Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 13.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Uplynulo čtyři sta padesát let od vykoupení Pelhřimova z poddanství, město chystá oslavy
Na začátek nechme promluvit úžasný pamětní pramen, Knihu o koupi pelhřimovského statku, který přináší svědectví o nejdramatičtějším příběhu ze starších pelhřimovských dějin: „Povyrostší drobet pan Zdislav a pan Karel, páni mladí, synové nebožtíka pana Adama z Říčan, počali panovati a vládnouti, časem do Pelhřimova buď oba dva spolu, anebo jeden sám sjížděti, s některými osobami v povoláních předními seznámiti. Upřímnost povinná v obci počala pomalu hasnouti, pochlebníci a novin punktáři se zjevovati, pejcha sobě s ukrutenstvím hnízdo strojila, marnotratnost hospodu zamlouvala, a tak se to vše spolčilo a v Pelhřimově sobě zákop činilo. Sodomářstvo pak mezi tím nechtělo posledního místa míti.“ Máme před sebou rok 1565 a počátek patálií mezi cholerickým a bezohledným Karlem mladším z Říčan a často nejednotnými obyvateli tehdejšího Pelhřimova.
Výše uvedené temné a pesimistické zhodnocení morálního kreditu Pelhřimovských se díky neúnavné práci několika předních měšťanů podařilo zvrátit. Kdo by to byl řekl, že ze sporu o vaření piva se nakonec vyklube vykoupení města z poddanství a zisk několika desítek vesnic. Letos uplynulo 450 let od chvíle, kdy se pelhřimovští měšťané zavázali za svou svobodu zaplatit na tehdejší poměry menšího poddanského města astronomickou částku. Jejich čin by měl být pevnou součástí vnímání našeho města a nás samých.

Proto na konci roku – konkrétně 23. listopadu – se uskuteční oslavy tohoto významného výročí. Od 9 do 19 hodin bude možné navštívit v zámku pánů z Říčan výstavu významných privilegií a dokumentů z dějin města. Ty mají své útočiště v archivním trezoru a opouštějí ho jen při výjimečných příležitostech – jako je právě tato.

Výstava bude zahájena vernisáží s úvodním slovem starosty Ladislava Meda. V 17 hodin slavnostní den vyvrcholí besedou ve freskovém sále zámku pánů z Říčan, kterou bude uvádět PhDr. Markéta Skořepová, PhD. A na jaké příspěvky se můžete těšit?

Královská a poddanská města v Čechách v letech 1547–1620 (Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc.)

Příběh vykoupení (doc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D.)

Vratislav z Pernštejna a česká šlechta na dvoře císaře Maxmiliána II. (Doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc.)

Pelhřimovští měšťané – jejich vlastnosti a historické zkušenosti (Mgr. Karel Kratochvíl)

Kniha o koupi pelhřimovského statku jako historický pramen (PhDr. Pavel Holub, Ph.D.)

• Druhý život fenoménu „nabyté svobody“ v dějinách města (PhDr. Zdeněk Martínek) Doufáme, že si tuto krásnou slavnost našeho města nenecháte ujít, a těšíme se na viděnou!

Mgr. Karel Kratochvíl, místostarosta města Pelhřimov
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Povídání s Pavlem Bezděčkou o přírodě Peru a papoušcích v Horácké galerii
Cestovatelská beseda s Pavlem Bezděčkou na téma Přírodou Peru – Národní park Manú se bude konat v úterý 15. listopadu od 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
Na přírodovědno-cestovatelské přednášce zoologů jihlavského muzea zamíříme do peruánského národního parku Manú. Zde postupně sestoupáme téměř 4000 výškových metrů z horského mlžného lesa (se stromovými kapradinami a peruánským národním ptákem skalňákem andským) až do nížinných deštných pralesů v okolí řek Río Madre de Dios a Río Manú, po nichž se budeme plavit spousty kilometrů. Na březích řek a v pralese se setkáme se spoustou exotických ptáků, motýlů, žab, s několika druhy opic a při plavbě na dřevěném katamaranu po jezeře Salvator uvidíme zblízka vzácnou vydru obrovskou a neuvěřitelné množství ptáků, včetně hoacinů, kamyšů, koting… Navštívíme i největší magnet všech ornitologických výprav – jílové lizy zvané collpas – na něž se slétají hejna velkých arů, amazoňanů a dalších druhů papoušků.

Vstupné je dobrovolné.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do budovy pily; opilý řidič boural, od nehody ujel
Dosud neznámý pachatel v přesně nezjištěnou dobu v období od 10. do 11. listopadu vnikl do oploceného hospodářského areálu ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Po vykopnutí části vstupních vrat vnikl do budovy tamní pily. Podařilo se mu překonat visací zámek, který zajišťoval vrata. Uvnitř vypáčil dveře a dostal se do administrativní části budovy. Pachatel způsobil majiteli škodu v celkové výši přesahující 34 tisíc korun. Na místo vyjeli policisté, včetně kriminalistického technika. Místo činu ohledali a zajistili upotřebitelné důkazy, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Opilý mladík poškozoval majetek
Opilý devatenáctiletý mladík rozbil v pátek 11. listopadu ve večerních hodinách na náměstí Míru v Moravských Budějovicích na Třebíčsku keramický květináč s vysazenou tújí. "Poté poškodil na domu místní lékárny skleněnou výplň výlohy s reklamními polepy, do které vhodil kámen, který našel v okrasném záhonu před budovou. Kámen proletěl výlohou do lékárny, kde následně poškodil žaluzie, skleněné police a další vnitřní vybavení. Škoda se vyšplhala přes 25 000 korun. Policisté u mladíka provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,97 promile alkoholu v dechu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dokumentaci mladíkova jednání policisté spolupracovali se strážníky městské policie, a to zejména při zajištění kamerových záznamů. Policisté zahájili ve věci úkony trestního řízení a další okolnosti prověřují.

U řidiče byla pozitivní dechová zkouška
V pátek 11. listopadu krátce před osmou hodinou ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 v Hladově na Jihlavsku na výjezdu z tamní čerpací stanice. Řidič nákladního automobilu Mercedes s návěsem – jednalo se třiašedesátiletého cizího státního příslušníka - jel ve směru od čerpací stanice a pokračoval směrem na Znojmo. "Z dosud nezjištěných příčin se plně nevěnoval řízení a levou částí vozidla poškodil levý bok protijedoucího vozidla. Viník nehody ale v místě nehody nezastavil a pokračoval v jízdě po silnici na I/38 dále ve směru na Znojmo. Poté tento řidič před kruhovým objezdem s křižující komunikací I/23 vyjel vpravo mimo komunikaci a poškodil pravou přední částí tahače svodidla po pravé straně komunikace. Ani po této kolizi ale nezastavil a pokračoval v jízdě dál ve směru na Znojmo", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Řidiče se podařilo policistům z Moravských Budějovic zastavit v obci Litohoř na autobusové zastávce. Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 0,76 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 0,83 a 0,77 promile alkoholu v dechu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Vozidla byla po nehodě plně pojízdná. Policisté zadrželi řidiči řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Současně mu uložili kauci ve výši 10 000 korun, vzhledem k tomu, že by se třiašedesátiletý cizinec mohl vyhýbat správnímu řízení v České republice.

Naboural zaparkované auto a odjel
V pátek 11. listopadu přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na parkovišti v Pelhřimově. V dopoledních hodinách mezi 07:00 – 11:45 hodin dosud nezjištěný pachatel s dosud nezjištěným vozidlem projížděl v Pelhřimově na parkovišti v ulici Arch. Janáka, kde poškodil zaparkovaný osobní automobil Škoda Octavia. "Po dopravní nehodě na místě nesetrval, nenechal na sebe ani žádný kontakt a z místa dopravní nehody odjel. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Při dopravní nehodě vznikla celková škoda 30 000 korun. Po řidiči, který z místa odjel, stejně jako po vozidle, které řídil, policisté pátrají", uvedla Dana Čírtková.

Podnapilý muž nezvládl couvání
V pátek 11. listopadu kolem půl jedenácté dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Novém Městě na Moravě na Žďársku na ulici Nečasova na parkovišti u místní prodejny. "Řidič s osobním motorovým vozidlem značky Ford Focus při couvání přehlédl za sebou stojící osobní motorové vozidlo Škoda Octavia. Došlo ke střetu pravé zadní části vozidla Ford Focus s levým bokem zaparkovaného vozidla Škoda Octavia. Ke zranění osob při této nehodě nedošlo. Řidič ale nesplnil zákonem danou povinnost a z místa dopravní nehody ujel. Policisté řidiče vypátrali a provedli u něho dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Dechová zkouška vykázala hodnotu 1,40 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,42 promile alkoholu v dechu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 16 000 korun. Policisté dopravní nehodu zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Za volant usedl podnapilý muž
Policisté z Hrotovic v rámci běžného výkonu služby prováděli v pátek 11. listopadu odpoledne dohled nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu. "Kolem půl čtvrté odpoledne zastavili policisté k silniční kontrole řidiče osobního vozidla VW Touran. Řidič řídil vozidlo od obce Petrůvky směrem k silnici II/360 z Třebíče do Jaroměřic nad Rokytnou, kde vozidlo kontrolovali policisté. Policisté řidiče vyzvali, aby předložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - 1,16 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 1,14 a 1,08 promile alkoholu v dechu", informovala Dana Čírtková. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a přiznal požití alkoholu před jízdou. Řidiči jsme na místě zadrželi jeho řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Pětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté věc zadokumentovali a ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   4. 3. 2024

• Měsíc knih a čtenářů v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě nabízí program pro děti, přednášky, burzu knih i amnestii
• Přednáška zavede posluchače do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům
• Policejní hlídka v Brně našla dívku, která se zřejmě chtěla oběsit, doslova v poslední chvíli
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl palety; opilý motorkář bez řidičáku boural

Neděle   3. 3. 2024

• Výstava makrofotografií v nemocnici v Novém Městě na Moravě nabízí pohled na krásu skrytou v přírodě
• Z policejního deníku: vandal poškodil v jihlavské zoo automat na kávu; opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, se zraněním skončil v nemocnici v Brně
• Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál v Jihlavě v srpnu 1911

Sobota   2. 3. 2024

• Jihlavský očistec Bedřicha Smetany
• Na výstavě v jihlavské galerii uslyšíte zvuky tajících ledovců na Islandu a ve Finsku

Pátek   1. 3. 2024

• Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
• Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
• V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
• V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
• Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
• Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024