Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 6.2 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vždy se snažíme, aby se u nás rodičky cítily co nejlépe, říká primář gynekologicko-porodnického oddělení novoměstské nemocnice MUDr. Tomáš Müller
První rok v čele gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě má za sebou MUDr. Tomáš Müller. Vloni na tomto postu vystřídal MUDr. Jiřího Hrdinu. Jméno MUDr. Müllera není v novoměstské nemocnici neznámé. Je totiž zástupcem již druhé generace gynekologů. „Pokud jde o lékařskou profesi, tak to jsem už třetí generace. Dědeček býval obvodním lékařem,“ připomíná rodinnou tradici MUDr. Tomáš Müller.
Každé lékařské odvětví - a stejně tak i gynekologie - se vyvíjí. V poslední době jsou velmi diskutované alternativní porody. Jak je vnímáte vy?

Záleží na tom, co tím kdo myslí. Alternativním porodem může být myšlený porod v jiné poloze než vleže na zádech, porod do vody, lotosový porod… Někdo má zase za alternativní používání aromaterapie nebo hypnoterapie. Jiný za alternativní porod považuje jakýkoliv přirozený porod, který probíhá bez zásahu lékaře, porodní asistentky a použití farmakoterapie. Uskutečňuje se v příjemném a harmonickém prostředí za přítomnosti jenom těch nejbližších beze spěchu a zbytečného vyšetřování. Samozřejmě i my podporujeme základní filozofii přirozeného porodu, kterou je myšlena schopnost rodičky porodit své dítě sama bez direktivního vedení a použití medikace.

Rodičky nyní často přicházejí s porodními plány. Snažíte se jim vyhovět?

Je pravda, že poslední dobou narůstá počet rodiček, které si s sebou do porodnice porodní plán přinesou. V takovém případě si s ní při příjmu porodní asistentka nebo lékař vždy sedne, a probere to, co si pacientka pod jednotlivými body představuje. Snaží se jí vysvětlit, jak a proč při porodu postupujeme a jaké máme na porodním sále možnosti jí vyhovět. Stává se často, že rodička pak zjistí, že to, co má uvedeno v plánu, je u nás samozřejmostí. Pokud přijde s přáním, snažíme se s ní komunikovat, vše vysvětlit a společně najít takový postup, aby byla spokojená a zároveň aby nebylo zdraví a bezpečnost její ani miminka nikterak ohroženo. To je pro nás samozřejmě naprostou prioritou.

Některé rodičky si přejí porod císařským řezem. Jak se díváte na taková přání?

K indikování císařského řezu přistupujeme individuálně a v souladu s doporučenými postupy. Vždy preferujeme spontánní a přirozený porod, císařský řez není bez rizik. S rodičkou v otázce císařského řezu vždy komunikujeme, vysvětlujeme, a její přání zohledňujeme. Ovšem samo její přání není primární indikací k porodu touto cestou.

Celorepublikově ubylo v loňském roce porodů. Podobně je na tom i novoměstská porodnice. Čím si to vysvětlujete?

Když si prohlédnete statistiku porodů za několik let, zjistíte, že se střídají silnější a slabší ročníky. Přichází to ve vlnách. Někdy je počet porodů vyšší, jindy zase nižší. V porodnictví pracuji už patnáct let, za tu dobu jsem už několikrát zaznamenal nárůst i pokles porodnosti.

Mohou si rodičky přivést k porodu kromě partnera i někoho dalšího?

Nejčastěji na sále samozřejmě bývá s rodičkou přítomen partner, není to však vždy pravidlem. Rodičky si mohou přivést jakoukoliv blízkou osobu, která pro ni bude při porodu oporou. Počet doprovázejících u porodu kromě rodičky máme vzhledem k bezpečnosti a soukromí ostatních stanoven na dvě osoby.

Jaké novinky připravujete pro nastávající maminky v letošním roce?

V poslední době došlo k výraznému omlazení našeho kolektivu na porodním sále. Máme tu tři mladé porodní asistentky. Jsou plné elánu zkoušet nové věci a jsou odhodlané přispět k tomu, aby u nás byly porody komfortní a rodičky od nás odcházely spokojené. Pro příklad nyní nabízíme možnost využití aromaterapie či napářky hráze při porodu. Také se v krátké době plánuje rozšíření možností stravování na porodním oddělení. Rodičky budou mít k dispozici bufet, takže pokud budou mít chuť, budou si moci přímo na oddělení zajít pro jogurty, ovoce či jiné pochutiny.

Připravuje se přestavba gynekologicko-porodnického pavilonu. Na co se mohou pacientky těšit?

Bude to znamenat především výrazné zvýšení komfortu všech pacientek na gynekologicko- porodnickém oddělení, ale také usnadnění péče o ně pro celý personál. Co se porodního oddělení týče, na porodním sále budou vybudované porodní boxy s vlastním sociálním zařízením. Ty zajistí maximální soukromí a pohodlí při porodu. Celé porodní oddělení projde proměnou. Tak jak dnes vypadají nadstandardní pokoje, budou po přestavbě vypadat všechny pokoje. Gynekologický pavilon bude rozšířen o celé jedno patro, ve kterém budou umístěny nové operační sály. I nadále se budeme snažit dodržet nastavený trend – co nejméně otevřených operací a co nejvíce těch laparoskopických. Chceme, aby se zkracovala doba hospitalizace a pacientka i po rozsáhlém operačním výkonu měla co nejmenší potíže s návratem do normálního života. Rekonstrukcí samozřejmě projdou i gynekologické ambulance.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Kus ledu spadl z náklaďáku na osobní auto, jeho posádka utrpěla zranění
Jednašedesátiletý řidič nákladní soupravy - tahače s návěsem - projížděl v pondělí 6. února krátce po třinácté hodině po silnici ve směru jízdy od obce Čížkov na obec Starý Pelhřimov. Při projíždění táhlé pravotočivé zatáčky mu z jízdní soupravy, kterou před jízdou neočistil, spadnul kus ledu na protijedoucí osobní auto Toyota Verso s jednou spolujedoucí. Kus ledu poškodil kromě jiného čelní sklo osobního auta a zranil řidiče i jeho spolujedoucí. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
"Řidič byl se zraněním nejdříve ošetřen na místě dopravní nehody a poté byl převezen do zdravotnického zařízení v Pelhřimově. Po ošetření byl z nemocnice propuštěn. Lehce se zranila také spolujedoucí z osobního vozidla a utrpěla drobné oděrky v obličeji", informovala Dana Čírtková.

Celková způsobená škoda, která vznikla na osobním vozidle, byla odhadnuta na 250 tisíc korun. Řidič jízdní soupravy je podezřelý z přestupku v dopravě. Po dobu zásahu složek IZS byla silnice uzavřena, poté byl provoz řízení kyvadlově. Silnice byla zcela průjezdná poté až se podařilo následky nehody zcela odstranit.

Povinnost důkladně očistit automobil
https://auto-mania.cz/zamrzle-auto-se-da-vyresit-jednoduse-pridavame-i-tipy-jak-tomu-predejit/
před jízdou ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Podle ustanovení tohoto zákona řidič nesmí „řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran“ a „řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na komunikacích.“

Zejména dostatečný výhled z vozidla je důležitý pro schopnost reagovat na situace v silničním provozu. Při spěchu pak rozhodně není řešením očistit si jen úzký průzor a riskovat.

Stejně tak neodklizený sníh nebo led ze střechy vozidla je velkým rizikem. Při brzdění nebo při průjezdu zatáčkou může totiž sjet na čelní sklo nebo při jízdě odlétat z vozidla a ohrozit ostatní účastníky. Za nedodržení povinnosti hrozí v příkazním řízení sankce až 2000 korun.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Modré srdce Jeřabiny v pelhřimovské nemocnici ukazuje jedinečnost klientů s autismem
Atrium hlavní lůžkové budovy Nemocnice Pelhřimov hostí od 2. února výstavu fotografií s názvem Modré srdce Jeřabiny. Autory výstavy jsou fotograf Milan Šustr a sociální pracovnice Domova Jeřabina Pelhřimov Aneta Dohnalová. Na patnácti stojanech jsou k vidění fotografie klientů s poruchami autistického spektra (PAS), kteří se v rámci Domovů se zvláštním režimem v Horní Cerekvi a v Novém Rychnově učí samostatnosti, osvojují si nové dovednosti a k radosti všech dělají pokroky.
„V Horní Cerekvi se první klienti zabydleli už v roce 2015. V pořadí druhý domov jim byl otevřen přesně před rokem. Jsme rádi, že si tam našli opravdový domov a věnují se svým koníčkům, mají nové kamarády a ke spokojenému životu jim nic nechybí,“ popsala sociální pracovnice Domova Jeřabina Pelhřimov Aneta Dohnalová a dodala, že právě vybraní klienti se stali součástí projektu Modré srdce Jeřabiny, kdy si každý z nich vyrobil vlastní modré srdce, které má samo o sobě hlubší význam. „Co srdce to originál, a to samé platí i o našich klientech,“ sdělila Aneta Dohnalová.

Ze samotné tvorby byly pořízeny fotografie, z nichž vzešla fotografická výstava, jejímž cílem je přiblížit péči o osoby s PAS v Domově Jeřabina Pelhřimov, p.o. „Jsme rádi, že hostíme výstavu klientů, kteří se i přes svůj handicap snaží zapojit do běžného života. Na fotografiích je citlivě zachycena atmosféra, která při výrobě srdcí panovala. Výstava bude v prostorách pelhřimovské nemocnice k vidění minimálně do konce února,“ přiblížila mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Domov Jeřabina Pelhřimov se nyní stará o 26 klientů s PAS a nejde o konečné číslo. Ke třem adresám přibude ještě jedna, a to v Počátkách, kde pro potřeby péče o tuto klientelu bude přestavěn Denní stacionář.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Vysočina nabízí společnou vstupenku k návštěvě krajských muzeí a galerií
Dlouhodobým záměrem Kraje Vysočina je umožnit široké veřejnosti návštěvu krajských muzeí a galerií, aniž by to výrazně zatížilo rozpočet domácnosti. Za tímto účelem byla vytvořena Společná vstupenka, která začíná na ceně 60 Kč a přitom zahrnuje hned dvanáct návštěv.
„Tato ojedinělá vstupenka umožňuje jejímu držiteli a případně i dalším přizvaným osobám navštěvovat krajská muzea i galerie a opakovaně se do nich vracet. A to až do vyčerpání dvanácti vstupů,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že prozatím se dá tato vstupenka pořídit za stejnou cenu jako v minulých letech.

V době před covidem byla vstupenka hojně využívána, pandemie a opakované uzavírání institucí však logicky způsobilo pokles v jejím prodeji i návštěvnosti, která v roce 2020 činila pouze 1 500 návštěvníků a v roce 2021 se mírně zvedla na 1 800 návštěvníků. V roce 2022 její prodej a využívání opět vzrostl, a to dokonce na úroveň před pandemií. V loňském roce na tuto vstupenku do krajských sbírkotvorných organizací zavítalo 5 349 návštěvníků. Nejvíce osob se Společnou vstupenkou vloni zavítalo do Muzea Vysočiny Třebíč a Muzea Vysočiny Pelhřimov. Od roku 2014 na Společnou vstupenku přišlo do krajských organizací již 41 452 návštěvníků.

Společná vstupenka se rozhodně vyplatí. Vyjde podstatně levněji než běžné vstupné, které se navíc v některých organizacích v posledním roce zvedalo. Zejména ve variantě pro školní třídy lze ušetřit až tisíce korun, neboť je-li vybíráno vstupné například ve výši 40 Kč za žáka, za celou třídu o průměrném počtu 25 žáků činí jednorázové vstupné 1 000 korun. Přičemž za Společnou vstupenku ve variantě pro celé školní třídy za celý třídní kolektiv zaplatí 300 Kč a mohou na ni následně během dvou let přijít bezplatně ještě jedenáctkrát. Další a velmi významnou výhodou je přenositelnost této vstupenky, a proto ji mohou využívat i další třídy v rámci celé školy. Tato přenositelnost platí i v ostatních kategoriích, a proto mohou na jednu vstupenku přijít páry nebo i menší skupinky osob případně může putovat v rámci rodiny a přátel. Neboť není vystavena na konkrétní jméno.

V současnosti je vstupenka k dispozici ve třech variantách, a to plné vstupné za 120 Kč, zvýhodněné vstupné pro děti, studenty a seniory za 60 Kč a vstupné pro celé školní třídy za 300 Kč. V průběhu letošního roku je však plánována jejich inovace s ohledem na postupnou modernizaci a tvorbu nových expozic a zároveň pravděpodobně dojde k přehodnocení prodejní ceny. Pokud by tedy došlo k jejich zdražení, stávajících držitelů se po dobu dvouleté platnosti vstupenky toto navýšení nedotkne a bude jim garantována cena platná v době jejich zakoupení. Společnou vstupenku lze běžně zakoupit ve čtyřech muzeích, čtyřech jejich pobočkách a třech galeriích v Kraji Vysočina. Její používání je snadné. Při každém vstupu bude označeno jedno z dvanácti volných políček na zadní straně vstupenky, a to postupně až do jejího vyčerpání. Opakovaně lze navštěvovat jedno konkrétní kulturní zařízení nebo navštívit postupně všechny nebo vybrané zapojené instituce napříč krajem, až do vyčerpání dvanácti vstupů. Vstupenka je platná dva roky od prvního vstupu, neboť u něho se zapíše datum.

Úplné informace jsou uvedeny v informačních letácích, které jsou k dispozici v základní či rozšířené tištěné podobě a získáte je ve všech zapojených organizacích nebo na krajském úřadu v oddělení kultury. Ke stažení jsou rovněž ve formátu pdf na krajském webu https://www.kr-vysocina.cz/s… nebo na webových stránkách dotčených organizací. Součástí rozkládacího letáku je i mapa s kontakty na jednotlivé instituce včetně stručných informací o expozicích. Vstupenku lze využít i k návštěvě výstav.

Bohužel v současnosti není možné na tuto vstupenku zavítat do jihlavského muzea, které je dočasně uzavřeno v souvislosti s probíhající rekonstrukcí a tvorbou nových expozic. Ale o letních prázdninách by již měly být přístupné nové i modernizované expozice. Navíc oproti stávajícímu letáku bude od dubna umožněn vstup na Společnou vstupenku i do nových prostor telčské pobočky jihlavského muzea, která se otevře návštěvníkům v prostorách bývalého špitálu na Starém městě v Telči. Věříme, že díky dvouleté platnosti této vstupenky si ji budete moci v plném rozsahu dostatečně užít! Neboť platí například i v nedávno zrekonstruovaných prostorách pobočky třebíčského muzea na zámku v Moravských Budějovicích, kde jsou k vidění hned dvě zajímavé expozice.

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Ministr zdravotnictví ocenil profesora Kreuzberga, lékaře radiodiagnostického oddělení
První únorové pondělí navštívil Nemocnici Havlíčkův Brod místopředseda vlády a ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc, MBA, EBIR. S vedením nemocnice diskutoval o aktuálních otázkách zdravotnictví, nedostatku zdravotnického personálu a plánovaných stavebních i přístrojových investicích nemocnice v blízké budoucnosti. Žhavým tématem byla též stavba kamenného hospice v blízkosti nemocnice a zdravotně sociální problematika. Hlavním důvodem jeho návštěvy však bylo předání Čestného uznání za celoživotní práci ve zdravotnictví lékaři radiodiagnostického oddělení prof. MUDr. Borisovi Kreuzbergovi, CSc
„Profesor Kreuzberg je vynikajícím odborníkem v radiodiagnostice a emeritním děkanem Lékařské fakulty v Plzni, kterým byl opakovaně znovuzvolen, což je v akademické obci zcela unikátní. Za desítky let jeho práce ohromně přispěl k rozvoji nejen samotné lékařské fakulty, ale i Fakultní nemocnice Plzeň, odkud se následně přesunul právě do Nemocnice Havlíčkův Brod, kde vyšetřuje pacienty dodnes. Čestné uznání ministra zdravotnictví, které jsem mu dnes udělil, je tak výrazem poděkování za jeho celoživotní oddanost záchraně životů pacientů,“ řekl ministr Válek. Profesor Borisovi Kreuzberg je uznávaným českým radiologem, bývalým přednostou Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice Plzeň. Od roku 2020 pracuje na radiodiagnostickém oddělení a jeho doménou je pracoviště magnetické rezonance.

Ministr zdravotnictví probral s vedením nemocnice problematiku financování zdravotnických zařízení i personální otázky. „Získat do nemocnice našeho typu lékaře se specializovanou způsobilostí v některých oborech je čím dál náročnější. Je to však nutnost k udržení atestací na vzdělávání mladých lékařů pro dané obory a jediná možnost, jak dlouhodobě zajistit dostupnost péče například v oblasti otorinolaryngologie či pneumologie. Velký problém nastává i u pediatrů,“ sdělil k problematice ředitel nemocnice Mgr. David Rezničenko, MHA.

Součástí návštěvy byla prohlídka oddělení radiodiagnostického a oddělení nukleární medicíny, kde se ministr zdravotnictví setkal se zaměstnanci nemocnice. Pohovořil též s radním Kraje Vysočina Mgr. Karlem Janouškem z majetkového odboru, zástupci Města Havlíčkův Brod a spolku Mezi stromy o stavbě nového kamenného hospice a navštívil staveniště. Hospic by měl začít fungovat v roce 2024 nedaleko havlíčkobrodské nemocnice. Hlavním investorem je Kraj Vysočina, Ministerstvo zdravotnictví ČR poskytlo na stavbu dotaci ve výši 47 milionů korun.
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal počmáral vlak, škoda je 80 tisíc; recidivista v podmínce kradl cukrovinky; řidič nadýchal přes tři promile
Neznámý vandal načmáral v době od večerních hodin soboty 4. února do ranních hodin následujícího dne na vlakovém nádraží v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku na vlakovou jízdní soupravu stříbrno černo zelené nečitelné nápisy, čímž způsobil předběžně vyčíslenou škodu kolem osmdesáti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Krádež v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý opakovaně soudně trestaný devětačtyřicetiletý muž, který v prodejně na ulici Bělohradská v Havlíčkově Brodě odcizil cukrovinky a způsobil škodu přes osm set korun. "V současné době je muž ve zkušební době podmíněného odsouzení trestu k odnětí svobody, který by mu měl skončit v září letošního roku. V neděli 5. února před desátou hodinou večer byl muž v prodejně potravin, kde odcizil čokolády, zboží schoval pod oděv a bez zaplacení prošel pokladním prostorem, aniž by zaplatil. Při odchodu z prodejny ho zastavil pracovník ostrahy", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 5. února byli policisté v Třešti po šesté hodině večer přivoláni na ulici 5. května, kde se na autobusovém nádraží povaloval zjevně opilý muž. "Nebyl schopen se v mrazivém počasí o sebe postarat, samostatné chůze a při pokusech vstát padal. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, při které muži naměřili hodnotu 2,61 promile alkoholu. Šestadvacetiletého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Muž řídil přes uložený zákaz
Velkou dávku drzosti projevil řidič se zákazem řízení, kterého zastavili policisté o uplynulém víkendu v Jihlavě hned dvakrát. V prvním případě byl muž navíc ještě opilý, policisté mu sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů a případ řešili ve zkráceném přípravném řízení. Řidiči to ale zřejmě nestačilo a druhý den ho policisté přistihli při řízení znovu. Kromě sdělení podezření ze spáchání trestného činu, muž ještě přišel o vozidlo, které policisté zajistili.
V sobotu 4. února zastavili policisté po třetí hodině ráno na ulici Polní v Jihlavě vozidlo Peugeot a při kontrole šestačtyřicetiletého řidiče zjistili, že má od loňského podzimu soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dva a půl roku. Dále policisté muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala i opakovaná zkouška. Policisté muži další jízdu zakázali, zajistili ho a odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Následně mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí. Netrvalo ale dlouho a policisté se s řidičem potkali znovu. V neděli 5. února jel totiž v dopoledních hodinách ve stejném vozidle po ulici Hany Kvapilové, kde ho hlídka zastavila. Dechová zkouška u něho tentokrát byla negativní. Policisté muže odvezli na oddělení, kde mu sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dále policisté zajistili vozidlo Peugeot. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidiči jsou podezřelí z přestupků
Během uplynulého víkendu odhalili policisté v Jihlavě čtyři řidiče s pozitivním testem na návykové látky. Všichni čtyři muži již v další jízdě nesměli pokračovat a jsou podezřelí z přestupkového jednání na úseku dopravy. První muž jel v pátek odpoledne s vozidlem VW Golf po ulici Lípová, u osmatřicetiletého řidiče byl test pozitivní na amfetamin. Ještě v pátek odhalili policisté dalšího řidiče na ulici Kosárkova, jednadvacetiletý muž jel s vozidlem BMW. Další dva řidiči jeli v Jihlavě v neděli, osmadvacetiletý muž řídil automobil Fiat na ulici Helenínská a šestatřicetiletý řidič vozidla Audi jel ulicí Husova. Všechny čtyři případy policisté šetří.

Alkohol za volantem
Přestupku na úseku dopravy se dopustil muž, kterého policisté zastavili v sobotu 4. února po deváté hodině ráno na ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě. Muž řídil osobní vozidlo Škoda. Devětapadesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. "Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,57 promile alkoholu. Opakované měření vykázalo obdobnou hodnotu. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V sobotu 4. února po desáté hodině večer zastavili policisté auto Škoda, jehož řidič jel po Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. "Při kontrole policisté zjistili, že čtyřicetiletý muž má základě rozhodnutí městského úřadu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu šest měsíců. Policisté muži další jízdu zakázali", informovala Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté nadále prověřují.

Řidič nadýchal přes tři promile
V sobotu 4. února po jedenácté hodině dopoledne zastavili policisté osobní vůz Renault, které jelo po ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku. Součástí silniční kontroly byla i dechová zkouška. "Dvaačtyřicetiletému muži naměřili hodnotu 3,26 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. Muž byl následně vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž je podezřelý z přestupku
V neděli 5. února zastavili policisté na silnici u obce Březské na Žďársku vůz Renault, které řídil třiapadesátiletý muž. "U řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,71 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška. Policisté muži zakázali další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Řidič je podezřelý z přestupku
V neděli 5. února kontrolovali policisté kolem třetí hodiny odpoledne u Jinošova na Třebíčsku řidiče vozidla VW Golf. "U jednadvacetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výsledky dětské výtvarné soutěže Malý ateliér 2022
Tématem prvního ročníku dětské výtvarné soutěže Malý ateliér pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava byli Motýli. Do uzávěrky, která byla 31. prosince 2022, jsme obdrželi 461 soutěžních prací z 31 školek, škol, výtvarných kroužků a jiných institucí, a to z 19 obcí a měst z území celé republiky.
V pondělí 16. ledna 2023 sedmičlenná odborná porota posoudila díla zařazená do soutěže a přidělila body celkem 67 z nich.

V kategorii dětí do 6 let nejvíce bodů, a tedy vítězství v soutěži získal obrázek Zmizíček černý od Hany Symerské (5 let) z Bystřice pod Hostýnem. Na druhém místě je obrázek Motýl od Sebastiana Cisára (5 let) ze ZŠ Křížová, Jihlava a třetí místo získal Hevkan Max z F POINTu, Jihlava s obrázkem Motýl „Dětství“.

V kategorii dětí od 7 do 10 let zvítězil s obrázkem Motýli Mikuláš Štěpán Povondra (9 let) z Výtvarného kroužku Zděňka z Kladna. Na druhém místě se umístil Oleksandr Shulzenko (10 let) z jihlavské ZŠ Jungmannova s obrázkem Motýl a třetí místo obsadil Slávek Štaubert (9 let) z jihlavské ZŠ Kollárova se stejnojmenným obrázkem.

V kategorii dětí od 11 do 14 let zvítězila s obrazem Migrace motýlů Anastasia Protčenko (13 let) z jihlavského F POINTu. Na druhém místě je s obrázkem Křídla motýlí Petra Hermanowiczová (13 let) ze ZŠ a MŠ Kobeřice a třetí příčku obsadila její spolužačka Adéla Jurčková (12 let) s obrázkem Nový život.

Slavnostní vernisáž výstavy nejlepších a nejzajímavějších fotografií, spojená s předáním cen vítězům soutěže, se uskutečnila ve středu 1. února 2023. Ceny dětem předávali a proslovy měli pan náměstek hejtmana Kraje Vysočina Mgr. Roman Fabeš, který převzal nad soutěží i výstavou záštitu, a ředitel Muzea Vysočiny Jihlava RNDr. Karel Malý, Ph.D.

Výstava je (vzhledem k probíhajícím rekonstrukcím v našem muzeu) mimořádně nainstalovaná v budově B Kraje Vysočina (Žižkova ul. 57, Jihlava) a bude zde přístupná do 27. února 2023.
Pavel BEZDĚČKAZpět nahoru na obsah...

Nedonošení a nemocní novorozenci v Jihlavě mají nové inkubátory
Pro nejmenší pacienty jihlavské nemocnice jsou připravené nové inkubátory. Díky přístrojům za téměř milion korun se na jednotce intenzivní péče zlepšilo zázemí a péče o nedonošené a nemocné novorozence. Nadační fond Kapka naděje pořídil také další přístroje do specializovaných dětských ambulancí za desítky tisíc.
Inkubátor patří mezi základní přístrojové vybavení novorozenecké JIP. „Díky inkubátoru jsme schopni nemocným a nezralým novorozencům zajistit termoneutrální prostředí, správnou cirkulaci vzduchu a koncentraci kyslíku včetně hygienicky bezpečného zvlhčení. Nový typ inkubátoru je přínosem především v jednoduchosti obsluhy, přístupu v péči o novorozence a zároveň i díky technickým požadavkům, které jsou v neodkladné péči o novorozence nezbytné,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen. K němu se přidává vrchní sestra Jana Zejdová: „Představte si stísněný prostor inkubátoru, možnost vsunout do inkubátoru dvě ruce a provést odběr u nezralého novorozence přes časem poničenou průhlednost plexiskel a s rychlým poklesem teploty v inkubátoru. Známe to a za nové inkubátory jsme opravdu více než rádi. Zvyšuje se tak komfort péče o ty nejmenší.“

Dalšími přístroji vybavil Nadační fond Kapka naděje specializované dětské ambulance jihlavské nemocnice. „Jedná se o certifikovaný výškoměr pro endokrinologickou ambulanci a tlakový holter pro diabetologickou a nefrologickou ambulanci. Inkubátory ATOM financovala společnost Shell Czech Republic, a.s., ostatní nadační příspěvky byly financovány Kapkou naděje,“ říká ředitelka nadace Dita Loudilová.

Nové inkubátory vyšly na 985 tisíc korun, tlakový holter 37 tisíc korun a měřící stanice na 48 tisíc. Moc děkujeme Nadačnímu fondu Kapka naděje za opětovnou pomoc.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalista věnoval výtěžek z grafických listů knihy dětskému oddělení
Finanční dar ve výši 10 tisíc korun věnoval Dětskému oddělení Nemocnice Pelhřimov pelhřimovský kriminalista z oddělení hospodářské kriminality poručík Ondřej Fanta. Ten napsal knihu detektivních příběhů s názvem Vraždy na dvojce. Součástí křtu knihy byla dražba grafických listů. Oddělení využije finanční dar například na nákup ložního povlečení a dalších potřebných věcí.
Dětské oddělení pelhřimovské nemocnice poskytuje zdravotní péči o pacienty v dětském a dorostovém věku (0 – 19 roků), jejichž onemocnění vyžaduje hospitalizaci či specializovanou ambulantní péči. Ve spolupráci s chirurgickými obory (chirurgie, ORL, urologie, ortopedie) zajišťuje předoperační i pooperační péči o děti uvedené věkové skupiny. Cílem oddělení je zajištění komplexní léčebné i vyšetřovací péče o pacienty s návazností na odborné dětské ambulance.

Výtěžek z dražby předal Ondřej Fanta primáři dětského oddělení Stanislavu Houšťkovi dne 3. února. Příjemného setkání se zúčastnili za KŘP Kraje Vysočina brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, krajský policejní ředitel, plk. Mgr. Petr Petr, ředitel územního odboru Pelhřimov a za nemocnici Ing. Jan Mlčák, MBA, ředitel nemocnice, Mgr. Lenka Rokosová, vrchní sestra dětského oddělení a Jana Pfauová, staniční sestra dětského oddělení.

Více na: www.regionalist.cz/i…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Ředitelství silnic a dálnic opraví silnici I/19 mezi Ronovem nad Sázavou a Novými Dvory na Havlíčkobrodsku, je plná trhlin a výtluků
Silnici I/19 v úseku mezi Ronovem nad Sázavou a Novými Dvory na Havlíčkobrodsku, včetně průtahu obcí. 2815 metrů vozovky, Ředitelství silnic a dálnic opraví. Vozovka v inkriminovaném úseku silnice je již ve špatném stavebním stavu, na což poukazuje mimo jiné výskyt různých typů trhlin, hloubkové koroze nebo výtluků. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu ŘSD.
"Obdrželi jsme devět nabídek v rámci výběrového řízení na zhotovitele opravy silnice I/19 v úseku mezi Ronovem nad Sázavou a Novými Dvory, včetně průtahu obcí. Celkem 2815 metrů vozovky jsme původně plánovali opravit už v roce 2022, ale z důvodu souběhu dalších staveb a nutnosti vedení objízdné trasy po silnici I/19 bylo zahájení přesunuto na letošní stavební sezónu", informoval M. Buček.
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky dle zadávací dokumentace činí 54 008 114 korun bez DPH. Mimo ceny je také soutěžena na čas, tedy i dobu pro uvedení stavby do provozu. Výběrová komise aktuálně hodnotí všechny nabídky dle kritérií stanovených zadávací dokumentací.

Vozovka v inkriminovaném úseku silnice I/19 je již ve špatném stavebním stavu, na což poukazuje mimo jiné výskyt různých typů trhlin, hloubkové koroze nebo výtluků. Účelem opravy je především zlepšení technického stavu a zkvalitnění povrchu komunikace a celkově tak prodloužení životnosti vozovky. Za tímto účelem dojde k odfrézování obrusné a ložní asfaltové vrstvy vozovky v celkové tloušťce 100 – 110 mm a pokládce nových asfaltových modifikovaných vrstev. Provedená diagnostika ukázala, že ve dvou úsecích je již nezbytné provést také lokální sanace konstrukčních vrstev vozovky. Celkem se zatím jedná o 500 metrů, přičemž další nutnost sanací může vyvstat po vyfrézování ložné vrstvy. Pracovat se bude také nezpevněných krajnicích, pročištění silničních příkopů a popř. doplnění silničních ocelových svodidel.

"Předpokládáme, že oprava bude probíhat za provozu po polovinách vozovky s kyvadlově řízeným provozem. V úsecích, kde bude nutné konstrukci vozovky sanovat, by mohlo dojít k úplné uzavírce komunikace. Opravený úsek jako celek by měl být uveden do provozu za 3 měsíce od zahájení prací. To plánujeme v průběhu první poloviny roku v závislosti na časovém postupu výběrového řízení i koordinaci dalších staveb v lokalitě", doplnil M. Buček.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve vlacích jsou výbušniny, hlásil ráno anonym, policisté evakuovali cestující v Ostrově nad Oslavou a Havlíčkově Brodě
Anonymní oznámení o uložení výbušnin ve vlacích, nádražích a brněnské poště na ulici Nádražní přijali v pondělí 6. února v časných ranních hodinách policisté v Jihomoravském kraji. V Kraji Vysočina v souvislosti s oznámením provedli ráno kontrolu ve dvou vlacích. Ve stanici v Ostrově nad Oslavou a v Havlíčkově Brodě evakuovali cestující do bezpečného prostoru. Při prohlídce vlaku policisté nenalezli žádné nebezpečné předměty a vlaky tak mohly pokračovat v jízdě. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

"Anonymní výhružky evidujeme i v dalších krajích a v současnosti se jim věnují příslušní krajští kriminalisté", píší nové informace policisté na twitru.

Olomoucký kraj – Policisté neobjevili ve vlakové soupravě v Hranicích na Moravě žádný nástražný výbušný systém. Evakuovaní cestující mohli nastoupit zpět do vlaku a pokračovat v cestě.

Foto: Policie ČR, nádraží v Havlíčkově Brodě
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   13. 7. 2024

• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz