Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
Sraz milovníků nejen značky TATRA se bude konat v sobotu 13. srpna na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem. Již sedmnáctý ročník memoriálu Fr. Proseckého sen začne o půl osmé ráno. Na třináctou hodinu je naplánovaný komentovaný start všech přihlášených.
Pořadatelé pozvali také vzácného hosta - Františka Vašubu, který s Tatrou 11 z roku 1926 procestoval velký kus světa. S Mílou Urbanem a jeho T 12 byli jak v Americké Aljašce, tak na Kavkazu. Při osobní návštěvě byla účast přislíbena, takže v sobotu v 11 hodin pan Vašuba něco o těchto cestách poví.

Po třinácté hodině začne probíhat komentovaný start na nepovinnou vyjížďku do přibližně 30 kilometrů vzdálené Svratky na již tradiční retroodpoledne se srazem veteránů (do roku výroby 1990) a hudebním programem.

Během doprovodného programu vystoupí bystřická big-beatová skupina Kroky.- red -Zpět nahoru na obsah...

Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
Město Třebíč vyhlásilo v pátek 5. srpna veřejnou zakázku na revitalizaci zimního stadionu, která bude probíhat formou elektronické aukce. Předpokládaný termín stavby bude od 3. dubna 2023 do 30. června 2025, stavba tedy bude trvat dvě sezóny. Předpokládané náklady na rekonstrukci jsou 530 milionů korun.
„Budova samotná, ledová plocha, elektrické rozvody, ale třeba i zázemí pro hráče i diváky, je v neutěšeném stavu. Pokud bychom zimák neopravili a nepřizpůsobili jej tak současným potřebám, do pár let by se musel zavřít a Třebíč by o stadion přišla. Tohle nechceme dopustit. Hokej je ve městě i v celém regionu velmi populární sport a zimák je využívaný na maximum. Byla by škoda nechat stadion zchátrat,“ uvedl důvody opravy starosta města Pavel Pacal.

Projektová příprava na rekonstrukci probíhala 4 roky. Stavba zahrnuje kompletní rekonstrukci zimního stadionu, včetně veškerých technologií. To znamená samotnou budovu včetně střechy a vnitřních částí, vzduchotechniku, vytápění, chlazení, ledovou plochu, elektronické systémy, gastro technologie, interiér, mobiliář, terénní úpravy areálu, vodovod, kanalizaci, plyn, teplovod, elektřinu a další.

Předpokládané náklady na komplexní rekonstrukci jsou 530 milionů korun. Město požádalo o dotace Národní sportovní agenturu i Kraj Vysočina. Dotace mohou být ve výši až 130 milionů korun.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
Záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou chystá na sobotu 20. srpna velkou narozeninovou oslavu. Od 13 do 17 hodin zde bude probíhat program u příležitosti prvních narozenin vydřáka Alfonse a také společné zkoumání světa vyder říčních.
Návštěvníci se mohou těšit na malování na obličej, fotokoutek, na kvízy, nejrůznější ekohry, malování nebo na opékání špekáčků. Do Pavlova zavítá i stánek kolegů z Kraje Vysočina – odboru životního prostředí a zemědělství s lesní pedagogikou a přijede i Tonda Obal https://tonda-obal.cz/ , který s sebou za společnost EKO-KOM, a. s., přiveze nafukovací bránu, skákací hrad a dvě atrakce – házecí desku a šoupací hlavolamy.

Velká návštěvnická akce v podobě narozeninové oslavy je součástí Pavlovských slavností https://pavlov-ledec.cz/pavlovske-slavnosti-2022/ , které lákají na atrakce pro děti zdarma. Na místě bude BESIP tým a hasiči představí svou práci a techniku. Takže si můžete užít program na slavnostech a později se přesunout k nám do stanice.
- red -Zpět nahoru na obsah...

I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina včera dopoledne kontrolovali dodržování právních předpisů ze strany řidičů a provozovatelů jízdních souprav.
Na silnici I/34 na kontrolním stanovišti letiště na okraji Havlíčkova Brodu podrobili kontrole řidiče jízdní soupravy s českou registrační značkou. Jízdní souprava převážela dřevní kulatinu. Kontrolovaný řidič na místě předložil povolení zvláštního užívání. Tímto povolením zvláštního užívání, které vydalo Ministerstvo dopravy, byla povolena celková hmotnost jízdní soupravy na 52 tun. Při nízkorychlostním kontrolním vážení policisté zjistili nedodržení podmínek stanovených v povolení zvláštního užívání, kdy byla povolená hmotnost jízdní soupravy překročena o 2 914 kg. Policisté při kontrolní vážení zjistili také překročení povolené hmotnosti tažného vozidla o 3 456 kg.

Protiprávní jednání ze strany právnické osoby za porušení podmínek vydaných v povolení zvláštního užívání oznámíme do správního řízení, kde může hrozit pokuta až do výše 500 000 korun a silniční správní úřad rozhodne o odnětí povolení.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
Víc než šedesát úspěšných hudebních a divadelních vystoupení má za sebou 40. ročník festivalu Prázdniny v Telči, který trvá až do neděle 14. srpna. V druhém týdnu mají Prázdniny na programu koncerty Radůzy nebo Báry Hrzánové a skupiny Bachtale Apsa. O víkendu na zámku vystoupí kultovní kapela Buty, zpěvák Dan Bárta se skupinou Illustratosphere a festival zakončí Ondřej Havelka & Melody Makers
„Nemůžeme uvěřit, že už je víc než polovina festivalu a tolik skvělých koncertů a divadel za námi. Nejvíce si návštěvníci chválili koncerty Hradišťanu, Javorů, Mňágy nebo J.A.R.,“ líčí dojmy z první půlky festivalu Vojtěch Kolář, jeden z pořadatelů festivalu a dodává: „Hlavně ale musíme poděkovat všem našim fanouškům, že na koncerty chodí. Bez vás by Prázdniny v Telči nemohly existovat.“

Prázdniny v Telči se konají až do 14. srpna a po celou dobu nabízí volně přístupný doprovodný program v podobě pohádek v parku a koncertů na náměstí. Na nádvoří zámku v Telči se pak odehraje ještě několik koncertů. „Ve čtvrtek 11. srpna vystoupí Radůza, která tu poprvé zahraje i písně ze svého posledního alba Nebe je otevřený, a navíc jí předskočí skvělý písničkář Mirek Kemel s kapelou. Víkendový program jsme pak pojali hodně nadžánrově. V pátek kultovní Buty, v sobotu moderně jazzoví Dan Bárta & Illustratosphere a v neděli swing s Melody Makers. Tomu ale říkám pěkný folkový festival,“ říká s nadsázkou Vojtěch Kolář.

Na klubové scéně se podle organizátorů nejlépe prodávají vstupenky na koncert skupiny Bachtale Apsa, se kterou zazpívá herečka Bára Hrzánová. V pátek zde pak chystají večírek s extravagantní death-folkovou Minikapelou a v sobotu divadlení představení Víti Marčíka juniora s názvem Drákula.

Prázdniny v Telči také letos mají novou otevřenou scénu U Lodiček, kde každý den u Štěpnického rybníka hrají buskeři. V doprovodném programu jsou také tvůrčí dílny pro děti i dospělé, více než 60 stánků s rukodělnými a dárkovými předměty, nebo interaktivní festivalová výstava v ulicích města, ve které mohou návštěvníci soutěžit o ceny.

Kompletní program najdete na www.prazdninyvtelci.cz
Vojtěch KOLÁŘZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
V úterý 9. srpna po jedenácté hodině večer zadrželi policisté na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Muž se choval agresivně a útočně ke svému okolí. Policisté při kontrole zjistili, že se jedná o sedmatřicetiletého muže z Pardubicka, na kterého byl v červenci vydán soudní příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, proto jej odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů a jeho další cesta směřovala do věznice. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž neplatí výživné na děti
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu třiapadesátiletému muži z Havlíčkobrodska, který neplatí výživné na své tři děti. Vyživovací povinnost si neplní od února letošního roku na dívky ve věku pět, osm a deset let. "Muž má měsíčně platit dva a půl tisíce korun a dluží tak na výživném patnáct tisíc korun. Je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 9. srpna přijali policisté po deváté hodině večer oznámení o opilém muži, který v obci na Humpolecku na Pelhřimovsku napadal svoji známou a dobýval se do domu. Do obce vyjeli policisté a opilého muže zajistili. "Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,98 promile alkoholu. Na základě šetření policisté zjistili, že muž vysadil branku vedoucí na pozemek, ženu slovně napadal a hlasitě se dožadoval vstupu do domu. Šestatřicetiletého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
V úterý 9. srpna jel před čtvrtou hodinou odpoledne osmašedesátiletý řidič vozidla BMW ve Velké Bíteši na Žďársku po ulici Kpt. Jaroše ve směru ke křižovatce s ulicí Jihlavská. "Vjel do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici projížděl řidič motocyklu BMW, a došlo ke střetu. Motocyklista po nárazu upadl na komunikaci. Řidič motocyklu utrpěl zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou letecky transportován do brněnské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za 170 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Střet vozidla s cyklistkou
V úterý 9. srpna došlo po jedenácté hodině dopoledne v Telči na Jihlavsku na ulici 9. května ke střetu vozidla s cyklistkou. "Žena jela na jízdním kole, za ní jedoucí řidička automobilu Hyundai nedodržela dostatečnou bezpečnostní vzdálenost a zezadu do cyklistky narazila. Žena po střetu upadla na vozovku. Cyklistka utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou řidiček požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda přes dvacet tisíc korun. Řidička automobilu je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidiči podezřelí ze spáchání přestupku
Policisté v Třebíči odhalili řidičku, která usedla za volant pod vlivem drog. Ve středu 10. srpna po druhé hodině ráno jela žena s automobilem Seat ve směru k ulici Demlova. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u ženy negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u ní pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidička odmítla bezdůvodně podrobit a dopustila se tak dalšího dopravního přestupku, Policisté ženě na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu. Dvaatřicetiletá řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Také v úterý 9. srpna zastavili policisté v Třebíči řidiče, u kterého byl test na zjištění přítomnosti návykových látek pozitivní na amfetamin. Muž jel po třetí hodině odpoledne s vozidlem Škoda po ulici Spojovací. V další jízdě již nesměl pokračovat a podezření na spáchaný přestupek policisté dále šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Obviněný muž skončil ve vazbě
Jihlavští kriminalisté dopadli dvojici, která v červenci putovala po Vysočině a dopouštěla se krádeží. Na území čtyř okresů kraje vnikl muž, ve většině případů společně se ženou, v šesti případech do různých objektů a zůstala za nimi škoda za necelých sto tisíc korun. Oba jsou již vyšetřování v souvislosti s jinou majetkovou a muž navíc drogovou trestnou činností. Kriminalisté rozšířili jejich trestní stíhání. Obviněný muž, opakovaně soudně trestaný recidivista, byl na podaný návrh vzat do vazby.
Na základě operativního šetření kriminalisté zjistili, že se dvojice dopustila série krádeží, a po muži i ženě vyhlásili na základě vydaného souhlasu se zadržením celostátní pátrání. Krátce nato dopadli oba hledané v Jihlavě. Muže společně se ženou zadrželi kriminalisté minulý týden v časných ranních hodinách v lokalitě ulice Hybrálecká. Oba skončili v policejní cele.

Na základě shromážděných důkazů rozšířil policejní komisař trestní stíhání zadrženého třiačtyřicetiletého muže a také ženy. „Oba byli obviněni z přečinu krádeže spáchané ve spolupachatelství a žena dílem účastenství ve formě pomocníka. Dále jsou obviněni ze spáchání přečinu porušování domovní svobody,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně odsouzen, zejména za majetkovou trestnou činnost, trest si opykal i ve věznici. Také žena už byla za trestnou činnosti potrestána.

Dvojice je obviněna z toho, že se v období druhé poloviny července dopustili krádeží na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a také Žďársku. Pokud se žena krádeže přímo neúčastnila, hlídala okolí a v jednom případě se činu dopustil muž sám.

V Lukách nad Jihlavou muž se ženou vnikli do bytového domu, přístupné prostory prohledali a odcizili dvě jízdní kola a oblečení. V obci na Třešťsku se muž pokusil dostat do kostela, což se mu nepodařilo. Úspěšná dvojice nebyla ani při vloupání do kostela v Herálci na Havlíčkobrodsku. V Humpolci vnikl muž se ženou opět do bytového domu a vloupali se do místnosti kolárny. Odcizili jízdní kolo, koloběžku a skateboard. Ve Velkém Meziříčí se dvojice na různých místech vloupala do sklepních kójí dvou bytových domů a odnesli si elektrokoloběžky.

Část odcizených věcí se kriminalistům podařilo vypátrat a zajistit, budou se tak moci vrátit zpět jejich majitelům.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho následně odvezli do věznice. Žena byla po provedení nezbytných úkonů ze zadržení propuštěna a je stíhána na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na pět let. Žena může být potrestána až dvouletým pobytem za mřížemi.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 9. 2023

• Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
• Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
• V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz