Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 20.1 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu připravila jihlavská nemocnice schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která je čeká. Zájemcům zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy. Nově budou na místě také nutriční terapeutky. Edukační setkání pacientů před totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu proběhne ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) ve středu 25. ledna od 13 hodin.
"Je jasné, že před takovou operací si člověk hledá dostupné informace na internetu, zjišťuje více o zákroku a má obavy. Na setkání, které proběhne, se vše dozví přímo od našich lékařů", vysvětlila vrchní sestra ortopedicko - traumatologického oddělení Magdaléna Lavičková.

"Řekneme, co si mají pacienti před operací zajistit, co si s sebou mají vzít do nemocnice, jaká je tam čeká příprava před operací, jak bude probíhat pooperační a rehabilitační péče", doplnil konkrétnější program primář Přemysl Kohout.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Část ciferníku se pod rukama polenského umělce Petra Vlacha proměnila v umělecké dílo, které nyní doplňuje frekventovanou chodbu jihlavské radnice
Staronový ciferník se vrátil na jihlavskou radnici, místo věže však visí o několik pater níže, a to na frekventované chodbě vedoucí například do velké gotické síně či kanceláře primátora. Cílem této plechové repliky však již není ukazovat přesný čas, ale reprezentovat Cesty času, jak napovídá název obrazu. Nový význam dal objektu polenský umělec Petr Vlach, který ciferník spojil s továrenskými okny ze zbořené škrobárny v Polné a propletenými lany, které reprezentují proplétající se lidské životy.
„Jsem nadšený, že je obraz právě zde, kde ho může vidět kdokoli z veřejnosti. Nechtěl jsem, aby visel někde kanceláři, ale aby sloužil lidem a dělal jim radost. Čas je totiž přítomný nám všem a při cestě životem s radostí a smutkem stojí za přemýšlení,“ uvedl Petr Vlach.

Obraz, který váží neuvěřitelných 130 kg a k jeho montáži bylo potřeba šesti mužů, je součástí souboru uměleckých děl nazvaných Cesty. Byl tvořen technikou tzv. asambláže, tedy třírozměrnou koláží, při které není plocha obrazu pojednána pouze malířky, ale jsou na ní navíc různými technologickými postupy – např. lisováním, vázáním či svářením fixovány další předměty nebo jejich části.

Petr Vlach (nar. 1969) je výtvarník působící v Polné na Jihlavsku, autodidakt, kreativní experimentátor. První autorskou výstavu měl v roce 2014. Záhy získal nepřehlédnutelné místo na naší výtvarné scéně. V zahraničí se zařadil jako jediný český účastník mezi pravidelné účastníky tradiční mezinárodní výstavy Human Rights v Roveretu v Itálii. Je členem unijního Spolku výtvarných umělců Vysočiny v Jihlavě.
https://jihlava.cz/cifernik-se-vratil-na-radnici-v-puvodni-podobe-z-konce-18-stoleti/d-546808
Autor o ciferník sám požádal poté, co viděl v místních novinách, že jej bude radnice nahrazovat původním, který byl pod tímto objeven při rekonstrukci střechy:
Půjčil jej radnici bez úplaty na dobu neurčitou. Město zaplatilo za instalaci díla 10 000 Kč.

Více o autorovi: https://www.vlach.cz/
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen bez známek života
Osmašedesátiletý muž z Velkého Meziříčí na Žďársku, který ve čtvrtek 19. ledna v pozdních odpoledních hodinách odešel ze svého doma, byl v pátek 20. ledna nalezen bez známek života. Oznámila to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Policisté vyhlásili po pohřešovaném muži celostátní pátrání. Prověřili místa, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohl nacházet nebo pohybovat.

Policistům při pátrání pomáhali hasiči z Velkého Meziříčí, Měřína, Tasova, Tasova, Martinic, Rudíkova, Křižanova, Stránecké Zhoře, Oslavice a Mostiště.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Téměř 850 tisícům ročních elektronických dálničních známek vyprší koncem ledna platnost
Státní podnik CENDIS a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připomínají, aby si řidiči zkontrolovali, do kdy jim e-známka platí a včas koupili novou. Kdo si nastavil, že chce dostat upozornění na konec platnosti známky, obdrží ho do mailu, případně i prostřednictvím SMS, pokud zadal i telefonní číslo.
Notifikace přijde deset dnů před koncem platnosti roční známky. „Pokud si nejste jisti, zda máte toto upozornění nastaveno, jednoduše to ověříte a případně nastavíte na webu edalnice.cz Stačí v boxu Správa známky zadat SPZ a autorizační kód z potvrzení o úhradě, které jste obdrželi e-mailem při koupi známky,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

Na stejném webu je možné také kdykoli zkontrolovat, do kdy je e-známka platná. Postup je rychlý a snadný. „V části Ověření platnosti uvedete SPZ a stát registrace vozidla a systém hned ukáže, zda je známka platná a do kdy. Pokud potřebujete novou, na webu edalnice.cz si ji rovnou i koupíte. Náš e-shop už používá ke koupi známky 90 procent řidičů,“ doplňuje Paroubek. Dálniční známku lze pořídit také na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech.

Zda řidiči mají platnou elektronickou dálniční známku, kontrolují policisté a celníci. Za jízdu bez ní mohou na místě uložit pokutu až pět tisíc korun. Ve správním řízení může sankce dosáhnout až 20 tisíc korun. „Za loňský rok hlídky služby dopravní policie projednaly na místě přes 34 500 takovýchto přestupků s celkovou výší pokut 32 413 700 korun. Příslušnému správnímu orgánu Celní správy bylo oznámeno přes 200 přestupků. Oproti roku 2021 tedy bylo zjištěno zhruba o 14 800 přestupků více a na pokutách se oproti loňsku vybralo o cca 13,4 milionu více,“ říká Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Elektronickou dálniční známku nemusí řidiči kupovat na poslední chvíli, ale mohou využít možnosti pořídit si ji v předstihu až 90 dní před počátkem platnosti. Vždy by si ale měli pečlivě uschovat potvrzení o úhradě známky s autorizačním kódem, který je klíčem ke všem případným změnám. Díky kódu mohou například před počátkem platnosti dálniční známky jednou změnit celou SPZ a po počátku platnosti případně opravit chyby a překlepy – až dva znaky v SPZ a stát registrace vozidla.

Cena elektronické dálniční známky se pro letošek nijak nemění. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 a desetidenní 310 korun. Eko cena pro vozidla poháněná zemním plynem a biometanem je poloviční. Elektromobily jsou od dálničního poplatku osvobozeny.

Pokud řidiči potřebují při nákupu e-známky s čímkoli poradit, je jim 24 hodin denně a 7 dní v týdnu k dispozici zákaznická linka na čísle 222 266 757 nebo na e-mailu info@dalnice.cz

Odkaz na web edalnice.cz: https://edalnice.cz/#/validation
Radka NASTOUPILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež věcí ze sklepa; chodkyně po střetu s autem utrpěla zranění
Do uzamčené sklepní kóje v bytovém domě ve Vrchlického ulici v Jihlavě se v době od středy 18. ledna do čtvrtečního odpoledne vloupal neznámý zloděj a ukradl měděný kabel, světlo a další drobnosti. Majiteli vznikla škoda za necelý jeden tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu šestatřicetiletému muži, který neplatí výživné na svou dceru. "Vyživovací povinnost si na dospívající dívku neplní od léta roku 2021. Muž má platit měsíčně 500 korun, v daném období ale uhradil pouze několik plateb. Dluží celkovou částku necelých deset tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. Případ policisté obvodního oddělení Telč na Jihlavsku řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 19. ledna přijali policisté před jednou hodinou odpoledne oznámení o značně opilém muži, který se pohyboval poblíž Dušejova na Jihlavsku. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o jednačtyřicetiletého muže, kterému při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Svým jednáním ohrožoval sebe a při pohybu po komunikaci i ostatní. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Jana Kroutilová.

Auto srazilo na přechodu chodkyni, skončila v nemocnici
Ve čtvrtek 19. ledna došlo po jedenácté hodině dopoledne v Jihlavě ke střetu vozidla s chodcem. "Pětasedmdesátiletý řidič automobilu Ford Focus se při odbočování z ulice Tolstého na ulici Tyršova střetl s chodkyní, která v tu dobu přecházela silnici po vyznačeném přechodu pro chodce. Čtyřiadvacetiletá žena po nárazu upadla na komunikaci. Při dopravní nehodě utrpěla chodkyně zranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena do jihlavské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče i chodkyně požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté dále šetří.

Při dopravní nehodě vznikla škoda přes 250 tisíc korun
Ve čtvrtek 19. ledna krátce po šesté hodině večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala na ulici Poříčí ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Sedmapadesátiletá řidička jedoucí s osobním vozem Volkswagen se střetla se zaparkovaným osobním autem Volvo, které vlivem střetu narazilo do za ním zaparkovaného osobního vozidla Renault", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Policisté přítomnost alkoholu u řidičky na místě dopravní nehody vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda přes dvě stě padesát tisíc korun. Sedmapadesátiletá řidička je podezřelá z přestupku na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 19. ledna po poledni zastavili policisté z obvodního oddělení Pelhřimov osobní vozidlo Škoda Octavia, jehož řidič jel u obce Rynárec na Pelhřimovsku. "Při kontrole policisté zjistili, že osmadvacetiletý muž má od října loňského roku na základě rozhodnutí městského úřadu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 12 měsíců. Policisté řidiči další jízdu zakázali", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Muž je podezřelý z přestupků
Policisté zastavili ve čtvrtek 19. ledna po poledni v obci Rozsochatec na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen Golf. "Provedenou lustrací zjistili, že šestašedesátiletý muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. Dále zjistili, že od prosince roku 2022 osobní vozidlo nemá platnou technickou prohlídku. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla M. Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidiči jsou podezřelí z trestného činu
Ve čtvrtek 19. ledna odhalili policisté tři řidiče, kteří řídili automobily i přes uložený zákaz. V Moravských Budějovicích na Třebíčsku zastavili před osmou hodinou ráno auto Škoda a při kontrole zjistili, že má řidič od loňského podzimu soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel.
Dalšího řidiče odhalili policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, kde třiačtyřicetiletý muž jel kolem poledne s vozidlem Škoda Octavia po ulici Nad Tratí. Zákaz řízení na dva roky mu byl uložen soudem vloni v létě.
Třetího řidiče odhalili policisté v Třebíči. Jednalo se o pětatřicetiletého muže, který jel po osmé hodině večer s vozidlem Peugeot po Žerotínově náměstí. Také u něho policisté při kontrole zjistili, že má muž uložený zákaz řízení všech motorových vozidel.
"Ve všech případech policisté u řidičů provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili a v další jízdě již muži nesměli pokračovat. Řidiči jsou podezřelí ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Severní část Vysočiny zasype sníh, hrozí i sněhové jazyky
Meteorologové vydali pro severní část Vysočiny výstrahu před hustým sněžením a tvorbou sněhových jazyků a to v sobotu 21. ledna od jedenácté hodiny dopoledne až do 16. hodiny před sněžením, před jazyky pak až do 19. hodiny. Výstraha se týká Havlíčkova Brodu, Světlé nad Sázavou, Chotěboře, Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě.
V sobotu by mohlo napadnout až sedm centimetrů za 12 hodin i až 15 centimetrů za 24 hodin nového sněhu.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Očekává se tvorba sněhových jazyků.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Zhoršení sjízdnosti komunikací, některé vozovky mohou být nesjízdné. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Třebíčsku došlo v loňském roce k 1014 trestným činům, policisté jich objasnili více jak šedesát procent
V roce 2022 došlo na Třebíčsku celkem k 1 014 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo objasnit 61,05 % (tj. 619 skutků) a dále v průběhu loňského roku zjistili pachatele u 75 skutků spáchaných v předchozích letech. Předloni došlo k 794 trestným činům a policisté jich v tomto roce objasnili 64,5 %.
V loňském roce tedy došlo v porovnání s rokem předcházejícím ke zvýšení počtu spáchaných trestných činů, kterých bylo v meziročním porovnání o 220 více, třebíčským policistům se ale opět podařilo dosáhnout více než šedesátiprocentní objasněnost.

K nejvyššímu zvýšení počtu spáchaných trestných činů došlo u majetkové kriminalisty, kde se zvýšil počet trestných činů o 206 případů. Naopak došlo ke snížení počtu mravnostních deliktů.

K nejvíce trestným činům došlo v loňském roce v Třebíči a obcích v jejím okolí. Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Třebíč a policejní stanice Okříšky prověřovali policisté celkem 547 trestných činů, z nichž se podařilo 57,4 % objasnit (v roce 2021 došlo k 426 trestným činům s objasněností 62,4 %). Na Hrotovicku (včetně území patřícího do působnosti policejní stanice Jaroměřice nad Rokytnou) došlo v loňském roce k 121 trestným činům, objasnit se z tohoto počtu podařilo policistům 61,2 % (v roce 2021 bylo spácháno 93 trestných činů s objasněností 64,5 %). Na Jemnicku prověřovali policisté 69 trestných činů, z nichž je objasněno 65,2 % (v roce 2021 došlo k 64 trestným činům s objasněností 68,8 %). Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Moravské Budějovice došlo vloni k 147 trestným činům, objasnit se policistům podařilo 73,5 % (v roce 2021 bylo spácháno 105 trestných činů s objasněností 74,3 %). Na Náměšťsku došlo v loňském roce k 130 trestným činům, objasnit se z tohoto počtu podařilo policistům 60 % (v roce 2021 došlo k 106 trestným činům s objasněností 60,4 % případů).

Násilná trestná činnost

V loňském roce došlo na Třebíčsku k 86 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté objasnili 88,4 %. Dalších osm případů objasnili z předchozí doby. (V roce 2021 došlo k 81 násilným trestným činům s objasněností 82,7 % případů.

Nejčastěji v loňském roce v oblasti násilné trestné činnosti docházelo k úmyslným ublížením na zdraví, kterých policisté řešili 44, což je o šest více než v roce předcházejícím. Objasnit se policistům podařilo více než 90 procent těchto případů. Dále policisté prověřovali patnáct případů nebezpečného vyhrožování, o rok dříve jich bylo o jeden méně. Případů porušování domovní svobody řešili policisté sedm (což je o dva méně než v roce 2021).

Loupeže byly vloni tři a všechny již kriminalisté objasnili (v roce 2021 byly čtyři). Zvýšil se počet útoků na policisty, v roce 2021 kriminalisté prověřovali dva případy a vloni jich bylo pět.

Případy týrání osoby žijící ve společném obydlí byly vloni tři, shodný je i počet případů týrání svěřené osoby, kterých bylo o jeden více než v roce předcházejícím.

Mravnostní trestná činnost

V čtyřiadvaceti případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy, z nichž kriminalisté objasnili 83,3 %. (V roce 2021 došlo k 36 mravnostním trestným činům s objasněností 63,9 %).

Majetková trestná činnost

V loňském roce došlo k 423 majetkovým trestným činům, o rok dříve to bylo 217 skutků. Vloni tak došlo v meziročním porovnání k výraznému zvýšení počtu spáchaných majetkových trestných činů, a to o 206 skutků.

Ve 102 případech se vloni jednalo o krádeže vloupáním (v roce 2021 jich bylo 64), v 98 o krádeže prosté (o rok dříve jich bylo 73) a 223 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy (v roce 2021 jich bylo 80).

Do rodinných domů se pachatelé vloupali ve dvanácti případech, osm z nich už policisté objasnili, v roce 2021 jich bylo o tři méně. Vloupání do rekreačních chat bylo vloni sedm (předchozí rok o dva méně), vloupání do bytů pět (v roce 2021 byly dva případy), a případy vloupání do obchodů řešili policisté vloni tři, což je o pět méně než o rok dříve.

O jedno se zvýšil počet krádeží věcí z vozidel, kterých bylo vloni čtrnáct, kapesní krádeže byly čtyři. Krádeží jízdních kol bylo šest, stejně jako v roce 2021.

Krádeží dvoustopých vozidel bylo vloni jedenáct, z nichž se policistům podařilo již tři případy objasnit. Policisté řešili také třicet případů krádeží v obchodech (o rok dříve jich bylo o deset méně). Podvodů bylo vloni 137 (o rok dříve to bylo 41 případů) a dále došlo k 29 případům poškození cizí věci (v roce 2021 jich bylo 23).

Hospodářská trestná činnost

V loňském roce došlo k 95 hospodářským trestným činům, v roce 2021 jich bylo 82. Podvodů bylo vloni spácháno jedenáct, dále došlo k osmnácti úvěrovým podvodům, kde se v porovnání s rokem 2021 zvýšil počet o dva skutky. Sedmnáct trestných činů bylo spácháno v souvislosti s přístupem do počítačového systému.

Ostatní trestná činnost

Ze zbývajících 386 trestných činů se kriminalistům podařilo objasnit 85,8 %. Mezi těmito zbývajícími trestnými činy je 30 případů přečinu zanedbání povinné výživy, kterých je o 21 méně než v roce 2021. Zvýšil se počet případů maření výkonu úředního rozhodnutí (z jednaosmdesáti v roce 2021 na 87, ke kterým došlo vloni). Více bylo vloni také trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, kde stoupl počet z 66 na 98. Dále byl v třiačtyřiceti případech trestný čin spáchán v souvislosti s dopravní nehodou, což je o šest případů více než v roce předchozím. Dalšími častěji páchanými trestnými činy jsou v této kategorii výtržnictví (34 případů) a sprejerství (23 případů). U výtržnictví se počet trestných činů v porovnání s rokem 2021 zvýšil o sedm skutků. Sprejerstvích bylo v meziročním porovnání o osm více.

Dále došlo k 16 případům ohrožování výchovy dítěte, což je o devatenáct skutků méně než o rok dříve. Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti 30 trestných činů, o rok dříve jich bylo o osm více.

Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině přibývají další stavby pro zadržování vody v lesích
Bez vody by nebylo života. A že je dostatek vody důležitý pro les i pro celou přírodu, o tom také není pochyb. Právě proto a i s ohledem na probíhající změnu klimatu, kdy se zvyšující se teplotou stoupá potřeba vody, je realizována celá řada opatření pro maximální zadržení vody v krajině.
„Les funguje, ve své bohatě strukturované podobě, jako houba. Nabere vodu, zadrží ji a poté pozvolna vydává. Množství zadržené vody a rychlost jejího odtoku jsou nyní, kdy byla značná část lesních porostů zničena kůrovcem, narušeny. Abychom pomohli obnovit přirozené funkce lesa, podporujeme na krajské úrovni budování retenčních nádrží,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.

Zákon o lesích označuje budování retenčních nádrží v lesích, společně s dalšími opatřeními na vodních tocích i mimo ně jako hrazení bystřin. V roce 2022 bylo na území Kraje Vysočina rozhodnuto o realizaci a financování šesti staveb hrazení bystřin ve veřejném zájmu. Byla zahájena výstavba vodní nádrže Liščina u Nových Syrovic, vodní nádrže Skokan u Domamile, přehrážky na Číhalínském potoce, vodní nádrže Amerika u Budkova, vodní nádrže Kozinec u Doupěte na Telčsku nebo vodní nádrže Spálené u Dolních Lažan na Třebíčsku. Investorem všech akcí je státní podnik Lesy ČR.

„V loňském roce se jednalo o akce, které slouží především k zadržení vody v lese a také k vyrovnání průtoků ve vodních tocích a omezení vodní eroze v lesích a v neposlední řadě ochranu intravilánu obcí před zvýšenými průtoky a souvisejícími povodňovými škodami,“ upřesnil zaměření projektů radní Pavel Hájek. Celkové stavební náklady akcí, realizovaných v režimu § 35 zákona o lesích, jsou téměř 32 milionů korun. Většina akcí bude ukončena v roce 2023, v případě vodní nádrže Amerika je termín dokončení podzim 2024.

Krajský úřad ve spolupráci se správci vodních toků vytipovává místa vhodná pro realizaci vodohospodářských opatření, u kterých je navíc odůvodněný veřejný zájem. Vlastník lesa následně předloží na krajský úřad, návrh na protipovodňová opatření, protierozní opatření, odstraňování následků živelních pohrom nebo úpravu vodního režimu lesních půd. Krajský úřad poté vydá rozhodnutí, že akce je opatřením ve veřejném zájmu, a žádost o příslib finančních prostředků z rozpočtu Ministerstva zemědělství.

V předchozím období, konkrétně od roku 2010 do roku 2021 bylo realizováno celkem devět akcí hrazení bystřin ve veřejném zájmu za celkem 30 milionů korun. Šlo například o úpravy levostranného přítoku Březinky u Trnavy na Třebíčsku, Henčovského potoka u Jihlavy nebo Bělínského potoka u Náměště nad Oslavou.

„Počet zahájených a realizovaných akcí hrazení bystřin ve veřejném zájmu významně narostl. Kromě výše uvedeného institutu jsou k úpravě a budování vodních toků a nádrží nebo jejich projektové přípravě hojně využívány programy Fondu Vysočiny v kombinaci s dalšími národními i evropskými zdroji. Jen v roce 2022 Kraj Vysočina podpořil 19 akcí s rozpočtem 17,5 milionu korun téměř pěti miliony korun z vlastních peněz. V této podpoře budeme i nadále pokračovat, protože zadržování vody v krajině je jednou z našich priorit,“ uzavřel radní Pavel Hájek
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Loni policisté na Vysočině řešili 432 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně, policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 8 588 pobytových kontrol
Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřovali loni svoji činnost v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných bezpečnostních opatřeních zejména na problematiku odhalování nelegální migrace. Jejich každodenní služba se orientovala také na oblast nelegálního zaměstnávání cizinců. Velkou měrou se policisté odboru cizinecké policie podíleli na zajištění provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. Kromě toho byli policisté cizinecké policie vysíláni na zajištění chodu registračního velkokapacitního centra pro migranty zřízeného v Břeclavi a na plnění úkolů v rámci dočasného znovuzavedení kontrol na státních hranicích se Slovenskou republikou v souvislosti se zvýšenou migrační vlnou cizinců ze třetích zemí.
Na základě vyhodnocených poznatků a vývoje tranzitní nelegální migrace jsou na teritoriu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyhodnoceny dlouhodobě jako rizikové lokality dálnice D1 (Brno - Praha) a silnice I/38 (Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod). Obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu migrantů ze třetích zemí do cílových destinací, zejména do Spolkové republiky Německo a skandinávských zemí. K přepravě migrantů byla využívána i nadále mezinárodní kamionová a autobusová doprava, dále osobní a dodávková motorová vozidla. Pozornost při každodenním výkonu služby jsme proto věnovali především těmto vozidlům, a také mezinárodním autobusovým linkám projíždějícím Krajem Vysočina.

„Uplynulý rok byl výkon služby cizinecké policie zásadním způsobem ovlivněný konfliktem na Ukrajině, který měl za následek vlnu občanů Ukrajiny, kteří prchali před válkou na naše území. V souvislosti s tím vzniklo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), kde se policisté cizinecké policie velkou měrou podíleli na jeho nepřetržitém provozu. Právě zajištění provozu bylo z hlediska plánování služeb velmi náročné a pro policisty odboru cizinecké policie vyčerpávající. Šlo zejména o proces udělování víz za účelem dočasné ochrany státním příslušníkům Ukrajiny. Policisté cizinecké policie na Vysočině udělili v roce 2022 více jak 8 000 víz tohoto typu,“ doplnil plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Loňský rok byl také rokem bezprecedentního nárůstu tranzitní nelegální migrace. Odbor cizinecké policie řešil v uplynulém roce celkem 72 případů záchytu tranzitujících nelegálních migrantů přes území České republiky. V celkovém součtu se jednalo o 375 osob. V dalších 36 případech pak policisté odboru cizinecké policie realizovali navíc 214 migrantů, kteří byli vzhledem vysokým počtům přerozděleni ze záchytů migrantů na teritoriu Jihomoravského a Zlínského kraje. Na území Kraje Vysočina bylo zachyceno 161 migrantů. V drtivé většině šlo o záchyty na dálnici D1 (Brno - Praha). K přepravě migrantů byla využívána dodávková a nákladní motorová vozidla, případně osobní motorová vozidla. Cizinci cestovali zejména ukryti na ložné ploše návěsů kamionů nebo na nápravě kamionů, případně k přepravě využívali osobní automobily. Cestovali většinou bez cestovního dokladu a patřičného povolení k pobytu na území členských států EU. Na území České republiky byli dopraveni z území sousedních států Rakouska nebo Slovenska. Nejpočetněji byli zastoupeni migranti pocházející ze Sýrie, Turecka a Bangladéše. V devatenácti případech jsme pak zahajovali úkony trestního řízení s „převaděči“ podezřelými z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice migrantům.

V roce 2022 bylo odborem cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zahájeno celkem 239 správních řízení ve věci správního vyhoštění z území členských států. Jde o 85% nárůst oproti roku 2021. Jednalo se o cizince, kteří na našem území pobývali nelegálně, tedy bez patřičného víza či povolení k pobytu nebo procházeli evidencí nežádoucích osob anebo vykonávali pracovní činnost, pro kterou neměli povolení. Z hlediska státní příslušnosti bylo nejvíce případů správních řízení vedeno s občany Ukrajiny, Bangladéše a Maroka.

Policisté odboru cizinecké policie na Vysočině zjistili loni 432 případů, kdy cizinci porušovali pobytový režim a neoprávněně pobývali na území České republiky. Postupem podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 604/2013 (tzv. Dublinské řízení) jsme v roce 2022 zahájili řízení v sedmi případech a ve 44 případech byla podána žádost o převzetí cizinců v rámci „Readmisních dohod“ s jinými státy. V uplynulém roce bylo 110 cizinců zajištěno a poté umístěno v zařízeních pro zajištěné cizince k realizaci správního vyhoštění z území České republiky.

Pokud se týká dalších činností, policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se zaměřovali na padělky veřejných listin a cestovních dokladů, a také na odhalování pachatelů trestné činnosti souvisejících s převaděčstvím migrantů. Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností odboru cizinecké policie prováděli loni specifické činnosti zaměřené na zkoumání pravosti cestovních dokladů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt na území České republiky. Během výkonu služby, zejména při pobytových a silničních kontrolách, bylo v loňském roce zjištěno 23 neregulérních dokladů. Jednalo se především o padělané řidičské průkazy a průkazy totožnosti osob ze států Evropské Unie. V 70 případech byla zpracována dokumentace pro Národní centrum pro kontrolu dokladů Ředitelství služby cizinecké policie v souvislosti s nalezenými, zaslanými nebo postoupenými doklady a neregulérními doklady.

Během roku 2022 bylo jednotlivými odděleními odboru cizinecké policie provedeno celkem 8 588 pobytových kontrol, z čehož 414 pobytových kontrol bylo provedeno v zařízeních poskytujících ubytovací služby, 466 kontrol v objektech pro výdělečnou činnost a 7 708 ostatních kontrol. V rámci všech pobytových kontrol bylo zkontrolováno bezmála 23 000 cizinců. Na úseku přestupkového jednání bylo v roce 2022 řešeno celkem 3 674 přestupků, z toho podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů 2 404 přestupků a 1 270 podle jiných zákonů. V 63 případech byly přestupky oznámeny správnímu orgánu, kdy šlo především o oznámení porušování ochranných opatření ze strany cizinců. Součinnostní akce zaměřené na potírání nelegální migrace, nelegální práce a dodržování jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců na území České republiky byly prováděny ve spolupráci s pracovníky oblastního inspektorátu práce, živnostenského úřadu, celního úřadu a dalšími složkami policie.

Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   20. 3. 2023

• Komentovaná prohlídka výstavy a workshop v novoměstské Horácké galerii v pátek
• Prodeje dálničních známek rostou a v systému se chystají další novinky
• Respirační onemocnění na Vysočině ubývá, nejvíce jich je na Žďársku a Havlíčkobrodsku
• Velikonoční jarmark plný lahůdek a řemeslných výrobků v sobotu v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muži kradli krmnou směs, škoda přesáhla 70 tisíc; zloděj si odnesl elektrokoloběžku; opilý cizinec za volantem skončil na záchytce
• Česká televize uvede dokument Lesní žal, vypovídá o tom, jak děti z Vysočiny teskní po lese, nabízí ale také novou naději
• Jihlavanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou
• Starou rozložitou lípu ve Žďáře nad Sázavou ošetřili arboristé

Neděle   19. 3. 2023

• Ve Žďáře nad Sázavou obnovují tradici Pašijové hry Co se stalo s Ježíšem
• Besedu s archeologem Stanislavem Vohryzkem na téma Cesty po římských provinciích v Jemnici
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; distributora marihuany kriminalisté dopadli
• Cesta zpět. O výstavě obrazů soběslavského malíře Bohuslava Sýby v Pacově

Sobota   18. 3. 2023

• V Horácké galerii vystoupí orchestr lidových nástrojů BROLN, výtěžek poputuje na konto novoměstské nemocnice
• Tříletý zubří samec Taran z táborské zoo rozšíří chov v rozhlehlé zubří rezervaci ve Francii
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka hodin

Pátek   17. 3. 2023

• Z policejního deníku: krádež kola; opilý zloděj skončil na záchytce

Čtvrtek   16. 3. 2023

• Pelhřimovská nemocnice zakázala od pátku návštěvy na oddělení dlouhodobě nemocných, přibývá tam nemocných covidem
• Pečujme o svůj sluch! Do budoucna pomůže s měřením sluchu nová mobilní aplikace
• Z policejního deníku: zloděj ukradl včely; recidivisté nesmí do Jihlavy, přesto tu byli, policisté je dolapili
• Pozor na podvodníky, kteří se snaží vydávat za vojáky či námořníky; nevěřte neznámým lidem, kteří slibují společnou budoucnost a chtějí po vás peníze
• Ve Starči vzplála střecha stodoly a rodinného domu, škoda je osm set tisíc korun
• Agresivní zloděj zbil v obchodě pracovníka ostrahy tak, že musel vyhledat lékaře
• Při střetu dvou osobních aut u obce Šmolovy utrpěli čtyři lidé zranění
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• V pelhřimovské nemocnici u chirurgických ambulancí mají lidé k dispozici bezlepkový automat
• Památky se návštěvníkům otevřou v sobotu 1. dubna, vstupné vyšší nebude

Středa   15. 3. 2023

• Den vody si prožijeme i užijeme
• Křížová cesta v Přibyslavi z dílny uměleckého kováře Petra Štáfla bude vysvěcena v neděli 2. dubna
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je padesát tisíc; agresor napadl muže, bil ho a okradl
• Kriminalisté dopadli cizince, kteří zbili a okradli muže, hrozí jim až deset let za mřížemi
• Březnový novoměstský farmářský trh tentokrát láká na ovčí speciality a cibuloviny
• Přednáška Argentina - jedno velké dobrodružství v Telči

Úterý   14. 3. 2023

• Pár sov pálených doplnil kolekci sov v táborské zoo
• Akutních respiračních onemocnění na Vysočině ubývá, nejvíce nemocných je na Žďársku
• Jihlavský spolek Nebojte se policie přichází s nabídkou další pomoci seniorům s projektem nazvaným Jak se bránit
• Komentovanou prohlídku výstavou Okupace 1939 ve fotografiích – březnové události na Havlíčkobrodsku doplní beseda o fotgrafiích s Janem Lakosilem a Michalem Kampem
• Z policejního deníku: mladík se vzbudil v prázdném uzamčeném autobuse; krádež nafty a nářadí; muž nesmí do Jihlavy, maskoval se parukou
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli šestatřicetiletého distributora drog v podmínce
• V Nesvačilech vzplála střecha rodinného domu, jeden zasahující hasič utrpěl zranění

Pondělí   13. 3. 2023

• Obě dvoukřídlé hřbitovní brány v Přibyslavi jsou zrekonstruovány
• Výstava kraslic Hany Šmikmátorové v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Nezájem o testování: Praxi elektronických rezervací nahradí telefonické objednávání
• Nájemné u zahrad a zázemí k domu a rovněž u pozemků pod garážemi bude v Jihlavě vyšší
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do kůlny, škoda je šedesát tisíc; zloděj ukradl z tašky peníze, platební kartu, mobil a další věci
• Ženu v Humpolci srazil kamion, záchranáři ji letecky transportovali do pražské nemocnice
• Nevracejme se ke středověkým zvykům, lov lukem zvířatům způsobí zbytečné utrpení
• Zubní kartáček - dárek z Pelhřimova pro radost i službu, ve městě mají více než stočtyřicetiletou tradici

Neděle   12. 3. 2023

• Energetici v Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky
• Přednáška na téma Funerální architektura 20. století v českých zemích v Telči
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z haly motorové pily a disky s pneumatikami; vandal poškodil závoru
• V Osové Bítýšce shořela chata, škoda je téměř jeden milion korun
• V Přibyslavi přibudou ptačí budky i hotely pro hmyz
• U Stržanova na Žďársku zemřela při nehodě dvacetiletá řidička osobního auta

Sobota   11. 3. 2023

• Dokonáno jest
• V Havlíčkově Brodě vzplál vagon odstaveného vlaku, policisté dopadli podezřelého muže
• Na Vysočině řádí silný vítr, hasiči zasahovali u více jak třiceti událostí

Pátek   10. 3. 2023

• Současné počasí svědčí dosahování maximálních výkonů dukovanských bloků
• Po setmění v zoo uvidíte i soumračná zvířata
• Pelhřimov si připomene sté výročí narození Lubomíra Lipského, lidé mohou vybírat z jeho filmů
• Z policejního deníku: žena chtěla na zájezd, nemá letenky ani peníze; žena naletěla podvodníkovi, přišla o sto tisíc
• Vodní brouci aneb jak brouci osídlili vodní živel v podání zoologa Dušana Trávníčka v jihlavském muzeu
• Novoměstská nemocnice nabízí předporodní kurzy, zájem o ně mají budoucí maminky i tatínkové

Čtvrtek   9. 3. 2023

• Z policejního deníku: nález zkorodované zbraně; opilý řidič BMW způsobil nehodu
• Dílničky, přednášky i hospodský kvíz po celý březen v jihlavské knihovně
• Jihlavští strážníci našli muže, který si chtěl ublížit, navíc trpí epilepsií
• Jarní fler trh v Novém Městě na Moravě nabídne spoustu originálních výrobků
• Jihlavská nemocnice šetří desítky tisíc měsíčně díky jednoduché novince, díky energetické úspoře počítačů
• Nehoda u Jabloňova na dálnici D1 152,5 kilometru ve směru na Prahu, dálnice je uzavřena

Středa   8. 3. 2023

• Po střetu osobního auta s kamionem u Vílance na Jihlavsku zemřel řidič osobního auta
• Používat jedy ve volné přírodě je barbarství, otrávit se mohou chránění živočichové i domácí mazlíčci
• Z policejního deníku: muž odmítal vrátit peníze, které mu omylem přišly na účet; zloději potravin a alkoholu byli dopadeni
• Silně opilý cizinec s kamionem boural, hrozilo převrácení, skončil na záchytce
• Přednáška věnovaná pěstování brambor v zemědělských podnicích i na zahrádkách
• Třebíč potřebuje praktické lékaře pro dospělé i děti, nabízí finanční bonusy
• Na Masarykovo náměstí v Pelhřimově by se mohly vrátit stromy, zástupci radnice to zvažují

Úterý   7. 3. 2023

• Policisté z Třeště zachránili život muži, který se chtěl oběsit
• Myslivec zastřelil psa nedaleko cyklostezky a ohrozil jeho majitele; nejvyšší čas vrahy v zelených kamizolách konečně omezit
• Na Vysočině podalo 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek k dennímu středoškolskému vzdělávání, připraveno je 6 500 volných míst
• Z policejního deníku: vandal poničil lak na třech autech; muž platil ukradenou platební kartou
• Cestování městskou autobusovou dopravou v Třebíči bude levnější, roční jízdenka o tisíc korun
• Gynekologie v havlíčkobrodské nemocnici zavedla nové operační postupy
• Zloději cigaret daleko neujeli, policisté z dálničního oddělení Velký Beranov auto pachatelů zastavili
• Přijďte si vyrobit knihu podle vlastní fantazie do havlíčkobrodského muzea
• Blíží se sezóna klíšťat – jak se chránit před nákazou
• Muž po střetu s vlakem u Kozlova na Žďársku podlehl na místě vážným zraněním

Pondělí   6. 3. 2023

• V Třebíči začnou fungovat sdílená kola, v Jihlavě se tento způsob mobility osvědčil
• Z policejního deníku: tři děti v Pelhřimově se opily, dvě skončily v nemocnici; sedmnáctiletý cizinec za volantem nadýchal 1,8 promile
• Epidemická situace akutních respiračních onemocnění na Vysočině se na začátku března mírně zhoršila, nejvíce nemocných je na Žďársku
• Komentované vycházky za bledulemi jarními do přírodní rezervace Ransko
• U Velkého Beranova se střetla dvě osobní auta, jeden člověk utrpěl zranění

Neděle   5. 3. 2023

• Exkluzivní předpremiéra filmu z doby covidové Velké nic v Jihlavě
• Podmalba na sklo, tkaní či pečení, to vše se mohou děti naučit na workshopech v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči

Sobota   4. 3. 2023

• Z policejního deníku: žena se stala obětí podvodníka, přišla o 24 tisíc korun; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž s kočárkem se dožadoval vstupu do areálu na Světový pohár v biatlonu
• Ornitologové mají plné ruce práce s ochranou hnízd dravců a sov
• Lidové kroje, Okolo Ugandy za malými savci, Do Kamerunu nejen za ptáky a Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie - o tom všem na jarních přednáškách na zámku v Třebíči

Pátek   3. 3. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz