Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 13.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Uplynulo čtyři sta padesát let od vykoupení Pelhřimova z poddanství, město chystá oslavy
Na začátek nechme promluvit úžasný pamětní pramen, Knihu o koupi pelhřimovského statku, který přináší svědectví o nejdramatičtějším příběhu ze starších pelhřimovských dějin: „Povyrostší drobet pan Zdislav a pan Karel, páni mladí, synové nebožtíka pana Adama z Říčan, počali panovati a vládnouti, časem do Pelhřimova buď oba dva spolu, anebo jeden sám sjížděti, s některými osobami v povoláních předními seznámiti. Upřímnost povinná v obci počala pomalu hasnouti, pochlebníci a novin punktáři se zjevovati, pejcha sobě s ukrutenstvím hnízdo strojila, marnotratnost hospodu zamlouvala, a tak se to vše spolčilo a v Pelhřimově sobě zákop činilo. Sodomářstvo pak mezi tím nechtělo posledního místa míti.“ Máme před sebou rok 1565 a počátek patálií mezi cholerickým a bezohledným Karlem mladším z Říčan a často nejednotnými obyvateli tehdejšího Pelhřimova.
Výše uvedené temné a pesimistické zhodnocení morálního kreditu Pelhřimovských se díky neúnavné práci několika předních měšťanů podařilo zvrátit. Kdo by to byl řekl, že ze sporu o vaření piva se nakonec vyklube vykoupení města z poddanství a zisk několika desítek vesnic. Letos uplynulo 450 let od chvíle, kdy se pelhřimovští měšťané zavázali za svou svobodu zaplatit na tehdejší poměry menšího poddanského města astronomickou částku. Jejich čin by měl být pevnou součástí vnímání našeho města a nás samých.

Proto na konci roku – konkrétně 23. listopadu – se uskuteční oslavy tohoto významného výročí. Od 9 do 19 hodin bude možné navštívit v zámku pánů z Říčan výstavu významných privilegií a dokumentů z dějin města. Ty mají své útočiště v archivním trezoru a opouštějí ho jen při výjimečných příležitostech – jako je právě tato.

Výstava bude zahájena vernisáží s úvodním slovem starosty Ladislava Meda. V 17 hodin slavnostní den vyvrcholí besedou ve freskovém sále zámku pánů z Říčan, kterou bude uvádět PhDr. Markéta Skořepová, PhD. A na jaké příspěvky se můžete těšit?

Královská a poddanská města v Čechách v letech 1547–1620 (Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc.)

Příběh vykoupení (doc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D.)

Vratislav z Pernštejna a česká šlechta na dvoře císaře Maxmiliána II. (Doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc.)

Pelhřimovští měšťané – jejich vlastnosti a historické zkušenosti (Mgr. Karel Kratochvíl)

Kniha o koupi pelhřimovského statku jako historický pramen (PhDr. Pavel Holub, Ph.D.)

• Druhý život fenoménu „nabyté svobody“ v dějinách města (PhDr. Zdeněk Martínek) Doufáme, že si tuto krásnou slavnost našeho města nenecháte ujít, a těšíme se na viděnou!

Mgr. Karel Kratochvíl, místostarosta města Pelhřimov
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Povídání s Pavlem Bezděčkou o přírodě Peru a papoušcích v Horácké galerii
Cestovatelská beseda s Pavlem Bezděčkou na téma Přírodou Peru – Národní park Manú se bude konat v úterý 15. listopadu od 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
Na přírodovědno-cestovatelské přednášce zoologů jihlavského muzea zamíříme do peruánského národního parku Manú. Zde postupně sestoupáme téměř 4000 výškových metrů z horského mlžného lesa (se stromovými kapradinami a peruánským národním ptákem skalňákem andským) až do nížinných deštných pralesů v okolí řek Río Madre de Dios a Río Manú, po nichž se budeme plavit spousty kilometrů. Na březích řek a v pralese se setkáme se spoustou exotických ptáků, motýlů, žab, s několika druhy opic a při plavbě na dřevěném katamaranu po jezeře Salvator uvidíme zblízka vzácnou vydru obrovskou a neuvěřitelné množství ptáků, včetně hoacinů, kamyšů, koting… Navštívíme i největší magnet všech ornitologických výprav – jílové lizy zvané collpas – na něž se slétají hejna velkých arů, amazoňanů a dalších druhů papoušků.

Vstupné je dobrovolné.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do budovy pily; opilý řidič boural, od nehody ujel
Dosud neznámý pachatel v přesně nezjištěnou dobu v období od 10. do 11. listopadu vnikl do oploceného hospodářského areálu ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Po vykopnutí části vstupních vrat vnikl do budovy tamní pily. Podařilo se mu překonat visací zámek, který zajišťoval vrata. Uvnitř vypáčil dveře a dostal se do administrativní části budovy. Pachatel způsobil majiteli škodu v celkové výši přesahující 34 tisíc korun. Na místo vyjeli policisté, včetně kriminalistického technika. Místo činu ohledali a zajistili upotřebitelné důkazy, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Opilý mladík poškozoval majetek
Opilý devatenáctiletý mladík rozbil v pátek 11. listopadu ve večerních hodinách na náměstí Míru v Moravských Budějovicích na Třebíčsku keramický květináč s vysazenou tújí. "Poté poškodil na domu místní lékárny skleněnou výplň výlohy s reklamními polepy, do které vhodil kámen, který našel v okrasném záhonu před budovou. Kámen proletěl výlohou do lékárny, kde následně poškodil žaluzie, skleněné police a další vnitřní vybavení. Škoda se vyšplhala přes 25 000 korun. Policisté u mladíka provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,97 promile alkoholu v dechu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dokumentaci mladíkova jednání policisté spolupracovali se strážníky městské policie, a to zejména při zajištění kamerových záznamů. Policisté zahájili ve věci úkony trestního řízení a další okolnosti prověřují.

U řidiče byla pozitivní dechová zkouška
V pátek 11. listopadu krátce před osmou hodinou ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 v Hladově na Jihlavsku na výjezdu z tamní čerpací stanice. Řidič nákladního automobilu Mercedes s návěsem – jednalo se třiašedesátiletého cizího státního příslušníka - jel ve směru od čerpací stanice a pokračoval směrem na Znojmo. "Z dosud nezjištěných příčin se plně nevěnoval řízení a levou částí vozidla poškodil levý bok protijedoucího vozidla. Viník nehody ale v místě nehody nezastavil a pokračoval v jízdě po silnici na I/38 dále ve směru na Znojmo. Poté tento řidič před kruhovým objezdem s křižující komunikací I/23 vyjel vpravo mimo komunikaci a poškodil pravou přední částí tahače svodidla po pravé straně komunikace. Ani po této kolizi ale nezastavil a pokračoval v jízdě dál ve směru na Znojmo", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Řidiče se podařilo policistům z Moravských Budějovic zastavit v obci Litohoř na autobusové zastávce. Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 0,76 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 0,83 a 0,77 promile alkoholu v dechu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Vozidla byla po nehodě plně pojízdná. Policisté zadrželi řidiči řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Současně mu uložili kauci ve výši 10 000 korun, vzhledem k tomu, že by se třiašedesátiletý cizinec mohl vyhýbat správnímu řízení v České republice.

Naboural zaparkované auto a odjel
V pátek 11. listopadu přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na parkovišti v Pelhřimově. V dopoledních hodinách mezi 07:00 – 11:45 hodin dosud nezjištěný pachatel s dosud nezjištěným vozidlem projížděl v Pelhřimově na parkovišti v ulici Arch. Janáka, kde poškodil zaparkovaný osobní automobil Škoda Octavia. "Po dopravní nehodě na místě nesetrval, nenechal na sebe ani žádný kontakt a z místa dopravní nehody odjel. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Při dopravní nehodě vznikla celková škoda 30 000 korun. Po řidiči, který z místa odjel, stejně jako po vozidle, které řídil, policisté pátrají", uvedla Dana Čírtková.

Podnapilý muž nezvládl couvání
V pátek 11. listopadu kolem půl jedenácté dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Novém Městě na Moravě na Žďársku na ulici Nečasova na parkovišti u místní prodejny. "Řidič s osobním motorovým vozidlem značky Ford Focus při couvání přehlédl za sebou stojící osobní motorové vozidlo Škoda Octavia. Došlo ke střetu pravé zadní části vozidla Ford Focus s levým bokem zaparkovaného vozidla Škoda Octavia. Ke zranění osob při této nehodě nedošlo. Řidič ale nesplnil zákonem danou povinnost a z místa dopravní nehody ujel. Policisté řidiče vypátrali a provedli u něho dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Dechová zkouška vykázala hodnotu 1,40 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,42 promile alkoholu v dechu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 16 000 korun. Policisté dopravní nehodu zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Za volant usedl podnapilý muž
Policisté z Hrotovic v rámci běžného výkonu služby prováděli v pátek 11. listopadu odpoledne dohled nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu. "Kolem půl čtvrté odpoledne zastavili policisté k silniční kontrole řidiče osobního vozidla VW Touran. Řidič řídil vozidlo od obce Petrůvky směrem k silnici II/360 z Třebíče do Jaroměřic nad Rokytnou, kde vozidlo kontrolovali policisté. Policisté řidiče vyzvali, aby předložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - 1,16 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 1,14 a 1,08 promile alkoholu v dechu", informovala Dana Čírtková. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a přiznal požití alkoholu před jízdou. Řidiči jsme na místě zadrželi jeho řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Pětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté věc zadokumentovali a ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024

• Zástupci Třebíče uctili památku rodáka Antonína Kaliny, který zachránil více než 900 židovských chlapců od jisté smrti
• BYLO – NE – BYLO mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen v jihlavské galerii

Pátek   16. 2. 2024

• Jihlavské muzeum vlastní vzácný exemplář alky malé, na území České republiky byla spatřena pouze jednou
• Přednáška věnovaná invazivním druhům na zámku v Pelhřimově
• Novoměstská nemocnice získala nejvyšší stupeň ocenění za péči o pacienty s mozkovou příhodou
• Otužilecké běhy se zápisem do knihy rekordů s rekordmanem Josefem Šálkem
• Z policejního deníku: policisté hledají zloděje, který se vloupal do benzinky; bratr napadl fyzicky svoji sestru, se zraněními skončila v nemocnici

Čtvrtek   15. 2. 2024

• Turisté se v sobotu vydají z Rokštejna přepadnout Jihlavu
• Dva dealeři skončili ve vazbě, kriminalisté zajistili i větší obnos peněz
• Z policejního deníku: čtrnáctiletou dívku, která si snad chtěla ublížit, policisté vypátrali; policisté dopadli zloděje telefonu

Středa   14. 2. 2024

• Vlaky osobní i nákladní, ale i auta, krajina či práškovací čmelák na výstavě Modelová železnice TT ve Velkém Meziříčí
• Chlapec vytočil náhodné číslo a volající vyděsil
• Nemocný Lukáš převzal výtěžek z transparentní veřejné sbírky

Úterý   13. 2. 2024

• Popeleční středa... k počátku postní doby 2007...
• Ochotníci podpoří domácí hospic Bárku
• Beseda věnovaná Josefu Toufarovi v havlíčkobrodském muzeu
• V jihlavské zoo spatřila světlo světa mláďata leguánů fidžijských

Pondělí   12. 2. 2024

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Františka Stránecká
• V jihlavské zoo bude masopustní veselí, karneval a komentovaná krmení zvířat
• Z policejního deníku: řidička srazila na přechodu nezletilého chodce, utrpěl vážná zranění; motorkář od nehody ujel

Pátek   9. 2. 2024

• Jihlavští policisté hledají řidiče, který se střetl s chodcem či svědky, kteří nehodu viděli
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes 3,5 promile, skončil na záchytce; opilí řidiči za volantem

Čtvrtek   8. 2. 2024

• Nezaměstnanost na Vysočině v lednu vzrostla na 3,3 procenta
• Z policejního deníku: krádež nafty z náklaďáku; za volantem bez řidičáku a s více jak dvěma promile v dechu

Středa   7. 2. 2024

• Pacienty na ARO v jihlavské nemocnici vrací do života nový přístroj
• Nový studijní obor Praktická sestra v Pelhřimově nabízí široké uplatnění
• Z policejního deníku: vandal poškodil auto; vandal počmáral fasádu letního koupaliště

Úterý   6. 2. 2024

• Jedenapůlmetrový Vlasta si v táborské zoo pochutnává na vařených fazolkách a jiné zelenině
• LALTAP – výtvarné workshopy pro děti v muzeu v Třebíči doplní i exkurze
• Jednapadesátiletý muž ze Šumperska měl plné auto drog, dopadli jej policisté v Třebíči
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   5. 2. 2024