Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 26.3 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výroba velikonočních dekorací, pohádky i dobroty v dukovanském informačním centru
O víkendu 1. – 2. dubna bude patřit infocentrum v jaderné elektrárně v Dukovanech oblíbenému velikonočnímu tvoření rodin s dětmi. Speciální velikonoční program bude přizpůsoben rodinným návštěvám a doplněn o loutkovou pohádku O princezně na hrášku. Chybět nebudou ani několik zastavení, ve kterých si malí i velcí zájemci vyrobí velikonoční dekorace.
Přímo v infocentru elektrárny si budou moci malí i velcí návštěvníci společně vyrobit velikonoční dekorace. Mezi oblíbené výrobky patří ozdobená papírová vajíčka, dekorace z vrbových proutků nebo třeba košíček ve tvaru zajíčka na velikonoční vajíčko nebo ozdobný závěs. Ty si pak návštěvníci odnáší sebou domů, jako vzpomínku na návštěvu Jaderné elektrárny Dukovany. Tvořivé dílny povedou zkušení pracovníci studentského klubu Halahoj Třebíč.

V sobotu i v neděli dopoledne se návštěvníci mohou těšit na loutkovou pohádku O princezně na hrášku v podání Dřevěného divadla.

Všichni příchozí mohou také využít prohlídky Infocentra za doprovodu průvodkyň nebo vyzkoušet virtuální brýle, které vás přenesou k reaktoru nebo na vrchol 125 metrů vysoké chladicí věže.

V neděli 2.4. budou mít návštěvníci možnost poprvé využít nabídky občerstvení s oblíbenými domácími hotdogy, hranolkami nebo hamburgry.

"Tematické víkendy se konají v Infocentru elektrárny pro velký zájem již poněkolikáté. Tradičně je to v období před Vánoci a Velikonocemi. Zrekonstruované Infocentrum nabízí pro podobné aktivity atraktivní prostředí," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Vedle těchto tematických programů se zde konají také zajímavé přednášky různých osobností, pořádají noční nebo speciální víkendové prohlídky.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: cizinec za volantem byl opilý a bez řidičáku
Řidič osobního auta Opel Corsa projížděl v sobotu 25. března po deváté hodině ráno z obce Štítné do Žirovnice na Pelhřimovsku a tuto jízdu chtěl vykonat také zpět do obce Štítné. Policisté jej však v Žirovnici zastavili a vyzvali k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní – naměřená hodnota činila 1,56 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 1,50 promile alkoholu a 1,51 promile alkoholu v dechu. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve ve zdravotnickém zařízení. Řidič při kontrole navíc nepředložil řidičský průkaz, policisté muži další jízdu zakázali a zahájili úkony trestního řízení. Sedmadvacetiletý cizinec je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková
Při nehodě se řidič zranil
Policisté přijali v pátek 24. března před devátou hodinou ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/523 u obce Bílý Kámen na Jihlavsku. Šestasedmdesátiletý řidič projížděl s vozidlem Audi od Jihlavy k obci Bílý Kámen. "Řidič se pravděpodobně při jízdě plně nevěnoval řízení vozidla a v levotočivé zatáčce vyjel vpravo mimo silnici. Následně narazil přední částí vozidla do vzrostlého stromu na pravé krajnici. Při dopravní nehodě si řidič způsobil lehká zranění a záchranáři jej převezli do nemocnice v Jihlavě", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Ke zranění jiných osob nedošlo. Alkohol u řidiče vyloučila provedená dechová zkouška. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle ve výši 300 000 korun. Na vozidle byly užity pneumatiky splňující zákonné podmínky. Vozidlo bylo po dopravní nehodě nepojízdné, proto policisté zadrželi řidiči osvědčení o registraci vozidla. Věc dopravní nehody vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidička dostala s vozidlem smyk a havarovala
Policisté přijali v pátek 24. března krátce před devátou hodinou ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/131 u Větrného Jeníkova na Jihlavsku. Šestatřicetiletá řidička projížděla po silnici s vozem značky Škoda Octavia od Šimanova k Větrnému Jeníkovu. "Zřejmě nepřizpůsobila rychlost jízdy svým schopnostem a dopravně technickému stavu vozovky a při projetí pravotočivé zatáčky uvedla vozidlo do smyku a následně přejela na levou krajnici, kde s vozidlem havarovala. Při dopravní nehodě si řidička způsobila lehké zranění, se kterým ji záchranáři převezli do jihlavské nemocnice k dalšímu ošetření", uvedla D. Čírtková. Ke zranění jiných osob nedošlo. Alkohol řidička nenadýchala, při nehodě došlo ke hmotné škodě na vozidle Škoda Octavia v celkové výši 20 000 korun. Na autě byly užity zimní pneumatiky s předepsaným dezénem. Věc dopravní nehody vyřešili policisté na mstě uložením pokuty v příkazním řízení.

Podnapilý muž řídil auto
V sobotu 25. března deset minut před devátou hodinou kontrolovali policisté v ulici Hornoměstská ve Velkém Meziříčí na Žďársku řidiče osobního auta Škoda Felicia. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění případné přítomnosti alkoholu v krvi řidiče. "Provedená dechová zkouška vykázala pozitivní výsledek - 1,72 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měla také opakované dechové zkoušky – naměřené hodnoty činily v obou případech 1,79 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla Dana Čírtková. Osmadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Za volant usedla podnapilá řidička
Policisté kontrolovali v sobotu 25. března krátce před půl sedmou ráno v Třebíči řidičku osobního auta, která projížděla od ulice Sportovní na ulici Brněnská. Policisté ženu vyzvali, aby se podrobila dechové zkouše ke zjištění případného ovlivnění alkoholem. "Dechová zkouška vykázala pozitivní výsledek - 0,71 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 0,70 promile alkoholu v dechu. Řidička po poučení doznala požití alkoholických nápojů před jízdou. Policisté ženě na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu. Sedmačtyřicetiletá žena je podezřelá ze spáchání přestupku v dopravě", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté přestupek zadokumentovali a odevzdají k projednání místně příslušnému správnímu orgánu.

Muž neměl za volantem co dělat
Policisté kontrolovali v sobotu 25. března v ranních hodinách řidiče osobního auta Ford, který projížděl v Havlíčkově Brodě z ulice Čechova do ulice Humpolecká. "Policisté zjistili, že muž řídí vozidlo i přesto, že má na základě rozhodnutí Městského úřadu Havlíčkův Brod uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu 24 měsíců až do června 2024. Řidič se podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní – naměřená hodnota činila 0,35 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 0,31 promile alkoholu v dechu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté případ zadokumentovali a ve věci zahájili úkony trestního řízení. Sedmačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Přednáška Průvodce po Galaktickém centru v jihlavském muzeu
Přednáška RNDr. Soni Ehlerové, Ph.D., nazvaná Průvodce po Galaktickém centru se bude konat ve čtvrtek 30. března od 17 hodin v muzejním Malovaném sále na Masarykově náměstí v Jihlavě. Uvedla to mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.
Centrální oblast galaxií se dá s trochou nadsázky přirovnat k hlavnímu městu země. Všechno je tam trochu větší a lidnatější a výstavnější – v případě galaxií hustější, zářivější a extrémnější – a prostě trochu jiné než jinde.

RNDr. Soňa Ehlerová, Ph.D., je česká astronomka, která působí především na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, kde se se zabývá především galaxiemi a mezihvězdným materiálem. V roce 2005 obdržela ocenění Prémie Otto Wichterleho za práci v oblasti věd o neživé přírodě. Dr. Ehlerová je také českou zastupitelkou Mezinárodní astronomická unie v oblasti popularizace a je členkou Evropské jižní observatoře.

Přednášku pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavané cvičili na podporu lidí s roztroušenou sklerózou, peníze poputují na rehabilitace pacientů
Více než 60 sportovních nadšenců se v sobotu 25. března v Jihlavě zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cílem akce bylo upozornit na problémy pacientů s tímto onemocněním a podpořit je v pohybu, který je pro ně důležitý. Organizátoři také ocenili nejmladšího a nejstaršího maratonce. Výtěžek z dobrovolného vstupného, který činí přes 20 tisíc korun, poputuje na rehabilitace pacientů.
Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí cvičili ve fitness centru Fitpeople Bedřichov v Jihlavě. Účastníci se zapojili do cvičení na karimatkách i kruhového tréninku. „Maratonu se vždy účastní lidé všech věkových kategorií, od dětí po seniory. Proto jsme se letos rozhodli
vyhlásit nejmladšího a nejstaršího účastníka, kteří si odnesli symbolické ocenění,“ říká Jitka Večeřová z organizace ROSKA Jihlava, která celou akci spolu s Nadačním fondem IMPULS
pořádala.

Cenu nejmladšího účastníka získala tříletá Bertička Delínová, ocenění pro nejstaršího účastníka si odnesla šestasedmdesátiletá účastnice Kateřina Šrámková. Změřit síly mohli všichni bez ohledu na svou fyzickou zdatnost. „Není podstatné podat určitý sportovní výkon, ale zapojit se, a to klidně i s handicapem,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Cílem akce bylo mimo jiné umožnit lidem s roztroušenou sklerózou vyzkoušet si různé pohybové aktivity a motivovat je po pandemii koronaviru znovu k pohybu. „Rehabilitace i jiné aktivity lidí s roztroušenou sklerózou už se po pandemii podařilo většinou obnovit. Jsou ale jedinci, u nichž způsobil nedostatek pohybu nevratné změny. Proto jsou akce jako MaRS, které pacienty k pohybu motivují, důležité,“ vysvětluje neurolog MUDr. Radek Ampapa, vedoucí lékař MS centra při Neurologickém oddělení Nemocnice Jihlava.

Peníze vybrané z dobrovolného vstupného poputují na rehabilitační pobyty, které jsou
nejnákladnější částí při léčbě roztroušené sklerózy.

O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou
kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.
Anna ABSOLONOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice je neprůjezdná v obou směrech
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024