Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 17.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka plastik
Nejen za zdmi depozitářů je ukryto množství nejrůznějších plastik, ať už se jedná o sošky svatých z domácností, lidové výrobky či busty panovníků. Z hlediska regionálního muzea jsou pak pro nás zajímavé především ty, které pocházejí z místních domácností, vyrobili je regionální umělci a známe třeba i něco z jejich historie. Protože sbírkový předmět se často stává pozoruhodným právě svým příběhem, který může být ještě zajímavější než věc samotná.
Předmětem, který přímo souvisí s naším městem, je například zhruba metrová dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého. Byla umístěna v domě na náměstí a muzeu ji ve 30. letech minulého století daroval hoteliér Vavřinec Pavelka.

Dvě keramické osmdesáticentimetrové sochy rytířů muzeum koupilo v roce 1924 od rodiny Kallábových. Rytíře, kteří tak hned obohatili muzejní sbírku, si můžeme prohlédnout na dochované fotografii z roku 1925 z budovy reálky, jejíž prostory tehdy muzeum využívalo. Každý z rytířů drží štít, přičemž jeden z nich má štít český, druhý pak slezský. Dle dochovaného nápisu ze zadní strany se jedná o výrobek z českobudějovické továrny na kameninu L & C Hardtmuth, která byla původně založena ve Vídni a do Budějovic se přestěhovala okolo poloviny 19. století. Firma je nám dnes známá spíše díky výrobě tužek.

Za zmínku určitě stojí i renesanční okenní ozdoba z pálené hlíny se zubří hlavou a úponkovým ornamentem, která pochází z domu v Komenského ulici.

Mezi největší předměty pak můžeme zařadit dvě dvoumetrové dřevěné sochy světců. Podle zápisu ve starém inventáři by se mělo jednat o sochy z velkomeziříčského kostela sv. Mikuláše, které muzeum do svých sbírek získalo v roce 1920.
Právě sošky světců, Krista a Panny Marie tvoří značnou část fondu plastik. Rekatolizace v 18. století vyvolala potřebu náboženských sošek, které byly umísťovány do výklenků, a to jak venku, tak i uvnitř obydlí. Takových dřevěných sošek se ve sbírkách nachází celá řada.
Mezi plastikami se nalézají také ozdoby z kachlových kamen, které mohly mít nejrůznější podobu. V depozitáři jsou tak uloženy okrasné prvky ve tvaru psa, lva či ovečky. Díky strážníku Rychlému máme například soubor hliněných orlů, které muzeu daroval v září roku 1935.

Busta Adama Hubera z Riesenpachu
Sbírkové předměty získávají na důležitosti a zajímavosti také tím, že mají souvztažnost s regionem. V případě busty Adama Hubera z Riesenpachu je spojitost s Velkým Meziříčím rovnou dvojitá. Tento lékař a pedagog se v Meziříčí narodil, pocházel ze soukenického rodu Hubných. Stal se děkanem pražské filozofické fakulty a rektorem Karlovy univerzity, podílel se například na přípravě nového českého vydání Mattioliho Herbáře. Císař Rudolf II. si jej dokonce vybral za svého osobního lékaře.

Autorem busty je navíc další významný velkomeziříčský rodák, a to akademický sochař Jiří Marek, který svoje dílo do sbírek muzea věnoval v roce 1950.

Zdroj:
https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Předadventní jarmark v Okříškách v teple kulturního domu
Předadventní jarmark se bude konat v sobotu 19. listopadu od 13 hodin v kulturním domě v Okříškách na Třebíčsku. Připravený bude bohatý kulturní program a také dobré jídlo a pití, protože to k dobré zábavě patří.
Program jarmarku:

13 hodin - ZUŠ Havlíčkův Brod - akordeonový soubor Pohoda

13.30 hodin - ZUŠ Jihlava - soubor Jazzbandits

13.50 hodin - ZŠ Okříšky - vystoupení pěveckého kroužku

14.00 hodin - ZUŠ Havlíčkův Brod - akordeonový soubor Pohoda

14.30 hodin - ZUŠ Jihlava - soubor Jazzbandits

14.50 hodin - ZŠ Okříšky - vystoupení kroužku Aerobik

15.30 hodin - Divadlo Koník - Přišel k nám bílý kůň (pohádka)

Dětské dílničky, výstava adventních dekorací

K občerstvení i zakoupení budou zabijačkové dobroty, polévka, grilovaná klobása, langoše a další speciality

Nebude chybět dobré pivo - Podklášterní pivovar Urban, víno, medovina, káva, zákusky

Prodejci s řemeslnými výrobky, bylinky, svíčky, keramika, skřítci, dřevěné i háčkované hračky, výrobky z ovčí vlny...
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Korespondence stavitele přibyslavského zámku - o zdraví, kuchařích, koroptvích i vraždě
Zajímavé čtení poskytuje neperiodický vědecký sborník pro dějiny raného novověku Opera historica. Ve starším ročníku 1998 jsem objevil studii Václava Bůžka a Josefa Hrdličky Rodinný život posledních pánů z Hradce ve světle jejich korespondence. Pro Přibyslav je v tomto textu zásadní informace, že sňatek šestadvacetiletého Zachariáše z Hradce (nar. 1526 nebo 1527) s osmnáctiletou Kateřinou z Valdštejna (nar. 1535) se uskutečnil v Polné 15. ledna 1553, počátkem příštího roku tomu bude 470 let.
O sedm let později, v roce 1560, Zachariáš v Přibyslavi pro svoji milovanou choť založil renesanční zámek. Zlé jazyky tvrdí, že tak udělal aby měl od své choti klid pro výstavbu Telče, která je dnes na seznamu památek UNESCO.

Autoři uvádějí, že manželkám hradeckých velmožů (rod pocházel z Jindřichova Hradce) v době sňatku nebylo nikdy více, než dvacet let. Většinou tedy šlo o panny. Jinak tomu bylo s pány zlaté pětilisté růže - „podle nepřímých svědectví v cestovních účtech a zvláště v osobních denících a památnících, nezískávali mladí šlechtici první sexuální zkušenosti až v manželství. Zvláště při kavalírských cestách do zahraničí se mladíci zbavovali předsudků o škodlivosti předmanželské sexuality, kterou hlásala prudérní křesťanská morálka, a navazovali styky se smyslnými kurtizánami.“

Z korespondence je například zajímavý dopis Zachariáše z Hradce jeho bratru Jáchymovi Hradce z 23. listopadu 1554. Zachariáš píše, že posílá své dva kuchaře, kopu (šedesát) koroptví a šest zajíců k svatbě Václava Voračického a dívky z fraucimoru Anna Hradecké z Rožmberka. Třetího kuchaře veze zítra do Jindřichova Hradce, kde se veselí bude konat.

O problémech s polensko-přibyslavským panstvím se dočítáme z dopisu Voršily z Hradce bratru Jáchymovi z Hradce. Voršila se 16. ledna 1555 zmiňuje, že Zachariášovi z Hradce panství Polná nebylo ještě postoupeno a soudí, že se tak bez Jáchymovy přímluvy ani nestane: „Vězte, že sú panu Zachariášovi našemu ještě panství polenské nepostoupili, vždycky přejít se tam sjedú, tehda mu vodloží a tak s ním, slyším, divně zacházejí, já po mým zdání nehádám, aby to bez Vás konec vzalo.“

Už 26. ledna 1555 Zachariáš bratru Jáchymovi oznamuje, že „sem z milosti boží i s Kačenkú svú zdráv a na ten čas oba neníčko na Polné sme… a ve čtvrtek tento minulý (24. ledna 1555) od pána sudího jest manželce mé statek polenský, toliko její se všemi svrchky postoupen, a tak z milostí boží beze všech křiků pěkně v ruce nám uveden jest a tak hned rozepře žádné mezi námi jest nebylo o nic.“

Že zdejší panství nebylo bez starostí, se dá soudit z jiného dopisu Zahariáše Jáchymovi: „Také Vám oznamuji, že jest mi onehdá Moškovic, úředník polenský, umřel, a tak již sám musím na Polné za úředníka býti.“

Co má dělat s vraždou na svém dvoře, se Zachariáš z Hradce ptá svého bratra Jáchyma 31. března 1556: „Můj nejmilejší pane bratře, oznamuji Vám o příhodě kteráž jest se u mně přitrefila, že služebník můj Čáslav zamordoval mi výrostka jednoho, kterému říkali Kryštof… beze vší příčiny, jakž se pobili, tak jej probodl ve vratech v zámku, nad čímž nemalú ale velikú těžkost sem nad tím nesl a nesu, a protož Vás prosím, že mi zdání oznámíte, co bych měl s tou věcí činiti… Vám toho vypsati neumím, že jest se to v domě mém stalo.“

Korespondence rodu pánů z růže, jak se dynastii říkalo, patří do tzv. epistolární kultury, psát dopisy se ve středověku a novověku považovalo za umění. Nelze nepostřehnout, že téměř všechny dopisy hradeckých aristokratů začínají sdělením, jak je to se zdravím pisatele a jeho nejbližších a přáním plného zdraví adresátovi.

Například Zachariáš z Hradce dopis svému bratrovi Jáchymovi z Hradce zahajuje takto: „Můj nejmilejší pane bratře, pán Bůh všemu domu Vašemu ráčí dáti všecko dobré. Voznamuji Vám, že děkujíc pánu Bohu, paní Káča (manželka Kateřina Hradecká z Valdštejna) na svém zdraví dobře se lípe má, nežli prve ne velmi mile se dobře měla, což pro pospíchání nemohl jsem postačiti Vám oznámiti o zdraví jejím, nežli modlívajíc, pro líkařství k Její Milosti paní mateři poslati, což mne na prospěch zastihlo.“

Foto: Ivo Havlík
horní obrázek: Zachariáš z Hradce ve zpodobnění, které vlastní státní hrad a zámek Jindřichův Hradec. Kastelán Miroslav Malík, který má rodinnou vazbu na naše město, uvádí, že autorem plátna je pravděpodobně malíř Jan See (1799 - 1875). Tento správce černínského panství tvořil kopie některých šlechtických podobizen.

dolní obrázek: Od poloviny 16. století Zachariáš z Hradce a jeho manželka Kateřina z Valdštejna, se kterou se 15. ledna 1553 oženil v Polné, drželi Polnou a Přibyslav a později také ves Sázavu. Na snímku sídlo Zachariáše z Hradce - hrad v Polné

Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   1. 6. 2023

• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala

Středa   31. 5. 2023

• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala

Úterý   30. 5. 2023

• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog

Pondělí   29. 5. 2023

• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně

Neděle   28. 5. 2023

• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě

Sobota   27. 5. 2023

• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí

Pátek   26. 5. 2023

• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony

Čtvrtek   25. 5. 2023

• U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů
• Pracovníci Služeb města Jihlavy nově čistí i kontejnery na separovaný odpad
• Příměstský tábor havlíčkobrodského muzea má pro děti ještě několik volných míst
• Krádež peněz z bankomatu cizincům neprošla
• Den melanomu v třebíčské nemocnici opět odhalil závažná onemocnění kůže
• Podvody s investicemi do různých komodit, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: vloupání do autobusů; muži se poprali, jeden skončil v nemocnici

Středa   24. 5. 2023

• Do Polničky se na víkend sjede sedm řezbářů; obci vyřežou sochy pro betlém
• Přednáška Nenávidění miláčkové v podání Kláry Bezděčkové v telčském muzeu
• Při krádežích způsobili muži škodu za více než půl milionu korun
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát zlikvidoval pyrotechnik; policisté vykázali agresivního opilého muže z domu

Úterý   23. 5. 2023

• Jihlavský tunel bude v sobotu pro veřejnou dopravu uzavřen
• Přijďte v sobotu do táborské zoo oslavit narozeniny fosy Masotry
• Městské sady v Pelhřimově by byly pro discgolf ideální, míní nadšenci, kteří ho představili veřejnosti
• Knihovna v Jihlavě bude do pátku zavřená, knihovnice lepí čipy na třicet tisíc svazků
• V jihlavské nemocnici umí skvěle poradit a pomáhat pacientům, důkazem je ocenění od ministra
• Z policejního deníku: řidiči pod vlivem alkoholu a drog; řidička najela do svodidel, skončila v nemocnici
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté v celé České republice každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
• Pro pervitin si obviněný muž z Jihlavska jezdil do Prahy

Pondělí   22. 5. 2023

• Noc v havlíčkobrodském muzeu letos v duchu Jaroslava Haška
• Meteorologové varují před silnými bouřkami, krupobitím i větrem
• Třiatřicetiletý řidič Škody Suberb se řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 222 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: opilý zloděj ukradl boty, skončil na záchytce; opilí řidiči bourali

Neděle   21. 5. 2023

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
• Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý

Sobota   20. 5. 2023

• Nové expozice v muzeu ve Velkém Meziříčí připomínají rodáky Zdenku Vorlovou Vlčkovou a Františka Závišku
• Lidé budou moci zavzpomínat na své blízké při koncertu Epydemye pro Bárku
• Práce na revitalizaci rybníka Stráž v Pelhřimově pokračují, bude zde cyklostezka i relaxační zóna
• Novoměstská nemocnice pořádá další Kurz první pomoci, zájemci se mohou hlásit do pátku 2. června

Pátek   19. 5. 2023

• Rekordmany roku bude Agentura Dobrý den dekorovat v Senátu
• Muž u Sirákova spadl z vlečky za jedoucím traktorem, na místě zemřel
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; policisté dopadli zloděje

Čtvrtek   18. 5. 2023

• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířila pestře zbarvená kachnička mandarínská
• Náměšť nad Oslavou slaví sté výročí povýšení na město; lidé se mohou těšit na bohatý program
• Loupežné přepadení seniorky policisté objasnili
• Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše
• Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open klepe na dveře, pozve na Zelenou horu i další místa
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; opilý řidič boural

Středa   17. 5. 2023