Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 11.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Virtuální památník postupně zveřejňuje základní biografická data všech velkomeziříčských obětí holocaustu
Volně přístupná databáze postupně připomene všechny oběti holocaustu z Velkého Meziříčí. Virtuální památník byl zřízen u příležitosti 80. výročí terezínského transportu Av a zájemci jej najdou na adrese: https://pamatnikholocaustu.velkemezirici.cz/ Databáze je budována na základě archivních pramenů a jejím zpracovatelem je archivář Martin Štindl.
Tato volně přístupná databáze chce postupně připomenout všechny meziříčské oběti holocaustu. Tedy takové jedince, kteří byli v letech 1938 – 1945 pronásledováni z rasových důvodů a měli prokazatelný vztah k Velkému Meziříčí. Databáze aktuálně uvádí biografická data více než osmi desítek lidí, kteří 14. května roku 1942 nuceně opustili Velké Meziříčí a následně byli transportem Av odvlečeni za ostnaté dráty koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Databázi postupně naplní údaje rasově pronásledovaných rodáků, tradičních, ale i dočasných obyvatel města či občanů, které k Velkému Meziříčí pojila příslušnost plynoucí z jejich domovského práva. Památník vedle osob, které skutečně zahynuly, přiblíží také ty, jimž se podařilo peklo holocaustu přežít.

Velké Meziříčí se také připojilo k městům, v jejichž ulicích naleznete dvanáct kamenů zmizelých.
Stolpersteine neboli kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem umístěné před posledním známým bydlištěm obětí holocaustu a nacistického režimu. Celkem dvanáct kamenů zasadilo město v měsíci květnu do velkomeziříčských chodníků na adresách Rozkoš, Novosady a Hornoměstská, jeden kámen nechala na Novosadech 73 nainstalovat rodina Gottvaldova-Wachtlova své příbuzné.
Kameny mají za úkol ukázat, že židovské oběti nebyly jen bezejmennou masou, ale že za nimi stojí konkrétní lidé se svými osudy.

Databázi naleznete zde. https://pamatnikholocaustu.velkemezirici.cz/

Foto Tina Kárníková: odhalování kamenů zmizelých ve Velkém Meziříčí
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl hudební nástroje; opilý cizinec boural
Z učebny hudby v Havlíčkově Brodě, ukradl dosud neznámý zloděj baskytaru Jaz Bas, elektrické kytary Godin a Vashbum, ukulele, mixážní pult Samsung a notebook. Škoda se vyšplhala na částku přes čtyřicet sedm tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, vloupání prověřují a po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Poškození skleněné výplně
Ve čtvrtek 10. listopadu v odpoledních hodinách došlo k poškození skleněné výplně dveří v obci Černá na Žďársku. "Pachatel poškodil skleněnou výplň na vstupních dveřích rodinného domu. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem šesti tisíc korun. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Zloděj si ze sklepa odnesl kolečkové brusle
Policisté pátrají po pachateli, který odcizil kolečkové brusle a majiteli způsobil škodu za necelých pět tisíc korun. K případu došlo v době od pondělí 7. listopadu do čtvrtečního dopoledne na ulici U Cihelny v Jihlavě. "Pachatel vnikl do bytového domu a vloupal se do sklepní kóje, ze které odcizil dvoje kolečkové brusle", uvedla M. Lébrová. Policisté místo činu ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Muž je podezřelý z trestného činu
Policisté objasnili případ zneužití platební karty. Jednašedesátiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. K případu došlo v srpnu v Jihlavě. "Vše začalo tím, že ve večerních hodinách ztratil majitel svoji peněženku u obchodního domu. Měl v ní uložené doklady, stravenky a také platební kartu. Peněženku následně našel muž, který si ji ale nechal. Navíc se pokusil pomocí karty o výběr peněz z bankomatu, to se ale nepodařilo. Případ začali po přijetí oznámení prověřovat policisté. Podařilo se jim podezřelého muže vypátrat a na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Silně opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 10. listopadu po jedné hodině odpoledne byli policisté přivoláni na ulici Nádražní v Pelhřimově, kde ležel na zemi značně opilý muž. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o čtyřiašedesátiletého muže. Neorientoval se, nebyl schopen samostatné chůze a při pokusech vstát padal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,02 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Opilý cizinec boural
Policisté vyjížděli ve čtvrtek 10. listopadu po jedenácté hodině večer k havárii vozidla, která se stala v Havlíčkově Brodě. "Pětačtyřicetiletý cizinec jedoucí s osobním vozidlem Škoda vlivem nepřiměřené rychlosti dostal s vozidlem smyk, vyjel mimo komunikaci do příkopu, kde se střetl s betonovou skruží. Ke zranění osob vlivem dopravní nehody nedošlo. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Naměřená hodnota činila 1,51 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 2,28 a 2,24 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dopravní nehodu nadále šetří.

Řidička odmítla dechovou zkoušku
Přestupků na úseku dopravy se dopustila řidička auta Peugeot, kterou policisté zastavili ve čtvrtek 10. listopadu po deváté hodině večer na ulici Školní v Krucemburku na Havlíčkobrodsku. "Řidička byla policisty vyzvána, aby předložila doklady potřebné k provozu a řízení vozidla, kdy tak neučinila a policistům nepředložila řidičský průkaz. Dále policisté ženu vyzvali k podrobení se dechové zkoušky, kterou odmítla, taktéž odmítla lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté řidičce na místě zakázali další jízdu", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupků na úseku dopravy.

Opilý řidič skončil na záchytce
Ve čtvrtek 10. listopadu kolem druhé hodiny v noci zastavili policisté v ulici Křemešnická v Pelhřimově osobní vůz Hyundai. "U dvaatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,30 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 2,35 a 2,60 promile. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz. Policisté muže zajistili a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla M. Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 10. listopadu jel řidič vozidla Mazda v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku a před polednem ho v lokalitě Masarykova náměstí zastavili policisté. "Při kontrole zjistili, že dvaatřicetiletý muž má od léta na základě rozhodnutí městského úřadu mimo jiné vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až příští rok na podzim. V další jízdě muž již nesměl pokračovat", uvedla J. Kroutilová. Policejní inspektor sdělil řidiči podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý řidič
Ve čtvrtek 10. listopadu zastavili policisté v Jihlavě před sedmou hodinou večer vozidlo Hyundai, které jelo po ulici Pražská. "U šestačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,99 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Opilého řidiče odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali v pátek 11. listopadu krátce před jednou hodinou v noci na ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou muže, který jel s osobním autem Toyota. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, jíž se dvaačtyřicetiletý muž podrobil. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,40 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu ukázalo i opakované měření. Policisté muže také vyzvali k odběru biologického materiálu v nemocničním zařízení, které odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dále je podezřelý z přestupku.

Přestupku na úseku dopravy se dopustil řidič osobního auta Škoda, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 10. listopadu krátce před půlnocí na ulici Nezvalova ve Žďáře nad Sázavou. "Třiatřicetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,77 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 0,85 a 0,94 promile. Dále se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška věnovaná baroknímu staviteli Janu Blažeji Santinimu v Bystřici nad Pernštejnem
Přednáška na téma Santiniho stavby na území žďárského kláštera v podání Jiřího Šmída se bude konat v neděli 13. listopadu od 16.30 hodin v Orlovně v Bystřici nad Pernštejnem. Vstupné je dobrovolné.
Jan Blažej Santini-Aichel (německy Johann Blasius Santini-Aichel, italsky Giovanni Santini, 3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha) byl český barokní architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika.
Narodil se 3. února 1677, na den sv. Blažeje jako nejstarší syn do vážené rodiny pražského kameníka italského původu, Santina Aichela a druhého dne byl pokřtěn v chrámu sv. Víta jako Jan Blažej Aichl. Maminka pocházela z Plzně a byla to pravděpodobně Češka. Narodil se s tělesnou vadou – byl na část těla ochrnutý a chromý, což mu bránilo úspěšně pokračovat v otcově kariéře a převzít po něm kamenickou dílnu. Kamenictví se přesto vyučil (stejně jako bratr František), ale studoval také malířství, pravděpodobně u Kristiána Schrödera. Po vyučení se okolo roku 1696 vydal sbírat zkušenosti obvyklou vandrovní cestou. Do roku 1699 prošel Rakousko a v Itálii dorazil až do Říma, kde měl možnost se seznámit s díly ticinského, v Římě působícího Francesca Borrominiho, radikálního architekta považovaného římskými konzervativními současníky za „blázna“. V Itálii pravděpodobně získal kvalifikaci architekta a také přebral do svého jména otcovo jméno Santini, stejně tak učinil i bratr František.
Pro cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou Santini projektoval budovu prelatury, úpravy v klášterním kostele, další stavby a zejména nedaleký poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na blízké Zelené hoře. Tato památka byla v roce 1994 začleněna do souboru světového kulturního dědictví UNESCO.
Geniální umělec Jan Blažej Santini Aichel ve svých projektech předkládá prostřednictvím hlubokých znalosti matematiky, geometrie, numerologie a zanícenosti pro oživovanou katolickou věrouku, užitím židovské kabaly a křesťanské mystiky silné smyslové i duchovní naplnění prožitků. Za 23 let plodného projektantského působení navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb. Pracoval pro četné významné i feudální hodnostáře. Prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny. Vytvářel a dotvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou. V Česku byly na jeho počest dokonce založeny webové stránky obdivovatelů jeho tvorby.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   6. 2. 2023

• Vždy se snažíme, aby se u nás rodičky cítily co nejlépe, říká primář gynekologicko-porodnického oddělení novoměstské nemocnice MUDr. Tomáš Müller
• Kus ledu spadl z náklaďáku na osobní auto, jeho posádka utrpěla zranění
• Výstava Modré srdce Jeřabiny v pelhřimovské nemocnici ukazuje jedinečnost klientů s autismem
• Vysočina nabízí společnou vstupenku k návštěvě krajských muzeí a galerií
• Ministr zdravotnictví ocenil profesora Kreuzberga, lékaře radiodiagnostického oddělení
• Z policejního deníku: vandal počmáral vlak, škoda je 80 tisíc; recidivista v podmínce kradl cukrovinky; řidič nadýchal přes tři promile
• Výsledky dětské výtvarné soutěže Malý ateliér 2022
• Nedonošení a nemocní novorozenci v Jihlavě mají nové inkubátory
• Kriminalista věnoval výtěžek z grafických listů knihy dětskému oddělení
• Ředitelství silnic a dálnic opraví silnici I/19 mezi Ronovem nad Sázavou a Novými Dvory na Havlíčkobrodsku, je plná trhlin a výtluků
• Ve vlacích jsou výbušniny, hlásil ráno anonym, policisté evakuovali cestující v Ostrově nad Oslavou a Havlíčkově Brodě

Neděle   5. 2. 2023

• Rej masek, pochování basy, porážení kobyly i dobré jídlo a pití v sobotu v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči
• Meteorologové varují před silným mrazem
• Z policejního deníku: opilý útočník napadl muže; zloději parfému se utéct nakonec nepodařilo; opilý řidič boural

Sobota   4. 2. 2023

• Jemnice se stala krajským vítězem na Vysočině, postupuje do celostátního kola a usiluje o titul Historické město roku 2022
• Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková, žila v Želivi na Pelhřimovsku
• Mončičáci, berušky na klíček či hliněné kuličky - výstava hraček éry socialismu v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Na Vysočině foukal silný vítr, hasiči celou noc uklízeli popadané stromy

Pátek   3. 2. 2023

• Přes 47 tisíc řidičů na Vysočině letos čeká výměna řidičáku, o nový mohou žádat online
• Vodní ráj v Jihlavě zahájil třiadvacátou sezonu, v lednu se přišlo vykoupat téměř jedenáct tisíc lidí
• Z policejního deníku: krádež horského kola z dřevníku; sedmnáctiletý mladík byl agresivní a opilý, skončil v nemocnici
• Novoměstská nemocnice povolí návštěvy, pouze v neděli a ve středu
• Tříkrálová sbírka na Třebíčsku vynesla částku přes 3,8 milionu korun, peníze pomohou rodinám s dětmi s postižením či ohrožením ve vývoji, i rodinám v těžké životní situaci či domácímu hospici

Čtvrtek   2. 2. 2023

• Koupí „Zelené hory“ lze přispět na dobrou věc, výtěžek z prodeje poputuje na konto novoměstské nemocnice
• Přesnější diagnostika, pohodlnější kontakt s lékaři nebo lepší fungování nemocnice – to vše už dnes umožňuje digitalizace zdravotnických zařízení. Digitální nemocnice vše ukazuje na jednom místě
• Z policejního deníku: zloděj si z auta odnesl cigarety; krádež lyží, dětské postýlky, koloběžky a dalších věcí ze sklepa
• Silnice II/130 mezi obcemi Nová Ves u Leštiny a Leštinou u Světlé na Havlíčkobrodsku je po nehodě auta neprůjezdná
• Kraj Vysočina podpoří natočení dokumentu o indologovi Vincenci Lesném, rodáku z Třebíčska
• Sypače musely najíždět z protisměru, policisté z dálničního oddělení na Vysočině měli velmi náročnou službu

Středa   1. 2. 2023

• Turci, ras s kobylou či kramář - areálem na Veselém Kopci projde v sobotu historický masopustní průvod
• Po táborské zoo se prohání dvě klokaní mláďata
• Povídání o krásách peruánského národního parku Huascarán a Východních Kordiller v novoměstské galerii
• V lednu se stalo na Vysočině 374 nehod, tři lidé zemřeli
• Policisté hledají svědky úterní nehody v Chotěboři, při které byla sražena chodkyně
• Z policejního deníku: recidivisté kradli v obchodě; chodkyně utrpěla po střetu s autem zranění
• Zdravé stravování jde stranou; restaurace vyvážená jídla raději nenabízejí, lidé by si za ně přitom připlatili
• Strážníci zachytili v Jihlavě další dva muže se zákazem pobytu
• Návštěvníci Muzea rekordů v Pelhřimově budou mít v době jarních prázdnin levnější vstupné

Úterý   31. 1. 2023

• Policisté pomáhají obětem domácího násilí, loni na Vysočině vykázali z obydlí celkem 57 násilných osob
• Oblastní charita Jihlava hlásí rekordní výtěžek Tříkrálové sbírky přes dva a půl milionu korun
• Na Vysočině se stalo osmadvacet nehod, nejvíce na Havlíčkobrodsku, Třebíčsku a Žďársku
• Jedničkáři mají vstup do táborské zoo zdarma, za vyznamenání získají slevu, zoo bude otevřená i v pátek o pololetních prázdninách
• Z policejního deníku: policisté kontrolují opuštěné chaty; opilý řidič boural
• Provoz na silnici I/38 ve Stonařově byl po ranní nehodě dvou kamionů již obnoven
• Výstava maleb a kreseb Josefa Bubeníka Crystallographica v galerii Předzámčí
• Na chirurgii v jihlavské nemocnici začínají vybavovat Vánoční pokoj pro pacienty se sníženou soběstačností kvůli chronickým defektům a ranám
• Za vysvědčení do zoo, návštěvníci se mohou rozloučit s tuleněm nebo spatřit mláďata klokanů ve vaku
• Řidič osobního auta zemřel po nehodě během leteckého transportu do nemocnice
• Silnice I/38 u Stonařova je kvůli havárii kamionů uzavřena, objížďky stanoveny nejsou, silnice nižších tříd jsou obtížně sjízdné

Pondělí   30. 1. 2023

• ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance
• Zachraň karase i na Vysočině
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě opět funguje ambulance klinického psychologa
• Sníh komplikuje na Vysočině dopravu, u obce Údavy zablokoval silnici kamion, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: žena kradla kosmetiku; patnáctiletý mladík se opil; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Loupežná přepadení policisté objasnili
• Jihlavská zoo ukončuje chov tuleňů, poslední samec Robbie najde domov v Itálii
• Oddělení ušní, nosní a krční v nemocnici v Třebíči vede od ledna nový primář MUDr. Jan Rottenberg, Ph.D.
• Na zámku v Jimramově odhalí pamětní desku hraběti Richardu Belcredimu
• V Havlíčkově Brodě chystají výstavu Okupace 1939 ve fotografiích: březnové události na Havlíčkobrodsku

Neděle   29. 1. 2023

• Kriminalista z Pelhřimova vydal detektivku, první části příběhu začal autor psát před pěti lety obyčejnou tužkou do bloku
• Z policejního deníku: vandal poničil kříž, do školy se vloupal zloděj

Sobota   28. 1. 2023

• Na krajském úřadě v Jihlavě bude k vidění výstava výtvarné soutěže Malý atelíér, děti malovaly obrázky na téma motýli

Pátek   27. 1. 2023

• Operativa v novoměstské nemocnici se vrátila k normálu, za loňský rok lékaři provedli 9 607 operací
• Výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Havlíčkův Brod nazvaná Na Korábu umění
• Křemešnická pouť se umístila na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina
• V jihlavské nemocnici se zúčastní voleb šedesát pacientů, dvě maminky si s předstihem vyřídily voličský průkaz
• Z policejního deníku: agresivního muže policisté vykázali; silně opilý muž napadal v obchodě zákazníky
• Při jednom zákroku dopadli jihlavští kriminalisté čtyři distributory drog
• Budoucí středoškoláci se na Vysočině mohou hlásit do pěti nových oborů, přihlášky na střední školy je nutné podat do 1. března

Čtvrtek   26. 1. 2023

• Život se musí žít - studentský projekt se zajímavými hosty v novoměstské galerii
• Infocentra v Dukovanech a Dalešicích vloni přivítala přes 45 tisíc návštěvníků a dalších 10 tisíc provedly průvodkyně virtuálně
• Výprava do Mexika s Katarínou Ruschkovou PodpoVRCHem
• Ženě zakázal soud Jihlavu, nařízení porušila
• Hrad Kámen se na jaře otevře návštěvníkům, opravy jej zavřou až po prázdninách
• Z policejního deníku: krádež auta; zloděj si vytáhl z cizího batohu mobil
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, a to pouze ve středu a v neděli

Středa   25. 1. 2023

• Kamion řídil na dálnici D1 opilý řidič, nadýchal přes dvě promile, skončil na záchytce
• Pomozte táborské zoo zachránit kozlíky vymírajícího českého plemene
• Z policejního deníku: vandal rozbil skleněné dveře; policisté dopadli recidivistu, který se v Jihlavě vloupal do aut
• Dárci krve se na transfuzní stanici v Havlíčkově Brodě cítí jako v kavárničce
• Lyžníci na historických lyžích a v dobových kostýmech se v sobotu vydají na osmikilometrovou trasu z Polničky do Radostína
• Přednáška o komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém v jihlavském muzeu
• Při cestě ze služby neváhali pomoci, policistům za projevení osobní statečnosti poděkoval krajský policejní ředitel

Úterý   24. 1. 2023

• Na Vysočině v loňském roce více hořelo, častěji se bouralo a hasičům přibyly také činnosti spjaté s pandemií COVID -19 a s řešením uprchlické krize
• Lidé v izolaci nebo v karanténě mohou volit ve středu z auta, volební místnosti se otevřou v pátek
• Dívku slovně i fyzicky napadl v trolejbusu chlapec, policie nezná jeho totožnost, o pomoc prosí veřejnost
• Maskot táborské zoo tygr Rocky oslaví své narozeniny
• Z policejního deníku: krádež nářadí; agresivní muže policisté vykázali z obydlí; opilý řidič boural
• Lidé během Ptačí hodinky pozorovali půl milionu ptáků, vítězství obhájila sýkora koňadra
• Objasněnost na Žďársku přesáhla hranici padesáti dvou procent
• Jihlavská základní umělecká škola je centrem vzdělání pro celý kraj
• Loni došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, policistům se jich podařilo objasnit přes padesát procent

Pondělí   23. 1. 2023

• Prvními letošními mláďaty táborské zoo jsou kozlíci holandští
• Z policejního deníku: opilý muž chtěl vyskočit z okna, skončil na záchytce; opilý řidič boural
• Zápisy do prvních tříd se v Jihlavě uskuteční 14. a 15. dubna, do školek zřizovaných městem pak 2. a 3. května
• Jihlavská nemocnice hledá dárce krve, opravila jim zázemí
• Výstavu Krajiny Josefa Jambora v havlíčkobrodské galerii doplní přednáška i komentovaná prohlídka
• Loni zemřelo na silnicích na Vysočině třicet osob; celkem se stalo 4 901 dopravních nehod

Neděle   22. 1. 2023