Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 13.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Uplynulo čtyři sta padesát let od vykoupení Pelhřimova z poddanství, město chystá oslavy
Na začátek nechme promluvit úžasný pamětní pramen, Knihu o koupi pelhřimovského statku, který přináší svědectví o nejdramatičtějším příběhu ze starších pelhřimovských dějin: „Povyrostší drobet pan Zdislav a pan Karel, páni mladí, synové nebožtíka pana Adama z Říčan, počali panovati a vládnouti, časem do Pelhřimova buď oba dva spolu, anebo jeden sám sjížděti, s některými osobami v povoláních předními seznámiti. Upřímnost povinná v obci počala pomalu hasnouti, pochlebníci a novin punktáři se zjevovati, pejcha sobě s ukrutenstvím hnízdo strojila, marnotratnost hospodu zamlouvala, a tak se to vše spolčilo a v Pelhřimově sobě zákop činilo. Sodomářstvo pak mezi tím nechtělo posledního místa míti.“ Máme před sebou rok 1565 a počátek patálií mezi cholerickým a bezohledným Karlem mladším z Říčan a často nejednotnými obyvateli tehdejšího Pelhřimova.
Výše uvedené temné a pesimistické zhodnocení morálního kreditu Pelhřimovských se díky neúnavné práci několika předních měšťanů podařilo zvrátit. Kdo by to byl řekl, že ze sporu o vaření piva se nakonec vyklube vykoupení města z poddanství a zisk několika desítek vesnic. Letos uplynulo 450 let od chvíle, kdy se pelhřimovští měšťané zavázali za svou svobodu zaplatit na tehdejší poměry menšího poddanského města astronomickou částku. Jejich čin by měl být pevnou součástí vnímání našeho města a nás samých.

Proto na konci roku – konkrétně 23. listopadu – se uskuteční oslavy tohoto významného výročí. Od 9 do 19 hodin bude možné navštívit v zámku pánů z Říčan výstavu významných privilegií a dokumentů z dějin města. Ty mají své útočiště v archivním trezoru a opouštějí ho jen při výjimečných příležitostech – jako je právě tato.

Výstava bude zahájena vernisáží s úvodním slovem starosty Ladislava Meda. V 17 hodin slavnostní den vyvrcholí besedou ve freskovém sále zámku pánů z Říčan, kterou bude uvádět PhDr. Markéta Skořepová, PhD. A na jaké příspěvky se můžete těšit?

Královská a poddanská města v Čechách v letech 1547–1620 (Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc.)

Příběh vykoupení (doc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D.)

Vratislav z Pernštejna a česká šlechta na dvoře císaře Maxmiliána II. (Doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc.)

Pelhřimovští měšťané – jejich vlastnosti a historické zkušenosti (Mgr. Karel Kratochvíl)

Kniha o koupi pelhřimovského statku jako historický pramen (PhDr. Pavel Holub, Ph.D.)

• Druhý život fenoménu „nabyté svobody“ v dějinách města (PhDr. Zdeněk Martínek) Doufáme, že si tuto krásnou slavnost našeho města nenecháte ujít, a těšíme se na viděnou!

Mgr. Karel Kratochvíl, místostarosta města Pelhřimov
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Povídání s Pavlem Bezděčkou o přírodě Peru a papoušcích v Horácké galerii
Cestovatelská beseda s Pavlem Bezděčkou na téma Přírodou Peru – Národní park Manú se bude konat v úterý 15. listopadu od 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
Na přírodovědno-cestovatelské přednášce zoologů jihlavského muzea zamíříme do peruánského národního parku Manú. Zde postupně sestoupáme téměř 4000 výškových metrů z horského mlžného lesa (se stromovými kapradinami a peruánským národním ptákem skalňákem andským) až do nížinných deštných pralesů v okolí řek Río Madre de Dios a Río Manú, po nichž se budeme plavit spousty kilometrů. Na březích řek a v pralese se setkáme se spoustou exotických ptáků, motýlů, žab, s několika druhy opic a při plavbě na dřevěném katamaranu po jezeře Salvator uvidíme zblízka vzácnou vydru obrovskou a neuvěřitelné množství ptáků, včetně hoacinů, kamyšů, koting… Navštívíme i největší magnet všech ornitologických výprav – jílové lizy zvané collpas – na něž se slétají hejna velkých arů, amazoňanů a dalších druhů papoušků.

Vstupné je dobrovolné.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do budovy pily; opilý řidič boural, od nehody ujel
Dosud neznámý pachatel v přesně nezjištěnou dobu v období od 10. do 11. listopadu vnikl do oploceného hospodářského areálu ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Po vykopnutí části vstupních vrat vnikl do budovy tamní pily. Podařilo se mu překonat visací zámek, který zajišťoval vrata. Uvnitř vypáčil dveře a dostal se do administrativní části budovy. Pachatel způsobil majiteli škodu v celkové výši přesahující 34 tisíc korun. Na místo vyjeli policisté, včetně kriminalistického technika. Místo činu ohledali a zajistili upotřebitelné důkazy, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Opilý mladík poškozoval majetek
Opilý devatenáctiletý mladík rozbil v pátek 11. listopadu ve večerních hodinách na náměstí Míru v Moravských Budějovicích na Třebíčsku keramický květináč s vysazenou tújí. "Poté poškodil na domu místní lékárny skleněnou výplň výlohy s reklamními polepy, do které vhodil kámen, který našel v okrasném záhonu před budovou. Kámen proletěl výlohou do lékárny, kde následně poškodil žaluzie, skleněné police a další vnitřní vybavení. Škoda se vyšplhala přes 25 000 korun. Policisté u mladíka provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,97 promile alkoholu v dechu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dokumentaci mladíkova jednání policisté spolupracovali se strážníky městské policie, a to zejména při zajištění kamerových záznamů. Policisté zahájili ve věci úkony trestního řízení a další okolnosti prověřují.

U řidiče byla pozitivní dechová zkouška
V pátek 11. listopadu krátce před osmou hodinou ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 v Hladově na Jihlavsku na výjezdu z tamní čerpací stanice. Řidič nákladního automobilu Mercedes s návěsem – jednalo se třiašedesátiletého cizího státního příslušníka - jel ve směru od čerpací stanice a pokračoval směrem na Znojmo. "Z dosud nezjištěných příčin se plně nevěnoval řízení a levou částí vozidla poškodil levý bok protijedoucího vozidla. Viník nehody ale v místě nehody nezastavil a pokračoval v jízdě po silnici na I/38 dále ve směru na Znojmo. Poté tento řidič před kruhovým objezdem s křižující komunikací I/23 vyjel vpravo mimo komunikaci a poškodil pravou přední částí tahače svodidla po pravé straně komunikace. Ani po této kolizi ale nezastavil a pokračoval v jízdě dál ve směru na Znojmo", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Řidiče se podařilo policistům z Moravských Budějovic zastavit v obci Litohoř na autobusové zastávce. Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 0,76 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 0,83 a 0,77 promile alkoholu v dechu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Vozidla byla po nehodě plně pojízdná. Policisté zadrželi řidiči řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Současně mu uložili kauci ve výši 10 000 korun, vzhledem k tomu, že by se třiašedesátiletý cizinec mohl vyhýbat správnímu řízení v České republice.

Naboural zaparkované auto a odjel
V pátek 11. listopadu přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na parkovišti v Pelhřimově. V dopoledních hodinách mezi 07:00 – 11:45 hodin dosud nezjištěný pachatel s dosud nezjištěným vozidlem projížděl v Pelhřimově na parkovišti v ulici Arch. Janáka, kde poškodil zaparkovaný osobní automobil Škoda Octavia. "Po dopravní nehodě na místě nesetrval, nenechal na sebe ani žádný kontakt a z místa dopravní nehody odjel. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Při dopravní nehodě vznikla celková škoda 30 000 korun. Po řidiči, který z místa odjel, stejně jako po vozidle, které řídil, policisté pátrají", uvedla Dana Čírtková.

Podnapilý muž nezvládl couvání
V pátek 11. listopadu kolem půl jedenácté dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Novém Městě na Moravě na Žďársku na ulici Nečasova na parkovišti u místní prodejny. "Řidič s osobním motorovým vozidlem značky Ford Focus při couvání přehlédl za sebou stojící osobní motorové vozidlo Škoda Octavia. Došlo ke střetu pravé zadní části vozidla Ford Focus s levým bokem zaparkovaného vozidla Škoda Octavia. Ke zranění osob při této nehodě nedošlo. Řidič ale nesplnil zákonem danou povinnost a z místa dopravní nehody ujel. Policisté řidiče vypátrali a provedli u něho dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Dechová zkouška vykázala hodnotu 1,40 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,42 promile alkoholu v dechu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 16 000 korun. Policisté dopravní nehodu zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Za volant usedl podnapilý muž
Policisté z Hrotovic v rámci běžného výkonu služby prováděli v pátek 11. listopadu odpoledne dohled nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu. "Kolem půl čtvrté odpoledne zastavili policisté k silniční kontrole řidiče osobního vozidla VW Touran. Řidič řídil vozidlo od obce Petrůvky směrem k silnici II/360 z Třebíče do Jaroměřic nad Rokytnou, kde vozidlo kontrolovali policisté. Policisté řidiče vyzvali, aby předložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - 1,16 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 1,14 a 1,08 promile alkoholu v dechu", informovala Dana Čírtková. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a přiznal požití alkoholu před jízdou. Řidiči jsme na místě zadrželi jeho řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Pětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté věc zadokumentovali a ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   4. 2. 2023

• Jemnice se stala krajským vítězem na Vysočině, postupuje do celostátního kola a usiluje o titul Historické město roku 2022
• Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková, žila v Želivi na Pelhřimovsku
• Mončičáci, berušky na klíček či hliněné kuličky - výstava hraček éry socialismu v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Na Vysočině foukal silný vítr, hasiči celou noc uklízeli popadané stromy

Pátek   3. 2. 2023

• Přes 47 tisíc řidičů na Vysočině letos čeká výměna řidičáku, o nový mohou žádat online
• Vodní ráj v Jihlavě zahájil třiadvacátou sezonu, v lednu se přišlo vykoupat téměř jedenáct tisíc lidí
• Z policejního deníku: krádež horského kola z dřevníku; sedmnáctiletý mladík byl agresivní a opilý, skončil v nemocnici
• Novoměstská nemocnice povolí návštěvy, pouze v neděli a ve středu
• Tříkrálová sbírka na Třebíčsku vynesla částku přes 3,8 milionu korun, peníze pomohou rodinám s dětmi s postižením či ohrožením ve vývoji, i rodinám v těžké životní situaci či domácímu hospici

Čtvrtek   2. 2. 2023

• Koupí „Zelené hory“ lze přispět na dobrou věc, výtěžek z prodeje poputuje na konto novoměstské nemocnice
• Přesnější diagnostika, pohodlnější kontakt s lékaři nebo lepší fungování nemocnice – to vše už dnes umožňuje digitalizace zdravotnických zařízení. Digitální nemocnice vše ukazuje na jednom místě
• Z policejního deníku: zloděj si z auta odnesl cigarety; krádež lyží, dětské postýlky, koloběžky a dalších věcí ze sklepa
• Silnice II/130 mezi obcemi Nová Ves u Leštiny a Leštinou u Světlé na Havlíčkobrodsku je po nehodě auta neprůjezdná
• Kraj Vysočina podpoří natočení dokumentu o indologovi Vincenci Lesném, rodáku z Třebíčska
• Sypače musely najíždět z protisměru, policisté z dálničního oddělení na Vysočině měli velmi náročnou službu

Středa   1. 2. 2023

• Turci, ras s kobylou či kramář - areálem na Veselém Kopci projde v sobotu historický masopustní průvod
• Po táborské zoo se prohání dvě klokaní mláďata
• Povídání o krásách peruánského národního parku Huascarán a Východních Kordiller v novoměstské galerii
• V lednu se stalo na Vysočině 374 nehod, tři lidé zemřeli
• Policisté hledají svědky úterní nehody v Chotěboři, při které byla sražena chodkyně
• Z policejního deníku: recidivisté kradli v obchodě; chodkyně utrpěla po střetu s autem zranění
• Zdravé stravování jde stranou; restaurace vyvážená jídla raději nenabízejí, lidé by si za ně přitom připlatili
• Strážníci zachytili v Jihlavě další dva muže se zákazem pobytu
• Návštěvníci Muzea rekordů v Pelhřimově budou mít v době jarních prázdnin levnější vstupné

Úterý   31. 1. 2023

• Policisté pomáhají obětem domácího násilí, loni na Vysočině vykázali z obydlí celkem 57 násilných osob
• Oblastní charita Jihlava hlásí rekordní výtěžek Tříkrálové sbírky přes dva a půl milionu korun
• Na Vysočině se stalo osmadvacet nehod, nejvíce na Havlíčkobrodsku, Třebíčsku a Žďársku
• Jedničkáři mají vstup do táborské zoo zdarma, za vyznamenání získají slevu, zoo bude otevřená i v pátek o pololetních prázdninách
• Z policejního deníku: policisté kontrolují opuštěné chaty; opilý řidič boural
• Provoz na silnici I/38 ve Stonařově byl po ranní nehodě dvou kamionů již obnoven
• Výstava maleb a kreseb Josefa Bubeníka Crystallographica v galerii Předzámčí
• Na chirurgii v jihlavské nemocnici začínají vybavovat Vánoční pokoj pro pacienty se sníženou soběstačností kvůli chronickým defektům a ranám
• Za vysvědčení do zoo, návštěvníci se mohou rozloučit s tuleněm nebo spatřit mláďata klokanů ve vaku
• Řidič osobního auta zemřel po nehodě během leteckého transportu do nemocnice
• Silnice I/38 u Stonařova je kvůli havárii kamionů uzavřena, objížďky stanoveny nejsou, silnice nižších tříd jsou obtížně sjízdné

Pondělí   30. 1. 2023

• ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance
• Zachraň karase i na Vysočině
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě opět funguje ambulance klinického psychologa
• Sníh komplikuje na Vysočině dopravu, u obce Údavy zablokoval silnici kamion, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: žena kradla kosmetiku; patnáctiletý mladík se opil; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Loupežná přepadení policisté objasnili
• Jihlavská zoo ukončuje chov tuleňů, poslední samec Robbie najde domov v Itálii
• Oddělení ušní, nosní a krční v nemocnici v Třebíči vede od ledna nový primář MUDr. Jan Rottenberg, Ph.D.
• Na zámku v Jimramově odhalí pamětní desku hraběti Richardu Belcredimu
• V Havlíčkově Brodě chystají výstavu Okupace 1939 ve fotografiích: březnové události na Havlíčkobrodsku

Neděle   29. 1. 2023

• Kriminalista z Pelhřimova vydal detektivku, první části příběhu začal autor psát před pěti lety obyčejnou tužkou do bloku
• Z policejního deníku: vandal poničil kříž, do školy se vloupal zloděj

Sobota   28. 1. 2023

• Na krajském úřadě v Jihlavě bude k vidění výstava výtvarné soutěže Malý atelíér, děti malovaly obrázky na téma motýli

Pátek   27. 1. 2023

• Operativa v novoměstské nemocnici se vrátila k normálu, za loňský rok lékaři provedli 9 607 operací
• Výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Havlíčkův Brod nazvaná Na Korábu umění
• Křemešnická pouť se umístila na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina
• V jihlavské nemocnici se zúčastní voleb šedesát pacientů, dvě maminky si s předstihem vyřídily voličský průkaz
• Z policejního deníku: agresivního muže policisté vykázali; silně opilý muž napadal v obchodě zákazníky
• Při jednom zákroku dopadli jihlavští kriminalisté čtyři distributory drog
• Budoucí středoškoláci se na Vysočině mohou hlásit do pěti nových oborů, přihlášky na střední školy je nutné podat do 1. března

Čtvrtek   26. 1. 2023

• Život se musí žít - studentský projekt se zajímavými hosty v novoměstské galerii
• Infocentra v Dukovanech a Dalešicích vloni přivítala přes 45 tisíc návštěvníků a dalších 10 tisíc provedly průvodkyně virtuálně
• Výprava do Mexika s Katarínou Ruschkovou PodpoVRCHem
• Ženě zakázal soud Jihlavu, nařízení porušila
• Hrad Kámen se na jaře otevře návštěvníkům, opravy jej zavřou až po prázdninách
• Z policejního deníku: krádež auta; zloděj si vytáhl z cizího batohu mobil
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, a to pouze ve středu a v neděli

Středa   25. 1. 2023

• Kamion řídil na dálnici D1 opilý řidič, nadýchal přes dvě promile, skončil na záchytce
• Pomozte táborské zoo zachránit kozlíky vymírajícího českého plemene
• Z policejního deníku: vandal rozbil skleněné dveře; policisté dopadli recidivistu, který se v Jihlavě vloupal do aut
• Dárci krve se na transfuzní stanici v Havlíčkově Brodě cítí jako v kavárničce
• Lyžníci na historických lyžích a v dobových kostýmech se v sobotu vydají na osmikilometrovou trasu z Polničky do Radostína
• Přednáška o komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém v jihlavském muzeu
• Při cestě ze služby neváhali pomoci, policistům za projevení osobní statečnosti poděkoval krajský policejní ředitel

Úterý   24. 1. 2023

• Na Vysočině v loňském roce více hořelo, častěji se bouralo a hasičům přibyly také činnosti spjaté s pandemií COVID -19 a s řešením uprchlické krize
• Lidé v izolaci nebo v karanténě mohou volit ve středu z auta, volební místnosti se otevřou v pátek
• Dívku slovně i fyzicky napadl v trolejbusu chlapec, policie nezná jeho totožnost, o pomoc prosí veřejnost
• Maskot táborské zoo tygr Rocky oslaví své narozeniny
• Z policejního deníku: krádež nářadí; agresivní muže policisté vykázali z obydlí; opilý řidič boural
• Lidé během Ptačí hodinky pozorovali půl milionu ptáků, vítězství obhájila sýkora koňadra
• Objasněnost na Žďársku přesáhla hranici padesáti dvou procent
• Jihlavská základní umělecká škola je centrem vzdělání pro celý kraj
• Loni došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, policistům se jich podařilo objasnit přes padesát procent

Pondělí   23. 1. 2023

• Prvními letošními mláďaty táborské zoo jsou kozlíci holandští
• Z policejního deníku: opilý muž chtěl vyskočit z okna, skončil na záchytce; opilý řidič boural
• Zápisy do prvních tříd se v Jihlavě uskuteční 14. a 15. dubna, do školek zřizovaných městem pak 2. a 3. května
• Jihlavská nemocnice hledá dárce krve, opravila jim zázemí
• Výstavu Krajiny Josefa Jambora v havlíčkobrodské galerii doplní přednáška i komentovaná prohlídka
• Loni zemřelo na silnicích na Vysočině třicet osob; celkem se stalo 4 901 dopravních nehod

Neděle   22. 1. 2023

• Výstavu děl Karolíny Kolbové s titulem Crunchy invasive world v jihlavské galerii zahájí ve čtvrtek vernisáž
• V podzemní expozici krytu civilní obrany v Jihlavě přibyly další věci, třeba pravítko pro měření velikosti obličeje pro plynovou masku
• Web o svatbách na Vysočině nabízí inspiraci, tradici i moderní trendy
• Po ptačích budkách hloubí Zdeněk Benák z Přibyslavi již šestý mokřad
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu přes třicet tisíc; při střetu dvou aut utrpěla řidička zranění

Sobota   21. 1. 2023

• Přednáška s titulem Hrad Lipnice – kamenný strážce Posázaví v Univerzitním centru v Telči
• Lama Navara z táborské zoo získala nového parťáka, samce Martina
• Transformace Domova Kamélie Křižanov míří do finiše, všichni klienti už mají nové sousedy

Pátek   20. 1. 2023

• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Část ciferníku se pod rukama polenského umělce Petra Vlacha proměnila v umělecké dílo, které nyní doplňuje frekventovanou chodbu jihlavské radnice
• Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen bez známek života
• Téměř 850 tisícům ročních elektronických dálničních známek vyprší koncem ledna platnost
• Z policejního deníku: krádež věcí ze sklepa; chodkyně po střetu s autem utrpěla zranění
• Severní část Vysočiny zasype sníh, hrozí i sněhové jazyky
• Na Třebíčsku došlo v loňském roce k 1014 trestným činům, policisté jich objasnili více jak šedesát procent
• Na Vysočině přibývají další stavby pro zadržování vody v lesích
• Loni policisté na Vysočině řešili 432 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně, policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 8 588 pobytových kontrol

Čtvrtek   19. 1. 2023

• Hasiči z elektrárny v Dukovanech zasahují v jejím okolí stále častěji, pomáhají i zatoulaným zvířatům
• Prezentační jízdy pro veřejnost na nové trolejbusové trati do Jihlavy - Bedřichova v neděli
• V muzeu v Humpolci si mohou zájemci prohlédnout modely letadel
• Bazén E. Rošického v Jihlavě je kvůli poruše vzduchotechniky až do odvolání pro veškerou veřejnost uzavřen
• Pelhřimovská nemocnice zpřístupní od pondělí 53 parkovacích míst v podzemním podlaží Pavilonu péče o rodinu
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků, největší nápor měli operační důstojníci na Vysočině v srpnu
• Z policejního deníku: sprejeři počmárali fasádu domu i vrata garáže; žena, která u sebe měla dítě, nadýchala téměř tři promile
• Silničáři letos chystají na Vysočině dvacet staveb na dálnici D1 a na všech pěti silnicích I. tříd
• Pelhřimovsko je v objasněnosti opět nejúspěšnější v celém kraji
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste, nejvíce pro ochranu života a zdraví

Středa   18. 1. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz