Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 23.9 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
Na čtvrtek 22. září na jednu hodinu pozvalo vedení třebíčské nemocnice své bývalé zaměstnance v důchodu. Připravilo drobné pohoštění a naplánovalo trasu prohlídky nemocnicí. Dorazilo téměř 70 lidí.
„Do poslední chvíle jsme netušili, kolik se nás sejde. Pozvánky jsme dali do tisku a na sociální sítě. Čekalo nás příjemné překvapení, v jednu hodinu byla zasedací místnost v budově O2 plná,“ s úsměvem komentovala setkání ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Záměrem nemocnice bylo představit svým bývalým zaměstnancům stavební novinky v areálu. Součástí prohlídky byla nově zrekonstruovaná vila, ve které se vystřídalo mnoho – byty lékařů, elektrodílna, šicí dílna, právní oddělení, personální a mzdové oddělení, sídlo různých ambulancí, ultrazvuk, dialýza. V současné době zde sídlí Pedagogicko-psychologická poradna Třebíč.

Prohlídka budov však byla jen nedůležitou součástí celého setkání. Vidět se, popovídat si, zavzpomínat, obejmout se. To bylo nejvíc. Dvě kolegyně držíc se za ruce: "My se vidíme po dvaceti letech...
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
Škodu za téměř sto tisíc korun napáchal neznámý zloděj, který v době od pondělí 19. září do dopoledních hodin středy 21. září ukradl v Polničce na Žďársku nezabezpečené volně složené lešení. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vloupání do rekreačních objektů
Policisté z Třeště na Jihlavsku prověřují případ vloupání do třech rekreačních objektů, ke kterému došlo v obci Rohozná. Pachatel do všech chat vnikl za užití násilí v době od úterý 13. září do odpoledních hodin čtvrtku 22. září. "Z chat odcizil pouze lahve s alkoholem. Dosud nezjištěný pachatel svým jednáním způsobil majitelům škodu přes dvacet sedm tisíc korun", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Vandal poničil auto, škoda je osmdesát tisíc
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě poškodil zaparkované vozidlo a způsobil škodu přibližně za osmdesát tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od neděle 11. září do odpoledních hodin čtvrtku 22. září na ulici U Pivovaru. "Pachatel poškodil osobní vozidlo BMW X6, které poškrábal vrypy do laku přes pravý bok a páté dveře", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Krádež vozidla
Policisté pátrají po pachateli, který z volně přístupného parkoviště na ulici Stavbařů v Jihlavě odcizil osobní vozidlo Škoda Felicia a majiteli tak způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Ke krádeži došlo v době od úterý 6. září do odpoledních hodin úterý 20. září. "Policisté místo ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizeném vozidle policisté pátrají", uvedla M. Lébrová.

Vandal poničil auto
Policisté šetří případ poškození zaparkovaného vozu, ke kterému došlo na ulici Staškova v Havlíčkově Brodě ve čtvrtek 22. září po desáté hodině večer. "Pachatel poškodil lak na osobním vozidle Toyota, a to na kapotě a pravém předním blatníku. Majiteli tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu za sedm tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření, zadokumentování a ohledání. Případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají.

Muž neplatí výživné na dceru
Osmačtyřicetiletý muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Vyživovací povinnost, si neplní od listopadu loňského roku až do současné doby. "Měsíčně má na svoji dceru platit částku kolem tří tisíc korun. Celkově muž dluží na výživném přes třicet tisíc korun. Policisté případ nadále prověřují", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Muži se slovně napadli
Ve čtvrtek 22. září po sedmé hodině večer přijali policisté z Kamenice nad Lipou oznámení o konfliktu mezi známými, ke kterému došlo v obci na Pelhřimovsku. Na místo vyjela policejní hlídka a policisté provedli šetření. "Zjistili, že dva muži se vzájemně slovně napadli. Policisté provedli u obou dechové zkoušky. U sedmadvacetiletého muže naměřili 2,38 promile alkoholu, u druhého muže ve věku devětačtyřicet let naměřili hodnotu přes promile. Mladší z mužů pokračoval v napadání i v přítomnosti policistů, proto policisté značně opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 22. září po čtvrté hodině odpoledne byli policisté přivoláni do Kamenice na Havlíčkobrodsku, kde na zemi ležela zjevně opilá žena. "Žena nebyla schopna samostatné chůze, vulgárně komunikovala s lidmi ve svém okolí i s hlídkou policie a budila veřejné pohoršení. Policisté zjistili, že se jedná o třicetiletou ženu. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 1,40 promile alkoholu", informovala M. Lébrová. Opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 22. září krátce před třetí hodinou odpoledne zastavili policisté u obce Osová Bítýška na Žďársku osobní auto Peugeot, jehož řidič v době kontroly na vozidle neužil registrační značky. "Při kontrole dále zjistili, že je řidič opilý. Osmapadesátiletému muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,22 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 1,73 a 1,53 promile alkoholu. Následnou lustrací policisté zjistili, že řidič vozidla není držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění. Policisté opilému řidiči zakázali další jízdu", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dále se řidič dopustil přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 22. září krátce po patnácté hodině odhalili policisté v Třebíči řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Muž jel s vozem Škoda Octavia po ulici Znojemská. "Policisté muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,56 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Čtyřiapadesátiletý muž z Jaroměřice nad Rokytnou dále při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.
"Ze spáchání přestupku na úseku dopravy je podezřelá také dvaapadesátiletá žena, kterou policisté ve čtvrtek kontrolovali v Rapoticích. Řidička jela po druhé hodině odpoledne s vozidlem Fiat Punto. Při dechové zkoušce policisté ženě naměřili hodnotu do půl promile alkoholu. Řidička již v další jízdě nesměla pokračovat", dodala M. Lébrová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
Václav Vejmluva, opat žďárského cisterciáckého kláštera, byl velkým obdivovatelem Jana z Nepomuku. Po potvrzení Janovy mučednické smrti se opat rozhodl postavit první kostel na Moravě zasvěcený tomuto budoucímu světci a zemskému patronu. Vyzval tedy geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a společně se pustili budování poutního kostela, hvězdy mezi hvězdami. Kostel byl slavnostně vysvěcen necelé tři roky od zahájení stavby 27. září 1722.
U příležitosti uplynutí tří set let od vysvěcení chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyvrcholí oslavy o víkendu a také ve středu osmadvacátého září Lidovou krojovanou poutí. 

V sobotu 24. září se koná o půl páté mše svatá, v sedm hodin večer se pak uskuteční koncert světově unikátního chlapeckého sboru z Rakouska. Zpívat Budou na plovoucím pontonu na hladině Konvetního rybníka, v případě nepříznivého počasí v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Nedělní poutní mše se koná též v bazilice od devíti hodin, v kostele svatého Jana Nepomuckého bude od tří hodin odpoledne znalec české historie a umění profesor Jan Ryot přednášet o ikonografii kostela a osobnosti sv. Jana Nepomuckého. V 17 hodin zazní slavnostní Te Deum v podání Tišnovského komorního orchestru a smíšeného pěveckého sboru.

V úterý 27. září v kostele zazpívá od sedmi hodin večer Vocatus Ecumenicus, velké mužské pěvecké těleso z Jimramova.

Lidová krojová pouť ke svatému Janu Nepomuckému se bude ve Žďáře nad Sázavou konat ve středu 28. září. V deset hodin vyjde průvod z baziliky Nanebevzetí Panny Marie, za doprovodu dechové hudby se vydá ke kostelu na Zelené hoře. V jedenáct hodin začne poutní mše svatá s doprovodem lidových svatojánských písní v podání Horácké muziky. V poledne vystoupí v ambitech folklorní soubory a dětské pěvecké sbory. Ve čtyři hodiny odpoledne při pěveckém koncertu vystoupí Michaela Katráková – soprán a Martin Vydra – tenor. V šest hodin večer bude v zámecké čajovně přednáška o italském malíři.

Program oslav:

Sobota 24. září 2022:
16.30 hod. Poutní Mše svatá v kostele sv. Jana Nepomuckého
19.00 hod. Koncert chlapeckého sboru Florianer Sängerknaben z kláštera Sankt Florian v Rakousku. Vystoupení se uskuteční na hladině Konventního rybníka. V případě nepříznivého počasí v Bazilice minor Nanebevzetí Panny Marie

Neděle 25. září 2022:
09.00 hod. Poutní Mše svatá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie
15.00 hod. Kostel sv. Jana Nepomuckého, Prof. Jan Royt, prorektor UK Praha, přednáška o ikonografii Poutního kostela a osobnosti sv. Jana Nepomuckého
17.00 hod. Slavnostní Te Deum v podání Tišnovského komorního orchestru a smíšeného pěveckého sboru
Úterý 27. září 2022:
19.00 hod. Kostel sv. Jana Nepomuckého. Koncert Mužského pěveckého sboru Vocatus Ecumenicus

Středa 28. září 2022:
10.00 hod. Lidová krojová pouť ke sv. Janu Nepomuckému za účasti folklorních souborů z Vysočiny
11.00 hod. Poutní Mše svatá za doprovodu lidových svatojánských písní v podání Horácké muziky
12.00 hod. Vystoupení folklorních souborů a dětských pěveckých souborů v ambitech poutního kostela
16.00 hod. Závěrečný koncert v prostorách Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého - Michaela Katráková – soprán a Martin Vydra – tenor
- red -Zpět nahoru na obsah...

Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy
Oblastní charita Žďár nad Sázavou otevře své dveře veřejnosti. Stane se tak u příležitosti svátku svatého Vincence z Pauly, patrona charitní práce. V úterý 27. září bude možné navštívit vybraná zařízení žďárské Charity, prohlédnout si prostory a zázemí, kde působí, a nahlédnout do každodenního provozu, umožňuje-li to charakter služby. Žďárská Charita se má při Dni Charity čím pochlubit. V okrese Žďár nad Sázavou nabízí osmnáct služeb, ve kterých provází potřebné a nemocné na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
Ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená považuje Den Charity za příležitost veřejnost více seznámit s charitními službami. A to přímo prostřednictvím osobního kontaktu, který byl v posledních letech omezený kvůli pandemii nemoci covid-19. „S radostí přivítáme každého příchozího. Veřejnosti představíme široký záběr našich činností a pomoci pro různé typy lidí v nouzi,“ řekla Jana Zelená. Otevřené dveře charitních zařízení jsou i příležitostí pro uchazeče o práci. Ti se mohou u vedoucích služeb blíže seznámit s podstatou poskytovaných služeb.

Zářijový Den Charity je každoročně oslavou svátku svatého Vincence z Pauly. Letos Charita České republiky, které je Oblastní charita Žďár nad Sázavou součástí, navíc slaví narozeniny. V zemi už pomáhá neuvěřitelných sto let.

Žďárskou charitu oslava kulatého výročí čeká v příštím roce, kdy uplyne třicet let od jejího vzniku. „Kráčíme k významnému milníku. Proto chci vyjádřit velký vděk všem, kteří přispívají různým způsobem k rozvoji našeho charitního díla. Ať už se jedná o naše pracovníky, naše donátory či podporovatele,“ řekla Jana Zelená, ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

Den Charity v Oblastní charitě Žďár nad Sázavou, úterý 27. září 2022
Nesa, denní stacionář
Den otevřených dveří od 10 do 17 hodin
Čechova 1660/30, Velké Meziříčí
Při Dni Charity v úterý 27. září přivítají dopoledne v denním stacionáři Nesa ve Velkém Meziříčí na šedesát studentů velkomeziříčského gymnázia. Bude tam pro ně připraven program s cílem seznámit studenty se životem lidí s postižením a dozví se, jak těmto lidem ve stacionáři pomáhají. Zařízení Oblastní charity Žďár nad Sázavou si poté od 10 do 17 hodin prohlédne veřejnost. „Tento den výjimečně neposkytneme službu našim uživatelům jako v jiné dny, ale budeme připraveni přivítat a provést stacionářem veřejnost, včetně případných zájemců o naši službu,“ uvedla vedoucí denního stacionáře Nesa Alena Poulová. Součástí dne otevřených dveří v Nese bude představení služeb Osobní asistence.

Domácí hospic Barborka
Den otevřených dveří od 15 do 17 hodin (prohlídka zázemí domácího hospice, měření krevního tlaku a saturace kyslíku v krvi)
Horní 28, Žďár nad Sázavou

Domácí zdravotní péče
Den otevřených dveří od 8 do 12 hodin (měření krevního tlaku a saturace kyslíku v krvi)
Studentská 4, Poliklinika Žďár nad Sázavou

Včela, volnočasový klub pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Den otevřených dveří od 8:30 do 15 hodin, (13:30 vystoupení harmonikářů)
Hornická 643, Bystřice nad Pernštejnem

Charitní záchranná síť
Prezentace služby od 10 do 14 hodin
Zasedací místnost Oblastní charity Žďár nad Sázavou, Horní 22, Žďár nad Sázavou

Rosa, denní stacionář
Den otevřených dveří od 10 do 16 hodin
Pod Horou 191, Bystřice nad Pernštejnem

Nadosah, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež
Den otevřených dveří od 9 do 15:30 hodin
Masarykovo náměstí 299, Bystřice nad Pernštejnem

Vincenc z Pauly (1576–1660)
Zasvětil jako kněz svůj život práci pro chudé. Za válek v letech 1648 až 1653 řídil z Paříže prostřednictvím misionářů dodávky potravin a oděvů pro válkou zbídačené kraje. Peníze sháněl u královského dvora a šlechty, kterou informoval o zoufalé situaci v regionech na základě zpráv od svých misionářů. A nezapomínal při tom ani na duchovní pomoc zbídačenému venkovu. Vincenc založil řadu charitativní organizací, zejména Kongregaci dcer křesťanské lásky (s Louisou de Marillac, která byla později svatořečena) a Kongregaci kněží misionářů (lazaristé). V roce 1737 ho papež Kliment XII. prohlásil za svatého.
Jiří MAREKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   28. 11. 2022

• Den diabetu v pelhřimovské nemocnici ukázal důležitost prevence
• Živý betlém, rozsvícení stromečku, ale i teplo Ománu v jihlavské zoo
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z uzamčeného sklepa kolo; silně opilý řidič skončil na záchytce
• Energetici v Dukovanech zmodernizovali rozvodnu 400 kV a zvýšili její odolnost proti zkratu
• Ozbrojený pachatel maskovaný černým respirátorem přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši, policie hledá svědky
• Do soutěže Photographia Natura se přihlásilo 41 autorů, poslali 252 fotografií
• Řidič osobního auta narazil v Kněžicích do domu, nikdo nebyl zraněn
• Vánoční sbírka pro Sdílení, hospicovou a paliativní péči
• Inovativní projekt rozvíjí digitalizaci v cestovním ruchu v Čechách i Rakousku

Neděle   27. 11. 2022

• Výstava v muzeu ve Svratce nabídne Vánoční pohlednice v zrcadle dějin
• Výstava zpracovaných faksimilí listů z nejkrásnějších českých rukopisných Biblí ze sbírky pana Milana Latky v Muzeu Bible ve Starém Pelhřimově
• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a tlakové myčky; vandal poničil auto
• Ladovy Vánoce v divadle DIOD v Jihlavě: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic

Sobota   26. 11. 2022

• Přednáška Ze Země znovu na Měsíc aneb kdy se dočkáme dalšího „malého kroku pro člověka“? v jihlavském muzeu

Pátek   25. 11. 2022

• Výstava betlémů v Třebíči nabízí i rozestavěný betlém či ukázky obloh a také velký stavěcí betlém, který nebyl ještě nikdy veřejnosti prezentován
• Největším fousáčem táborské zoo je bílý kozel
• Odpočívka na dálnici D1 u Velkého Meziříčí bude v pondělí uvedena do provozu
• Z policejního deníku: žena si půjčovala peníze, které nevracela; celostátně hledaného muže prozradila krádež za pětistovku
• Kde se bude v zimě na Vysočině lyžovat?
• Kriminalisté dopadli čtyřiatřicetiletou distributorku drog z Pelhřimovska
• Výstava Vánoce v devadesátkách ve Žďáře nad Sázavou ukáže elasťáky, walkmany či vykládané náramky

Čtvrtek   24. 11. 2022

• Vánočně vyzdobený hrad Kámen nabídne historii adventu a Vánoc, jejich zvyky a tradice, ale také perníčky, punč či betlémy
• Advent na třebíčských památkách - netradiční prohlídka baziliky či židovský svátek Chanuka
• Přednáška Antonín Zápotocký - muž čtyř životů v Telči
• Z policejního deníku: muž a žena kopali do popelnic, napadli i kolemjdoucího; opilý muž usnul v obchodě v regále; řidič nadýchal čtyři promile
• Hokejového fanouška v Třebíči napadli kvůli tričku dva muži, hrozí jim až deset let za mřížemi
• Desátý Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici bude sloužit pacientům chirurgického oddělení
• Záchranáři v Jihlavě pořádají kurz první pomoci pro veřejnost
• Na silnici I/34 u Onšovic na Pelhřimovsku a na silnici I/19 na vrcholu stoupání u Dobré nedaleko Přibyslavi na Havlíčkobrodsku budují silničáři dvě nové meteostanice

Středa   23. 11. 2022

• Trhy, tvořivé dílny pro děti, barokní ohňostroj a rozsvícení stromečku zahájí ve Žďáře nad Sázavou adventní čas
• Muži mužům, v novoměstské nemocnici se holilo pro dobrou věc
• Z policejního deníku: zloděj se pokoušel vloupat do domu, napáchal škodu dvacet tisíc; řidič nadýchal 2,5 promile
• Policisté dopadli zloděje kol, pětačtyřicetiletému muži z Prahy hrozí pětiletý pobyt za mřížemi
• Nejmladší čtyřnásobná dárkyně vlasů pro potřeby onkologických pacientů
• Strážník jihlavské městské policie měl po službě, byl v civilu na nákupu, i přes to neváhal a pomáhal zachránit lidský život
• Zahájení adventu v Novém Městě na Moravě s rozsvícením vánočního stromu a dobročinným jarmarkem
• Zoologická zahrada Jihlava se připojuje ke kampani Ukradená divočina, která prostřednictvím často drsných fotografií představuje a poukazuje na problém ilegálního obchodu se zvířaty

Úterý   22. 11. 2022

• V zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou zazní italské nešporní žalmy a antifony z doby kolem roku 1650
• Na šestnáctém ročníku Dobrocha v Jihlavě bylo oceněno sedmnáct dobrovolníků
• Z policejního deníku: zloději se do prodejny vloupat nepodařilo, přesto napáchal škodu 150 tisíc
• Nový web Studuj na Vysočině pomůže deváťákům s výběrem střední školy
• V Třebíči zemřel pod koly vlaku muž
• Muž z Pelhřimova prodával drogy a vyhrožoval partnerce i lidem v okolí, skončil ve vazbě
• Pětina restaurací chce skončit, pokračovat je rozhodnuta jen polovina z nich; ránu jim může dát další zdražování
• Nadměrná konzumace alkoholu se nevyhýbá ani našim starším spoluobčanům
• Bílé v rohu spojené čtverečky nastříkané na povrchu vozovek slouží k přípravě digitální technické mapy krajů

Pondělí   21. 11. 2022

• Malý štítek na lampě v Pelhřimově může pomoci v nesnázích; třeba i zachránit život
• Vrakbar Jihlava slaví neuvěřitelných 25 let
• Záchranná stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou vydává historicky první nástěnný kalendář
• Vánoční strom se na jihlavském náměstí rozzáří na železnou neděli
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z kanceláře peníze; cyklista nadýchal přes dvě promile
• Miminka v pelhřimovské nemocnici hlídá patnáct nových monitorů dechu
• Týden Evropského testování proběhne od 21. do 28. listopadu
• Silničáři o víkendu kvůli sněžení po hlavních tazích na Vysočině najeli přes čtyři tisíce kilometrů
• Jihlavští policisté dopadli muže při krádeži

Neděle   20. 11. 2022

• Vánoční koledování v Bystřici nad Pernštejnem v sobotu a taky soutěž o nejchutnější vánočku
• V Jamném na Jihlavsku utonul v rybníce muž
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do veterinární kliniky, ukradl peníze; cizinec za volantem nadýchal přes tři promile, skončil na záchytce

Sobota   19. 11. 2022

• Adventní čas na velkomeziříčském náměstí nabídne kluziště, trhy či rozsvícení vánočního stromu
• Vernisáž výstavy PHOTOGRAPHIA NATURA 2022 v jihlavském muzeu v pátek
• Adventní koncert spojí umění a dobročinnost, výtěžek poputuje na paliativní péči nemocnice v Pelhřimově
• Výstava betlémů v Třebíči nabídne nahlédnutí nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů

Pátek   18. 11. 2022

• V K-centru Noe v Třebíči se mohou nechat po celý příští týden lidé otestovat na přenosné nemoci, třeba virus HIV, žloutenku či syfilis
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: vandal poškodil kamenné zídky; cizinec za volantem nadýchal přes dvě promile
• „Happy Slapping“ nesmíme přehlížet, preventivní projekt si klade za cíl minimalizovat rizikové chování v oblasti kyberšikany
• Meteorologové varují před náledím a sněžením
• Tým iktového centra novoměstské nemocnice vyhrál boj s časem
• Den diabetu pro širokou veřejnost 25. listopadu v pelhřimovské nemocnici
• V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku
• Pátrání po seniorovi mělo šťastný konec; policisté využili ke koordinaci pátrání v terénu aplikaci a systém PÁTRAČ

Čtvrtek   17. 11. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka plastik
• Předadventní jarmark v Okříškách v teple kulturního domu
• Korespondence stavitele přibyslavského zámku - o zdraví, kuchařích, koroptvích i vraždě

Středa   16. 11. 2022

• Kateřinské trhy ve Svratce v sobotu prakticky po celý den
• Svatomartinské rohlíčky na jihlavském náměstí lidem chutnaly, vybralo se přes 46 tisíc korun
• První cedule je na světě: Boj za ochranu vodního ptactva pokračuje
• Pelhřimovští kriminalisté dopadli distributora pervitinu a marihuany
• Z policejního deníku: vandal posprejoval vagon; silně opilý řidič boural
• Osm Kamenů zmizelých ve Svratce připomíná oběti nacistické zvůle
• Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní Jihlava povede od nového roku Lukáš Venkrbec

Úterý   15. 11. 2022

• Táborská zoo prověří znalosti dětí o zvířecích obyvatelích Asie
• Dobroch se objeví pošestnácté na scéně tentokrát v jihlavském DIODu
• Silničáři zpřístupnili u Havlíčkova Brodu další most pro veřejnou dopravu
• STOP Dekubitům v Ambulanci hojení chronických ran v havlíčkobrodské nemocnici
• Do Sbírky potravin v Třebíči přispělo mnoho lidí, výsledek je krásný
• Z policejního deníku: krádež benzínové vibrační desky; žena hledala houby, našla ruční granát
• Nové dopravní značení má v Tolstého ulici v Jihlavě zklidnit dopravu
• Vzpomínková stezka Sametové revoluce v muzeu rekordů napoví třeba, kdo byl jako kůl v plotě

Pondělí   14. 11. 2022

• Přednáška na téma Paleolitické putování po Francii v Univerzitním centru v Telči
• Barokní chrám svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou bude osvětlen sporadicky
• Jihlavané darovali v supermarketu na Okružní ulici přes tunu potravin a drogerie
• Z policejního deníku: zloděj se pro alkohol do prodejny vrátil; muž dluží na alimentech přes sedmdesát tisíc
• Stavba jihovýchodního obchvatu Jihlavy může začít, poslední podpis pod smlouvou o dílo byl připojen
• Řidič srazil ve Světlé nad Sázavou cyklistku a ujel, policie žádá svědky nehody o pomoc
• Trh řemesel v Havlíčkově Brodě nabídne dobroty i kulturní program
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici ukáží, jak pečovat o proleženiny

Neděle   13. 11. 2022