosince
• Většina základních a mateřských škol v Havlíčkově Brodě se připojí ke stávce
• Nemocnice v Pelhřimově zavádí dlouhodobé cévní přístupy
• Žádost o místo v domově pro seniory? Díky aplikaci a novým pravidlům jednoduše
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; řidič skončil s autem v zahradě

Úterý   21. 11. 2023

• Vánoční strom na pelhřimovském náměstí již stojí, jedlička se rozzáří v neděli 3. prosince
• Dovádění v rozlehlém výběhu unaví každého, i vlka arktického
• Na jihlavské náměstí bude dovezen vánoční strom. rozzáří se v neděli 3. prosince
• Znojemský most v Jihlavě je v havarijním stavu, potřebuje opravit. Řidiče čeká omezení
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl vzduchovku a páčidlo; opilý řidič se střetl s prasetem

Pondělí   20. 11. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz