Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 4.2 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jemnice se stala krajským vítězem na Vysočině, postupuje do celostátního kola a usiluje o titul Historické město roku 2022
O titul Historické město roku 2022 bude za Kraj Vysočina usilovat město Jemnice. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2023. Na Vysočinu putovalo celostátní vítězství několikrát v minulosti, kdy se Historickým městem roku stal např. Havlíčkův Brod (2020), Brtnice (2018) či Polná (2006).
Za Kraj Vysočina se v roce 2022 přihlásilo do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) celkem šest měst: Jemnice, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Telč (MPR i MPZ) a Třešť. Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila začátkem ledna 2023 všechna přihlášená města a vyhodnotila jejich přihlášky.

Vítězem soutěže se stalo město Jemnice, na druhém místě Telč. Po sečtení bodů obsadily třetí místo společně Moravské Budějovice a Třešť.

„Město Jemnice dlouhodobě a koncepčně podporuje obnovu a rozvoj městské památkové zóny, jednotlivých staveb i kultivaci veřejných ploch a zeleně. Napomáhá rovněž rozvoji historického jádra a života v něm, na čemž se podílí i bohatá společenská aktivita s řadou spolků a ustáleným občanským vybavením“, konstatuje Jan Klimeš, vedoucí Odboru péče o památkový fond územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

V roce 2022 byla provedena další z postupných etap obnovy střechy hlavní zámecké budovy. Obnovena byla také dílčí část interiéru zámku, do níž je instalován nový rozměrný model starého města. Před hlavním průčelím zámecké budovy byl opraven zahradní parter a také další část ohradní zdi zámeckého parku.
Mimo zámecký areál byla řemeslně realizována další část důležité a nákladné obnovy rozlehlého městského hradebního systému. Z rekonstrukcí měšťanských domů v historickém centru je důležitá především obnova domu č. p. 36 na náměstí Svobody s nově zpřístupněnou prodejnou a z havarijního stavu je postupně zachraňován dům č. p. 78 (Faastova vila).

„Komise ocenila přístup města Jemnice nejen za rok 2022, ale i za uplynulé roky, kdy se město nebývalým způsobem zasloužilo o podporu a rozvoj památkového fondu i o další mimořádné obnovy památek mimo vlastní MPZ, mezi kterými dominují především záchrana unikátní hrobky Pallavicini a rehabilitace areálu hřbitova u kostela sv. Jakuba“, dodává Jan Klimeš.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel (MDPS). Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list. Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu 2022 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Držiteli titulu Historické město roku z minulých ročníků jsou: Boskovice 2021, Havlíčkův Brod 2020, Štramberk 2019, Brtnice 2018, Slavonice 2017, Jičín 2016, Příbor 2015, Cheb 2014, Chrudim 2013, Jilemnice 2012, Uherské Hradiště 2011, Znojmo 2010, Beroun 2009, Šternberk 2008, Jindřichův Hradec 2007, Polná 2006, Česká Kamenice 2005, Františkovy Lázně 2004, Spálené Poříčí 2003, Prachatice 2002, Nový Jičín 2001, Litomyšl 2000, Kutná Hora 1999, Klášterec nad Ohří 1998, Kroměříž 1997, Třeboň 1996, Kadaň 1995 a Svitavy 1994.

Informace o soutěži naleznete na stránkách Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska:
https://www.historickasidla.…
Seznam všech přihlášených měst do soutěže Historické město roku 2022 naleznete:.
https://www.historickasidla.…
Více informací o Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón naleznete na webu MK ČR:
https://www.mkcr.cz/program-…

Foto: NPÚ Telč: Faastova vila
Ilona AMPAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková, žila v Želivi na Pelhřimovsku
Po těžké nemoci zemřela zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice Naďa Urbánková. Do svých 83 let žila v Želivi na Pelhřimovsku. O smrti své matky informovala na sociálních sítích její dcera Jana Fabiánová.
Naďa Urbánková, vlastním jménem Naděžda Balabánová, prohrála svůj boj s rakovinou, informovala o tom její dcera Jana Fabiánová na Facebooku. "S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3.2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním Covid-19.

Zemřela ve spánku, bez bolestí. Jménem celé naší rodiny děkuji za soucit a prosím o možnost vyrovnat se s touto zdrcující zprávou v soukromí. Děkuji Ti za všechno maminko moje. Miluji Tě napořád. Tvoje Jana," napsala na sociální síť.

Naďa Urbánková debutovala v roce 1959 jako herečka v Pardubickém divadle, poté působila v pražské Laterně magice. Od roku 1969 byla členkou kapely Country Beat Jiřího Brabce. Od roku 2007 moderovala pořad Písničky pro Vysočinu v Českém rozhlase Region.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Mončičáci, berušky na klíček či hliněné kuličky - výstava hraček éry socialismu v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
Rubikova kostka, oranžová „Tatrovka“, igráčci, mončičáci, plechová beruška na klíček, hliněné kuličky, panenky „krojačky“, stavebnice Merkur, Kloboučku hop!, plastový hokej, houpací kohout, céčka. To vše nabízí výstava Retrohrátky v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou až do 23. dubna.
Království her a hraček čeká na návštěvníky v Regionálním muzeu ve Žďáru nad Sázavou. Vystavené věci budou poznávat především generace dnešních čtyřicátníků a padesátníků. Jsou to totiž hračky jejich mládí, které měl doma snad každý. Mladší generace a děti ocení, že si mohou na výstavě jednotlivé exponáty ze 70. a 80. let minulého století nejen prohlédnout, ale většinu si budou moci také vyzkoušet.

„Výstavu jsme umístili do třech místností, v každé z nich je hernička. Děti si mohou vyzkoušet jednotlivé stavebnice, zahrát si společenské hry nebo si něco poskládat. Ti nejmenší ocení modely aut, například legendární oranžové Tatry, se kterou si i zajezdí,“ uvedl Miloslav Loupaur z oddělení historie žďárského muzea.

Součástí výstavy jsou také informační panely, z nich se návštěvníci dozví něco o historii jednotlivých exponátů a firem, které je vyráběly. Příkladem může být Igráček, který v posledních letech zažívá své znovuzrození. „Výstavu doplňuje také videoprojekce, kde se lidé dozví zajímavé informace z výroby vybraných hraček,“ dodal Lopaur. Už v prvních dnech výstavy si do muzea našly cestu rodiny s dětmi i skupinky z mateřských škol.

Retrohrátky jsou k vidění denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé je 50 korun; důchodci, studenti a ZTP zaplatí 30 korun; předškolní děti a skupiny mateřských škol 15 korun a pedagogický dozor má vstup zdarma.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině foukal silný vítr, hasiči celou noc uklízeli popadané stromy
Silný vítr, který v noci z pátku 3. na sobotu 4. února foukal na Vysočině, zapříčinil na dvě stě výjezdů hasičů především na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. Hasiči odstraňovali popadané stromy a větve, které bránily plynulému průjezdu vozidel. Podle meteorologů bude během dne vítr ustávat.
„V sobotu před sedmou hodinou odstraňovali profesionální hasiči ze Žďáru nad Sázavou u Kotlas ze silnice přístřešek zastávky. Do popadaných stromů narazili řidiči s auty u Suché, Otína Rudíkov a Bohdalce. Výjezdy v sobotu dopoledne pokračují", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Policisté v noci a v ráno přijali několik oznámení o spadlých stromech na komunikaci. Zaznamenávají také informace o hůře sjízdných vozovkách, a to na různých místech v regionu. „Aktuálně máme hlášeny problémy na silnici I/19 mezi Bystřicí nad Perštejnem a Lesonovicemi na Žďársku, či na silnici II/402 mezi Třeští a Stonařovem na Jihlavsku", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Foto: HZS Kraje Vysočina - přístřešek spadlý na komunikaci u Kotlas
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   28. 11. 2023

• Silnice na Vysočině kloužou, problémy mají řidiči i na dálnici D1
• Respirační nemoci nejvíce trápí lidi na Žďársku a na Jihlavsku
• Vesmírný Spolubál v Novém Městě na Moravě uzavře svojí první a poslední dekádu
• Živý betlém i letos zahájí adventní čas v jihlavské zoo. Dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více návštěvníky čeká v adventním čase.
• Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život, než se nebezpečné strýce s puškami podaří zkrotit?
• Unikátní almanach pelhřimovské nemocnice je v prodeji
• Z policejního deníku: do chaty se vloupal vandal; opilý muž skončil na záchytce

Pondělí   27. 11. 2023

• Dobročinný bazar MOCI POMOCI už po druhé pomůže pavlovským zvířátkům
• Tradiční předvánoční včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové speciality i třeba svíčky z včelího vosku
• Následná péče je tu stále, ale nově třeba s muzikoterapií či hagioterapií
• Táborská zoo trénuje důvtip hravých surikat i ostatních zvířat
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; zloděj se vloupal do chaty, nadělal nepořádek a ukradl různé věci

Neděle   26. 11. 2023

• Tradiční flér trh v sobotu v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu unikátních výrobků
• Jihlava si k Vánocům nadělí kluziště i vyhlídkové kolo
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič boural

Sobota   25. 11. 2023

• Vánoční zvyky a tradice a Příběh vánoční ozdoby v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Osobní auto srazilo chodkyni a od nehody ujelo, třebíčští policisté hledají svědky nehody

Pátek   24. 11. 2023

• Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání
• Vánoční výstava betlémů nejen z Itálie v třebíčském muzeu
• Pojízdné výdejny potravin pomáhají seniorům i rodičům samoživitelům
• Z policejního deníku: recidivisté kradli zboží a napadli pracovníka ostrahy; opilý řidič boural
• Pod stromeček si na gynekologii v jihlavské nemocnici přejí bezbariérovou koupelnu

Čtvrtek   23. 11. 2023

• Hrazení bystřin pomáhá zadržovat vodu v lesích. Letos vzniklo na Vysočině pět staveb
• Muzejní noc na zámku v Třebíči nabídne třeba prohlídku krypty baziliky svatého Prokopa
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý pachatel posprejoval most; muž pobýval v cizí chatě

Středa   22. 11. 2023

• Přijeďte v sobotu 2. prosince s kulichem do Sedlčan podpořit rekord
• Omezení léčebné péče v třebíčské nemocnici od pátku 1. prosince
• Většina základních a mateřských škol v Havlíčkově Brodě se připojí ke stávce
• Nemocnice v Pelhřimově zavádí dlouhodobé cévní přístupy
• Žádost o místo v domově pro seniory? Díky aplikaci a novým pravidlům jednoduše
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; řidič skončil s autem v zahradě

Úterý   21. 11. 2023

• Vánoční strom na pelhřimovském náměstí již stojí, jedlička se rozzáří v neděli 3. prosince
• Dovádění v rozlehlém výběhu unaví každého, i vlka arktického
• Na jihlavské náměstí bude dovezen vánoční strom. rozzáří se v neděli 3. prosince
• Znojemský most v Jihlavě je v havarijním stavu, potřebuje opravit. Řidiče čeká omezení
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl vzduchovku a páčidlo; opilý řidič se střetl s prasetem

Pondělí   20. 11. 2023

• V Třebíči je otevřené nové planetárium. Programy nabízí školám i veřejnosti
• Zoologická zahrada v Jihlavě představuje nejen exotické druhy, ale také i národní plemena
• „Je dobré, že se lidé mohou potkat a něco společně zažít,“ říká Lenka Chalupová
• Olejomalby i detailní kresby pastelkami na papír na výstavě Miska a lavice, kýbl a krabice výtvarníka Štěpána Vrbického v Horácké galerii
• Nemocnice v Pelhřimově omezuje návštěvy na dva dny v týdnu a to až do odvolání
• Přetížená nákladní auta ve Velkém Meziříčí odhalí opravená dynamická váha
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do garáže; opilá řidička bourala

Neděle   19. 11. 2023

• Přednáška Kterak nás sežere čínský kosmický drak v jihlavském muzeu
• JIhlavská galerie chystá výstavu výtvarníka z přelomu 19. a 20. století Maxe Švabinského
• Z policejního deníku: zloděj napáchal v chatě škodu za sto tisíc; zákazník se pneumatik nedočkal

Sobota   18. 11. 2023

• Výstava Třebíč grafická v zámecké kavárně představuje památky i zajímavá místa zpracované pomocí různých grafických technik
• Meteorologové varují před nedělní ledovkou na celé Vysočině
• Vstupenky do jihlavského podzemí na čerty si zájemci mohou zakoupit už nyní
• Kateřinské trhy ve Svratce nabídnou originální vánoční dárky a dekorace, adventní zboží i dobroty

Pátek   17. 11. 2023

• Přednáška o sčítání ptáků v jihlavském muzeu
• Malí aligátoři v jihlavské zoo mají svého patrona! Stal se jím herec Jiří Havelka
• V areálu Český mlýn v Jihlavě už se začíná připravovat zasněžování

Čtvrtek   16. 11. 2023

• Kniha s titulem Zlatá léta padesátá vypráví příběhy lidí i z Velkomeziříčska
• Bohoslužba za děti do dlaně u kapličky Ke cti Panny Marie v Antonínově Dole
• Skláření v Huti Jakub v Tasicích nabídne komentované prohlídky i ukázky výroby, malování a broušení skla
• Zoo Jihlava momentálně jako jediná v České republice chová babirusy sulaweské. Tito vzácní prasojeleni patří mezi klenoty zahrady
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; vandal počmáral železniční vagon

Středa   15. 11. 2023

• Invazní škeblice asijská potvrzena na Vysočině a to na Humpolecku, Pelhřimovsku a Moravskobudějovicku
• O Ježíškovi, Františkovi a zvířátkách 800 let stavění betlémů - výstava v pelhřimovském muzeu
• Na třech parkovištích v Jihlavě funguje v neděli dopoledne bezplatné parkování
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• Policisté se zaměřili na dodržování zákazu předjíždění na dálnici D1
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do chat; silně opilý řidič osobního auta boural

Úterý   14. 11. 2023

• Alkohol, nafta, hašiš i nelegální pracovníci. Celníci z Vysočiny měli perný den
• Energetici z Dukovan vysadili na 1500 sazenic letních dubů v odlesněné a vysychající lokalitě Heraltice na Vysočině
• Výstava Michal Mitro s titulem Driving Home For Christmas v jihlavské galerii Vysočiny
• Výstava Nikdo se tu nenudí, ale všechno je nudné v jihlavské galerii Vysočiny
• Výstava Nekoukáš? malířů aroslava Grodla a Matěje Lipavského v jihlavské galerii
• Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina má osm nových sanitních vouů
• Nová laboratoř, učebny a moderní zázemí. Průmyslová škola v Třebíči připravuje stavbu nových prostor
• Policejní nováčci společně darovali krev. Příklady táhnou a policisté naplnili heslo Pomáhat a chránit
• Z policejního deníku: žena zaútočila na jinou ženu, napadená musela vyhledat lékaře; vandal počmáral garáž; ženě sjelo auto do rybníka

Pondělí   13. 11. 2023