Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 24.1 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině v loňském roce více hořelo, častěji se bouralo a hasičům přibyly také činnosti spjaté s pandemií COVID -19 a s řešením uprchlické krize
Do statistiky Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina za rok 2022 přibylo celkem 10870 událostí, což je o 729 událostí více než v roce 2021 a nejvíce od roku 2001, kdy byl Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina založen. V roce svého založení hasiči na Vysočině zasahovali u 4919 událostí.
Nejčastěji, jako již tradičně, zasahovali hasiči u technologických havárií, tedy u technických, technologických a ostatních pomocí. V uplynulém roce k nim hasiči vjížděli v 6679 případech. Oproti roku 2021 došlo k poklesu o 53 událostí. Do této kategorie zásahů patří například zásahy na otevření uzavřených prostor, spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému (pomoc s transporty pacientů nebo pomoc při pátrání po pohřešovaných osobách). Dále pak odstranění popadaných stromů nebo také likvidace obtížného nebo nebezpečného hmyzu.

V průběhu uplynulého roku zasahovali hasiči u 1089 požárů a 31 požárů se v našem kraji obešlo bez účasti jednotek. Celkově tak za loňský rok evidujeme 1120 požárů, což je o 127 více než v roce 2021. Při požárech v roce 2022 přišli o život tři lidé, v roce 2021 jich zemřelo 8. Zranění při loňských požárech utrpělo 48 lidí, v roce 2021 bylo zraněno 60 lidí. Z hořících objektů museli hasiči vloni evakuovat 261 lidí, což je o 122 lidí více než v roce 2021. Celková majetková škoda vzniklá loňskými požáry překročila částku 400 milionů korun, v roce 2021 za sebou požáry zanechaly škody ve výši téměř 140 milionů korun. Nejčastěji v loňském roce zasahovali hasiči u požárů, při kterých majetková škoda nepřekročila částku 10 tisíc korun. Těchto požárů evidujeme v loňském roce 786, což je o 105 požárů více než v roce 2021. Třikrát v průběhu loňského roku zasahovali hasiči u požáru, při kterém došlo ke škodě na majetku větší než 10 milionů korun. V roce 2021 evidujeme 2 požáry se škodou vyšší než 10 milionů korun. V blokovém řízení bylo při požárech v roce 2022 uloženo 315 pokut v celkové výši 265 500 Kč. V roce 2021 bylo uloženo v blokovém řízení 283 pokut v celkové výši 224 200 Kč. Blokové pokuty jsou ukládány za porušení povinností vyplývajících z předpisů o požární ochraně.

Nárůst byl zaznamenán i u zásahů u dopravních nehod. K odstranění následků dopravních nehod byli hasiči na Vysočině vysláni 1419krát. Ve srovnání s rokem 2021 došlo k nárůstu výjezdů o 156.

Naopak pokles, a to o 45 událostí oproti roku 2021, jsme zaznamenali ve výjezdech k únikům nebezpečných látek. V loňském roce k nim vyjížděli hasiči v 320 případech.

Pokles o 38 událostí (opět oproti roku 2021) byl zaznamenán také u výjezdů k planým poplachům. V loňském roce k nim hasiči vyjížděli 583krát.

V loňském roce hasiči řešili také úkoly spojené s pandemií COVID – 19 a především s uprchlickou krizí. Tyto události evidujeme jako „ostatní mimořádné události“. Vloni jich do naší statistiky přibylo 669. Oproti roku 2021 došlo k nárůstu těchto událostí o 582.

Připravenost hasičů na zásahovou činnost byla v loňském roce prověřena 80 prověřovacími cvičeními. V roce 2021 jich byl stejný počet.

Na úseku stavební prevence bylo v roce 2022 vydáno celkem 1118 stanovisek k projektovým dokumentacím. Ve srovnání s rokem 2021 jich bylo vydáno o 1925 méně. Stanovisek k užívání stavby bylo vydáno 585, v roce 2021 jich bylo vydáno 1174. Výrazný pokles vydaných stanovisek k projektovým dokumentacím a vydaných stanovisek k užívání stavby je způsobem změnou legislativy, kdy došlo k zavedení tzv. kategorizace staveb a hasiči se již vyjadřují pouze ke stavbám, které představují vyšší a vysoké nebezpečí z hlediska požární bezpečnosti.

V rámci výkonu státního požárního dozoru provedli příslušníci prevence jednotlivých územních odborů a krajského ředitelství HZS Kraje Vysočina v loňském roce 595 kontrolních akcí, což je o 301 kontrolních akcí více než v roce 2021.

Při kontrolní činnosti bylo v roce 2022 s právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami projednáno 78 příkazních řízení na místě a následně byly uloženy pokutyv celkové výši 202 500 Kč. V roce 2021 bylo projednáno 45 příkazních řízení s pokutami v celkové výši 117 600 Kč.

Foto: HZS Kraje Vysočina
Petra MUSILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lidé v izolaci nebo v karanténě mohou volit ve středu z auta, volební místnosti se otevřou v pátek
Druhé kolo volby prezidenta republiky je stanoveno na 27. - 28. ledna 2023. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Drive-in stanoviště v okresních městech Vysočiny budou k dispozici pro voliče s nařízenou karanténou nebo izolací kvůli COVID-19 ve středu 25. ledna 2023 od 8 do 17 hodin.
Voličské průkazy pro druhé kolo těchto voleb je možné nyní získat už pouze osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, nejpozdější termín je ve středu 25. ledna 2023 do 16 hodin.

Voliči, kteří nemohou z důvodu potvrzeného onemocnění COVID-19 hlasovat na drive-inech, mohou využít hlasování do speciální přenosné volební schránky. Tento požadavek je nutno nahlásit v případě Kraje Vysočina na telefonní číslo 564 602 607 nejpozději do 26. ledna 2023 do 20. hodiny. Krajský úřad vyšle v domluvený čas ve dnech volby za voličem zvláštní volební komisi.

Občané, kteří nemohou přijít osobně volit z jiných závažných důvodů, např. pobývají ve zdravotnickém zařízení nebo sociálním pobytovém zařízení, mohou požádat o volbu do přenosné volební schránky. Tento požadavek musí být směřován na konkrétní volební komisi, ke které volič místně přísluší nebo je možné využít volbu s voličským průkazem.

Pokud jde o zdravotnická nebo sociální zařízení zřizovaná Krajem Vysočina, je možné se s přáním odvolit mimo standardní volební místnost na sociálního pracovníka.

Volební stanoviště pro aktuální drive-in hlasování pro volbu prezidenta:

Volební stanoviště pro voliče s adresou místa trvalého pobytu na území okresu Havlíčkův Brod a pro voliče s voličským průkazem: prostor (dvůr) mezi objektem Žižkova 34 (městská policie) a Žižkova 993 (bývalá hasičská stanice) https://1url.cz/6rh0L

Volební stanoviště pro voliče s adresou místa trvalého pobytu na území okresu Jihlava a pro voliče s voličským průkazem: nová budova Sociálního centra Kraje Vysočina, Jihlava, Rantířovská ulice https://1url.cz/frhSy

Volební stanoviště pro voliče s adresou místa trvalého pobytu na území okresu Pelhřimov a pro voliče s voličským průkazem: parkovací plocha u zimního stadionu v Pelhřimově (příjezd z ulice Křemešnická) https://1url.cz/2rh0t

Volební stanoviště pro voliče s adresou místa trvalého pobytu na území okresu Třebíč a pro voliče s voličským průkazem: parkoviště u tělocvičny Obchodní akademie Dr. Albína Bráfa na ulici Otmarova v Třebíči https://1url.cz/Az4ON

Volební stanoviště pro voliče s adresou místa trvalého pobytu na území okresu Žďár nad Sázavou a pro voliče s voličským průkazem: u sportovní haly TJ Žďár nad Sázavou, z.s. Jungmannova 1495/8, Žďár nad Sázavou https://1url.cz/Frh0z

Hlasovací lístky pro finále prezidentských voleb lidé do poštovních schránek nedostanou, jako tomu bylo před prvním kolem. Obdrží je až ve volebních místnostech. Důvodem je to, že obce by před druhým kolem rozvoz hlasovacích lístků občanům nestihly zajistit
Zneužití lístků z prvního kola má zabránit mimo jiné změna barvy finálových lístků, které budou žluté. Sady hlasovacích lístků pro prezidentské volby jsou ve všech regionech stejné.
Ve volební místnosti lidé po prokázání totožnosti obdrží spolu s lístky hlasovací obálku s úředním razítkem. Do ní lístek se jménem preferovaného kandidáta vloží a obálku následně vhodí do volební urny. Lístek nijak upravovat nemusí.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Dívku slovně i fyzicky napadl v trolejbusu chlapec, policie nezná jeho totožnost, o pomoc prosí veřejnost
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu napadení dívky, ke kterému došlo včera v Jihlavě. Potřebovali by zjistit totožnost chlapce jedoucího v trolejbusu a jeho doprovodu. Uvítáme také, pokud se přihlásí svědci napadení.
V pondělí 23. ledna jela nezletilá dívka po půl osmé ráno v trolejbusu linky B číslo vozu 73 na trase mezi zastávkou Brněnský kopec ve směru k zastávce Demlova. V trolejbusu cestovali ještě další lidé. Dívka byla během jízdy slovně a poté fyzicky napadena ze strany chlapce, po útoku upadla na zem. Chlapec poté vystoupil a spolu s ním odešel také starší muž. Dívka vystoupila na zastávce Demlova a místo poté opustila. Zranění, které utrpěla, si ale následně vyžádalo převezení do jihlavské nemocnice, kde byla hospitalizována.

Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli šetření, shromažďovali získané informace i poznatky, které vyhodnotili. V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti chlapce a staršího muže, který šel s ním. Jedná se o nezletilého chlapce, hubené postavy, který měl na sobě oblečenou tmavou bundu, na hlavě měl modrou čepici a na zádech tmavý batoh.

Žádáme cestující z trolejbusu, kteří napadení zaznamenali nebo by mohli poskytnout informace k chlapci a jeho doprovodu, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Policisté také uvítají, pokud se přihlásí žena, která dívce na zastávce po vystoupení pomáhala, a jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Maskot táborské zoo tygr Rocky oslaví své narozeniny
Dvanácti let se letos dožívá maskot táborské zoologické zahrady tygr ussurijský Rocky. Narozeniny oslaví už tuto sobotu 28. ledna přímo s návštěvníky zoo. Speciální narozeninové komentované krmení připravili ošetřovatelé na jednu hodinu odpolední.
„Tygr Rocky je tváří naší zoo a pro řadu návštěvníků je i jejím nejatraktivnějším obyvatelem. Pozornost má velmi rád, často se na kolemjdoucí přijde podívat opravdu blízko. Někteří dokonce říkají, že byli od něj takový kousíček, že doslova cítili jeho dech,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou planety a je považován za krále sibiřské tajgy. Jeho tlapa, která je největší ze všech kočkovitých šelem, na sněhu plní funkci sněžnice. Tygr ussurijský může žít v teplotách okolo – 45°C, má proto delší a hustší srst než tygři žijící v teplých oblastech. Vidí barevně a v noci 5x lépe než člověk. Výborně se pohybuje nejen po zemi, ale umí i velmi dobře plavat.

Tygr ussurijský je samotář obývající obrovská teritoria až o rozloze 3 000 kilometrů čtverečních. Své teritorium si značí močí nebo seškrabáváním kůry stromů, ohraničujících jeho území. Revír opouští pouze tehdy, pokud je v něm nedostatek potravy.

Tygr ussurijský patří mezi nejohroženější druhy zvířat. Přestože je obávaným lovcem a nemá v přírodě přirozeného nepřítele, člověk jej dokázal téměř vyhubit. Ve volné přírodě žije už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde přežívá už jen asi 500 posledních kusů. Původně přitom žil na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu. Dalších zhruba 1000 tygrů ussurijských pak žije v zoologických zahradách po celém světě.

ZOO Tábor chová tygra ussurijského v souladu se svým posláním, kterým je ochrana ohrožených druhů zvířat.

Zoologická zahrada v Táboře je aktuálně v zimním období až do března otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9 do 16 hodin.
- fs -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež nářadí; agresivní muže policisté vykázali z obydlí; opilý řidič boural
Neznámý zloděj ukradl v době mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou pondělí 23. ledna z rozestavěného domu ve Skrýšově na Pelhřimovsku aku úhlovou brusku značky Hilti společně s náhradními akumulátory. Majiteli tak způsobil pachatel celkovou škodu přes sedmnáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují, po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vandal poškodil auto
Policisté pátrají po pachateli, který v době od nedělního odpoledne 22. ledna do pondělního rána na ulici Palackého v Jihlavě poškodil zaparkované auto a majiteli způsobil škodu přibližně ze pětadvacet tisíc korun. "Pachatel poškodil bok zaparkovaného vozidla Peugeot, který poškrábal rýhou do laku v délce přes dva metry, poškodil blatníky a dveře", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají.

Při krádeži byl muž přistižen
V pondělí 23. ledna byli policisté před pátou hodinou odpoledne přivoláni k obchodnímu domu na ulici Romana Havelky v Jihlavě, kde byl při krádeži přistižen sedmatřicetiletý muž. "Vzal v obchodě spreje za necelých 500 korun a snažil se odejít bez zaplacení. Muž byl pod vlivem alkoholu, nespolupracoval a odmítal uposlechnout pokyny policistů. Policisté ho zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili přes půl promile alkoholu. Muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupků proti majetku a proti veřejnému pořádku.

Agresivní muže policisté vykázali z obydlí
V neděli 22. ledna zasahovali policisté v Třebíči v bytovém domě, kde muž slovně i fyzicky napadal svoji partnerku, která před ním musela utéct a ukrýt se. Oznámení přijali policisté před půlnoci a vyjeli na místo. "Podezřelého muže zajistili, dechová zkouška u něho byla negativní. Zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření, žena neměla. Policisté provedli šetření, muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Dále zjistili, že se muž choval k ženě násilně již v minulosti a jeho agresivita má stoupající tendenci. Policisté rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí, případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Dodala, že z obydlí vykázali policisté také muže, který žije v obci na Jemnicku na Třebíčsku. "V pátek 20. ledna byli k domu přivoláni po páté hodině večer. Muž ženu slovně i fyzicky napadal, byl opilý a agresivní. Policisté ho zajistili, odmítal spolupracovat a uposlechnout výzvy. Muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Také v jeho případě se k ženě nechoval násilně poprvé. Policisté zjistili, že se jeho agresivita stupňuje. Provedli šetření a rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí, případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a proti veřejnému pořádku", doplnila J. Kroutilová.

Opilá žena skončila na záchytce
V pondělí 23. ledna po sedmé hodině večer byli policisté ve Velkém Meziříčí na Žďársku přivoláni na ulici Bezručova, kde se nacházela zjevně opilá žena, která ležela na vozovce. "Žena nebyla schopna samostatné chůze, ani se o sebe postarat. Po přijatém oznámení vyjeli policisté ihned na místo. Zjistili, že se jedná o ženu ve věku šestapadesát let, která nebyla schopna se podrobit dechové zkoušce. Jelikož vznikla důvodná obava o její život a zdraví, tak ji policisté zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Opilý řidič boural
V pondělí 23. ledna krátce před šestou hodinou večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na ulici Kpt. Jaroše ve Velké Bíteši na Žďársku. "Šestačtyřicetiletý řidič osobního vozidla Škoda po projetí pravotočivé zatáčky dostal na vozovce smyk, kdy s vozidlem přejel do protisměru a následně mimo komunikaci, kde se vozidlo střetlo s betonovým sloupkem a oplocením. Při havárii nedošlo ke zranění osob. Řidič byl na místě havárie vyzván k podrobení se dechové zkoušky s pozitivním výsledkem, kdy naměřená hodnota činila 0,61 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdilo i opakované měření", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý z přestupků na úseku dopravy. Dopravní nehodu policisté nadále šetří.

Řidič pod vlivem drog
V pondělí 23. ledna před šestou hodinou večer zastavili policisté na ulici Horní v Havlíčkvě Brodě osobní auto Škoda Fabia. "Osmatřicetiletý řidič byl policisty vyzván k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na amfetamin. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se muž bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z trestných činů
V pondělí 23. ledna krátce před desátou hodinou dopoledne zastavili policisté v obci nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku osobní vůz Škoda Octavia. "Zjistili, že řidičem je čtyřiasedmdesátiletý muž, který má od loňského podzimu okresním soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 15 měsíců. Dále policisté při dechové zkoušce naměřili muži hodnotu 1,38 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži další jízdu zakázali", uvedla Michaela Lébrová. Muž podezřelý ze spáchání dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté dále prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupků
V pondělí 23. ledna zastavili policisté kolem čtvrté hodiny odpoledne vozidlo Peugeot Boxer, jehož řidič jel po silnici ve směru od Želetavy na Litohoř na Třebíčsku. "Při kontrole osmadvacetiletého muže zjistili, že nevlastní řidičské oprávnění. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u něho pozitivní na marihuanu. Lékařskému vyšetření se muž bezdůvodně odmítl podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku. Policisté mu zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Opilý řidič
V pondělí 23. ledna zastavili policisté v Jihlavě před druhou hodinou v noci vozidlo Fiat, které jelo po ulici Okružní. "Při dechové zkoušce u třiačtyřicetiletého muže naměřili hodnotu 2,42 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla Jana Kroutilová. Následně mu policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lidé během Ptačí hodinky pozorovali půl milionu ptáků, vítězství obhájila sýkora koňadra
Přes 28 tisíc dobrovolníků se 6.–8. ledna zapojilo do programu sčítání ptáků během akce Ptačí hodinka České společnosti ornitologické (ČSO). Pomocí dlouhodobého projektu ornitologové ve spolupráci s veřejností zjistí více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalí další zajímavé výsledky. Letos účastníci pozorovali přes 517 tisíc ptáků. Nejčastějším hostem krmítek a zahrad byla, stejně jako ve všech čtyřech předchozích ročnících, sýkora koňadra. Zaznamenalo ji 85 % sčitatelů. Kompletní výsledky jsou k dispozici na https://ptacihodinka.birdlife.cz/#/
Sýkora koňadra ovládla statistiky jak v plošném výskytu, tak v celkových počtech, což jsou dva rozdílné údaje, které ornitologové během Ptačí hodinky sledují. „Mezi nejpočetněji pozorovanými druhy jsou sýkora koňadra, vrabec polní, vrabec domácí a sýkora modřinka. Žebříček nejčastěji zaznamenaných druhů je ale trochu jiný. Vysoká početnost nemusí znamenat, že druh během své hodinky viděla většina účastníků. Pěkně to lze ilustrovat na příkladu vrabců a modřinek. Zatímco modřinky se ukázaly na 67 % krmítek, vrabci navštívili během sčítání zhruba 40 % krmítek (oba druhy vrabců podobně). Když už se ale vrabci objevili, přilétli průměrně v mnohem větším hejnu – takže ve výsledku početně předběhli „častější“ modřinky,“ vysvětluje Ondřej Belfín, koordinátor Ptačí hodinky z ČSO.

Všech deset nejčastěji pozorovaných druhů bylo stejných jako v roce 2022, pouze došlo ke změně pořadí, kdy strakapoud velký klesl z pátého na deváté místo. „Méně početné byly i ostatní „lesní druhy“, např. sojka obecná, pěnkava obecná nebo dlask tlustozobý. Díky datům z posledních pěti let vidíme, že pro některé druhy mohou být takové sezónní změny v četnosti podobné. To naznačuje, že jejich výskyt během sčítání mohou ovlivňovat stejné faktory, např. teplota nebo množství semen,“ vysvětluje Belfín.

Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v dalších letech. „Když se u „lesních druhů“ podíváme na proběhlých pět ročníků, vidíme výkyvy nahoru i dolů – a proto je důležité sčítat několik let po sobě. Jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo dochází k dlouhodobým změnám,“ dodává Belfín.

Oficiální výsledky včetně možnosti filtrování krajů a okresů jsou k dispozici na webu:
https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-tabulka/?period=ALL&place=ALL#/

Sčítaly tři tisícovky rodin
Pátého ročníku sčítání ptáků na krmítkách od 6. do 8. ledna se zúčastnilo 28 tisíc lidí z celé republiky, kteří odeslali 18 tisíc hodinových sčítání, během kterých pozorovali 517 tisíc ptáků. „Mezi sčitateli najdeme tři tisíce rodin, desítky školních kolektivů a také nejstaršího sčitatele v úctyhodném věku 94 let,“ doplňuje Belfín.

Účast veřejnosti je pro sčítání ptáků na krmítku klíčová. „Jen díky ohromnému množství dobrovolníků získáváme takové množství cenných údajů o našich přezimujících ptácích. Děkujeme všem, kteří se do sčítání zapojili,“ zdůrazňuje Belfín.

Připomíná, že podle metodiky museli pozorovatelé na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. Na necelá 2 % krmítek nepřilétli během 60 minut žádní ptáci. „I taková pozorování jsou velmi cenná – pomáhají nám zjistit, kde ptáci naopak chybí,“ říká Belfín.

Zaslali jste tisíc fotografií. Děkujeme!
Ornitologové během víkendu také vyzývali účastníky k zaslání fotografií ze sčítání. Sešlo se jich téměř tisíc a ke zhlédnutí jsou na Flickru ČSO. Lidé mohou i nadále nahrávat fotografie z krmítek.

„Ptačí hodinka je sice už za námi, ale pokud přikrmujeme, je důležité krmítko i nadále sledovat a pečovat o něj. Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme. Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout. Zároveň žádáme o nahlášení na birdlife.cz/choroby, kde jsou i další informace. Je nutné také informovat sousedy, kteří mají krmítka,“ sděluje Dita Hořáková z ČSO.

V březnu je vhodné přikrmování ukončit
Jakmile se oteplí, v průběhu března, je vhodné přikrmování ptáků úplně ukončit. „Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokáží vhodnou potravu nalézt v přírodě sami. V teplém počasí se zároveň snáze šíří ptačí choroba trichomonóza,“ upozorňuje Hořáková.

Pozorování ptáků na krmítkách a v zahradách je skvělý způsob, jak se ptáky naučit určovat a něco se o nich dozvědět. „Určování si můžete ulehčit s našimi určovacími materiály a ptačími kvízy, které i nadále zůstávají k dispozici na webu ptacihodinka.cz,“ připomíná Hořáková.

Šestý ročník Ptačí hodinky uspořádá ČSO 5.–7. ledna 2024.

Více informací na: https://www.birdlife.cz/

Foto: Lukáš Maňák
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Objasněnost na Žďársku přesáhla hranici padesáti dvou procent
V roce 2022 došlo na Žďársku celkem k 913 trestným činům a z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 481 případů. Celková objasněnost za uvedené období tedy činila 52,7 %. Ve stejném období v roce 2021 došlo k celkem 736 trestným činům, z nichž policisté objasnili 453, tedy 61,5 %.
Kriminalita v roce 2022 na jednotlivých obvodních odděleních

Nejvyšší objasněnost, která se blíží k šedesáti procentům, mají na Žďársku policisté z obvodního oddělení Velké Meziříčí.

K nejvíce trestným činům došlo v roce 2022 také na území obvodního oddělení Velké Meziříčí a jeho okolí. Policisté zde prověřovali 331 trestných činů, z nichž se jim 198 trestných činů podařilo objasnit. Objasněnost činila 59,8 %. V roce 2021 policisté prověřovali 236 trestných činů, z nichž 137 objasnili, tedy 58,1 %.

V teritoriu obvodního oddělení Žďár nad Sázavou a jeho okolí policisté zaevidovali celkem 306 trestných činů a z tohoto počtu se jim podařilo 139 trestných činů objasnit. Objasněnost tak na Žďársku činila 45,4 %. V roce 2021 se jednalo o 253 případů, z toho 148 objasněných, tedy 58,5 %.

V teritoriální působnosti obvodního oddělení Nové Město na Moravě došlo v loňském roce ke spáchání 125 trestných činů. Objasněnost na tomto území za rok 2022 činila 48,8 %, tedy 61 trestných činů. V roce 2021 se jednalo o 103 případů, z toho 67 trestných činů policisté objasnili, což je 65,1 %.

Na území obvodního oddělení Bystřice nad Pernštejnem došlo v loňském roce ke spáchání 151 trestných činů. Objasněnost činila na tomto území 55 %, tedy 83 objasněných trestných činů. V roce 2021 zde policisté prověřovali 144 případů, z nichž 101 objasnili, tedy 70,1 %.

Násilná trestná činnost

Na Žďársku došlo v loňském roce k 66 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté objasnili 52 případů. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy činila 78,8 %. V roce 2021 se jednalo o stejný počet případů, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 50 trestných činů, a objasněnost činila 75,8 %.

Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v roce 2022 na území Žďárska evidován, bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté zaevidovali celkem 31 případů, z nichž 26 do konce roku objasnili. V roce 2021 se jednalo o 22 těchto trestných činů, z toho 19 případů policisté objasnili.

Dalším trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je trestný čin nebezpečné vyhrožování. V loňském roce se jednalo celkem o osm případů tohoto trestného činu, přičemž do konce roku policisté všech osm případů prověřování ukončili. V roce 2021 policisté prověřovali také osm případů, z nichž do konce období objasnili sedm.

Třetím nejčastějším trestným činem v této kategorii byl trestný čin porušování domovní svobody, kdy policisté prověřovali sedm případů a do konce loňského roku čtyři objasnili. V roce 2021 zaevidovali 14 případů, přičemž do konce roku policisté v devíti případech prověřování ukončili.

Mravnostní trestná činnost

V roce 2021 prověřovali kriminalisté 20 mravnostních trestných činů, z nichž do konce roku 10 případů objasnili, což je 50 %. V roce předešlém se jednalo o 17 trestných činů, z tohoto počtu kriminalisté sedm objasnili, tedy 41,2 %.

Majetková trestná činnost

V loňském roce policisté na Žďársku zadokumentovali 387 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 95 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 24,6 %. V roce 2021 došlo k 261 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 105 případů objasnili, tedy 41,2 %.

V loňském roce se v 78 případech jednalo o krádeže vloupáním, ve 100 případech o krádeže prosté a 209 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Krádeže vloupáním

Z celkového počtu 78 případů jich policisté v loňském roce objasnili 22, tedy 28,2 %. V roce 2021 bylo na Žďársku zaevidováno 71 případů, z toho jich policisté do konce roku objasnili 28, tedy 39,4 %.

V loňském roce policisté zaevidovali 9 trestných činů krádeže vloupáním do motorových vozidel. Z tohoto počtu do konce období objasnili jeden případ. V případě vloupání do rodinných domů policisté v roce 2022 zadokumentovali 5 trestných činů, z nichž jeden objasnili. V souvislosti s vloupáním do víkendových chat policisté prověřovali šest trestných činů a dva objasnili.

Krádeže prosté

Policisté na Žďársku v loňském roce zadokumentovali 100 případů, z nichž objasnili 43. Objasněnost tedy činila 43 %. V roce 2021 se jednalo o 107 trestných činů, z toho 52 objasněných, což činí 48,6 %.

V roce 2022 policisté na Žďársku prověřovali 16 případů krádeží prostých v obchodech, přičemž 11 z nich do konce období objasnili. V souvislosti s krádežemi v jiných objektech zaevidovali 15 případů a devět objasnili. V devíti případech prověřovali krádež věcí z motorových vozidel, z nichž objasnili tři trestné činy a dále objasnili pět z osmi krádeží v bytech. Kapesní krádež zaevidovali v šesti případech a objasnili jednu.

Hospodářská trestná činnost

V loňském roce došlo na Žďársku k 74 hospodářským trestným činům, z nichž policisté 15 objasnili. Objasněnost v tomto případě činila 20,3 %. V roce 2021 došlo k 80 případům, z toho objasněných bylo 31, tedy 38,8 %.

Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin neoprávněného přístupu a poškození záznamu v počítačovém systému, opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla. Policisté prověřovali 18 případů tohoto trestného činu, z nichž žádný v daném roce neobjasnili. V roce 2021 se jednalo o 10 trestných činů.

Dalším, často prověřovaným trestným činem v této kategorii v loňském roce, je trestný čin úvěrového podvodu. Policisté v loňském roce zadokumentovali 11 těchto trestných činů, z nichž do konce roku dva objasnili.

K poklesu o čtyři případy došlo v loňském roce v případě trestného činu podvod, kdy policisté zaevidovali 10 případů a tři případy objasnili v daném roce.

Ostatní trestná činnost

V kategorii ostatní kriminality v roce 2022 policisté na tomto území prověřovali 186 trestných činů a u 149 případů do konce roku prověřování ukončili. Objasněnost činila 80,1 %. Policisté v předešlém roce zaevidovali 120 trestných činů, z nichž do konce roku prověřování ukončili v 94 případech.

Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Policisté na Žďársku byli v této oblasti úspěšní a v loňském roce odhalili 68 případů tohoto trestného činu. Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin poškození cizí věci - sprejerství. V loňském roce se jednalo o 36 trestných činů, které policisté zadokumentovali, z nichž do konce roku jich objasnili 15. Dalším často řešeným trestným činem v této oblasti je trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policisté v loňském roce odhalili a zadokumentovali 33 případů, z nichž do konce roku 31 případů objasnili, celkem tedy 93,9 %.

Zbývající trestná činnost

V roce 2022 policisté zaevidovali celkem 180 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost do konce roku činila 88,9 %, tedy 160 případů. Za stejné období roku 2021 se jednalo o 192 trestných činů, kdy celková objasněnost činila 86,5 procent.

Nejvíce prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Žďársku byli opět velmi úspěšní a odhalili 84 případů.

Druhý nejvyšší podíl v této kategorii má za uvedené období trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté prověřovali 41 případů. V roce 2021 se jednalo o 54 případů.

Michaela LÉBROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská základní umělecká škola je centrem vzdělání pro celý kraj
Rozhovor s ředitelkou Základní umělecké školy Jihlava Danou Fučíkovou, kde mimo jiné zve na první veřejné představení klavírního křídla, které bylo zakoupeno v minulém roce. To se uskuteční 1. února v koncertním sále školy.
Základní umělecká škola Jihlava představila nový klavír za 4 721 000 korun. Na dárek ke stým narozeninám, které škola oslaví v roce 2024, se složili zřizovatel školy – statutární město Jihlava a soukromí dárci – většinou rodiče zdejších žáků. Část byla financována také z úspor školy. Jako první jej při listopadovém slavnostním křtu veřejně rozezněla mladá klavíristka a žačka ZUŠ Alžběta Nikiforová a po ní vystoupil se svým recitálem přední český klavírista Lukáš Klánský. A právě žáci z jihlavské ZUŠ spolu s profesionálními interprety budou těmi, kteří luxusní nástroj nejčastěji využijí. Klíč od klavíru předal zástupce firmy Steinway & Sons Petr Farkaš ředitelce školy Daně Fučíkové. Ta v rozhovoru vysvětluje význam takového nástroje pro Jihlavu – ZUŠ se stává centrem hudebního vzdělání pro celý Kraj Vysočina, zároveň se škole otevírají nové příležitosti pro spolupráci.

Co na takový dárek říkáte?

Kdy jindy si přát tak drahý dárek než ke stým narozeninám. A myslím si, že to není dárek, který bychom si nezasloužili. Díky úspěchům našich žáků bezesporu patříme mezi nejvýznamnější základní umělecké školy v České republice a své jméno si získáváme nejen soutěžními úspěchy, ale i celou řadou vlastních projektů. Naše koncerty a představení shlédnou během školního roku až tři tisíce diváků v různých jihlavských sálech. Žesťový orchestr TUTTI reprezentoval Jihlavu dokonce až ve Španělsku. Naši žáci si například díky projektu AZUŠ zahráli s českými filharmoniky. V letošním roce jsme v rámci OPEN ZUŠ měli možnost vystupovat s velkým projektem ve Valdštejnské zahradě před sídlem Senátu Parlamentu České republiky.

Z toho plyne, že škola takový nástroj naplno využije...

Samozřejmě, nyní můžeme otevřít novou etapu vzdělávání. V celém Kraji Vysočina není takový nástroj zastoupen. Bude využíván při výuce, koncertech, pořádání interpretačních kursů, díky kterým do Jihlavy zveme nejlepší české pedagogy, dále při pořádání soutěží a dalších vlastních akcí, kterých škola třeba jen v minulém roce organizovala přes 140. Jsme domluveni také s festivalem Mahler Jihlava – Hudba tisíců na tom, že by se některé koncerty přesunuly do školy. Stejně tak adventní vystoupení či další externí koncerty by se mohly konat u nás. Tento nástroj bude sloužit veřejnosti, troufám si říct, po několik generací, a to nejen nejlepším mladým klavíristům, ale i žákům hudebních oborů z celého kraje.

Jeho stálé místo bude v koncertním sále ZUŠ?

Ano, nahradil zde staré křídlo z roku 1989, které bude nadále k dispozici v menším koncertním sále školy.

Mohla byste nový nástroj v krátkosti popsat?

Má krásné zpěvné, zvonivé a přitom nesmírně kultivované měkké tóny, pro které jsou tyto nástroje preferovány právě těmi nejuznávanějšími světovými klavíristy a najdete je v těch nejprestižnějších koncertních sálech. Přednosti nástroje jsou především v jeho rámu a hráčsky velice příjemné mechanice, měkkém zvuku a veliké interpretační univerzalitě.

Kdo nástroj vybíral?

Na výběru se podílela odborná komise složená z profesionálních hudebníků, pedagogů našeho klavírního oddělení a členů vedení školy. Křídlo bylo vybráno 16. listopadu v Hamburku z nabídky dalších osmi možných nástrojů.

„Tento nástroj bude sloužit veřejnosti, troufám si říct, po několik generací, a to nejen nejlepším mladým klavíristům, ale i žákům hudebních oborů z celého kraje.“

Jak vypadá údržba takového nástroje?

Klavír bude pravidelně servisován a dvakrát ročně laděn. Má dokonce i vlastní servisní knížku. Navíc na něj platí pětiletá záruka, během které bude servis probíhat zdarma.

Jaké další významné nástroje škola má?

Nástrojově jsme dobře vybaveni, vždyť na škole působí jak symfonický, tak dechový orchestr, pro které je kvalita důležitá. Ve varhanním sále naší školy máme krásné varhany, které byly postaveny přímo pro naši školu. Při návrhu se navíc naskytla příležitost varhany spojit s cembalem a z obou nástrojů vytvořit tzv. claviorganum. V tomto spojení se jedná o unikátní nástroj, který není na žádné jiné umělecké škole v republice.

Kolik dětí ZUŠ navštěvuje a o jaké obory je největší zájem?

Máme téměř plnou kapacitu, což je 1300 dětí. Strop je ve výtvarném a dramatickém oboru, do hudebního oboru bychom mohli ještě několik zájemců přijmout, ale to je závislé na obsazenosti tříd. V budově máme 40 tříd a dva koncertní sály, které jsou denně plně využité. Na škole vyučuje 60 učitelů.

A co taneční obor?

V tanečním oboru zbývá několik míst, protože tanec má v Jihlavě velké zastoupení v rámci různých klubů. My se však snažíme udržet kvalitu klasického tance, o který je ale stále veliký zájem.

Jak bude vypadat tento rok, už máte naplánované nějaké akce?

Každý rok tvoříme plán koncertů, na ten se nabalují případné další menší koncerty, které pak uvádíme v měsíčních plánech.

Na co byste čtenáře pozvala?

Nejprve bych je srdečně pozvala na první veřejné představení nového klavíru, které se uskuteční 1. února v koncertním sále školy. Vystoupí zde český klavírní virtuóz Igor Ardašev, který pomáhal nástroj vybírat. Je laureátem řady světových klavírních soutěží včetně Pražského jara či soutěže královny Alžběty v Bruselu, takže to bude opravdu nádherný zážitek. Zajímavý jistě bude také koncert učitelů, který se uskuteční na tom stejném místě 8. února. A pokud čtenáře zajímají i jiné obory, tak je ráda pozvu na slavnostní premiéru nových představení literárně-dramatického oboru. První dvojpremiéra, která se uskuteční 31. března v divadle DIOD, nebo zahájení výstavy prací žáků výtvarného oboru Příběh skříně, která se za hudebního doprovodu uskuteční 20. dubna opět u nás v koncertním sále. Všechny další pozvánky zveřejňujeme na stránkách www.zus-jihlava.cz.

Historie ZUŠ Jihlava

Základní umělecká škola Jihlava byla založena v roce 1924. Prvním ředitelem školy, která sídlila v budově dnešní městské knihovny, se na základě konkurzu stal absolvent kompozičního a klavírního oddělení pražské konzervatoře Bohumil Bouda.

Škola neměla pouze hudební poslání, ale měla posílit i český živel ve městě, kde byla většina obyvatel německá. Není se tedy co divit, že byla začátkem druhé světové války na rozkaz německého komisaře zrušena a znovu otevřena až v roce 1945. V poválečném období se znovuobnovení školy ujali redaktor František Melichar se svým bratrem Antonínem. Ti ji opět předali do rukou původnímu řediteli, škola však byla přesunuta do ulice Palackého.

V době komunistického režimu byla škola několikrát přejmenována a postupně se dle reorganizací měnil její status či správce. V roce 1958 zde byl založen Krajský symfonický orchestr a žákovský orchestr. K nejvýznamnějším změnám došlo začátkem 60. let, kdy se nabídka Lidové školy umění rozšířila o výtvarný, literárně-dramatický a taneční obor. V té době došlo také k poslednímu stěhování, a to do budovy na Masarykově náměstí č. 16, kde škola sídlí dodnes.
V následujících letech byla činnost školy podřízena státu. Po revoluci byly všechny Lidové školy umění přejmenovány na Základní umělecké školy a ředitelem té jihlavské se stal Petr Šandera, který zde zůstal až do roku 2002. Pak se ředitelkou stala Dana Fučíková.

V roce 2008 přešla škola pod nového zřizovatele, tedy statutární město Jihlavu. Krátce poté se uskutečnila velká dvouletá rekonstrukce, při které proběhla i přístavba zadního traktu- Během této doby měli žáci a učitelé dočasné působiště v hotelu Zlatá hvězda. Poté se díky opravě mohla navýšit kapacita školy.

Foto:
horní obrázek: Dana Fučíková byla zvolena do funkce ředitelky Základní umělecké školy v Jihlavě před dvaceti lety. Vystudovala konzervatoř a je absolventkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.
Za jejího působení ZUŠ zaznamenala velký rozmach a posílila svoji prestiž, například
byl založen padesáti pěti členný dechový orchestr, proběhla také celková rekonstrukce školy, a
vybavení školy hudebními nástroji dosáhlo špičkové úrovně.

dolní obrázek: Firma Steinway & Sons vyrábí mistrovská křídla již po 170 let.
„Naše klavíry rozdávají radost po celém světě a já věřím, že tento účel bude nástroj splňovat i tady, v nádherných prostorách jihlavské školy,“ zmínil zástupce firmy Petr Farkaš.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Loni došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, policistům se jich podařilo objasnit přes padesát procent
V roce 2022 došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo objasnit 51,46 % (tj. 828 trestných činů), a dále v průběhu loňského roku zjistili pachatele u 135 trestných činů spáchaných v předchozích letech. Pro porovnání v roce 2021 došlo k celkem 1 245 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo objasnit 55,6 %, a v roce 2020 to bylo 1 325 skutků.
V loňském roce se tak v porovnání s rokem předcházejícím zvýšil počet spáchaných trestných činů o 364 skutků. K nejvyššímu nárůstu došlo u majetkové trestné činnost, kde vzrostl počet o 308 případů, znatelně více je také násilných trestných činů.

K nejvíce trestným činům došlo v loňském roce v Jihlavě a obcích v jejím okolí. Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Jihlava prověřovali policisté celkem 1 202 trestných činů, z nichž se jim podařilo 51,3 % objasnit (v roce 2021 došlo k 898 trestným činům s objasněností 54,7 %). Na Polensku došlo v loňském roce k 162 trestným činům, objasnit se z tohoto počtu podařilo policistům 49,4 % (v roce 2021 bylo spácháno 114 trestných činů s objasněností 66,7 % případů). Na Telčsku prověřovali policisté 125 trestných činů, z nichž je objasněno 52 % (v roce 2021 došlo k 127 trestným činům s objasněností 50,4 %). Na Třešťsku došlo vloni k 120 trestným činům, objasnit se jich policistům podařilo 55,8 % (v roce 2021 bylo spácháno 106 trestných činů s objasněností 57,6 % případů).

Násilná trestná činnost

V loňském roce došlo na Jihlavsku k 219 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 77,6 %. Dodatečně objasnili dalších osmnáct případů. (v roce 2021 došlo k 168 těmto činům s objasněností 75,6 %). V meziročním porovnání se tak násilná trestná činnost zvýšila, a to o 51 spáchaných trestných činů.

Zvýšil se počet loupeží, a to z jedenácti spáchaných v roce 2021 na sedmnáct, ke kterým došlo vloni. Dobrou zprávou ale je, že se všechny případy podařilo kriminalistům objasnit.

Nejčastějším násilným činem bylo v loňském roce opět úmyslné ublížení na zdraví, kterých bylo 114, o rok dříve to bylo 86. Objasnit se policistům podařilo více než osmdesát procent případů.

Častěji páchaným činem je v této oblasti nebezpečné vyhrožování (30 skutků), což je o čtyři více než ve stejném období o rok dříve. Případy nebezpečného pronásledování řešili policisté dva. Více bylo případů týrání osoby žijící ve společném obydlí, kterých bylo vloni pět, což je o jeden více než o rok dříve. Mezi násilnými činy bylo vloni také 23 vydírání (o rok dříve jich bylo sedmnáct) a osmnáct případů porušování domovní svobody (třináct z nich již policisté objasnili), což je o tři více než o rok dříve.

Mravnostní trestná činnost

V 47 případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy, z nich je v současné době objasněno 59,6 %. Dalších osm případů objasnili policisté z předchozí doby. (v roce 2021 došlo ke stejnému počtu mravnostním trestným činům).

Majetková trestná činnost

V loňském roce došlo na Jihlavsku k 789 majetkovým trestným činům. Objasnit se jich do konce roku podařilo policistům 30,3 %. Dodatečně policisté v této oblasti vloni objasnili dalších 46 případů. (V roce 2021 bylo spácháno 481 majetkových trestných činů s objasněností 30,4 % případů.

U majetkové trestné činnosti se počet spáchaných trestných činů v porovnání s předcházejícím rokem výrazně zvýšil, a to o 308 skutků.

V 215 případech se jednalo o krádeže vloupáním (v roce 2021 jich bylo 128), v 242 o krádeže prosté (rok 2021 - 138 trestných činů) a 332 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy (v roce 2021 jich bylo 215).

Vloni došlo k třiadvaceti vloupáním do rodinných domů, z nichž více než třicet procent již policisté objasnili, je to o sedm případů více než o rok dříve. Vloupání do bytů bylo sedm (v předchozím roce došlo k pěti případům).

Zvýšil se počet vloupání do rekreačních chat, z šesti případů spáchaných v roce 2021 na 27, ke kterým došlo vloni. Snížil se počet vloupání do obchodů, bylo jich osm (v roce 2021 došlo k patnácti případům), a pět případů již policisté objasnili. Dále došlo ke dvěma případům vloupání do kiosků, o rok dříve jich bylo pět.

Zvýšil se také počet vloupání do vozidel, a to z jednadvaceti v roce 2021 na 35 spáchaných vloni, z nichž policisté již přibližně čtvrtinu objasnili. Vyšší je také počet krádeží jízdních kol, z osmi předloni narostl jejich součet na osmnáct. Krádeží v bytech bylo vloni jedenáct s objasněností bezmála čtyřicet procent případů, což je o dva případy méně než v roce předcházejícím.

Krádeží vozidel bylo vloni čtrnáct, stejně jako v roce předchozím, objasnit se jich policistům podařilo téměř 65 procent. Krádeží v obchodech bylo vloni 113, o rok dříve jich bylo 45.

Případů poškození cizí věci řešili policisté vloni 74 (v roce 2021 jich bylo 52), podvodů 176 (o rok dříve to bylo 109 trestných činů) a zatajení věci pět.

Hospodářská trestná činnost

V loňském roce došlo k 116 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům podařilo 45,7 % případů. (V roce 2021 došlo k 104 hospodářským trestným činům s objasněností 42,3 %).

V oblasti hospodářské trestné činnosti bylo spácháno sedm úvěrových podvodů, deset trestných činů v souvislosti s platební kartou a osmnáct v souvislosti s přístupem do počítačového systému. Podvodů bylo dvacet a případů zkrácení daně řešili kriminalisté osm.

Ostatní trestná činnost

Ze zbývajících 438 trestných činů se policistům podařilo objasnit 77,2 %.

Mezi těmito zbývajícími trestnými činy je 110 přečinů maření výkonu úředního rozhodnutí (v roce 2021 jich bylo o jeden méně), 39 přečinů zanedbání povinné výživy (v roce 2021 jich bylo 48) a 82 přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky, těch bylo v přecházejícím roce o osmnáct více.

V 42 případech byl trestný čin spáchán v souvislosti s dopravní nehodou (v roce 2021 jich bylo 45). Zvýšil se meziročně počet případů výtržnictví, a to z patnácti v roce 2021 na 22 vloni. Vyšší je také počet trestných činů sprejerství, kterých bylo vloni 55 (v roce 2021 jich bylo o jedenáct méně).

Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita. Vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti 45 trestných činů, což je o pět více než v předcházejícím roce.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   11. 12. 2024

• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Úterý   10. 12. 2024

• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání

Sobota   7. 12. 2024

• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou

Pátek   6. 12. 2024

• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný

Čtvrtek   5. 12. 2024

• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025

Středa   4. 12. 2024

• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení

Úterý   3. 12. 2024

• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly

Pondělí   2. 12. 2024

• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže

Neděle   1. 12. 2024

• Výstava na zámku ve Velkém Meziříčí přibližuje oslavu Vánoc v chaloupce i měšťanském domě
• V jihlavské zoo se narodilo historicky první mládě guerézy běloramenné
• Horácké Vánoce v Jihlavě s folklorním souborem Pramínek
• Nadělte si pod vánoční stromeček exotické zvíře. Starost s jeho chovem nechte na táborské zoo

Sobota   30. 11. 2024

• Advent v Jihlavě nabídne trhy, vánoční trolejbus, bruslení i svátečně vyzdobené ulice

Středa   27. 11. 2024

• Kostelem sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě zazní Zpěvy adventní
• Přijďte se seznámit s bílým lvem Gandalfem do táborské zoo na jeho první komentované krmení
• Adventní stezka a Mikuláš v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Kraj Vysočina pořídil nová auta organizacím pečujícím o osoby se zdravotním postižením
• Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky
• Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení s ukrytím i evakuací osob

Úterý   26. 11. 2024