Kriminalista z Pelhřimova vydal detektivku, první části příběhu začal autor psát před pěti lety obyčejnou tužkou do bloku
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Kriminalista z Pelhřimova vydal detektivku, první části příběhu začal autor psát před pěti lety obyčejnou tužkou do bloku
Pelhřimovský kriminalista z oddělení hospodářské kriminality poručík Ondřej Fanta se zařadil mezi policisty – spisovatele. V těchto dnech mu totiž v nakladatelství Albatros Media a.s. vychází jeho prvotina – detektivní příběh z prostředí pražské smíchovské kriminálky – Vraždy na dvojce.
Křest knihy se uskutečnil začátkem prosince v Pelhřimově. Součástí křtu byla také dražba grafických listů. Její výtěžek ve výši 10 000 korun se Ondřej rozhodl věnovat dětskému oddělení pelhřimovské nemocnice. Předání daru se uskuteční v pátek 3. února v 9 hodin v pelhřimovské nemocnici. Kniha vyjde v nákladu 1000 kusů v nakladatelství Albatros Media již zítra - 30. ledna, aby poté zamířila ke knihkupcům.
Ondřej Fanta pochází z Pelhřimova, kde se v roce 1987 narodil. Před dvěma lety se do Pelhřimova vrátil a posílil tým na oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov. Jeho životním snem bylo stát se vojenským pilotem, ale život tomu chtěl jinak. Ondra se tedy rozhodl pro službu u Policie České republiky. Policejní kariéru odstartoval před šestnácti lety v Praze po absolvování základní odborné přípravy jako nadstrážmistr na hlídkové službě na místním oddělení Vinohrady. Poté prošel postupně různými službami, včetně působení v několika zahraničních misích. Služba na smíchovské kriminálce, kde působil čtyři roky ve stálé výjezdové skupině, ho zřejmě velmi silně ovlivnila. Začal totiž přemýšlet o tom, jak své zážitky z často velmi náročných a dramatických výjezdů ztvárnit do podoby příběhů, které by nepadly v zapomnění, a lidé by si je mohli přečíst.
„Já miluji dobré policejní seriály. Za mě mezi top české seriály z policejního prostředí patří Případy prvního oddělení. Pak ale přišla se svým seriálem jedna komerční televize a já tu formu a obsah jednotlivých dílů doma hodně často kritizoval, protože se mi příběhy zdály hodně přitažené za vlasy. A moje manželka mi na mé remcání tehdy řekla: Když jsi tak chytrý, tak si to napiš sám,“ popisuje první impuls k pokusu začít psát příběh, který nakonec vyústil ve vydání knihy.
Zážitků z každodenní služby ve výjezdové skupině měl Ondra hodně, proto jedno ponuré zimní odpoledne vzal do ruky diář a obyčejnou tužku a začal psát první kapitolu. Pak nárazově psal dál a dál a stále jen rukou do bloku. Současně studoval druhou vysokou školu, a tak psaní bral jako spíše jako určitou relaxaci. Až zhruba po pěti letech dvě poslední kapitoly dopisoval na počítači. Pak svoje původní rukopisy znovu pročítal, postupně je upravoval a přepisoval texty do počítače.
„Nikdy v životě jsem neměl ambice něco psát, navíc čeština nepatřila na základní ani na střední škole mezi mé oblíbené předměty, bylo tomu spíš naopak. Prostě nikdy bych si nepomyslel, že se mi může něco takového podařit,“ dodává Ondra.
Další velmi náročná a poměrně dlouhá cesta, kterou musel Ondřej zvládnout, vedla k nalezení způsobu, jak rukopis správně uchopit a proměnit jej ve vysněnou knihu. „Nedokázal jsem si vůbec představit, jak takový systém funguje, co za tím stojí neuvěřitelného úsilí a práce. Ale naštěstí se mi podařilo navázat spolupráci s online nakladatelstvím Pointa, které nabízí na svých webových stránkách spolupráci právě takovým začínajícím autorům, jako jsem já,“ popisuje Ondřej Fanta.
Prostřednictvím speciální aplikace si autor knihy postupně vybral své spolupracovníky – grafičku, korektorku, redaktorku, před nimiž stál náročný úkol - z rukopisu vytvořit skutečnou knihu. Pak stačilo už jen vybrat vhodné fotografie, které si pak Ondřej sám převáděl do potřebné tiskové kvality, rozvrhnout jednotlivé stránky, zpracovat ilustrace a zvolit vhodné citace z trestního zákoníku. Každá fotka a každá ilustrace má v knize svůj speciální význam. Například první ilustrace uvnitř desek je pohledem skrz železniční most na hrad a centrum a má signalizovat začátek. A poslední ilustrace je zase pohledem ven z centra na Vyšehrad a má signalizovat konec. Pak přišlo neméně náročné období. Autor detektivky celý měsíc na sociálních sítích musel doslova bojovat o přízeň čtenářů a pokusit se prodat potřebný počet výtisků, které by odpovídaly nákladům na výrobu knihy. Z autora knihy se tak na měsíc stal velmi činorodý „marketér“ a dílo se nakonec podařilo a kniha může dělat radost milovníkům detektivek.
„Vraždy na dvojce jsem si už přečetl a musím říci, že všechny příběhy mě zaujaly a doslova mě vtáhly do děje. Protože autor vycházel ze svých vlastních zážitků ze služby na pražském Smíchově, tak se v jednotlivých kapitolách objevují skutečná místa v Praze, s nimiž jsou příběhy spjaty. Většinu těchto míst ze svého působení v Praze osobně znám. Právě proto mě kniha moc bavila. Kromě toho není úplně obvyklé, aby se kriminalista věnoval psaní vlastních příběhů s policejní tématikou. Ondřejovi se to povedlo a vydáním knihy dělá dobré jméno celému policejnímu sboru a za to si zaslouží naše uznání,“ uvedl brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.
Dana ČÍRTKOVÁ
Z policejního deníku: vandal poničil kříž, do školy se vloupal zloděj
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: vandal poničil kříž, do školy se vloupal zloděj
Dosud nezjištěný vandal v blíže nezjištěné době zhruba od konce prosince do současné doby ve Žďáře nad Sázavou v blízkosti ulice U Křížku poškodil žulová sloupová Boží muka, na kterých strhl vrchní římsovou desku z hranolového podstavce, na které byl umístěn litinový kříž. Jednáním pachatele poté došlo k odlomení litinového kříže od římsové desky a tento kříž se následně rozlomil. Městu, jako vlastníkovi památky, tak vznikla škoda v celkové výši téměř 20 000 korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Zloděj se vloupal do budovy školy
Policisté pátrají po neznámém pachateli, který má na svědomí vloupání do budovy základní školy v Pelhřimově. Dosud nezjištěný pachatel v přesně nezjištěnou dobu od čtvrtka do pátku vnikl do budovy základní školy, když nezjištěným předmětem vypáčil kovové dveře a poté vnikl do budovy školy v Pelhřimově. "Následně prošel šatnou, kde nezjištěným předmětem vypáčil dřevěné dvoukřídlé dveře. Poté vstoupil do chodby, kterou prošel až k nápojovému automatu. Vypáčil u automatu dvířka a následně odcizil zásobník na peníze i s uloženou finanční hotovostní v doposud nezjištěné výši. Na poškození dveří automatu vznikla hmotná škoda ve výši minimálně 10 000 korun. Přesná škoda, kterou zloděj způsobil, bude upřesněna dodatečně", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Na místo vyjeli policisté, kteří místo důkladně ohledali s cílem zajistit upotřebitelné důkazy. Poté případ krádeže vloupáním zadokumentovali a po pachateli pátrají. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže vloupáním.
Silně podnapilý muž se válel na zemi
Policisté vyjížděli v pátek 27. ledna kolem půl jedenácté v noci na ulici Novoměstská ve Žďáře nad Sázavou, kde v silně podnapilém stavu pobíhal uprostřed pozemní komunikaci muž. Svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, dále se nechoval ohleduplně vůči ostatním účastníkům provozu na pozemní komunikaci. "Přitom vyslovoval nesrozumitelné výrazy a neskýtal záruku slušného chování. Policisté muže kontrolovali a on začal být na policisty vulgární a s policejní hlídkou odmítal spolupracovat a odmítal prokázat svoji totožnost, a to i přes opakované výzvy ze strany policistů. Policisté muže zajistili a vzhledem k tomu, že provedená dechová zkouška vykázala hodnotu 2,51 promile alkoholu v dechu, byla na místo k posouzení zdravotního stavu přivolána posádka zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Lékařka po prvotním ošetření zjistila u muže vysokou hodnotu glykemického indexu a zároveň vzhledem k vysoké naměřené hodnotě alkoholu v dechu rozhodla o jeho převozu na urgentní příjem do zdravotnického zařízení", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Dvaapadesátiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku v dopravě a přestupku proti veřejnému pořádku. Oba přestupky policisté zadokumentují a odevzdají k řešení místně příslušnému správnímu orgánu.
Chodkyni po nehodě ošetřili zdravotníci
Policisté přijali v pátek 27. ledna deset minut před pátou hodinou odpoledne oznámení o dopravní nehodě v Telči na křižovatce ulice Na Posvátné s ulicí Staňkova. "Osmačtyřicetiletá řidička jedoucí s osobním vozidlem Honda Civic projížděla ve směru jízdy z centra města a jela směrem na ulici Na Posvátné. Při jízdě tato řidička ohrozila chodkyni, která přecházela pozemní komunikaci po vyznačeném přechodu pro chodce. Došlo ke střetu přední částí vozidla a chodkyně, která po střetu upadla na pozemní komunikaci. Chodkyně přecházela silnici po vyznačeném přechodu pro chodce ve směru od obchodního centra směrem k centru města. Při dopravní nehodě utrpěla chodkyně lehké zranění. Žena byla na místě dopravní nehody ošetřena osádkou zdravotnické záchranné služby a následně převezena k dalšímu ošetření do Nemocnice Jihlava", uvedla D. Čírtková. U řidičky i chodkyně provedli policisté dechovou zkoušku ke zjištění případné přítomnosti alkoholu, jejíž výsledek byl v obou případech negativní Na osobním vozidle byly užity zimní pneumatiky s předepsanou hloubkou dezénu. Další okolnosti, stejně jako míru zavinění, šetří policisté z dopravního inspektorátu Jihlava.
Nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pátek 27. ledna odpoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala deset minut po půl páté na silnici III. třídy mezi obcemi Krásná Hora a Kejžlice na Havlíčkobrodsku. Jednadvacetiletý řidič osobního auta Volkswagen projížděl po silnici od obce Krásná Hora směrem na obec Kejžlice a nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a dopravně technickému stavu komunikace, která byla v daném místě zledovatělá. Při průjezdu ze svého pohledu jízdy táhlou pravotočivou zatáčkou dostal s vozidlem smyk, ve kterém přejel do protisměrné části komunikace a dále vlevo do zasněženého silničního příkopu. Zde přední částí svého vozidla narazil do vzrostlého stromu, o který se následně vozidlo zastavilo. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče osobního automobilu, který byl na místě dopravní nehodě ošetřen osádkou vozidla zdravotnické záchranné služby převezen do nemocnice v Havlíčkově Brodě k dalším vyšetřením. Poté byl z nemocnice propuštěn. Ke zranění jiných osob nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla pouze hmotná škoda na osobním vozidle ve výši 20 000 korun. Policisté provedli u řidiče dechovou zkouškou, jejíž výsledek byl negativní. Při bližším ohledání bylo zjištěno, že řidič osobního vozidla nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Technická závada jako příčina dopravní nehody nebyla ohledáním zjištěna ani uplatněna. U vozidla policisté z důvodu jeho poškození zadrženi osvědčení o registraci vozidla..
Test prokázal ovlivnění řidiče drogami
Policisté kontrolovali v pátek 27. ledna odpoledne deset minut před čtrnáctou hodinou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku řidiče osobního vozu Škoda Octavia. "Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla. Řidič hlídce uvedl, že vyjel od domu z Náměště nad Oslavou a měl namířeno do Brna. Policisté u čtyřiadvacetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a poté také zkoušku na případné ovlivnění návykovými nebo jinými psychotropními látkami. Dechová zkouška byla negativní. Test vykázal pozitivní výsledek na přítomnost amfetaminu, metamfetaminu, opiátů a kokainu. Řidič se na výzvu policistů podrobil ve zdravotnickém zařízení lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve a moči", informovala D. Čírtková. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu.. Na místě si řidič vozidlo zajistil proti pohybu a odcizení.
Eva ŠINKOVSKÁ