Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 11.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Virtuální památník postupně zveřejňuje základní biografická data všech velkomeziříčských obětí holocaustu
Volně přístupná databáze postupně připomene všechny oběti holocaustu z Velkého Meziříčí. Virtuální památník byl zřízen u příležitosti 80. výročí terezínského transportu Av a zájemci jej najdou na adrese: https://pamatnikholocaustu.velkemezirici.cz/ Databáze je budována na základě archivních pramenů a jejím zpracovatelem je archivář Martin Štindl.
Tato volně přístupná databáze chce postupně připomenout všechny meziříčské oběti holocaustu. Tedy takové jedince, kteří byli v letech 1938 – 1945 pronásledováni z rasových důvodů a měli prokazatelný vztah k Velkému Meziříčí. Databáze aktuálně uvádí biografická data více než osmi desítek lidí, kteří 14. května roku 1942 nuceně opustili Velké Meziříčí a následně byli transportem Av odvlečeni za ostnaté dráty koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Databázi postupně naplní údaje rasově pronásledovaných rodáků, tradičních, ale i dočasných obyvatel města či občanů, které k Velkému Meziříčí pojila příslušnost plynoucí z jejich domovského práva. Památník vedle osob, které skutečně zahynuly, přiblíží také ty, jimž se podařilo peklo holocaustu přežít.

Velké Meziříčí se také připojilo k městům, v jejichž ulicích naleznete dvanáct kamenů zmizelých.
Stolpersteine neboli kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem umístěné před posledním známým bydlištěm obětí holocaustu a nacistického režimu. Celkem dvanáct kamenů zasadilo město v měsíci květnu do velkomeziříčských chodníků na adresách Rozkoš, Novosady a Hornoměstská, jeden kámen nechala na Novosadech 73 nainstalovat rodina Gottvaldova-Wachtlova své příbuzné.
Kameny mají za úkol ukázat, že židovské oběti nebyly jen bezejmennou masou, ale že za nimi stojí konkrétní lidé se svými osudy.

Databázi naleznete zde. https://pamatnikholocaustu.velkemezirici.cz/

Foto Tina Kárníková: odhalování kamenů zmizelých ve Velkém Meziříčí
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl hudební nástroje; opilý cizinec boural
Z učebny hudby v Havlíčkově Brodě, ukradl dosud neznámý zloděj baskytaru Jaz Bas, elektrické kytary Godin a Vashbum, ukulele, mixážní pult Samsung a notebook. Škoda se vyšplhala na částku přes čtyřicet sedm tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, vloupání prověřují a po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Poškození skleněné výplně
Ve čtvrtek 10. listopadu v odpoledních hodinách došlo k poškození skleněné výplně dveří v obci Černá na Žďársku. "Pachatel poškodil skleněnou výplň na vstupních dveřích rodinného domu. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem šesti tisíc korun. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Zloděj si ze sklepa odnesl kolečkové brusle
Policisté pátrají po pachateli, který odcizil kolečkové brusle a majiteli způsobil škodu za necelých pět tisíc korun. K případu došlo v době od pondělí 7. listopadu do čtvrtečního dopoledne na ulici U Cihelny v Jihlavě. "Pachatel vnikl do bytového domu a vloupal se do sklepní kóje, ze které odcizil dvoje kolečkové brusle", uvedla M. Lébrová. Policisté místo činu ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Muž je podezřelý z trestného činu
Policisté objasnili případ zneužití platební karty. Jednašedesátiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. K případu došlo v srpnu v Jihlavě. "Vše začalo tím, že ve večerních hodinách ztratil majitel svoji peněženku u obchodního domu. Měl v ní uložené doklady, stravenky a také platební kartu. Peněženku následně našel muž, který si ji ale nechal. Navíc se pokusil pomocí karty o výběr peněz z bankomatu, to se ale nepodařilo. Případ začali po přijetí oznámení prověřovat policisté. Podařilo se jim podezřelého muže vypátrat a na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Silně opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 10. listopadu po jedné hodině odpoledne byli policisté přivoláni na ulici Nádražní v Pelhřimově, kde ležel na zemi značně opilý muž. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o čtyřiašedesátiletého muže. Neorientoval se, nebyl schopen samostatné chůze a při pokusech vstát padal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,02 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Opilý cizinec boural
Policisté vyjížděli ve čtvrtek 10. listopadu po jedenácté hodině večer k havárii vozidla, která se stala v Havlíčkově Brodě. "Pětačtyřicetiletý cizinec jedoucí s osobním vozidlem Škoda vlivem nepřiměřené rychlosti dostal s vozidlem smyk, vyjel mimo komunikaci do příkopu, kde se střetl s betonovou skruží. Ke zranění osob vlivem dopravní nehody nedošlo. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Naměřená hodnota činila 1,51 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 2,28 a 2,24 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dopravní nehodu nadále šetří.

Řidička odmítla dechovou zkoušku
Přestupků na úseku dopravy se dopustila řidička auta Peugeot, kterou policisté zastavili ve čtvrtek 10. listopadu po deváté hodině večer na ulici Školní v Krucemburku na Havlíčkobrodsku. "Řidička byla policisty vyzvána, aby předložila doklady potřebné k provozu a řízení vozidla, kdy tak neučinila a policistům nepředložila řidičský průkaz. Dále policisté ženu vyzvali k podrobení se dechové zkoušky, kterou odmítla, taktéž odmítla lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté řidičce na místě zakázali další jízdu", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupků na úseku dopravy.

Opilý řidič skončil na záchytce
Ve čtvrtek 10. listopadu kolem druhé hodiny v noci zastavili policisté v ulici Křemešnická v Pelhřimově osobní vůz Hyundai. "U dvaatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,30 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 2,35 a 2,60 promile. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz. Policisté muže zajistili a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla M. Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 10. listopadu jel řidič vozidla Mazda v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku a před polednem ho v lokalitě Masarykova náměstí zastavili policisté. "Při kontrole zjistili, že dvaatřicetiletý muž má od léta na základě rozhodnutí městského úřadu mimo jiné vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až příští rok na podzim. V další jízdě muž již nesměl pokračovat", uvedla J. Kroutilová. Policejní inspektor sdělil řidiči podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý řidič
Ve čtvrtek 10. listopadu zastavili policisté v Jihlavě před sedmou hodinou večer vozidlo Hyundai, které jelo po ulici Pražská. "U šestačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,99 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Opilého řidiče odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidiči pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali v pátek 11. listopadu krátce před jednou hodinou v noci na ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou muže, který jel s osobním autem Toyota. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, jíž se dvaačtyřicetiletý muž podrobil. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,40 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu ukázalo i opakované měření. Policisté muže také vyzvali k odběru biologického materiálu v nemocničním zařízení, které odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dále je podezřelý z přestupku.

Přestupku na úseku dopravy se dopustil řidič osobního auta Škoda, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 10. listopadu krátce před půlnocí na ulici Nezvalova ve Žďáře nad Sázavou. "Třiatřicetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,77 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 0,85 a 0,94 promile. Dále se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška věnovaná baroknímu staviteli Janu Blažeji Santinimu v Bystřici nad Pernštejnem
Přednáška na téma Santiniho stavby na území žďárského kláštera v podání Jiřího Šmída se bude konat v neděli 13. listopadu od 16.30 hodin v Orlovně v Bystřici nad Pernštejnem. Vstupné je dobrovolné.
Jan Blažej Santini-Aichel (německy Johann Blasius Santini-Aichel, italsky Giovanni Santini, 3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha) byl český barokní architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika.
Narodil se 3. února 1677, na den sv. Blažeje jako nejstarší syn do vážené rodiny pražského kameníka italského původu, Santina Aichela a druhého dne byl pokřtěn v chrámu sv. Víta jako Jan Blažej Aichl. Maminka pocházela z Plzně a byla to pravděpodobně Češka. Narodil se s tělesnou vadou – byl na část těla ochrnutý a chromý, což mu bránilo úspěšně pokračovat v otcově kariéře a převzít po něm kamenickou dílnu. Kamenictví se přesto vyučil (stejně jako bratr František), ale studoval také malířství, pravděpodobně u Kristiána Schrödera. Po vyučení se okolo roku 1696 vydal sbírat zkušenosti obvyklou vandrovní cestou. Do roku 1699 prošel Rakousko a v Itálii dorazil až do Říma, kde měl možnost se seznámit s díly ticinského, v Římě působícího Francesca Borrominiho, radikálního architekta považovaného římskými konzervativními současníky za „blázna“. V Itálii pravděpodobně získal kvalifikaci architekta a také přebral do svého jména otcovo jméno Santini, stejně tak učinil i bratr František.
Pro cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou Santini projektoval budovu prelatury, úpravy v klášterním kostele, další stavby a zejména nedaleký poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na blízké Zelené hoře. Tato památka byla v roce 1994 začleněna do souboru světového kulturního dědictví UNESCO.
Geniální umělec Jan Blažej Santini Aichel ve svých projektech předkládá prostřednictvím hlubokých znalosti matematiky, geometrie, numerologie a zanícenosti pro oživovanou katolickou věrouku, užitím židovské kabaly a křesťanské mystiky silné smyslové i duchovní naplnění prožitků. Za 23 let plodného projektantského působení navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb. Pracoval pro četné významné i feudální hodnostáře. Prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny. Vytvářel a dotvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou. V Česku byly na jeho počest dokonce založeny webové stránky obdivovatelů jeho tvorby.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   4. 3. 2024

• Měsíc knih a čtenářů v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě nabízí program pro děti, přednášky, burzu knih i amnestii
• Přednáška zavede posluchače do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům
• Policejní hlídka v Brně našla dívku, která se zřejmě chtěla oběsit, doslova v poslední chvíli
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl palety; opilý motorkář bez řidičáku boural

Neděle   3. 3. 2024

• Výstava makrofotografií v nemocnici v Novém Městě na Moravě nabízí pohled na krásu skrytou v přírodě
• Z policejního deníku: vandal poškodil v jihlavské zoo automat na kávu; opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, se zraněním skončil v nemocnici v Brně
• Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál v Jihlavě v srpnu 1911

Sobota   2. 3. 2024

• Jihlavský očistec Bedřicha Smetany
• Na výstavě v jihlavské galerii uslyšíte zvuky tajících ledovců na Islandu a ve Finsku

Pátek   1. 3. 2024

• Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
• Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
• V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
• V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
• Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
• Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024