Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 6.3 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči začnou fungovat sdílená kola, v Jihlavě se tento způsob mobility osvědčil
V Třebíči začnou od 1. dubna fungovat sdílená kola. V pilotním dvouměsíčním provozu si tak lidé budou moci ve městě půjčit 90 jízdních kol, z toho 10 elektrokol. Kola budou rozmístěna na čtyřiceti stanovištích po Třebíči a k jízdě stačí pouze aplikace NEXTBIKE, která je k dispozici zdarma pro telefony se systémem Android i Apple.
Pro vypůjčení a odemknutí kola se stačí zaregistrovat, zadat způsob platby platební kartou a naskenovat QR kód kola a zámek se otevře. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, každých dalších 30 minut stojí 25 korun. U elektrokol je cena půjčení 1,50 Kč za minutu.

V aplikaci pro správu a využívání systému veřejného sdílení jízdních kol nextbike jsou kola evidována, aplikace uživatelům umožňuje provádění výpůjček a vracení kol do vymezených stanovišť, hlášení poruch. Před prvním využitím kol nextbike je nutná registrace v systému, nejjednodušeji přímo v aplikaci, kde stačí vyplnit kontaktní údaje a aktivovat účet verifikací platební metody. Následně u kola postačí oskenovat QR kód pomocí aplikace, zvolit “půjčit kolo” a tím se kolo odemkne. Aplikace také umožňuje uživateli udělat pauzu v průběhu výpůjčky, jednoduše funkcí “Parkování”.

Současně se uživatelé prostřednictvím aplikace dozvídají důležité provozní informace, např. zrušení nebo přesuny stanic, upozornění na náledí, speciální akce atp. Uživatel má k dispozici v aplikaci historii výpůjček.

Systém sdílených kol nextbike je rozšířen v mnoha evropských městech.
V Jihlavě sdílená kola fungují od 1. dubna 2022 a zájem obyvatel i návštěvníků Jihlavy o tento způsob aktivní městské mobility je velký. Do konce prosince se uskutečnilo přes 57 tisíc výpůjček, což je průměrně 209 půjčených kol za den. Byly i dny, kdy provozovatel zaevidoval až 500 výpůjček. Cyklisté od dubna do prosince najezdili po Jihlavě téměř 64 tisíc kilometrů a ušetřili téměř deset tun oxidu uhličitého. Sdílená kola jezdí v Jihlavě i v zimě. V prosinci a v lednu se uskutečnilo kolem dvou tisíc výpůjček za měsíc.

Detailní informace najdete na webu: www.nextbikeczech.co…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: tři děti v Pelhřimově se opily, dvě skončily v nemocnici; sedmnáctiletý cizinec za volantem nadýchal 1,8 promile
Dva patnáctiletí chlapci a čtrnáctiletá dívka se opili a dva z nich skončili v nemocnici. V pátek 3. března přijali policisté po desáté hodině večer oznámení o opilých dětech, které byly u kaple Sv. Anny v Pelhřimově. Na místě policisté zjistili, že jeden z chlapců nebyl schopen komunikace ani provedení dechové zkoušky. Druhý chlapec nadýchal téměř jedno promile alkoholu. U dívky dechová zkouška vykázala hodnotu přes jedno a půl promile. Stav jednoho z chlapců a dívky si vyžádal přivolání záchranky, která je převezla do nemocnice, kde byly děti hospitalizovány. Druhý z chlapců byl předán do péče své matce. Policisté zjišťují, kdo požití alkoholu dětem mladším osmnácti let umožnil a za jakých okolností se k alkoholu dostaly. Informování byli i rodiče dětí převezených do nemocnice a také odbor sociálně právní ochrany dětí. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vandal poničil lak na autě
Policisté pátrají po pachateli, který v neděli 5. března v pozdních nočních hodinách v ulici Vlachovická v Novém Městě na Moravě na Žďársku poškodil zaparkované auto, čímž způsobil škodu přibližně za čtyřicet tisíc korun. "Pachatel u zaparkovaného vozidla Peugeot rozbil čelní sklo a poškodil lak vozidla vrypy po celé pravé straně", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají.

Zloděj alkoholu byl dopaden
Policisté šetří přestupek proti majetku, ke kterému došlo v pátek 3. března po šesté hodině večer v obchodním domě na ulici Strojírenská v Havlíčkově Brodě. "Osmadvacetiletý muž přišel do prodejny, z regálu vzal lahev alkoholu a se zbožím prošel přes pokladní zónu, aniž by za jej zaplatil. Následně byl zastaven pracovníkem obchodního domu a na místo byli přivoláni policisté, kteří vše zaevidovali", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý z přestupku proti majetku.

Opilý muž tloukl hlavou a pěstmi do výlohy, skončil na záchytce
V sobotu 4. března byli policisté v Třebíči přivoláni před devátou hodinou večer k budově v části Vnitřní Město, kde opilý muž tloukl pěstmi a hlavou do výlohy. Policisté vyjeli na místo a opilého muže, který se choval agresivně, zajistili. "U čtyřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,62 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku, případ policisté šetří.

Sedmnáctiletý cizinec za volantem nadýchal skoro dvě promile
V neděli 5. března zastavili policisté před třetí hodinou odpoledne v Jihlavě vozidlo Škoda Fabia, které jelo po ulici Křížová. "Při kontrole zjistili, že řidičem je teprve sedmnáctiletý mladík, který ještě nemá řidičské oprávnění. Mladistvý cizinec byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,82 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté opilého mladíka zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. O případu informovali odbor sociálně právní ochrany dětí. Mladík je podezřelý ze spáchání provinění ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují. Zjišťují také, za jakých okolností se mladistvý k alkoholu dostal.

Usedl za volant v době zákazu řízení
Policisté kontrolovali v neděli 5. března krátce před třetí hodinou odpoledne řidiče osobního vozidla Škoda na ulici Jihlavská ve Velké Bíteši na Žďársku. "Policisté provedenou lustrací zjistili, že vozidlo řídí třicetiletý muž, kterému na základě rozhodnutí okresního soudu byl uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit v červnu příštího roku", informovala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Řidič pod vlivem drog
V pátek 3. března po desáté hodině večer zastavili policisté auto Škoda Fabia, jehož řidič jel po ulici Mikuláše Střely v Krucemburku na Havlíčkobrodsku. "Policisté provedli u devětadvacetiletého řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na marihuanu. Následně byl řidič vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, které bezdůvodně odmítl", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Žena řídila přes uložený zákaz
V pátek 3. března zastavili policisté po jedné hodině odpoledne v Třebíči vozidlo Škoda Octavia jedoucí po ulici Brněnská. "Řidičkou byla sedmadvacetiletá žena, která řídit automobily nesmí. V druhé polovině loňského roku jí byl totiž městským úřadem vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let. Dechová zkouška byla u řidičky negativní, testu na ovlivnění návykovou látkou se bezdůvodně odmítla podrobit. Žena je tak podezřelá ze spáchání dopravního přestupku. Policisté ji odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil ženě podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič je podezřelý z přestupků
V neděli 5. března zastavili policisté před druhou hodinou ráno v ulici Urbánkova v Moravských Budějovicích na Třebíčsku auto Škoda Octavia. "Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u muže ukázal přítomnost marihuany. Dále policisté při kontrole zjistili, že vozidlo nemá platnou technickou prohlídku, která skončila v roce 2021. Policisté řidiči další jízdu zakázali", uvedla Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, případ policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Epidemická situace akutních respiračních onemocnění na Vysočině se na začátku března mírně zhoršila, nejvíce nemocných je na Žďársku
Za devátý kalendářní týden roku 2023 došlo na Vysočině ke zvýšení počtu hlášených akutních respiračních onemocnění o 12,4 procenta oproti předcházejícímu týdnu. Situace se vyjma jihlavského okresu mírně zhoršila ve všech regionech kraje, nejvíce na Žďársku.
„Relativní nemocnost v Kraji Vysočina akutními respiračními onemocněními je 1578 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nárůst, o 66,7 %, jsme zaznamenali v okrese Havlíčkův Brod. Ovšem nejvíce případů je stále v okrese Žďár nad Sázavou. Nejvíce nemocných je mezi dětmi ve věku do pěti let a školního věku. Bohužel ani jarní prázdniny tento trend nezastavily. Dále je vysoká nemocnost mezi mladými lidmi do 24 let. Stále doporučujeme opatrnost starším osobám a lidem se sníženou imunitou,“ informuje MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

V minulém týdnu bylo laboratorně potvrzeno v Kraji Vysočina 32 případů chřipky bez závažného
průběhu, z toho 6 případů chřipky typu A, 26 případů chřipky typu B. Dále bylo laboratorně potvrzeno devět případů onemocnění způsobených RS viry, také bez závažného průběhu.

Nejúčinnější způsob, jak se chránit proti nákaze, je dodržování zásad osobní hygieny, důkladné mytí rukou, a posilování obranyschopnosti našeho organismu, tedy otužování, příjem vitamínů nejlépe z ovoce a zeleniny a také pravidelný pohyb a častý pobyt na čerstvém vzduchu.

Foto: Relativní nemocnost v okresech Kraje Vysočina na 100 tis. obyvatel
Zdroj: registr ARI
Jana BöHMOVÁZpět nahoru na obsah...

Komentované vycházky za bledulemi jarními do přírodní rezervace Ransko
Komentované vycházky nejen za bledulemi jarními se budou konat v neděli 12. března a následně v sobotu 18. a v neděli 19. března do národní přírodní rezervace Ransko. Sraz účastníků je v 10 a ve 13 hodin u přístřešku u Pobočenského rybníka při vstupu do národní přírodní rezervace.
Mimo bledulí, které v tomto ročním období vytváří souvislé porostlé plochy, budou k vidění i další druhy rostlin jarního aspektu místních lesních biotopů – například devětsil bílý, lýkovec jedovatý a třeba se ukáže některý z druhů místní fauny.

Na jaře kvetou v přírodní rezervaci Staré Ransko mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovou Borovou desetitisíce bledulí jarních. Zdejší rozsáhlé lesy o rozloze necelých 700 ha jsou domovem pro celou řadu chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.

Vstup do NPR je ze zákona povolen pouze po vyznačených trasách. Bledule jsou chráněné a patří mezi ohrožené druhy. Dorůstá do výšky 10 - 40 cm a má jedno nebo dvoukvětý stonek. Typicky bílé květy lemuje žlutý okraj. Vyhovuje jí vlhká výživná půda.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Velkého Beranova se střetla dvě osobní auta, jeden člověk utrpěl zranění
Při dopravní nehodě dvou osobních automobilů, která se stala v pondělí 6. března v 6.45 hodin ráno u Velkého Beranova na Jihlavsku, utrpěl zranění jeden člověk.
„Při nehodě se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků. Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě nehody zasahovaly všechny záchranné složky.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice je neprůjezdná v obou směrech
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024