Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 12.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů, letos v říjnu v rámci kontrol zjistili u jednoho myslivce přítomnost alkoholu v dechu
Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kontroly na mysliveckých honech. Dnes ráno policisté vyjeli zkontrolovat hony do vesnice Malé, která je součást Brtnice a do obce Kozlov na Jihlavsku. Při kontrole téměř čtyř desítek myslivců jsme dneska nezjistili žádná pochybení. Všichni myslivci se také podrobili dechové zkoušce a ve všech případech byl výsledek dechové zkoušky negativní.
Dohled nad konáním mysliveckých honů budou policisté stejně jako v předchozích letech provádět až do konce letošního roku. V průběhu letošních podzimních kontrol jsme zatím (do 11. listopadu 2022) v našem kraji provedli kontrolu na 24 honech, kde jsme zkontrolovali celkem 487 osob a stejný počet zbraní. Při kontrolách se policisté zaměřují na kontrolu dokladů, a to zbrojních průkazů, průkazů zbraní a loveckých lístků. Fyzicky kontrolují také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav střelné zbraně. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu.

V letošním roce při jedné z říjnových kontrol honů na Třebíčsku policisté zjistili u jednoho účastníka honu při provádění dechové zkoušky pozitivní výsledek – 0,58 promile alkoholu v dechu. Tento sedmačtyřicetiletý muž navíc při kontrole nepředložil průkaz zbraně. Dopustil se tak dvou přestupků na úseku zbraní a střeliva. Za tato porušení mu policisté uložili na místě pokutu v příkazním řízení ve výši 5 000 korun, zadrželi mu střelnou zbraň a z honu ho vyloučili.

„Zejména kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení,“ upozornila k průběhu kontrol plk. Mgr. Věra Kazatelová, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V případě, že by policisté v rámci kontroly u myslivce při konání honu zjistili požití alkoholu, nesměl by dále pokračovat a na místě bychom zadrželi jeho zbraň. Podle množství zjištěného alkoholu by v případě, že by se jednalo o přestupek, uložili pokutu v příkazním řízení nebo zjištěné protiprávní jednání oznámili k projednání správnímu orgánu. Pokud policisté při honu zjistí u některé osoby porušení zákona, mohou na místě uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun. Když je protiprávní jednání závažnějšího charakteru, policisté ho oznamují k projednání správnímu orgánu. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu odnětí zbrojního průkazu, neboť přestane splňovat podmínku spolehlivosti podle zákona o zbraních. V případě, že by naměřená hodnota byla vyšší než jedno promile, jednalo by se o trestněprávní jednání – podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Uplynulé dvě lovecké sezóny ovlivnila pandemická situace a platná mimořádná a krizová opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19 a z tohoto důvodu se konal v našem kraji nižší počet honů a tomu odpovídal také nižší počet kontrol. Loni jsme zkontrolovali v kraji 75 honů a všechny kontroly byly v pořádku. Jiná situace byla v roce 2020, kdy jsme v souvislosti s mysliveckými hony museli řešit dvě mimořádné události, při nichž došlo ke střelným poraněním dvou účastníků honu. Tyto případy se staly na Jihlavsku při naháňce na divočáky a na Třebíčsku při honu, kdy při střelbě na zajíce zasáhly broky do nohy dalšího účastníka honu. Oba případy jsme prověřovali pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Magdaléna Manderlová: A všechno je náhle pták a chce odletět v jihlavské galerii Vysočiny
Vernisáží bude zahájena výstava Magdaléna Manderlová: A všechno je náhle pták a chce odletět v úterý 15. listopadu v 18.30 hodin ve zvukové galerie IGLOO v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského 10 v Jihlavě. Zvuková esej doplněná o několik objektů zachycuje proud vzpomínek vyvolaných poslechem hlasů rorýsů. Kompozice je sestavená z terénních nahrávek, mluveného slova a z útržků písní.
„Nahráváním v krajině svoji pozornost obracím k určitému prostředí a komunikuji s lidskými i mimolidskými bytostmi. Uvědomuji si, že všechny živé organismy, které slyším a poslouchám, poslouchají společně se mnou.”

Zvuková esej doplněná o několik objektů zachycuje proud vzpomínek vyvolaných poslechem hlasů rorýsů. Kompozice je sestavená z terénních nahrávek, mluveného slova a z útržků písní. Vrací se zde vzpomínky na balíky slámy, ptačí hlasy, květy rostlin, temnotu šachet uhelných dolů, nebo metafora myšlenek jako borovicových semínek, z nichž vyrostly vysoké stromy. Anglická verze kompozice vyšla začátkem roku 2022 na kazetě u hudebního vydavatelství Breton Cassette a na výstavě je možné si ji poslechnout na kazetovém přehrávači se sluchátky.

Magdaléna se zabývá zejména průzkumem míst v krajinách a environmentálními otázkami. V posledních letech opustila techniku malby a kresby a pracuje převážně se zvukem a textem. Inspirují ji koncepty „hlubokého poslechu” a akustické ekologie. Její práce mají často podobu zvukových site-specific instalací, nebo zvukových esejů, které sestavuje z terénních nahrávek, z mluvených textů a hudby. Zajímají ji přírodní, kulturní, politické a sociálně-ekonomické příběhy míst. Narodila se v krajině hornoslezské uhelné pánve nedaleko Ostravy. Reflektuje také vliv průmyslové těžby fosilních paliv a surovin na krajinu a živou přírodu v planetárním měřítku a uvažování o krizi klimatu. Magdaléna v roce 2015 absolvovala Fakultu umění Ostravské univerzity a v roce 2018 Kunstakademie v Trondheimu. V letech 2013 - 18 působila na nezávislé scéně jako písničkářka pod monikem moin moin. V posledních letech se prosadila v mezinárodní scéně experimentální hudby. Žije a pracuje v norském Trondheimu. https://magdalenamanderlova.com/

Název „A všechno je náhle pták a chce odletět” pochází z knihy Eugénia de Andrade Svrchovanost. Ve zvukové eseji jsou citace z knihy Černá hvězda od Jana Balabána a z Dopisů od Virginie Woolfové. Český překlad původně anglického textu vznikl ve spolupráci s básníkem Martinem Šenkyplem. Na designu textilních a tištěných materiálů se podílelo duo Kateřina Havelková a Tereza Boturová. Textílie vyrobilo Studio Lodyha. Rostliny sesbírala a usušila Věra Manderlová. Terénní nahrávky pořídila autorka v Dolním Benešově (2021), na Kozmických loukách (2021), v dole Løkken Verk (2020) a v kurdských lázních v Sulaymaniyah (2019). Nahrávku kanára atlantského zachytil v roce 2016 Patrik Åberg v Los Lajas na ostrově Tenerife. Původní verze kompozice obsahuje píseň Sarajevo Jaromíra Nohavicy (Warner Music, 1996). Na mixu původní kompozice pracoval Kristoffer Lislegaard, na masteringu Lasse Marhaug.

Produkci kompozice podpořily Norwegian Visual Artists Fund, Arts Council Norway a The Audio and Visual Fund.

Výstava potrvá do 19 února 2023, přístupná bude od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Kurátorem výstavy je Miloš Vojtěchovský.
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Nazlı Kaya Mimochodem v jihlavské galerii Vysočiny
Vernisáží bude zahájena výstava Nazlı Kaya – Mimochodem v úterý 15. listopadu v 18 hodin v galerii Alternativa Oblastní galerie Vysočina v Komenského 10 v Jihlavě. Nazlı Kaya (*1980) v Ankaře získala bakalářský titul jako grafička, ve Zlíně vystudovala animaci a absolvovala audiovizuální studia na FAMU. Je autorkou animovaných i dokumentárních filmů, které tvoří společně s Tomášem Doruškou. Její tvorba vychází z rozporů mezi modernitou a tradicí.
Nazlı Kaya (*1980) v Ankaře získala bakalářský titul jako grafička, ve Zlíně vystudovala animaci a absolvovala audiovizuální studia na FAMU. Je autorkou animovaných i dokumentárních filmů, které tvoří společně s Tomášem Doruškou. Její tvorba vychází z rozporů mezi modernitou a tradicí. Pro svá raná díla nachází inspiraci ve vlastní prožité zkušenosti coby cizinky, která postupně překonává jazykové i kulturní bariéry a objevuje místní tradice a historii. Často jde o pohyblivé koláže; kombinace ploškové ruční animace s dokumentárními útržky. „Jako malá jsem chtěla být kapitánkou ponorky. Shoda okolností a fascinace imaginárním světem stvořeným Janem Švankmajerem mě zavedla do Čech. Ambiciózní kapitánské cíle se přetavily do oboru grafiky, ilustrace a animace, které mi dodnes umožňují snít,“ říká umělkyně. Z jejích prací je patrná touha spoluvytvářet neobyčejné světy, směle používat dětskou imaginaci či vytvářet neotřelé analogie. Její práce byly uvedeny na řadě mezinárodních festivalů (IDFA, Annecy, BAFTA).

Výstava potrvá do 15. ledna a přístupná bude od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Šárka Trčková a její žáci v jihlavské galerii Vysočině
Vernisáží bude zahájena výstava Šárka Trčková a její „žáci“ - Vladimír Kokolia (1956), František Novák (1977), Tomáš Predka (1986), Pavel Příkaský (1985), Ondřej Roubík (1988), Štěpán Vrbický (1978) v úterý 15. listopadu v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici 10 v Jihlavě. Tvorba Šárky Trčkové je výjimečná v mnoha ohledech, počínaje technologickými experimenty nebo předznamenáním renesance českého akvarelu a akvarelové malby vůbec. Tou nejvýznamnější kvalitou je ovšem tichá, ale důrazná schopnost téměř minimalistickými prostředky sdělovat zásadní pravdy a danosti týkající se lidského života. Projekt v členitém prostoru OGV zónově mísí prvky autorské a kolektivní výstavy do kombinovaného tvaru, přičemž některá místa jsou cele ukotvená v práci této umělkyně, jiná prolínavě těží z tvorby vybraných spřízněných autorů.
Plzeňská rodačka - malířka a grafička Šárka Trčková (1965–2015) bude sice vždycky patřit mezi vizuální umělce, jejichž život se naplnil příliš brzy, ale její práce přesto nese všechny znaky úplné a soustředěné výpovědi. S Vladimírem Kokoliou, s nímž se na akademii dlouhodobě podílela na vedení ateliéru Grafika II, tvořili vyrovnaný a vzájemně se doplňující tým. Nikdy nepatřila mezi módní umělce, ale o to víc je její cesta koncentrovaná, přirozeně rozvíjená a zvazbená s tím, co sama prožívala. Přitom byla prakticky vždy pokládána za respektovanou a oceňovanou oborovou autoritu, jejíž názor má svou váhu a pádnost, přičemž kvalita úsudku je v souladu s kvalitou vlastní tvorby. Ta je výjimečná v mnoha ohledech, počínaje technologickými experimenty nebo předznamenáním renesance českého akvarelu a akvarelové malby vůbec. Tou nejvýznamnější kvalitou je ovšem tichá, ale důrazná schopnost téměř minimalistickými prostředky sdělovat zásadní pravdy a danosti týkající se lidského života.

Výstava, která její osobité vizuální uvažování připomíná, má tentokrát zvláštní název i formát. Nechce být tradiční retrospektivou, memorabilií, ani projektem, který by představoval pouze upřímnou poctu, přestože znaky toho všeho přirozeně nese. Název sám může naopak až trochu provokovat záměrnou banalitou, typickou třeba pro nenápadité formální přehlídky minulého režimu. Ne nadarmo je ovšem slovo žáci zpochybněno uvozovkami. Má totiž, jako ostatně celé pojmenování, jen zdůraznit, že od Šárky se bez ohledu na reálné - ať už profesní nebo lidské - vztahy mohl něco přiučit každý. Projekt v členitém prostoru OGV zónově mísí prvky autorské a kolektivní výstavy do kombinovaného tvaru, přičemž některá místa jsou cele ukotvená v práci této umělkyně, jiná prolínavě těží z tvorby vybraných zpřízněných autorů, jimiž jsou Vladimír Kokolia (1956), František Novák (1977), Tomáš Predka (1986), Pavel Příkaský (1985), Ondřej Roubík (1988) a Štěpán Vrbický (1978).

Také soubor vystavených prací je poněkud atypický. I když zahrnuje všechna zásadní období i média, kterými se Šárka Trčková vyjadřovala, důraz klade více než jindy na krajní - ne tolik známé a akcentované - polohy, ať už jsou to expresivní velkoformátové dřevoryty párované s linorytem z 90. let, nebo naopak zatím nikdy nevystavené akvarely z poslední životní etapy. Jestliže je ona sama koncepčně představována na základě poněkud jiné optiky, práce dalších zúčastněných umělců jsou zase selektovány na základě odpovědnosti vůči Šárce a s vědomím, že stejně jako jejich autoři nějakým více či méně zřetelným způsobem s jejím viděním, vnímáním nebo zachycováním světa komunikují. Na druhou stranu nehrají roli ani rok vzniku, ani technika jakou byly vytvořeny. Také způsob vzájemné interakce je pokaždé jiný. Jednou to může být důraz na způsob malby či barevné spektrum, jindy koncentrace na figuru, příště zas téměř metafyzický prožitek běžného okamžiku. Krom toho všechny autory samozřejmě spojuje příslušnost ke stejnému ateliéru, umělecký potenciál a možná i jistý solitérní aspekt, který se k nim váže.

Je to snaha o poněkud jiný druh prezentace, jenž chce navzdory vědomí o stavu věcí, ignorovat životopisná fakta a pracovat s vybranými artefakty jako s vitálním a autentickým materiálem nabitým empatií, který je aktuální v jakékoli době a tím spíš v té naší. Rezonují v ní stejně tak obavy, existenciální tíseň a osamění, jako sounáležitost, podpora a pocit blízkosti. Výstava se ovšem také snaží být vztažená k dnešku a jeho kontextu, nejen z hlediska jistého dějinného okamžiku, ale i ve smyslu kompatibilního společenství lidí, které k sobě vážou prožitky, dialogy, vzpomínky. To, že jeden z nich momentálně není fyzicky přítomný, neznamená, že vůbec neexistuje, neovlivňuje ostatní, nevyslovuje se k současnosti. Proto jsou možná právě práce, které vznikly teprve ex post, z určitého pohledu cennější, než ty, jež se vztahují k přímé kontaktnosti.

V ideálním případě by mělo jít o projekt, který se vším všudy přináleží našemu tady a teď, takové otevírá otázky a takovou energií disponuje. Nejde po efektu, ale po hledání důvodu pracovat. Občas se přiblíží hraničnímu stavu, kdy se věci lámou a vykročí někam dál. Jedná se o setkání abstraktna, pojmových věcí i prožitku a naznačuje, že není nutné věci dopovídat. Nabízí problémy, ne návody. Připomíná, že i v baličáku může být nějaká symbolika, dobová bída, ze které dokáže vykvést umění. A především ukazuje, že všichni autoři malují stejný obraz, i když každý z nich to dělá úplně jinak.

Výstava potrvá do 19. února 2023 a přístupná bude od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
Radek WOHLMUTH



Zpět nahoru na obsah...

V novoměstské nemocnici bude otevřena improvizovaná holírna, připomene mužům preventivní vyšetření karcinomu prostaty a varlat
Tradiční Movember se v nemocnici v Novém Městě na Moravě uskuteční i letos. K prodloužení ordinační doby urologické ambulance pro preventivní vyšetření karcinomu prostaty a varlat objednaných pacientů ve vybrané dny se připojí i improvizovaná holírna. 22. listopadu se v pavilonu chirurgických oborů novoměstské nemocnice mohou muži nechat oholit pro dobrou věc. O improvizovanou holírnu se postará Střední škola obchodní a služeb ve Žďáře nad Sázavou.
Studenti oboru kadeřnictví budou v úterý 22. listopadu v době od 10 do 14 hodin holit muže pro dobrou věc. Dobrovolný příspěvek za holičskou službu poputuje Nadačnímu fondu Muži proti rakovině. Muži tak přispějí hlavně sobě.

K charitativnímu projektu Movember se připojují i lékaři novoměstské urologie. Prodloužením ordinační doby chtějí upozornit na důležitost preventivního urologického vyšetření nádorů prostaty a varlat. „Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních dvou let vyšetřeni, a u mužů nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ uvedl lékař urologického oddělení Jiří Janů.

Vyšetření budou prováděna ve dvou termínech, a to ve středu 16. listopadu a ve středu 30. listopadu. V obou dnech v době od 14 do 15 hodin. Zájemci o vyšetření se musí předem objednat na telefonním čísle 555 801 203. „Alespoň den před domluveným vyšetřením je třeba navštívit dopoledne naši urologickou ambulanci k provedení odběru krve a moče – kreatinin, PSA, moč sediment,“ připomenul Jiří Janů.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Keltové na Moravě a centrální aglomerace v Němčicích nad Hanou v jihlavském muzeu
Přednáška na téma Keltové na Moravě a centrální aglomerace v Němčicích nad Hanou v podání Ivana Čižmáře a Hany Čižmářové se bude konat v pondělí 14. listopadu se od 18 hodin v muzejním Malovaném sále na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Mladší doba železná představovala pro naše území období rozkvětu a inovací, mezi které lze zařadit například využití hrnčířského kruhu, ražbu prvních mincí nebo místní výrobu skleněných šperků. Na střední Moravě založili jedno z nejvýznamnějších center 3. až 2. století před Kristem – aglomeraci v Němčicích, odkud pochází kromě tisíců archeologických nálezů včetně zlatých a stříbrných mincí také doklady fungování několika specializovaných řemeslných odvětví.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 9. 2023

• Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
• Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
• V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz