Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 19.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Adventní čas na velkomeziříčském náměstí nabídne kluziště, trhy či rozsvícení vánočního stromu
Adventní čas zahájí trhy společně s kluzištěm na náměstí ve Velkém Meziříčí v sobotu 26. listopadu v 10 hodin a provoz ukončí až první den nového roku po odpálení ohňostroje. V dřevěných stáncích se budou prodejci s různým sortimentem a občerstvením střídat. Ať v tomto období navštívíte prostor mezi radnicí a kostelem sv. Mikuláše, samotný kostel či Jupiter club, atmosféra Vánoc na vás dýchne všude.
Vánoční strom se rozzáří v neděli 27. listopadu. Kromě zážitku z prvního rozsvícení vánoční výzdoby se můžete těšit na vystoupení kapely Zahrajem a poté na filmové představení pro děti Zpívej 2 v kině Jupiter clubu, kam bude vstup zdarma. Stejně jako v loňském roce zůstane i letos barevná kombinace osvětlení na vánočním stromě překvapením.

Mimo klasické trhy ve středu náměstí, které budou v provozu každý den, se v úterý 6. prosince po obvodu náměstí rozprostřou různí prodejci s pestrým vánočním sortimentem, řemeslnými výrobky a dárky. Od 5. do 7. prosince pořádá Český svaz žen tradiční Vánoční výstavu. Tu můžete navštívit denně od 9 do 17 hodin. Prostory Jupiter clubu se otevřou ještě 11. a 12. prosince, aby daly vyniknout talentu místních mladých umělců při Vánočním koncertu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vernisáž výstavy PHOTOGRAPHIA NATURA 2022 v jihlavském muzeu v pátek
Vernisáž výstavy PHOTOGRAPHIA NATURA 2022, na které budou vyhlášeny výsledky devatenáctého ročníku tradiční fotografické soutěže, tentokrát zaměřeného na lesní motivy, se bude konat v pátek 25. listopadu od 17 hodin v jihlavském muzeu.
Dnes již tradiční a oblíbenou fotografickou soutěž vyhlašuje Muzeum Vysočiny Jihlava od roku 2004.

Původní nápad na uspořádání této akce pochází od RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D., která během prvních čtyřech ročníků byla kurátorkou celé soutěže i následných výstav. První ročník byl vyhlášen v červnu 2004 s cílem povzbudit amatérské fotografy v tvůrčí práci, poněvadž právě oni mnohdy těžko hledají pro své snímky uplatnění, často i bez ohledu na jejich vysokou kvalitu. Výstava, na níž byla v závěru roku vystavena většina soutěžních fotografií, poskytla prostor pro zveřejnění a konfrontaci snímků zúčastněných autorů, neprofesionálních fotografů.

V rámci této slavnostní akce bude samozřejmě vyhlášeno i téma jubilejního dvacátého ročníku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Adventní koncert spojí umění a dobročinnost, výtěžek poputuje na paliativní péči nemocnice v Pelhřimově
Uznávaná sopranistka Zuzana Kohoutová ve spolupráci s Nemocnicí Pelhřimov zve širokou veřejnost na Adventní benefiční koncert, který se uskuteční v neděli 11. prosince v 19 hodin v Kostele sv. Víta v Pelhřimově. Předvánoční koncert se koná na podporu Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov. „Výtěžek bude použit na nákup zdravotnické techniky a pomůcek jako jsou koncentrátory kyslíku nebo elektricky polohovatelná lůžka. Dle výše výtěžku bude případně pořízen nový vůz,“ sdělila Tereza Mašková z oddělení paliativní péče s tím, že na místě bude možnost libovolného dobročinného příspěvku.
Operní pěvkyně Zuzana Kohoutová vystoupí v nejstarší sakrální stavbě Pelhřimova společně s klavíristou Mihály Bereczem. Návštěvníci se mohou těšit na skladby známých světových hudebních skladatelů, jako jsou J.S.Bach, W.A. Mozart či A. Dvořák. „Myšlenka uspořádat benefiční koncert na podporu Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov vznikla naprosto spontánně poté, co mou maminku postihla nevyléčitelná nemoc a já si plně uvědomila, jak důležitou roli v životě mnoha rodin, které se v domácím prostředí starají o své blízké, sehrává spolupráce s naprosto úžasným týmem pracovníků tohoto oddělení. Pro umělce je koncertní činnost jakousi rutinou, avšak tento koncert je pro mne i mého hudebního partnera, klavíristu Mihálye Berecze, velmi speciální. Každý přítomný člověk bude ohromně důležitý, protože ten večer budeme společně moci podpořit dobrou věc. Věřím, že existence paliativní péče v našem okrese je nesmírně přínosná,“ přiblížila úspěšná koncertní umělkyně Zuzana Kohoutová.

Vstupenky na benefiční koncert jsou v prodeji v TIC, Masarykovo nám. 10, Pelhřimov, tel. 565 326 924 nebo online na www.pelhrimak.cz. Těšíme se na setkání s Vámi.

Sopranistka Zuzana Kohoutová získala diplom magistra umění v operní třídě prof. em. KS Évy Marton na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. Působí převážně v maďarské Budapešti, ale i v České republice a zahraničí. Představila se v řadě operních rolí, ale aktivně působí i jako sólová koncertní pěvkyně oratorní a písňové literatury. V létě 2015 získala stipendium Richarda Wagnera na Bayreuther Festspiele.

Repertoár Zuzany Kohoutové zahrnuje vokální hudbu od baroka po současnou tvorbu. Pravidelně spolupracovala s Miklósem Spányim, cembalistou a specialistou v oblasti staré hudby. Na divadelních prknech vystoupila pod taktovkou dirigentů: Errico Fresis, László Kovács, Kálmán Szennai, Gergely Vajda, György Vashegyi, Dominic Wheeler aj. Zúčastnila se několika mistrovských pěveckých kurzů, např.: Nancy Argenta, Ingrid Attrot, Malcolm Bilson, Michael Chance, Nicholas Clapton, Julia Hamari, Andrea Rost, George Tchitchinadze, György Vashegyi.

Mihály Berecz se narodil v maďarské Budapešti. V šesti letech začal studovat hru na housle, poté se rozhodl pro klavírní studium u Edit Major a Erzsébet Belák. Mihály získal vyznamenání I. třídy jako bakalář umění na londýnské Royal Academy of Music (Královská hudební akademie), kde studoval v klavírní třídě Christophera Eltona.

Jako vítěz mezinárodní koncertní soutěže Debut Berlin v roce 2017 měl možnost vystoupit v budově Berlínské filharmonie s Německým národním orchestrem. Mihály získal řadu mezinárodních ocenění, jako je zlatá cena na 2. Manhattan International Music Competition, speciální Liszt-Bartókova cena na XV. Klavírní soutěži Gézy Andy nebo Harriet Cohen Bach Prize na Royal Academy of Music. V roce 2013 na pozvání Zoltána Kocsise debutoval v Národní koncertní síni Bély Bartóka (Müpa, Budapest), kdy hrál Ravelův koncert v G dur, který živě vysílalo radio Bartók.

Zájem o historickou interpretaci vedl k pozvání na koncerty pro fortepiano s renomovanými dobově-instrumentálními orchestry, jako je Orfeo Orchestra. Mihály získal stipendium Maďarské akademii umění a provádí nyní kompletní sólová díla Bély Bartóka na osmi koncertech v Mramorovém sále Maďarského rozhlasu v sezóně 2020-2022.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava betlémů v Třebíči nabídne nahlédnutí nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů
Tradiční Vánoční výstava betlémů, která bude zahájena ve čtvrtek 24. listopadu v 17 hodin v zámeckých konírnách v Třebíči, nese v letošním roce podtitul Jihočeské betlémy. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a umožní návštěvníkům nahlédnout nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů.
Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, Krýzovy jesličky, jsme si samozřejmě vypůjčit nemohli, přesto o dílo jindřichohradeckého punčochářského mistra Tomáše Krýzy návštěvníci ochuzeni nebudou…

Třebíčské betlemářství je tradičně zastoupeno velkým stavěcím betlémem ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Betlém, který byl pro letošní rok vybrán, nebyl dosud veřejnosti prezentován. Určitou „raritou“ bude druhý, rozestavěný betlém. Návštěvník si tak může na vlastní oči prohlédnout obnaženou kostru betléma.

Muzeum Vysočiny Třebíč v letošním roce zapůjčilo svůj putovní soubor betlémů Městskému kulturnímu středisku v nedaleké Náměšti nad Oslavou. Naše muzeum se prezentuje svými betlémy také u našich kolegů v 1. NÖ Krippenmuseum v rakouském Vösendorfu, dále na tradiční výstavě v Betlémské kapli v Praze, v Muzeu města Tišnova a na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě.
Kontakt: Tomáš Hartman, t.hartman@muzeumtr.cz, 568 441 078 (kurátor výstavy)

Vánoční výstava betlémů – Jihočeské betlémy bude přístupná:
úterý až neděle 9–12, 13–17 hodin
(24. prosince 9-12 hodin, 25.- 30. prosince 9-12, 13-17 hodin, 31. prosince 9-12 hodin, 1. ledna 13-17 hodin)

Přehled doprovodného programu:

Dětská vernisáž Třebíčské betlémy včera a dnes
29. listopadu 2022, v 16 hodin
zámek Třebíč, konírna
Ke každé výstavě děláme nejen vernisáž pro veřejnost, ale také vernisáž přizpůsobenou dětskému návštěvníku. Přijďte s námi zahájit tradiční výstavu betlémů do zámecké konírny.

Derniéra Vánoční výstavy betlémů
15. ledna 2023, v 15 hodin
zámek Třebíč, konírna
Komentovaná prohlídka výstavy za účasti kurátora výstavy. Začínáme v 15 hodin. Vstupné zdarma.

Další vánoční akce pro širokou veřejnost:
Workshop Koledy
čtvrtek 8. a středa 14. prosince 2022, v 17 hodin
Centrum tradiční lidové kultury
Přijďte si zazpívat koledy v předvánočním čase do Centra tradiční lidové kultury. Čeká vás odpoledne plné hudby, vánoční atmosféry, horáckých koled, … Workshop je určen široké veřejnosti. Vstupné 30 Kč.
Kontakt: Milan Noha, m.noha@muzeumtr.cz, 568 408 897

Vánoční dílničky
neděle 11. prosince 2022, 14:00 – 16:30
zámek Třebíč, sedlárna
Přijďte si užít muzejní vánoční atmosféru při tvoření, které zvládnou malí i velcí návštěvníci. Vstupné 30 Kč.
Kontakt: Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897

Zpívání u slámového betlému
neděle 11. prosince 2022, v 17 hodin
nádvoří zámku
Vánoční písně rozezní nádvoří třebíčského zámku. Vystoupí dětský pěvecký soubor při MŠ Duha Okáček pod vedením Ladislavy Zóňové a Ivy Pekové. Vstupné zdarma.

6. ledna 2022, v 17:30
Tříkrálový koncert
zámek Třebíč, Kamenný sál Kamenný sál rozezní zvonky. Na Tříkrálovém koncertě se představí soubor při ZUŠ Hrotovice Zvonky pro radost pod vedením Ivany Šumpelové. Vstupné 110 Kč. Předprodej vstupenek od 1. ledna 2023.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   4. 2. 2023

• Jemnice se stala krajským vítězem na Vysočině, postupuje do celostátního kola a usiluje o titul Historické město roku 2022
• Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková, žila v Želivi na Pelhřimovsku
• Mončičáci, berušky na klíček či hliněné kuličky - výstava hraček éry socialismu v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Na Vysočině foukal silný vítr, hasiči celou noc uklízeli popadané stromy

Pátek   3. 2. 2023

• Přes 47 tisíc řidičů na Vysočině letos čeká výměna řidičáku, o nový mohou žádat online
• Vodní ráj v Jihlavě zahájil třiadvacátou sezonu, v lednu se přišlo vykoupat téměř jedenáct tisíc lidí
• Z policejního deníku: krádež horského kola z dřevníku; sedmnáctiletý mladík byl agresivní a opilý, skončil v nemocnici
• Novoměstská nemocnice povolí návštěvy, pouze v neděli a ve středu
• Tříkrálová sbírka na Třebíčsku vynesla částku přes 3,8 milionu korun, peníze pomohou rodinám s dětmi s postižením či ohrožením ve vývoji, i rodinám v těžké životní situaci či domácímu hospici

Čtvrtek   2. 2. 2023

• Koupí „Zelené hory“ lze přispět na dobrou věc, výtěžek z prodeje poputuje na konto novoměstské nemocnice
• Přesnější diagnostika, pohodlnější kontakt s lékaři nebo lepší fungování nemocnice – to vše už dnes umožňuje digitalizace zdravotnických zařízení. Digitální nemocnice vše ukazuje na jednom místě
• Z policejního deníku: zloděj si z auta odnesl cigarety; krádež lyží, dětské postýlky, koloběžky a dalších věcí ze sklepa
• Silnice II/130 mezi obcemi Nová Ves u Leštiny a Leštinou u Světlé na Havlíčkobrodsku je po nehodě auta neprůjezdná
• Kraj Vysočina podpoří natočení dokumentu o indologovi Vincenci Lesném, rodáku z Třebíčska
• Sypače musely najíždět z protisměru, policisté z dálničního oddělení na Vysočině měli velmi náročnou službu

Středa   1. 2. 2023

• Turci, ras s kobylou či kramář - areálem na Veselém Kopci projde v sobotu historický masopustní průvod
• Po táborské zoo se prohání dvě klokaní mláďata
• Povídání o krásách peruánského národního parku Huascarán a Východních Kordiller v novoměstské galerii
• V lednu se stalo na Vysočině 374 nehod, tři lidé zemřeli
• Policisté hledají svědky úterní nehody v Chotěboři, při které byla sražena chodkyně
• Z policejního deníku: recidivisté kradli v obchodě; chodkyně utrpěla po střetu s autem zranění
• Zdravé stravování jde stranou; restaurace vyvážená jídla raději nenabízejí, lidé by si za ně přitom připlatili
• Strážníci zachytili v Jihlavě další dva muže se zákazem pobytu
• Návštěvníci Muzea rekordů v Pelhřimově budou mít v době jarních prázdnin levnější vstupné

Úterý   31. 1. 2023

• Policisté pomáhají obětem domácího násilí, loni na Vysočině vykázali z obydlí celkem 57 násilných osob
• Oblastní charita Jihlava hlásí rekordní výtěžek Tříkrálové sbírky přes dva a půl milionu korun
• Na Vysočině se stalo osmadvacet nehod, nejvíce na Havlíčkobrodsku, Třebíčsku a Žďársku
• Jedničkáři mají vstup do táborské zoo zdarma, za vyznamenání získají slevu, zoo bude otevřená i v pátek o pololetních prázdninách
• Z policejního deníku: policisté kontrolují opuštěné chaty; opilý řidič boural
• Provoz na silnici I/38 ve Stonařově byl po ranní nehodě dvou kamionů již obnoven
• Výstava maleb a kreseb Josefa Bubeníka Crystallographica v galerii Předzámčí
• Na chirurgii v jihlavské nemocnici začínají vybavovat Vánoční pokoj pro pacienty se sníženou soběstačností kvůli chronickým defektům a ranám
• Za vysvědčení do zoo, návštěvníci se mohou rozloučit s tuleněm nebo spatřit mláďata klokanů ve vaku
• Řidič osobního auta zemřel po nehodě během leteckého transportu do nemocnice
• Silnice I/38 u Stonařova je kvůli havárii kamionů uzavřena, objížďky stanoveny nejsou, silnice nižších tříd jsou obtížně sjízdné

Pondělí   30. 1. 2023

• ČEZ v Dukovanech zvyšuje investice do zařízení i nových prostor pro zaměstnance
• Zachraň karase i na Vysočině
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě opět funguje ambulance klinického psychologa
• Sníh komplikuje na Vysočině dopravu, u obce Údavy zablokoval silnici kamion, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: žena kradla kosmetiku; patnáctiletý mladík se opil; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Loupežná přepadení policisté objasnili
• Jihlavská zoo ukončuje chov tuleňů, poslední samec Robbie najde domov v Itálii
• Oddělení ušní, nosní a krční v nemocnici v Třebíči vede od ledna nový primář MUDr. Jan Rottenberg, Ph.D.
• Na zámku v Jimramově odhalí pamětní desku hraběti Richardu Belcredimu
• V Havlíčkově Brodě chystají výstavu Okupace 1939 ve fotografiích: březnové události na Havlíčkobrodsku

Neděle   29. 1. 2023

• Kriminalista z Pelhřimova vydal detektivku, první části příběhu začal autor psát před pěti lety obyčejnou tužkou do bloku
• Z policejního deníku: vandal poničil kříž, do školy se vloupal zloděj

Sobota   28. 1. 2023

• Na krajském úřadě v Jihlavě bude k vidění výstava výtvarné soutěže Malý atelíér, děti malovaly obrázky na téma motýli

Pátek   27. 1. 2023

• Operativa v novoměstské nemocnici se vrátila k normálu, za loňský rok lékaři provedli 9 607 operací
• Výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Havlíčkův Brod nazvaná Na Korábu umění
• Křemešnická pouť se umístila na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina
• V jihlavské nemocnici se zúčastní voleb šedesát pacientů, dvě maminky si s předstihem vyřídily voličský průkaz
• Z policejního deníku: agresivního muže policisté vykázali; silně opilý muž napadal v obchodě zákazníky
• Při jednom zákroku dopadli jihlavští kriminalisté čtyři distributory drog
• Budoucí středoškoláci se na Vysočině mohou hlásit do pěti nových oborů, přihlášky na střední školy je nutné podat do 1. března

Čtvrtek   26. 1. 2023

• Život se musí žít - studentský projekt se zajímavými hosty v novoměstské galerii
• Infocentra v Dukovanech a Dalešicích vloni přivítala přes 45 tisíc návštěvníků a dalších 10 tisíc provedly průvodkyně virtuálně
• Výprava do Mexika s Katarínou Ruschkovou PodpoVRCHem
• Ženě zakázal soud Jihlavu, nařízení porušila
• Hrad Kámen se na jaře otevře návštěvníkům, opravy jej zavřou až po prázdninách
• Z policejního deníku: krádež auta; zloděj si vytáhl z cizího batohu mobil
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, a to pouze ve středu a v neděli

Středa   25. 1. 2023

• Kamion řídil na dálnici D1 opilý řidič, nadýchal přes dvě promile, skončil na záchytce
• Pomozte táborské zoo zachránit kozlíky vymírajícího českého plemene
• Z policejního deníku: vandal rozbil skleněné dveře; policisté dopadli recidivistu, který se v Jihlavě vloupal do aut
• Dárci krve se na transfuzní stanici v Havlíčkově Brodě cítí jako v kavárničce
• Lyžníci na historických lyžích a v dobových kostýmech se v sobotu vydají na osmikilometrovou trasu z Polničky do Radostína
• Přednáška o komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém v jihlavském muzeu
• Při cestě ze služby neváhali pomoci, policistům za projevení osobní statečnosti poděkoval krajský policejní ředitel

Úterý   24. 1. 2023

• Na Vysočině v loňském roce více hořelo, častěji se bouralo a hasičům přibyly také činnosti spjaté s pandemií COVID -19 a s řešením uprchlické krize
• Lidé v izolaci nebo v karanténě mohou volit ve středu z auta, volební místnosti se otevřou v pátek
• Dívku slovně i fyzicky napadl v trolejbusu chlapec, policie nezná jeho totožnost, o pomoc prosí veřejnost
• Maskot táborské zoo tygr Rocky oslaví své narozeniny
• Z policejního deníku: krádež nářadí; agresivní muže policisté vykázali z obydlí; opilý řidič boural
• Lidé během Ptačí hodinky pozorovali půl milionu ptáků, vítězství obhájila sýkora koňadra
• Objasněnost na Žďársku přesáhla hranici padesáti dvou procent
• Jihlavská základní umělecká škola je centrem vzdělání pro celý kraj
• Loni došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, policistům se jich podařilo objasnit přes padesát procent

Pondělí   23. 1. 2023

• Prvními letošními mláďaty táborské zoo jsou kozlíci holandští
• Z policejního deníku: opilý muž chtěl vyskočit z okna, skončil na záchytce; opilý řidič boural
• Zápisy do prvních tříd se v Jihlavě uskuteční 14. a 15. dubna, do školek zřizovaných městem pak 2. a 3. května
• Jihlavská nemocnice hledá dárce krve, opravila jim zázemí
• Výstavu Krajiny Josefa Jambora v havlíčkobrodské galerii doplní přednáška i komentovaná prohlídka
• Loni zemřelo na silnicích na Vysočině třicet osob; celkem se stalo 4 901 dopravních nehod

Neděle   22. 1. 2023

• Výstavu děl Karolíny Kolbové s titulem Crunchy invasive world v jihlavské galerii zahájí ve čtvrtek vernisáž
• V podzemní expozici krytu civilní obrany v Jihlavě přibyly další věci, třeba pravítko pro měření velikosti obličeje pro plynovou masku
• Web o svatbách na Vysočině nabízí inspiraci, tradici i moderní trendy
• Po ptačích budkách hloubí Zdeněk Benák z Přibyslavi již šestý mokřad
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu přes třicet tisíc; při střetu dvou aut utrpěla řidička zranění

Sobota   21. 1. 2023

• Přednáška s titulem Hrad Lipnice – kamenný strážce Posázaví v Univerzitním centru v Telči
• Lama Navara z táborské zoo získala nového parťáka, samce Martina
• Transformace Domova Kamélie Křižanov míří do finiše, všichni klienti už mají nové sousedy

Pátek   20. 1. 2023

• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Část ciferníku se pod rukama polenského umělce Petra Vlacha proměnila v umělecké dílo, které nyní doplňuje frekventovanou chodbu jihlavské radnice
• Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen bez známek života
• Téměř 850 tisícům ročních elektronických dálničních známek vyprší koncem ledna platnost
• Z policejního deníku: krádež věcí ze sklepa; chodkyně po střetu s autem utrpěla zranění
• Severní část Vysočiny zasype sníh, hrozí i sněhové jazyky
• Na Třebíčsku došlo v loňském roce k 1014 trestným činům, policisté jich objasnili více jak šedesát procent
• Na Vysočině přibývají další stavby pro zadržování vody v lesích
• Loni policisté na Vysočině řešili 432 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně, policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 8 588 pobytových kontrol

Čtvrtek   19. 1. 2023

• Hasiči z elektrárny v Dukovanech zasahují v jejím okolí stále častěji, pomáhají i zatoulaným zvířatům
• Prezentační jízdy pro veřejnost na nové trolejbusové trati do Jihlavy - Bedřichova v neděli
• V muzeu v Humpolci si mohou zájemci prohlédnout modely letadel
• Bazén E. Rošického v Jihlavě je kvůli poruše vzduchotechniky až do odvolání pro veškerou veřejnost uzavřen
• Pelhřimovská nemocnice zpřístupní od pondělí 53 parkovacích míst v podzemním podlaží Pavilonu péče o rodinu
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků, největší nápor měli operační důstojníci na Vysočině v srpnu
• Z policejního deníku: sprejeři počmárali fasádu domu i vrata garáže; žena, která u sebe měla dítě, nadýchala téměř tři promile
• Silničáři letos chystají na Vysočině dvacet staveb na dálnici D1 a na všech pěti silnicích I. tříd
• Pelhřimovsko je v objasněnosti opět nejúspěšnější v celém kraji
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste, nejvíce pro ochranu života a zdraví

Středa   18. 1. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz